DE BLAUWE VOGEL OP HET MEER W" „Voortvluchtig land" DINSDAG 22 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Spellingsbesluiten van Minister Slotemaker de Bruine niet 1 September in werking Nieuwe minister moet zich nog beraden Minister Bolkestein. Maandag 21 Augustus 1939 is uitgegeven Staatsblad no. 375, besluit van 10 Augustus 1939 tot wijziging der Koninklijke besluiten van 8 Juni 1939 (Staatsbladen nos. 365, 366, 367 en 368) inzake de schrijfwijze der Nederlandsche taal. Het besluit heeft de strekking de inwer kingtreding van bovengenoemde Koninklijke besluiten van 8 Juni 1939 vast te stellen op een nader te bepalen dag. De besluiten van 8 Juni, welke de jongste spellingsregeling van minister Slotemaker de Bruine inhielden, zouden op 1 September, bij den aanvang van het nieuwe schooljaar, in wer king treden. Naar wij vernemen is de datum van inwer kingtreding verschoven, omdat de nieuwe mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de heer G. Bolkestein, zich over het vraag stuk der spelling in het algemeen wil beraden, ook in verband met de vraag of een wettelijke regeling van de spelling niet de voorkeur ver dient. Moreele en geestelijke herbewapening. Stemmen uit het Verre Oosten. President Roosevelt, de premier van Nieuw- Zeeland, .Savage, generaal en mevrouw Tsjang Kay Sjek, baron Hiranoema, e.a. heb ben allen telegrammen van bijval gezonden naar den „moreele herbewapeningsdag'" op de Wereldtentoonstelling van San-Francisco op 1 Augustus 1939. Deze dag is gehouden om aan te toonen, dat er in moreele en geestelijke herbewapening een gemeenschappelijk terrein is, waarop de volken van den Stillen Oceaan elkaar kunnen ontmoeten. De boodschappen van de Chineesche en Japansche leiders waren het gevolg van de op roeping van president Roosevelt, dat de mo reele en geestelijke herbewapening den steun moet hebben van de geheele wereld. Negen Chineezen uit Sjanghai en twaalf Ja panners wonen het wereldcongres voor mo reele en geestelijke herbewapening bij, leven samen en maken dagelijks samen hun plan nen om het door oorlog geteisterde Verre Oos ten weer op te bouwen. Onder de Japanners zijn Mitsui, Isjizasji, de vice-president van Bridgestone-Tyres en Takiyami van Tokio- tabak Mij. In Hollywood-Bowl schudden de Japanners en de Chineezen elkaar de hand ten aanschouwe van 30.000 menschen en zij spraken samen om de beurt. In twee radio-uitzendingen naar het Verre Oosten in het Japaneesch, Chineesch en En- gelsch, deden de Chineesche en Japansche af gevaardigden ter Conferentie een beroep op hun landen, om de moreele en geestelijke her bewapening te aanvaarden. Sprekende voor de delegatie van Japansche zakenlieden, ver telde T. S. Mitsui, broeder van baron Mitsui, den Japanschen industrieel en bankier, hoe zijn leven en denkwijze veranderd waren toen hij Oxford een jaar geleden bezocht. „Ik ben overtuigd", zeide hij, „dat elk volk moet veranderen, wil de toekomst van het ver re Oosten en die van de geheele wereld iets anders worden dan chaos en ellende. Moreele en geestelijke herbewapening op een nationale en wereldbasis is onze eenige hoop. En geen volk kan zich permitteeren te wachten, tot er eens een ander volk begint. Moreele en gees telijke herbewapening is de eenige hoop voor het Verre Oosten". De jeugd van beide landen werd vertegen woordigd door Miss Phyllis Teng, de dochter van den gewezen minister van onderwijs, en