De gels- mum- hei pekeitwzüuape eiland VACANTIE1939 gfl v.Empelen .Wl ÏF 8 DINSDAG 15 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Bloemententoonstelling „Eigen Tuin". Een volledig succes. De bloemen- en planten-tentoonstelling op „Eigen Tuin" aan den Zomerweg is door eenige honderden bloemenliefhebbers bezocht Langs den feestelijk versierden ingang kwam men in het vereenigingsgebouwtje, waar de bloemen en planten op keurige wijze waren ge rangschikt. Bijzondere aandacht trokken een vaas smetteloos witte Clematis Madame le Coultre, een vaas van de weinig bekende doch niettemin zeldzaam schoone Salpiglossis, een zilverkleurige bladbegonia Rex van ongeveer een meter doorsnede, zooals slechts zelden valt te bewonderen en Zinnia's in fraaie tinten ter grootte van pl.m. 14 c.M. Maar behalve deze bijzonderheden was ook het overige van zeer goede kwaliteit. Wij zagen mooie dahlia's, o.a. de op pioenrozen gelijkende witte Helly Boudewijn, de scharlakenroode Scarlet elegans, de van ouds bekende rose Jersey's beauty de nieuwe Julius C. Bunge, maar ook de klein-bloemige zeldzaam fraaie roode Bishop of Llandaff en de niet minder mooie oranje-scharlaken Symphonia e.a. Bijzondere aandacht vroeg voorts de weinig bekende Lobelia fulgens Queen Victoria, een schitterend roode overblijvende plant ter hoog te van een meter. Voorts zagen wij de nieuwe Zinnia „Fantasie" en de kleinbloemige Zinnia's, de zeer mooie Afrikaan „Sunshine" en een prachtig bloem stuk van gladiolen in gemengde kleuren. Behalve deze tuinbloemen zagen wij mooie Primula's obconica, de kasbegonia's „President" en „Baardse's Favorite" en zeldzaam fraai ge- teekende Coleus-planten. Het geheel was afge werkt met adiantums, Canna indica, perziken, tomaten, meloenen en een eetbare pompoen van pl.m. 60 pond, die zeer de aandacht trok. Van de gelegenheid, om de tuinen te bezich tigen, werd door allen dankbaar gebruik ge maakt PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 Programma I: Hilversum II. Programma II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 10.20 Parijs Radio. 11.00 Radio P.T.T.-Nord; 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 London Regional; 4.20 Keulen 5.20 Fransch Brussel. 6.20 London Regional. 7.40 Keulen. 8.20 London Regional; 9.15 Fransch Brussel: 10.20 Parijs Radio. ProgrammalV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Radio P.T.T. Nord. 9.50 Diversen of Gramofoonmu- ziek. 10.35 London Regional: 12.20 Droitwich. 6.50 Pauze. 6.55 Keulen. 7.10 Droitwich. 8.05 London Regional. 8.20 Droitwich. 9.50 Keu len. 10.35 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Home at sundown. Organ danceband and me. 2. Lonely, Lew Stone. 3. Just a kid named Joe, Nat Gonella. 4. Sha - sha, The Andrews sisters. 5. Wedding of Pochahontas, The Ramblers. 6. I'll stand by, Victor Silvester. 7. I wished on the moon, Henry Allan. 8. I can't dance, Nat Gonella. 9. Limehouse blues, The Krakajax. 10. Sweetest song in the world. ij Victor Silvester. 11. Ten little miles from town, Organ danceband and me. 12. Ninepins in the sky. Lew Stone. 13. Jeepers creepers, Nat Gonella. 14. When a prince of a fella meets a Cinderella, The Andrew sisters. 15. Broadway Shuffle, The Ramblers. 16. Sweetheart let's grow old together, Victor Silvester. 17. Roll along prairie moon, Henry Allan. 18. Carolina, Nat Gonella. 19. If Harlem came to Mayfair, The Krakajax. 20. It's D'lovely. Victor Sylvester. 