Voor een prima bril CRAMA WEERBERICHT OfUmsliseUe toon dei liaÜaanstUe Maden ZATERDAG 2fi AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 lluizen voor „onvolledige" gezinnen. Voorstel van B. en W. van Haarlem voor den bouw. De door of met medewerking van de gemeente gebouwde woningen voor ouden van dagen zijn alleen bestemd voor oude echtparen. Alleen wonende oude vrouwen of oude mannen of een vader of een moeder, die b.v. met een dochter of eon zoon samenwonen, komen als huurders voor die woningen niet in aanmerking. Voorziening in de huisvesting van dit soort bewoners is zeer wenschelijk, omdat zij dikwijls worden aange troffen in onbewoonbaar verklaarde of in voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking komen de woningen en ontruiming van die woningen dan soms alleen kan geschieden door de bewoners naar een haast even groot krot te verdrijven, .want vooral in deze gevallen speelt de hoegroot heid der huur een belangrijke roL Voor dit soort huurders moet de huur zoo laag mogelijk zijn, zoo mogelijk nog lager dan de huur der wonin gen voor ouden van dagen. Een plan is gereed zoo schrijven B. en W. van Haarlem aan den Raad om, in verband met krotopruiming, een aantal woningen voor dergelijke alleenwonende personen te bouwen op de terreinen, die beschikbaar komen door de vol tooiing van het stratenplan tusschcn Harmen- jansweg en Oudeweg. Om tot een zoo laag mo gelijke huur te komen moet de inhoud der woningen worden beperkt zooveel als met inachtneming van de bewoning, waarvoor zij bestemd zijn, mogelijk is. De woningen voor der gelijke onvolledige gezinnen moeten bevatten: een toegangsportaal, een W.C.. een woonkamer, een klein keukentje of spoelhok en één of twee slaapkamertjes. De afmetingen van de woon- en slaapvertrek ken kunnen zonder eenig bezwaar kleiner zijn dan de minimum maten van onderscheidenlijk 15 M2. en 8 M2., in art 50 der bouwverordening geëischt. Deze maten toch zijn bepaald met het oog op het gebruik door volledige gezinnen. De mogelijkheid om van de hier genoemde afmetin gen afwijking toe te staan kent de bouwverorde ning echter niet. Evenmin kan worden afgewe ken van de in art. 48 der bouwverordening geëischte minimum oppervlakte van de woning, welke op 30 M2 is bepaald o.m. in verband met de genoemde maten van 15 M2 en 8 M2 van de kamers. De bouw van bedoelde woningen zal daarom alleen mogelijk zijn als in de bouwverordening de mogelijkheid wordt geopend vrijstelling te verleenen van het bepaalde in de artikelen 48 en 50. B. en W. stellen den Raad voor de verordening in dezen geest voor zulke uitzonderingsgevallen te wijzigen. LIJST VAN MAIL EN LUCHTPOSTVERZEN- DING 28 AUG. T/M. 3 SEPT. 1039. Ncderl, Indië zeep. via Amsterdam (Poelau Roebiah 1 Sept. gewone stukken 3.30: mail via Marseille (Sibajak) 31 Aug. gew. st. 7.00; lucht post AmsterdamBandoeng 29, 31 Aug. en 2 Sept. gew. st. 1.45. Suriname, mail Amsterdam/Trinidad (Simon Bol.) 1 Sept. gew. st. 11.20; luchtpost Duitschland Z. Amerika 30 Aug. gew. st. 11.20; luchtpost FrankrijkZ. Amerika 2 Sept. gew. st. 11.20. Aruba, Bonaire, Curasao, zeep. via Amsterdam (Sim. Bol.) 1 Sept. gew. st. 3.30; mail via Cher bourg (Europa) 1 Sept. gew. st. 18.50. Luchtpost als Suriname. Luchtpost EngelandVer. St. van Amerika 29 Aug. en 1 Sept. gew. st. 17.20. Vereenigde Staten van Amerika, via Cher bourg 