Het geslacht Veisen HET SPORTGESPREK WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 6 CRICKET M. C. C.—Nedcrlandseh Elftal. VAN DE WEEK HAARLEMSCHE SCHEIDS- RECHTERSVEREENIGUVG. 31. C. C. wint met innings en 56 runs. Nederland scoort in de 2de innings 165 runs, na een stand van 8 voor 4! Het Nederlandsch Elftal is er niet in geslaagd, op den tw eeden dag aan de inningsnederlaag te ontkomen, want van de 224 runs, die hiervoor in de tweede innings gemaakt moesten worden, werden er slechts 165 gescoord. De oorzaak van dit slechte resultaat is voor namelijk te wijten aan den ook thans bijzonder slechten start van de Nederlanders in hun twee de innings. Immers op 8 waren de 4 beste wickets reeds gevallen en het is van de hierna ingekomen batsmen een fraaie prestatie geweest, dat zij onder dergelijke hopelooze omstandigheden toch nog een zoo dragelijk totaal van 165 hebben weten te scoren. Te half twaalf hervatten Grimston (22 n.o.) en Benka (9 n.o.) de Maandag afgebroken Engel- sche innings op het bowlen van Van Manen en Terwiel. Het begin was zeer hoopvol, want toen er slechts 4 runs gescoord waren, ging Grimston l.b.w. voor 25 op Van Manen en 3 runs later stumpte Van den Bosch Benka fraai voor 10 (6—242). Chapman ranselde binnen den kortst mogelij - keen tijd 21 runs by elkaar (5x4) en werd toen door Stolk gevangen, wederom op Van Manen's bowlen (7265). Buckmaster en Walford lieten hierna echter mooi spel zien. Walford bracht met een 4 naar long-off de 300 op, doch op 311 ving Van Manen Buckmaster in de slips voor een fraaie 24. Acht runs later werd Nevinson door Sodderland ge cleaned; toen kwam op 319 het einde der Engel- sche innings. Walford bleef met 32 not out; hij had met Addingsall het beste batten laten zien. Van Manen veroverde 4 wickets voor 41 runs: Sodderland 2 voor 60 in 27 over; Terwiel 185 in 28 overs; Labouchère 279. Met nog drie kwartier speeltijd vóór de lunch openden Labouchère en Van den Bosch de twee de innings voor Nederland op het bowlen van Nevinson en Walford. Ook thans echter bracht het openingspaar er niets van terecht; het was op 4 reeds verdwenen, beiden gebowled door resp. Nevinson en Walford. Tot overmaat van ramp ging Schnitger zeer .onnoozel run out en toen 2 runs later ook Jansen kon verdwijnen, was de toestand voor Nederland hopeloos (481) Hiermee hadden de Engelschen echter dan ook voorloopig genoegen te nemen, want de hierna inkomende batsmen hebben zich op bijzonder goede wijze geweerd onder deze moeilijke om standigheden. Gallois en Wittebol wisten niet alleen tot ver na de lunch stand te houden, doch ook de noo- dige runs in langzaam tempo aan het totaal toe te voegen. Toen op 50 Wittebol achter het wicket werd gevangen voor een zeer waardevolle 21, zette Van Manen de zaken op denzelfden voet voort. Het was jammer, dat hij op 82 een googlie van Benka verkeerd beoordeelde, hij werd in de slips gevangen. Toen echter 2 runs later Sillevis l.b.w. ging op denzelfden bowler, kwam het einde den Hol- landsche innings in zicht (883). Terwiel en Gallois echter dachten er anders over; speciaal Gallois liet goede slagen zien; Terwiel had het vooral op de slowbowlers gemunt. De stand leverde 75 runs op, alvorens Terwiel door Grimston op eigen bowlen voor een fraaie 34 werd gevangen (9156). Op 165 kwam het einde, toen Sodderland door Nevinson werd gebowld. Gallois