VACANTIE1939 De rijwielplaatjes. DINSDAG 22 AUGUSTUS 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD 6 CRICKET IN ENGELAND. De stand van de county-matches is: Derbyshire 319 en 52—0 tegen Notts 185. Glamorgan 1957 tegen Northamptonshire 3697 (gesloten). Gloucestershire 214 en 239—3 tegen Middlesex 247. Hampshire 161 en 15—0 tegen Somerset 4538 (gesloten). Lan cashire 252 tegen Kent 215 en 1004. Sussex 4759 (John Parks 115x) tegen Worcester shire 372. Warwickshire 115 en 57—2 tegen Surrey 376. Yorkshire 131 en 713 tegen Essex 343. DE DERDE TESTMATCH. De West-Indiërs scoren 395 runs voor het verlies van 6 wickets en hebben reeds een voorsprong van 43 runs op de eerste innings ver kregen. Een fraaie century van Weekes. De West-Indiërs hebben zich Maandag van hun sterkste zijde laten zien. Ondanks het feit dat kort na de theepauze wegens een donder bui een uur van den speeltijd verloren ging, werden op d«i tweeden dag. na den Zaterdag verkregen stand (271), 368 runs voor het verlies van slechts 5 wickets gescoord. Headly en J. Stollmeyer legden in de morgenuren den grondslag voor dit hooge totaal, want dit twee tal werd eerst gescheiden toen er 128 runs op het bord stonden. Perks, Nichols, Goddard eji Wright vermoch ten weinig met den bal te doen. Healey bracht met een 4 op Goddard de 100 op en zijn totaal van 49 op 53. Als Stollmeyer na 2Vs uur batten 59 runs van zeer goede kwaliteit achter zijn naam heeft, zet Hammond Hutton en Compton aan. Hut ton heeft succes als Stollmeyer na Hutton eerst een harde vangkans gegeven te hebben na een mislukten legslag door Perks gevangen wordt. Zes runs later slaat V. Stollmeyer een bal van Hutton naar- cover-point en roept Headley op voor een korte run. Hardstaff schiet snel toe en gooit zuiver in de handen van Wood, waardoor Headley run out gaat, een buiten kansje voor Engeland, want de West-Indische Bradman speelde wederom een gave innings zonder een moment in moeilijkheden gebracht te zijn. Bij de lunchpauze bedroeg de score 1522. Nichols en Perks begonnen na de pauze op nieuw en spoedig had Perks voor de tweede maal succes door Gomez te bowlen (1644). V. Stollmeyer en de lefthander Weekes deden de kansen keeren door den Engelschen aan val te overmeesteren. Hammond wisselde zijn aanval voortdurend, doch voorloopig zonder succes want de tweede groote stand in deze innings werd eerst gebroken toen het totaal met 163 runs verhoogd was. In het gezicht van zijn century werd V. Stoll meyer meesterlijk door Wood gestumpt. Hij scoorde zijn 96 (11x4) in 21/» uur. Weekes stond eveneens prachtig te batten; het was nu Sealey, die hem steun verleende en hem in staat stelde zijn 100 vol te maken. Voor het verlies van slechts 5 wickets werd het Engelsche totaal (352) gepasseerd en 'bij de tweede pauze bedroeg de score 3665, waar van Weekes 115. Na de hervatting sloeg Weekes in Perks' eerste over 16 runs in 4 achtereenvolgende slagen. Te vijf uur werd de strijd een uur onder broken. Onmiddellijk na de hervatting deed Hammond weer een van zijn vermaarde slip- catches, toen Weekes een bal van Nichols half raakte en voor een kansoloze 137 met het to taal op 387 zijn innings geëindigd zag. Sealey en Constantine speelden de restee- rende 20 minuten uit en brachten het totaal op 3956 Scores Engeland 1ste Innings 352. West-Indië: Grant c. Goddard b. Perks 6 