DE NIEUWE KERK TE AMSTERDAM. AGENDA UIT DE PERS. K DON D ER DAG 17 AUGUSTUS 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 2 1l)aax Jx'Mses Jviene ten daao gefuuiden zal uwiden Heeds tieel plechtigheden speelden zich linnen de muien van het aude qelouux al. De belangstelling van heel Nederland en hoofdzakelijk van de Amsterdammers zelf is thans op de Nieuwe Kerk aan den Dam te Amsterdam gericht, binnen wier muren zich reeds zooveel belangrijke gebeurtenissen af gespeeld hebben en waar ditmaal naar alle waarschijnlijkheid de doopplechtigheid van Prinses Irene zal plaats hebben. Dit is fei telijk buiten de traditie om, daar het tot nu toe haast altijd de gewoonte was, dat kinde ren uit het Nederlandsche vorstenhuis in de Groote Kerk In Den Haag ten doop gehou den werden. Toch is het niet de eerste maal, dat er een koningskind in de Nieuwe Kerk ten doop gehouden zal worden. Het was in het jaar 1822, den 18-den Juni, dat klokgelui de plechtigheid aankondigde, die 's middags om 3 uur plaats had. De geheele koninklijke familie. Koning Willem I, zijn zoons, kroon prins Willem en prins Frederik, de Koningin met haai- dochter, prinses Marianne, zij allen, behalve de kroonprinses, Anna Paulowna, die wegens haar Russische afkomst de plechtig heid niet bijwoonde, begaven zich onder 't lossen van 51 saluutschoten van het Koninklijk Pa leis naar de Nieuwe Kerk, waar de vierde zoon van kroonprins Willem, prins Willem, Alexander, Frederik, Ernst, Casimir door den Haagschen predikant en secretaris der Sy node, ds. Isaac Johannes Dsrmout, gedoopt werd Groot was het enthousiasme, toen de kroonprins na afloop van de plechtigheid op het balkon van het palels verscheen en zijn zoontje ophief, ten teeken dat hij het Am sterdam toewijdde. Er hebben zich echter nog wel andere ge beurtenissen binnen de muren van de Nieuwe Kerk afgespeeld. Daarbij behoeven we slechts te denken aan de kroningsplechtigheid van H.M. de Koningin. Ook toen had de geheele Amsterdamsche bevolking op het historische plein zich verzameld om van deze gebeurte nis getuige te zijn. De Nieuwe Kerk zelf was schitterend versierd. Boven de troon was een purperen hemel aangebracht, zcodat het koperen koorwerk zichtbaar gebleven was. Boven het hek verhief zich een tropische plantengroei en achter de balusters hing donkerrood fluweel. De koepel was gedekt door de Koninklijke Krocn. Van den troonhemel hingen twee karmozijnkleurige trijpen gor dijnen met hermelijn in een sierlijke bocht af tot aan de pilaren ter weerszijden van het koperen hek. Ook het overige deel van de kerk was dienovereenkomstig versierd. Dat juist de Nieuwe Kerk voor dergelijke plechtige gebeurtenissen gebruikt wordt is niet te verwenderen. Immers, de geschiedenis van de kerk is geheel met die der stad vergroeid. De bouw van het monumentale gebouw werd in 1414 begonnen. Aanvankelijk was de ge schiedenis van de Nieuwe Kerk zeer wissel vallig. Tijdens een brand, waarbij ongeveer een derde deel van Amsterdam geteisterd werd, werd ook de pas voltooide kerk een prooi der vlammen. Op schitterende wijze werd de kerk echter herbouwd, zcodat zij in die dagen voor een der mooiste bouwwerken van Europa doorging. Helaas had ook dit ge bouw geen lang leven, want in het jaar 1452 verbrandde weer een gedeelte van Amsterdam en juist dat deel, waarin ook de Nieuwe Kerk gelegen was. Slechts enkele muren bleven overeind staan en op de oude fundamenten richtte men wederom een nieuw kerkgebouw op. Het zou echter niet de laatste