Haarlem's Dagblad Zweefvliegrecord één dag T)uitsdïe fresCissUig) Jbunses Jjtette bestond maar O. Koch legde Dinsdag een afstand van 240 K.M. af Weer een ernstig incident te Dantzig. Japansche actie bij Hongkong Jm de Hieuwe Jietk te Amsterdam. Hervatting. INZAKE DANTZIG nog niet uecwacAt Dat was niet de bedoeling! 57e Jaargang No. 17226 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algetn. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 16 Augustus 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Adverlentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL RegclabonnementstarieveD op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Prins Bernhard laat Prinses Beatrix zien dat haar zusje, Prinses Irene, al gegroeid is. Deze foto werd door H. M. de Koningin gemaakt. Poolsch douane-beambte gedood. DANTZIG, 16 Aug. (Havas-A.N.P.) Eert ernstig grensincident heeft zich vannacht om drie uur voorgedaan na bij het dorp fcohling op grondgebied van Dantzig, waarbij een Poolsohe douane-beambte zou zijn gedood. Volgens de lezing, welke in Dantzig van het incident gegeven wordt zou deze Poolsche sol daat op gebied van Dantzig gekomen zijn en in antwoord op waarschuwingen der grenswacht van Dantzig op hen gemikt hebben. Op dat oogenblik zou een Dantziger op hem geschoten en hem doodelijk getroffen hebben. Grensverkeer tusschen Poolsch en Duitsch Siiezië verbroken. WARSCHAU, 16 Augustus (Reuter- A.N.P.) De Duitsche autoriteiten heb ben het grensverkeer in het district Rybnic (Siiezië) verbroken en het tele foonverkeer tusschen Poolsch en Duitsch Siiezië gesloten. Ter gelegenheid van een troepenrevue heeft president Moscicki gisteren een rede gehouden, waarin hij zeide: „Het Poolsche leger bezield met den geest van Pilsoedski, zal elke uitdaging aannemen en zich over eiken vorm van druk beleedigd achten". In een gisteravond te Warschau gehouden be tooging zijn moties aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat het geheele land rustig blijft en vereenigd, vertrouwt op de kracht van het leger en zich tegen elke uitdaging zal ver zetten. De Nederlandsche zweefvliegers, die deel uitmaken van het zweefvlieg- kamp op het vliegveld Welschap bij Eindhoven, uit welke deelnemers de definititeve ploeg voor de zweefvlieg- wedstrijden van de Olympische Spelen te Helsinki wordt gekozen, verrichten steeds betere prestaties. Konden wij gisteren melden, dat het Nienhuis ge lukt was het Nederlandsche afstands record te verbeteren door een vlucht van Eindhoven naar Les Mazures- Ardennes in Noord-Frankrijk, en dus België zonder daling over te vliegen, dit record heeft slechts een bestaan van één dag gehad, doordat O. Koch met de PH 80, de „Minimoa", Dinsdag een uitstekend geslaagde doelvlucht naar St. Quentin maakte, hetgeen een afstand van 240 K.M. is. Hiermede is dus het record van Nienhuis gebroken. En evenals Maandag verrichtten ook Dins dag de andere deelnemers uitstekende pres taties. H. van Zanten maakte een duurvlucht van 5y2 uur en landde daarna keurig weer op het vliegveld Welschap. De zweefvlieger behaalde daarmede het zilveren C.-brevet. Zijn toestel was de Röhn-Bussard PH 78. Twee andere zweefvliegers maakte vluchten, waarbij zij één der eischen van het zilveren C.