BURGEMEESTER VAN GRAMSBERGEN Avontuur In Venezuela De begroeting van den nieuwen burge meester van Gramsbergen, mr. S. W. baron van Voorst van Lynden, wiens installatie Dinsdag plaats vond, en zijn echtgenoote door eenige ingezetenen in haar typische kleederdracht De vijfde grenskiosk van den A.N.W.B. is te Vaals in tegenwoordigheid van vele Nederlandsche en Duitsche autoriteiten officieel in gebruik genomen. Een hoera na het hijschen van de vlag Rijdende militaire informatïebureaux gaan het platteland van Engeland doorkruisen om propaganda te maken voor de recruteering en bekendheid te geven omtrent de werkzaam heden van het Britsche leger Andeol Madier, een der meest bekende Fransche alpen-gidsen, is om het leven gekomen bij het afdalen van een der pieken van de Pelvoux Serge Bogousslavsky, de te Parijs wonende schilder, die Watteau's .L'lndifferent" (De onverschillige) heeft teruggebracht, na het op 11 Juni uit het Louvre ontvreemd te hebben, teneinde het, zooals hij bekende, te restaureeren, bij de teruggave van het stukje. Rechts zijn verdediger Marcel Mourot Het geheele 2de bataljon Royal Ulster Rifles, ongeveer 500 officieren en man schappen, werd dezer dagen met troepen transport vliegtuigen van het eiland Wight naar Salisbury Plain vervoerd voor manoeuvres. Dit was het grootste troepenvervoer door de lucht, dat ooit in Engeland plaats vond De landing der eerste Engelsche troepen op Franschen bodem in 1914 bij het uitbreken van den Wereld oorlog is te Boulogne-sur-Mer herdacht in tegenwoordigheid van talrijke Britsche oud-strijders, die daar met de .Maid of Kent" arriveerden De villa van den overleden bankier dr. F. Mann- heimer aan het Museumplein te Amsterdam is in verband met de financieele moeilijkheoen bij de firma Mendelsohn Co., op last van de autoriteiten ver zegeld FEUILLETON Naar het Amerikaanscb van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 29) Hij keek onrustig naar Vicente, maar de lokter maakte een geruststellend gebaar, hoe wel zijn oogen wfjd waren van verbazing. Help maar om hem in bed te krijgen, commandeerde Vicente. Neem zijn anderen arm! Maar Roddy gooide de twee mannen van zich af met de kracht, lie de koorts hem gaf. Zij en Vega ze stonden op den steiger, schreeuwde hij. Begrijp je? Én ze lachten me uit. En toen roken de haaien me en kwamen me achterna en ik kon me niet ver bergen omdat de haven in brand stond. Ik heb naar ze geslagen en ik heb geschreeuwd, maar ik kon ze niet afschudden, ze doken en draaiden om me heen, ze kwamen stilletjes op me af in groote kringen. Ze wachtten tot ik verdronk! Waar ik ook zwom zag ik ze, on der me en aan alle kanten! Ze waren net groote lekkende vlammen in het water. En zij en Vega keken naar me en lachten! Laat hem zijn mond houden, riep Pe ter angstig. Je mag niets gehoord hebben. Vicente! Geef hem morfine! Verdoof hem! Maar laat hem zijn mond houden! Roddy wrong zich los en holde naar Pedro, dien hij bij zijn schouders greep. Maar wij zullen hem redden! riep hij. Wij zullen hem bevrijden! Omdat hij een oud mail is. Omdat hij een groot man is. En om dat hij haar vader is. We zullen hem president maken! Zijn stem klonk juichend. Naar de weer licht met Alvarez! Toen hief hij zijn armen omhoog. Viva Rojas! Peter draaide zich om naar Vicente en schudde dreigend zijn vuist tegen hem. Wat je gehoord hebt is je beroepsgeheim Denk er om zei hij dreigend. Maar de oogen, die in de zijne keken, straalden even wild als die van Roddy. Een uitdrukking van dweepzucht was op zijn ge zicht gekomen. De waarheid, fluisterde hij ademloos, de waarheid! De jongen is dol, protesteerde Peter. Hij meent er geen steek van. Vicente greep Peter bij den arm en kwam dicht bij hem staan. Als hij dol is. fluisterde hij heftig dan ben i k het ook en duizenden van de besten in Ve nezuela eveneens. Toen de zon boven de haven omhoog rees, liepen Vicente en Peter den tuin in. We kunnen hem niet alleen laten, zei de dokter. Hij keek naar Peters bleeke gezicht en naar de donkere kringen om zijn oogen, en lachte. Als hij wakker wordt zei hij, zal hij zich aanmerkelijk lekkerder voelen dan jij of ik. Hij heeft me anders een vroolijken nacht bezorgd, zuchtte Peter, en ik kan je nooit dankbaar genoeg zijn dat je Pedro en mij ge holpen hebt. Als iemand, waarmee ik twee jaar op kamers gewoond heb, niet meer kan uitmaken of ik een haai ben of niet, maakt me dat geweldig zenuwachtig. Een paar uur later vertelde Pedro in een anderen tuin op een halve mijl afstand, het verhaal van den afgeloopen nacht aan zijn jonge meesteres. De tranen stonden in zijn oogen en met bevende handen maakte hij heftige gebaren- Hij lijkt zooveel op mijn jonge meester, uw broer; zoo dapper, zoo sterk en jong en zijn liefde is zoo diep, net als de zijne. Ik ben hem heel dankbaar, zei het meisje zacht. Hij heeft zijn leven gewaagd voor vader en mij. Pedro sloeg zijn oogen neer en herhaalde: En zijn liefde is zoo diep. Het meisje keek hem strak aan. Wat bedoel je? vroeg zij. Ik heb den geheelen nacht