maal zijn, dat het groote gebouw door het vuur geteis terd werd. In 1645 werd de geheele kap en het binnenwerk door het vuur verteerd en wel, zooals de oude kronieken meedeelen „door verzuym en onvoorzichtigheydt van eenige loodgieters". Men besloot nu den toren van steen op te trekken, daar men anders aan het gevaar van brand bleef bloot staan. Daarvoor moest heel wat graaf- en heiwerk verricht worden en toen dan ook de laatste paal voor dit groote werk in den grond geslagen werd, was daar bij geheel Amsterdam vertegenwoordigd. Drie jaar later in 1648 kon men echter met vol doening op de afgeloopen werkzaamheden terugzien. De eerste preek, die in' het her stelde gebouw gehouden werd, was gewijd aan den vrede, die toen Juist met Spanje tot stand gekomen was. Intusschen werd ook het innerlijk van de kerk meer en meer verfraaid. Reeds het orgel, het koorhek en de preekstoel vormen een bezienswaardigheid op zich zelf. Het grafmonument van de Ruyter verdient eveneens vermelding, terwijl bovendien nog zeer veel andere bekende personen een plaats je in de groote kerk gevonden hebben: o.a. David Sweers en Jan van Galen, van Speijk, Hooft en Vondel, van Baerle en Da Costa. Al deze personen ontvingen een grafschrift: de grootste onder de grooten kreeg slechts een „gemeene zerk, zonder eenlg opschrift". Eerst veel later liet Jan Six, schepen van Amster dam, op het graf van Vondel de bekende woorden aanbrengen: „Hic iacet Vondellus Phoebo ac Musis amicus". (Hier rust Vondel, de vriend van Phoebus en van de Muzen). Ziehier in korte trekken het een en ander uit de geschiedenis van de monumentale kerk, waarop thans Nederlnnd's belangstelling' gericht is. Nog eenige weken en onder het geruisch der plechtige orgeltonen zal prinses Irene binnengedragen worden om, in aan wezigheid van de geheele koninklijke familie, ten doop gehouden te worden. M. V. ARROND. RECHTBANK. Landlooper kan aan alle kanten werk krijgen. Hij ging echter bedelen langs de huizen. Ik ben een wereldburger, zei de 63-jarige grondwerker uit Den Haag, die wegens land- looperij terecht stond, en daarom kan ik slecht wennen aan den dwang in de Rijks werkinrichting. De officier had echter '12 dagen gevangenisstraf en drie jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting geëlscht. De grondwerker, die volgens zijn eigen ver klaring, genoeg werk kon vinden, had aan eenige woningen in Heemstede aangebeld en om een kleinigheid gevraagd. Kreeg hij die kleinigheid niet dan schrok hij er niet voor terug de menschen in het gezicht te spuwen of zijn voet tusschen de deur te zetten. ,Ik heb echter flink mijn pandoer gehad", zei hij aan den President. ,3edoel je, dat je wat op had", vroeg dte president. „Nee mijnheer, maar ik ben eenige keeren flink geslagen Officier: „U bent toch al meer in een Rijks werkinrichting geweest?". v Verd.: Ja maar nooit vrijwillig. Pres.: U bent al 13 maal veroordeeld, zie ik hier. Het is anders wel een schande als je aan alle kanten werk kan krijgen en je komt dan ten laste van den Staat, vond de verdachte. De rechtbank zal 29 Augustus over deze ver dediging een oordeel vellen. Kruideniersbediende bestal zijn patroon. Kastekort groeide steeds meer aan. Oneerlijke bedienden hebben in den loop der jaren reeds in grooten getale in het ver dachtenbankje van de Rechtbank gestaan maar de 22-jarige kruideniersbediende uit Bloemendaal, die gedurende de periode Oct. '38April '39 door handige manipulaties met het kasregister een tekort van f 596 had weten te