Katholiek-Socialistische samenwerking blijft voortbestaan. HUSDiËUK 1 1 Waar komt het vandaan WOENSDAG 23 AUGUSTUS 193& HAARLEM'S DAGBLAD HAARLEMMERMEER EEN BESCHUIT MET MUISJES. Gisteren zijn verschillende scholen in de Haarlemmermeer weer begonnen hetgeen dit- maar nogal feestelijk toeging. In de vacantie immers was Prinses Irene geboren en ter eere daarvan werd op de school getracteerd op een beschuit met oranje-muisjes. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Walrus IJM. 24. Vangst: 1250 m. haring, 210 kleine gistjes haring, 70 vaten steurha- ring. Christine, IJM 2. Vangst: 25 m. schelvisch, 45 m. braadschelvisch. 170 m. radio en wij ting, 10 m. platvisch, 140 m. makreel, 50 m. gul en kabeljauw. 25 m. poon. Totaal 465 m., benevens 30 st. stijve kabeljauw. Maria IJM. 95. Vangst 175 kisten diversen. Wie het slippen wil weren, Laat zijn banden aderiseeren. ABSOLUUT SLIPVRIJ. SHELL-SER VICE-STATION, Amsterdamsche Vaart 322 - Telef. 16773. DAG EN NACHT GEOPEND. (Adv. Ingez. Med.) BEVERWIJK Aftredende wethouders weer candidaat. In een gisteravond gehouden gecom bineerde bijeenkomst van de raadsfrac ties van de R.K. Staatspartij en der S. D. A. P. is besloten geen wijziging te brengen in het ook vier jaren geleden ingenomen standpunt betreffende de be zetting van de beide wethouderszetels. Door dit besluit zal de verkiezing van een roomsch-katholieken en een sociaal-de- mocratischen wethouder in de eerste vergadering van den gemeenteraad in zijn nieuwe samenstelling verzekerd zijn. In den 17 leden tellenden raad bezet de R.K. Staatspartij 7 en de S. D. A. P. 3 (vorige periode 4) zetels. Daardoor is men dus verzekerd van een meerderheid en staat ook de verkiezing van de te stellen candidaten voor het ambt van wet houder vast. Naar wij vernemen zijn de fracties ook over eengekomen de beide aftredende wethouders, de heeren N. J. Out (R.K.) en W. van Dok (S. D. A. P.) wederom candidaat te stellen. In verband met de komende wethoudersver kiezing hebben wij geïnformeerd of ook te Be verwijk de benoeming van een derden wethouder gewenscht werd geacht. Het besluit van de fracties geeft hierop reeds een ontkennend antwoord, maar ten overvloede werd ons nog medegedeeld, dat men daarvoor den tijd nog niet gekomen achtte. Wij brengen in herinnering, dat de raad van Heemstede be sloot het aantal wethouders te brengen van twee op drie, een besluit, dat inmiddels reeds de goed keuring van Ged. Staten verwierf. Onze zegsman wees er op, dat Heemstede in een heel wat gunstiger positie verkeert dan Be verwijk, dat immers financieel van het Rijk af hankelijk is en dat stellig niet zoo grif goedkeu ring van een dergelijk besluit zou verwerven. S. D. A. P. maakt aanspraak op wethouderszetel. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van de S.D.A.P. een ledenvergadering ter be spreking van de wethoudersverkiezing. De vergadering besloot met algemeene stem men aanspraak te maken op een wethouders- ze teL De draverij wordt belangrijk. Ook paarden uit Friesland en Groningen. De lijst van inschrijvingen voor de morgen al hier te houden harddraverij is thans volledig. Uit de ingeschreven paarden blijkt, dat een feilen strijd om het kampioenschap van Nederland en de daarvoor uitgeloofde prijzen zal worden ge voerd. Het feit, dat ook paarden uit Groningen en Friesland in Beverwijk zullen starten is reeds een aanwijzing voor de belangrijkheid van deze course. Wij laten hier de volledige