2iae de haardsteden leaqevtdeiu- Instantïne Ochtendbeurs Amsterdam WANDGEDIERTE AGENDA PTXSD'A'G 22 AUGUSTUS 1939 HAARLE M'S DAGBEAD 2 Ook Berlijn verrast. In diplomatieke kringen te Berlijn is men volkomen verrast door de aankondiging van het Russisch-Duitsche niet-aanvalsverdrag, aldus verneemt United Press. De onderhandelingen hierover zijn strikt geheim gehouden. Men wist alleen dat beide landen sinds langen tijd over een handelsverdrag onderhandelden, waarvan men zich voorstelde dat het ook tot een ver betering in den politieken toestand zou leiden. Weliswaar zijn van tijd tot tijd geruchten opge doken dat een toenadering tusschen Duitschland en Rusland aan den gang zou zijn, in het bij zonder in de laatste twee maanden. Ook was het opgevallen dat de Duitsche pers zich het laatste halve jaar van aanvallen op de Sovjet-Unie onthield. Het bericht werd gisteravond laat door de radio omgeroepen. In alle cafés en restaurants hoorde het publiek de mededeeling met groote voldoening aan en veelal hoorde men spontaan de opmerking: „Polen zit in de tang en het gaat er mee als met Tsjecho-Slowakije". Meesterlijke zet van Hitier. In officieele kringen te Londen is men vol komen in de war gebracht door het aangekon digde verdrag. Waarnemers beschouwen dit als een meesterlijke zet van Hitier om Rusland te neutraliseeren en op die manier een sterk twee de front in het Oosten te verhinderen, voor het geval Duitschland in oorlog mocht komen met de westelijke mogendheden zelfs indien het ver drag dit doel niet zou verwezenlijken, dan is het toch een slag voor Polen, dat uit vrees voor de tot standkoming van een mogelijk Duitsch-Rus- sisch verdrag er toe gebracht zou kunnen wor den Dantzig prijs te geven voor de ondertee- kening heeft plaats gehad. Men gelooft dat de Russen van hun kant alles er op zetten om En geland en Frankrijk zoo bevreesd te maken dat zij de Russische voorwaarden voor een drie- mogendhedenovereenkomst zullen aanvaarden. De Britsche, Fransche en Amerikaansche ge zanten te Moskou waren geheel zonder voorken nis van het verdrag. De eenige diplomaat die iets scheen te weten was de Japansche. Deze heeft zich namelijk gistermiddag in een gesprek bezorgd getoond over de Duitsch-Russische ver houding. Doch blijkbaar wist ook hij niets na ders over de latere gebeurtenissen. Men re kende algemeen slechts op een toenadering tus schen beide staten. In de vroege morgenuren was men in poli tieke kringen te Moskou de overtuiging toege daan, dat Rusland door gelijktijdige onderhan delingen met Duitschland en de westelijke mo gendheden de beheerschende positie in de Europeesche diplomatie heeft verkregen en „den vrede kan dicteeren". Politieke situatie gewijzigd. Ook te Parijs is men uiteraard volkomen ver rast. Politieke waarnemers hebben den indruk dat hierdoor de geheele politieke situatie ge wijzigd wordt. Zij voegen er aan toe "dat een afbreken van de onderhandelingen te Moskou een onvermijdelijk gevolg zal zijn. Het verdrag toont aan dat Hitler zijn per soonlijke gevoelens tegenover Rusland onder drukt heeft en heeft toegegeven aan het advies van de Reichswehr om alle geschillen met Rus land uit den weg te ruimen. Het is nog niet ge heel duidelijk of Von Ribbentrop alleen naar Moskou gaat of dat er nog onderhandelingen noodig zijn, maar het feit dat de Duitschers een officieel communique hebben gepubliceerd toont aan, dat zij zich zeker van hun zaak gevoelen. Een der factoren die hebben bijgedragen tot de sluiting van het verdrag noemt men hier de irratie van de Russen over den langen duur van de