fokken behoeft wat brutaliteit aangaat voor vele anderen niet onder te doen. Hij ontkende weliswaar dit geheele bedrag te hebben ont vreemd maar zijn patroon een huisvader met vijf kinderen had hem verteld, dat hij op straat gezet zou worden indien zijn kas niet klopte. En toch liep het tekort steeds maar op. Tenslotte controleerde men den be diende, die altijd volkomen werd vertrouwd en daarna klopte de kas als een bus! „Ik vind het verbazend misselijk, wat je gedaan hebt", zeide President. Ook de Officier vond de hou ding van den verdachte niet sympathiek. Hij heeft het geld voor sigaretten en dansen ge bruikt en hij had niet eens den moed om zijn patroon eerlijk te vertellen wat er gebeurd was. Spr. zag dan ook geen verzachtende om standigheden en vroeg veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Tonïno gaf toe dat de houding van den ver dachte ter zitting niet erg gelukkig was. Hij beeft echter wel degelijk berouw over zijn ge drag. Nu is het hem gelukt een nieuwe be trekking te krijgen en met streng toezicht zal het zeker mogelijk zijn hem in het goede spoor te houden. Daarom drong spr. op een voor waardelijke gevangenisstraf aan. Uitspraak Dinsdagmorgen 29 Augustus. Heden DONDERDAG 17 AUGUSTUS Gem. Concertzaal: H. O. V. 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Frans Hals Theater: „Artisten en modellen in Parijs!" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „The little Princess". Tooneel: „Rafala". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Andy Hardy wordt verliefd" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De Sportkoningen" en „Bij verrassing getrouwd", 8.15 uur. Verdei van 116 uur: doorloopend één uurprogramma met „Ons Prinsesje loopt" en „In en om de pa.- leizen". Moviac Theater: Vroolijk feestprogramma. Teyleris Museum. Spaarne 16. 11—3 uur. be halve 's Maandags Toegang vrii- VRIJDAG 18 AUGUSTUS Bioscopen nieuw programma. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Des nachts iets minder koel. plaatselijk ochtendmist. Overdag helder tot half'oe- wolkt, droog warm weer. Zwakke tot matigen Noordelijken tot Oostclijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 68 F. 58 F. 62 F. De belangrijkste factor voor het weer in onze omgeving blijft het gebied van hoogen luchtdruk, dat sedert gisterenmorgen weer iets in beteekenis is afgenomen. De kern ligt thans over de Bntsche eilanden en de Noordzee. Ten gevolge hiervan is in ons land de wind tot op groote hoogte Noord tot Noordoost. (Te De Bilt werd hedenmorgen een loodsballonwaar- neming gedaan tot bijna 21 K.M. hoogte, waarbij op omstreeks 12 K.M. boven het aard oppervlak een zeer zware storm van 145 K.M. )er uur werd waargenomen). In nagenoeg ge heel West-Europa blijft het weer fraai en zonnig met in de ochtenduren nevel of mist op vele plaatsen, terwijl gisteren de tempera tuur alleen in Zuid-Frankrijk tot boven 25 'raden steeg. Langs de Zuidoostkust van Groenland trekt een vrij diepe depressie. Aan haar Zuidzijde worden koele maritieme luchtmassa's getrans- lorteerd tusschen IJsland en Schotland door. Deze naderen thans de Noorsche kust en brachten hier overal regen. Ook in Schotland is wat regen gevallen. Over Finland is de luchtdruk nog verder gedaald. De lucht is hier zwaarbewolkt tot be trokken. Over Oost-Duitschland en Hongarije liggen nog vlakke minima, welke in vergelijking met gistermorgen minder diep zijn geworden. Plaatselijk werd uit deze omgeving nog onweer gemeld, maar over het algemeen zijn de