1 Waar komt het vandaan BURGERLIJKE STAND ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 H AA RU EM'S DAGBUAD 11 UIT DE OMSTREKEN HALFWEG RAADSVERGADERING. Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeen te in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. H. Si mons. Afwezig was de heer C. Z. de Rooij. Na de opening der vergadering herinner de de voorzitter aan de geboorte van Prinses Irene en sprak den wensch uit, dat God den vrede en het geluk aan de wereld zal schen ken, zooals wij die levend zien in den be perkten kring ten Paleize te Soestdijk. Leermiddelen Chr. School. Nadat enkele ingekomen stukken voor ken nisgeving waren aangenomen, kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van gelden ten behoeve van de Chr. School te Halfweg voor de aan schaffing van een nieuwe taalmethode en een nieuwe schrijfmethode. Na eenige discussie werd dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorschriften voor wegen. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot het vaststellen van voor schriften, waaraan moet worden voldaan bij het bouwen aan wegen. Enkele leden vroegen over dit voorstel ver schillende inlichtingen, terwijl de heer Tabak de hoop uitsprak dat de Raad met betrekking tot de Bouwverordening der gemeente nu rust zal krijgen. De voorschriften werden vastgesteld. Wijziging Vcldwachtersverordening. B. en W. stellen voor, de Veldwachtersver ordening te wijzigen en aan te vullen met een bepaling, krachtens welke bij aanstelling van een chef-veldwachter in de gemeente deze functionnaris een jaarwedde zal krij gen, welke f 100 hooger is dan die van de ove rige veldwachters. De heer Tabak juichte dit voorstel toe; het is de eerste maal in den tijd van zijn raads lidmaatschap, dat een ambtenaar promotie maakt. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. G e meenterekening. Een voorstel tot wijziging der begrooting voor het dienstjaar 1939 werd zonder hoof delijke stemming aangenomen, terwijl de re keningen over het dienstjaar 1938 aan den Raad werden aangeboden. Deze rekeningen werden gesteld in handen van de Finan- cieele Commissie om advies. Afscheid. Alvorens de vergadering te sluiten sprak de voorzitter in deze laatste vergadering van den ouden raad enkele woorden van afscheid tot de leden, die straks in den nieuwen Raad niet zullen terugkeer en en dankte hen, voor wat zij in het belang der gemeente hebben gedaan: de heeren Molenaar, de Rooij en Van der Laan. Met den heer Van der Laan gaat de nestor van deze vergadering heen. Op 2 September 1919 raadslid geworden, geniet de heer Van der Laan het voorrecht zijn 4e lustrum als zoodanig te mogen herdenken, in welk 20-ja- rig tijdperk hij ook nog wethouder is ge weest. Spreker heeft den heer Van der Laan ook in die functie leeren waardeeren, vooral omdat hij altijd het gevoel had voor den kleinen man. Het is gelukkig, dat de heer Van der Laan nog zitting houdt in het Bur gerlijk Armbestuur. Spreker dankte den heer Van der Laan voor zijn vele bemoeiingen en hoopte, dat hij In goede gezondheid de verrichtingen van den Raad zal mogen volgen. De heer Van der Laan dankte den voorzitter voor de tot hem gerichte woorden en zeide dat hij zijn werk heelt gedaan, werk, dat niet al tijd goed is geweest, maar dan wil hij denken aan de woorden welke steeds door den voorzit ter zelf worden gebruikt: Wie werkt, maakt fouten! Ook de heer Molenaar sprak een kort dankwoord tot den voorzitter, waarna de ver gadering werd gesloten. HAARLEMMERMEER TERAARDEBESTELLING IR. J. G. BIJL. Vrijdagmiddag had onder zeer groote belang stelling te Heemstede de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Ir. J. G. Bijl, ingenieur van den Haarlemmermeerpolder, Onder