opgave volgen: Flora Mc. Elwyn, Welkom, Ansolor, Alouez, Welkom van Aduard, Fatina, Aura V, IJ Kernei, A. Farm Relief, Zora, Sister Bond, Young Oostar, Maya Toddington, Baron Harvester, Yade, Fan fare, Zonnestraal, Our Dream, Rosy Moran, Xuthus, Edzard, Zoo Doorlooper, Zus Braun, Ab- syrtus, Bella Norton, Frances May, X Oil, Vazal, Aeschylos, Johanna M., Akron B., Glossy Silk, Claudy O, Calumet Donald, Blue Band en Ba ronesse K. Afscheid van de draversbaan. De heer G. Hannema zal morgen voor de laatste maal als jurylid tijdens de harddra verij fungeeren. Precies 40 Jaar zal de heer Hannema deze taak dan hebben vervuld. Onze plaatsgenoot acht den tijd gekomen om dit werk aan jongeren over te laten. Op de Be- vtrwijksche baan begon hij 40 jaren geleden met de uitoefening van de functie van keur meester en de heer Hannema stelde het op prijs op dezelfde bqan afscheid te nemen. De heer Hannema was in de wereld van de paardensport een zeer bekende figuur. Zijn woord gold als gezaghebbend en naar zijn adviezen werd gaarne geluisterd. Staking aan de Conservenfabriek. Looneischen ingewilligd. Dinsdagmiddag is onder de boonenstekers, werkzaam in de Conservenfabriek „Het wapen van Beverwijk" een staking uitgebroken. Des middags te 1 uur weigerden 30 jonge ar beiders die zich bezighouden met het inste ken van snijboonen in de electrische molens, het werk te hervatten, omdat naar hun mee ning hun arbeid niet voldoende werd betaald. Zij ontvingen 80 cent voor het insteken van 100 K.G. pronkboonen en f 1 voor 100 K.G. snijboonen. De stakers eischten een verhooging van het loon tot f 1 voor de pronkboonen en f 1.25 voor de snijboonen. De directie riep de bemiddeling in van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs voor het aanwer ven van nieuwe arbeidskrachten. De door de Arbeidsbeurs opgeroepen jongelieden weiger den onder deze omstandigheden aan het werk te gaan. In verband met de groote selzoendrukte heeft de directie van de fabriek hedenmorgen besloten, de eischen van de stakers in te willi gen. Nadat dit besluit aan de arbeiders was me degedeeld, is het werk hervat. VELSEN DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden, dat 19 Augustus jJ. bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs stond ingeschreven bedroeg 1593 tegen 1574 op 12 Augustus. Ingeschreven waren 263 (245) bouwvak arbeiders, 152 (151) metaalbewerkers, 21 (19) houtbewerkers. 21 (21) landarbeiders, 161 (160) havenarbeiders, 168 (184) visschers, 43 (42) kantoorbedienden, 539 (531) losse arbei ders, 225 (223) arbeiders in overige beroepen, totaal 1593 (1574) mannen boven 18 jaar, ver der 66 (63) mannen onder 18 jaar, 17 (18) vrouwen boven en 5 (8) vrouwen onder 18 jaar. Geheel werkloos waren 1060 (1083) mannen boven 18 jaar en gedeeltelijk werkloos 336 (313). In een gesubsidieerde werkverschaffing wa ren geplaatst 112 (93) werkloozen. SANTPOORT DE KONINGINNEFEESTEN. Evenals het vorige jaar zal ook ditmaal de Velsensche Rijvereeniging, onder leiding van den instructeur, den heer H. v. Gameren, op Koninginnedag een demonstratie geven op het feestterrein, wel een bewijs, dat het optreden het vorige jaar in den smaak is gevallen. Het volgende programma zal uitgevoerd worden: 1. Vlaggen-manoeuvre door 9 dames. 2. Be hendigheidswedstrijden. 3. Eierenrace. 4. Siga retten- race. 5. Optreden van „Ramona", den 6-jarigen volbloed, afgericht en voorgereden door den heer H. van Gameren, instructeur der Park-manége te Velsen. DE T.V.S.