bleef met 72 not out (6x4); hij had een schitterende innings gespeeld, door geen enkele kans ontsierd. Nevinson veroverde 4 wickets, Benka en Grimson ieder 2. M. C. C. won dus met innings en 56 runs. QUICK (N.)OEHOE'S. De Oehoe's batten eerst en openden met Voogd en Hartog. Al zeer spoedig kwam de scheiding toen Voogd zonder gescoord te hebben op een totaal van 9 uitgerund werd. Een run later viel ook het wicket van Hartog en wederom een run later, dus op een totaal van 11, ook dat van F. van Oorde. Hierna kwam er echter eenige verbetering. W. Peschar en B. Kleefstra speelden het bow len van Quick, waarbij vooral dat van C. Fiege opviel, met zeer veel vertrouwen; de runs komen echter langzaam. Op 39 viel dan het wicket van Peschar, nadat hij 8 runs gescoord had, terwijl kort hierna ook dat van den volgenden batsman, D. v. Oorde, viel. Hierna kwam een groote stand en wel door Abendanon, die Kleefstra goed steunde. Van 5 voor 48 werd het 6 voor 125, op welk totaal het wicket van Abendanon sneuvelde, nadat hij 29 runs gescoord had. Toen vielen weder om snel eenige wickets; toen op 140 Kleef stra. na een zeer goede 66 runs gescoord te hebben, run out ging, sloot de innings met inbegrip van 22 extra's op een totaal van 142. Quick bracht het tot een totaal van lil nins, hetgeen nog zeer verdienstelijk te noemen valt, als men weet dat op een totaal van 4 reeds 4 wickets down waren. Met W. Fiege en Raymond de Vries, een oud-Haarlem spe ler, kwam er echter verbetering, doch op 39 viel ook het wicket van Fiege, nadat hij 11 runs gescoord had. M. den Hartog, die hierna inkwam, was spoedig verdwenen, en toen op 60 ook het wicket van De Vries viel, nadat hij een zeer goede 29 gescoord had, dacht ieder dat het met de innings van Quick ge daan was, doch met F. Veugeleer en M. Smitshuysen, die als laatsten ingingen werd de stand van 9 voor 66, all out voor 111. Veu geleer scoorde een buitengewoon goede 44 en Smitshuysen bleef met 8 not out. De Oehoe's wonnen alzoo met 31 runs op de eerste innings. Voor de Oehoe's bowlden: O. Abendanon 213, W. Peschar 423, B. Kleefstra 134, Alb. Hartog 2—30, G. Wessel 0—5. CRICKET EN ENGELAND. HAMMOND SCOORT ZIJN 2000ste RUN IN HET SEIZOEN. Het feit van den dag was de nederlaag van Middlesex tegen Surrey met 8 wickets, waardoor Yorkshire weer wat verder kan uit- loopen en de stand aan den kop van de rang lijst momenteel is: 1 Yorkshire met een ge middelde van 9.21 uit 23 matches, 2. Midd lesex, gemiddeld 8.23 uit 17 en 3. Glaucester- shire met een gemiddelde van 7.63 uit 22 wedstrijden. De resultaten waren: Yorkshire 171 en 309 (Hutton 109) wint met 89 runs van Worces tershire 194 en 197. Glamorgan 151 en 179—8 wint met 2 wickets van Somerset 127 en 201. Kent 440—8 (gesloten) en 2234 (gesloten) wint van Sussex 191 en 364 (Jchn Langrioge 141) met 108 runs. Middlesex 217 en 223 ver liest van Surrey 272 en 171—2, met 8 wickets Lancashire 149 en 323—4 (Paynter) 154 slaat Nottinghamshire 237 en 234 met 6 wickets. Gloucestershire 152 en 231—3 wint van West- Indië 162 en 220 met 7 wickets. In deze match slaagde Hammond erin, dit Mielke Corleynem over boogschieten. In de „groote baan" van Gent naar Antwer pen bevindt zich nabij het plaatsje Lokeren een overweg, die dikwijls gesloten is. Naast de spoorboomeri staat een café, of, zooals onze Zuiderburen zeggen, een estaminet, met een