29 Aug. gew. st. 18.50; via Le Havre 31 Aug. gew. st. 7.00; via Cherbourg 1 Sept. gcw.st. 18.50; via Rotterdam 2 Sept. gew. st. 5.50; lucht post via Engeland 29 Aug. en 1 Sept. gew. st. 17.20. Canada, via Cherbourg 29 Aug. gew. st. 17.20; via Southampton 1 Sept. gew. st. 1.45; via Rot terdam 2 Sept. gew. st. 5.50. Luchtpost als V. S. v. Amerika. Mexico, Cuba, Ecuador, via Cherbourg 29 Aug. gew. st. 17.20; via Cherbourg 1 Sept. gew. st. 17 20; via Rotterdam 2 Sept. gew. st. 5.50; luchtpost Mexica als V. S. v. Amerika; luchtpost Cuba en Ecuador als Curasao. Argentinië, Chili, Uruquay, via Lissabon 29 Aug. gew. st. 17.20; via Lissabon 1 Sept. gew. st. 17.20. Luchtpost als Suriname. Brazilië (alleen Rio de Janeiro en Santos) via Lissabon 29 Aug. gew. st. 17.20; via Lissabon 3 Sept. gew. st. 1.45. Brazilië (geheel) via Lissabon 1 Sept. gew. st. 17.20. Luchtpost als Suriname. China, Hongkong, Japan, via Siberië 29 Aug. en 1 Sept. gew. st. 9.35: luchtpost (niet Japan) AmsterdamBangkokHongkong 29 Aug. en 2 Sept. gew. st. 1.45. Irak (Mesopotamië) via IstanbulAdana Damaskus 28 Aug. gew. st. 22.20, 31 Aug. gew. st. 7.00. Luchtpost als Ned. Oost Indië. Palestina, via IstanbulAdanaAleppo 28 Aug. gew. st. 22.45; 31 Aug. gew. st. 7.00: 2 Sept. gew. st. 22.45; via Marseille/Port Said 31 Aug. gew. st. 7.00. Luchtpost als Ned. Oost Indië. Britsch Indië, Birma, via Brindisi 29 Aug. gew. st. 9.35; via Marseille 31 Aug. gew. st. 1.45. Luchtpost als Ned. Oost Indië. Ceylon, via Marseille 31 Aug. gew. st. 7.00; via Napels 1 Sept. gew. st. 9.35. Luchtpost als Ned. Oost Indië. Siam, Malaya (Penang, Singapore) via Mar seille 31 Aug. gew. st. 7.00. Luchtpost als Ned. Oost Indië. Egypte, via IstanbulAdanaAleppo 28 Aug. en 2 Sept. gew. st. 22.45; via Marseille 31 Aug. gew. st. 7.00: via Piraeus 1 Sept. gew. st. 22.45. Luchtpost als Ned. Oost Indië. Britsch Oost Afrika, via Marseille/Aden 31 Aug. gew .st. 1.45; luchtpost EngelandZ. Afrika 29, Aug. gew. st. 9.00, 31 Aug. gew. st 7.00, 1 Sept. gew. st. 9.00. Unic van Zuid Afrika, via Southampton 30, Aug. gew. st. 17 20; via Dover 1 Sept. gew. st. 1.45; luchtpost EngelandZ. Afrika 29 Aug. en 1 Sept. gew. st. 9.00. Australische Statenbond, via Napels 1 Sept. gew. st. 9.35; luchtpost Amsterdam—Bandoeng Sydney 31 Aug. en 2 Sept. gew. st. 1.45. Nieuw Zeeland, via Cherbourg/San Francisco 1 Sept. gew. st. 18.50. Luchtpost als Australië. VRIJZ. DEM. BOND. Dinsdagavond houdt de afd Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond een ledenvergadering in hotel „Royal" ;um liet Stationsplein. Behandeld zullen worden cventueele voor stellen vooi- de algemeene vergadering van den bond en candidaaUtclling voor twee plaat sen in het hoofdbestuur, wegens periodiek af treden van den heer G. Ritmeester, lid van het dag. bestuur en van mevr. F. J. van Gelder—Droste. Beide zijn niet herkiesbaar. LOKAAL VOOR HANDENARBEID SPAARNESCHOOL. B. en W. stellen den raad voor om voor het aanschaffen van nieuwe schoolboeken voor de Spaarneschool (te v.m. Spaarndam) als mede voor het inrichten van een lokaal voor handenarbeid, beschikbaar te stellen een bedrag van f 640. van eerste klas materiaal, in onze zoo bekende nauwkeurige uitvoering van het nieuwste model en daarbij tegen buitengewoon billijken prijs, daarvoor moet U zijn bij: VAKOPTICIEN met diploma Vakschool voor Opticiens. KLEINE