Mr. Stephen Nakata, uit Japan. Miss Teng zeide. „Vrede is niet de afwezigheid van oorlog, maar de tegenwoordigheid van God, Een ware vaderlander vecht tegen de werke lijke vijanden van zijn land angst, zelf zucht, hebzucht", Stepen Nakata zeide „Hon derden van ons hebben zich gewijd aan dezen strijd voor den vrede, zoodat wij niet langer rustverstoorders zijn in de wereld, maar ver zoeners van de volken, en wij onszelf geven om bij te dragen tot den blij venden vrede en de eenheid van de wereld." Dr. Z. H. Tong van China zeide: ..De eenige zekerheid van een natie is een nieuwe kwaliteit van leven onder alle rangen en standen. Moreele en geestelijke herbewapening heeft bewezen te zijn het eenige terrein, waar op China en Japan zich kunnen vereenigen om een nieuw «Dosten op te bouwen en zoo doende een oplossing te demonstreeren voor oorlog en wereldcrisis. Dr. E. S. Tyau, oud-president van de Chi neesche Medische Vereeniging. zeide, dat de oproep tot moreele en geestelijke herbewape ning een oorlog tegen zelfzucht en haat kan ontketenen en den geest van eenheid, duur zaam kan maken, die nu de Chineesche vol ken tezamen bindt. Zesjarig jongetje te water geraakt en verdronken. Maandag is de 6-jarige Arïe Dolf van Schelt bij het spelen te water geraakt in de gracht langs de Hagenstraat te Meppel. Eenige personen doken naar het ventje, doch hun hulp kwam te laat. Na een kwartier zoe ken is het jongetje levenloos opgehaald. De inbraak bij Jhr. Dedel opgehelderd? Een der daders meldt zich aan. Zooals men zich herinnert werd in den nacht van 10 op 11 Augustus jl. ingebroken in huize „Schaepenburgh" te 's-Graveland, bewoond door jhr. mr. C. Dedel, den secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard. Zevenhonderd gulden werden gestolen. Toen dezer dagen rechercheur Blonk van het bureau Marnixstraat, te Amsterdam, die een goede bekende bij de Jordaners is, van vacantie thuis kwam, vond hij een mededeeling van een Jordaner, die hem verzocht zich met hem in verbinding te stellen, omdat hij een belangrijke boodschap voor hem had. Rechercheur Blonk maakte binnen het uur een afspraak met den man, die hem een belangwekkend verhaal deed. Hij zou de dader zijn van een inbraak op huize „Schaepenburgh", met nog twee kameraden, wier namen hij in een adem noemde. Namen van mannen uit de Jordaansche onderwereld, welke een zeer bekenden klank voor den recher cheur hadden. De man gaf dit geval bij de po litie aan, zoo beweerde hij althans, omdat hij door zijn kameraden bedrogen was, Hij was bij de verdeeling van den buit door de beide an deren benadeeld: de portie, welke op zijn deel viel, was te weinig naar zijn zin, dat nam hij niet en daarom had hij de zaak nu maar „stuk gemaakt". De zaak van de inbraak is in handen van de marechaussee te Bussum en dus gaf het bureau Marnixstraat de verdere behandeling door naar Bussum. De man, die de oplossing van de in braak voor de politie en justitie tot gesneden koek had gemaakt, werd op transport gesteld naar deze plaats. Bij zijn verhoor door de mare chaussee te Bussum legde hij echter geen po sitieve verklaringen af en men kreeg hier sterk den indruk, dat de man min of meer fantaseer de. Hij werd daarom wederom op transport ge steld naar Amsterdam. Opgehelderd is deze zaak dus nog niet, en een erder onderzoek zal plaats vinden. ONDERNEMERSOVEREFNKOMST IN DE DAMESCONFECTIE-INDUSTRIE. De minister van