Haarlem's Dagblad Engeland zal zijn verplichtingen nakomen Weerstand aan agressie De jeugd jegens Polen Welke punten Britsch communiqué met voldoening in Polen ontvangen Ambassadeurs informeeren bij Molotof Japan herziet zijn politiek STOFZUIGERS N— zoo voort. Henderson zal Hitier bood schap van Chamberlain overhandigen. Von Ribbentrop te Moskou aan het werk Het Belangrijkste r*7e Jaargang No. 3 7232 Uitgavp t^»ur<»ns Coster. Maafwbappi] vooï Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: (iruole Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgirodienst 38810 Drukkerij: Znirier Buiten Spaarne 12 Telefoon: Directie 13082. Hoofdred. 15054 Redactie 10600. Drukkerij 10132, 12713 Admin 10724. 14825. Soendaplein 12230. Verschijn! dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EI\ KOBEH'J PEEHEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 23 Augustas 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. pet 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 pet regeL Regelabonucmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk» regel meer f 0.15 Groentje» zie rubriek. Parlement Donderdag voor volmachten- ontwerp hijeen Officieel wordt, naar Reuter meldt, te Londen bekend ge maakt, dat het Britscke kabinet heeft besloten, dat een Duitsch-Russisch niet-aanvals-verdrag op geenerlei wijze van invloed zou zijn op de Britsche verplichtingen jegens Polen. Het parlement zal Donderdag bijeenkomen. Beide Huizen zullen dan in alle stadia een wetsontwerp behandelen betref fende crisis defensievolmachten, teneinde de regeering in staat te stellen om alle noodige maatregelen te nemen zonder tijdverlies, wanneer de toestand zulks noodig mocht maken. Intussclien worden voorzorgsmaatregelen genomenzooals het oproepen van zeker personeel van vlootleger en lucht macht en van de luchtafweer diensten en civiele defensie. Voorts worden regelingen getroffen betreffende den uitvoer uit Engeland van essentieele materialen en producten. De regeering is van meeningdat niets in de Duitsch-Poolsche moeilijkheden een rechtvaardiging zou vormen voor het ge bruik van gewelddat een Europeeschen oorlog met zich mede zou brengen. Er zijn geen kwesties in Europadie niet vreedzaam kunnen ivorden opgelostivanneer het vertrou wen ivordt hersteld* De Britsche regeering is, zooals dat steeds het geval is ge weest, bereid bijstand te verleenen om dusdanige omstandig heden in het leven te roepen .Wanneer echter, al haar pogin gen ten spijt, anderen er aan vasthouden geweld te gebrui ken, is zij bereid en vastbesloten om daaraan tot het uiterste weerstand te bieden. Het bovenstaande vormt een samenvatting van een officieel communiqué, dat werd uitgegevén na de kabinetszitting van Dinsdagmiddag, die drie uur en twintig minuten heeft geduurd. Toen de ministers Downingstreet verlieten, zagen zij er opgewekt uit. Zij werden toegejuicht door de buiten wachtende menigte, vooral de ministers der defensiediens ten. De kabinetszitting was door alle kabinetsleden bijge woond, met uitzondering slechts van Lord Maugham, die zich in Canada bevindt. het Duitsch-Russisch verdrag zou bevatten Volgens geruchten, welke gisteravond te Rome in buitenlandsche kringen de ronde deden, zou het niet-aanvalsverdrag tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie de volgende clausules behelzen: 1. De contracteerende partijen verbin den zich elkaar niet aan te vallen. 2. Zij zullen neutraal blijven in het ge val een der beide partijen zou worden aangevallen. 3. Ieder der beide partijen behoudt het recht op ieder oogenblik de overeenkomst op te zeggen indien hij het noodig oor deelt wanneer een der partijen een derde partij aanvalt. Duitsch-Sovjet Russische verdrag weer: Ten eerste: hoewel het sluiten van een non-agressie-verdirag tusschen Duitschland en de Sovjet Unie niet in strijd is met het anti-komintern verdrag is het toch te be treuren, dat de Duitsche regeering een derge- lijken stap heeft genomen, welke geheel on verwacht kwam, gezien de vriendschappelijke betrekkingen welke bestaan tusschen Duitsch land en Japan. Ten tweede: het zal nopdig zijn opnieuw den Europeeschen toestand te bestudeeren, teneinde de politiek van Japan aan te passen aan den nieuwen toestand, welke door dit ver drag is geschapen. Ten derde: de Japansche regeering heeft besloten opheldering te vragen omtrent de bedoelingen van Duitschland en onmiddellijk de conferentie der vijf ministers bijeen te roepen, teneinde de Japansche houding te bepalen. WARSCHAU, 23 Augustus. In Pool- sche politieke kringen is men over het com muniqué, dat