onderhandelingen met Frankrijk en Enge land. Wellicht is de Poolsche weigering om Rus sische troepen op Poolsch gebied door te laten een andere factbr. In sommige kringen te Pa rijs meent men dat de kwestie-Dantzig thans door Hitier op voor hem bevredigende wijze op gelost zal worden, doch van andere zijde wijst men er op dat het heel goed mogelijk is dat Rusland zal aandringen op een matiging van de Duitsche eischen tegenover Polen, omdat anders Duitschland een te machtige positie zou gaan innemen. Buitenlandsche persstemmen over het feit van den dag Volgens de Daily Mail zou het bericht van het Duitsch-Russisch accoord indien het be vestigd werd, het einde beteekenen van het Fransch-Russisch verdrag van wederzijdschen bijstand voor het geval van een aanval en zou ook het anti-kominternpact, waartoe Duitsch land. Italië, Japan en Spanje zijn toegetreden, worden genivelleerd. Na erkend te hebben, dat het bericht uit Berlijn zoo uitdrukkelijk is. dat het moeilijk is het niet aan te nemen, zegt de Daily Herald, dat een dergelijk pact op dit oogenblïk slechts een directe aansporing voor Duitschland kan zijn, zijn campagne tegen Polen voort te zetten bijna een uit- noodiging vanwege Rusland te nemen, wat het wenscht. Vernon Bartlett schrijft in de News Chronicle, dat de reis van Von Ribbentrop een der uit- zonderlijkste ontwikkelingen in de moderne geschiedenis vormt, daar hij zijn politiek heeft opgebouwd op een basis van oppositie tegen de communistische internationale Naar aanleiding van het bericht van het Duitsche Nieuws Bureau dat binnenkort een Duitsch-Russisch niet-aanvalspact zal worden onderteekend, schrijft de Petit Parisien; Een sensationeel feit. waarvan wij echter sinds lang en herhaaldelijk de mogelijkheid onder oogen hebben gezien. Stibia schrijft in l'Ordre: Men zal ons ver- oorlooven dit pact niet al te ernstig op te vat ten. L'Oeuvre schrijft: „Zal Rusland toetreden tot het anti-komintern verdrag?" Gisteravond laat werd vernomen, dat men van een oecono- mische overeenkomst tot een politieke over eenkomst overging. Wij behooren niet tot degenen dien dat volkomen verrast. Wij zijn niet van plan onze koelbloedigheid te verlie zen, noch onbezonnen op de gebeurtenissen vooruit te loopen. Het bericht dat het niet-aanvalsverdrag tusschen Berlijn en Moskou, dat door de och tendbladen op opvallende wijze wordt gepu bliceerd, heeft in geheel Italië een overweldi genden indruk gemaakt. „Messaggero" is van meening, dat deze sen- sationeele en verrassende omkeer van zaken het politieke falen beteekent van de omsinge ling door Parijs en Londen. „Popoio di Röma" schrijft, dat de verant woordelijke leiders van Frankrijk en Engeland onderste bóven zijn door het bericht van het Duitsch-Russische niet-aanvalsverdrag. In dien zij werkelijk den vrede in Europa willen bewaren, moeten zij de blanco chèque aan Warschau verscheuren en weer de controle over den toestand in eigen handen nemen. Het zal voldoende zijn, aldus het blad, Polen te laten nadenken over het gevaar van een conflict o.m Dantzig en de vrede zal opnieuw gered, zijn. Duitsche militaire voorbereidingen aan de Poolsche grenzen? Tokio ongerust. Naar United Press uit Tokio verneemt is de Japansche regeering over het bericht betref fende onderhandelingen over een Duitsch-Rus sisch verdrag uiterst ongerust Het kabinet zal in den loop van den dag een aantal conferen ties houden teneinde de Japansche houding te bepalen. In neutrale kringen is men van mee ning. dat het afsluiten van het pact een zware slag voor Japan zou zijn, daar het anti-Komin