Gemeenteraad houdt voet bij stuk inzake V.V.V. subsidie. MAIKT EI1KUÏIN V erteliimg H' DINSDAG 22 AUGUSTUS 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Raad Zandvoort. De burgemeester spreekt de scheidende Raadsleden toe. Maandagavond te half 8 ving de Raadsvergadering der gemeente Zand voort aan. Op voorstel van B. en W. werd besloten het raadsbesluit om de subsidie voor de plaatselijke Vereeni- ging van Vreemdelingenverkeer van f 2500 te verhoogen tot f 2900. ondanks de afkeurende houding van Ge deputeerde Staten, te handhavén. De heer Bolwi d t (Gem. Belangen) vroeg zich aan de hand van het antwoord van het College van Gedeputeerde Staten op den brief, waarin B. en W. van Zandvoort hun standpunt uiteenzetten, af, of dit college wel op de hoogte is van hetgeen in Zandvoort ge beurt. Spr. stelde voor om Gedeputeerde Staten te wijzen op de groote baten, welke door het V. V. V. voor Zandvoort worden opgele verd. Dit jaar werd aan vermakelijkheids belasting bruto f 7000 ontvangen. De Burgemeester hoopte dat Gedepu teerde Staten in de standvastige houding van het Zandvoortsche Gemeentebestuur een reden zullen zien om hun standpunt te wij zigen en de subsldieverhooging goed te keu ren. Het voorstel tot voorloopige vaststelling der bedragen, bedoeld in artikel 55 van de Lager Onderwijswet, de verleening van een crediet voor de volksfeesten, welke plaats hadden, werden goedgekeurd. Bij de goedkeuring van afkoop der annuïteit, verschuldigd voor de electrificatie van de spoorlijn Haarlem Zandvoort, merkte de Burgemeester op dat in verband hiermede aan het Spoorwegbedrijf gevraagd dient te worden om de halfuursdiensten met meer frequentie door te voeren en de tarieven te verlagen. Daarmee zal een Zandvoortsch belang gediend zijn. De Raad sloot zich hierbij aan. Besloten werd tot een reglement op den rechtstoestand van onderwijzers in dienst der Gemeente Zandvoort. Nadat een amendement van den heer Mo lenaar (Neutraal) was aangenomen luidt het artikel 2 van dit reglement als volgt: De onderwijzers zijn verplicht tot geheim houding van al hetgeen hun in hun betrekking ter kennis is gekomen en waarvan hun be kend is, of waarvan zij redelijker wijs kunnen begrijpen dat het niet of nog niet voor open baarmaking bestemd is. Deze verplichting bestaat, onverminderd het bij de wet bepaalde niet: a. Tegenover hen, aan wie zij ondergeschikt zijn. b. tegenover het bestuur der vakvereem- ging waarvan de onderwijzer lid is, doch al leen voor gevallen, waarin het persoonlijk belang van den onderwijzer betrokken is. zulks echter met toestemming van B. en W. Volgens art. 6, is het den onderwijzers ver boden om naast hun betrekking andere werk zaamheden te verrichten, waaraan een gelde lijke vergoeding is verbonden. In de door het ontslag van den heer C. W. Schraa aan school C ontstane vacature werd benoemd de heer A. G. C. Meijer, onderwijzer te Haar- lem. De 18e suppletoire begrooting en het aan gaan eener leening, groot f 100.000 werden goedgekeurd. Na afhandeling der agenda richtte de Bur gemeester het woord tot de vertrekkende Raadsleden, Gij zijt gisteren getuige geweest van een dag, aldus spr., die den Zandvoorters welkom was'. Het doet mij genoegen, dat u dezen hoog tij-dag nog als raadslid heeft medegemaakt en de'verschillende bepalingen en voorschrif ten waaraan ook u uwe medewerking heeft verleend tot tevredenheid