Haarlems Dagblad Duitsch-Russisch niet-aanvalspact op komst Het nieuwe college Von Ribbentrop Woensdag naar Moskou Beslissing aan het einde der week? Belasting-opbrengst Britsche parlement vervroegd bijeen? Warschau wacht af Washington volkomen verrast Scherpgerecht. i 7 vuit 3S. en H}. Dan 9iaadetn 57e Jaargang INo. 17231 Uitgave !x>nren« Copter. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapicin 37. Postgirodiensl 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724. 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EiS ROBERi PEEREBOOM Dinsdag 22 Augustus 1939 Abonnementen per vreek f 0.25. p. maand f I 'tl per 3 maanden I 3.25- franco per po». I 3.55. losse nummer» b cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes de rubriek. Von Ribbentrop. De Duitsche regeering en de Sovjet Russische regeering zijn naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, overeengekomen, een niet-aanvalspact met elkaar te sluiten. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Rib bentrop, zal Woensdag 23 Augustus te Moskou aankomen om de onderhandelingen af te sluiten. Dit bericht ivordt door het officieele Russische agentschap Tass bevestigd. Het agentschap verhlaart, dat bij gedaclitenwisselingen is komen vast te staandat beide partijen den ivensch koesteren de spanning in haar politieke betrekkingen te verminderen, de oorlogsdreiging uit te schakelen en een niet-aanvalspact te sluiten". Naar men te Berlijn meent te weten, heeft Hitier gisteravond te Berchtesgaden geconfereerd met Von Ribbentrop en Von Papen. Het onderhoud zou betrekking hebben gehad op het nict-aanvalspact met Rusland. Welingelichte kringen te Warschau verklaarden gisteren volgens Reu ter, dat de toestand in ernst is toegenomen en dat een crisis tegen het einde van deze week zou kunnen worden verwacht. De Berlijnsche correspondent van de Gazeta Polska voorspelt, dat de rede van Hitier op Zondag a.s. bij Tannenberg sensationeel zal zijn. Het is echter niet bekend, of de rede een redelijk antwoord zal be helzen op het Poolsche memorandum van 5 Mei dan wel of zij „alle bruggen zal afbranden en de zaken tot een acute crisis zal brengen". Te Berlijn is de meening algemeen verbreid dat er deze week „iets gaat gebeuren." De Britsche consul-generaal te Warschau heeft allen in Polen verblij- venden Engelschen en bezoekers van Polen den raad gegeven, dat, wanneer zij geen speciale redenen hebben om in Polen te blijven, het wenschelijk zou zijn, dat zij zouden vertrekken. aldus deze Kringen, dat de Sovjets buiten ieder eventueel conflict ten westen van hun grenzen blijven, hoewel zij wenschen dat het Duitsche conflict aan de derde internationale gedanrende eenige dagen de mogelijkheid zal geven een beslissende rol in Europa te spelen. Men wil verder twee andere redenen voor Moskou zien in Europa afzijdig te staan: de internationale toestand van het land en de moeilijkheden in het Verre Oosten. Men voegt hieraan toe, dat Warschau geen actieve, nuttige deelneming van Rusland in geval vair een DuitschPoolsch conflict ver wachtte. Een feit is zeker, dat een diepgaande wijziging zal komen in de Duitsch-Poolsche betrekkingen. De ochtendbladen publiceeren slechts een kort bericht zonder commentaar. Men zié verder pag 2 en 5). Meevallers voor Haarlem en omliggende gemeenten In ons vorig nummer hebben wij reeds mede gedeeld. dat voor het eerst na de crisisjaren het belastingjaar 1938 1939 voor Haarlem een verhooging van het kohier heeft opgeleverd. De gemeentebesturen van Haarlem en om geving hebben ook een hoogere uitkeering ont vangen over dit belastingtijdvak als waarop gerekend was. De meevallers zijn aldus: Opcenten Gemeentefondsbelasting. Haarlejn: le raming f 905.000, nadere ra ming f 953.000. Hooger f 48.000. Bloemendaal: le raming f 360.000, nader f 440.000. Hooger f 80.000. Heemstedele raming f 160.000. nader f 178.000. Hooger f 18.000. Bennebroek: le raming f 16.200, nader f 18.600. Hooger f 2.400. Zandvoort: le raming f 62.000, nader f 64.000. Hooger f 2000. Haarlem had