afge tapte hoeveelheden neerslag veel minder groot dan gisteren. BAROMETERSTAND Vorige stand 773 m.M. Stand van heden 772 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 5.48 uur; n m. 18.11 uur. Strand berijdbaar van 11.0016.00 uur. MILITAIRE PROMOTIES. Bij Koninklijk Besluit van 12 Augustus 1939 zijn. met den datum van dit besluit, benoemd: tot luitenant ter zee der 3de klasse de adel borsten der 1ste afdeeling voor den zeedienst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine A. van der Moer, A. D. H. Heringa. W. N. van de Poll, A. van Noortwijk, A. M. Thomas, J. F. Haayen, J. Schippers. H. M. van der Veen. H. C. van der Nagel. R. van Wely, F. Meijer. J. S. Snellen van Vollenhoven, V. R. IJ. Winkel man, J. Flohil, w. F. Maas. II. S. de Jong, F. L. Schuyl, C. H. van Eeghen, J. w, van de Graaf. E. Huygens, jhr. J. N. c. van Heurn. J. G. Colijn, W. F. M. Feber, D. C. Bauduin, L. C. Ie Poole; tot tweede-luitenant der mariniers de adel borsten der 1ste afdeeling voor het korps ma riniers bij het Koninklijk Instituut voor de Marine P. Nanninga, C. G. Lems, S. Scharroo; tot officier van den marine-stoomvaart dienst der 3de klasse de adelborsten der 1ste afdeeling voor den stoomvaartdienst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine W Vin- ke, A. Jansen, C. van Andel, A. w. R. Willemse. M. II. Schram, J. Grollé, H, G. Bosnia, A, J. M. Tol, C. A. Planten, J. M, R. H. Andreoli, A. C. Vermeulen; tot officier van administratie der 3de klasse de adelborsten der 1ste afdeeling voor de ad ministratie bij het Koninklijk Instituut voor de Marine J. A. R. C. Captijn, G. Feith, G. Jansen, M. C. van Veen. Bij Koninklijk besluit van 14 Augustus 1939 zijn, met ingang van 13 Augustus 1939, bevorderd:' tot luitenant ter zee der 2de klasse de lui tenants ter zee der 3de klasse D. W. baron van Lijnden, W. P. Jansen, N. J. H. Gregory, E. W. H. Nieuwenhuisen, J. H. baron Mackay, R J. Hordijk, W. L. van Leeuwen, L. W. C. Ger- lach. J. Suermondt, H. L. van Hasselt, G. A. M Saraber, H. G. Jurriaans, E. H. Larive, I. J. van den Bosch, J. G. van Couten Piccardt Wieringa en A. G. van der Land; tot officier van den marine-stoomvaart dienst der 2de klasse de officieren van den marine-stoomvaartdienst der 3de klasse J. W. A. Langenberg, J. J. van Dodeweerd, D. H. Pluim Mentz, A. M. Idema. L. C. Rietdijk. H. M. Karsen. J. R. Sc'nenck de Jong, W. F. Blom en W. M. van Moppes; tot officier van administratie der 2de klas se de officieren van administratie der 3e klas se E -W. H. van Renesse. B. J. Asbeek Brusse en P. Nooteboom; tot luitenant der zee der 1ste klasse bij de Koninklijke marine-reserve de luitenant ter zee der 2de klasse bij die reserve A. W, de Boer. Nederlandsche touristen ver dwaalden in de bergen. Reddingscolonne brengt hen In veiligheid. BERN, 17 Augustus. (A.N.P.) Vier Neder landsche touristen waren bij het beklimmen van de Piz Lumbreda in Graubünden verdwaald ge raakt. Aan een van hen gelukte het met veel moeite het dorp San Bernardino te bereiken en vandaar vertrok een reddi'ngscolonne, die Don derdagmorgen de touristen ongedeerd beneden heeft kunnen brengen. Zij hadden den nacht in de open lucht moeten doorbrengen. Haarleinsche Industrie. Aanbesteding Overhemdenfabriek. Wij vernemen dat op Vrijdag 25 Augustus in café-restaurant Brinkmaan* aan de Groote Markt zal worden aanbesteed de bouw van een nieuwe fabriek aan de Stephensonstraat op een terrein achter de tramremise aan de Leidschevaart voor de N.V. Haarlemsche Overhemdenindustrie P. L. Kerkvliet, die daarmee de oude gebouwen aan den Zijl weg zal vervangen. BARON VAN LYNDEN HEEFT ZIJN WERKZAAMHEDEN HERVAT. 