van een ieder ge- functionneerd hebben. Geeft het seizoen geen *eden tot bijzon dere vreugde, de weersomstandigheden van begin Juli tot half Augustus waren m.i. hoofdzakelijk hiervan de ooi-zaak. overdui delijk is toch gisteren wederom gebleken, dat Zandvoort in trek blijft en paraat is de massa van welken omvang ook ordelijk te verwerken, terwijl het verkeer, althans voor zoover de toe gangswegen betreft, (in mijn gedachte zie ik het Noordelijk gedeelte van den Zeeweg reeds verbreed) allerminst stagneerde. Wanneer ik mijn afscheidsgroet aan de scheidende leden persoonlijk mag brengen, zou ik tot den heer Van der Werff willen zeggen dat de kans dat hij in den Raad ge durende de a.s. zittingsperiode terug zal kee- ren niet bijzonder groot is te achten. Ik hoop echter, dat uit zijn niet hoog genoteerd volg nummer op de ranglijst van zijn fractie met valt af te leiden zijn minder prettige erva ringen als Raadslid. Ik dank hem voor de rus- GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- des'.raat. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur Autoped, Buis, Jud. Leysterstraat 16. album, Gelein. Anegang 48 rd.. armband. Leeuwe p.a. v. d. Groen, Rijnstraat 44. Heemstede: armband, Konings. Olmenstraat 71: 2 ballen. Miezenbeek. 2e Hoogerwoerddwarsstraat 42; blik inh. erwten Mansheijm. Jansstraat 7: koopmansbeurs met inhoud, v. d. Berg. Turfmarkt 4 rd.; beursje met inhoud. Jonker, Voorzorgstraat 6: Engelsch lees boek, Simons. Anthoniestraat 52, ceintuur, Rooze. Oosterstraat 34. cape met kap. Lamp, Barteljorisstrant 18: hond. Kennel Thomwood, v. 't Hoffstraat 93: winterjas. Haarbos, Saenre- damstraat 10 rd kat. De Vries, Iepenstraat 6; 5 katten, Kennel Fauna, Friesehe Varkens- markt 2—4, kist inh. aardappelen, v. Heems kerk. Schoterstraat 7; tapkraan. Heemskerk, Papentorenvest 70; damesmantel. Terreehorst, v. 't Hoffstraat 3: nummerplaat. De Korte, Lin- schotenstraat 2; portemonnaie met inhoud, Overmans, Potgieterstraat 83: idem, Gerards, Voorhelmstraat 2 rd.: fietspomp, Poederbach, Parklaan 3: damesportemonnaie met inhoud, v. Dijk. Zomerluststraat 13: portemonnaie met inh., Hoekstra. Noordlaan 34, Santpoort Station. Bloemendaal: idem. Janus, Gen. Cronjéstraat 29: idem. Schipperijn, Indische straat 21: idem, Ooms. Lijsterstraat 5; portemonnaie. De Regt, Reitzstraat 17 rd.. rijwielbelastingplaatje, Bas- tiaans. Marnixstraat 85 rd-, rozenkrans, Fijn heer, Gasthuislaan 50. rijwielbelastingplaatje, Grootes. Brouwersstraat 29: idem. Vogels. Oran- jestraatl50, idem, Mennes, Stuyvesantstraat 95, kinderschoentje, Meijboom. Ie Vooruitgang straat 108. vulpotlood, v. Gasteren. Patrimo niumstraat 30; vulpenhouder, Vogel, Ged. Oude Gracht 150 rd. tige. waardige wijze waarop hij de gemeen tebelangen in deze raadzaal heeft behartigd. Ook de terugkeer van den heer Groen in de eerste vier jaren als raadslid zal vermoede lijk niet plaats vinden. Ik weet. dat hij zijn lidmaatschap hoogelijk op prijs stelde en zijn geheele persoonlijkheid daaraan gegeven heeft; trouwens om vertrouwen te genieten is eervol en zeer zeker wanneer menig ingeze tene dat vertrouwen schenkt: vooral het werk in de verschillende commissies had zijn bij zondere liefde. Ik dank ook hem voor de pret tige medewerking, mogen de mindere zorgen verbonden aan zijn niet terugkeeren als raads lid zijn gezondheid ten goede komen. Wij zullen ons noodgedwongen