dus een voordeel van f 48.000. In verhouding was de vooruitgang van Bloe mendaal het grootst, daar werd 22% meer ontvangen dan aanvankelijk geraamd was. Deze nadere raming is nog niet de afreke ning. Er moeten nog verschillende posten ver rekend worden, maar in het algemeen kan wel worden aangenomen, dat er nu niet veel ver andering meer in kan komen. Opcenten Vermogensbelasting. Haarlem: le raming f 62.000, nader f 70.000. Hooger f 8000. Bloemendaal: le raming f 73.000, nader f 80.000. Hooger f 7000. Heemstede: le raming f 19.000, nader f 21.000; hooger f 2000. Bennebroek: le raming f 1400, nader f 1600; hooger f 200. Zandvoort: le raming f 3600. nader f 4000; hooger f 400. Ook hier was verhoudingsgewijze de hoogere ontvangst voor Bloemendaal het grootst. De Engelsche minister-president Chamberlain zal volgens Reuter, de rest van deze week in Londen blijven. De kwestie van een opnieuw bijeenroepen van het parlement is door den La- bourafgevaardigde Greenwood for meel niet ter sprake gebracht in zijn onderhoud van Maandag met Cham berlain, gezien het feit. dat deze aan gelegenheid vandaag volledig door het kabinet besproken zal worden in het licht van den toestand, dien het te bestudeeren heeft. Mochten de minis ters morgen besluiten, dat het noodig is het parlement weer bijeen te roe pen, dan zal waarschijnlijk blijken dat er een bijeenkomst van het par lement zal zijn voor het einde van deze week, of op zijn laatst in het begin van de volgende week. Het bericht over de a.s. onderteekening van het Russisch-Duitsch verdrag heeft een zoodanige verrassing gewekt, dat diplomatieke kringen te Washington sceptisch blijven ten aanzien van de werkelijke beteekenis van het nieuws. Men is van meening, dat men hier te doen zou hebben met een stoutmoedige chan tage op de democratieën. Deze kringen zijn van meening, dat de beurtenis een volkomen gewijzigde en onvoor ziene oriënteering zou kunnen geven, niet alleen aan het beloop van de crisis in Europa, maar aan de wereldsituatie. Het nieuws der a.s. onderteekening van een Duitsch-Russisch pact heeft te Warschau een groote verrassing gewekt. De eerste indrukken zijn als volgt samen te vatten: in de eerste plaats zal naar de Poolsche meening het in strument de houding van Polen nopens 't rijk niet fundamenteel wijzigen. Men zal de reactie in Frankrijk en Groot Brittannië moeten af wachten. Het feit, dat Moskou voornemens is een pact met Duitschland te sluiten bewijst, (Onder de sollicitanten naar het beroep van scherprechter in de Sing Sing gevangenis te New York bevonden zich ook vier vrouwen.) Ik zweer het u, ik zal de laatste zijn Te zeggen: voor de vrouw past in het leven, Het huis en niets daarneven als domein, Zij moet zich nooit in een beroep begeven. Dat is een standpunt uit vervlogen tijd, Er is een reeks beroepen, die men vrouwen, Vooral op gronden van geëigendheid. Beter dan mannen nog kan toevertrouwen. Het is niet noodig dat ik ze vermeld, U kunt er zelf direct een lijst van maken, 't Waar' met de wereld wel benard gesteld, Als zij eens plotsling allen zouden staken. Eén haal ik echter uit de serie aan. Als passend bij het onderwerp van heden, De rechterstoga zou de vrouw ook staan, Zij zou dit ambt ook met succes bekleeden. Maar daar ook zijn tenslotte grenzen in, Die elk, die vrouwen respecteert, zal stellen, Scherprechteres (of is 't scherprechterin) Is een begrip dat elk gevoel moet kwellen. Haar grootste glorie en haar schoonste taak, Is, als zij 't leven aan een mensch mag geven, Hoe is de-vrouw-in-functie naar uw smaak, Als zij een eind maakt aan een menschenleven Als het in alle mildheid zij gezegd, Kan ik voor mij alleen maar constateeren: Dit 's inderdaad een al te „scherp gerecht" Om zonder koude rilling te verteren. P. GASUS. Het woord is aan Selden: Zij die het meest regeer en maken het minste gerucht. De Haarlemsclie gemeente bedrijven. Een sterke vermeerdering van den omzet. De Haarlemsche gasfabriek leverde in het eerste half jaar van 1939 af 12.203.145 M3. gas, tegen 11.6:4.112 M3. in