ternpact daardoor zeer aan waarde zou verliezen en Japan diplomatiek geïsoleerd zou worden. Indien het pact werkelijk tot stand komt zoo verklaart men in politieke kringen zou het toe treden van Japan tot het Duitsch-Italiaansch militair bondgenootschap zeer twijfelachtig worden. Oorlogskans gedaald. Het bericht van de inleiding van Duitsch-Rus sische onderhandelingen inzake een nonagressie pact wordt te Rome uitgelegd als een verster king van de Duitsche positie ten opzichte van Polen. Men is hier geneigd aan te nemen dat nu een oorlog tengevolge van het Dantziger- vraagstuk vermeden zou worden, daar de Wes- tersche mogendheden, naar men algemeen aan neemt, op de hulp van de Sovjet-regeering. in geval van een gewapend conflict gerekend hadden. Men neemt aan dat de Italiaansche gezant te Berlijn, Attolïco, Zondag reeds Mussolini over de door Duitschland te nemen stap in gelicht had. De komende reis van vonRibbentrop naar Moskou wordt als een buitengewoon di plomatiek succes van Duitschland beschouwd. De sensationeele aankondiging van de Duitsch Russische onderhandelingen heeft in alle poli tieke kringen te Boekarest volkomen verrassing teweeg gebracht. Het is echter de uitdrukkelijke wensch der regeering geweest dat de ochtend bladen zich van commentaar onthouden en van die zijde krijgt men dan ook geen indruk. In politieke kringen is men van meening dat een sluiting van het pact de positie van de „as" in Europa veel en veel gunstiger zal maken en men meent dat de kwestie van den corridor en Dantzig thans wel spoedig zal worden opgelost ten gunste van Duitschland. Indien Polen tegen een dergelijke „oplossing" verzet zou plegen, dan zal het, zoo voorspelt men, als staat eenvoudig van de kaart ver dwijnen. i J auk* .(United Press). Mededeelingen in de „Times". LONDEN, 22 Aug. (Havas) De cor respondent van de Times te Berlijn meldt, dat Duitschland de laatste mi litaire voorbereidingen treft aan de Poolsche grenzen en hij voorziet, dat reeds vanavond of morgen de troepen gereed zullen zijn om zich op marsch te begeven. Hij schrijft d.d. gisteren, dat den geheelen afgeloopen nacht Berlijn het tooneel is ge weest van een groote militaire bedrijvigheid en dat de hoofdstad thans een talrijker gar nizoen heeft dan ooit in den wereldoorlog. Het bestaat uit reservetroepen en regimenten die op weg zijn naar het oosten. Soldaten zijn in scholen en andere openbare gebouwen on dergebracht en zelfs openbare gelegenheden zijn gerequireerd. Militaire waarnemers en tal van buitenlanders zijn van meening, dat deze week beslissend zou kunnen zijn. Men gelooft in Duitschland, dat het Pool sche leger in zeer weinig tijd zou kunnen worden overweldigd en buiten gevecht wor den gesteld. Men berekent, dat aleer de diplo matieke betrekkingen zijn verbroken, ultima tums zijn afgeleverd en ontvangen en de af keer der democratieën voor den oorlog zal zijn overwonnen, het verzet van Polen zal zijn overwonnen. Het zou dan volgens tal van Duitsche vooraanstaande personen mogelijk zijn Engeland en Frankrijk te bewijzen, dat iedere hulp aan hun bondgenoot tot niets zou dienen en dat het, daar Duitschland hun niets vraagt, tijd zou zijn over vrede te spreken". Deze redeneering, hoe vreemd zij ook schijnt, werd onlangs door gezaghebbende personen gevolgd en de correspondent van de Times betwijfelt niet of zij wordt van hoogerhand erkend. De Daily Express geeft overeenkomstige in lichtingen en zet uiteen dat men te Berlijn van meening is, dat het Duitsche leger in vijf dagen zou kunnen opmarcheeren tot de grens van 1914, waar verdedigingswerken