daarin verheugen. Ik kom thans aan onzen nestor, den heer Van Rijnberk. Er is in het leven een tijd van ko men en van gaan, de heer v. Rijnberk heeft blijkbaar gevonden dat de tijd van gaan wat zijn raadslidmaatschap betreft gekomen is. Wij hebben dit besluit te billijken en te aan vaarden. In den heer Van Rijnberk verliest de raad een nauwgezet, goedwillend lid, zonder aan zijn politieke inzichten ook maar ooit te kort gedaan te hebben heeft hij steeds ijverig medegewerkt aan de belangen van Zandvoort. Ik dank hem daarvoor, terwijl ik mij over tuigd houd van het feit„ dat zijn gedachten nog menigmaal in deze raadzaal zullen ver toeven. Nadat de scheidende raadsleden nog een wederwoord hadden gesproken ging de Raad over tot besloten zitting. De werkloosheid te Haarlem. Een week met een geringe stijging. In de afgeloopen week vermeerderde het aan tal werkloozen te Haarlem met 16. Dezelfde week van 1938 gaf gen daling van 39, zoodat deze week een ongunstig verschil voor de statistiek oplevert van 55. Naar wij vernemen wordt aangenomen dat de spanning in den internationalen toestand een ongunstigen invloed uit oefent op de arbeidsmarkt. Bouwers en industrieelen ondervinden eenige moei lijkheden bij het verkrijgen van geld, terwijl particulieren talmen met het ge ven van opdrachten. Gehoopt wordt dat de internationale hemel spoedig zal opklaren, ook al omdat daarvan het gevolg zal zijn e§n voortzettende daling van het werkloozencijfer te Haarlem. Er zijn nu nog 4422 werkloozen te Haarlem. Dat zijn er minder dan in 1938: 643, 1937: 940, 1936: 1810, 1935: 946, 1934: 471, 1933: 81 en 1932: 82. Bij de tijdelijke werkgelegenheid geheel of ge deeltelijk voor rekening der gemeente geboden waren eind Juni 558 werkloozen te werk ge steld, tegen slechts 281 op eind Juni 1938. Maandagmarkt te Haarlem. Het weer werkte mee bij de tijdelijke verplaatsing. Nu ook het rioleeringswerk begonnen is op het gedeelte der Ged. Oude Gracht tusschen Verwulft en Zijlstraat, is dit tijdelijk niet be schikbaar voor het houden van de Maandag- markt. De kooplieden die Maandag geen plaats konden krijgen op de Botermarkt moes ten nu hun toevlucht zoeken op de Oude Gracht tusschen Verwulft en Kleine Hout straat. Daar stonden 4 rijen kramen, die zoo geplaatst waren dat de geheele breedte van den weg in beslag genomen was. Daardoor kon er rustiger „gemarkt" worden dan anders op het Noordelijke stuk van de Oude Gracht, n Ideaal Laxeermiddel vormeD Foster's Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen last meer van verstopping en slechte spijs vertering, of van de'- eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid, lusteloosheid, maag- stoomissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 FOSTERt MAAGPILLEN (Adv. ingez. Medj daar op dat stuk altijd de middenweg moet worden vrijgehouden voor het verkeer. Dat Maandag niet gemopperd werd met de verplaatsing van de markt wordt gedankt aan de medewerking van het weer. Dit deel van de Oude Gracht is nog slechts voor 110 deel be straat. De koopers liepen dus door het mulle zand te wandelen alsof zij midden in de dui nen waren. Nu leverde dat bij droog mooi weer niet veel bezwaren op, maar wat had men moeten doen bij regen? Dan zou alles een modderpoel geworden zijn.! Deze week wordt aan de verdere bestrating van dit stuk van de Oude Gracht gewerkt, zoodat wel aan te nemen is, dat