Economische Zaken heeft aan de commissie bedoeld in artikel 8 van de wet op het algemeen verbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935, verzocht hem van advies te willen dienen inzake een verzoek tot algemeen verbindendverklaring voor den tijd van twee jaar van een ondernemersover eenkomst in de damesconfectie-industrie. Deze overeenkomst omvat een regeling van unifor me leverings- en betalingsvoorwaarden voor japonnenconfectie en is bestemd om in de plaats te treden van de overeenkomst, die met ingang van 2 November 1938 voor den duur van een jaar algemeen verbintenis verklaard. De Willem van der Zaan" in dienst gesteld. Nieuwe mijnenlegger-instructievaartuig. Maandagmiddag is de nieuwe mijnenlegger- instructievaartuig „Willem van der Zaan'' of ficieel in dienst gesteld, nadat het schip op de werf van de Ned Dokmaatsohappij ;s overgeno men door vice-admiraal A. Vos, hoofd van de IV afdeeling van het departement van Defensie. De indienststelling geschiedde door den aange wezen commandant luitenant-ter zee le klasse H. D. Lindner, waarbij tevens aanwezig waren de directeur van de Ned. Dokmaatschappij, de heer J. H. C. Salberg en de ingenieur van de marine A. M. Fabry de Jonge. Met een korte toespraak heeft de comman dant verovlgens het schip in dienst gesteld. De mijnenlegger „Willem van der Zaan" zal tevens dienst doen als instructieschip. De wa terverplaatsing bedraagt 1300 ton (Washington deplacement), de lengte is 70 meter, de breedte 11.20 meter en de diepgang 3.30 meter. Het schip is bewapend met twee kanonnen van 12 c.M., vier mitrailleurs van 40 m.M., dubbel af fuit voor luchtafweer en twee mitrailleurs van 12.7 m.M. op dubbel affuit, eveneens voor lucht afweer. Het machinevermogen bedraagt 2200 .p.k. en de snelheid 15 knoopen per uur. Hilversum had weer veel van het onweer te lijden. Tunnel onder water; schoorsteen door bliksem getroffen. Voor de derde maal tijdens dit zomerseizoen heeft een hevig onweer met zwaren regenval de gemeente Hilversum geteisterd en, evenals bij de beide vorige gelegenheden, is de nieuwe Prinsee Beatrix-tunnel overstroomd door het water, dat van de omliggende, hoogere deelen der plaats in groote stroomen kwam afvloeien. Het water in de tunnel bereikte omstreeks zes uur zijn hoogste niveau, ongeveer 75 c.M. Het verkeer lag al dien tijd geheel stop, zoodat de drukte bij de spoorwegovergangen weer zeer groot was. Daarna zakte het water langzamer hand tot omstreeks half zeven het fietsverkeer weer mogelijk werd. Gedurende het onweer is de bliksem ingesla gen in den 40 meter hoogen schoorsteen van de tapijtfabriek „Veneta" op den hoek van den Ooster Enghweg en den Liebergerweg. Een groot stuk werd in fragmenten naar beneden geslin gerd en kwam terecht op het oude ketelhuis, tegenwoordig als smederij in gebruik. Er werden vele gaten in het dak geslagen, terwijl ook de lantaarn in het dak van het ma gazijn werd verbrijzeld. Vele arbeiders werden door den luchtdruk tegen den grond gesmakt zonder letsel te krijgen. Een merkwaardige omstandigheid is het, dat de schoorsteen voorzien is van een bliksemaf leider, die ongeveer vier meter boven de kraag uitsteekt. Boerderij totaal afgebrand. Blikseminslag de oorzaak. Maandagmiddag omstreeks zes uur is tijdens een onweer de bliksem ingeslagen in de boer derij van den landbouwer Heenk, gelegen onder Alphen, in de onmiddellijke nabijheid van Wou- brugge. De