HOUTSTRAAT 7. Men lette op het juiste adres Zaak met groote portiek. (Adv. Ingez. Med.) Bloembolleiibeurs te Haarlem. Wordt Maandag niet gehouden. In verband met het feit dat het gebouw niet beschikbaar is, kan de bloembollenbeurs te Haarlem Maandag a.s. geen doorgang vinden. Wel zal in eenige lokaliteiten van café Brink- mann, Groote Markt te Haarlem aan leden der algemeene vereeniging voor Bloembollen cultuur gelegenheid worden gegeven om zaken te doen op Maandag a.s. WISSELKOERSEN AMSTERD AM. 10.15 uur. Londen 8.26 Va. New-York 1.37. VERANDERING DIENSTEN GEREF. KERK. Er is verandering gekomen in de diensten van de Geref. Kerk. Deze zijn nu als volgt: Kloppersingelkerk, 's morgens 10 uur: Ds. Veenhof, 's Avonds 5 uur: ds. Ponpier. Schoterkerk, 's morgens 10 uur ds. Ponpier. 's Avonds 5 uur: ds. Hoorweg. Wilhelminakerk: 's Morgens 10 uur ds. Hom-weg. 's Avonds 5 uur: ds. Boeijinga. Zuid-Oosterkerk: 's morgens 10 uur: ds. Boeijinga, 's Avonds 5 uur: ds. Veenhof. HET ZWEMBASSIN OP HET THEEMSPLEIN GESLOTEN. Het is slechts een korte vreugde geweest voor de baders en zwemmers in het geïmpro viseerde zwembassin op het Theemsplein, achter de Van 't Hoffstraat. Velen, groot en klein maakten daar gebruik van zooals wij deze week mededeelden. Maar de politie is er op bezoek geweest en vond het zwemmen in het vrij diepe bassin zeker niet zonder gevaar en misschien ook wel wat onhygiënisch. De eigenaar van het ruïne-achtige terrein heeft de toegang daar toe met hekwerk afgesloten, n.l. de daarop uitloopende Kijkduin- en de Kinsbergenstraat. Het zwemmen en baden is daarmede afge- loopen. BIDSTOND VOOR DEN NOOD VAN DEN TIJD. De classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken heeft, diep onder den indruk van den uiterst hachelijken toestand waarin ons werelddeel zich bevind, alle kerken uitgenoodigd op Zon dag 27 Augustus in den dienst des Woords en der gebeden zich te vereenigen in veroot moediging en in gebed, tot den Almaohtigen God, of het Hem behage, uitkomst te geven in dezen grooten nood en Zich te ontfermen over ons volk en de volkeren der geheele wereld. Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Jaarvergadering. De jaarvergadering van de Kon. Liederlafel „Zang en Vriendschap" werd Vrijdagavond ge houden in het gewone repetitielokaal in de Jansstraat, onder leiding van haren voorzitter, den heer J. Tideman. Deze heette de leden hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat de donkere wolken op politiek gebied niet het mooie werk van Z. en V. mochten schaden. Daarop las hij een brief voor van Prinses Juliana en Prins Bernhard, waarin dank werk gebracht voor de toegezon den wenschen ter gelegenheid van de geboorte van hunne dochter. Daarna bracht de heer R. Haverschmidt het jaarverslag uit dat met bijzondere belangstel ling door de vele aanwezige zangers werd ge volgd. Door overlijden, ziekte en vertrek had de ver eeniging een tiental leden verloren. Een bijna even groot aantal zangers had ziclj echter in het afgeloopen jaar aangemeld, zoodat het aantal leden vrijwel gelijk gebleven was. Ook het aantal donateurs en kunstlievende leden bleek weinig te zijn gewijzigd. De benoeming van dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk tot eere-voorzitter werd met dank baarheid gememoreerd. De Liedertafel trad viermaal met succes naar buiten op, hoewel de