de volgende week alles in orde is. Dan kan ook een buitje regen geen spelbreker worden. JUBILEUMTENTOONSTELLING Naar wij vernemen heeft de Koningin een zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling die op 24, 25 en 26 December a.s. in St. Bavo, Smedestraat. zal gehouden worden in verband met het 25-jarig bestaan der Pluimvee- en Konijnenfokkers-Vereeni- ging „Nut en Sport". Deze tentoonstelling wordt gehouden in combinatie met den Noord-Westel. Bond van Pluimvee en Konijnenfokkers. MARKTBERICHT VLAARDINGEN. (Haring.) Maatjesharing groen, f 33.6035.10 p. k. Maatjesharing, jong f 14.5020.90 p. k. Maatjesharing zuid, f 14.7015.40 p. k. Volle haring, groen, f 18.10 p. k. Volle haring jong f 17.10 p. k. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. Brielsche Eigenheimers f 2,252.70 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers f 22,50 per H.L. Zeeuwsche blauwe f 3.50—4 per H.L. Eigenheimers Blauwe f 2.50—2.75 p. H.L. Brielsche drielingenl f 1.602 per H.L. Blauwpitters, Geldersche f 33.50 p. H.L. Westlandsche eerstelingen f 2.40—2.80 p. H.L. Voldoende aanvoer, zeer kalme handel. MARKTBERICHT, (Versche visch). Scheveningen, 21 Augustus. Tarbot f 0.50—f 0.80 per K.G. Griet f 0.40—f 0.60 per K.G. Tong f 0.70—f 1.35 per K.G. Middel schol f 11.30f 13 per 40 K.G. Kleinschol f 4f 7.80 per 40 K.G. .Schar f 4.50 per 40 KG. Schelvsich f 1.70—f 270 per 40 K.G. Kabeljauw f 1.50f 2.50 per stuk VEEMARKT. Amsterdam 21 Aug. 1939. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 405 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. f 0.72—f 0.78 2e kw. f 0.62—f 0.68, 3e kw. f 0.48f 0.60 per K.G. slachtgewicht. 20 stieren f 0.46f 0.50 per K.G. slachtge wicht, 100 Melk- en kalfkoeien f 170f 250 per stuk, 38 vette kalveren: 8e kw. f 0.44f 0.52, 3e kw, f 0.36f 0.42 per K.G. levendgewicht; 104 nuchtere kalveren f 6f 10 per stuk. 95 schapen f 10f 19 per stuk. 461 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 —110 K.G. f 0.64—f 0.65, zware varkens f 0.62 f 0.63, vette varkens f 0.60f 0.61 per K.G. slachtgewicht. 4 paarden Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen: aanvoer ruim, handel traag, prij zen lager. Vette kalveren, prijzen lager. Nuchtere kalveren aanvoer gewoon, handel stug. moeilijk prijshoudend. Schapen aanvoer gewoon, handel kalm, prijs houdend. Varkens aanvoer behoorlijk, handel redelijk, vaste prijzen, afloop van den handel was min der willig. VEEMARKT ROTTERDAM. Maandag 21 Aug. Aanvoer: Vette runderen 636, Vette kalveren 252, Nuchtere kalveren 9, Schapen en lamme ren 625. Varkens 678. Pi'ijzen per K.G.: Vette koeien le kwal. f 0.78. 2e kwal. f 0.64, 3e kwal. f 0.38—f 0.52. Vette ossen resp. f 0 66. 0.62, 0-400.52. Vette kalve ren 0.90. 0.75. 0.45—0.55. Varkens (levend ge wicht) 0.53, 0.52. 0.51. Schapen 0.44, 0.39, 0.32. Lammeren 0.49, 0 44, 0.39. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. f 19, 2e kwal. f 17, 3e kwal. f 15. Lammeren resp. f 12, f 10. f 8. Vette koeien en ossen, aanvoer als de vorige week. handel lui, prijzen prima koeien f 0.80 prima ossen f 0.72 per K.G. Vette kalveren, aanvoer als de vorige week. handel slecht, prij zen prima tot f 1 per kg. Schapen en lamme ren. aanvoer veel kleiner, handel tamelijk prijshoudend. Varken, aanvoer iets ruimer, handel vlug. VOOR DEN KANTONRECHTER Rijdt niet door een militaire colonne. Tijdens de