Bataviasche feeststemming. Hernieuwde beslissing inzake het Raadhuisplan. VACANTIE1939 K.L.M. verkoopt de „Lepelaar". DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1939 HAARDE M'S DAGBEAD 7 Radioberichtgeving aan banden gelegd. Technische Hoogeschool is geen Ingenieursfabriek. Men schrijft ons d.d. 7 dezer uit Ba-tavia: In zekeren zin is in de stemming van dezen brief overheerschend de feestviering bij de geboorte van onze tweede prinses; een feest viering, welke reeds urenlang aan den gang was toen Nederland nog niet wakker was en waarvan Indië ditmaal de primeur heeft ge had. Dit is dan een van de voordeelen van het tijdsverschil geweest, waardoor de blijde tijding hier bekend werd toen de ambtenaren nauwelijks op kantoor waren en de handel zich nog pas naar de Benedenstad begaf om aan het werk te tijgen. Al was die dag nog geen „officieele" feest dag, het heuglijk feit der geboorte was toch aanleiding op zichzelf genoeg om al vroeg in dien morgen in alle oorden des vermaaks bij een te komen, en onder het zingen van vader- landsche liederen in de goede stemming te ko men. Want ofschoon men overal wel reeds hard bezig was geweest om de stad in feest tooi te steken, toch kwam de tijding nog als een onverwachte verrassing Aan de monu mentale fonteinen op de bruggen over Rijswijk moest nog hard gewerkt worden, maar dan blijkt weer eens, wat er toch op het punt van snel aanpakken hier kan gepresteerd worden. Terwijl Nederland nog den slaap van den onbewusten rechtvaardige sliep, wapperden hier reeds overal de vlaggen en was het in de stad een gerij van blij bellende fietsers en toeterende taxi's, die met veel lawaai hun feestvreugde moesten uiten. Vliegmachines volgden op het sirenegeloei en het kanonge bulder, en al spoedig was er in hotels en cafés geen plaatsje meer te krijgen. Zelfs een zware onweersbui later in den vooravond van den eersten dag kon de goede stemming niet verdrijven. Zooals de feestelijke versieringen nu dubbel weerkaatsten in het water van Mo lenvliet en Rijswijk en in het natte asfalt, zoo bracht de koelte van dien avond nieuwe krachten om onvermoeid drie dagen lang voort te gaan met feesten. Op dit gebied toont men in Indië altijd een merkwaardig uithoudingsvermogen, waarbij verandering van spijs zooals bals, optoch ten, militair défilé en opnieuw bals doet eten met steeds gulziger happen. Terwijl deze brief wordt afgesloten op Maandagmiddag, is men nog volop aan den gang en eerst mor genochtend zal op de kantoren het eind den last dragen Deze feesten herinneren er weer eens aan, dat de hoofdstad van Nedei'landsch-Indië nog altijd geen monumentaal raadhuis heeft, waar officieele gebeurtenissen plechtig moe ten worden gevierd. Is toevallig, zooals nu, de Gouverneur-Generaal ter plaatse dan kan een optocht of défilé zich vóór het paleis wel con- centreeren, maar anders zou men zich naar het heterogene complex gebouwen aan de andere zijde van het Koningsplein moeten be geven, waar de gemeentelijke bureaux zijn gevestigd. Het nieuwe raadhuis van Batavia. Eenige dagen geleden heeft de gemeente raad opnieuw beslist, dat het nieuwe raadhuis in het Wilhelminapark zal komen, waarmede hij zijn wensch van een half jaar geleden nog eens bevestigde. Van bepaalde kanten was er namelijk toch weer protest gerezen tegen dit plan, doch de waarnemend burgemeester meende deze heeren nu eens op hun nummer te moeten zetten, door erop te wijzen, dat er nu al 23 jaren lang over gepraat is, de des kundigen het allen eens zijn, de militaire autoriteiten geen prijs stellen op het behoud van de oude citadel en ook de Regeering de historische waarde ervan niet zóó hoog stelt, dat daardoor het geheels stadsplan in duigen zou moeten vallen. Een motie van de Vader- landsche Club kreeg dan ook slechts vier van de zes en twintig stemmen. Het stadsplan. Wat het monumentale stadsplan verder be treft, heeft de commissie tot onderzoek van de mogelijkheid van den bouw van een groot gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op het Koningsplein onlangs advies uitgebracht en aangetoond dat dit plan niet te financie ren zal zijn. In de plaats daarvan zal men dan maar probeeren het oude cavalje van onzen stads schouwburg wat te moderniseeren, b.v. door air-conditioning, het verbeteren van de too- neelaccomodatie