Vele artikelen mogen niet meer worden uitgevoerd. H' Geen vreemde oorlogs schepen zullen bij de Ned. kust worden toegelaten Vectwostinq) Ik ontdek Amerika ZAT ERDAG 26 AUGUSTUS 1939 H A A R L E M'S DAGBEAD 3 Maatregelen der Nederlandsche Regeering. In verband met de ontwikkeling van den in ternationalen toestand heeft de Nederlandsche regeering besloten op grond van de gewijzigde wet van 3 Augustus 1914 eenige uitvoerverbo den af te kondigen. Het doel van deze maatregelen is te voorko men, dat de voorziening van de nationale be hoefte in gevaar komt. Zij dragen derhalve een preventief karakter. Indien de hier te lande aanwezige voorraden zulks toelaten, zullen dispensaties van de uit voerverboden kunnen worden gegeven. Met de uitvoering van deze maatregelen heeft de mi nister van Economische Zaken het crisisuitvoer bureau Piet Heinplein 6 te 's-Gravenhage be last bij welk bureau verzoeken om dispensaties kunnen worden ingediend. De formulieren voor het aanvragen van uitvoervergunningen zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel. De uitvoerverboden treden terstond in wer king. Zij gelden voor de navolgende artikelen: Ongesponnen wol, kunstwol, afval van wol en van wollen garens, kammeling, garens van wol en/of van kunstwol, al dan niet met andere bestanddeelen, wollen en halfwollen dekens, kousen en sok ken van wol en van wol met andere stoffen, laken. Ongesponnen katoen, afval van ongespon nen katoen en linters, garens van katoen, afval van katoenen garens, dekens van katoen. Ruwe en halfbewerkte jute, afval van jute en van jute-garens, vlas al dan niet bewerkt, afval van vlas en van linnen garens, hennep, sisal, manillahennep, ramie en soortgelijke ve zels en afvallen daarvan; garens, koord, touw en kabel van vlas, hen nep, jute, cocos, sisal, manillahennep, ramie en soortgelijke vezels, alsmede afvallen daarvan; nieuwe ledige jute zakken, juteboek, gebruik te ledige zakken en andere voorwerpen van jute. Verbandwatten en verbandstoffen. Geneesmiddelen, kinabast, kamfer en chloro form. Bereide en onbereide huiden en vellen, uit gezonderd hazen- en konijnenvellen, hagedissen- huiden, slangenvellen en pelterijen, leder, als mede afvallen van leder, uitgezonderd reptiel en vischleder, lakleder en zeemleder, schoenen, laarzen en pantoffels, geheel of voor het grootste deel van leder. Plantaardige looistoffen en looistofextracten, synthetische looistoffen en chroomzouten. Vliegmachines en onderdeelen en toebehooren daarvan. Ruwe rubber en latex, oude rubberwaren en afval van rubber en van rubberwaren, regene- raatrubber, hard gummi, balata, alsmede gut tapercha, automobiel-, motor- en rijwiel binnen- en buitenbanden, massieve banden en cushion- banden. Cement van alle soorten, cementklinker, gips en kalk. Punt-,' of prikkeldraad, vertind blik in bla den, strippen, strooken en band. Metalen en metaallegeeringen met uitzonde ring van goud en zilver in: a. koeken, blokken, schuitjes, gietelingen, korrels of andere grondstofvorm b. in poedervorm. c. in staven, bladen, draad-, plaat-, band-, buis- of kabelvorm, in balken of andere gepro fileerde vormen. Afval en oud materiaal van metalen, van metaallegeeringen en van metaalwaren, andere dan van goud en zilver. Ijzererts, tinerts, zinkerts, mangaanerts, mag- nesiet, geroost en ongeroost pyriet en gasaarde. Benzol, zoomede andere benzolkoolwaterstof fen en alle in hoofdzaak uit benzolkoolwater stoffen bestaande vloeistoffen, phenol