-ESTAFETTE. De jaarlijksche T.V.S.-estafette heeft op 3 September des middags om 3 uur plaats. Be houdens goedkeuring van de betrokken auto riteiten zal zij op den openbaren weg gehou den worden. WIJZIGING TELEFOONNUMMERS. Op 28 Augustus te 23.00 uur zullen de tele foonnummers der aangeslotenen van het net Santpoort gewijzigd worden in dier voege, dat vóór het huidige telefoonnummer het cijfer 8 wordt geplaatst De nieuwe telefoonnummers zijn opgenomen in de laatst verschenen uitgaven van de Naam lijst voor den Interlocalen Telefoondienst en den Localen Gids. NIET FIETSEN OP HET KERKPAD. De politie heeft een negental personen be keurd wegens het fietsen over het gedeelte van het Kerkpad alhier, dat voor wielrijders is afgesloten. Uitslag. puistje*, Insectenboton. huldjouk alsook kneuzingen, snljwonden en schrammen moeten dlr-eot behandeld worden. Houdt Fostor's Zalf bij dc hand. Deze antiseptische zalf voorkomt ontsteking en verlicht de Jeuk en pijn Eveneens heilzaam voor aambeien on eczematouze aandoeningen. Foster's Zalf, «lom vcrkrljgban- i Fl. 1.20 per groote doos. *1. 1.—por tubo. 00c. per kleino doos. 'Adv- ingez. Meel.) (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) LICHTING 1910 Vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Haarlem maakt be- Kend, dat aan alle ingeschrevenen voor de lichting 1940. die in aanmerking zouden kun nen komen voor vrijstelling wegens broeder- dienst en te wier aanzien deze vrijstelling met inachtneming van de daarvoor bepaalde tijd stippen is aangevraagd, bedoelde vrijstelling zal worden verleend. De grootte van de gezninen, waartoe deze personen behooren, is ten aanzien van ge melde lichting derhalve niet van invloed. Van de verleende vrijstelling zal aan belang hebbenden eerstdaags bij persoonlijke kennis geving mededeeling worden gedaan. Voorts wordt het volgende onder de aan dacht gebracht: Vrijstelling wegens aanwezigheid van een bijzonder geval (in verband met later te vol brengen dienst). Indien in een gezin twee of meer broeders of halfbroeders voor de lichting 1940 tot gewoon dienstplichtige worden bestemd, omdat zij niet in aanmerking konden kodien voor vrijstelling wegens broederdienst, kan desgewenscht een zoodanige regeling worden verkregen, dat slechts één hunner als gewoon dienstplichtige behoeft te dienen en de andere of de anderen van deze broeders vrijstelling van den dienst plicht wegens aanwezigheid van een bijzonder geval verkrijgen. Indien zoodanige vrijstelling wordt verlangd, moeten de belanghebbenden daartoe het verzoek doen, zoodra een broeder verkeert in een der volgende gevallen: a. 30 dagen in werkelyken dienst is ge weest: b. militair pensioen geniet of heeft ge noten; c. gedurende zijn werkelyken dienst Is overleden. Tenzij de broeders onderling anders over eenkomen, zal de oudste broeder of, bij gelij ken ouderdom, hij die het eerst in hot. alpha- betisch register vermeld staat, worden be schouwd als degene, die voor dienen als ge woon dienstplichtige in aanmerking komt. Verzoeken om vrijstelling wegens aanwezig heid van een bijzonder geval, als hier bedoeld, moeten tot den minister van defensie gericht en bij den burgemeester ingediend worden. Aanvraag-formulieren zijn ter secretarie te verkrijgen, alwaar tevens, zoo noodig, nadere inlichtingen omtrent deze vrijstelling kunnen worden ingewonnen. HOOFD P. H. VAN DER LEYSCHOOL. Voor de benoeming van het hoofd aan de