repetities nog beter be zocht hadden kunnen zijn. Het verslag van den penningmeester sloot met een tekort. Er zal voortaan ernstig ge streefd moeten worden naar een reëel sluiten de begrooting. Gunstiger was het verslag van het K. v. Eden- fonds, dat dank zij de medewerking der da mes reeds op een effectief bezit van moer dan f 1450 kan bogen. Bij de daarop volgende bestuursverkiezing werden herkozen de heeren J. E. Voet, J. J. F. Lomans, J. v. d. Velden en W. F. Bremer. Vervolgens lichtte Frits Schuurman zijn ont- werp-programma's voor de eerstvolgende con certen toe. Vooral dat voor het feestconcert ter gelegenheid van het 110-jarig bestaan, tezamen te geven met de Kon. Zangvereeniging „Caeci- lia" in Den Haag, trok de bijzondere belang stelling van de zangers. Ook de verdere plan nen voor den feestdag in 1940 werden toege licht en besproken. Bij de rondvraag werd nog een levendige ge- dachtenwisseling gevoerd over verschillende punten. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het Noordoosten: Gedeeltelijk be wolkt, droog weer, behoudens eenige kans op onweer. Iets koeler. Zwakke tot matigen Oostelijken tot Zuidelijken wind. Voor het Zuidwesten: Nevelig tot zwaar bewolkt, plaatselijk eenigen regen met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zondag v.m. 2.19 uur; n.m. 14.41 uur. Strand berijdbaar van 7.00—12.30 uur. Maandag v.m. 3.01 uur; n.m. 15.17 uur. Strand berijdbaar van 8.0013.00 uur. Keurig. Hoe groot, hoe klein Uw wasch mag wezen, 't Blijft voordeel wat Persil U biedt 't Goed blijft als nieuw en 't is kraakhelder. Persil toch vindt zijn weerga niet (Adv. Ingez. Med.) De Bloembollencultuur. De teeltmaatrcgelcn voor 1939. Het bericht over de beplantingspcrcentages, het teelrecht van hyacinten, tulpen cn narcissen voor het komende jaar, spreekt voor zichzelf. Het Weekblad voor Bloembollencultuur schrijft: De Sierteeltcentrale is na ernstige overwe ging, gehoord alle in aanmerking komende vak organisaties, tot de conclusie gekomen, dat bij Hyacinten en Narcissen het areaal ongewijzigd kan blijven, maar ten aanzien van Tulpen acht zij een geringe vermindering noodig. Men zal dus in het; komende plantseizoen 5 roe op elke 100 minder mogen beplanten Een maatregel waarvan de harde noodzakelijkheid blijkbaar door de adviezen is aangetoond, ad viezen die op het omvangrijke cijfermateriaal, dat tegenwoordig beschikbaar is, steunen. Een ieder, die zich van den toestand rekenschap geeft, dat de productie-capaciteit aanzienlijk boven de afzetmogelijkheid uitgaat, begrijpt, dat het niet aangaat bij de pakken neer te zit ten. Een, zij het geringe inkrimping schijnt he laas onvermijdelijk. Deze inkrimping zal een inlevering van plant goed des te redelijker maken en hoewel nog een bevestiging daarvan ontbreekt, meenen wij te mogen zeggen, dat verwacht kan worden, dat ook op dit punt het advies van „De Tulp" zal worden gevolgd: verplichte inlevering van 25 K.G. per Are naar rato van het met Late tul pen beplant oppervlak. LEERMIDDELEN R>K. SCHOOL OVERTONSTRAAT. B. en W. geven den raad in overweging, om voor de inrichting van de R.K. School voor uitgebreid lager onderwijs aan de Overton- straat 42 (de aanschaffing van leer- en hulp middelen daaronder begrepen) ter beschik king van B. en W. te stellen een bedrag van ten hoogste 6.888. BENOEMING LEERKRACHTEN MEISJES H. B. S. B. en W. stellen voor, aan de Midd. School voor Meisjes met 5-j. c. te benoemen voor den cursus 19391940 tot tijdelijk leerares in de Wiskunde: mej. J. J. Hofkes, en in de Duit- sche taal en letterkunde: mevr. M. M. Bol- dingh. LEERMIDDELEN R.