aan het einde van de Britsche kabinetszitting uitgegeven werd, uiterst te vreden. Men vindt, dat Engeland niet duide lijker zijn bereidheid om Polen te ondersteu nen had kunnen uitdrukken. Men verklaart, dat Polen het geheel met het Engelsche volk, dat een vreedzame oplossing van de geschil len wenscht, eens is. In zijn rede van den oden Mei heeft minister Beek uitdrukkelijk ver klaard dat Polen in principe bereid is over de kwestie Dantzig te onderhandelen. Polen zou ook nu nog bereid zijn te onderhandelen, doch slechts op basis van de Poolsche nota welke den 5den Mei aan Duitschland is overhandigd. De Poolsche regeering zou absoluut niet van plan zijn nog concessies te doen, buiten de in die nota vervatte voorstellen (United Press). De ambassadeurs van Frankrijk en Engeland hebben gisteren stappen ondernomen bij Molotof, ten einde zich op de hoogte te stellen van den inhoud van het niet-aanvaispact waar over op het oogenblik tusschen Berlijn en Moskou onderhandeld wordt. Pas na ontvangst van de rapporten harer ambassadeurs en wanneer zij op de hoogte zijn van de draagwijdte der verplichtingen, welke in het Duitsch-Russische pact worden beoogd, zullen de Fransche en de Britsche regeering in staat zijn haar houding te be palen, o.a. wat betreft het voortzetten der militaire onderhandelingen, welke te Moskou zijn geopend. Volgens verscheidene te Moskou ontvangen berichten schijnt het even wel, dat het sluiten van een Duitsch- Russisch niet-aanvalspact geen be letsel zal vormen voor het voortzetten dezer militaire besprekingen. In bevoegde Fransche kringen verklaart men, dat de jongste gebeurtenissen van geen enkelen invloed zijn op de kalme en vast beraden houding van Frankrijk en Engeland, die de in Duitschland genomen militaire maatregelen met waakzaamheid gadeslaan en vastbesloten zijn zich te verzetten tegen iedere poging in Europa geweld te gebruiken. Het bericht inzake het Duitsch- Russisch verdrag heeft in Japansche kringen te Berlijn zeer levendige ver rassing en verbazing gewekt, aldus meldt Havas. De Japansche ambassadeur te Berlijn, Oshl- ma, die veel heeft gedaan voor een toetreding van Japan tot het Duitsch-Italiaansche mili taire verdrag, en volgens Havas geen gelegen heid laat voorbijgaan om zijn nationaal-so- cialistische sympathieën te betuigen, werd midden in den nacht gewaarschuwd. Hij heeft direct in de ambassade een conferentie be legd met zijn voornaamste medewerkers. Na afloop van de conferentie werd een lang telegram naar Tokio gezonden. In de kringen van de Japansche ambassade is men volgens Havas beducht voor de toekomst van het anti-kominternverdrag. In een klaarblijkelijk geïnspireerd artikel geeft Domei in de volgende bewoordingen de reactie van de Japansche regeering op het 45 BEKENDE MERKEN Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. ingez. Med.j (Minister van Onderwijs Bolke- stein heeft de recente beslissing van zijn voorganger betreffende den terugkeer van de verbuigings-n verschoven ter nadere bestudee ring van het spellingvraagstuk) Er is van 't nieuwe kabinet, Nog niet zoo bijster veel vernomen, Het heeft zich ook pas neergezet, Wees maar niet bang, het zal wel komen. Maar onze oude vrind de n. Dat troetelkind van onze spelling, Doch zorgenkind van hoofd en pen, Staat weer voorloopig op de helling. Het worde dankbaar genoteerd: De n verheugt zich in d' attentie, Hoe het regeerend ook verkeert, Van elke nieuwe Excellentie. In spellingkwesties laat men ons Niet zonder taal of iletter) teeken, Ons aller n kreeg weer de bons, Totdat ze nader is bekeken. Zoo blijft het spellingspel in gang, Men speelt niet zonder elegance, Al duurt het wel een beetje lang, En wordt het tot een soort „patience". Wat het n endje wezen zal. Durf ik natuurlijk niet bepalen, Maar 't ntje zal in elk geval, Zijn endje wel in vrede halen. Zoo gaat het met patience spel. 't Wordt telkens weer ter hand genomen. En altijd hoopt men dan toch wel, Dat het oer slot ééns uit zal komen. P. GASUS. Sir Neville Henderson, de Engelsche ambas sadeur te Berlijn. BERLIJN, 23 Augustus (Havas) Van particuliere zijde wordt vernomen dat Henderson, de Britsche ambassa deur te Berlijn vanochtend met een speciaal vliegtuig naar Salzburg zal vertrekken vanwaar hij zich naar Berchtesgaden zal begeven. Hij zal in den loop van den ochtend door Hitier worden ontvangen, dien hij een boodschap van Chamberlain zou overhandigen in antwoord op een onlangs door de rijksregeering aan Londen gerichte nota, waarin het Duitsche standpunt ten aanzien van Oost-Europeesche kwesties werd uit eengezet