bij hem geze ten antwoordde de oude man met vuur en hij heeft in zijn koorts steeds dezelfden naam genoemd. Het meisje wendde zich af en stond een oogenblik naar de haven te staren. Dus de anderen hebben het gehoord? zei ze. Pedro boog met een verlegen uitdrukking op zijn rimpelig gezicht. Het meisje strekte plotseling haar armen uit en slaakte een zucht van verlichting. Ik ben er blij om, dacht ze bij zichzelf. Ik heb genoeg van die geheimzinnigdoenerij. Ik ben blij dat ze het weten Het maakt me trotsch en gelukkig! Vicente had gedurende dien langen nacht, terwijl Roddy lag te woelen en te ijlen, heele- maal eerlijk en ronduit met Peter gepraat. Hij had zijn aanstelling als gevangenisdokter van Alvarez gekregen, maar het was voor iemand die dagelijks met Generaal Rojas in aanraking kwam onmogelijk om hem niet te gaan bewonderen en liefhebben. Vicente verzekerde dat Rojas een heeleboel aanhangers had, dat ze goed georganiseerd waren en dat ze alleen maar wachtten op het geschikte oogenblik om in opstand tegen Al varez te komen. Rojas te bevrijden en hem tot president uit te roepen. Van Vega moes ten zij niets hebben. Zij waren niet overtuigd van zijn trouw aan zijn vroegeren chef, ze hielden hem voor eerzuchtig en vreesden, dat als hij de macht in handen kreeg, hij meer de dienaar zou zijn van Forrester en andere vreemdelingen, die jacht maakten op conces sies. dan van het volk. Vicente geloofde, dat Alvares de amnestie alleen maar verleend had om Vega naar Venezuela te lokken en hem op elk gewenscht oogenblik gevangen te kunnen nemen. Vega weet dat hij in gevaar is, zei Vi cente; dus zal hij wel gauw probeeren zijn slag te slaan. Onze partij is niet op de hoogte van zijn plannen evenmin als zij, naar we ho pen van de onze. Overal zijn verraders. Maar één ding is zeker: er broeit wat. Binnen een week hebben we hier een burgeroorlog en ik ben overtuigd dat het volk achter Rojas staat; ze weten dat hij de eenige is die niet zijn eigen belang en zijn eigen eer zoekt. Toen Roddy, uitgerust en opgefrischt, met normale pols en geest kwam lunchen vertelde Peter hem alles wat Vicente hem toever trouwd had. Als dat allemaal waar is, was Roddy's antwoord, hoe eerder Rojas dan vrij is, hoe beter. We zullen vandaag aan de tunnel be ginnen. Het corps genietroepen bestond uit: Mc. Kildrick, Roddy en Peter. Toen hun dag taak aan den vuurtoren was afgeloopen en de andere werklieden naar de stad teruggin gen bleef dat drietal achter. Ze voeren naar een kleine baai op korten afstand van El Morro,, nadat ze hun breekijzers, houweelen en staven dynamiet in Roddy's boot hadden ver borgen. Om zeven uur hadden ze zich een weg gebaand door de laurierstruiken en Mc. Kil drick begon den aanval op de tunnel, terwijl Roddy en Peter op den uitkijk stonden. Hij kreeg hem niet zooals hij gebluft had in een uur open. maar om tien uur waren de ijzeren staven die de steenen vasthielden doorgevijld en was het cement losgemaakt. De werktui gen en het dynamiet werden goed verstopt en de laurier struiken werden zoo voor de ope ning gelegd, dat ze het resultaat van hun werk verborgen. We zullen zeggen verklaarde Roddy, dat we aan het palingen spietsen zijn geweest en ik stel voor om nu naar „Dos Hermanos" te gaan en dat te vertellen voor het geval iemand ons met de boot op stap heeft zien gaan oi terugkomen. Ze vonden het café, als gewoonlijk stamp vol. Mannen van allerlei politieke partijen, of ficieren van het leger en van het kleine oor logsschip in de haven, ambtenaren van de douane. Vegaïsten en geheime aanhangers van Rojas zaten daar vriendschappelijk en in bonte rij bij elkaar. De Amerikanen groet ten al hun kennissen heel onpartijdig en baanden zich een weg naar een leeg tafeltje in het midden van de zaal. Ze zaten nauwelijks toen uit een van de verste hoeken een jonge man hen met zijn hand toewuifde en op hen toekwam. Ze herkenden den derden vice-pre sident van de Forrester Construction Com pany: Mr. Sam Coldwell. Mr. Coldwell was dien middag gearriveerd. Hij had bij kolonel Vega copieus gedineerd en toen hij die bekende gezichten ontdekte, werd zijn neiging om familiaar te worden, ver moedelijk mede een gevolg van de fonkelende wijnen, waarmee zijn uitstekende maaltijd be sproeid was, nog grooter. Hij naderde de em ployés van de maatschappij als iemand, die gunsten uitdeelt en er zeker van is, dat hij met die gunsten den menschen een groote eer bewijst. Hij waardeerde het zeer, dat hij se dert zijn aankomst de man van het oogenblik was geweest. In het stampvolle restaurant wist iedereen, dat hij de vertegenwoordiger was van de mach tige maatschappij, die den strijd met de re geering had durven aanbinden. En op dit historische oogenblik, fluister de Roddy snel tegen zijn vrienden, liet Rod man Forrester de F. C. C. met alle ap- en depedenties In den steek. Wees niet zoo stom, smeekte Peter. Roddy stond op en wachtte de nadering van den derden vice-president met de han den in zijn zakken. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8