-K. OPLEIDINGS SCHOOL. Door B. en W. wordt aan den raad voorge steld. om voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de R.-K. Op leidingsschool aan de Nieuwe Gracht 16 te Haarlem, het bij raadsbesluiten van 24 Aug. 1938 en 26 Juli 1939, in verband met de stich ting van genoemde school toegestane crediet te verhoogen met ten hoogste 3900. DE GROND BIJ DEN H ARMENIANS WEG. Het ligt in het voornemen van het gemeente bestuur van Haarlem op het bouwterrein, dat door de omlegging van de Oostersingelgracht beschikbaar is gekomen, een 40-tal woningen te doen bouwen. Daarvoor zal het echter noo dig zijn dat het gedeelte van de Thorbecke- straat aan het openbaar verkeer wordt ont trokken. Ingevolge het bepaalde in art. 10 der Wegenwet hebben B. en W. belanghebbenden in de gelegenheid gesteld van dit voorstel ken nis te nemen en hun bezwaren daartegen in te dienen. Deze zijn echter niet ingekomen. Voorts is het voor een goede uitvoering van het hiervoor genoemd bouwplan gewenscht dat de gemeente eigenaresse wordt van het perceel aan den Harmenjansweg no. 60 hoek Thorbeckestraat. De N.V. Droste's Cacao en Chocoladefa briek. eigenaresse van dat perceel heeft zich bereid verklaard het huis aan de gemeente te verkoopen tegen een bedrag van f 3300, mits het gemeentebestuur haar schriftelijk ver klaart, t.z.t. een verzoek tot gebruik van den grond aan de Veerpolderstraat onder alsdan nader vast te stellen voorwaarden en tegen een nader te bepalen vergoeding in welwil lende overweging te zullen nemen. Hiertegen bestaan bij B. en W. geen bezwaren. De Veerpolderstraat zal wanneer een brug voor gewoon verkeer over het N.B. Spaarne in het verlengde van den Oudeweg en het Prinsen- bolwerk is gemaakt voor dat verkeer niet meer van belang zijn. Het is begrijpelijk, dat de N.V. Droste's Cacao- en Chocolade fabriek prijs stelt op dezen grond, omdat de Veerpolderstraat de bezittingen van deze vennootschap doorsnijdt, Verkoop van grond ontmoet echter bezwaren, omdat in de Veer polderstraat o.a. kabels en buizen der Lichtbe- drijven liggen, welke steeds bereikbaar moe ten zijn. Ër bestaan naar B. en W. meenen echter geen bezwaren den grond t.z.t. aan Droste in gebruik af te staan onder nader vast te stellen voorwaarden en tegen een nader te bepalen vergoeding. De buizen en kabels kunnen dan in den grond blijven liggen. Uitbreiding Gasbedrijf. Voor gaslevering aan Haarlem-Noord. B. en W. schrijven o.a. het volgende aan den raad: De Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V., te IJmuiden, heeft medegedeeld, dat zij de op 10 13 Juli 1937 gesloten overeenkomst inzake gaslevering aan de gemeente Haarlem op 1 October a.s. wenscht te eindigen. Daar door zal Haarlem-Noord niet langer uitslui tend van de Hoogovens uit van gas kunnen worden voorzien. Opdat de gasvoorziening binnen de grenzen van Haarlem alsmede in de buitengemeenten ook na 1 October a.s. vol doende verzekerd zij, is net noodzakelijk de bestaande gascompressoren-installatie uit te breiden. Dit kan geschieden door het bijplaat sen van een electrisch aangedreven roteerend gascompressor-aggregaat