brand legde in korten tijd de geheele boer derij in de asch. terwijl enkele nabij staande hooibergen eveneens door het vuur werden ver teerd. Het vee kon tijdig in veiligheid worden ge bracht. De brandweer van Woubrugge werd bij haar taak geassisteerd door die uit Alphen aan den Rijn. De schade wordt door verzekering gedekt. OpschuddUtq aan de ComstoH^oeceis Onze Londensche correspondent schrijft; IE zou er niet graag een blauwen vogel op het meer zien? „Wij zouden niet graag een blauwen vogel op het meer zien", hebben eenige honder den menschen, die wonen rond het Ooniston Water geantwoord. Dat water is een van de meren van het schoone merendistrict in Lan cashire. En de blauwe vogel is de Blue Bird, no. 2 van dien naam. van Sir Malcolm Camp bell. De wensch van de honderden is niet in vervulling gegaan en de blauwe vogel is op het meer verschenen. De meeste menschen, die om Coniston wo nen, hebben roei- en zeilbooten, die in haar beweging en haar geluid in harmonie zijn met- de hemelsche kalmte van dat water en zijn oevers. Enkelen hebben er motorbooten, maar zij worden er beschouwd als luidruchtige en daarom afkeurenswaardige buren. In het al gemeen behooren de bewoners van de Co- niston-oevers tot het slag menschen dat het geronk van motoren geen muziek en den reuk van benzine geen parfum vindt. Hun aantal is nog aanzienlijk en de maatschappij moet dus rekening met hen houden. Dat deel er van, dat om Coniston is samengetrokken, schrok toen het vernam dat Sir Malcolm van plan was zijn nieuwe boot proef te laten varen op hun water. Zij vreesden dat dit het begin van het einde zou zijn van hun landelijke rust. Zij dachten aan Windermere, het grootere en oostelijker gelegen meer van het zelfde district, dat wit en woelig werd van het schuim der race-booten, nadat de snelste man te wa ter en te land het uitgekozen had voor zijn proefvaarten met „Miss England". Zij wend den zich tot de Vereeniging tot het Behoud van de Landelijkheid van Engeland met het verzoek den on verbeterlij ken Sir Malcolm Campbell te beletten het vredig watervlak van Coniston om te roeren met zijn wreedaar dige schroeven. Zij waarschuwden dat de visch zou sterven, dat de waterkant bescha digd zou worden, dat de lieflijke oevers over stroomd zouden worden door motorvolk met radiotoestellen en sandwiches en zalm in blik. dat zij de sporen van hun verblijf zouden achterlaten en een woestenij zouden maken van het paradijs en dat het eerste van alles Coniston in het brandpunt der openbare be langstelling zou komen te staan en dat het, als het opperhoofd van de motorenthousiasten voor zou zijn gegaan, onweerstaanbaar zou worden voor zijn onderdanen. Men zal weten dat het protest niet gehol pen heeft. Sir Malcolm heeft zich in Coniston genesteld en zijn hydroplaan-achtige boot is er steigerend door het water geschoten met een vaart van 110 mijl per uur, hetgeen welle tjes is voor een eerste proef, al blijft de snel heid bijna 21 mijl beneden die van het we reldrecord dat dezelfde snelheidsheld met de oude botten en het jeugdig hart verleden jaar in Zwitserland heeft gevestigd. Men kan zich voorstellen dat de menschen, die naar Coniston waren uitgeweken om verlost te zijn van den motor in zijn levendigste openba ringen, ontsteld zijn. De groote man met zijn witte oliejas, zijn helm en zijn reddingsbuis was voor hen de verpersoonlijking van het kwaad dat hun lieflijk