en het verplaatsen van en kele loges. Maar dit is allemaal nog toekomst muziek en daar zal nog wel eenige tijd over heen gaan, zoodat we het tot zoolang maar zullen moeten doen met de erfenis uit het begin der vorige eeuw. Radionieuws en berichtgeving Bij de berichtgeving over de geboorte van onze nieuwe prinses bleek weer eens opnieuw Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf in Nederland. Ten gerieve van onze abonne's zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden, Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts 1 Vz cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren in Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". de geweldige invloed van de radio op de te genwoordige maatschappij. De regeering heeft juist een ordonnantie ingediend omtrent de publicatie van de zoogenaamde C. Q.-berich- ten, waaronder te verstaan zijn die berichten, welke door bepaalde buitenlandsche radiozen ders worden uitgezonden en waarover ieder vrijelijk ter bekendmaking kan beschikken. Daar deze berichten echter in den regel, naar gelang van het zendstation, nogal ten dentieus gekleurd zijn, is het een zaak van al gemeen belang, dat hierop in het land van ontvangst eenig toezicht is. Te meer is dit noodzakelijk, omdat de in Batavia verschij nende ochtendbladen geen officieele berich ten van Aneta mogen publiceeren, doch dit eerst in hun avondeditie mogen doen. Zij zijn dus aangewezen op de min of meer sensatio- neele C. Q.-berichten. In de nieuwe regeling is nu in algemeenen zin een volstrekt verbod van publicatie van buitenlandsch radionieuws voorgesteld, voor zoover dit niet wordt gedekt door een vergunning hetzij van den ont vanger-publicist, hetzij van den persagent schap-distributeur, hetzij bij heruitzending van den omroeper in Indië. Op deze wijze verkrijgt men een preventief toezicht, dat op zichzelf onmisbaar is en niet alleen de luistervergunning omvat, maar, voor zoover het terrein der openbare orde wordt betreden, ook de publicatie van andermans nieuws aan Overheidstoezicht en controle zal onderwerpen. Natuurlijk worden daarvoor dadelijk uitzonderigen gemaakt ten aanzien van toespraken van leden van het Koninklijk Huis of van de Regeering, terwijl voor het be kendmaken van andere soorten redevoeringen zonder meer nog uitzonderingen kunnen wor den gemaakt. Dat met deze regeling de noodige ordening wordt verkregen, zal allerwege op prijs worden gesteld. Slechts heeft het merk waardige feit zich voorgedaan, dat de grootste belanghebbenden nl. de dagbladen, niet volle dig zijn gehoord, om van de stem van het pu bliek nog maar niet te spreken! Dit kranten lezend publiek blijft het nog altijd een merkwaardigen toestand achten, dat eenvou dige of meer belangrijke berichten welke reeds te middernacht bekend zijn op de dag- bladbureaux, door een verbodsbepaling van de monopoliste Aneta eerst na het verschijnen der ochtendbladen mogen gepubliceerd wor den. De Technische Hoogeschool. Nu de vacanties weer afgeloopen en de scho len weer zijn begonnen, krijgen wij ook weer de inaugurale redevoeringen van de verschil-, lende Indische Hoogescholen. De eerste was ditmaal de Technische Hoogeschool te Ban doeng en het is wel interessant daaruit aan te stippen, dat van de 89 ingeschreven studen ten voor het eerste studiejaar er 52 deelnamen aan het examen, doch er slechts twintig slaag den. Voor hét tweede jaar waren er tien ge slaagden van de 34 ingeschrevenen. Professor Woltjer bleef deze resultaten zeer onbevre digend vinden. Immers van het totale aantal gedurende den afgeloopen cursus voor het eerste studiejaar ingeschrevenen nam nauwelijks de helft deel aan de examens en daarvan moest dan nog de helft afgewezen worden. Dit beteekent een aanzienlijke verspilling van tijd en energie, en een gemis aan zelfkennis, welke ten on rechte heeft gevoerd tot het lichtvaardig aanvatten der studie, terwijl men met het grootste gemak de studenten van de Techni sche Hoogeschool bijvoorbeeld ziet overzwaaien naar de Rechtshoogeschool. Ook in Indië is de begeerte naar het verwerven van een acade- mischen titel meestal niet evenredig aan de roeping der aspiranten of de capaciteiten, maar gelukkig heeft dit deze faculteit niet verleid om daarom de studie gemakkelijker te maken. Wel heeft zij