Haarlem's Dagblad ffiifksMiddeCen 1200 PERSONEN blijven hooger opbrengst geven. Ochtendbeurs Amsterdam Wegwijzing. Belangrijkste 57e Jaargang No. T7227 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiens! 38810. DrukkerijZnider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, HoofdretL 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 ▲dmin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERI PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 17 Augustus 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod L-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. BELANGRIJK VERSCHIL MET 1938. Ook de coming- uiocdt ovectcoffen. De directe belastingen hebben tot ultimo Juli van dit jaar f 95.614.355 opgebracht, tegen over 87.204.853 tot en met Juli 1938. De grondbelasting leverde f 10.6 mil- Jioen, de inkomstenbelasting 62.4 millioen, de vermogensbelasting 13.2 millioen, de verdedigingsbelas ting I ruim f 7.6 millioen en de be lasting van de doode hand ruim 1.5 millioen. In vergelijking met 1938 was het kohier bedrag op ultimo Juli j.l. voor de inkomsten belasting ruim f 9.2 millioen hooger, doch dat voor de vermogensbelasting f 277.000 lager en voor de verdedigingsbelasting f 821.000 lager. De overige verschillen waren dus niet groot. Wat de „overige middelen" betreft, deze hebben in Juli j.l. f 50 millioen (Juli 1938 f 39.4 millioen) en over de eerste zeven maanden van 1939 f 274 millioen (v.j. f 256 millioen) opge bracht, terwijl 7/12 van de raming voo.r 1939 f 257 bedraagt. De dividend- en tantièmebelasting bracht over de eerste zeven maanden in 1939 f 17.7 millioen op (v.j. f 17.6 millioen), de rechten op den invoer leverden f 66.3 millioen (v.j. f 55.2), het statistiekrecht f 1.4 millioen f 1.4) de accijnzen (in millioenen)op zout f 1.1 (f 1.3)op geslacht f 4.1 (f 4.2), op wijn f 1.2 (f 1.1), op gedistilleerd f 16.6 (f 15.9), op bier f 5.1 (f 4.7), op suiker f 33.4 (f 31.3) en op tabak f 22.1 (f 21.4), Verder leverden over de eerste zeven maan den van 1939 op: de belasting op gouden en zilveren werken f 344.000 (v.j. f 308.000), de omzetbelasting 52.0 mllioen (bijna f 42.4 millioen), de couponbelasting f 3 millioen f 3.2 millioen), de rechten van boeten van zegel f 12.1 millioen (f 13.7 millioen), de rechten en boeten van registratie f 8.9 mil lioen f 9.8 millioen), die van successie enz. 27.3 millioen (f 32.3 millioen) en de op brengst der loodsgelden f 493.000 292.000). Boven 7/12 van de raming voor 1939 kwamen: de dividend- en tantième belasting f 2 millioen meer), de rech ten op den invoer (f 10.3 mllioen meer), de accijns op het gedistilleerd (f 315.000 meer), op bier f 446.000 meer), op suiker f 732.000 meer) en op tabak (f 1.1 millioen meer), voorts de omzetbelasting (f 4.2 millioen meer.) en de loodsgelden 55.000 meer). Minder dan de raming bracht op: de ac cijns c<p geslacht f 186.000, op wijn f 69.000, de couponbelasting f 186.000, de rechten en boe ten van zegel f 1.2 millioen, de rechten en boeten van registratie f 695.000 en de rechten en boeten van successie enz. f 662.000. De verdere verschillen ten opzichte van de ra ming waren gering. De gem»ente£ondsbelasting leverde tot en met Juli 1939 voor den dienst 19381939 f 67.9 millioen en voor den dienst 19391940 f 29.8 millioen (v.j. resp. f 60.7 en f 26.8 mil lioen) en de opcenten op de vermogensbe lasting tot en met Juli 1939 voor den dienst 1938—'39 6 millioen (v.j. eveneens f 6 mil lioen) en voor den dienst 1939'40 f 2.5 mil lioen (v.j. f 2.6 millioen). Deze inkomsten strekken ten bate van het gemeentefonds. De inkomsten ten bate van het werkloos- heidssubsidiefonds waren tot en met Juli j.l. f 53.2 millioen voor den dienst 1938 en f 40.2 millioen voor den dienst 1939. Ten bate van het verkeersfonds brachten in Juli j.l. op: de motorrijtuigenbelasting f 2.2 CORRESPONDENTIE. De directeur-hoofdredacteur van dit blad zal tot Maandag 4 September met vacantie afwe zig zijn. Men wordt derhalve