P. H. van der Leyschool, Rijksstraatweg 374, hebben B. en W. de volgende voordracht op gemaakt: 1. W. Barneveld, onderwijzer aan de ,Tuno- school (Junoplantsoen); 2. J. M. Vercruljsse, onderwijzer aan de Centrale School no. II (Linschotenstraat) 3. W. P. Nieman, onderwijzer aan de P. H. v. d. Leyschool (Rijksstraatweg). EEN GEÏMPROVISEERD ZWEMBASSIN. De warmte drijft de menschen met een schier onweerstaanbaren drang naar het water. Im mers is er iets preitigers denkbaar dan het zich verkwikken in het koele nat? De zweminrichtingen raken overbevolkt; Zandvoort wordt overstroomd met de vele bad gasten en dagjesmenschen; het Spaarne wemelt van de kano's en andere vaartuigen. Toch zijn er ook menschen, die het niet zoo ver van huis zoeken en die trachten op andere plaatsen de zoo gewenschte verfrissching van een lekker bad te vinden. En de bewoners van de Van 't Hoffstraat en omgeving hebben zoo'n plek gevonden. Op het bouwterrein achter die straat, waar het Theems- plein eerlang komt, bevindt zich nl. een groote kuil, die den omvang van een zwembad heeft. Niet alleen den omvang, doch ook de diepte, want deze is op sommige plaatsen zelfs ruim 2 Meter. Men heeft nu dus het zwembassin vlak bij huis. Overdag baden de kinderen pootje of zij zwemmen en 's avonds lean men vele ouderen een verfrisschend bad zien nemen. Heigeen een genoegelijk gezicht is voor de vele kijklustigen. die men er steeds aantreft. WONINGBOUWVEREENIGING SPAARNOOG. B. en W. stellen voor, de balansen met de verlies- en winstrekeningen per 31 December 1938 betreffende de 52 en 44 door de VVoning- bouwvereeniging „Spaarnoog" met voorschot ingevolge de Woningwet gebouwde arbeiders woningen goed te keuren. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 22 Augustus. Bevallen 19 Augustus: G. E. Buis—Sonne- mans, d.; G. DamiaansRijneveld. z.; 20 Augustus: W. M. van de Geer—de Korte, z.; 21 Augustus: A. W. de Vriesvan der Aar, d.; 22 Augustus: D. J. Cliteur—Ebing, z.; M. C. N. Negrijnde Vries, z.; C. J. van Wie ringen van Eijk, z.; Overleden 20 Augustus: E. Stahl, 60 j.. Van Hogendorpstraat; W. Koopmans, 70 j„ Burg wal; A. van der Hoofd, 74 j.. Kamperlaan; 21 Augustus: W. Reekers, 60 j., Lindenstraat. Ondertrouwd 21 Augustus: W. G. J. van Nas- sen en M. F. Leveld. Ondertrouwd 22 Augustus: W. J. Takes en A. E. van Riemsdijk; S. J. Steenhuis en Th. F. Eikerbout; J. Verdonkschot en G. W. M. van der Sluijs. VELSEN, 23 Augustus. Bevallen: J. v. DongenLeijenaar d., Tromp straat 141, IJmuiden. M. E. Stek—van der Veen z.. Cederstraat 51 IJmuiden. G. van der LaanKlein z., Platanenstraat 18 IJmuiden. G. KeersemakerLangerak z„ Meerweiden- laan 34 Velsen-N. A HeeremansDijkman z., Hagelingerweg 41, Santpoort. W. A. H. van Buurt—Bakker d-, v. Dalenlaan 38 Santpoort. W. MuddeKaptein z., Bloemendaalschestraat 176 Santpoort. C. Smit—Tak d., Groote Hout weg 14 Velsen-N M. C. J. Vryhoef—Blüm z., Platanenstraat 33 IJmuiden. Overleden; H. F. A. Dozel 67 j., weduwe v. J. G. Essenberg. Stationsweg 233. IJmuiden. C. R. Boogaard 76 j„ weduwnaar van K. Hoog land, Rijksweg 543, Santpoort. P Duijr. 