met een capaciteit van 2450 m3 gas per uur bij 1 atm. overdruk aan de perszijde. De kosten van de aanschaf fing, opstelling en aansluiting van dit aggre gaat worden geraamd op f 14.500. Na 1 October a.s. zal bovengenoemde ven nootschap voorloopig 500.000 m3 gas per jaar aan Haarlem kunnen bijleveren. Aangezien het debiet van Haarlem-Noord 5.000.000 m3 per jaar bedraagt, is het noodzakelijk, ter wille van de gelijkmatigheid van de kwaliteit van het voor Haarlem-Noord bestemde gas, dat het Hoogovensgas eerst met het door Haarlem geproduceerde gas wordt gemengd in de zich op het terrein der gemeente lichtfabrieken be vindende gashouders. Het aldus gehomogeni seerde gasmengsel moet dan geperst worden naar de gashouders op het terrein aan de Delistraat. Vóórdat bovenbedoelde menging plaats heeft, dient het Hoogovensgas echter te worden gemeten. Dit kan geschieden met ge bruikmaking van een der aanwezige fabrieks- gasmeters. Daartoe zijn evenwel eenige ver anderingen aan de bestaande fabrieksgaslei- dingen noodig. alsook de bijplaatsing van een drukregulateur. De daaraan verbonden kosten zijn geraamd op f 3.700. De aanschaffing en aanleg van de tevens benoodigde 8"-persleiding, welke de noodza kelijke verbinding tot stand brengt tusschen de gashouders aan de Delistraat en den in het Noorder Buiten Spaarne liggenden gas- zinker. en welke leiding tevens de in tijden van oorlogsgevaar hoogst gewenschte koppe ling met de Hoogovens bewerkstelligt, vordert een uitgave van f 15.000. B. en W. stellen voor, beide laatstgenoemde bedragen te hunner beschikking te stellen. II.O.V.-CONCERT UITGESTELD. Het concert dat a.s. Maandag in de Gem. Con certzaal zou worden gegeven door de H.O.V. kan niet doorgaan, daar het gebouw niet be schikbaar is. Ook de Stadsschouwburg is niet disponibel. Voor het concert dat op Woensdag 30 Augus tus zal worden gegeven volgt nog een nader be richt. Verscherpte controle op de toelating van vreemdelingen. De minister van Justitie brengt, in verband met de buitengewone omstandigheden voor het tegenwoordige, het navolgende ter kennis van alle organen, belast met het toezicht op de politiaire grensbewaking: 1. Voor bezoek kan aan vreemdelingen, te wier aanzien aanwijzingen bestaan, dat zij naar ons land willen uitwijken, geen toelatingwor den verleend. Dit geldt voor vreemdelingen van alle nationaliteiten. 2. Transit van vluchtelingen wordt alleen toe gestaan als doorreis zonder oponthoud en wel naar Engeland per eerste gelegenheid en naar elders hoogstens 1 maal 24 uur voor het vertrek van 't vervoermiddel waarvoor de vluchtelingen reisbiljet blijkt te bezitten (dit alzoo in af wijking van vreemdelingencirculaire no. 2, die overigens volledig gehandhaafd moet blijven). Kanovaarder te Rotterdam verdronken. Vijftienjarige jongen was de zwemkunst niet machtig. Gistermiddag omstreeks vier uur is in een boezem nabij de linker Rottekade te Rotterdam de vijftienjarige jongen P. Bal verdronken. Het slachtoffer voer met zijn kano in den Boezem. Het vaartuig is door onbekende oorzaak plotse ling omgeslagen, waardoor de jongen in 't water terecht kwam. Hij was de zwemkunst niet mach tig en verdween spoedig in de diepte. Een man. die in de nabijheid van de plaats, waar dit ge beurde, zat te visschién, schoot te hulp. Hij slaagde er in den jongen naar den kant te trek ken doch toen bleken