J. B. Stollmeyer c. Perks b. Hutton 59 Headly run out 65 V. Stollmeyer st. Wood b. Goddard 96 Gomez b. Perks 11 Weekes c. Hammond b. Nichols 137 Sealey not out 17 Constantine not out 1 Extra's 3 305—6 Nichols 20-4-117-1. Perks 25-6-107-2. God dard 12-1-76-1. Wright 13-3-53-0. Hutton 7-0- 35-1. Compton 5-1-10-0. WIELRÏJDEN II. S. V. „DE KAMPIOEN". In de ronde van Gendringen, die Zondag 1.1. gehouden werd, wisten wederom verscheidene leden van „De Kampioen" succes te behalen. Bij de nieuwelingen werd J. Laan 4e: bij de amateurs C. de Best 2de en v. d. Heyden 3de. Hljneveld, die hier tusschen de profs reed, wist zich op een fraaie wijze 6de te plaatsen, hiermede renners met klinkende namen achter zich latend. WANDELSPORT WANDELCLUB ..DE NATUURVRIENDEN". Het bestuur van bovengenoemde vereeniging is als volgt samengesteldVoorzitter- G. Fen- nis: Secretaris: L. v. Belkum, Vinkestraat 57; G. Ramakers, penningmeester; C. Driessen en mej. B. v. d. Weijden, Commissarissen. HONKBAL NED. NEGENTAL—SEAGULLS. Zaterdag 26 Augustus wordt in het Ajax- Stadion te Amsterdam een wedstrijd gespeeld tusschen het Nederlandsch negental en den kampioen van Nederland de Seagulls. Het Nederlandsche team is als volgt samen gesteld: Werper: Pijnakker (H.H.C.), Vanger Baas (H.H.C.), le honk: Van der Schalie (H. H. C.), 2e honk: Meenhorst (V.V.G.A.), korte stop: Lammers (V.V.G.A.), 3e honk: wilders (Blauw-Wit), links-velder: Mulder (H.H.C.), middenvelder: Holewijn (Quick), rechtsvel- der: Van der Putten (E.D.O.). Reserves zijn: Schijvenaar (E.D.O.), Bo- scher (Blauw Wit) en Schaling (V.V.G.A.) Het merkwaardige feit doet zich voor dat het team van den kampioen van Nederland dit maal uitsluitend bestaat uit Amerikanen en daardoor een volledig Nederlandsch negental kon worden samengesteld, dus met de sterkste slagformatie. Een duel aldus tusschen de ver tegenwoordigers van het Hollandsche en het Amerikaansche honkbal. In het team, dat met 9—3 van België won. Is dus geen wijziging gebracht. Als werper is wederom Pijnakker opgesteld, in de hoop dat nu zijn curves wel tot hun recht zullen ko men. Schij venaar heeft zijn plaats aan Van der Schalie moeten afstaan en is thans onder de reserves opgenomen. Een interessante strijd waarvoor de belang stelling groot zal zijn. TOURNOOI VOOR BUURTCLUBS De Honkbalclub Haarlem zal ook dit jaar de reeds zoo populaire wedstrijden tusschen buurtclubs organiseeren. De wedstrijden zul len Zondag 10 September op het Gemeentelijk Sportterrein in het Noorder Sportpark worden gehouden. In afwijking met voorgaande jaren is thans deelneming mogelijk voor alle jongens tot en met 16 jaar. Aanmeldingen moeten vóór 1 September a.s. in het bezit zijn van het secretariaat der H.C. „Haarlem", Dolfijnstraat 20, Haarlem-Noord. UITSLAGEN De uitslagen van de Zaterdag en Zondag ge peelde wedstrijden in het rayon Haarlem lui den als volgt: Tweede klasse: RCH 2EDO 2 9—27; Derde klasse: Haarlem 3—HHC 3 1—32; Schoten 2—EHS 20—23; RCH 3—THB 1 7—15 (THB kampioen in IIIB). COMPETITIE- STANDEN KLASSE I: gesp.gew.gel.verl.pnt. Seagulls 13 11 0 2 22 Blauw Wit 13 9 0 4 18 Haarlem 14 9 0 5 18 H. H. C. 13 7 0 6 14 E. D. O. 12 6 0 6 12 V. V. G. A. 13 5 0 8 10 Ajax 14 3 0 11 6 A. F. C. 14 3 0 11 6 KLASSE II A: Schoten 13 12 0 1 24 Quick 13 11 0 2 22 E. D. O. 2 12 7 0 5 14 Blauw Wit 2 12 6 0 6 12 R. C. H. 2 12 3 0 9 6 