verzocht, geduren de dien tijd brieven en andere mededeelingen aan ons blad niet aan hem persoonlijk te adres- seeren. BUREAU VAN UNITED PRESS TE ROME HEROPEND ROMIE, 17 Augustus. De Italiaansche autoriteiten hebben toestemming verleend voor de heropening van de United Press Bureaux. De Bureaux staan thans onder leiding van Reynolds Packard. (United Press) Fransche „luchtaanval" op Engeland. Het Britsche luchtafweergeschut op oorlogssterkte. LONDEN, 17 Augustus. Tweehonderd Fransche bommenwerpers zullen vandaag hun eersten „luchtaanval" op Engeland hou den. Jachtvliegtuigen van de Royal Air Force zullen verkenningsvluchten maken ten einde te probeeren de positie van de „indringers" vast te stellen. Alle luchtafweerbatterijen en waarnemings posten benevens schijnwerpers, afstandzoe kers enz. zullen op volle oorlogssterkte bezet zijn. In tegenstelling tot de ongunstige weersom standigheden. waarmede men verleden week tijdens de Engelsche luchtmanoeuvres te kampen had, verwacht men vandaag gunstig w®er. (United Press). millioen en de rijwielbelasting (Juli is de maand voor de aanschaffing van de nieuwe rijwielmerken) f 3.6 millioen. Over de eerste zeven maanden van 1939 bracht de motorrij tuigenbelasting f 16..9 millioen en de rijwiel belasting f 3.7 millioen op Hoos: waterTeistert Alabama. Honderden families gedwongen te vluchten. MONTGOMERY (Alabama) 17 Augustus. Geweldige wolkbreuken hebben in het Zui delijk deel van Alabama groote overstroo mingen veroorzaakt, waardoor honderden families gedwongen waren hun woonsteden te verlaten en te vluchten. Gouverneur Frank Dixon heeft een hulpexpeditie gerequireerd uit de Nationale Garde, welke naar de stad Prattville gezonden wordt. Deze stad staat bijna anderhalve meter onder water. De in woners vreezen dat indien het water nog eeni- gen tijd op het huidige niveau blijft, de in de nabijheid van de stad gelegen stuwdam ineen zal storten, waardoor het water in de stad nog een meter hooger zou komen te staan. Met man en macht is men in de weer den dam te versterken. Tusschen de steden Sentaville en Selma staat een gebied ter lengte van 70 K.M. geheel onder water. De wegen in het geteis terde gebied zijn volkomen onbruikbaar. (United Press). De luchtbescherming te Haarlem. Komen er nog meer kleine brandspuiten? Eenige weken geleden hebben wij medege deeld, dat het Haarlemsche gemeentebestuur van de Regeering voor de luchtbescherming 8 kleine brandspuiten heeft ontvangen. Deze spuiten, die van uitstekend materiaal zijn, werden beproefd en daarbij is, naar een 'lid van den Staf der Brandweer ons mededeelde, gebleken, dat zij aan de verwachtingen vol doen, ook al wordt niet ontkend dat, als deze spuiten ontworpen zouden zijn geworden dooi de Haarlemsche Brandweer, eenige onderdee- len eenigszins anders zouden zijn gemaakt in verband met plaatselijke ervaringen. Het is nog onzeker of Haarlem van de Re geering nog meer van zulke kleine spuiten zal ontvangen. Eenige toezegging daarvoor be staat niet, maar het gemeentebestuur, het hoofd van de Luchtbescherming en de Staf van de Brandweer hopen dat de regeering nog meer spuiten voor Haarlem beschikbaar zal stellen. Indertijd is de wenschelijkheid na&r voren gekomen in alle wijken Haar lem is voor de Luchtbescherming verdeeld in 18 wijken een kleine brandspuit te hebben voor het bestrijden van kleine branden bij een eventueelen luchtaanval. Dan zouden de groote motorspuiten beschikbaar blijven voor het verleenen van hulp op de meest-bedreigde plaatsen in de stad. Op dit oogenblik zijn de 8 kleine spuiten in de Brandweer-kazerne aan de Ged. Oude Gracht geborgen. Het is de bedoeling voor de spuiten een geschikt onderdak te vinden in de verschillende wijken van de stad. De spuiten zullen bediend worden door vrijwilligers van de Luchtbescherming die werken onder gedi plomeerden van de Brandweer. Onwettige immigratie in Palestina. Autoriteiten gaan strenge maatregelen nemen. JERUZALEM, 17 Augustus (Havas) De autoriteiten gaan scherpe maatregelen nemen om de onwettige immigratie te onderdrukken. Dit jaar zijn er 6.500 clandestiene passagiers geweest, waarvan 1.200 zijn teruggestuurd De meesten kwamen uit Midden-Europa. Voortaan zullen de sancties, die tot dusver slechts van toepassing waren op de beman ningen der schepen, welke immigranten ver voerden, ook de passagiers met gevangenis straffen bedreigen. Zelfbeschuldiging van twee Chineezen. Beitien willen zich ter beschikking van de autoriteiten te Hongkong stellen. SJANGHAI, 17 Augustus (D.N.B.) In brie ven welke aan den gouverneur van Hongkong en aan den Britschen gezant in Sjanghai ge richt zijn, beschuldigen zich twee Chineezen van moord op den douane-inspecteur Tsjen Hsjih Sjang te Tientsin. Zij verklaren zich be reid zich ter beschikking te stellen van de autoriteiten te Hongkong, indien men hun belooft onpartijdig over hen te oordeelen en hen niet aan de Japanners uit te leveren. Deze zelfbeschuldigingen hebben algemeen opzien verwekt. Zooals bekend heeft de eisch der Japanners, vier van denzelfden moord be schuldigde Chineezen in de Britsche concessie te Tientsin uit te leveren, tot het incident van Tientsin aanleiding gegeven. In Japansche kringen staat men sceptisch tegenover deze zelfbeschuldigingen: men gelooft dat met deze brieven de in Tientsin gearresteerde vier Chi neezen behoed moeten worden voor uitleve ring aan de Japanners. Ernstige anti-semietische excessen te Briinn. Joden uit restaurants verdreven en mishandeld. Woensdag zijn te Brünn in Moravië ernstige anti-semietische betoogingen gehouden. Tsje chische studenten en anderen, behoorende tot d,s extreem-nationalistische beweging, trokken onder het uiten van anti-Joodsche leuzen door de straten en verdreven Joden uit restaurants en koffiehuizen. Verscheidene Joden werden mishandeld. De betoogingen culmineerden in een bestorming van het voornaamste koffiehuis te Brno „Esplanade". Hier werd de inventaris vernield: De Jood- sche bezoekers werden verwijderd. Een der verdrevenen overleed tengevolge van een hartaandoening. Joden worden in het Protectoraat thans ook niet meer toegelaten in de openbare zieken huizen en tot de openbare parken. Op alle Joodsche bedrijven moet staan aangegeven, dat de onderneming „Joodsch" is. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 292. H.V.A. 383%—387. Vergde Vorstenl. 84. Amst. Rubber 183185%. Philips 193. AKU 36 5/8—37. Unilever 127 Ned. Scheepvaart Unie 106 3/4107. Beth. Steel 43%—44 1/8. U. S. Steel 34 7/8—35%. Republic Steel 12 1/8—12 1/4. Anaconda 19 1/85/16. rt BEZOCHTEN DEZE WEEK IN DE VACANTIE, DE Jkdestiiia-T)ia%cwias. WILT GE PALESTINA EENS MOOI ZIEN, DAN NAAR DE SCHOTERSINGEL 117 A. ENTREE 0.10 en 0.15. (Adv. Ingez. Medj Het Britsche ministerie van Oorlog laat in Engeland en Schotland propaganda- auto's rondrijden voor het werven van recruten. (Bij den vierduizendsten A.N.W.B. wegwijzer, zij het ietwat verlaat) 't Is waarlijk den mensch in zijn korte bestaan Niet zonder veel moeite gegeven, Zoo zwak als hy is en met lasten belaan, Zijn route te vinden door 't leven. Al wijzen hem anderen dikwijls een weg, Hij kan vaak zijn richting verliezen. En vindt dan zichzelf slechts voor laatst overleg, Om zich weer een uitweg te kiezen. Al zijn er beginselen die algemeen, Maar slechts als begin mogen gelden. Al spoedig reeds loopen de wegen uiteen, Een samenloop vindt men maar zelden. Maar als het om letterlijk weg wijzen gaat En niet slechts figuurlijk bekeken, Dan toont onze A.N.W.B. zich paraat, Zijn wijzer blijft nooit in gebreke.' De A.N.W.B. helpt ons steeds uit den brand, Wanneer wij den weg moeten zoeken, Dat staat als een paal boven water (en land) Op alle belangrijke hoeken. Zijn wegwijzers hebben ons wegwijs gemaakt, Steeds daar om ons keurig te leiden, Een dienst, door de jaren nog nimmer gestaakt, Maar die men nog uit weet te breiden. Men zegt: waar een wil is, daar is ook een weg. Een leus om te