de levensgeesten reeds ge weken te zijn. De visscher heeft met behulp van twee andere personen nog getracht door kunst matige ademhaling den jongen bij te brengen, doch zij slaagden daarin niet, evenmin als de G. G. D. die spoedig arriveered. NIEUW FABRIEKSTERREIN HAARL. OVERHEMDEN INDUSTRIE. B. en W. stellen den raad voor om, behou dens goedkeuring van Ged. Staten aan de Haarl. Overhemden Industrie, alhier, tegen den prijs van 10 per M2. in koop af te staan een stuk grond aan de Stephenson- straat hoek Marconistraat groot pl.m. 2450 M2. om op dien grond te bouwen een fabrieks- en kantoorgebouw. POOLSCH-DANTZIGSCHE GRENS NIET GESLOTEN WARSCHAU, 25 Aug. (Havas). - Van ge zaghebbende zijde wordt tegengesproken, dat de Poolsch-Dantzigsche grens aan Poolschen kant zou zijn gesloten. Rudolf Hess spreekt te Graz. De Rijksminister Rudolf Hess heeft te Graz In een op het congres van in het buiten land wonende Duitschers gehouden '-edevoe- ring een heftige aanval gedaan op Engeland, dat „voortgaat een blanco chèque te geven aan hen, die in het buitenland wonende Duit schers mishandelen". Na een hevigen aanval op de Joden vervolg de de plaatsvervanger van Hitier: „Indien het Duitschland van vandaag zich verplicht acht zijn wapenen te gebruiken, zal het dat doen volgens het Engelsche principe van Lord Fisher: tijdens een oorlog is gematigdheid idioterie. Indien je slaat sla dan hard waar je kunt". Voorts zelde Hess dat men dient te weten dat het nieuwe Duitschland zich niet zal inlaten met halve maatregelen. Hoe erger de slager zijn hoe korter de oorlog en hoe korter de oor log, hoe meer men de menschheid zal hebben gediend". Voor goede optiek naar ERDTSIECK. Leverancier aan ALLE Ziekenfondsen. ZIJLSTRAAT 57. (Adv. Ingez. Med.) Londensche Regeering bestudeert het plan van Hitier ROME, 26 Augustus (Stefani) In afwach ting van de mededeelingen, die Hitier heden morgen aan het Duitsche volk zal doen, zien de Italiaansche bladen in den koartsachtigen diplomatieken arbeid der Europeesohe kan selarijen van gisteren eenige redenen tot de hoop, dat de redelijkheid ten slotte zal zege vieren, gewaarborgd door rechtvaardigheid. In dit verband schrijft de Messagero o.m., dat de lange besprekingen van Hitler met den Italiaanschen ambassadeur Attolico, die in voortdurend contact stond met graaf Cia- no, welke een zeer intensieve diplomatieke activiteit ontplooide, evenals de herhaalde be sprekingen van Ciano met den Duitschen ambassadeur en de zeer intensieve bedrijvig heid van de kanselarijen in geheel Europa, de mogelijkheid hebben geschapen van 'n licht straal, waarvan men een aanwijzing kan vin den in de reis van ambassadeur Henderson naar Londen. Henderson heeft een plan tot een vreedzame oplossing bij zich, dat hem door Hitler is overhandigd en dat op het oogenblik het voorwerp vormt %'an aandachtige bestudeering door de Londensche regeering. De Popoio di Roma schrijft, dat Italië nog wil hopen, dat men langs vreedzamen weg een herziening kan krijgen van het Euro- peesche evenwicht ten gunste van de volke ren, die wegens de dichtheid hunner bevol king recht op ruimte hebben. Wanneer men echter tot het nieuwe Europa zal moeten ko men langs den weg der wapenen, weet de wereld, dat Italië behoorlijk voorbereid is en dat het land één enkel wapen vormt ter be schikking van den Duce. MEISJE LIEP DE STRAAT OP. Gisteren liep een meisje van pas 11 maanden oud op de Paul Krügerkade de deur der ouder lijke woning uit. De kleine lette natuurlijk niet op 't verkeer, en kwam met een achterwiel van een met paard bespannen groentewagen in aan raking. 