8.00—12.00 Diversen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband met 6 steenen, Maartenaar, Ver- spronckweg 119: badpak en handdoek, Turken burg, Jan Gijzenkade 91; badpak, kam en hand doek. Leistra, Geweerstraat 46; Cartonnen doos met inhoud, v. Leersum, Reitzstraat 33; étui inh. nagelgarnituur, Bonsel, Jan Luijkenstraat 85; fluit aan koord, v. d. Putten, Leidschestraat 96, bruine hond, Alberding Thym, Dreef 2; hals ketting, Politiebureau Smedestraat; damesre genjas, de Zwart, Korte Zijlstraat dames jasje, Braber, Floresstraat 69; zilveren kruisje, de Graaf, Zocherstraat 84; overhemd, Baart, Hofdijkplein 1; portemonnaie, Visser, Zocher straat 11; portemonnaie met inhoud, Kots, Rip- perdastraat 9; rentekaart, Politiebureau Sme destraat; rozenkrans, Vermeere, Zuidpolder straat 133; rozenkrans in étui; Schreijers, Gen. Bothastraat 60; bruin kinderschoentje, Pigge, Führhopstraat 35; actetasch, v. d. kuilen, Dr. Schaepmanstraat 60: tasch inh. kaas, Corima, Junoplantsoen 86; damestaschje met inhoud, Heems, Rijksstraatweg 40 rood, actetasch met inhoud. Kabel, Saenredamstraat 90; vulpenhou der, Siederding: Huigsloterdijk 387, Abbenes, (Haarlemmermeer); vest, Franken, v. Ostade- straat 5; dekzeil, Van Heiningen, Maasstraat 37. Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblljf In Nederland. Ten gerieve van onze abonné's zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantleadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts IV2 cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantle op de hoogte van het gebeuren ln Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". De werkloosheid te Haarlem. Thans het laagst sinds 1931. Het aantal werkloozen te Haarlem daalde in de afgeloopen week met 2. Die vermindering is slechts klein, maar Augustus geeft meestal een vermeerdering, zoodat die kleine daling toch gunstig is voor de statistiek. Het aantal werkloozen is nu 4406. Dit is minder dan in 1938: 698, 1937: 1003, 1936: 1793, 1935: 938, 1934: 544, 1933: 115, 1932: 131. Thans is ook een lager getal bereikt dan in 1932, zoodat wij nu het laagste aantal werk loozen hebben sinds het uitbreken van de crisis. Steun voor de H. O. V. Aan Heemstede opnieuw subsidie gevraagd. De Haarlemsche Orkest Vereeniging heeft Burgemeester en Wethouders van Heemstede verzocht, te willen bevorderen dat de ge meenteraad van Heemstede weer een jaar- lijksch subsidie aan de H.O.V. zal verleènen. Tot 1932 is subsidie verleend, aanvankelijk tot een bedrag van f 1000 later van f 500, totdat in 1933 dit subsidie op grond van bezuiniging werd geschrapt. De H.O.V. wijst er op, dat het Provinciale subsidie zal worden verhoogd indien de sub sidies van de verschillende gemeenten te zamen met f 3900 zouden stijgen. Daar on getwijfeld ook ingezetenen van Heemstede van de H.O.V.-concerten profiteeren, dringt het bestuur er op aan, mede te werken, opdat het Haarlemsch Orkest een belang voor de ge heele provincie zal kunnen worden. Gevaar voor het verkeer. Motorrijders zonder licht. De heer O. G. te Haarlem schrijft ons: Ik liept Zondagnacht 12.45 uur met mijn vrouw op' het Houtplein, toen er met volle vaart een motorrijder uit de Groote Houtstraat kwam zonder licht. Bij de Iordenstraat ge komen zagen wij weer een motorrijder zonder licht, hij had zeker een vaart van 60 K.M. Dat was nog niet mooi genoeg, bij de Haze- paterslaan reed ons weer een motorrijwiel zonder licht, in volle vaart voorbij. Op een afstand van 500 Meter dus drie motorrijwielen zonder licht. En als dat reeds gebeurt op de drukke ver keerswegen in de stad. dan kan verondersteld worden, dat het op de stille wegen nog erger is. Het is natuurlijk een gevaar niet alleen voor het snelverkeer, maar ook voor de voet gangers. De politie moet er streng tegen optreden. 