H. C. Kinheim 12 2 0 10 4 The Catchers 12 2 0 10 4 KLASSE II B: Zeeburgia 10 9 0 1 18 R. C. H. 1 10 8 0 2 16 Haarlem 2 10 7 0 3 14 H. H. C. 2 10 3 0 7 6 Ajax 2 10 2 0 8 4 D. W. S. 1 10 1 0 9 2 KLASSE III A: E. D. O. 3 11 10 0 1 20 H. H. C. 3 11 8 0 3 16 Schoten 2 11 6 0 5 12 E. H. S. 1 12 4 0 8 8 Haarlem 3 11 0 0 11 0 KLASSE III B: T. H. B. 1 12 9 0 3 18 Hercules 12 7 1 4 15 E. D. O. 4 11 7 0 4 14 R. C. H. 3 11 3 0 8 6 Spaarnevogels 1 10 1 1 8 3 KLASSE III C: E. H. S. 2 8 7 0 1 14 T. H. B. 2 8 6 0 2 12 E. D. O. 5 9 5 0 4 10 6 R. C. H. 4 8 3 0 5 Schoten 3 9 3 0 6 6 Spaarnevogels 2 (a) 10 2 0 8 2 (a) Twee verliespunten wegens niet op- komen. ZEILEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN STARS. Uit Kiel: Begunstigd door prachtig weer en een frissche bries uit het Noord-Oosten zijn Maandag de wedstrijden in de starklasse om het wereldkampioenschap te Kiel begonnen. Kort na den start van de 23 deelnemers maak ten de Duitsche zeilers dr. Hansohm met „Mueg- gel" en Walter von Huetschler met „Pimm" zich uit de groote groep los. Tusschen deze beide deelnemers ontspon zich een felle strijd, die tot aan de finish voortduurde. Vlak voor het einde passeerde Von Huetschler zijn land genoot nog en won de eerste race. De Duitscher Koppenhagen en de Amerikaan Ogilvy, die als derde en vierde eindigden, werden wegens aan varing gediskwalificeerd. Bob Maas, die eigen lijk als achttiende doorkwam, plaatste zich hier door als zestiende. De uitslag luidt: 1 „Pimm" st. Von Huetschler (Duitschland) 1 uur 35 min. 26 sec. 2 „Mueggel" st. dr. Hansohm (Duitschland) 1 uur 36 min. 3 „Polluce" st. Strulino (Italië) 1 uur 38 min. 2 sec. 4 „Scout" st. Wegeforth (Ver. Staten) 1 uur 38 min. 9 sec. 5 „Aloha" st. Lorion (Frankrijk), 6 „Grue- nau" st. Gaedtke (Duitschland); 7 „Atalanta" st. Kolbe (Duitschland); 8 „Stella Diana" st. Fago (Italië). 16 „Bern 2" st. Bob Maas (Nederland). LAWNTENNIS. Wedstrijden voor de „rijpere jeugd". Maandag te Overveen begonnen. Maandag zijn op de banen van het Kenne- mer Lyceum de jaarlijksche wedstrijden van den K. N. L. B. voor de „rijpere jeugd" begon nen. Hieraan wordt door sterke spelers deel genomen. Er wordt gespeeld om den Van Len- nep-beker en de Kea Bouman-coupe. De uit slagen van Maandag waren als volgt: Om den Van Lennep-beker: le ronde: I. S. Rinkel (Utrecht)P. Ce- saer (Utrecht) 6—2. 6—1. H. Went (Rotter dam)A. C. Labouchère (Gelderland) 60, 62, J. R. Huynen (Gelderland)Th. van Loon (Overïjsel) 9—7. 75. R. Storm (Den Haag)—E. Vrolijk (Den Haag) 7—5, 9—7. H. W. G. Ras 'Utrecht)H. Groenewegen (Gel derland 16. 97, 75, L. Akkersdijk (Rot terdam)A. Haak (Gelderland) 63, 62. J. Windt (N.-Brabant)H. Busselman N.- Holland) 64, 61. W. Akkersdijk (Rotter dam)F. Beek (N-Holland) 62. 62. 2e ronde: L. Akkersdijk (Rotterdam)H. W. G. Ras (Utrecht) 6—2. 6—4. J. Windt 'N. Brabant)W. Akkersdijk (Rotterdam) 75, 5—7. 6—3. Om de Kea Bouman Coupe. le ronde: mej. N. Felix (Den Haag)mej. T. Fischer (Amsterdam), 68, 63, 61. mej. T. Storm (Den Haag),mej. K. Mos (Haarlem) 6—2, 10—8. 2e ronde: mej. I. Kiek (Amsterdam)mej. D. Honig (Gelderland) 46, 63. 