zouden worden opgericht. Na dezen bliksemoorlog zou men de westersche mogendheden tegemoet treden. Huishoud- en Industriescholen. Het verzoek om uitbreiding van de opleiding huishoudkundige. Bij raadsbesluit van 5 Juli 1939 werd afwij zend beschikt op het verzoek van de Haar- lemsche Huishoud- en Industriescholen, om te verklaren, dat de uitbreiding van de op leiding huishoudkundige met onderwijs in het vak plantkunde wordt noodig geoordeeld. De besturen dier scholen hebben zich daar na gewend tot de Koningin, met verzoek om toepassing van art. 25, 2e lid der Nijverheids onderwijswet, waarin is bepaald, dat het sub sidie voor bovenbedoeld onderwijs kan wor den verleend, indien de Kroon, Ged. Staten en den Onderwijsraad gehoord, de oprichting 'uitbreiding) heeft goedgekeurd. Ged. Staten van Noordholland verzoeken thans aan B. en W.. den Raad vóór 3 Septem ber a.s. in de gelegenheid te stellen zijn oor deel kenbaar te maken. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwakke tot matigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. Gedeeltelijk be wolkt tot betrokken. Waarschijnlijk nog enkele regen of onweersbuien. Iets koeler. De depressie, die gisteren over Engeland lag, trok naar de Noordzee en vult thans op. In de omgeving van het Kanaal zijn de win den naar Zuidwest gedraaid en is het weer een weinig koeler geworden. De depressie heeft thans verbinding met de depressie in het Noorden. Deze laatste is thans IJsland gepas seerd en trekt naar het Noordoosten. Het gebied van hoogen luchtdruk voor de Noorsche kust verplaatste zich naar Finland, waar thans de hoogste barometerstanden ge vonden worden. De luchtdrubverdeeling op den Oceaan blijft vlak en onregelmatig met een maximum van den luchtdruk in de omgeving van de Azoren. Over het Westelijk Middelland- sche zeegebied ligt een vlakke depressie, die door een rug van hoogeren luchtdruk over Frankrijk en de Alpen van de depressie in onze omgeving gescheiden is. BAROMETERSTAND Vorige stand 162 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 10.01 uur; n.m. 22.43 uur. Strand berijdbaar van 15.0020.45 uur. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 279—277 Vz—280V2. H. V. A. 375—380. Vergde Vorsten!. 81.. Amst. Rubber 178181. Philips 183—181—184. AKU 32—33. Lever Bros 121 >/2122V2. Beth. Steel 39»/2—38 7/8—39 7/8. U. S. Steel 31 32 3/8. Republic Steel 10 5/8—11. Anaconda 17 Yz18. Shell 7 5/8—7 3/4. Tidewater Ass. Oil 7 5/8. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.73 Yz. Berlijn 74.80. Parijs 4.94 1/4. Brussel 31.70. Zwitserland 42.11 Va- New-York 1.86 5/8. 12.— uur. Londen 8.74 1/8. Berlijn 74,97. 'Parijs 4.94 1/8. Brussel 31.73.. Zwitserland' 4-2.20. Kopenhagen 39.05. Stockholm 45.10. Oslo 44. New-York 1.8613/16. Italië: a.Vrije lire 9.86. b. Reislire 8.85. c. Lire bankpapier 6.00. Het stelt nooit teleur. 't is van 'Baydi (Adv. Ingez. Med.) Het H. O. V.-concert van Donderdag. Soliste de 13-jarige Ella Goldsteyn. P. D. VAN MOURIK Na langen tijd ernstig ziek te zijn geweest, is Maandag op 79-jarigen leeftijd overleden de al gemeen bekende en hooggeachte lieer P. D. van Mourik. Na een 50-jarigen diensttijd bij de Ned. Spoorwegen vestigde hij zich alhier metterwoon, maar zijn werkzame geest hield niet van rusten en al heel spoedig nam hij een groote plaats in in het openbare leven. Kort geleden vierde hij nog zijn 12','2-jarig jubileum als secretaris der Ned. Gladiolus-Vereeniging; hij was een der oprichters van het Comité voor Autotochten voor Ouden van Dagen, waarvan hij sinds de oprichting volijve