hetzelfde tijdvak van 1938. Een vermeerdering dus van 589.033 M3. Een stijging dus van bijna 6 pCt. Het Haarlemsche Electriciteitsbedrijf lever de in het le halfjaar van 1939 af 22.779.069 KWU tegen 19.897.958 in de eerste 6 maanden van het vorige jaar. Hier dus een vooruitgang van 2.871.111 KWU of bijna 14-, pCt De productie van het Waterleidingbedrijf Steeg van 1.088.100 M3. tot 1.121.445 M3. Een vermeerdering van 33.345 M3. of ongeveer 3 procent. De spoorweg-overgang aan de Pijlslaan. Spoedige verbetering gewenscht. voor de ge- Bij elkaar was het voordeel meenten. Haarlem; f 56.000. Bloemendaal: f 87.000. Heemstede: f 20.000. Bennebroek: f 2600. Zandvoort: f 2400. Bij elkaar dus voor Haarlem en omliggende gemeenten niet minder dan f 168.000. De gemeente Haarlemmerliede heeft geen opcenten op de Gemeentefondsbelasting. Die gemeente kreeg uit opcenten voor de Ver mogensbelasting f 680. terwijl de raming f 640 EXTRA TREIN NAAR LUIK. Zondag 27 Augustus a.s. rijdt een extra trein naar Luik. Deze trein zal wel de laatste speciale gele genheid zijn in dit reisseizoen. Het maken van paskosten is onnodoig. Zal bestaan uit twee R.K. en twee S.D. Wethouders Mr. F. A. Bijvoet. Wij ontvingen heden van de R.K. raads fractie het volgende communiqué over de be zetting van de wethouderszetels in het nieuwe college van B. en W. van Haarlem: ,X>e R.K. Raadsfractie heeft na ampele besprekingen zich op het standpunt gesteld dat, gelet op de praktisch realiseerbare mogelijk heden, momenteel een college, samen gesteld, voor zoover de wethouders be treft, uit twee Roomsch-Katholieken en twee Sociaal-Democraten, het minst afwijkt van hetgeen door de huidige omstandigheden wordt gevorderd; het is haar gebleken dat de Sociaal- Democratische raadsfractie het stand punt inneemt, dat het College uit twee Roomsch-Katholieken en twee Soci aal-Democraten behoort te worden samengesteld". Het is dus aan te nemen dat in de eerste vergadering in September van den Raad twee RK. en twee Soc. Dem. wethouders gekozen zullen worden, daar deze fracties tezamen de meerderheid van stemmen hebben. Thans hebben in het college zitting de hee- ren W. J. B. van Liemt (R.K.), M. A. Reinalda (S.D.A.P.L E. van der Wall (C.H.) en A. G. Boes (V.D.). Zooals men weet heeft de heer Boes, in verband met zijn hoogen ouderdom, geen nieuwe candidatuur als raadslid aanvaard, zoodat hij nu ook als wethouder aftreedt. Het samengaan van de R.K. en S.D. raads fractie beteekent dus dat de heer E. van der Wall (C.H.). thans wethouder van financiën, niet zal worden herkozen. De samenstelling van den nieuwen Raad is als volgt: STULP. 13, R.K. 12, V.D. 5, C.H. 3, A.R. 2, Liberaal 1, Communisten 2 en Vrije Kiezers 1. Mr. F. A. Bijvoet candidaat voor wethouder. Nader vernemen wij, dat de R.K. raads fractie naast den heer W. J. B. van Liemt, af tredend, candidaat voor het wethouderschap zal stellen Mr. F. A. Bijvoet, thans leider van de R.K. raadsfractie. Mr, Dr. F. A. Bijvoet, sedert Juni 1927 lid van den Haarlemschen Gemeenteraad, werd geboren te Haarlem op 22 October 1901 Hij studeerde te Amsterdam en te Fribourg, in Zwitserland en promoveerde te Amsterdam op een dissertatie, getiteld „Directe volkswet geving, referendum en volksinitiatiefrecht". In 1925 vestigde de heer Bijvoet zich als ad vocaat te Haarlem en reeds in Juni 1927 werd hij gekozen tot lid van den Raad. In het openbare leven vervult Mr. Bijvoet nog verschillende functies. Zoo is hij o.m. Curator van het gymnasium, voorzitter van het Centrum Comité van de Vereen. „Ko ninginnedag", secretaris van de Katholieke Leeszaal, vice-voorzitter van de afd. Haarlem van den R.K. Vredesbond, bestuurslid van de afd. Haarlem van de Vereen, voor Volkenbond en Vrede en lid van den Raad van Studie en Documentatie der R.K. Staatspartij. De soc. dem. raadsfractie heeft, naar ons verklaard werd, nog geen candidaten voor het wethouderschap aangewezen. alleen nog slechts den principieelen kant van de quaestie behandeld. Het is dus nog niet te zeggen wie naast den heer Reinalda door de soc.