bereikt, dat van een vierjarige ingenieursstudie naar een vijf jarige opleiding werd overgegaan. (Nadruk verboden.) Hel stimdaat Humhdmet CROOTE OPENBARE VERGADERING der N.S.B. op Vrijdag 18 Augustus in het Gem. Concertgebouw, Lange Begijnestraat te Haarlem SprekersMr. M. M. ROST VAN TONNINGEN en J. H. L. DE BRUIN Zaai apen 7.30 u. Aamanq 8.30 u. KAARTEN a 10 EN 20 CENT verkrijgbaar a. d. Kringhuizen en des avonds aan de zaal (Adv. Ingez. Med.) Eenige nog in haar bezit zijnde Lockheed" Om te voorzien in het tekort aan vlieg- materiaal, veroorzaakt door eenige recente vliegongevallen, nebben de British Imperial Airways, de Lockheed 14, PH-ASL, de „Lepe laar", van de K.L.M. overgenomen. De ma chine zal waarschijnlijk dienst doen op de lijn LondenBerlijnWarschau of LondenBoe dapest. 1 De „Lepelaar" is een Lockheed super-electra en is voorzien van twee Wright-Cyclone mo toren elk van 800 P.K. Aan dit toestel zijn de nieuwste verbeteringen aangebracht. Nog en kele maanden geleden werd het voorzien van „slots", dit zijn speciale gleuven in de vleugels om de landingssnelheid te verminderen. Het is de eenige Lockheed, welke de K.L.M. voor het Europeesch verkeer gebruikt. Wel vliegen er geregeld vier machines van dit type op de West-Indische lijnen. De „Lepelaar" werd verleden jaar door de K.L.M. in gebruik genomen en na verschillende binnenlandsche vluchten deed zij geregeld dienst op de lijn AmsterdamManchester—Liverpool. Het is een machine, die eenigszins buiten het gewone type der K.L.M. valt. De voor den verkoop vereischte toestemming der regeering is verkregen en de aflevering heeft heden plaats gehad. Bijen vallen imkers aan. Twee bijenhouders uit Ravesteyn hebben een avontuur beleefd, dat pijnlijke gevolgen voor hen heeft. Zij waren, aldus meldt de Tel., met een paard en wagen, volgeladen met dichtbevolkte bijenkorven, op weg naar de heidevelden onder de gemeente Reek. In de buurt van het café „Het Wachthuis" brak het paardentuig met het gevolg dat de wagen kantelde. De bijenkorven kwamen met een smak op den weg terecht en de bijen sloegen op de vlucht. In een minimum van tijd maakten groote zwermen den weg onveilig en woedend vielen de dieren de beide imkers en het paard aan. Het paard ging in dolle vaart aan den haal, maar de beide mannen, die geen gelegen heid meer hadden hun maskers op te zetten, werden leelijk toegetakeld. Voorbijgangers maak ten bij het zien van de bijeenzwermen haastig rechtsomkeert, een fietser, die meende dat hij nog wel kon passeeren werd terstond aangeval len en zoo hevig gestoken, dat hij zijn weg niet kon vervolgen. Eerst toen een regenbui losbrak lieten de bijen hun prooi in den steek. De twee imkers moesten zich onder geneeskundige be- uandeling stellen. King-Hall krijgt navolgers. Duitsche propagandabrieven via Zwitserland en Nederland naar Frankrijk. Berichten uit Parijs en Belfort melden, dat vele inwoners dier plaatsen in het Fransch gestelde en in Den Haag of Zwitserland ge poste brieven ontvangen, waarin propaganda wordt gemaakt voor het Duitsche standpunt in de kwestie-Dantzig De „Baseier Nationalzeitung" heeft er tegen geprotesteerd, dat van Zwitserland uit brie ven naar bewoners van een naburig lang worden gezonden, die propaganda maken voor een andere mogendheid. In een bericht uit Belfort zegt Havas uit officieele bron te hebben vernomen, dat de federale regeering te Bern door de Zwitser- sche posterijen maatregelen heeft laten nemen om verzending van dergelijke pam fletten te verhinderen. Bij informatie in Den Haag is gebleken, dat de posterijen er mede bekend zijn, dat dergelijke brieven uit Den Haag zijn verzon den. De posterijen zelf kunnen in dezen echter geen beslissing nemen. Dit hangt van de regeeringsautoriteiten af. De nieuwe minister van Defensie, luit. kolonel A. Q H Dijxhoom (met gleufhoed), bracht Woensdag een bezoek aan de Fokker-fabrieken te Amsterdam Ideaal oogstweer in de Haarlemmermeer. De meeste gewassen staan er goed bij. Gistermiddag maakten wij een toer door den thans wondermooien Haarlemmermeer- polder, Het koren staat thans zuiver goudgeel op stengel of reeds op hokken de erwten, geruiterd, hebben op deze mooie zomersche dagen gewacht het vlas-met zijn iets lich tere bruine nuances glanst van zonnevreugde de groen-blauwe papaverbollen en het