42 j., echtgenoot v. W. Scholten, Fazantenlaan 9, IJmuiden. W. v. Duivenvoorde 23 J.. echtge- noote v. J. Bilder, Acaciastraat 18 IJmuiden. B. Töning 2 j„ z. v. J. Töning. Cremerlaan 45, Santpoort, L. W. H. l'Espagniol 72 j., echtgen. v. E. M. Knöchel, Heilo. J. Donker 65 j„ echtgen. v. Ch. E. v. Dijk, Tuindersstraat 57 IJmuiden. UIT DE OMSTREKEN BLOEMEN DAAL FEESTELIJKHEDEN OP 31 AUGUSTUS. Het Oranje-Comité heeft voor den verjaar dag van H.M. de Koningin het volgende pro gramma samengesteld. Bloemendaal - Overveen Feestterrein nabij hotel Zomer zorg. 10 uur. Openingsrede door den burgemees ter jhr. mr. C. J. A. den Tex; toespraken van mr. F. J. D. Theijse, voorzitter van het Centr. Oranje-Comité en van mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh, voorzitter van de afdee ling Bloemendaal-Overveen. Hierna beginnen de kinderfeesten, welke des middags worden voortgezet. Om 3.30 volgt de groote attractie, het ton- steken en om 4.30 uur worden onder leiding van den heer H. F. v. d. Wateren met muzi kale illustratie van den heer J. H. Steenkist volks- en reidansen gedemonstreerd. Om 2.30 wordt in Overveen de jaarlijksche veldloop gehouden om den wisselbeker en een zilveren beker, beschikbaar gesteld door den heer H. J. Hij mans. Om 7.30 begint in Bloemendaal in de mu ziektent in het Bosch een concert te geven door Bl. Chr. Gemengd Koor en het mannen koor „Zang en Vriendschap" uit Hoofddorp, onder leiding van den heer P. Halsema. Het feest wordt besloten met een groot vuurwerk. Acrdenliout-Bentveld. De feestdag begint met een bloemencorso om 10 uur bij de Vondellaan. 2—5 uur. Groot kinderfeest op het feestter rein aan de Catslaan. 8.30 Schitterend vuurwerk op het feestter rein Vogelenzang. 9 uur. Kinderoptocht met muziek om prij zen. 9.30—12 uur. Kinderspelen. 2—5 uur Spelen voor jongelui en volwasse nen. 8 uur: Filmvoorstelling op het feestterrein. HEEMSTEDE JUBILEUM AAN OPENBARE WERKEN Op 1 September a.s. zal de heer J. Kramer, voorman aan den reinigingsdienst alhier, den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij den dienst van openbare werken, afd. Reinigingsdienst. HOOFDDORP Ir. J. G. Bijl f Dinsdag is in den ouderdom van 58 jaar in het -Diaconessenhuis te Haarlem overleden ir. J. G. Bijl .ingenieur van den Haarlemmermeerpolder. De heer Bijl, die 26 Juni 1881 te Amsterdam geboren werd, was vroeger in dienst van de Ne- derlandsche Spoorwegen; van 1 April 1917 af was hij werkzaam bij genoemden polder. Meermalen werd hij afgevaardigd naar het internationaal wegencongres; als lid der Neder - landsche regeeringsdelegatie en van het Kon. In stituut van Ingenieurs woonde hij het interna tionaal bodemkundig congres te Washington bij. Ook was hij bestuurslid van de vereeniging „De Hollandsche Molen". Verder bekleedde hij een leidende positie in de Cruquius-Stichtingen en ook in de Doopsgezinde Gemeente. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 25 Augustus, des middags half twee, op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. ZANDVOORT WERKLOOSHEID STIJGT. Naarmate het seizoeneinde nadert ziet men hier langzamerhand de werkloosheid toe nemen, hoewel nog niet een verontrustende vermeerdering valt waar te nemen. Thans bedraagt het aantal werkloozen 241, of acht meer dan de vorige week. Hiervan zijn 200 werkzoekenden hoofd van een gezin. Het aan tal grondwerkers bedraagt 49, opperlieden 27 en timmerlieden 24. De jeugdwerkloosheid is nog gunstig te noe men en vele aanvragen om werkkrachten uit de jeugdige werkloozen bleken aan de plaatse lijke arbeidsbeurs niet uitgevoerd te kunnen worden door gebrek aan gegadigden. VOOR HET LAATST VUURWERK? Hedenavond (Woensdag) zal door de V.V.V. het laatste vuurwerk worden afgestoken. Of dit het laatste van het seizoen zal zijn, is nog niet bekend aangezien