grooten tuin, waarin het- goed is na een langen auto-tocht eenige minuten te vertoeven. In dien tuin wordt een eeuwenoude sport het boog schieten beoefend. In de middeleeuwen waren pijl en boog de wapens waarmede veldslagen werden gewonnen en Willem de Veroveraar kon in het jaar 1066, dank zij zijn Scandinavische huursoldaten, die met deze wapens bijzonder bedreven waren, den slag bij Hastings winnen. Dat is lang geleden; de eerzame Lokerensche burgers, die in den tuin van het estaminet hun sport beoefenden, hadden dan ook niet anders dan vreedzame bedoelingen. Wij knoopten een gesprek aan met één der deelnemers, die den tijd gekomen achtte, zich met een potteke bier te verfrisschen. Zooals te doen gebruikelijk is verwees hij ons naar den secretaris van de chib, die mede aanwezig was en het duurde dan ook niet lang, of „Den Emiel", alias Mielke Corleynem, zat op zijn praatstoel. „Da's oarigheid, mieneerke, dadde ge wat over ons schrijve wilt, zunne, want het is eene mooie sport". Mielke vertelde ons dan het volgende: „Boogschieten is sinds onheugelijke tijden in Frankrijk en België populair. Ook in Engeland werd het vroeger algemeen beoefend, doch thans zijn het nog vrijwel alleen de Britsche dames, die in kleinen getale de traditie hand haven en de van oudsher bestaande clubs in stand houden. „Door de Engelsche arbeidende klasse wordt er geen aandacht aan besteed, in tegenstelling met die van Frankrijk en België, waar men overal vereenigingen vindt De club te Soissons bestaat sinds het jaar 471; de Compagnie de St. Sebastian te Brugge telde Karei II en ko ningin Victoria onder haar leden. „Men hoort nog dikwijls beweren, dat boog schieten een sport voor rijke menschen is. maar dat is geenszins het geval, want men heeft er slechts weinig en goedkoop materiaal voor noodig. De schijf, die in vijf cirkels van ver schillende kleur is onderverdeeld, wordt op on geveer manshoogte bevestigd tegen een juten doek, waartegen de foutief gerichte pijlen, die de schijf niet raken, hun vaart verliezen, on geveer als een voetbal in de doelnetten. „De vijf ringen op de schijf hebben een ver schillende waarde, van den rand naar binnen gerekend bedraagt deze 1, 3, 5, 7 en 9 punten; de „roos" telt derhalve voor negen. „Het model boog, dat gebruikt wordt, is zeer verschillend. Meestal hebben zij een lengte van 1.60 Meter, het handvat in het midden bestaat uit een bekleeding van leder, van draad of van ruwe stof, die goed weerstand biedt. Door dit handvat wordt de boog, die aan den bollen kant gerond en aan de holle zijde plat is, in „boven- en onderarm" verdeeld. „Wanneer men spreekt van het gewicht van een boog, dan wordt daarmede de kracht be doeld, die noodig is om deze te spannen en af te schieten. De bogen, die meestal door man nen worden gebruikt, vereischen een krachts inspanning, die in cijfers uitgedrukt, tusschen de 25 en 45 pond bedraagt, ofschoon 'er ook bogen bestaan, waarvoor meer dan 35 Kilo kracht noodig is. Laatstgenoemde soort wordt echter slechts voor het schieteix op verren af stand of voor de jacht gebruikt. „De boog wordt in den regel van taxus- of walnoten-hout gemaakt, het taxus-hout is min stens zeven maal duurder; uiteraard preferee- ren de meeste schutters de billijker soort De pijlen zijn van dennehout en moeten zeer zui ver gesneden zijn anders verliezen ze de goede richting. Feitelijk