oord had overvallen. Hoe had hij de vereeniging voor het behoud van de landelijke schoonheid van Engeland om kunnen praten? Eenvoudig door uit te leggen dat zijn proefvaarten met de Blue Bird II in het belang van het land waren en dat de Admiraliteit, die motortorpedobooten tot hoogere onwikkeling wil brengen zelf aan het ontwerpen van de Blue Bird had meege holpen. Toen had de vereeniging gezegd: „Nu. voor een enkelen keer dan". En de luttele bewoners van de Coniston-oevers, die motorbootjes heb- Collecte voor het paardenfonds Java. Op Vrijdag a.s. Op Vrijdag 25 Augustus wordt ter gelegen heid van de harddraverij in Beverwijk een col lecte gehouden voor het „Paardenfonds Java". Wat is het doel van dit fonds? Een duidelijke brochure er over licht u aanstonds in: „Onzeg baar zwaar is het leed der Inlandsche paardjes op Java. Daarom zette mevrouw De Jonge-van Wassenaer, de echtgenoote van den oud-gou- 'erneur generaal in Nederlandsch Indië, het •eddingswerk, dat zij in Indië in het leven riep om dit paardenleed te verzachten, in Nederland voort in den vorm van het „Paardenfonds voor Java in Nederland". Dit fonds wil het leed der misdeelde Javaan- sche paarden verzachten door directe hulp te verleenen, doch vooral ook door het kwaad in zijn oorsprong te keeren, zoodat behandeling, stalling, voeding enz. geleidelijk aan mensche lijker eischen zullen gaan voldoen. Z.K.H. Prins Bernhard is beschermheer van dit fonds. De Rieker molen wordt gerestaureerd. Aan den noordwestoever van het Nieuwe Meer tegenover het bosch ligt in den Riekerpolder, op een afstand van ongeveer 400 m. van den oever, de watermolen van dien polder, welke molen buiten gebruik is gesteld en in slechten staat ver keert. Het bestuur van den polder heeft zich tot het college van B. en W. in de hoofdstad gewend met de vraag, of de gemeente genegen is, dezen molen om niet van den polder over te nemen, hem te herstellen en daarna als machinistenwo ning aan den polder te verhuren. Met het bestuur van de Hollandsche Molen, ereeniging tot behoud van molens in Nederland, dat B. en W. hieromtrent hebben geraadpleegd, zijn zij van oordeel zoo lezen wij in een voor dracht aan den Amsterdamschen raad dat moet worden getracht, dezen molen te behouden. B. en W. meenen dan ook, dat er voor de ge meente aanleiding bestaat in te gaan op het voor stel van het polderbestuur, omvattende, dat de molen om niet aan de gemeente wordt overgedra gen. dat de gemeente den grond, waarop de mo len staat, in gebruik krijgt tegen een recognitie van f 1 per jaar en dat de gemeente den molen, na dezen te hebben gerestaureerd, aan den pol der zal verhuren als machinistenwoning. ben en de vele personen in het Lake District die met zulke bootjes Windermere bedorven hebben, hielpen Sir Malcolm bovendien even- tueele gewetensbezwaren overwinnen door hem een adres van welkom te sturen als te genwicht voor de krachtige plaatselijke agi tatie, die ten doel had hem en zijn verfoeide boot verre te houden. Maar nu heeft de Admiraliteit doen weten „dat ze wel altijd wat belangstelling van voor- bijgaanden aard moet hebben voor de verrich tingen van snelle motorbooten, maar dat ze niet speciaal belang stelt in deze Blue Bird". De Admiraliteit heeft dan ook geen waarne mer naar Coniston gestuurd en heeft niet ge vraagd om een verslag van de proefvaarten. Dit gebrek aan officieele belangstelling is misschien verklaard