of carbol- zuur en naphtaline. Koolteer, asphalt uit koolteer, natuurasphalt en asphaltbitumen, een en ander mede in ver dunden of geëmulgeerden toestand. Aether-sulfurïcus, aceton, chloorkalk, calcium- carbide, chilisalpeter, natronsalpeter en zwavel. Salpeterzuur en zwavelzuur. Glycerine. Aethylalcohol, al dan niet tot andere dran ken dan bier en wijn verwerkt. Ontplofbare stoffen. Wapenen, munitiën, optische glazen en op tische instrumenten, vuurleidingsinstrumenten, zoeklichten, alsmede onderdeelen en toebehoo ren daarvan. Infusorienaarde. Chirurgische instrumenten, alsmede onder deelen en toebehooren daarvan. Zeildoek, zoo mede dergelijke weefsels met een gewicht van meer dan 800 gram maar niet meer dan 1500 gram per M2. Lompen van alle soorten, zoomede oud papier en afval van papier. Röntgentoestellen en de onderdeelen en toe behooren daarvan, zoomede Röntgenfilms. Alle op ongebruikelijke wijze of in ongebrui- Poging lot moord op zijn vrouw. Drie jaar gevangenisstraf geëischt. Drie jaar gevangenisstraf eischte Vrijdag de1 officier van justitie mr. Bosch bij de Amster- damsche Rechtbank tegen een dertigjarigen Am- sterdamschen ijzerwerker, die terecht stond voor de vacantiekamer der rechtbank wegens poging tot moord op zijn vrouw. De vrouw had haar man en kinderen alleen gelaten. Dinsdagmiddag 23 Mei kwam de ijzer werker haar tegen in de stad en hij vroeg haar mee te gaan naar de echtelijke woning om te praten over de verdeeling van den inboedel. Na eenige aarzeling ging zij op zijn voorstel in. Nau welijks was zij in de etage aan de Bloemstraat binnengegaan, of de ijzerwerker, die de deur achter haar had afgesloten, gaf haar met een knijptang een paar slagen op het hoofd, waarna hij haar bij den keel greep en met een scheermas wonden aan pols en armen toebracht. De vrouw riep om hulp en op haar „moord"„moord" geroep kwam de bovenbuurman naar beneden. Hij klopte, doch de ijzerwerker riep hem toe: „Ga maar weer weg, er is hier niets te doen, ze maakt immers altijd zoo'n lawaai". Een buur vrouw, die ook op het geschreeuw was afgekomen kreeg een dergelijk antwoord. De buren waren er niet gerust op, dat er niets gebeurde temeer daar de vrouw opnieuw op hulp riep. Zij waar-' schuwden een agent en deze trapte de deur in. De man werd gearresteerd. De vrouw, die be trekkelijk licht gewond werd, was spoedig her steld. De officier van justitie, Mr. Bosch was van oordeel, dat in dit geval een strenge straf diende te worden opgelegd, Verdachte leefde reeds ge scheiden van zijn vrouw en met opzet heeft hij haar in zijn woning gelokt met de bedoeling om haar te dooden. kelijke verhouding met ingevolge dezelfde wet ten uitvoer verboden goederen samengestelde producten. Gasbeschermingsmateriaal, waaronder g maskers, alsmede onderdeelen en toebehooren daarvan, gasmaskerzuurstoftoestellen, schuil- plaatsgasfiltertoestellen, alsmede onderdeelen en toebehooren daarvan; schuilplaatszuurstof- toestellen, gasmaskerhoogdrukcylinders, zuur stofpatronen, koolzuurfilterbussen, tegen strijd gassen geprepareerde kleeding, zoomede zuur stofkoffers en cylinders met zuurstof. Alle soorten haar- en wolvilt, geweven vilt hieronder begrepen. Gereedschappen en werktuigen voor metaal bewerking. Slijp- en polijstmiddelen in schijf- of poedervorm. Kalkstikstof, ammoniumnitraat, kaliumchlori- de, zadel- en koffermakerswerk, drijfriemen en transportbanden al dan niet afgepast, hand schoenen, ander