moet elke pijl bestudeerd worden; trouwens een goed schutter kent de eigenaardigheden van al zijn pijlen afzonder lijk en houdt daax-mede bij het aanleggen en af schieten terdege rekening. Bovendien speelt de windsterkte een voorname rol. „Er wordt van drie afstanden geschoten; 100, 80 en 60 Meter. Op 100 Meter worden in een wedstrijd meestal zes dozijn schoten afgevuurd en op de beide kortere afstanden resp. vier en twee dozijn, derhalve in totaal door iedere partij 144 schoten, waaruit tenslotte het punten. aantal wordt berekend. De linkerpols wordt bij het schieten door leer beschermd, terwijl velen een handschoen aan de andere hand dragen". SCHAKEN JEUGDCLUB „ALLARDS OOG". Op 8 September zal te Haarlem een Haar- lemsche Jeugdschaakclub worden opgericht, welke is aangesloten bij den K.N3.B, Het lidmaatschap is geheel kosteloos. De vereeni- ging „Pro Juventute" stelt vcor dit doel koste loos beschikbaar haar Jeugdclubhuis aan de Morinnesteeg 7 (zijstraat van de Smede- straat) en neemt alle kosten als materiaal e.d. voor haar rekening. De clubavond is op Vrijdagavond 810 uur. De club staat onder leiding van den be kenden Haarlemschen hoofdklassespeler J. J. Bert. Op deze avonden worden onderlinge wed strijden gespeeld en lessen in het schaken ge geven. Voorts is er gelegenhed voor hen, die nog niet kunnen schaken, om het spel grondig te leeren. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den heer J. J. Bert, Jan Gijzenkade 203, Haarlem- Noord. ZEILEN DE SNEEKWEEK. De tweede helft van de Sneekweek ls Qins- dag ingezet. Het weer was prachtig. Wel was de wind bij het begin der wedstrijden uiterst zwak, maar later in den middag stond er een mcoie bries. In den teamwedstrijd in de Olympiajollen- klasse behaalde het team van de K. z. V. Sneek 10.1 pt. tegen De Twee Provinciën 8 en de K.Z.V. Oostergoo 6. In den open wedstrijd in de 12 voetsjollen- klasse „Popeye" st. P. M. Scheen (Bloemen- daal) No. 3. seizoen 2000 runs te scoren! Hampshire 285 en 2457 (gesloten) slaat Leicestershire 189 en 164 met 177 runs, Warwickshire 3714 (ge sloten) en 2004 (Croon 120) kreeg de punten op de eerste innings tegen North amptonshire 357 (Hollies 7119). De vertrekkende en de nieuwe Voorzitter. Dinsdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging haar jaarlijksche algemcene leden vergadering in Café Rest. Gebr. Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem. Na het openingswoord door den voorzitter den heer J. H. Luyken, werden de uitstekend verzorgde jaarverslagen van secretaris en penningmeester onder applaus goedgekeurd. .JgsM jj J. H. Luyken G. W. H. de Korte Op voorstel van de kascommissle werd aan den penningmeester décharge verleend de begrooting voor het' komende jaar werd goed gekeurd. De contributie bleef onveranderd. Na een 16-jarig voorzitterschap moest de heer Luyken wegens het bereiken van de leeftijdsgrens afscheid nemen. In zijn plaats werd benoemd de heer G. W. H. de Kccrte; in diens plaats werd gekozen de heer J. W. Koelman. De overige aftredende heeren W. F. Ie Febre en W. Voogd, werden bij acclamatie herkozen. In het drietal voor de voordracht voor de Scheidsrechter-Commissïe v. d. H. V. B. wer den gekozen de heeren J. W. Koelman, G. W. H. de Korte en A. A. Peterse. In de kascommissle werden gekozen de heeren H. H. Kraneveld, C. v. d. Pol, A. Kuyper en als plaatsvervangend lid de heer J. Fort- gens. Op voorstel van het bestuur werd wegens zijn vele verdiensten voor het scheidsrechters- wezen tot lid van verdienste benoemd de heer G. Y. Mulder. De overige agenda-punten werden vlot afgehandeld. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter te half twaalf deze zeer be langrijke vergadering. Haarl. Voetbalbond 40 jaar. Eerewedstrijd Haarl. ElftalEendracht. Zooals wij reeds mededeelden zal in den eerewedstrijd, dien het Haarlemsch Elftal ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan Zon dag op het Haarlem-terrein speelt, de S.C. „Eendracht" uit Aalst (België) als tegenpar tij fungeeren. Deze door het bestuur van den Belgischen Voetbalbond aanbevolen tegenpartij is pas gepromoveerd naar de eeredivisie en beschikt over een aantal jeugdige, veelbelovende spe lers, die reeds de aandacht van de Belgische Keuzecommissie hebben getrokken Wij noe men van den den rechtsback Peleman, den middenhalf Dekinder, de binnenlinks Voogt en de uiterstrechts De Buck. Om vooral in dezen wedstrijd een goed figuur te slaan, reist het gezelschap reeds Za terdag naar Haarlem Het elftal van „Eendracht" bestaat uit de volgende spelers: Doel: De Munter. Achter: Peleman, Coreman. Midden: Petit, Dekinder, Willems. Vóór: Roelandt, Voogt, Van Hecke, Moreels, De Buck. WATERPOLO HAARLEM—H. V. G. B. (2—2) HVGB leverde Dinsdagavond een goede pres tatie, door tegen het volledige eerste zevental van Haarlem een gelijk spel te bevechten. Door dit gelijk spel in de tweede ronde van de beker- competitie van den K. N Z.. B. komt HVGB als bezoekende vereeniging in de volgende ronde; Haarlem is uitgeschakeld. Reeds direct na het fluitsignaal van scheids rechter Heerkens Thijssen kreeg HVGB een nu merieke meerderheid, doordat Bais zich binnen de 2 M. had opgesteld. Na twee maal hard naast geschoten te hebben kon eindelijk J. Hoogland zijn ploeg de leiding bezorgen (01). Spoedig maakte Bais zijn fout goed; de ploegen stonden toen weer gelijk. Nog voor de rust wist Gielink met een doorslagbal zijn club de leiding te be zorgen. Met dezen stand werd van doel ver wisseld. HVGB kwam nu met ten Cate in de voorhoede en Hoogland in het doel uit. Dit bleek op beide plaatsen een groote verbetering te zijn, zoodat doelman Hölsken enkele malen handelend moest optreden. Ook de Haarlem-voorhoede met Bais, Gielink en Van Hemsbergen zat niet stil. Hoog land in het HVGB-doel hield echter stand en het was J. Ketelaar, die uit de achterhoede opzwom en den gelijkmaker scoorde. Fel werd er toen om de overwinning gestreden. HVGB probeerde te behouden wat zij had. Inderdaad gelukte het; dc eindstand werd 22. BIJZONDERHEDEN OMTRENT HET GESLACHT VELSEN. Wij hadden ons vorig artikel geschreven, toen wij kennis namen van het werk van Mr, L. Ph. C. v. d. Bergh: Ooi-konden boek van Holland en Zeeland, uitgegeven door Fred. Muller te Am sterdam en Mart. Nijhoff in Den Haag. In dit werk treffen wij meermalen den naam Velsen aan. Het oudste stuk bevat den naam van Ge- ricus de Velson en is van vóór 1120. Dat is dus dezelfde als de in de Noord-Htollandsche Arca dia genoemde. Deze naam komt voor in een Blaffert van inkomsten, door de abdij van Eg- mond ten tijde van den abt Adallard verkregen. In oudheid daarop volgt een ooi'konde van keizer Frederik I van 1156, waarin deze de grenzen bepaalt van het kapittel van