'Een KEURCOLLECTIE AARDEWERK en LEERDAM-GLAS vindt U bij Bloemenmagazijn Binnenweg 18, H'stede, Tel. 28080. (Adv. Ingez. Med.) brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) BEGRAFENIS J. TH. RUYGROK. Naar wij vernemen zal de begrafenis van den heer J. Th. Ruygrok in leven directeur der Grafischeinrichting Ruygrok en Ca te Haarlem, Donderdagmorgen te kwart voor twaalf op de begraafplaats aan de Klever laan te Haarlem plaats vinden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Brokkenhuis vraagt hulp. Nu het zomer is gaat het Brokkenhuis sluiten. Het is sedert September als maar open geweest en alle weken was er uitdeeling. Velen werden bedeeld. Maar er is dan ook veel bin nengekomen en allen die er aan medege- holpen hebben, nog eens hier onzen dank. Nu zijn de kasten gesloten en alles is opge borgen in dozen en onder kamfer en flim. Daar rust het een paar weken en dan gaan we weer aan den gang. We zijn echter altijd te vinden voor spoedgevallen en een briefje in de bus van Brokkenhuis Spaarne 34, vindt ons altijd. We zijn ook ten allen tijde bereid zen dingen in ontvangst te nemen, daar we veel noodig hebben en er niet genoeg gegeven kan worden. Onze voorraad is geslonken, men ziet de bodem der laden Helpt ons allen die dit lezen en laat uw gaven overvloedig stroomen. Wie liever stof geeft is ook welkom: met flanel, katoen, wol, haak- en breigaren kunnen we wonderen doen en wie ons helpen wil, kan zich per briefje opgeven. Met dank gaarne S. R. B. Ver. „Het Brokkenhuis", Donkere Spaarne 34, Telef. 13242. Giro 147245 Haarlem. De Gedachtenis. door J. P. BALJé. zijn er, Sir", zei Toni, de berg gids, „het was een heele klim, AA V V op deze a^Penwei krijgt u het 77 v lekkerste glaasje melk, dat er in heel Zwitserland te vinden is". Malcolm Fitzgerald haalde eens diep adem en veegde zich met een zakdoek over het voorhoofd voor hij rondkeek. Het was werke lijk een heerlijk plekje. Overal bloeiden alpenbloempjes, een paar grauwbruine koeien keken hem met hun goedigdomme koppen aan en als ze zich loom bewogen, klingelden de belletjes, die ze cm den nek droegen. Rond om waren bergtoppen, bedekt met sneeuw, die de zon fel als edelsteenen deed glinsteren. Toni wees op een huisje, dat een meter of tien verderop lag. „Daar woont ze!", fluister de hij. Malcolm Fitzgerald knikte. Hij was weer ge noeg op adem gekomen, om die laatste paar meters af te leggen en stapte op het huisje af. Voor de houten woning stond een bank, waarop hij zich neerliet. „Hannerl!" riep de gids, „Hannerl! Hier is iemand die graag je melk wil proeven". „Joeoeriep een stem van binnen. En een minuut later kwam een flinke vrouw van een jaar of vijf en dertig naar buiten met een glas melk, dat ze Fitzgerald met een lachje en een vriendelijken groet aanbood. Met groote teugen dronk deze het glas leeg en toen hij de blikken van verwachting in de oogen van de beide anderen zag, lachte hij en zei prijzend: „Je had gelijk. Toni. Over het algemeen houd ik van wat pittigers, maar voor zoo'n glas melk zcu je alles laten staan". Hannerl lachte voldaan. En ziende, hoe Fitzgerald vermoeid zijn beenen sterkte en nog eens behaaglijk zuchtte, zei ze tot den gids met een licht verwijt in haar stem: „Je hebt meneer veel te snel laten loopen. Toni. Jij denkt maar, dat iedereen zoo stap pen kan in de bergen als jij". Toni schudde het hoofd. „Ditmaal heb je het mis. Hannerl. Meneer wilde zelf graag zoo vlug mogelijk hier zijnHij is 'n vriend van meneer Pemberton" voegde hij er zachter aan toe. Hannerl's gezicht verstrakte plotseling. Het lachje verdween en er kwam een lichte groef om haar mond. .Meneer Pemberton". her haalde ze heel zacht, als bij zichzelf Toni keek naar een bergtop en half van haar