lederwerk, een en ander geheel of voor het grootste deel van leder. Tuig- en zadelmakerswerk, alsmede alle mi litair lederwerk. GENEESKUNDIGE VOORZIENING IN BUI TENGEWONE OMSTANDIGHEDEN. Naar wij vernemen heeft de minister van sociale zaken bij den Raad van State met spoed aanhangig gemaakt een ontwerp van wet, houdende regelen met betrekking tot de geneeskundige voorziening onder de burger bevolking ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. In dit ontwerp wordt voorgesteld, aan de regeering bijzondere bevoegdheden toe te kennen o.a. ten aanzien van het vervangen van geneeskundigen, die door de bedoelde bui tengewone omstandigheden hun praktijk niet of niet volledig kunnen uitoefenen. Vrijdag is afgekondigd het Kon. Be sluit van 25 Augustus 1939 Stbl. 184 betreffende het verbod voor oorlogs schepen van vreemde mogendheden om te komen binnen de territoriale wate ren van het Rijk in Europa. Het besluit treedt onmiddellijk in werking. Britsche en Fransche missies uit Moskou vertrokken. De Britsche en Fransche militaire missies zijn vannacht of half een uit Moskou naar Leningrad vertrokken. Tijdens het afscheidsbezoek dat de leiders der missies hebben gebracht aan maarschalk Worosji- lof, heeft deze hen medegedeeld, dat de regee ring van de Sovjet Unie na het sluiten van het verdrag tusschen Duitschland en de Sovjet Unie, van oordeel was, dat de besprekin gen tusschen Frankrijk, Engeland- en de Sovjet Unie van geen nut meer waren. Aan allen die hun zomarvacantie hebben afgebroken. Nog viert de zomer zijn triomf. En, in een reeks van glorierijke dagen, Toont hij ons heel de dwaze nietigheid Van alie angsten en strijdvaardigheid, En al het rustloos worstelen en wagen.... Sereen en stralend, onberoerd Voor 't botsen der ambities en idee'en, Voltrekt zich de bekroning van 't seizoen En tochèls de natuur eens mee wou doen, Met al zijn kracht, vulkanenstormenzee'en....! Dan liep het menschdom sidderend Te hoop, voor het geweld, dat al het zijne In schrikkelijkheid en woede overtreft.... Want slechts in het natuurgeweld beseft De mensch van al zijn ijdel doen het kleine.... Maar neen.... de zomer doet niet mee Hij wendt zich af, en houdt zich van den doove Voor al ons zelf-gezochte ongeluk.... Wij twistenEn de zomer heeft het druk Met alle vruchten voor ons rijp te stoven....! Wij hadden, rekenend op zijn trouw, Vacantie onder zijn bewind genomen. Nog straalt hij, in zijn steeds gehouden woord.... Maar wij zijn gauw, beducht op massamoord, Zijn vrij regime ontvluchtNaar huis gekomen....I Daar zit de menschen ziet, in zak en asch, d'lliusie van zijn vrijheidsdroom vergrauwen.... Terwijl de zomer glanzend verder gaat Is 't nu geen tijd dat deze mensch verstaat Dat hij niet op zijn eigen aard kan bouwen Want al het ijdele vergaat Ook ditondanks zijn vreeslijke symptomen.... En hoe de mensch zich uitleeft in zijn daad In onverbroken glans en regelmaat Zullen nog duizend schoone zomers komen1 MELIS STOKE Op het prachtige, 110 H.A. omvattende land goed Duinrell te Wassenaar, toebehoorend aan graaf van Zuylen van Nijevelt, wordt van 610 September de Groote Bloemententoon stelling gehouden, georganiseerd door de afd. Wassenaar van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Een der fraaie Dahlia-soorten, die op deze Groote Nationale Bloementen toonstelling te zien zal zijn, n.l. de „Prinses Beatrix". JONGETJE VERDRONKEN. Twee andere kinderen konden worden gered. ZWARE DAG VOOR