rig het secretariaat waarnam, Vreemdelingenver keer telde hem geruimen tijd onder de bestuurs leden en ook de E. H. B. O. mocht zich in zijn sympathie verheugen. De teraardebestelling vindt Woensdagmiddag te 3 1/4 uur plaats. Ella Goldsteyn. Op het concert dat de Haarlemsche Orkest- vereeniging Donderdag 24 Augustus a.s. zal ge ven, werkt als soliste de zeer jonge begaafde pianiste Ella Goldsteyn mede. Op 30 Januari 1927 werd zij in China gebo ren. Van haar moeder, de pianiste Vera Goldsteyn en haar vader Prof. U Goldsteyn, violist en diri gent, kreeg zij haar opleiding. Sinds eenigen tijd studeert zij in Amsterdam bij den vermaarden pianist Alexander Borovsky. Op 9-jarigen leeftijd is zij reeds opgetreden als soliste in China, Japan en onlangs heeft zij nog een concert gegeven met het Hubermann- orkest in Palestina. Een dezer dagen zal zij met het Residentieor kest in het Kurhaus te Scheveningen optreden. Door bijzondere omstandigheden is het Mari- nus Adam gelukt, dit buitengewoon talent als soliste op een zomerconcert te krijgen. Met orkest begeleiding zal worden uitgevoerd het Pianoconcert in G. kl. terts van Mendelssohn. Het orkest opent het concert met de Ouverture „Euryanthe" van C. M. von Weber. Na de pauze wordt uitgevoerd de eerste Sym- phonie van Joh. Brahms. Oorspronkelijk zou op dit concert de violiste Lily Pataky de Symphonie Espagnole van Ed. Lalo uitvoeren, doch door ernstige ziekte van haar echtgenoot is zij verhinderd op te treden. De Middenstandswoniiigen te Haarlem. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt te Amsterdam had heden morgen een onberekenbaar verloop. Er bestond een onzekere stemming in verband met de uit- eenloopende en telkens weer veranderende meeningen omtrent de wijze waarop de inter nationale politiek moet worden beoordeeld. Het Britsche pond dat den laatsen tijd telkens wanneer de politieke spanning toenam een zwak voorkomen had gehad, gedroeg zich, nu de situatie zich lang niet ongevaarlijk laat be- oordeelen, geheel in tegenstelling met de ver wachting. Nadat bij de opening was gehandeld tegen 8.73 14 a 8.73 3'4 liep de koers vrij snel naar boven tot omstreeks 8.7514 doch vervol gens trad weer een scherpe daling in. zoodat later in den ochtend werd gehandeld in de omgeving van 8.74. De Amerikaansche dollars stegen van 1.86 5 8 tot ca. 1.87 1/4 doch zakten later in tot 1.86 3 '4 a 1.86 7/8. Fransche francs liepen omhoog van 4.94 tot omstreeks 4.95 3 4 waarbij later in den morgen weer werd gehan deld tegen ongeveer de openingprijzen. Belga's noteerden van 31.70 tot omstreeks 31.78 en reageerden nadien tot ongeveer 31.72. Zwitser- sche francs bewogen zich tusschen 42.14 en 42.22 om vervolgens een kleinigheid achteruit te gaan. De Scandinavische deviezen werden als volgt vernomen. Oslo omstreeks 44, Kopen hagen 39.05, Stockholm 45.10. Duitsche marken gingen naar boven tot omstreeks 75 nadat bij de opening was gehandeld tegen 74.75 a 74.85. De topprijs bleef echter niet gehandhaafd. De stemming was hoogst onzeker, daar de koersen van de onderscheiden munteenheden als het ware bij de minuut varieerden. Dat men niet weet waaraan men zich moet houden kwam goed tot uitdrukking op de termijnmarkt. Het disagio voor Brit-sche ponden was niet onbe langrijk grooter en bedroeg circa 2 1/4 voor 1 maand en 4ra 5 voor 3 maanden. De Ame rikaansche dollars werden nu eens met een fractie agio en dan weer met een fractie disa gio verhandeld, waarbij het er op neerkwam, dat de termijnkoers vrijwel geheel correspon deerde met den contanten prijs. Fransche francs werden