St. Marie en Egbert (van Amstel). Hierop komt de naam van Willem van Velsen voor. In een akte van 14 Januari 1231 van den abt Arnoldus van Egmond staat o.a. de naam van Theodoricus (Diderik) van Velsen. Den naam Albert van Velsen treffen wij in vier ooi-konden aan en wel in een van 14 Octo ber 1261, waarin Arnoud en Walewijn van Al- kema'de hun goederen te Noordwijk en Lange- veld schenken tot stichting van het Cisterciën- serklooster Leeuwenhorst. In een akte van 2 Januari 1263 over dezelfde schenking komt ook de naam Albert van Velsen voor. Dezen naam lezen wij ook in een oorkonde van Graaf Floris V van 19 December 1266, waarin de Graaf de voorrechten van Leiden vermeerdert en beves tigt enin een andei-e oorkonde van Floris V, waarin deze als patroon der kerk te Leiden be looft, als de toenmalige pastoor afstand zou doen, twee priesters te zullen voordragen, om aldaar gezamenlijk dienst te doen. Dan lezen wij van een Hendrik van Velsen en wel in een akte van 3 November 1269, waar in Simon van Teylingen, baljuw van Noord- Holland, veengronden onder Waddingsveen ver koopt en in een akte van 8 September 1275, waarin Floris V uitspraak doet in een geschil tusschen den abt van Egmond en Floris van Rodenburch over eenige landerijen. Tenslotte zijn er een aantal oorkonden, waar in de naam van Gerard van Velsen genoemd wordt. Daarbij is een akte van Paus Nicolaas III waarbij deze den cantor van de St. Dona- tiuskerk te Brugge gelast het geschil te beslis sen tusschen de abdis van de adellijke vrouwen abdij te Rijnsburg en eenige edelen. Deze edelen waren Diderik en Simon van Teylingen, Hendrik v. d. Lecke, Diderik van Wassenaer, Jacobus van Weede, Gerard van Velsen en nog enkelen. Dan is er een akte van 27 October 1285 over het bijleggen van een geschil tusschen Gijs- brecht van Amstel enn Floris V. Een aantal edelen stellen zich borg, dat de heer van Am stel woord zal houden en verbinden zich Floris V by te staan, als het anders zou zijn. Aldus verbindt Gerard van Velsen zich voor 20 sol daten. Aan deze oorkonde, aanwezig op het Rijksarchief, zitten 25 zegels, waarbij dat van Gerard van Velsen een omgewende leeuw ver toont. Er is een akte van 22 Juni 1290. waarbij Graaf Floris V aan Gerard van Velsen, die reeds de helft der visscherij in de Zaan bezat, ook de andere helft schenkt. In deze akte noemt Floris V Gerard van Velsen „onsen ghe- trouwen man". Dan is er een oorkonde van 28 Juni 1291, waarbij Florentius, abt van Egmond, Gerard van Velsen beleent met eenige tienden te Hillegom en Beverwijk. In een andere akte treden Gerard van Vel sen, Willem van Égmond en Gerard, heer Wouterszoon, als getuigen op, want hierin ver klaart Floris V, dat deze drie edelen voor hem betuigd hebben, dat Willem van Haarlem, heer Simonszoon, het Noordeinde van Schermer, My zen en Ursem in achterleen zal houden van Gerard, zoon van Voorne. Er zijn twee oorkonden, waarin de vrouw van Gerard van Velsen wordt genoemd en waar uit blijkt, dat zij Hildegonde genaamd was, Hildegonde van Woerden dus. In een akte van POSTDUIVEN DE SPAARNEVOGELS. Wedvlucht van Libourne, afstand 904,960 K M. J. H. Somers 1 4, C. de Waard 2. J. Keysper 3 7 9, J. Staphorst 5. P. Kersten 6, J. van Duyn Jr. 8. Eerste duif Zaterdag 5 Aug. 8 uur 39 min. 38 sec. Laatste duif Dinsdag 8 Aug. 12 uur 47 min. Wedvlucht van Valkenswaard. afstand 127,770 K.M. Jac. van