62. Mej. M. Bolhuis (Groningen)mej. N. Felix (Den Haag) 26, 63, 6—4, Mej. T. Storm (Den Haag)mej. G. van der Harst (Utrecht) 64, 62. Mej. A. Haag (Den Haag) mej. B. Thonus (Amsterdam) 63, 62. MOTORSPORT DE INTERNATIONALE MOTOR- ZESDAAGSCHE. Uit Salzburg: De internationale motorzes- daagsche is Maandag met de eerste étappe, van Salzburg door het Sudetenland en weer terug naai- Salzburg, begonnen. Het traject bestond uit vrij goede landwegen en enkele stukken zeer zwaar bergterrein. Onder de 278 renners, die Maandagmorgen startten, waren dan ook ve len, die slrafpunten opliepen. De dertien Neder landsche renners, edie deelnemen, legden dezen 475 K.M. langen rit allen zonder strafpunten af. Heden wordt de zesdaagsche voortgezet met een étappe door het Salzkammergut-gebied VOETBAL HENGELEN DE FOREL. Zondag hield het Vischcollege „De Forel" een ondérlingen wedstrijd op witvisch in de Kruisvaart. „Held van den Dag" was Duits met 153 stuks. De.uitslag was als volgt: 1. H. J. v. Os. 2. B. Duits, 3. F. Steggink, 4. F. Huis in 't Veld, 5. N. Balk, 6. P. Huis in 't Veld, 7. F. Hoogeboom, 8. P. Hartman, 9. H. Mijer. HAARLEMSCHE VOETBALBOND 40 JAAR. Het kampioeneritournooi is begonnen. De eerste wedstrijdavond van het kampioe- nentournooi heeft niet het verloop gehad, dat wenschelijk is voor een goeden gang van zaken. Bij den wedstrijd KemphaanWaterloo ontbrak de scheidsrechter op het appèl, waardoor deze ontmoeting geen doorgang vond. terwijl WH 3 en DSK 4, die resp. tegen DeCeO 3 en DeCeO 2 moesten spelen, niet met het reglementair ver- eischte aantal spelers opkwamen. Dit was ook het geval met de ontmoeting Waterloo 2 WIJ 2, waarbij WIJ 2 verstek liet gaan. Ongetwijfeld zullen de onweersbuien invloed hebben gehad op de slechte opkomst, doch wij achten het wegblijven van de spelers onjuist. Het werk van het HVB-bestuur verdient meer waardeering, dan hier is getoond. Gelukkig vormde het enthousiaste spel in de wedstrijden die wèl doorgang vonden, een goede compen satie voor deze onprettige voorvallen. In Beverwijk werd de wedstrijd Beverwijk 2 WIJ gespeeld. De IJmuidenaren, die een abonnement hebben op het kampioenschap van de Zaterdagmiddagcompetitie, kregen een ploeg tegenover zich, die vrijwel gelijkwaardig was. De anders zoo productieve voorhoede van WIJ werd voor de rust in bedwang gehouden; de stand was met de pauze nog 00. Tn de tweede helft slaagde Wapenaar er in, zijn club een 10 voorsprong te geven, die tot het einde gehandhaafd bleef. WIJ behaalde dus een kleine overwinning. Op het „Haarlem"-terrein speelden de kam pioenen van de A- en B-afdeelingen der eerste klasse tegen elkaar, nl. Haarlem 3 en Bloemen- daal 2. Deze elftallen, die beide naar den KNVB overgaan, gaven elkaar eveneens weinig toe. De rust kwam met gelijken stand, nl. 11, In de tweede helft werd er weer flink aange pakt, doch verdere doelpunten bleven uit. Straf schoppen moesten nu beslissen. „Haarlem" was hierin het meest bedreven en won dus. In Zandvoort speelde het derde elftal van de club van dien naam tegen de reserves van het 25-jarige T.H.B. De groenwitte Haarlemmers bevestigden hun goeden vorm van het vorige seizoen en wonnen met 4—2. Met de rust leidde THB met 21. Haarlem 3 en THB 2 hebben dus de leiding in groep B. HET INTERNATIONAAL PROGRAMMA 1939/'40. Het internationaal voetbalprogramma van Ne derland is nog niet definitief vastgesteld. De ontmoeting tusschen Nederland en Duitschland, welke op 29 October zou plaats hebben, kan dien dag geen doorgang vinden. Deze wedstrijd zal nu waarschijnlijk in Januari of Februari worden gespeeld. Het programma is als volgt: 8 November: EngelandNederland. 