de aanwezigen waren mr. A. Slob, bur gemeester van Haarlemmermeer, mr. Jansonius, gemeente-secretaris, wethouder De Zeeuw, Graaf van Randwijck, oud-ingenieur van den polder, de Heemraden mr. Naaijen uit Rotter dam, J. J. Tienen, den Haag, O. de Kok, Nieuw- Vennep. ir. P. J. Ott de Vries, vertegenwoordiger van den Raad van bestuur van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en de Vereeniging „Het Nederlandsche Wegencongres, C. M. Verkuyl te Nieuw Vennep, M. 3'. Slooten te Heemstede, oud- Heemraad, mr. P. H. F. Wijl de Vroe, kanton rechter te Haarlem, vroeger kantonrechter te Hoofddorp, C. Rijnders Volmer, Dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder, A. S. Thomson, vertegenwoordigend" de K. L. M., prof. dr. E. v. Slogteren, directeur van het Laboratorium van bloembollenonderzoek, de heer Ossewaarde, al gemeen opzichter van den polder, de heer W. J. Blok, opzichter, ir. F. C. Dufour, oud-directeur van de Haarlemsche Machinefabriek, het mee- rendeel van het personeel van kantoor, machine gebouwen, wegwerkers en brugwachters van den polder, ds. J. M. Leenders en ds. T. C. Frerichs, predikanten der doopsgezinde gemeente, de hee ren L. H. Roeters v. Lennep en L. A. Springer, leden van de diakonie der Doopsgezinde ge meente en talrijk vele vrienden van den over ledene. Daar het de uitdrukkelijke wensch was van den overledene dat aan de groeve niet gespro ken zou worden, was het alleen ds. Leenders die in de aula het woord voerde, als predikant en als vriend. Wij willen ons houden aan den wensch van den overledene, aldus spr., om hier geen toespraken te houden. Toch zou er veel gezegd kunnen wor den als wij ophaalden zijn vele werk in de Haarlemmermeer, als ingenieur, als man van het wetenschappelijk onderzoek, en wat hij gedaan heeft in de kringen der doopsgezinde gemeenten, in vriendenkring en in eigen gezin. Hoe belangrijk dit alles ook is, alles wijkt te rug voor wat ons nu aangrijpt, n.L zijn gaan naar de eeuwigheid. Na gewezen te hebben op het eeuwige onver gankelijke dat eeuwig is, sprak spr. den wensch uit dat God de familie van den overledene kracht moge geven dit groote verlies te dragen. Daarna werd het stoffelijk overschot aan de aarde toevertrouwd, waarbij ds. Leenders voor ging in gebed. Een zoon van den overledene, dankte voor de groote belangstelling. JONGEN ERNSTIG GEWOND Vrijdagmiddag heeft op den IJweg hcjek Wil genlaan een ernstig ongeluk plaats gehad. De zoon van den heer D. uit Zwanenburg kwam de Wilgenlaan uitrijden toen uit den IJweg een personenauto kwam, bestuurd door een reiziger uit Amsterdam. De autobestuurder meende door te kunnen rijden doch plotseling stak de jongen de linkerhand uit "en wilde den weg oversteken. Dit bleek niet meer mogelijk te zijn. Met een hevigen slag reed de auto op den fietser in, nam hem op en slingerde hem met zijn fiets in de wegsloot, waar de jongen ernstig gewond bleef liggen. Dr. Baumann uit Halfweg constateerde dat de jongen twee ribben ernstig gekneusd had. Het rijwiel was geheel vernield terwijl de auto aan de voorzijde beschadigd was. Met een auto werd de jongen naar de ouderlijke woning terugge bracht. TREILER GEKANTELD Gisteren had op den Rijksweg nabij den Spaarnwouderweg een auto-ongeval plaats, waar van de oorzaak nog niet opgelost is. Op genoemd punt aldus werd mededeeling ge daan aan het politiebureau te Hoofddorp, lag een treiler op zijn kop aan den kant van den weg. De politie spoedde zich naar de aangeduide plaats doch intusschen was het opruimingswerk verricht: van de treiler noch van den bestuurder was eenig spoor. WETHOUDERSVERKIEZING. Herbenoeming der wethouders verzekerd. Naar wij vernemen werd in een te Hoofddorp gehouden samenkomst van de