Duyn 1 15 18. C. van Rijn 2—4, J. Keysper 3 14, J. H. de Vendt 5 12 23, J. Staphorst 6 13 16, J. H. Somers 7 8 20 21 22 26. H. Kors 9, M. Boterbloem 10 27. G. Koster 11. J. van Duyn Jr. 19 24 25. Wedvlucht van Maastricht, afstand 185 K.M. J. H, Somers 1 3 7 10 11 12 14 13 24. J. de Goede 2. J. Staphorst 4 15 25. J. van Duijn Jr. 5 8 19. M. Boterbloem 6—23. C. de Waard 9—22. J. H de Vendt 13 26 27. J. Keijsper 16, Jac. van Duijn 17, J. Ducro 20, H. Kors 21. „DE REISDUIF" TE HAARLEM. Uitslag van de wedvlucht van Maastricht: los 8,15.00 uur; laatste prijswinnende vogel 11.50.10. J. Th. Bakker 1 12 23 36; C. Th. Verdonk 2 3 18 30; N. Wezenbeek 3 9 14 26 27; J. C. Kroon 5 10 13 33; J. T. Schuiling 6 22; H. J. Kneteman 7 11 19 24 29 43 44; C. Elsendoorn 8 28; H. J. Kneteman 7 11 19 29 43 44: P. Kroon 15 16 17 31 42; H. J. Philippo 20 32; J. F. Schef 21; E. C. J. Spook 25 39; H. Gras 34; P. v. Andel 35; A. Vex-gers 37; J. J. de Bie 38; J. J. Hart 40; W. Jansen 41. 2 November 1287 verklaart Floris V dat Gerard van Velsen met zijn toestemming zijn vrouwe Hildegonde gelijftocht heeft met het ambacht van Noordwijk, de helft der tienden van Be verwijk en ander goed. Uit een breedere akte blijkt, dat Floris V verklaart, dat Gerard van Velsen opgaf zijne vrouw ter harer lijftocht te willen geven het ambacht van Noordwijk, de helft der tienden van de Wijk (Beverwijk), de halve tol van Haai-lem, beide van de markt en van de dagelijksche tollen, benevens de tien den op 't Woud, die Gerard van Velsen hield van Willem van Teylingen. Men ziet hieruit, dat Gerard van Velsen niet weinig voor het onderhoud van zijn vrouw ter beschikking had gesteld. Tenslotte is er een oorkonde van 17 October 1299, waarin de neef van Floris V, Jan van Avennes, graaf van Henegouwen en graaf Jan I zich verbinden zich nooit te zullen verzoenen met de moordenaars van Floris V. Als moor denaars woi-den in dat stuk genoemd Gerard van Velsen, Gijsbrecht van Amstel, Herman van Woerden, Jan van Cuyk en Jan van Heus- den. In dat verbond werden opgenomen de steden Dordrecht, Middelburg, Zierikzee, Lei den, Delft, Haai-lem, Alkmaar en Geertrui- denberg. Bedoeld zal wel zijn, dat men zich verbond nimmer vrede te sluiten met nazaten van ge noemde edelen, die naar 't buitenland waren gevlucht. Wij hebben dus nu al een aardige geslachts lijst en wel: Gericas van Velsen 1120 Willem van Velsen 1156 Diderik van Velsen 1231 Albert van Velsen 1266 Gerard van Velsen J266 Hendrik van Velsen 1269 Arnoldus van Velsen 1310 Geertrudis van Velsen 1307 Clarisse van Velsen 1327 In de Egmonder oorkonde komt ook nog een Rodulphus van Velsen voor, dien wij vinden in Fontes Egmundenses van Prof. O Oppermann, uitgegeven door het Historisch Genootschap te Utrecht. Deze wordt vermeld in een oorkonde van den abt Lubbertus van Egmond van om streeks 1215. Deze wordt daar genoemd bij de presbieters of oudere monniken. Ook in het adellijk vrouwenklooster te Rijnsburg zijn en kele dochters uit het geslacht Velsen geweest. Uit ons lijstje kunnen we opmaken, dat Al- bert, Gerard en Hendrik van Velsen vermoede lijk broeders zijn geweest. G. VOET IJmuiden. Met een brandende sigaret naar bed gegaan. In den nacht van Zondag op Maandag is de negentienjarige J. Schmidt, huisknecht in een der hotels te Valkenburg, door het rooken van een sigaret in bed in brand geraakt. Tegen halftwee ging S. slapen. De eigenaar van het tegenover gelegen hotel ontdekte tegen half drie brand op een der bovenkamers van het hotel. Hij alarmeerde direct zijn collega, die toesnelde en den huisknecht in een brandend bed vond. De jongen was reeds zeer ernstig met brandwonden overdekt. De ijlings ontboden geneesheer achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Dinsdag is de jongen aan zijn verwondingen bezweken. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochavon Rott. n. Vancr. 14 van Seattle Binnendijk 15 v. Rott. naar Antwerpen. Pennland 15 van New York te Antwerpen. Delftdijk, Vancr. n. Rott. 12 v. Los Angeles. Beemsterdijk, Rott. n. Baltim. p. 14 Lizai-d. Lochmonar, Rott. n. Vancr. 13, 240 mijl Z. van Valentia. Statendam, Rott. n. New York 15 v. Boulogne. HALCYON LIJN. Vredenburg 14 v. Vlaai-d. te Narvik voor Vlaard. Stad Vlaardingen 15 v. Wabana te Vlaard. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) p. 13 Las Palmas. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Agamemnon 15 van Bremen te Hamburg. Ajax 15 van Stettin te Amsterdam. Barneveld, Chili n. Amst. 14 v. Lpl. via Antw. Costa Rica 14 van Hamburg naar Amst. Cottica 15 van Paramaribo naar Trinidad. Flora 14 van West Indië te New York. Hercules 14 van Izmir naar Piraeus. Lysses 15 van Piraeus naar Thessaloniki. Nereus 14 van Kopenhagen te Stettin. Notos 14 van Napels naar Valencia. Oberon 13 van Amsterdam te Valencia. Poseidon 14 van West Indië te New York Stuyvesant 14 van Barbados te New York. Simon Bolivar 15 v. West Indië te Amst. Titus, Stemboul n. Amst. p. 14 Finisterre. Triton 14 van Sfax naar Newcastle. Merope Stamboul n. Amst. p. 14 Gibraltar. Pygmalion 15 van Bourgas te StambouL Perseus 14 van Amsterdam te Gdynia. Orpheus 15 van Odense te Kopenhagen. Breda Chili n. Amst. 15 v. Terneuzen via Hamb. Costa Rica 15 v. Hamburg te Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Westland (uitr.) 15 te Santos. MEYER CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Stentor, Batavia n. Amst. 15 v. Belawan. Phrontis, Lpl. n.. Java 13, 70 mijl N.W. van Land's End. Glengarry, Dairen n. Rott. 14 te Plymouth. Benrinnes, Hongkong n. Rott. 11 te Cebu. Memnon Japan n. Rott. 15 te Singapoi-e. Mar on Batavia n. Londen 15 v. Amsterdam. Patroclus v. Japan n. Rott. 10 v. Colombo. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Aludra 14 van Rio Janeiro naar Rott. Alpherat (thuisr.) 12 van Montevideo. Alwaki (uitreis) 13 te Montevideo. Alkaid 15 (7 n.m.) v. B.-Aires te Rott. verw. Alphai-d 14 v. B.-Aires te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Weltevreden (uitr.) p. 14 Point de Galle. Dempo (thuisr.) p. 14 Kaap Guardafui. Slamat 15 van Batavia te Rotterdam. Blitar (thuisreis) p. 14 Gibraltar. Japara (thuisreis) 15 te Suez. Sitoebondo 14 van Batavia n. Rott. Soekaboemi 15 v. Batavia te Rotterdam. Baloeran (uitr.) 15 van Port Said. Palembang 15 van Rotterdam te Saigon. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tjikandi (thuisr.) 14 van Singapore. Tax-akan 15 v. Amsterdam n. Batavia. Poelau Roebiah 15 van Amst. n. Hamburg. Poelau Tello (uitr.) p. 13 Beachv Head. WIJK LIJN. Haulerwijk 14 v. Sydney C.B. te Odermunde. Stolwijk 14 v. Isabella de Sagua n. Manati. Katwijk 14 van Ostende naar Bilbao. Beverwijk 14 van Afrau naar Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10