-brevet vervulden, n.l. de afstandsvlucht van minstens 50 K.M. Het waren J. Houwink met de Grünau-Baby PH 85, die op de renbaan te Tervueren bij Brussel daalde, een afstand van 95 K.M. en M. Mignot met de Grünau-Baby PH 58, die in de buurt van Mechelen daalde en daarmee een afstand van 85 K.M. aflegde. vermoedelijk in September gedoopt. Het ligt in het voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat de doopplechtigheid van Prinses Irene zoo mogelijk in de maand September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal plaats hebben. De wethoudersverkiezing te Haarlem. Besprekingen der raadsfracties brachten nog geen beslissing. In de afgeloopen weken hebben verschil lende raadsfracties vergaderd ter bespreking van de aanstaande wethoudersverkiezing te Haarlem. Ook is er contact geweest tusschen de raadsfracties. Er is daarbij besloten tot ge heimhouding. Wel werd ons verzekerd dat er nog geen overeenstemming verkregen is, ter wijl ook zelfs nog niet te zeggen is welke mo gelijkheid (er zijn er vele) de meeste kans van slagen heeft. Integendeel, onze zegsman ver klaarde, dat men vrijwel even ver is als bij het begin van de besprekingen, zoodat het alsnog alle kanten kan uitgaan. Troepenlanding in de delta van de Paarlrivier HONGKONG, 16 Augustus. (Reuter- ANP) De Britsche autoriteiten hebben twee compagnieën troepen gedirigeerd naar de grens van het schiereiland Kow- loen, ingevolge het feit, dat gisteravond de Japanners geland zijn te Namtau in de delta van de Paarlrivier. De Japan ners zijn opgetrokken langs de grens naar Tsjoemtsjoem en legeren zich thans langs het grensgebied. Vanmorgen heb ben vier Japansclie vliegtuigen de stad Tsjoemtsjoem gebombardeerd. Blokkade van Hongkong beoogd? Nader verneemt Reuter: Een detachement van 500 Japansche manschappen heeft vanmiddag Tsoemtsjoen bezet, is opgetrokken tot 20 yards afstand van de brug over de rivier die de grens vormt, en heeft al daar de Japansche vlag geplant De Japansche en Britsche troepen staan thans, slechts gescheiden dioor de brug, tegenover elkander. De toestand is kalm. Waarnemers gelooven, dat deze Ja pansche actie beoogt voorbereidingen te treffen voor een blokkade van Hong kong, gelijk aan die van de Britsche concessie in Tientsin. TRAGISCH ONGELUK BIJ VIJFHUIZEN. Meisje van bagagedrager gevallen en gedood. MOEDER RAAKTE DE MACHT OVER HET FIETSSTUUR KWIJT. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur heeft op de Nieuwe brug nabij Vijf huizen in de gemeente Haarlemmer meer een tragisch ongeluk plaats gehad, waarbij het acht-jarig doch tertje van de familie Joosten, zoo ernstig werd gewond, dat het nader hand is overleden. Uit de richting Haarlem reed in zijn vrachtauto de zand- en grindhandelaar S. uit Haarlemmermeer de brug van de Ring vaart over. Op dat oogenblik kwamvan de andere zijde de familie J. aanrijden. Voorop reed de heer J., daarachter zijn echtgenoote die op de bagagedrager van haar rijwiel het acht-jarig dochtertje meevoerde. Terwijl de vrouw naast de vrachtauto reed begon zij plotseling te slingeren met het nood lottige gevolg, dat het meisje van de bagage drager viel, onder den auto terecht kwam en ernstige verwondingen opliep. In deerniswekkenden toestand werd het kind per ziekenauto van de firma Mathot naar het ziekenhuis de Mariastichting te Haarlem vervoerd, waar het kort na aankomst overleed. Dit ongeluk bewijst wederom hoe gevaarlijk het is vooT wielrijders wanneer auto's over de smalle bruggen rijden zich tusschen de leuning van de brug en de auto te wringen De politie van Hoofddorp, die van het on geluk in kennis werd gesteld, stelde onmid dellijk een onderzoek