10 December: Jubileumwedstrijd waarschijn lijk tegen België. Jan./Febr.: NederlandDuitschland 31 Maart: NederlandBelgië 28 April: BelgiëNederland. Juli: Olympisch tournooi. SCHAKEN DE BONDSWEDSTRIJDEN VAN DEN K. N. S. B. Maandag te Haarlem begonnen. Maandagmiddag tusschen 5 en 6 uur meld den zich de deelneemsters en deelnemers aan de jaarlijksche groote bondswedstrijden van den Kon. Ned. Schaakbond bij het bestuur in Hotel „De Leeuwerik". Te 6 uur werd de in deeling bekend gemaakt. In totaal hebben zich opgegeven 135 schaaksters en schakers. Te kwart voor zeven verzamelden de deel nemers zich voor de officieele opening. De heer M. Kuiper, voorzitter van den Noord- Holl. Schaakbond, sprak een woord van wel kom tot alle aanwezigen, waarna de voor zitter van den K.N.S.B., de heer G. W. J. Zit- tersteyn, den wedstrijd officieel opende. Een speciaal woord van dank werd gericht tot den heer W. J. Saeys, die te Haarlem de voorbe reidende werkzaamheden had verricht. Den wedstrijdleider, den heer J. G. Hartogensis, werd hulde gebracht, daar hij thans 20 jaar bestuurslid van den K.N.S.B. is. Toen begon de eerste ronde in de groepen van acht en de eerste ronde van de speciale groep. Weldra was ieder verdiept in zijn spel, doch reeds spoedig waren de eerste beslissin gen gevallen. In de hoofdgroep luiden de uitslagen als volgt: Mr. W. G. Belinfante (Den Haag)Mr. J. G. v. Eybergen 10. J. A. J. Polak (A'dam)Th. de Jong (Win terswijk) afgebr. H. Kramer (Leeuwarden)D. J. S. de Lange (Haarlem) Vz Vz- W. Dammendal (Leiderdorp)L. Stumpers (Eindhoven) VzVz- De uitslagen van groep 2 zijn: Mr. G. Snoeck Henkerhans (H'stede)G. Bosscha (Leiden) VzVz- G. Swaneveld (A'dam)J. Been (A'dam) afgebr. G. J. D. Aalders (den Haag)J. H. Marwitz (Haarlem) VzVz- Dr. J. v. Rol (Eindhoven)Th. P. v. d. Tol (R'dam) Vz—Vz- Van de overige groepen zullen wij volstaan met de resultaten van inwoners van Haarlem en omstreken te vermelden. In groep 3 speelt één Haarlemmer, n.l. H. Blokker. Hij speelde dezen eersten avond tegen M. Wijnans te Den Haag. De partij werd re mise. In groep 4, 5 en 6 spelen geen stadgenooten mee. In groep 7 is P. A. Hoogendoorn te Haarlem ingedeeld. Hij speelde tegen A. J. v. d. Hoek (A'dam) en verloor zijn partij. De jeugdige René de Vita speelt in groep 8. Maandagavond speelde hij tegen J. v. d- Voort v- d. Kley (Den Haag) en verloor. In groep 9 spelen geen stadgenooten, terwijl in groep 10 J. W. Brugman en J. v. d.Steeg (beide te Haarlem) zijn ingedeeld. De eerste behaalde een winstpunt tegen P. Pasma (Leeuwarden), de laatste maakte remise tegen J. G. Heeres (Veendam). In groep 11 spelen de Haarlemmers J. P. Wever en R. J. Bijl. Zij speelden in de eerste ronde tegen elkaar en hun partij werd afge broken. J. F. v. d. Geer uit Hoofddorp speelde remise tegen G. A. Croes uit Leeuwarden. In groep 12 A. D. van Steenis en C. Hovingh te Haarlem en P. de Bruyn te Zandvoort speelden resp. remise tegen G. Brands (Win schoten), won van J. Kleyn (Utrecht) en ver loor van A. Taijon (Den Haag). In groep 13 spelen de Haarlemmers C. Seyts, A. G. v. Eis en W. A. de Boer. Seyts en van Eis bekampten elkaar. Hun partij werd afgebro ken. De heer de Boer won van mej. de Klerk. De speciale groep van zes spelers (één partij per dag) noteerde de volgende uitslagen: G. W. J. Zitterstein (den Haag)W. J. Saeys (Heemstede) 10; Th. Liket (A'dam)L. G. Eggink (Den Haag) 01; J. Kelsen (A'dam)— J. B. N. Ruben Sr. (den Haag) 01. In plaats van Liket zal W. A. de Tello verder in deze groep spelen. In de damesgroep zijn zeven deelneemsters. De uitslagen luiden: Mevr. A. M. v. SchaikHuizema (A'dam) wint van Mevr. M. E. Mazurel (Haarlem); Mej. M. W. Bannink (Haarlem) wint van Mevr. R. Onvlee—Lans (Heemstede); Mevr. A. van Lin- gen (Amsterdam) remise tegen Mevr. H. Schregendus (A'dam). Te 11 uur werden de partijen, die niet uit waren afgebroken. Hedenmorgen had de tweede ronde plaats. Vanavond zeven uur begint de derde ronde van de groepen van acht. De tweede klasse, die in groepen van zes speelt, begint aan de eerste ronde. Woensdagochtend half 10 wordt de volgende ronde gespeeld. Voor Woensdag middag staat een excursie op het programma naar den Stadskweektuin, waarna een rond rit in de omgeving gemaakt zal worden. OM HET CLUBKAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. De in April j.l. gespeelde afvalronde om het clubkampioenschap van Haarlem en Omstre ken had tot resultaat, dat de Haarlemsche Schaakclub, het Haarlemsch Schaakgezelschap en de Bloemendaalsche Schaakclub elkaar in een halve competitie zullen moeten bestrij den. Deze wedstrijden zullen plaats hebben: 13 Sept.: BloemendaalH.S.G. 19 Sept.: H.S.G.H.S.C. 25 Sept.: H.S.C.Bloemendaal. Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf in Nederland. Ten gerieve van onze abonné's zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar nun vacantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts 1 Vz cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn Le. U blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren in Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeerïng uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD" Onder auspiciën van den Kon. Ned. Schaakbond werd Maandagavond te Haarlem een begin gemaakt met het verspelen van het persoonlijk kampioenschap van Nederland voor dames. De ontmoeting tusschen mevr. Van Schaik (links) en mevr. Masuirel brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. ingez. Med.) Niet in zak of tasch Een lezer schrijft ons: „Dezer dagen stond ik te Amsterdam te kijken naar een controle op de rijwielplaatjes. Het trof mij, dat de wielrijders die hun plaatje in den zak of een taschje hadden, niet verbaliseerd werden. Bij navraag bij een van de politiemannen werd nog gezegd, dat dit mocht. Is die maatregel nu algemeen of plaat selijk?" Wij hebben naar deze quaestie geïnfor meerd. Daarbij is ons gebleken, dat nog steeds onveranderd de eisch geldt, dat het rijwiel plaatje op de fiets of op de kraag van jas of mantel zichtbaar gedragen moet worden. Alleen als het heel druk bij een controle is en dat is meestal bij controles te Amsterdam het geval dan is het aan de con troleeren de ambtenaren overgelaten om zich te bepalen tot het vervolgen van de wielrijders die geen plaatje in hun bezit hebben. Anders zou het gevolg immers zijn, dat in veel gevallen menschen die geen plaatje hebben (en dus het meest tegen den Fiscus gezondigd heb ben!) aan de controle ontsnappen, terwijl de wielrijders die alleen de fout begingen dat zij hun plaatje in den zak of in een tasch stopten (en die dus veel minder schuldig zijn!) gestraft werden. En daarin zit veel