's GRAVENHAGE, 17 Augustus. Het hoofd van den rijksgebouwendienst J. C. E. Baron van Lynden. die eenige maanden geleden te zamen met oud-minister De Wilde bij een auto-ongeluk ernstig werd gewond, heeft hedenmorgen zijn werkzaamheden op het departement hervat. Ongewenschte combinatie. Men schrijft aan „De Nederlander": „De onafhankelijkheid van de rechterlijk' macht is een der kostbaarste nationale goe deren. Onafhankelijk van den Staat, onafhanke lijk van den rechtzoekende. Onbetaalbaar. In dit verband mocht het dan ook inder daad een ongelooflijk gerucht heefcen, dat een Raadsheer in den Hoogen Raad, Com missaris zou zijn geworden van een onzer allergrootste industrieele ondernemingen. De redactie van het pas verschenen Ned. Jur. Blad noemt, na onderzoek, het gerucht echter juist; in dit blad werd n.l. dezen Raads heer verweten dit commissariaat „bij den besten klant van den H. R." te hebben aan genomen. Die critiek is juist. Het was verstandiger geweest, indien deze grootindustrie voor dit commissariaat een ander had aangezocht dan een lid van ons hoogste rechtscollege. Het was verstandiger geweest, indien de aangezochte het aanzoek hoffelijk doch be slist zou hebben afgewezen. Indien financieele redenen de oorzaak dei- aanvaarding mochten zijn geweest we weten het niet welnu dan willen wij wel zeggen dat het honorarium van de leden van ons hoogste rechtscollege, gezien de weten schappelijke en maatschappelijke eischen. welke het ambt stelt, zeker aan den lagen kant is. Wie echter niet wachten kan totdat dit neg eens verandert, zoeke een juridische positie buiten ons hoogste rechtscollege, waar mede de aanvaarding van een dergelijk com missariaat wèl te vereenigen is. Snelle liqudatie van de ongewenschte com binatie schijnt wel zeer gewenscht". Nederlandsch vee naar Britscb-Indië. De Palestijnsche correspondent van het A. N.P. meldt uit Haifa: Naar wy vernemen, zullen vijftig koeien van Nederlandsche afstamming van Palestina naar Mysore (Britsch-Indië) gezonden worden, na dat men de ervaring opgedaan heeft, dat recht- streeksche overbrenging van Nederlandsch vee naar Britsch-Indië groote moeilijkheden ople vert. Het ligt in de bedoeling, dat dit vee ook over andere deelen van Britsch-Indië verspreid zal worden. Aangezien hierbij ervaringen verkregen zul len worden op het gebied van de aanpassing van vee van Nederlandsche afstamming aan de tropische omstandigheden kan dit niet alleen van belang worden voor den Nederlandschen vee-export, maar is dit een vraagstuk, ook van belang voor den opbouw van de Europeesche kolonisatie in Indië. Het beginsel, waarop het berust, is dat het vee door bijmenging van Damascener bloed wordt „afgehard" voor de tropische omstandigheden. EXAMENS Geslaagd vooir deel 2: J. F. Boegbom te Haarlem. Staatsexamen. Geslaagd voor het staatsexamen diploma A: mej. A. Feltzer, L. W. Muns en P. J. G. Valck. Afgewezen werden 21 candidaten. Voor diploma B: de heeren M. Vaz Dias, A. H. Frankena en J. Mensch. Afgewezen 10 can didaten. De examens worden Donderdag voortgezet met 7 candidaten voor A en 1 can- didaat voor B. Teruggetrokken hebben zich 2 candidaten. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 3.7254 Berlijn 74.67% Parijs 4.93 5/8 - Brussel 31.65 Zwitserland 42.07% New York 1.86 3/8 12.