in. Trein rijdt op spoorweg arbeiders in. Vier dooden. CHEMNITZ, 16 Augustus. (D.N.B.) Nabij het hoofdstation van Chemnitz is een D-trein op een groep spoorwegarbeiders ingereden. Drie man waren op slag gedood, een overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Een dertigdaagsche Europeesche wapenstilstand geopperd. Denkbeeld van Hamilton Fish vindt weinig weerklank in de Ver. Staten. WASHINGTON, 16 Augustus (Reuter-A.N.P.) In officieele kringen staat men zeer gereser veerd tegenover de berichten uit Oslo, als zou Hamilton Fish, de republik-einsche leider uit het Huis van Afgevaardigden, aan de con ferentie der Internationale Parlementaire Unie een motie willen voorleggen, een dertig- daagschen Europeeschen „wapenstilstand" te houden en een viermogendhedenconferentie te beleggen tot regeling van de hangende vraagstukken. Fish heeft Maandag j.l. geluncht met Von Ribbentrop nabij Salzburg. In officieele Ame- rikaansche kringen wordt Fish beschouwd als een der bitterste tegenstanders van Roose velt's buitenlandsche politiek en zegt men dat hij uitsluitend voor zichzelf spreekt, zoo dat zijn meeningen niet vereenzelvigd moeten worden met de officieele Amerikaansche op vattingen. Wel vrienden, 'k groet u allen zeer, Mijn koek is op, daar ben ik weer, De pen moet weer ter hand genomen; Ik was vol vreugde korten tijd, Contact met ieder rijmwoord kwijt, Nu vraag ik ze, terug te komen. Al regende het wel wat veel, Van zon kreeg ik toch ook mijn deel In mijn doorluierde vacantie, En 'k teeken dus, als ieder jaar, Met nieuwen moed voor d' arbeid klaar, „In dank ontvangen", de kwitantie. Want na die korte pooze rust, Ben ik weer meer dan ooit bewust Der waarheid, in 't begrip gelegen; Gelukkig "hij die werken mag, Die werk kan vinden, eiken dag, Want arbeid is de hoogste zegen. Wie weer eens het verfrisschend bad Van zijn vacantie heeft gehad, Kan dankbaar levenslustig wezen, Mijn koek is op, ik groet u zeer, Ik knutsel aan mijn rijmen weer, En hoop, dat u ze weer wilt lezen! DUITSCHE IMMIGRATIEQUOTA VOOR AMERIKA TOT 1950 UITGEPUT. Sommige candidaten zullen 25 jaar moeten wachten! OOK UIT POLEN EEN STROOM VAN AANVRAGEN. WASHINGTON, 16 Augustus (Reuter-A.N.P.) Terwijl de immigratiequota's van Groot-Brit- tannië, Ierland, Frankrijk, België, Zwitser land, Nederland en Scandinavië verre van uitgeput zijn, zijn de immigratie-aanvragen uit Midden-Europeesche landen tot zoo'n hoogte gestegen, dat het voor sommige can didaten 25 jaar of langer duren kan, alvorens zij de Vereenigde Staten zullen mogen bin nengaan. Ofschoon het Duitsche quota 27,370 per jaar bedraagt, waren door de Duitsche consulaten in Duitschland volgens hier gepubliceerde cij fers 298.000 aanvragen voor visa ingeschreven op 30 Juni j.l. Dit zou beteekenen, dat het Duitsche quota voor de eerstvolgende 11 jaar is uitgeput. In Polen hebben thans 114.000 personen im migratieaanvragen ingediend, terwijl het Poolsche jaarquota slechts 6.524 bedraagt. Het percentage afgewezen Polen is echter grooter dan dat van afgewezen Duitschers. Een merkwaardige toestand bestaat ten aanzien van Hongarije, waar 30.000 personen visa hebben aangevraagd, terwijl een jaar- lijksch quota van slechts 869 voor Hongarije bestaat. Ofschoon Hongarije een geringer percentage afgekeurden heeft dan bijna ieder ander land, zou het volgens het thans gelden de systeem van 25 tot 30 jaar duren vóór alle candidaten in de Vereenigde Staten zouden zijn