onderscheidene raadsfracties na eenige bespreking het besluit genomen, in de samenstelling van het dage- lijksch bestuur der gemeente Haarlemmermeer geen wijziging te brengen, zoodat bij de aan staande verkiezing de herbenoeming van de wethouders verzekerd is. De samenstelling van dit college is thans als volgt: H. Koning (soc. zaken en armenzorg), P. Ouwerkerk (financiën en onderwijs) en P. C. De Zeeuw (openbare werken, grondbedrijf eri woningbouw). ZANDVOORT VOETBALWEDSTRIJD. Voor Zondag 3 uur staat op het programma van de voetbalvereeniging Zandvoort een vriend schappelijke wedstrijd tegen een Ajax-com- binatie. OPENSTELLING POSTKANTOOR OP KONINGINNEDAG. De directeur van het postkantoor maakt be kend, dat op 31 Aug. het postkantoor van 8 tot 10 uur geopend zal zijn voor alle postzaken. De girostortingen echter worden pas gelijk met die van den volgenden dag in behandeling genomen. Er zal één brieven- en pakketpost bestelling worden uitgevoerd. De telegraaf- en telefoondienst is geopend van 8 tot 20 uur. ZANDVOORTSCHE HOCKEYCLUB. De Zandvoortsche hockeyclub zal op Zater dag 16 September een algemeene ledenverga dering houden. NACHTFEEST IN MODERN. Heden zal in het cabaret Modern een St. Rafaël-nachtfeest worden gehouden, dat een Franschen inslag zal hebben, iedere bezoeker zal een fraai cadeau ontvangen. De hier be kende Fransche zanger Borcia zal o.a. optre- HILLEGOM GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Terug te bekomen bij F. W. Hartman. Tal- mastraat 13, Rentekaart t. n. van Geilings, Haarlemmermeer. C. Seijsener. v. d. Endelaan 6, broche met portret. G. de Heer, Beeklaan 20, beige hoedje. P. Kreeft, Lapineburgsti. 2G leesbril met étui. P. Lommerse, Haarlemmer straat 5, een stuk zeil. C. de Jong, Treslong dwarsstraat 8., een horloge en blauwe rozen krans in étui. C. v. d. Kolk, Patrimoniumpl. 33 kinderportemonnaie inh. 0.21 V2. J. Spie ring, Prins Hendrikstraat 6, een jonge duif. Ambachtsstraat 35, zilver armbandje. H. v. d. Werf, Meerdorpstraat 27, een paar regenpij pen. M. Klein, Stationsweg 46, rijw.bel.merk. Bij de politie: een schroevendraaier, doosje gramofoonnaalden, een paar zwarte kousen, damesarmband, bril met hoornen montuur, legitimatiebewijs t. n. v. A. Braas, portemon- naie inh. 2 dubbeltjes. PERSONALIA. Door den Bisschop van Haarlem zijn benoemd tot assistent te Wervei-shoof J. C. Loerakker en tot assistent te Bennebroek M. M. Out, beiden alhier. SPELDJESDAG. De opbrengst van den speldjesdag ten bate van het Chr. Milit. Tehuis te Leiden bedroeg f 13.17. GELDKISTJE ONTVREEMD. Uit een kantoor van een bloemistfirma is een ijzeren geldkistje, inhoudende f 19, ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. BESTEL AUTO TE WATER. Op den Oosteinderweg ï'eed gistermiddag door een verkeerde manoeuvre een besteltauto van een Heemsteedsche wasscherij te water. Met een nat pak en een schrik kwam de be stuurder er uit, zijn naast hem zittende broer kwam met beide beenen door de voox-ruit en liep snijwopden op welke door dr. Versluys wei'den vérbonden. Het af te leveren waschgoed was natuurlijk bedorven; met behulp van een ki'aanwagen werd de auto uit het water gehaald. BENOEMING VEILINGMEESTER. Tot veilingmeester aan de Hillegomsche Bloem bollenveiling is benoemd de heer N. Hulsebosch te Noordwijkerhout. HEEMSTEDE VREUGDEVUUR OP KONINGINNEDAG. Wanneer alle omstandigheden daartoe gunstig zijn en behoudens toestemming van het gemeen tebestuur hopen de Verkenners van „De Heem steedsche Trekkers" op den avond van Konin ginnedag te ongeveer negen uur een vreugde- vuur te ontsteken. Hun, die hieraan willen mede werken door hout beschikbaar te stellen, wordt verzocht dit aan de leiding van bovengenoemde groep ken baar te