met hetgeen Sir Mal colm Campbell na afloop van de eerste proef vaart heeft gezegd. De motoren konden, zeide hij, veel meer snelheid aan de boot geven. Maar een eerste voorwaarde was dat het water volstrekt stil zou zijn. Daarom moesten er bij een volgende gelegenheid geen andere booten op het meer zijn, omdat ze golfslag zouden kunnen maken. Men kan zich voorstellen dat de Admiraliteit voor zulk een „fair weather" boot niet veel belangstelling heeft. En de roei- en zeilliefhebbers van de plaats vinden de zaak nu toch wel wat te bar. Niet alleen schijnt de verontschuldiging, die Sir Malcolm voor zijn invasie van het meer heeft gegeven niet te gelden (men wil graag aan nemen dat er een misverstand in het spel is) maar hij wil nu ook voor zijn eigen glorie de vaartuigen die er thuishooren weren. Reünie van oud-leerlingen van den voormaligen hoofdcursus te Kampen. Rede van dr. Coljjn. Vandaag en morgen zijn in Kampen meer dan 300 oud-leerlingen van den voormaligen hoofd cursus bijeengekomen. Deze reünie wórdt gehou den, omdat het dit jaar zeventig jaar geleden zal zijn, dat de hoofdcursus werd opgericht. De officieren-oud-hoofdcur^ianen die reeds 's morgens in het oude IJselstadje waren aange komen, verzamelden zich tegen half twee voor het oude hoofdcursus-gebouw aan de Koorn- markt, waarna onder commando van den reserve- generaalmajoor H. de long met het vaandel van den voormaligen hoofd-cursus werd gemarcheerd naar de Nieuwe Kerk aan den Broederweg. De staf muziek van het le R. I. begeleidde dezen marsch door de ter gelegenheid van het feest der oud-hoofdcursisten drukke straten van het oude stadje. Te half drie werd de reünie in de Nieuwe Kerk officieel geopend door den voorzitter van het werkcomité, luitenant-generaal L. F. Duymaer van Twist. De oud-minister-president dr. H. Colijn, voor zitter van het eere-comité, sprak vervolgens de feestrede uit. Toen ik in 1911 belast werd met de functie van minister van oorlog, aldus spr., waren in het Ne derlandsche leger van de negen generaals afkom stig van het wapen der infanterie, er 5 oud-leer lingen van den H. C. en van de 18 kolonels van de infanterie niet minder dan 15. Natuurlijk moet men bij deze cijfers wel be denken, dat in de eerste jaren na 1869 de K. M. A. gedurende een 7-tal jaren slechts zeer weinig infanterie officieren had afgeleverd. De oorzaak daarvan lag voornamelijk in de omstandigheid dat het middelbaar onderwijs in de burgermaat schappij destijds nog weinig verbreid was. Toen de hoofdcursussen werden opgericht telde heel Nederland slechts 30 H. B. S.'en en toen in 1924 er geen leerlingen voor den H. C. meer werden aangenomen, waren er 147 inrichtingen van dien aard, die derhalve voor de K. M. A. konden opleiden. Dat levendig houden van het verleden is in- tusschen niet het eenige motief voor ons sa menzijn. Er is nog een tweede drijfveer. We willen door onze reünie ook herinneren aan het feit, dat we deel uitmaken of deel uitgemaakt hebben van een orgaan, dat meer dan eenig ander symbool van de eenheid der natie. Want dit is het opmerkelijke in de weermacht van den staat, dat de verschillen die zich in het volksleven openbaren, in die weermacht niet tot scheiding en scheuring leiden. Dit beteekent niet, dat de menschen hoofd voor hoofd eender den ken over alle levensvragen, maar het beteekent wel, dat de eenheid van taak en de eenheid van levensdoel aan de persoonlijke