opgenomen. Het woord is aan.... James A. Garfield Elke groote partij, die het land eenig goed heeft gedaan, heeft hei eenige ojisterfelijke ideeën gegeven, die de leden der partij hébhen overleefd. Steenlawine treft groep toeristen. Twee dooden, 13 gewonden. WARSCHAU, 16 Aug. (D.N.B.) In de Tatra is een groep vacantiegangers, die dicht bij een bergtop tusschen rolsteenen was gaan schuilen voor een onweer, getroffen door een een lawine, waardoor twee personen werden gedood en dertien gewond. Een plan tot „Europeesche kalmeering" WARSCHAU, 16 Augustus (P.A.T.) De Berlijnsche correspondent van de „Gazeta Polska", .Smorgorzewski, verklaart, dat volgens het geheel der ter beschikking van de buiten landsche journalisten staande inlichtingen in den loop der eerstvolgende drie weken de spanning in de Poolsch-Duitsche betrekkin gen haar maximum zal bereiken. Politieke kringen te Berlijn geven echter in gesprekken met vertegenwoordigers der bui tenlandsche pers uitdrukking aan de meening, dat men voor het congres van Neurenberg gee nerlei „dijamatische beslissing" van de rijks- regeering moet verwachten. Men veronder stelt algemeen, dat na de besprekingen in Salzburg Berlijn en Rome een plan tot „Euro peesche kalmeering" langs den weg van her ziening van den territorialen status zullen voorleggen. Volgens de Duitsch-Italiaansche opvatting zou de kwestie Dantzig het creterium vormen voor den wil van Polen, Frankrijk en Enge land om den weg der ontspanning te betre den „Er hangt iets in de lucht." LONDEN, 16 Augustus (A.N.P.) De Ber lijnsche correspondent van de Times schrijft, dat men in Berlijn algemeen de meening heeft, dat de bijeenkomst van Salzburg niet slechts een demonstratie is geweest van ge meenschappelijke vastberadenheid en solida riteit, maar dat belangrijke besluiten zijn ge nomen. waarvan het publiek evenmin als naar het schijnt de Wilhelmstrasse nog in kennis zijn gesteld. In Berlijn heeft men den indruk, dat „er iets in de lucht hangt". Ofschoon de aard daarvan meer een zaak van veronderstellingen is dan van betrouw- bare inlichtingen. Volgens ontvangen berich ten heerscht dezelfden indruk in Dantzig sinds den terugkeer van Burckhardt. Men spreekt daar over een „vierpuntenplan" dat zoowel Polen als Duitschland tevreden zou stellen en dat een algemeene waarborg zou behelzen van de Poolsche grenzen door alle Europeesche staten, een voorstel, dat in zekere mate schijnt samen te vallen met berichten, die op voorzichtige wijze in het buitenland vermeld zijn over een min of meer gelijk luidend plan, afkomstig uit Rome. In Berlijn echter zegt men: Ons is niets bekend. Het geloof, dat tenzij de huidige impasse op een of andere wijze verbroken wordt een rampspoed volgen zal, is thans in de hoogste Duitsche regeeringskringen in veel grootere mate doorgedrongen dan in September j.l. het geval was. Dat beteekent niet. dat eenigerlei bereidheid tot compromissen ten aanzien van de Duitsche eischen reeds tot uitdrukking is gebracht of in het gezegde opgesloten ligt. maar hier en daar zijn er teekenen in de pers en elders dat de gedachte aan eenige mate van samenwerking met de andere landen niet volledig wordt uitgesloten. De militaire voorbereidingen in Duitsch land toonen geen teekenen van verslapping en men kan thans veilig ramen, dat twee millioen man onder de wapenen zijn. Giste ren zijn aantallen oudere mannen, tusschen de 40 en 45 jaar en in sommige streken zelfs nog oudere, opgeroepen