willen maken. RAADSVERGADERING VERDAAGD. De burgemeester heeft besloten, de op 26 Augustus a.s. uitgeschreven raadsvergadering tot een naderen datum te verdagen, in verband met de buitengewone omstandigheden. AVONDFEEST VAN H. P. C. UITGESTELD. Doordat het restaurant „Groenendaal" te Heem stede onverwacht niet beschikbaar is, zal het avondfeest van H. P. C., dat Zondagavond aldaar gegeven zou woi-den, niet kunnen doorgaan. Dit is tot later uitgesteld. Het waterpolotournooi van Zondagmiddag zal echter doorgaan. DE R. K. RAADSFRACTIE EN DE GEMEENTE-POLITIEK. Naar aanleiding van de wethouders-verkie zing wordt ons door de R. K. Raadsfractie het volgende geschreven. De uit de laatst gehouden Gemeenteraads verkiezing voortgevloeide vaststaande en mo gelijk nog vooi-tvloeiende consequenties van allerlei aard, hebben bij herhaling een punt van ernstige bespreking in de R. K. Raads fractie uitgemaakt. Indachtig, dat ..voorko men beter is dan genezen" heeft de fractie de rechten harer zuster-fi'acties met de weeg schaal van het behaalde stemmencijfer afge wogen. De behartiging, van het gemeente belang eischt o.a., dat de voor de bevordering van dit belang gekozen partijen, elkandeivs rechten onderling eerbiedigen en vermijden wat een vlotte samenwerking in den weg zou kunnen staan. Dat de S.D. fi-actie zich te leurgesteld voelt, omdat haar een wethouders zetel dreigt te ontgaan is menschelijk ver klaarbaar. Op de vraag of de teleurstelling po litiek en zakelijk verdedigbaar is, hebben de andere fracties aanvankelijk onafhaiikelijk van elkaar en later collectief, een definitief ontkennend antwoord gegeven. Wanneer niet minder den drie van de vier grootste fracties het inzicht en het gevoelen van haar zusterfraetie, uitsluitend op zakelijk- politieke gronden niet deelen, mag van de S.D.-fractie verwacht worden, dat zij haar overigens met de partij-politiek verband hou dend idealisme, bij nader inzien opoffert aan het realisme van den stembus-uitslag. Had de gemeente de beschikking over vier wethou derszetels, dan zou zeker de R.K. fractie er- geen oogenblik aan denken, de S.D.-fractie uit te schakelen. Vooralsnog ontbreekt de vierde zetel, waarvan de SD.-fractie met het minst aantal stemmen; buiten de schuld der andere fracties de dupe is. De omstandighe den zü»j|)»Jeenmaal niet anders en het zou in strijd'zi"/5 niet het politiek fatsoen, zich te wreken op f ra cues, oïe automatisch zijn aan gewezen op het verloop der verkiezingen en de daaruit logisch voortspruitende partij-ver houdingen. De getalsterkte speelt een overwe gende rol. De fractie, die van de vier grootste fiacties in de minderheid is kan toch niet ver wachten, dat een der drie numeriek sterkere fracties zich opoffert voor de numeriek zwak kere. Een beroep op de kwaliteit van een partij of deszelfs candidaat voor het wethou derschap kan voor geen der drie sterkere groepen aanleiding zijn, haar eigen politiek af te vallen en die van de fractie in de min derheid aan te hangen. Bovendien gebiedt de voorzichtigheid, de praktijk van het nieuwe college af te wachten, voor een of meerdere candidaat-wethoudei-s bij voorbaat als niet- passend te beschouwen in het kader van de gecombineerde samenstelling der gemeente bevolking. Evenzeer als de sociaal-democratische fractie en de overige fracties haar verlangens hebben overeenkomstig de respectievelijke pro gramma's, heeft de R.K. fractie haar verlan gens. En zij die verlangens hebben spreken daarover, bij voorkeur wanneer de omstan Zonderlinge drogist- winkels. Op het einde van de 16e eeuw kon men in Engeland in de drogistwinkels niet alleen allerlei gedroogde kruiden, zalf enz. koopen, doch allerlei andere voor werpen, tot speelgoed toe. Iets dergelijks