zitting van het kantongerecht wees de ambtenaar van O. M. op het feit dat den laatsten tijd zoo vaak door automobolisten een militaire colonne wordt verstoord. Een der eer ste overtredingegn was aan de orde, doch mo menteel zijn er nog een stuk of zes in behande ling. De ambtenaar richtte in dit verband een waarschuwend woord tot de automobilisten: „Tracht niet door een militaire colonne heen te rijden". Tegen den verd., die bij de Oostvest en Pa pentorenvest door een militaire colonne reed en daarmede de orde verbrak (twee wagens botsten tegen elkaar, doordat één er van voor den ordeverstoorder moest remmen) werd een boete geëischt van f 15. Het vonnis luidde conform. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1939. Programma I: Hilversum II. Programma II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 10.20 Parijs Radio. 11.00 Radio P.T.T.-Nord; 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 London Regional; 5.20 Ned. Brussel. 7.00 Parijs Radio, 7.05 Fr Brussel 7.20 Ned. Brussel, 7.35 Fransch Brussel, 7.50 London Regional. 9.55 Ned. Brus sel. 10.0 Fr. Brussel, 11.00 Keulen. ProgrammalV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Radio P.T.T. Nord. 9.50 Diversen of Gramofoonmu- ziek. 10.35 London Regional; 12.20 Droitwich. 6.50 Loidon Regional. 7.10 Droitwich. 8.20 Keulen, 9.10 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Georgia's got a moon, The Six Swingers. 2. Let's break the good news, Terry Shand. 3. Got Gratitude, Nat Gonella. 4. On Linger Longer Island. Billy Thornburn, 5. Please be kind, Victor Silvester. 6. I'love to whistle Joe Loss. 7. Jump on the wagon, The Masqueraders. 8. La Sitiera. The Cuban Boys. 9. Mammy I'll sing about you, Harry Roy. 10. The red maple leaves, Billy Cotton. 11. Rhytm in the alphabet, The Six Swingers 12. Hoi my hand, Terry Shand. 13. On the sunny side of the street, Nat Gonella. 14. There's a goldmine in the sky. Billy Thornburn. 15. Goodnight angel, Victor Silvester. 16. OooohBoom, Joe Loss. 17. I gotta see a man bout a girl, The Masqueraders. 18. Sin-Ti, The Cuban Boys, 19. The's a Latin from Manhattan, Harry Roy. 20. Musi Maestro please. Billy Cotton. 13. Wat flauw, dacht Jantje van Bom mel. Ik zeg maar zoo. een flinke jongen hoeft niet uit te kijken. Die loopt maar raak. Jantje zag hoe de beide kinderen midden op straat nog even bleven staan en naar rechts keken om eerst een vrachtauto te laten passeeren. 14. „Nou zal ik ze eens laten zien, dat dat allemaal maar flauwigheid is", riep Jantje uit. Hij liep net zoolang door. tot hij bij een kruisstraat kwam en daar. een heel eind voor de kruising stak hij over, zonder uit te kijken. 15. Er was juist een agent in de Duurt, die Jantje zag. De agent gooide zijn fiets op den grond en in drie stappen was hij bij Jantje. Dat ventje heeft lange ooren. dacht de agent. Dat is gemakkelijk. En hij tilde Jantje zoo maar bij zijn ooren op 16. Zoo bracht de agent hem naar de plaats waar hij de straat hoorde over t-e steken. „Hier", zei de agent, „aan dezen kant van de kruising behoor je voortaan over te steken. Dus denk er om. als je voortaan oversteekt bij een kruis punt, doe je dat altijd aan den rechter kant van de kruising". 17. Nu had Jantje heelemaal ezels- ooren gekregen. Hij was opeens zoo kwaad op alle agenten en verkeersregels, dat hij vastbesloten was alle verkeers regels in de toekomst met opzet te overtreden. En toen hij een bordje zag „Hier oversteken", liep hij expres 20 meter terug, om juist op een verkeerd punt over te steken. 