't Arme meiske liep een hersenschud ding op, kreeg een schaafwond en kneusde haar Een toevallig passeerende dokter behandelde het kind, O.D. verleende ook hulp en 't meisje werd overgebracht naar het St. Elizabeth s Gasthuis. Hedenmorgen was de toestand gun stiger, doch nog steeds ernstig. i UITBREIDING VAN DE R.K. MEISJES SCHOOL IN DE EEMSTRAAT. Het Kerk- en Schoolbestuur Sint Bavo te Haarlem verzoekt aan de gemeente de mede werking tot uitbreiding van de R.K. Meisjes school voor gewoon lager onderwijs „St. Pni- lomena" aan de Eemstraat 2 alhier, door bij bouw van zes lokalen. Deze uitbreiding acht het bestuur noodza kelijk, tengevolge van de groote stijging van het aantal leerlingen. B. en W. stellen den raad voor de gevraagde medewerking te verleenen en daartoe een cre diet tot ten hoogste f 63.000, zijnde het bedrag der globaal geraamde kosten, ter beschikking te stellen. AFSCHEIDS- EN INTREEPREDICATIE. Naar ons wordt gemeld, is Ds. H. J. Drost, Ned. Hervormd predikant te Aalten (Achter hoek) die het beroep naar de Ned. Her vormde gemeente te Schoten heeft aan genomen voornemens in Aalten zijn af- scheidspredikatie te houden op Zondag 10 September. Op Zondag 17 September zal Ds. Drost in Haarlem-Noord zijn intrede doen; echter met in de nieuwe Immanuelkerk aan de van Eg- mondstraat, zooals aanvankelijk bepaald was, doch in de aan de Kloosterstraat staande Julianakerk en zulks met het oog op de be schikbare meerdere ruimte in dit gebouw. C.B.V.-DAG GAAT NIET DOOR. Door de Commissie ter Bevordering van de Vakstudie, uitgaande van den Algem. Nederl. Typografenbond, was op 27 Augustus te Rot terdam 'n zoogenaamde C.B.V.-dag georgani seerd. Op dezen dag zouden de Typografen uit het geheele land te Rotterdam samen komen. Het hoofdbestur van den Alg. Ned. Typogra fenbond heeft zich genoodzaakt gezien, door mededeelingen uit Rotterdam en rekening houdende met mogelijkheden, welke kunnen voortspruiten uit den gespannen internatio nalen toestand, dezen C.B.V.-dag niet te doen doorgaan. BENOEMING LEERKRACHTEN H. B. S. a. B. en W. stellen den raad voor, te benoemen tot tijdelijke leerares in het Engelsch aan de Hoogere Burgerschool A. met 5-jarigen cursus: mej. A. M. van 't Oever, te Groningen en te herbenoemen voor den cursus 1939/1940: tot tijdelijk leeraar in de Maleische taal: den heer A. Bakker; tot tijdelijk leerares in de Spaansche taal mevr. J. L. van SluijsBar biers; en tot tijdelijk leerares in de Aardrijks kunde en de Geschiedenis; den heer J. F. A. Rozenhart. IIET TELEFOON- EN TELEX VERKEER MET DUITSCHLAND WEER NORMAAL. 's GR AVENHAGE 26 Augustus. Naar aan leiding van een bericht in de bladen betreffende storing van het telefoon- en telexverkeer met Duitschland kan worden medegedeeld, dat dit verkeer thans weder normaal wordt afgewikkeld. CRICKET P. W.-V. O. C. en V. V. V.- H. C. C. 2 gaan niet door. De competitieleider van den Ned Cricketbond verzoekt mede te deelen, dat wegens de vóór mobilisatie de eerste klas wedstrijden P W. V.O.C. en V.V.V.H.C.C. 2 morgen geen door gang zullen vinden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2