— uur. Londen 8.7254 Berlijn 74.70. Parijs 4.93 5/8 Brussel 31.65 Zwitserland 42.07% Kopenhagen 38.92 Stockholm 44.95 Oslo 43.80 New York 1.86 3'8 Italië: a. Vrije lire 9.85 b. Reislire 8.85 c. Bankpapier 6.62. HEEMSTEDE BOTSING OP DEN IIEERENWEG. Hedenochtend is op het kruispunt Heeren- wegAdriaan Pauwlaan ean luxe auto tegen een taxi gebotst. H. H. J. H. reed in zijn auto op den Heeren- weg in de richting Bennebroek. Tezelfdertijd kwam een taxi, bestuurd door J. H. V. uit Heemstede en wilde den Heerenweg overste ken. V., die de personenauto voorrang had moeten verleenen was van meening dat II. nog wel voor hem kon passeeren, doch de taxi ramde de personenauto ter hoogte van het lin ker achterwiel, waardoor deze kantelde. De luxe wagen werd vrij ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet HAARLEMMERMEER MET EEN RIJWIEL GEVALLEN. Woensdag zag op den IJweg de bestuurder van een uit de richting Halfweg komende personenauto een man met een rijwiel naast zich in den graskant liggen, die z'n hand op stak en blijkbaar niet goed meer overeind kon komen. De chauffeur stopte direct en begaf zich naar den man, die ver moedelijk een been gebroken had en ver klaarde bij het passeeren van een auto, de macht over het stuur te hebben verloren en onderstboven te zijn geslagen. De autobestuur. der hielp den wielrijder in z'n wagen cm hem onder geneeskundige behandeling te doen stel len. VEREENIGINGSGEBOUW TE VIJFHUIZEN. Reeds eenige jaren bestond te Vijfhuizen behoefte aan een vereenigingsge'oomv voor verschillende samenkomsten. Het bestuur van de gymnastiekvereeniging aldaar nam het initiatief om pogingen in het werk te stellen het plan tot stichting van zoo'n lokaal zco spoedig mogelijk te verwezenlijken en heeft zijn verdienstelijk werk reeds met veel succes bekroond mogen zien. Het ruime gebouw is reeds zoo goed als voltooid en zal straks bij de ingebruikneming ongetwijfeld als een groote" aanwinst voor dit dorp worden aange merkt. ZEILEN DE SNEEKWEEK De vijfde dag van de Sneekweek, de vermaar- Je hardzeildag van de Koninklijke Zeilvereeni- ging Sneek, die voor de 125ste maal werd gehou den, was min of meer een mislukking door te wein'g wind. Het v. as prachtig warm zomerweer, voor de bezoekers van het feestterrein ideaal, maar het ontbreken van den noodzakelijken wind ninder prettig voor de zeilers. Pas tegen het eind van den middag, kwam een briesje, maar dat kon den dag niet meer goed maken. Het belang rijkste evenement was de teamwedstrijd Fries land- -Holland. Na een eindelooze drijfpartij besloot het be stuur voor dezen wedstrijd het aantal routes te rug te brengen van twee op een. Friesland won de eerste race met zeer gering verschil, n.l. met 28,127 punten, zoodat de beslissende race, welke hede« zal worden verzeild, uiterst span nend belooft te worden. Ook de vrije wedstrij den ontaardden in drijfpartij en, zoodat het be stuur ook hier de routes inkortte. Vele deelne mers staakten den strijd en zochten den wal op. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: Dra ken klasse: 1. Anja Katinka, st. J. A. van Breemen, Haarlem. Twaalfvoetsjollen: 1. Ree, st. C. W. Schaap, te Sneek, 2. Beroeboe, st. J. Bier te Haarlem. Regenboogklasse I: 1. Eelko, st. W. Bergsma te Voorburg; 2. Spaarne, st. H. Schmitz, te Haarlem. CRICKET IN ENGELAND. Toen Nicholls Woensdag zijn 4de wicket tegen Middlesex nam, verrichtte hij hier mede de „doublé", d.w.z. dat hij 1000 runs scoorde en 100 wickets in één seizoen nam. Dit is Nioholis 5de double in successie en zijn negende in totaal. De scores