18. De gevolgen waren verschrikkelijk Een chauffeur, die Jantje nog wilde redden, remde uit alle macht, met hel gevolg, dat nu wel twintig auto's op en door elkaar reden. Terstond was er een ziekenauto bij de hand om de gewonden te helpen. Een politieagent was al heele maal verbonden, toen er van Jantje nog geen spoor te bekennen viel. BRUNO WALTER'S DOCHTER SLACHT OFFER VAN MOORD. LUZERN, 21 Augustus. De bekende diri gent Bruno Walter heeft het internationale festival van hedenavond niet kunnen leiden. Zijn dochter is namelijk door haar echtge noot vermoord. Onder deze droeve familie omstandigheden kon Bruno Walter natuurlijk niet optreden. Arturo Toscanini nam zijn plaats in. (United Press). Alibi door B. VAN STEENWIJK. ET gesprek aan de stamtafel ging over een opzienbarenden moord, die nu reeds langen tijd de gemoederen bezig hield en de bladen 's avonds weer nieuwe stof had verschaft. De politie had den verdachte, die zij enkele dagen geleden had aangehouden, weer moeten loslaten, omdat hij erin geslaagd was een bevredigend alibi aan te voeren. De verzekeringsinspecteur van Zwolle was van oordeel, dat de meeste schuldigen zichzelf ven-aden in him al te ijverige pogingen hun alibi te bewijzen. Als inspecteur bij een brand- assurantie maatschappij moet ik scherp uit m'n oogen kijken en door dat scherp uit m'n oogen kijken heb ik eens een zaak opgehelderd zij het dat mij de omstandigheden gunstig waren die volkomen duister was. maar waar bij een alibi in het geding werd gebracht, dat voor honderd procent in orde was. Willen jullie het verhaal hooren of niet? Natuurlijk wilden we het verhaal hooren: aan de stamtafel is elk goed verhaal welkom. En is 't niet goed, zooveel te erger voor den ver teller. „Zooals jullie weet" zei de inspecteur „was ik vóór ik hier kwam, in het Noorden werkzaam. Ik maakte er juist een vrij onaange- namen tijd door, omdat verschillende door ons verzekerde panden door brand waren ver woest. Ik had van de directie een brief ont vangen, waarin mij op scherpen toon werd verweten, dat ik bij de aanstelling van plaat selijke agenten te lichtvaardig was te werk gegaan. Die agenten waren, naar het oordeel der directie, alleen maar bedacht op provisie, en verzekerden maar links en rechts zonder informaties betreffende de betrouwbaarheid van de aanvragers in te winnen. En ook ik had daarop niet het noodige toezicht uitgeoefend. De brief was gepeperd, hoewel overdreven, want er was wèl toezicht gehouden en in som mige gevallen had ik mij niet eens op de ge gevens van de agenten verlaten en had zelf nog inlichtingen ingewonnen. Daarom besloot ik alle agenten langs te gaan en hun nog eens op het hart te drukken, dat zij de grootste voor zichtigheid in acht moesten nemen en bij elke aanvraag nauwkeurig moesten nagaan of alles wel in orde was. Ik wilde juist in m'n auto stappen om m'n rondreis te beginnen, toen een mijner agenten bij m'n huis kwam. Hij vertelde, dat juist den vorigen avond in zijn dorp de bij onze maat schappij goed verzekerde bazar van Van Bes ten tot den grond toe was afgebrand. Het vuur was goed half tien ontdekt. Verder vertelde hij, dat van Besten, een jonge, ongehuwde kerel, z'n winkel 's middags gesloten had, om dat hij naar de