afgewend zei hij: ..Meneer wilde graag wat over zijn vriend hoeren, Hannerl en ik heb gedacht, dat jij Fitzgerald zag, hoe zij de lippen op elkaar keurde en haar heele gezicht drukte onwil uit. „Ik hoorde, dat mijn vriend hier maanden gewoond heeft en gewerkt aan zijn laatste boek. Voor zijndood bent u de eenige geweest, met wien hij contact had. Toni was zoo goed. mij hier te brengen. Uit zijn schaar- sche brieven heb ik gelezen, hoe mijn vriend u waardeerde. Ik hoopte, dat u mij nog iets over die laatste maanden zoudt kunnen ver tellen. Enover zijn laatste oogenblik- ken". Hannerl kampte met haar aandoening. Toen scheen ze een besluit genomen te hebben en ze keek Fitzgerald aan. „Liever praat ik er niet over, want uw vriend was méér voor mij, dan een goede gast. die hier kwam om te werken en rust te hebben. Al heeft hijzelf dat misschien nooit gewetenIkikhield van hem Als hij 's avonds zoo rustig zat te schrijven, of als hij hier voor dit huis zat en vertelde, hoe hij hield van de bergen, van de alpen weide, van alles hier rondom hem, met woor den, zooals een ander dat nooit zou kunnen. doen voelde ik, welk een goed mensch hij was, U zegt,dat u zijn vriend is, dus u weet dat Fitzgerald knikte. „Misschien vermoedde hij toch, dat u van hem hield. Ik meende dat uit zijn brieven te kunnen opmaken en ook. hce zijn eigen gevoel voor u meer was, dan alleen vriendschap". Hannerl bloosde. Vlug sprak ze verder, als om haar verlegenheid te verbergen. Toen kwam die verschrikkelijke tocht, waar van hij nooit is teruggekeerd. Ziet u dien top daar?" Ze wees naar boven, naar een bergtop, waar de zon de naakte rotsen be scheen en de sneeuw nog verblindender maakte. „Meneer Pemberton hield van klim men. Maar hij was er niet ervaren genoeg voor. Zonder gids maakte hij allerlei gevaar lijke tochten en als ik hem waarschuwde lachte hij alleen maar. Die top had hem in zijn oan gevangen. Hij wilde die bestijgen en op een kwaden dag trok hij er op uit. Toen hij twee dagen later nog niet terug was, werd ik ongerust en ik waarschuwde Toni. Oie ging zoeken en vond hem in een kloof. Hij was nog in leven, maar een paar uur later stierf hij....» Hannerl keerde zich bruusk om en stapte naar binnen. Het was plotseling zeer stil op de alpenweide. Fitzgerald en Toni zaten stom voor zich uit te staren naar den top, waar Pemberton om het leven was gekomen. Alleen klingelde zoo nu en dan het belletje van één der koeien. Na een paar minuten stond Toni op. „Gaat u even mee naar binnen?", vroeg hij stil, Hannerl zat aan een houten tafel en ze keek op, toen beiden binnen traden. Hier werkte hij altijd", zei ze toonloos, „avond aan avond. Ik heb alles, wat hij geschreven heeft aan zijn familie in Amerika gezonden". Fitzgerald aarelde. „Ik.... eh.... ik.... zou graageen persoonlijke herinnering aan hemehebbepeen gedachtenis Is er misschien iets, dat aan hem heeft toebe hoord Bijna vijandig keek ze hem aan. Ik heb alles aan zijn familie gezonden!", zei ze fel. „Ik zou nooit iets van waarde hebben achter gehouden". „Natuurlijk niet, natuurlijk nietniets van waarde", haastte Fitzgerald zich, haar te verzekeren. „Maar misschien is er nog iets een oude daseen hoedToni zei Met een ruk stond Hannerl op. Haar blik was fel op Toni gericht. De berggids sloeg de oogen neer. .Meneer was zijn beste vriend, Hannerl", verontschuldigde hij zich. en ik dachtdie hoedbedenk eens, Han nerl, meneer wil er duizend francs voor geven dan zou je naar beneden kunnen.... naar het dalen dat winkeltje koopen jij wil hier immers ook liever niet meer blijven na dat vreeselijke ongeluk". Een paar minuten scheen Hannerl na te denken. Langzaam liep