er kans bestaat, dat ook op 31 Augustus nog een vuurwerk zal plaats hebben, waarbij de medewerking van de Oranjevereeniging dan eventueel vereischt zal zijn. Het hedenavond af te steken vuurwerk zal plaats hebben op het strand voor hotel Groot Badhuis om half elf. BRIDGE-DRIVE. Donderdagavond zal onder de auspiciën van de V.V.V. in pavilion Riche de vijfde, tevens laatste bridge-drive worden gehouden onder leiding van den heer A. van Groeningen. Daar na zal de prijsuitdeeling plaats vinden. Er is een beker uitgeloofd voor het paar, dat de meeste matchpunten heeft behaald over deze drives of driemaal als het beste paar is ge ëindigd. VOORZICHTIG BIJ HET OVERSTEKEN! Dinsdagmiddag te ongeveer half vijf stak een zevenjarig jongetje uit Heemstede per rijwiel plotseling den rijweg van de Zandvoortschelaan nabij den Kennemerweg over om zich naar zijn zusjce te begeven, dat zich op het rijwielpad aan de andere zijde van den weg bevond. Op dat oogenblik naderde met een snelheid van onge veer 70 K.M. een personenauto uit de richting Haarlem, bestuurd door een Amsterdamschen koopman. Deze zag het gevaar en remde krach tig, waarbij hij bovendien nog meer naar reenxs uithaalde. Niettemin werd de fiets van den jon gen, toen de auto reeds bijna geen snelheid meer had, aangereden, waardoor het ventje viel. De auto liet een duidelijk remspoor over 40 metei afstand achter. Dr. C. A. van Fraassen en de po litie waren spoedig ter plaatse. Het ongeluk bleek nogal goed te zijn afgeloopen. De jongen was licht gewond aan de knie, die door den medicus werd verbonden, waarna de onvoorzichtige over steker met zijn moeder huiswaarts kon keeren. De automobilist heeft geen schuld aan het on geluk. BEEN GEKNELD. Dinsdagavond had het dochtertje van den heer H. uit De Kwakel, het ongeluk met haar been tusschen het wiel en het frame gekneld te geraken, terwijl ze bij haar vader achter op het rijwiel zat en over den Kruisweg huis waarts reed. Het gevolg was, dat haar been ernstig ont veld werd en leelijke schaafwonden opliep. Een lid van E.H.B.O. en dr. Bult waren spoedig ter plaatse. Nadat het gewonde been verbon den was, werd het meisje naar haar woning vervoerd. VAN DE HELLING AF! De twee zoontjes van den heer B. aan den Bennebroekerweg reden met flinke snelheid op hun rijwielen van den Aalsmeerderdijk de helling af, voorafgegaan door Bello hun hond. Bello. die het versnelde tempo wel prettig vond blafte vroolijk. Plotseling kwam een der jongens te dicht bij den hond, reed tegen hem op en sloeg tegen den grond; Bello er onder. De tweede jongen viel over den eersten heen. Het gevolg was niet alleen twee zwaar be schadigde fietsen, doch de jongens hadden aan hoofd en beenen vrij ernstige schaafwon den opgeloopen, terwijl ook Bello een diepe vleeschwond had. Met veel pijn konden de jongens hun karre tjes nog naar huis sleepen. GEMEENTERAAD BIJEEN De raad komt Donderdagmiddag in vergade ring bijeen ter behandeling van de volgende agenda. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verzoeken inzake art. 13 der L. O. wet. 3 Aankoop van een woonhuis met erf en tuin aan den Oostelijken Hoofdweg te Hoofddorp. 4. Nader voorstel inzake het plan Uithol. 5. Vaststelling van een uitbreiding van het uit breidingsplan voor Badhoevedorp. 6. Financieele regelingen. 