stad moest. Hij was 's mor gens pas weer teruggekomen en had slechts puinhoopen gevonden. Het vuur had zóó snel om zich heen gegrepen wat niet te ver wonderen was geweest, want hij verkocht o m. ook petroleum en lucifers dat de dorps brandweer machteloos had gestaan. Van Besten, voor wien het een geluk was geweest, dat hij bij het uitbreken van den brand niet thuis was, omdat hij misschien geen kans zou hebben gezien nog tijdig te vluchten, had verteld, dat 's avonds oo den terugweg de band van zijn fiets lek was ge worden en dat hij z'n fiets bij een garage had afgegeven om te repareeren. Hij was in dien tusschentijd naar een stationskoffiehuis ge gaan en had daar een aantal vrienden aange troffen. Al etend en drinkend had hij den tijd vergeten en pas 's avonds om ruim negen uur had hij aan zijn fiets gedacht. Hij was naar de telefooncel gegaan en na ongeveer vijf minu ten weer teruggekomen. „Die garage is nu al gesloten en nu zal ik nog naar huis moeten loopen ook", had hij uitgeroepen. 't Begon juist wat te regenen en daardoor leek de wandeling heelemaal niet aantrekke lijk. Een paar glazen bier monterden hem wat op en toen de bui nog even aanhield, had hij gezegd: „Dat moet er dan ook nog maar af. Ik blijf vannacht maar hier". Dit was het verhaal van den agent. Ik ging terstond op onderzoek uit en mij bleek, dat alles zoo geschied was als van Bes ten aan den agent had verteld. De zaak leek volkomen duidelijk uren vóór en uren na den brand was van Besten niet thuis geweest Het moest dus wel onmogelijk worden geacht, dat hij er iets mede te maken had gehad. En toch Toch vroeg ik mij telkens weer af hoe zoo toevallig kort nadat van Besten den garage houder had opgebeld de brand was uitgebro ken. Ik bezocht de garage en daar deelde men mij mede, dat men van Besten gezegd had r.iet te laat voor zijn fiets terug te komen, crr.dai anders het bedrijf misschien al gesloten zou zijn. Toen hij om 9 uur nog niet was geweest, hed men niet langer willen blijven wachten en was men weggegaan. De koffiehuishouder vertelde mij precies wat van Besten verklaard had. Om ruim negen uur had van Besten getelefoneerd en toen ik den man vroeg bij benadering te zeggen hoe lang dat telefoneeren had geduurd, werd hij knorrig en zei, dat hij niet op de klok had ge keken. 't Kon vier minuten hebben geduurd, maar misschien ook wel zes. Daar ik nog meer inlichtingen wilde zien te krijgen besloot ik mijn vrouw op te bellen, dat ik vermoedelijk met etenstijd niet thuis zou kunnen zijn. Ik ging naar de cel en terwijl ik op de verbinding wachtte schreef ik op een napier naast het toestel m'n nummer op. 1713. Vlak daarboven stond een ander nummer: 35 Wat me ertoe bewoog den kastelein te vra gen of van Besten telefoon had weet ik niet, maar ik vroeg het. En het antwoord was be vestigend". Van Zwolle wachtte enkele oogenblikken. Dan vervolgde hij„Toen was de oplossing van de zaak gevonden. Ik waarschuwde de maat schappij en haar expert vond. in samenwer king met de justitie, wat er gebeurd was. Van Besten had 's avonds z'n eigen huis opgebeld en door een vernuftige installatie had hij be werkstelligd. dat. bij het overgaan van de bel van het telefoontoestel de electrische stroom werd ingeschakeld, waardoor een lont in brand zou geraken. Het was goed bedacht, maar mij was het alibi tè goed.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6