ze naar een kast en even langzaam kwam ze terug met een ouden hoed in haar hand, dien ze werktuigelijk telkens glad streek. Alle felheid was verde nen. Haar stem sloeg over, toen ze zei: Misschien heeft Toni gelijkU zegt, dat u zijn beste vriend isen voor mij is het beter, dat ik alleen maar de herinnering aan hem zelf behoud. Maar er zijn hier al zooveel souvenirjagers geweestalleen om dat meneer Pemberton een beroemd schrij ver was...., maar u, zijn beste vriend Ze gaf hem den hoed-. Fitzgerald telde het geld op de tafel neer, maar ze nam er geen notitie van. Toen ze weg gingen, staarde ze hen aan de deur na. Aan den rand van het plateau werd Toni door haar stem teruggeroepen. „Toni", zei ze zacht, toen hij bij haar stond, „Toni bestel vlug nog wat Amerikaan- sche hoeden. En wat dassen. Want we zijn weer door den voorraad heen (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) 1 sntuisl! 1 modisteJ 37). Zooals je aan het bordje kon zien. woonde daar een glazenwasscher. „Wat zijn dieren toch slim", zei Henkie, „want wie had nu beter glazenwasscher kunnen worden dan een giraffe. Die kan met zijn lange nek overal bij en hij zal het druk genoeg hebben". Ze redeneerden er nog wat over en het viel hun erg koud op hun dak, toen de kop van een giraffe door het gat verscheen en hen vragend aankeek. In een wip waren ze verdwenen en kwamen nu aan een gat met een gordijntje er voor. 38). Nog vóór zij aan het andere huisje kwamen, zagen zc een juffertje naar buiten komen, dat een mooi japon netje aan had. Het was een struisvogel, die daar een mode zaakje had. Ze vond de pakjes van de jongens zoo leuk, dat ze hen direct Inviteerde om een paar dagen bij haar te komen logeeren, opdat ze de pakjes voor haar klanten zou kunnen namaken. Maar daar moesten Robje en Henkie natuurlijk niets van hebben. 39>. Vlug wuifden ze de struisvogel met hun petjes een afscheid toe: ze kwamen voor een hok, dat erg donker was en waar heelemaal geen bordje hing. Henkie, die altijd zoo onvoorzichtig was, ging zonder iets te zeggen naar binnen, maar kwam enkele seconden later met een bleek gezicht het gat uitgerold. Een groote tijger zat vlak op zijn hielen en bleef verontwaardigd in het deurgat naar Robje staan kijken. 40) „Wat moeten jullie hier?" bulderde de tijger. „We komen eens een kijkje nemen in de hulzen", antwoordde Robje, maar in plaats dat dit antwoord den tijger van zijn kwaadheid genas, werd ie hoe langer hoe woester en ver telde hun dat ze mee moesten naar den olifant. Die was burgemeester van de stad en die zou hun wel zeggen, wat ze moesten doen om weer in genade te worden aangeno men, want om in de dierenstad te komen moest je eerst permissie hebben van den burgemeester. 41) Onderweg kwamen ze een diertje tegen, dat veel op een papegaai geleek. Het beestje klaagde met zijn scherpe stem tegen den tijger dat het zijn eieren nergens kon verkoopen. Er was niemand die ze wilde hebben en ze waren nog nooit zoo goedkoop geweest: vijf voor een dubbeltje. Robje, die erg veel medelijden met het beestje had, stelde voor om er 'n honderd te koopen en het diertje was daar zóó blij mee, dat de tijger zijn kwaje bui vergat en de jongens met de papegaai mee liet gaan. 42) De papegaai bracht hen. druk redeneerend, naar zijn eierenopslagplaats. Er lag een berg eieren, dat de jongens er van schrokken „Ik wil al die eieren ruilen voor mijn polshorloge", zei Robje tegen de papegaai en het dier dat nog nooit een horloge gezien had stemde dadelijk toe. Met het horloge in zijn bek vloog de papegaal naar den tijger om te vertellen dat de eieren verkocht warea.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6