eeren, m'n vrinden. Maar daar waar een weg is, is, wat ik u zeg Een wielerbondwijzer te vinden. Nu staan er al sinds een paar weken gelêe, Vierduizend dier palen, die wijzen. Een mijlpaal voorwaar voor den A.N.W.B., Die jongste, die daar mocht verrijzen. Ons volk vindt zijn weg wel, wanneer het te voet Of wel aan den rol gaat, naar buiten, Waarvoor het den A.N.W.B. brengen moet, Een dank, dien ik nogeens wil uiten. P. GASUS. Geen aanleiding voor eenig Fransch-Britsch initiatief. Toestand ongewijzigd, constateert de ..Daily Telegraph". LONDEN, 17 Aug. (Reuter-A.N.P.) De berichten welke de Britsche regee ring de laatste dagen bereiken, toonen aan, dat de toestand ongewijzigd is. al dus schrijft de diplomatieke correspon dent van de „Daily Telegraph", waar aan hij toevoegt, dat zich geen ontwik keling voordoet, welke eenig initiatief van Franseh-Britsche zijde schijnt noo- dïg te maken, en dat ook geen enkel initiatief schijnt overwogen te worden. De gemaakte afspraken zijn sinds lang zoo danig in gereedheid, dat zij terstond uitvoering kunnen geven aan de Fransch-Britsche belofte aan de andere Europeesche landen, nl. dat een maximum aan gewapenden bijstand voor hen ter beschikking staat, indien zij, of hun vitale belangen door de asmogendheden bedreigd zou den worden. De correspondent verneemt voorts, dat deze afspraken zoodanig zijn uitgewerkt, dat zij automatisch in werking zouden treden Dit feit is aan de Duitsche deskundigen en propagan disten, die de laatste dagen in Engeland ge weest zijn, duidelijk gemaakt. JONGEN DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN EN GEDOOD. TERMUNTEN, 17 Augustus. Gisteravond omstreeks zeven uur is de twaalfjarige P. H. van der L., te Wagenborgen, gemeente Ter- munten, bij het oversteken van den weg door een vrachtauto gegrepen. De jongen werd naar zijn woning overge bracht, waar hij vannacht is overleden. Bombardementsvliegtuig in Zweden verongelukt. Drie dooden. STOCKHOLM, 17 Augustus (Havas-A.N.P.) Een door Duitschland geleverd bombarde mentsvliegtuig is bij het oefen veld Haeger- naes verongelukt. Drie personen kwamen om het leven. Spoedige onderteekening van het Britscli-Poolsclie verdrag. Wederzijdsche bijstand ingeval van bedreiging der onafhankelijkheid van een der landen. LONDEN, 17 Augustus (A.N.P.) Het Britsch-Poolsche verdrag van Alliantie, dat in de plaats moet treden van de voorloopige garantie-uitwisseling, zal, naar de „Financial Times" verneemt, binnen 14 dagen te Londen onderteekend worden door Lord Halifax na mens de Britsche regeering, en door graaf Raczynski, den Poolschen ambassadeur na mens de Poolsche regeering. In het te publi- ceeren verdrag zullen geen andere landen genoemd .worden. De bepalingen zullen in den geest zijn van Chamberlain's verklaringen in het Lagerhuis, toen hij zeide, dat het verdrag niet gericht is tegen eenig ander land, doch dat het bedoeld is om den wederzijdschen bij stand te verzekeren van Engeland en Polen ingeval van een bedreiging, direct of indirect, der onafhankelijkheid van een van beide lan den. Lord Halifax keert a.s. Maandag van zijn vacantieverblijf in Yorkshire op het Foreign Office terug. Het woord is aan Rudolf Krauss: Tot het publiek, dat gij zoo diep veracht, behoort nog altijd één meer dan gij dacht. Voorspel van bezetting van Bratislawa door de Duitschers? Duitsche militaire commandant vestigt zich in de Slowaaksche hoofdstad. LONDEN, 17 Aug. (A.N.P.) De „Times" meldt uit Bratislawa: Uit niet-officieele, doch zeer betrouw bare bron wordt vernomen, dat bin nenkort een Duitsche militaire com mandant zich in Bratislawa, de hoofdstad van Slowakije, zal vestigen. Voorts doet het feit, dat de kazernes gedeeltelijk ontruimd zijn om Duit sche troepen te kunnen legeren, vree zen, dat met een officieele Duitsche bezetting van de Slowaaksche hoofd stad rekening moet worden gehouden. De steden langs het dal van de Waag. als mede Trencin en Zilina (Zlin), zijn nog druk ker met troepen