en reservisten zwaaien niet af na volbrenging van hun diensttijd. Voorzoover vernomen kan worden hebben geen belangrijke troepenconcentraties plaats gehad, doch de militaire bedrijvigheid in het gebied van den Corridor en in Siiezië wordt met belangstelling waargenomen. EEN kruisingen op gelijk niveau. J Dat was de hoofdgedachtedie b{j den aanleg van den Nieuwen Rijks weg AmsterdamDen Haag domineerde. Daarom werden bij alle kruispunten via ducten gebouwd om zoodoende de weg gebruikers maximum veiligheid te kun nen garandeeren. Hedenmorgen kwam voor den Haarlemschen Kantonrechter evenwél een eigenaardige manier van autorijden aan het licht waardoor de veiligheid, van den nieuwen verkeersweg totaal wordt te niet gedaan. Na de be handeling van een serie verkeersongeluk ken in de Haarlemmermeer, die meeren- deels zonder ernstige gevolgen waren gebleven stond een 24-jarige Amster- damsche chauffeur terecht, die het vol gende stoute stukje uithaalde. In plaats van recht door over het viaduct te rijden sloeg deze autobestuurder voor het via duct rechtsaf naar een zijweg, passeerde dien weg en ging dan weer via een oprit naar den hoofdiveg terug. Hij liet dus het viaduct links liggen en ging moed willig een kruising met een zijweg for- ceeren. Tegen deze ergerlijke manier van rijden, die ivordt verontschuldigd door verhalen als: ik dacht dat er be neden een auto zou staan, die ik op moest halen of mijn motor haalt de op rit naar het viaduct niet-, hield de Ambtenaar van het O M. een streng re quisitoir. dat hij besloot met den eisch f 50 of 30 dagen en een half jaar ont zegging van het rijbewijs. Herhaaldelijk zijn op deze manier botsingen ontstaan en ook de Amsterdamsche chauffeur was tegen de vrachtauto opgereden. Diepgaande onverschilligheid en vol komen gemis aan verantwoordelijkheids gevoel op den weg moet deze menschen bezielen, zei de Ambtenaar. De kanton rechter was het daarmee eens en ver oordeelde den automobilist tot f 40 boete en een half jaar intrekking van het rij bewijs. Er zijn nog meer van .dergelijke gevallen geconstateerd, deelde de Ambte naar nog mede. Zóó worden de nieuwe Rijkswegen dus nog gevaarlijker dan gewone verkeers wegen. Dat was niet de bedoeling, weg gebruikers! HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Te Zandvoort heeft weer een bader zich te ver in zee gewaagd. 2 Het clcctricitcitsbedrijf van Haarlem stortte in 1938 f 1.260.050.02 winst in de gemeen tekas. 4 BINNENLAND. Wie bij de Mendelssohn-surséance betrok ken zijn. 2 Onverwachts oversteken kost veel men- schenlevcns. 3 De eerste Nederlandsche Kunstweck is een succes gebleken. 3 BUITENLAND. Een Duitsche beslissing inzake Dantzig wordt nog niet verwacht. 1 Vandaag zou te Dantzig een onderhoud plaats vinden tusschen Greiser en Chodacki over de kwesties betreffende de Vrije Stad. 5 \an de Deensche kust is een Engelsch vlieg tuig brandend in zee gestort. Vijf van de zes inzittenden kwamen om het leven. 5 De Japansche premier Hiranoema heeft een compromisplan opgesteld voor steun aan de as-mogendheden. 5 SPORT. Sportgesprek van de week. 6 ARTIKELEN, eni. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 H. D. Vertelling: Wat hij vergeten had. 4 G. Voet: Het geslacht Velsen. 6 Mr. E. Eiias: De ooren en oogen van „Bloe metje" 7 Speciale correspondentie: Een wereldpluim- veetcntoonstclling. u Rein J. Vogel: Een Parijsche verkooping. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1