-dem. raadsfractie candidaat voor het wethouder schap zal worden. Als namen worden vrij algemeen genoemd de heeren D. J. A. Westerveld en Mr. H. O. Drilsma. maar tot het bespreken van candi- daten is het in de fractie nog niet gekomen. Opheffing der Rechtsche Raadsfractie? Tot heden waren de R.K., de C.H. en de A.R. raadsleden vereenigd in de Rechtsche Raads fractie die altijd voor elke raadsvergadering vergaderde en de voorstellen die aan de orde' zouden komen, behandelde. Mr. Bijvoet was ook voorzitter der Rechtsche Raadsfractie Er is thans zoo werd ons medegedeeld zeer veel kans dat de Rechtsche Raadsfractie zal ophouden te bestaan, omdat de basis van haar bestaan vervallen is. Een besluit is evenwel nog niet genomen. De spoorwegovergang in de Pijlslaan is de laatste paar jaren, en zelfs In het laatste jaar, wel sterk in beteekenis toegenomen. Sedert de bebouwing van groote complexen ten Westen van de spoorlijn naar Leiden, waar thans enkele honderden gezinnen wonen, is het voetgangersverkeer, alsmede dat van wielrijders en ook van auto's, sterk vermeer derd Het dikwijls en vaak lange wachten voor de spoorboomen heeft tot gevolg, dat aan beide zijden van de spoorbaan file's van wachtenden zijn opgesteld. Gaan de spoor boomen open, dan wringen zich van beide kanten tegelijk auto's, wielrijders en voet gangers waaronder soms veel kinderen door de 4 M. breede ruimte van den overweg. Tusschen den spoorweg en de bebouwing van de Pijlslaan naar de richting van de Schouwtjesbrug, ligt een stukje weg van onge veer 50 M. lengte en een breedte van circa 5 meter. Wielrijders en voetgangers moeten hier het veege lijf vaak redden, wanneer de spoorboo men worden geopend of worden gesloten, want in het laatste geval zet een ieder het er op. het „nog te halen". Die toestand is niet zonder gevaar. En met wat goeden wil zou daarin wel verbetering zijn te brengen. Aan de Zuidzijde van dat stukje Pijlslaan ligt een slootje dat eerlang toch gedempt wordt en waarvan het gedeelte naar de be bouwing reeds gedempt is. Wanneer dat slootje werd dichtgegooid, kon daar een pad voor voetgangers en voor wielrijders worden ge maakt. Ook de overgang op den spoorweg kan met weinig kosten worden verbeterd. Er is vol doende ruimte om voor voetgangers een af zonderlijken overgang te maken met korte afsluitboomen. die door den spoorwegwach ter tegelijk met de twee groote afsluitboomen bediend kunnen worden. Door samenwerking van spoorwegdirectie en gemeentebestuur zou hier met geringe kos ten een flinke verbetering zijn te verkrijgen in het belang van de verkeersveiligheid op een steeds gevaarlijker wordende plaats, vooral omdat op den tunnelbouw niet gewacht kan worden HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De gemeenteraad van Zandvoort houdt voet bfi stuk inzake de V. V. V. subisidic. 4 Het rijwielplaatje niet in zak of tasch. 3 f 168.000 meer aan opcenten der belastingen ontvangen in Haarlem en omstreken. 1 Spanning in de internationale politiek beeft slechten invloed op de arbeidsmarkt te Haarlem. 4 Een sterke vooruitgang van den omzet der Haarlemsche gemeentebedrijven. 1 Het nieuwe college van B. en W. van Haar lem zal bestaan uit twee R.K. cn twee Soc. Dem. wethouders. 1 BINNENLAND. De spellingsbesluiten van oud-minister Slote- temaker de Bruine treden 1 September niet in werking. 3 Hilversum heeft ook Maandag weer ernstig van het noodweer te lijden gehad. 3 BUITENLAND. Duitschland en Rusland zullen een niet-aan valspact sluiten. 1 en 5 Nederland neemt deel aan de Oslo-conferen tie. die te Brussel begint. 5 In Polen en Duitschland gelooft men dat deze week de beslissing inzake Dantzig zal vallen. 5 ARTIKELEN, enz. Van onzen Londenschen correspondent: De blauwe vogel op het meer. 3 H. D. Vertelling: ..Alibi", door B. van Steen- wijk. 4 Van onzen Brusselschen correspondent: De twintigste Ijzerbedevaart. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 7 ae Jong over net H. O. V. Concert. fi

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1