opvattingen be letten een storenden invloed uit te oefenen op de gemeenschapsgedachte, die bij leger en vloot op zoo overheerschende wijze in dienst staat van de levensroeping. En als het een enkele maal is voorgekomen, dat zich verschijnselen hebben vertoond, die in een andere richting wezen, dan voelden we dit onmiddijk als een ziektetoe stand aan. Wat in het burgerlijk leven normaal te noemen is, achten we bij de krijgsmacht vol strekt abnormaal, in strijd met haar diepste we zen. Daar vinden we het normale juist in de on verbrekelijke eenheid van een wil die gericht is op een voor allen gelijk doel. Daarom is de weermacht een stabilisatiefactor in het volksleven en draagt ieder, die langer of korter deel uitmaakte van de krijgsmacht, iets daarvan mee in zijn leven als burger van den staat. De nationale eenheid is hem meer dan een woord geworden en door alle verscheidenheid heen ziet hij toch altijd weer het ideaal van een vast verbonden volk gloren. Zooals wij heden hier saam zijn, zijn waar schijnlijk nagenoeg alle godsdienstige of politieke schakeeringen die onder ons volk voorkomen vertegenwoordigd en nochtans zijn we tegelij kertijd de vertegenwoordigers van de zuiverste eenheidsgedachte van het Nederlandsche volk. Na deze officieele openingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk werden de reünisten in de ge hoorzaal aan den Burgwal ontvangen door het gemeentebestuur van Kampen. Na een thee in het oude-hoofdcursus-gebouw werd in het ge bouw van de school voor reserve-officieren een gezamenlijke maaltijd gehouden. Een concert van de staf muziek van het le R. I. in den tuin van de buitensocieteit besloot dezen eersten dag van het reünie. Dat Holland een echt waterland is blijkt duidelijk aan de Oostgrens van den Haarlemmer meerpolder. Eenerzijds ligt een drooggemalen plas met een water- ring er omheen, anderzijds liggen nog groote plassen, waarin zich talrijke eilandjes bevinden, die om hun geschik- ten grond tot in de hoekjes worden ge ëxploiteerd. Zoo af en toe gebeurt het wel dat het ivater als vernielend element over- heerscht en nog gelijkt op den ivater- wolf van roeleer. Zoo ook dezer dagen. Van een der eilan den toas een hoek afgescheurd, welke door de golfjes van de Ringvaart toerd loeggesleept. De eigenaar bemerkte zijn voortvluchtig stukje land en zette on middellijk de achtervolging in. Hij stapte in zijn motorboot en wist den „vluchte ling" spoedig weer tot het moederland terug te brengen. HOLLAND—.AMERIKA LIJN Breedijk, Rott, n. New-Orleans 18 v. Tampico Pennland, Antw. n. New-York 20 v. South ampton. Maasdam, N.-Orleans n. Rott. 20 te Londen. Damsterdijk, Vanc. n. Rott. 20 te Londen. Noordam, 19 v. N.-York n. Rott. Westernland. 19 v. N.-York n. Antwerpen. Zaandam, Rott. n. N.-York p. 20 Lizard. Burgerdijk, 19 v. Tampa n. Corpus Christi. Spaarndam, Rott. n. N.-Orleans 19 (5.7 n.) 20 m. ZW. v. Niton. Londen. Drechtdijk, 21 v. Rott. n. Vancouver via HALCYON LIJN. Flensburg, 20 v. Wabana te Vlaardingen. Stad Maastricht, 19 v. Wabana n. Rott. Stad Dordrecht, Lulea n. Vlaard. p. 20 Brunsbuttel 21 (n.m.) verw. Stad Dordrecht, 21 v. Lulea te Vlaardingen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Westland uitr.) 20 te Montevideo. Montferland. 20 v. Hamburg te Amst. Zaanland (thuisr.) 18 v. B.-Ayres. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Achilles, 18 v. Bari n. Catania. Agamemnon 21 van Hamburg te Amst. Ajax, Amst. n. Kopenhagen 20 Holtenau. Alkmaar, 17 v. Valparaiso n. Amsterdam. Aurora, Lissabon n. Genua p. 18 Gibraltar. Baarn, 19 v. Amst. te Valparaiso. Bodegraven, 21 v. Hamburg te Antwerpen. Colombia, 20 v. Cristobal naar Cartagena. Costa Rica, Amst. n. W.-Indië p. 19 Dungen. Doros, 20 v. Gothenburg te Amsterdam. Euterpe, Amst. n. Kopenhagen p. 20 Holte- nau. Flevo, 19 v. Cumane te Curasao. Hercules, 19 v. Limni n. Catacolo. Hermes, 19 v. Amst. te Valencia. Juno, 20 v. Catania n. Venetië. Karpo, 18 van Curasao n. Maracaibo. El Libertador. 18 v. Curasao n. Maracaibo. Luna, 17 van Curasao n. Maracaibo. Mars, 20 v. Venetië te Amsterdam. Medea, 13 van Curasao n. Maracaibo. Nereus, Stettin n. Amst. p. 21 BrunsbutteL Notos, 20 van Valencia te Lissabon. Odysseus, 20 v. Hamburg te Amsterdam. Orestes, Amst. n. Chili 17 van Cristobal. Orpheus, 20 v. Kopenhagen te Amsterdam. Perseus, 19 Danzig n. Amsterdam. Plato, 16 van Curasao n. Maracaibo. Pluto. 19 v. Villagarcia n. Amsterdam. Pygmalion, 19 v. Jerakini naar Izmir. Saturnus, Rott. n. Kingston (J.) p. 19 Dung. St-rabo, 19 v. Curasao n. Oost-Venezuela. Stuyvesan-t. 20 v. N.-York n. Pt. au Pr.(verb.) Theseus, 20 v. Kopenhagen te Stettin. Titus. 21 v. Amsterdam te Hamburg. Triton, Sfax n. Newcastle p. 20 Finisterre. Ulysses, 20 v. Izmir te Stamboul Vesta, Rott. n. Tanger p. 20 Dungeness. Vulcanus, 20 v. Barcelona te Genua. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Abbekerk (uitr.) 20 v. Kurrachee. Almkerk. 20 v. Bremen te Rott. HOLLAND—BR-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitr.) 21 te Genua. HOLLANDOOST - AZ Ië LIJN. Serooskerk, 20 v. Schiedam te Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA LIJN Springfontein, 21 v. Hamburg te Amst. Jagersfontein (thuisr.) 20 v. Pt. Sudan. Nijkerk (thuisr.) 20 v. Beira. Klipfontein (uitr.) 20 (11.9 v.) 180 m. Z. v. Land's End. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) 20 te Rotterdam. Reggestroom (thuisr.) 19 te Pt. Bouet. Amstelkerk (uitr.) 18 v. Pt. Bouet. MEYER CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Deucalion. Japan n. Rott. 19 te Londen vertr. 23. Maron, 18 v. Batavia te Hamburg. Melampus, Batavia n. Amst. p. 19 Gibraltar. Glenearn. Japan n. Rott. p. 19 Gibraltar. Helenus, Batavia n. Amst. 20 v. Port Said. Perseus, Rott. n. Japan 21 van Shanghai. C. of Mandalay, Saigonn. Rott. 21 v. Manilla Calchas, Japan n. Rott. 16 v. Colombo. Laertes, 19 v. Batavia n. Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Soekaboemi, 20 van Rotterdam te Hamburg. Japara (thuisr.) 20 van Genua. Buitenzorg (thuisr.) p. 20 Kaap der Armi, 22 (8 n.m.) te Marseille verwacht. Blitar, 20 v. Batavia te Rott. Bantam (uitr.) p. 20 Kaap de Armi. Kota Agoeng (thuisr.) 19 v. Batavia. WIJK LIJN. Winterswijk, Gold River n. Koningsbergen p. 19 Kaap Race. Stolwijk. 19 v. Manati n. Baltimore. Naaldwijk, Antw. n. Bilbao 21 v. Vlissingen. Zonnewijk, Kirkenes n. Rott. p. 19 Lodingen. Beverwijk. 20 v. Afrau te Dordrecht. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Joh. de Witt (thuisr.) 19 te Belawan. Tarakan (uitr.) p. 19 Gibraltar. Joh. van Oldenb. (thuisr.) p. 19 Gibraltar. Poelau Laut (thuisr.) 20 v. Pt. Said. Poelau Tello (uitr.) 20 v. Genua. Sembilan (uitr.) p. 20 Dungeness. Soemba (thuisr.) 19 v. Marseille. Tjlkandi (thuisr.) 18 van Sabang. -

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5