blauwmaanzaad rijpen reeds en de oogst is nabij. De groene bietenvelden met haar lange bladen, waarop zich dit jaar vele en groote gele vlekken afteekenen het is één wonder- schoone kleurenpracht. Het is bovendien ideaal oogstweer. Hier en daar hebben we praatje aange knoopt met enkele landbouwers en hun mee ning gevraagd naar de te verwachten oogst. In de strenge vorstperiode Is de wintertarwe grootendeels verloren gegaan en men zaaide opnieuw. Deze oogst zal waarschijnlijk nog de minste zijn, want op vele plaatsen vinden we niet die flinke aar, die we in den Meer ge wend zijn. De uitkomsten zullen evenwel nog bevredi gend zijn. Inderdaad stak de zomertarwe ongunstig af tegen de hier en daar overgebleven winter tarwe. Naast deze minder goede producten kunnen we spreken van een zeer goeden erwtenoogst. Met het dorschen ls men reeds begonnen. Haver en gerst en rogge onderscheiden zich eveneens van de zomertarwe. Nog op het land geschokt of op stengel zien zij er prachtig uit. Een gunstig jaar is het ook voor de aard appelen. De thans gerooide struiken waren rijk beladen en met een mooien na-zomer zullen ook de late aardappelen goede resul taten opleveren. Het groene loof steekt nog zoo frisch en fier omhoog tusschen de stoppelvelden of gele korenzeeën. /CUEEP/ HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam, Rott. n. New-York p. 16 Lizard. Nw. Amsterdam, 15 v. N. York te Rotterdam. Damsterdijk, Vancr. n. Rott. 15 te Glasgow. Binnendijk, 16 v. Rotterdam te Antwerpen. Noordam, 15 van Rotterdam te Philadelphia. Westerland, 15 v. Antwerpen te New-York. Lochkatrine, Rotterdam n. Vancouver 15 v. Cristobal. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein, (thuisreis) 13 van Tanga. Springfontein, 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Beemsterdijk, Rotterdam n. New-York 14, 38 mijl West van Scilly. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht 15 van MalmÖ te Lulea. Stad Arnhem 16 van Melilla te Rotterdam. Stad Schiedam, 17 te Hoek van Holl. verw. Flensburg Wabana n. Vlaardingen 15, 6.30 mijl West van Valentia. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Almkerk, 16 van Rotterdam naar Bremen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk, (uitr.) 16 te Port Said Gaasterkerk, (uitr.) 16 van Shanghai. Grootekerk, (thuisr.) 16 te Manilla. KON NED STOOMBOOT MIJ. Doros, 16 van Aarhuus te Gothenburg. Hercules, 15 van Izmir te Piraeus. Titus, Stamboul n. Amsterdam p. 16 Ouessant. Odysseus, 16 van Amsterdam n. Hamburg. Theseus 16 van Amsterdam n. Kopenhagen. Berenice, 16 v. Rotterdam te Amsterdam. Ariadne 15 van Stamboul naar Chalkis. Safurnus, 16 van Amsterdam te Rotterdam. Tiberius, 16 van Tel Aviv te Haifa. Vulcanus, 15 van Malaga naar Oran. Iris, 15 van Amsterdam te Bordeaux. Baarn, Amsterdam naar Chili 12 van Callao. Colombia, 14 van Barbados te Kingston (Ja.) Poseidon, 16 van New-York naar Maracaibo. KONINKLIJKE SHELL Merula, 18 van Liverpool te Trinidad. Mirza, 9 van Curacao naar Havre. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland (thuisr.) 18 (4 v.) te IJmuiden verwacht. MEIJER Co.'s SCHEEPVAART MIJ. Glenogle, 13 van Saigon naar Rotterdam. Glenshiel, Dairen n. Rotterdam 15 te Londen. Perseus, Rotterdam n. Japan 15 v. Hongkong. Glenroy, Japan n. Rotterdam 14 te Hongkong Antenor, Japan naar Rotterdam 15 van Kobe. Benmackhui, Japan n. Rott. 18 te Londen. ROTTERDAMSCHE LLOYD Oempo, (thuisr.) p. 15 Perim. Buitenzorg, (thuisr.) 15 te Suez. Japara, (thuisr.) 16 van Port Said. Bantam, (uitr.) p. 16 Gibraltar. Baloeran (uitr.) p. 16 Suez. Kertosono New-Orleans naar Macassar pass. 15 Kaap de Goede Hoop. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alphacca, 15 van Hamburg naar Rotterdam. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Johan van Oldenbarnevelt (thuisr.) 16 te Genua. Chr. Huygens, 16 v. Amsterdam naar Batavia. Poelau Bras, (uitreis) 16 van Sabang. Johan de Witt, 16 v. Batavia n. Amsterdam. Poelau Roeblah, 16 v. Amsterdam te Hamburg Poelau Laut, (thuisreis) 15 van Aden. Tjikandi, (thuisreis) 15 te Penang. W1.JK LIJN Beverwijk, Afrau n. Rott. p. 16 Finisterre. Zonnewijk, 15 van Rotterdam te Kirkenes, vertrekt 17 van Rotterdam. Katwijk Ostende naar Bilbao 15, 50 mijl Oost van Niton.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11