bezet dan gewoonlijk en alle wegen, welke naar Zilina leiden, het voor naamste knooppunt der Slowaaksche spoor wegen. zijn voor particulier vervoer verboden. De versterkingen in het dal van de Waag zijn volledig bezet, en de in Slowakije wonende Hongaren die ter gelegenheid van de feesten van St. Stephanus naar Boedapest willen rei zen, vertellen, dat het voor de Slowaken bijna niet mogelijk is om naar Hongarije te komen. Luchtkarteering in Suriname. DUITSCH VLIEGTUIG LANDT IN ZWITSERLAND. BERN, 17 Aug. (Havas). Gisteravond is een Duitsch militair toestel geland te Fraidarun- nen nabij Bern, omdat de benzinevoorraad was uitgeput. De bestuurder moet verdwaald zijn geraakt. Een onderzoek wordt ingesteld. Met het K. L. M.-vliegtuig „Snip". 's-GRAVENHAGE. 17 Augustus. Tusschen de Billiton Maatschappij en de K.L.M, worden op het oogenblik onderhandelingen gevoerd, welke reeds vrijwel beëindigd zijn. in verband met de uitvoering van karteeringsvluch- ten boven enkele gebieden in Suriname. Men zal zich herinneren, dat begin 1938 de Fokker F 8 „Duif", naar West-Indië werd ge dirigeerd ter uitvoering van luchtkarteerings- werk aldaar. Met dit vliegtuig werd o.a. een kaarteering uitgevoerd van Trinidad en van een gedeelte van Curagao, waarbij in totaal c.a. 500.000 H.A. West-Indisch gebied werdén op genomen zoowel ten behoeve van geologische als van andere doeleinden. De chef van den fototechnischen dienst der K.L.M. de heer Cor- sten die destijds met de uitvoering van dit werk belast was, voerde bij die gelegenheid tevens inleidende besprekingen met geïnteres seerde instanties elders, o.a. in Suriname en op Barbados. Voor de uitvoering van het a.s. werk in Su riname zal thans het Fokker F 18 vliegtuig „Snip" worden gebruikt, terwijl de opnamen zullen worden vervaardigd met een der Zeiss camera's, welke reeds eerder door de K.L.M. in de West met zulke goede uitkomsten zijn ge bruikt. Een fotografisch laboratorium zal te Pa ramaribo voor deze verkenning worden inge richt, terwijl als basis voor de „Snip" het lan dingsterrein „Landorij" is aangewezen, waar de „Snip" ook in 1934 op Surinaamschen bodem landde na de geslaagde Oceaanvlucht van Hon- dong c.s. Intusschen worden thans in Suriname ver dere onderhandelingen gevoerd, o.a. met gou vernementsdiensten, teneinde de a.s. fotografi sche werkzaamheden van de „Snip" zoo moge lijk verder uit te breiden. Hierbij is o.a. ge dacht aan de belangen van den irrigatiedienst, die bij locale fotografische verkenning vaak zeer gebaat zou zijn, aan verkenningen ten be hoeve van traceering e.d. De volledige uitrusting is reeds onderweg en de werkzaamheden zullen half September a.s. worden aangevangen. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De kleine brandspuiten voor de Luchtbe scherming te Haarlem. 1 Lodewijk van Deyssel zal 22 Sept. a.s. 75 jaar worden. 4 BINNENLAND. De rijksmiddelen blijven een hooger op brengst geven dan in 1938. 1 Tc Zeist is een tandem door een auto aan gereden. 3 BUITENLAND. Greiser en Chodacki hebben gisteren over kwesties inzake Dantzig geconfereerd. 5 De Hongaarsche minister Csaky, die gisteren een onderhoud had met Von Ribbentrop, zou zich dezer dagen naar Rome begeven. 5 De Fransche regeering heeft by de Duitsche regeering geprotesteerd tegen de mishan deling van een Franschen douane-beambte door Duitschers. 5 Er zou een Amerikaansch plan bestaan tot het verstrekken van crcdicten aan Duitsch land. 5 ARTIKELEN, enz. Waar Prinses Irene gedoopt wordt: De Nieuwe Kerk te Amsterdam. 2 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika 3 Van onzen financieelen medewerker: Naar Staatscontrole op het bankwezen? 3 •Gemeenschap en Maatschappij", het nieuwe boek van mr. J. Bierens de Haan. 4 H. D. Vertelling: Droomvertelling. 4 Een kwart eeuw Panamakanaal. 6 Brieven van een controleur B. B. 6 Voor de Vrouw. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op Jj

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1