verhandeld met een disagio van een y2 voor 1 maand en 3'4 voor 3 maan den. Het disagio voor Belga's was resp. 4Vs en 9 voor 1 maand en voor 3 maanden. Op de niet-officieele ochtendbeurs bestond een zwakke stemming zoowel voor de locale aandeelen als de Amerikaansche waarden, tij dens de ochtenduren kon aanvankelijk een kleine verbetering worden waargenomen die later in den ochtend weer gedeeltelijk te niet werd gedaan vooral wat de Amerikaansche shares betreft. Nadeelige saldi over 1937 f80.208,95. B. en W. deelen aan den Raad mede, dat de expolitatie van de hieronder vermelde complexen middenstandswoningen over 1937 de daarbij ver melde nadeelige saldi heeft opgeleverd: Woningbouwver. „Huis ter Cleeff", 70 wonin gen f 10.544,67; Woningst. „Patrimonium", 81 woningen f20.104,39: Woningbouwver. „Tuin wijk Noord", 65 woningen f 14.041,44; Coöp. Woningver. „Onder Dak", 52 woningen f 7.482,53; Haarl. Stichting voor Woningverb., 84 woningen f 28.035,92. Totaal dus f 80.208,95. Tengevolge van deze nadeelige saldi zijn in de rekeningen-courant der betreffende vereenigin- gen bij de centrale kas der gemeente groote debet-saldi ontstaan. B. en W. achten het ge- wenscht deze debet-saldi te doen aflossen. Ten einde de vereenigingen daartoe in staat te stel len, stellen zij den Raad voor haar tot weder- opzeggens rentelooze voorschotten uit de gemeen tekas te verstrekken tot de bedragen van de voormelde nadeelige saldi. Het verstrekken van de voorschotten „tot wederopzeggens" is noodig om, indien b.v. te eenïger tijd de exploitatie het betalen van rente zou mogelijk maken, door op zegging van de voorschotten en het eventueel opnieuw verleenen daarvan rentebetaling te verkrijgen. De groei van Haarlem. Veel nieuwe vestigingen. HILLECOM BLOEMEN DAAL CONCERT IN 'T BLOEMENDAALSCHE BOSCH Het programma van het Concert, te geven door Harmonie „Euphonia", directeur J. W. Lefeber, in het Bloemendaalsche Bosch op Woensdag 23 Aug. des avonds 8.15 uur .luidt als volgt: 1. Marsch Met zwaard en lans, H. Starke. 2. Ouverture Weidemaand, F. Andrieu. 3. Tweepas Anona, Vivian Grey. 4. Wals Zigeunerliefde, Frans Léhar. 5. Marschpotpourri Op Marsch, Willem Ciere. 6. Marsch Prins Eitel Friedrich, Blankenburg. 7. Ouverture Weenend en lachend Berlijn A. Conradi. 8. Keizerwals, Johann Strauss. 9. Fantasie uit de Operette „De Zigeunerbaron" Johan Strauss 10. Marsch Oude Kameraden, C. Teilce. HEEMSTEDE VERLOTING TEN BATE VAN E. H. B. T De verloting, georganiseerd door E. H. B. voor het aanschaffen van een zuurstofapparaat zal plaats hebben a.s. Maandag 28 Augustus. Er zijn nog enkele loten te verkrijgen bij de bestuurs leden. R.K. LANDDAG IN BENNEBROEK. Zondagmiddag zal op het terrein der R.K. Sportvereeniging B. S. M. een groote Katho lieke landdag gehouden worden, uitgaande van het Bennebroeksch Actie-Comité „Naar de Nieuwe Gemeenschap". Als sprekers zullen optreden pastoor J. Lauwrier te Bennebroek en de heer P. C. van der Meer, lid van den Gemeenteraad te Bennebroek. Medewerking verleenen de R.K. Harmonie „St. Michael" te Heemstede, een R.K. Mannen- en Knapenkoor en een R.K. dameskoor, beide uit Bennebroek. Buitenlandsche concessie te Tientsin onder water. IIET 125-JARIG BESTAAN DER MARECHAUSSEE. Een landelijk comité, waarin als eere-leden zitting hebben de ministers van defensie en justitie, de Excellenties A. Ch. H. Dijxhoorn en prof. mr. P. S. Gerbrandy, is gevormd ten einde een algemeene huldiging voor te berei den van het Wapen der Koninklijke Mare chaussee waarvan het 125-jarig bestaan op 26 October as. zal worden herdacht. Ver