Nader wordt gemeld, dat Henderson vanochtend om half tien met een vlieg tuig naar Berchtesgaden is vertrokken. MOSKOU, 23 Augustus. Von Rib bentrop is om 11 uur te Moskou aan gekomen. Hij reed van het vliegveld langs een speciaal door de politie af gezette route in een kogelvrije auto. (United Press) (Men zie verder 5) Het woord is aan Een der scènes uit de nieuwe Nederlandsche film .De Spooktrein", waarvan de laatste opnamen te Heerhugowaard plaats vonden. V.l.n.r.Joh. de Geest, de regisseur Lamac, Sarah Heyblom en Lou Ezerman Allard Pierson: Reizen is het hart verioij- fBelanyUflke qeqeuens uit de cJiaaxlentsche ivecktaazw:statistiek Elke week publiceeren wij een statistiek van het aantal werkloozen te Haarlem. Daar uit- weten onze lezers, dat er gelukkig op een daling kan worden gewezen, ook al moet de laatste weken weer een kleine stijging gecon stateerd worden die naar wordt aangeno men geweten moet worden aan de onzekere toestanden op internationaal gebied, die een ongunstigen invloed hebben op de arbeids markt. Interessant is na te gaan welke leeftijds groep het meest geprofiteerd heeft van de verruiming der werkgelegenheid te Haarlem. Van eind Juli 1936 tot eind Juli 1939 dus in drie jaar daalde het aantal werkloozen dat bij de Arbeidsbeurs te Haarlem was inge schreven van 6143 tot 4435. Een vermindering dus van 1708 of 27.8 pCt. Naar de leeftijdsgroepen waren de werk loozen aldus verdeeld: tot 30 j. 30 J. en ouder. Totaal Juli 1936 2100 4043 6143 Juli 1937 1578 3581 5159 Juli 1938 1414 3585 4999 Juli 1939 1050 3385 4435 In die 4 jaar, dat het totaal aantal werkloozen te Haarlem daalde met 27.8 pCt. verminderde het aantal werk loozen onder de 30 jaar van 2100 tot 1050 (dus 50 pCt.) en het aantal werkloozen boven de 30 jaar van 4043 tot 3385, dus met 16.4 pCt. Vooral de jeugd kwam dus aan het werk! In de jaren 1936 en 1937 werden de werk loozen onder de 30 jaar gesplitst in twee groe pen, namelijk 20 jaar en jonger en 21—30 jaar. De cijfers waren toen: Juli 1936 Juli 1937 20 jaar en jonger 355 206 21- -30 jaar 1745 1372 Toen werd reeds vooral een belangrijke vermindering geconstateerd bij de jongelui onder de 20 jaar. De daling was namelijk 42 pCt., terwij! de daling voor de groep 21-30 jaar slechts 21.3 pCt. was. In de laatste jaren wordt de groep werk loozen tot 30 jaar gesplitst in 14 tot en met 17 jaar en 18 jaar tot en met 30 jaar. Dat lijstje ziet er als volgt uit: Juli 1938 Juli 1939 14- 17 jaar 137 56 18—30 jaar 1344 994 Ook hier dus weer de sterkste daling onder de groep jongeren. Er zijn nu nog slechts 56 jongens onder de 18 jaar als werkloos bij de Arbeidsbeurs ingeschreven. Er staan nog 147 werklieden van 65 jaar en ouder als werkzoekenden te boek. Het feit. dat in verhouding het meest jonge lieden werk kregen heeft tengevolge, dat de uitkeering, die de overheid aan steun moet doen niet zoo sterk is verminderd als de daling van het aantal werkloozen wel zou doen ver wachten. In Juli 1936 werd aan de valide werkloozen uitgekeerd f 226.431 en in Juli 1939 hoewel er toen 1708 werkloozen minder waren f 179.422. Bij die uitkeering is geen rekening gehouden met den steun die door Maatschap pelijk Hulpbetoon aan invalide werkloozen wordt gegeven. DE VUILNISBAK ALLEEN Or STRAAT ALS HET NOODIG IS. Gisteravond heeft de politie in Haarlem-Noord 14 bekeuringen opgesteld tegen personen, die de vuilnisbak reeds voor heden op straat hadden gezet. De vuilnisbakken mogen namelijk alleen op straat gezet worden op den dag dat de vuil niswagen komt. In aller belang wordt u der halve aangeraden daar de hand aan te houden. HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Het saldo op de gemeenterekening van Heem stede bedraagt pl.m. f 73.000. 'i Gegevens over de werkloozen te Haarlem. Vooral de jeugd kwam aan het werk. f De Haarlemsche gasfabriek komt de concur rentie van de olie te boven. 4 Schilderij van Haarlemschen Meester te Am sterdam ontdekt. 3 BINNENLAND. Prinses Irene wordt 14 September gedoopt. Vragen van den heer Pollema over den na sleep der Mendelssohn-affaire 3 BUITENLAND. Volgens geruchten zou Amerika ingeval van een conflict in Europa niet neutraal blijven. 5 De Britsche regecring heeft besloten haar verplichtingen jegens Polen te handhaven. 1 Henderson heeft vanmorgen een boodschap van Chamberlain aan Hitier overgebracht. 1 Von Ribbentrop is naar Moskou vertrokken. 1 SPORT. De 'bondswedstrijden van den Kon. Ned. Schaakbond in Haarlem. 6 ARTIKELEN, enz. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 7

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1