waren: Essex 1466 tegen Middlesex 215. Gloucestershire 81 tegen Derbyshire 193 en 29—3. Glamorgan 176 tegen Lancashire 78—4. Nottinghamshire 220 tegeen Hampshire 296 (Walker 147). Somerset 8—0 tegen Surrey 414. Sussex 501—5 (John Langridge 202) te gen Leicestershire. Worcester tegen Kent 492 (Valentine 113; Ames 201);. Yorkshire 402, (Yardley 108, Croom 5—102) tegen Warwickshire 501. West-Indië 270 tegen Wiltshire 131—1. ZWEMMEN JOFIE WAALBEUG EN VAN MERKESTEIJN TE MÜNCHEN. Uit München-GladbachWoensdagavond zijn onze landgenooten Jopie Waalberg en Van Merkesteijn uitgekomen in wedstrijden te München-Gladbach. Op de zeer zware baan won Jopie Waalberg op de 20-0 M. schoolslag in 3 min. 2.4 sec. Vóór mej. Kappel, terwijl Van Merkesteijn in 1 min. 4.6 sec. zegevierde op het nummer 100 M. borstcrawl. HOCKEY. DE BATAVIEREN NAAR AMERIKA. De Batavieren, een toer-combinatie, waar van hockeyspelers van tal van vereenigingen lid zijn, gaan zooals wij reeds eerder meld den een toer maken naar het Oostelijk deel der Vereenigde Staten. Onder leiding van den Batavieren-voorzitter, den heer Schuit. De volgende spelers zullen er aan deelnemen: Fesevier (keeper van Deventer), Wibbens iTogo), H. Sc'nnitger), Wisselink en Van Sluys (allen P. W. Enschedé), Cuperus (H.H.Y.Cj, Slingenberg (Baarn), Stuker en Van Olphen (B.M.H.C.)De Jong en Hoc-gewerff (Victoria) en Jacobson (De Kieviten, Wassenaar). Het gezelschap vertrekt 2 September van Antwerpen per „Westerland" van de Red Starline en keert per „Nieuw Amsterdam" naar Nederland terug (aankomst te Rotter dam 3 October). Er zal worden gespeeld te New York, Phi ladelphia en Prinetown. Nette inkrulster gevr. Zij, die in le kl. zaken ge werkt hebben komen in aan merking. Br. no. 2100 bur. van dit blad Gevraagd een eenvoudige juffrouw 30—35 jaar. P.G. voor huish. en koken, v. d. en n. Adres te vern. bur. van dit blad Gevraagd op expeditiekantooa- AANK. KANTOORBEDIENDE (MNL.) Aanv.sal. 20 p. m. Uitv. br. m. leeft., godsd. enz. no. 2099 bur. van dit blad Voor de plaktafel gevraagd flinke plakster voor den mangel vouwsters en mangelsters voor zelfstandige meisjes hoog loon. Aanmelden Regentesse- laan 40-42, Stoomw. Femina. AAAA/AAAAAAAAA Vacantie en Kampeeren? Maar dan met een kam- A peerstel van J. KORT A 8.75 - ^75 ZT5 Kl. Houtstr. 17. Cronjéstr. 29, Spaarnw.str. 85, Haarl. a Heemstede Binnenweg 138 •- ,omt men iemand op straat tegen dan kan men zich afvragen of hij (of zij) gewoon is te rooken misschien, of hij (of zij) wel eens naar een bioscoop gaat misschien, of hij (of zij) naar een radio pleegt te luisteren misschien.maar men behoeft zich niet af te vragen of hij (of zij) een krant leest 1 Dat doet hij, dat doet zij zeker, heel zeker en iederen dag! Vandaar dat couranten-reclame logischerwijs de kern is van iedere goede reclame-campagne. „Slechte dranken drinkt men vaak „Maar nooit uit Necrland's oudste Zaak ,L'dme du Cassis DE ZIEL DER ZWARTE BES". Heerlijk, frisch, medicinaal. ZWARTE BESSEN. Vanouds bekend als „ROOD" Gezondheidsdrank voor ieder, speciaal voor ouderen. 3 Types: zoet, half zoet, zuur y, flesch 0.95; 1/1 flesch 1.80 per Liter 2.40. Oók verrukkelijk met Spuit- of Mineraalwater. Cassis - Limonade siroop (5 6 maal zooveel water er bij). Gezondheidsdrank voor ieder, speciaal voor jongeren. TROEBELE uitgeperste vrucht er in) 1/1 flesch (750 gr.) 0.70 HELDERE 1/1 flesch (750 gr.) 0.65 Mouss. Cassis' Limonades p. Kroonfl. (350 gr.) 032

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2