tegenwoordiger van de provincie Noord-Hol land in dit comité is dr. J. E. baron de Vos van Steenwijfc, burgemeester van Haarlem. In het eerste halfjaar van 1939 steeg de bevolking van Haarlem van 137576 tot 138687 een vermeerdering dus van 1111. Dit is veel. want in den regel blijft het iets beneden de duizend. In dien tijd werden 1210 kinderen geboren, terwijl 665 inwoners overleden. Dit gaf dus een overschot van 545, zoodat zich hier in dat halfjaar 566 personen meer gevestigd hebben dan er vertrokken. Het was weer een komen en gaan. Er ves tigden zich hier 4976 menschen terwijl 4410 anderen Haarlem verlieten. Haarlem blijft dus gelukkig nog veel aan trekkingskracht op de nieuwe bewoners uit oefenen. Daarbij moet men nog bedenken, dat het aantal te Haarlem gevestigde buitenlanders in dit half jaar verminderd is met niet minder dan 163. Er vestigden zich hier 47 mannen uit het buitenland, terwijl er 73 weer naar hun land vertrokken. Het aantal vrouwelijke buitenlanders vermeerderde met 95. terwijl er 232 vertrokken. Daaruit blijkt dus wel dat het aantal Duitsche dienstboden in den loop van dit halfjaar vrij belangrijk verminderd is. Haarlem verloor nog steeds aan de buiten gemeenten. 248 Bloemendalers vestigden zich te Haarlem, maar 433 Haarlemmers vertrok ken naar Bloemendaal. Voor Heemstede wa ren de cijfers: 301 gevestigden en 323 ver trokkenen. De balans tusschen Haarlem en Amsterdam was voordeelig voor Haarlem. 811 Amsterdammers vestigden zich te Haarlem, terwijl 586 Haarlemmers naar Amsterdam verhuisden. Stad bovendien door branden geteisterd. De geheele stad Tientsin staat, naar Domei meldt, thans van vier tot tien voet diep onder water, naar tele fonisch uit Tientsin gemeld wordt. Niet alleen de Ohineesche wijk, maar ook de Britsche Fransche concessies zijn overstroomd Ook de Japansche concessie staat blank, met uitzonde ring van een deel der Yamaguchi straat, aan den rechteroever van de Peirivier. Zondagavond is brand uitgebroken op 4 pl.^i» sen in de Chineesche wijk, de Japansche «4 de Fransche concessies. De vlammen weer spiegelden in het voortgolvende water. De branden in de Chineesche concessie hebben tot Maandagmorgen toe gewoed. De Japan sche controleposten zijn nog in functie, de controlesoldaten houden het oog op het water en verleenen hulp. Men verwacht, dat het water niet dan over drie maanden zal dalen, doch de Japansche autoriteiten hopen in sa menwerking met de plaatselijke Chineesche autoriteiten In zes weken het water te kunnen wegwerken. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON - TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM. Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen. (Adv. Ingez. Med.) STRAATPREDIKIXG. Heden (Dinsdag) avond half negen zal er op het Leidscheplein door de Gereformeerde Evan gelisatie straatprediking worden gehouden. Spreker is de heer M. bij de Vaate. Het Evange lisatiezangkoor van „Zuid en Oost" verleent medewerking. Heden: DINSDAG 22 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 u. Frans Hals Theater: „Midnight". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „The little Princess", geprolongeerd. Tooneel: Hiawa tha's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Fra Diavolo. 2.30, 7 en 9.15 u. Palace Familie Cinema: „Tommy en zijn moe der" en „Reuzen der lucht". 8.15 uur. Moviac Theater: „Dik Trom". Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. WOENSDAG 23 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen des middags en des ivonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2