vindt men ook in de „drug stoi'es" in kleinere plaatsen in Amerika. Torpedo's. In de 2e eeuw van onze jaartelling maakt Hero van Alexander, een Grieksche geleerde, melding van een water-torpedo, die door brons, ijzer en andere harde voorwerpen heendringt. Dit is de eerste maal, dat in de geschiedenis gewag wordt gemaakt van een torpedo. digheden er gunstig voor zijn. Hoffelijk en op basis van wederkeerig respect, kunnen en zul len de fractiesondex'ling, wanneer de wil tot samenwerking aanwezig is en wij hebben den indruk, dat deze wil bij alle fracties zon der onderscheid aanwezig is elkander op verschillende punten tegemoet treden. De verwezenlijking der respectievelijke verlan gens zal tijdens den zittingsduur van den nieuwen Raad moeten blijken. Overduidelijk is ons gebleken, dat de R.K, fractie zich bewust is van haar verplichtingen, niet alleen jegens de kiezers van Heemstede in het algemeen, doch ook van de kiezers, wier vertrouwen zij niet beschaamd zal maken. Haar beginselpolitiek brengt mee, dat er vóór alles gedacht wordt aan de minstbedeelden, aan de groote gezinnen, die onder zware zor gen gebukt gaan en aan allen, die wel heel erg van de tijdsomstandigheden hebben te lijden. En wij weten, dat de R. K. fractie voorne mens is, haar voortdurende zorgen te wijden, in het bijzonder aan die bevolkingsgroepen, wier leven een dagelij ksche strijd om het be staan is. SANTPOORT Openbare vergadering Actie- comité-Heeremans. De wethoudersverkiezingen. In zijn vergaderingen, welke het actie-co mité Heeremans vóór de Raadsverkiezingen belegde, hebben de sprekers steeds gezegd, dat zij de kiezers op de hoogte zouden houden van datgene wat hun zeker belang zou inboeze men. Het comité, dat daarvoor reeds Maan dag a.s. de dag is aangebroken, zulks in ver band met de komende wethoudersverkiezin gen. Het is. zoo schrijft het actie-comité ons, uit een dagbladbericht bekend geworden, dat de R.K. raadsfractie de zittende wethouders, de heeren J. P. Nijssen (R.K.), W. F. Visser (S.DA.P.) en J. C. Dunnebier (C.H.) wil her kiezen en bovendien het college met een vier den wethouder wil uitbreiden, waarvoor de naam van dr. A. J. van Leusen (V.D.) ge noemd is. Het ligt nu in de bedoeling van het comité op de openbare vergadering in „Zomerlust" mede te deelen, hoe de fractie-Heeremans over een en ander denkt. De heer S. P. J. Ste vens zal spreken over „Rechtvaardigheid en Naastenliefde", de heer J. Heeremans over „De aanstaande Wethoudersverkiezing" en de heer J. A. Geele over „Rijkssteunregeling en Werkverschaffing". „VOX HUMANA" NIET NAAR LUIK. Na inlichtingen te hebben ingewonnen bij tot oordeelen bevoegde autoriteiten heeft het bestuur van het gemengde koor „Vox Humana" besloten, heden in verband met de tijdsomstan digheden niet te vertrekken naar Luik, waar het koor Zondag zou deelnemen aan een interna tionaal zangconcours. GEEN VOORRANG VERLEEND. Vrijdag had een aanrijding tusschen twee auto's plaats ter hoogte van „De Weyman". Een van Haarlem komende auto wilde de Mid dendorpstraat inrijden, maar vergat aan een van Velsen komende auto voorrang te verlee- IJMUIDEN De „Dora" was zeewaardig. Daarom was tegen het vertrek geen bezwaar gemaakt. Op de vragen van den heer De er In verband met het vertrek uit Nederland van een groot aantal Joodsche vluchtelingen aan boord van een schip (,Dora") zonder vol doende accomodatie voor passagiersvervoer heeft de minister van justitie als volgt geant woord. De regeering heeft de reis van het bedoelde schip op geen enkele wijze bevorderd. De be trokken Joodsche comité's, die geheel zelf standig emigratie-aangelegenheden regelen, hebben ook het onderhavige geval geheel op eigen initiatief en verantwoording georgani