onbillijks. Controles op zeer drukke punten moeten vlot verloopen, anders ontstaat er een opstop ping in het verkeer en ziet elke wielrijder al van ver dat er een controle is. Als hij dan geen plaatje heeft keert hij terug en als hij een plaatje op een verboden plaats heeft, kan hij gauw zijn verzuim herstellen. Ambtena ren mogen alleen bekeuren als zij zien dat een fietser zonder plaatje rijdt. Ook al zijn door de groote drukte de amb tenaren van de belastingen te Amsterdam dus wel eens gedwongen zich alleen te be palen tot het vervolgen van fietsers die in het geheel geen plaatje hebben, raden wij toch alle fietsers aan hun plaatje op de voor geschreven wijze op de fiets of kleeding zichtbaar te dragen, want anders loopen zij ernstig gevaar bekeurd te worden. Hartjesdag in de hoofdstad had een kalm verloop. Toch moesten politie en brandweer nog wel ingrijpen. De derde Maandag van Augustus 1939 be hoort weer tot het verleden en daarmede heeft Hartjesdag 1939 afgedaan. Het is een Hartjes dag geweest, die waarschijnlijk alle records van bezadigdheid heeft geslagen. Slechts in ae dapperbuurt, van oudsher een roerige om geving op dergelijke avonden, was de politie genoodzaakt op te treden, doch het bleef bij enkele charges en de arrestatie van een twaalftal opgeschoten jongens, dat in strijd met de politieverordening niet had kunnen nalaten een vlammetje te houden bij een stuk „knaltuig", beperkt, in deze buurt was de brandweer ook genoodzaakt enkele malen water te geven voor een straatbrandje. Vierentwintig malen in totaal moest de brandweer voor straa tb randen, voornamelijk in de Indische buurt, uitrukken. Voorts twee maal voor kleine binnenbranden, die waren ontstaan door het naar binen gooien van vuurwerk. Een brandwacht is gewond, toen kwajongens op den Sloterweg een bus ben zine in het vuur gooiden en deze tot ontplof fing kwam De man kreeg brandwonden aan hals en nek, doch kon na verbonden te zijn naar zijn woning terugkeeren. Oudere inwoners van de hoofdstad, die over rijpe, hartjesdag-ervaring beschikken, zijn tot de conclusie gekomen, dat deze ..feestavond" wed spoedig tot het verleden zal behooren. En dat is maar goed ook, want de feestelijkheden" ontaardden de laatste jaren in zinlooze relletjes. Boerderij te Nistelrode ingestort. Maandagavond omstreeks half 7 is de boer derij, bewoond door den landbouwer H. v. i. Boom te Vorstenbosch, gemeente Nistelrode, plotseling ingestort. De landbouwer had met zijn zoon werk zaamheden verricht in het achterhuis en om streeks half 7 verlieten beiden de boerderij om zich naar het erf te begeven, waar een wagen geladen moest worden. Juist op het moment, dat de zoon buiten was en de vader zich nog in de deuropening bevond, weerklonk een heftig gekraak, gevolgd door het donderende geraas van vallend puin Het bleek, dat de boerderij was ingestort. V. d. Boom Sr. werd door het neervallend puin en dakpannen aan het hoofd getroffen en niet ernstig gewond. Hij slaagde er in tijdig weg te komen. In verband met de warmte bevonden de andere huisgenooten zich buiten de boerderij, zoodat het ongeluk nog goed is afgeloopen De materieele schade is vrij groot. De instorting is waarschijnlijk veroorzaakt doorda/t het achterhuis te vol geladen was met de nieuwe oogst, waardoor de muren zou den zijn uitgezet.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8