7. Rondvraag. VOGELENZANG HENGELWEDSTRIJD. Zondag hield de hengelaarsvereeniging „Nooit Gedacht" met de vereeniging „Sport en Vriendschap" van Voorhout een wedstrijd op witvisch in de Leidschevaart te Voorhout. Na den wedstrijd werd de uitslag bekend ge maakt door den voorzitter, den heer P. Ver hoeven. In totaal werden 153 stuks gevangen, waarvan „Nooit Gedacht" 140. J. Abswoude werd „held van den dag" met 30 stuks. De bur gemeester van Voorhout reikte de prijzen uit": Nooit Gedacht le prijs, Sport en Vriendschap prijs. De uitslag was: 1 J. Abswoude, 2 K. C. De- lisse, 3 Th. Abswoude, 4 J. Dekker, 5 R. Mon kel, 6 Ch. Heemskerk, 7 J. Smit, 8 A. Weijers, 9 P. Lagerweij, 10 R. Ruighaver, 11 D. Cremer, 12 J. Abswoude jr., 13 G. Wolfs, 14 H. Boter bloem, 15 J. Visser, 16 A. Stijnman, 17 C. Koe- lemeij, 18 H. Smit, 19 J. Boterbloem, 20 J. Vos. IJMUIDEN De Duitsche vissckersvloot. Het aantal Duitsche trawlers en motorlog- gers bedraagt thans 361 tegen 355 in 1932. Ongeveer één derde der huidige vloot bestaat uit nieuwe schepen, ter vervanging van de oude. De geheele Duitsche visschersvloot telt 12000 schepen. Op deze vloot werken ongeveer 25000 man op een totaal van 70.000 zeelieden, welke Duitschland telt. AANGEKOMEN. 21 Augustus: Stargard s.s .Bristol 22 Augustus: Freden s.s. Trangsund Koidula s.s. Jacobs tad Nereus s.s. Stettin Bodegraven s.s. Hamburg Iris s.s. Bordeaux Perseus s.s. Dantzig Nigerstroom s.s. West-Afrika Patria m.s. Antwerpen Victor s.s. Marieborg Laurent Meeus m.s. Houston VERTROKKEN. 21 Augustus: Simaloer s.s. Tampa Josewyn s.s. Gent Tilly m.s. Rotterdam Knitsley s.s. New-Castle Prowess m.s. Londen Stargard s.s. Arendal 22 Augustus: Anna W. m.s. Dartmouth Crijnssen s.s. West-Indië Chamois lcr. Noordzee Megara m.s. St. Kitts v.d. Acclivity m.s. Londen MARKTBERICHT Tarbot 100—82 per kg. Tong 140—74 ct. per kg. Griet f 30—15 per 50 kg. Middelschol f 28 per idem. Zetschol f 2614 per idem. Kleinschol f 184.90 per idem. Schar f 6.503.50 per idem. Poontjes f 3.401.50 per idem. Kleinmiddel schelvisch f 3418 per idem Kleine schelvisch f 16.5013.per idem. Groote gul f 147.60 per idem. Kleine gul f 94.50 per idem. Wijting f 4.701.50 per idem. Makreel f 13.506.80 per idem. Versche haring f 4.401.75 per idem. Middel heek f 35 per 125 kg. Kleinmiddel heek f 15.5012 per 50 kg. Kleine heek f 9.505.50 per idem. Kabeljauw f 6530 per 125 kg. Leng f 21.25 per stuk. Aangevoerd aan den afslag 2254 kisten ver sche haring, 58 kantjes steurharing, prijs f 7.05 5.90 per kantje. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 185 Jenny Elsa IJM. 88 f 1200 320 Knikker IJM. 4 f 2240 230 Betje RO 16 f 1550 290 Isabel IJM. 40 f 1580 410 Claesje RO 46 f 3270 200 Poolzee IJM. 77 f 1510 280 Bloemendaal IJM. 71 f 2060 1750 Alkmaar IJM. 31 f 2860 1250 Aneta IJM. 82 f 2270 Loggers: KW 162 f 560, KW 4 f 720, KW 28 f 430. Basken. Deze afstam melingen van de oorspron kelijke bewoners van het Iberische schiereiland de den voor het eerst van zich spreken, toen zij en niet de Mooren in 824 Roland versloegen in Span je. Hun naam is een ver bastering van „Vasco", zooals de bewoners van Vasconje of Gasconje, van waar sommigen hunner af komstig waren, werden ge noemd. Zadels. De oude volken reden altijd zonder zadel. Eerst in 385, tydens de regeering van Keizer Theodosius, wordt melding gemaakt van zadels in een voorschrift, volgens hetwelk zadels, zwaarder we gend dan 60 pond, niet voor postpaarden mochten worden gebruikt. De naam zadel is afgeleid van het Angelsak sische woord „sadol" plaats),

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9