seerd. Blijkens een rapport van de scheepvaart inspectie zijn aan het schip, dat in 1898 te Glasgow gebouwd is en vroeger, blijkens oude scheepspapieren, geschikt was bevonden voor het vervoer van 425 passagiers, op last van genoemde inspectie een groot aantal voor zieningen getroffen, waarna volgens deskun dig oordeel het vaartuig in behoorlijk zee- waardigen toestand verkeei'de. Eerst daarna is tegen vertiek van het schip geen bezwaar gemaakt. Op grond van het bovenstaande moet het gebruik van het schip voor het be oogde doel toelaatbaar worden geacht. Bij onderzoek is gebleken, dat alle vluchte lingen, die met het schip zijn vertrokken, er te voren mede in kennis zijn gesteld, dat de reis zou plaats hebben met een schip, dat primitief was ingericht. Allen hebben ver klaard daartegen geen bezwaar te hebben. De vluchtelingen blijken ook nader omtrent het doel der reis te zijn Ingelicht. Ontkennend beantwoord wordt de vraag of de regeering in 'verband met de reis van de „Dora" aan den opperrabbijn Sarlouis eenige toezegging heeft gedaan. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 26 Augustus. Tarbot 8460 ct. per K.G. Tong 1.33—0.42 per K.G. Groote schol f 25—f 18.50 per 50 K.G. Middel schol f 19—f 16 per 50 K.G. Zetschol f 13.50—f 12.50 per 50 K.G. Kleinschol f 11.50—f 2.40 per 50 K.G. Schar f 6.60—f 4 per 50 K.G. Groote gul f 7.50—f 6.50 per 50 K.G. Wijting f 2.10—f 1.25 per 50 K.G. Kabeljauw f 19—f 13.50 per 125 K.G. Leng f 1.25 per stuk VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Utrecht IJm. 73. Vangst: 260 zeekistjes ha ring, 450 manden haring, 63 kantjes steur- haring, 20 m. diversen. Gloria, IJm. 37. Vangst: 125 m. schelvisch, 140 m. braadschelvisch, 30 m. radio, 90 m. wijting, 30 m. gul, 15 m. koolvisch, 15 m. ma kreel, 5 m. varia. Totaal 450 m., benevens 45 m. stijve kabeljauw. Maria van Hattem, IJM. l, Vangst: 20 m schelvisch, 100 m. gul en kabeljauw, 90 m. radio, 70 m. wijting, 15 m. platvisch, 50 m. gestripte makreel,, 150 m. dichte makreel. To taal 495 m. VELSEN Burgerlijke Stand. Bevallen: H. v. Burk—Goedhart, z.. Stati onsweg 214, IJmuiden; A. H. Vereswijk Schellings, d„ Tusschenbeeksweg 7, IJmuiden; J. C. DuivemanVeldmeijer, d.; Duinvliet- straat 82, Velsen N.; M. C. Tervoort—Bakkum, d., Alb. Ouypstraat 14, IJmuiden; J. J. van Dorp—Heerings, d„ Kweekerslaan 7, Sant poort; T. van der PolAmelsbeek, z.. Acacia straat 38, IJmuiden. Overleden: W. Ohr. de Berk. 35 j.. echtgen. v. D. Schlutes, Amsterdam: J. H. Lammers, 36 j., echtgenoote van C. C. Haak. Casem- brootstraat 22, IJmuiden; W. E. Röchling. 43 j., echtgenoote van J. Ruijsenaars, Water- vlietstraat 31, Velsen (N.); A. F. Blad. 53 j., echtgenoote van G. KI imp, Snelliusstraat 38, IJmuiden. Ondertrouwd: J. W. van Willlgenburg. Bloemd. straatweg 3, Santpoort en A. van den Broek, Haarlem; toek. adres: Haarlem, Schoterweg 2a; H. C. NQot, Kennemerlaan 19, IJmuiden en J. M. Francooij, Burg. Rambon- netlaan 20, IJmuiden; A. Kooiman, Koning straat 140. Beverwijk en T. Broek, IJmuider- straatweg 135, IJmuiden; toek. adres: Bever wijk; C. A. Hoogewerf, Beverwijk en A. van der 'Klooster, Ruysdaelstraat 23, IJmuiden, toek. adres: Beverwijk, Strick van Linscho- tenstraat 3; H. Nooi, Beverwijk en C. Hooitis, Lagerssbraat 40, IJmuiden, toek. adres: Be verwijk, Bogaardiaan 20; L. Wolf, Dennen straat 7, IJmuiden en A. J. Borger, Dennen- straat 7, IJmuiden, toek. adres: Dennenstraat 7, IJmuiden; A. Witziers, Stationsweg 170, IJmuiden en A. Holtes, Stationsweg 174. IJmuiden, toek. adres: Ladderbeekstraat 49, Velsen (N.)L. C. Westbi'oek, Rotterdam en A. C. Hemmans. Amst. Ball. Mij. 2, Velsen (N.). Getrouwd: J. H. Goëbel en B. Lootsma. Duinlustparkweg 59, Santpoort; J. R. Schuijt en J. G. Handgraaf, Maasstraat 38, Haarlem; J. Zeegers en A. M. Molenkamp. Hagel, weg 50. Santpoort; N. J. M. Alles en C. M. Duine- veld, Duinvlietstraat 94, Velsen (N.)K. Langereis en J. Grootveld. Amsterdam, J. v. Lennepstraat 931; H. J. Welagen en C. E. Heeremans, Gladiolenstraat 4; Santpoort; D. A. van de Molen en A. C. Twisk, Haarlem, Snelliusstraat 1; W. J. Maas en A. Ch. E. Don ker, Engelmundusweg 91, IJmuiden. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Huiselijk draina voor de Amsterdamsche Rechtbank. Man poogde zijn vrouw van het leven te berooven. Een familiedrama, dat zich op 8 Mei j.l. In een woning ln de Boomstraat te Amsterdam afspeelde, was oorzaak, dat vanmorgen een vrouw met haar twee zoons getuigen tegen den man, die terecht stond wegens poging tot moord. Verdachte, een 46-jarige petroleumventer leefde gescheiden van zijn vrouw en twee kinderen, die hun intrek in een woning in de Boomstraat hadden genomen. Op 8 Mei kwam verdachte „afrekenen" met zijn vrouw, zooals hij dit vandaag tegenover de rechtbank noemde. Zij woonde op de eerste verdieping en daar hij verwachtte niet op legale wijze binnen te kunnen komen, had hij een laddertje meege nomen. Hij klom op het balcon, verbrijzelde met een klein houweel een ruit en stapte de kamer binnen, waar hij zijn vrouw mishandel de. Deze vluchtte naar de derde verdieping, doch op de trap gaf hij haar nog een paar sla gen met het hoxiweel. Toen kwam een buur man tusschenbeide. De man poogde in zijn op winding zijn polsslagader door te snijden. De vrouw was niet ernstig gewond en ook de op gewonden echtgenoot kon na verbonden te zijn naar zijn woning terugkeeren. De vrouw die vandaag als getuige werd ge hoord. weigerde aanvankelijk onder eede ver klaringen af te leggen, later kwam zij op haar besluit terug en zij vertelde omstandig wat er dien ochtend in haar woning was gebeurd, verklaringen, die door de kinderen werden be vestigd. Verd. was onderzocht door den psy chiater dr. S. P. Tammenonis Bakker, die hem ernstig debiel noemde, zoodat eigenlijk plaatsing in een krankzinnigengesticht ge- wenscht zou zijn. Verdachte gaf de feiten toe, hij ontkende echter de bedoeling te hebben gehad om zijn vrouw, waarvan hij thans gescheiden Is. te dooden. Wegens poging tot doodslag, het subsidiair ten laste gelegde eischte de officier van Jus titie mr. 'Bosch twee jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Th. Eskens bepleitte clementie. NEDERLANDSCHE TOURISTEN IN nET BUITENLAND TERUGGEROEPEN. De persdienst van de Nederlandsche Reisver- eeniging meldt ons. dat deze vereeniging beslo ten heeft, alle in het buitenland vertoevende reisgroepen telegrafisch terug te roepen. Voorts zullen de reisgroepen, d-e gedurende dit week einde zouden vertrekken, de reis niet aanvaar den. Bij deze maatregelen zijn ongeveer 2000 personen betrokken. AANRIJDING OP DE GROOTE MARKT. Hcdenmoreen te ongeveer 12 uur werd op de Groote Markt bij de Jansstraat een dame aangereden door een wielrijder. Zij viel en werd licht gewond aan een harer armen Zij werd per ziekenauto van Mathot naar het Diaconessenhuis vervoerd. KAASMARKT ALKMAAR. (Vrijdag). Aangevoerd 32 stapels, zijnde 83 000 K G. fabriekskaas kleine f 16 per 50 k.g. Handel goed. KUIPERS en DE BILDT, In weervoorspelling beiden gewild W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 Telef. 12726 ZIEKENFONDSLEVERANCIER. (Adv. ingez. Med.) HAARLEM, 25 Aug. Bevallen: 24 Augustus. J. Klaassen-Baten- burg, d. J. Q. Lugt-van Heioma. d. T. Zeegers- Lenaarts. d. C. M. Kruijt-Buijs. z. C. W. van der Vooren-Tijssen, z. Overleden: 23 Augustus: J. J. E. van de Wouwer-Eden, 51 Jaar, K. Lakenstraat

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13