DE ZANDVOORTSCHE REDDINGSBRIGADE. ZANDVOORT Zaterdag. Een tragisch ongeluk is Vrijdagmiddag in het tentenkamp op het Noordelijk stille strand te Zandvoort geschied. Te omstreeks drie uur gingen de 17-jarige G. B. en de 9-jarige F. B. uit Haarlem een bad nemen. De oudste zwom een eindje zee in. waarna de jongste hem wilde volgen. Toen zij een eindje van het strand af waren verkeerde de jongste in gevaar. Alhoe wel zijn oudere broer nog reddingspogingen aanwendde, mocht het hem niet gelukken zijn broertje boven te brengen. Het kind verdween onder water en is daarna niet meer gezien. Het voorval verwekte in het tentenkamp na tuurlijk groote consternatie en velen begaven zich in zee, om te trachten het jongetje te vinden. De heer A. Loos begaf zich onmiddel lijk met de reddingsvlet van de Zandvoortsehe reddingsbrigade in zee en begon direct te dreg gen. Inmiddels werd de Zandvoortsehe red dingsbrigade gealarmeerd en spoedig waren enkele leden ter plaatse, die de leiding namen bij het zoeken. Hierbij hebben vooral de kam peerders zich zeer verdienstelijk gemaakt, daar men voor het afzoeken van een zwin geregeld jloegen van circa twaalf menschen noodig rad. Enkele uren achtereen heeft men ge dregd, doch zonder resultaat. Ook de Bloe- mendaalsche reddingsbrigade heeft op de meest lofwaardige wijze haar medewerking verleend. Eerst om zeven uur des avonds spoel de het lijkje aan, ongeveer 200 meter van de plaats waar het ongeval geschied was. Per Eolitiebrancard is het stoffelijk overschot naar et lijkenhuisje op de algemeene begraaf plaats overgebracht. Kranige redding op het Zuiderstrand. Eveneens te circa drie uur had op het Zui delijk stille strand bijna een verdrinkings ongeval plaats, doch hier konden door het tijdig ingrijpen van den bekenden menschen- redder Jacob Kraaijenoord, eerelid van de Zandvoortsehe Reddingsbrigade, twee meisjes Bij de Bronsgieterij van de Fa. Binder te Bloemendaal, is een beeld gereed gekomen, voorstellende „Snelheid en Verkeer", en bestemd voor het nieuwe Amstelstation te Amsterdam. Het beeld is ontworpen door den Haarlemschen beeldhouwer Theo van Reyn, van 7 en 11 jaar worden gered. De beide zusjes S. uit Amsterdam, tijdelijk wonende te Bent veld, waren met hun ouders aan het zwemmen even ten Zuiden van het postgebouw van de Z.R.B. Hier bevindt zich een gevaarlijke mui, waarin de beide meisjes geraakten. Zij konden niet meer tegen den stroom opzwemmen en dreven af. Hun hulpgeroep werd opgemerkt door hun vader, die zijn dochtertjes echter niet kon bereiken, waarop enkele andere ba ders te hulp snelden. Ook dezen mocht het niet gelukken de meisjes te redden. Inmiddels had Kraaijenoord de moeilijke situatie be merkt en bedacht zich geen moment om zich gekleed te water te begeven. Spoedig had hij de meisjes bereikt en hield hen boven water tot de komst van de reddingssloep, van de reddingsbrigade, die met het oog op de ge vaarlijke zee juist te water werd gereden. De bemanning van de vlet nam de meisjes over en roeide naar het strand terug. Per auto wer den de drenkelingetjes naar dr. C. A. van Fraassen gebracht op wiens last beiden naar hun woning werden overgebracht en onmid dellijk onder de wol gestopt. Het avontuur liep dank zij het kranig optreden van Kraaijenoord zeer goed af. Contactcommissie voor de arbeidsmarkt. Verplaatsing van arbeiders wellicht gewenscht. De regeeringspersdienst meldt ons: De tegenwoordige buitengewone omstandig heden zullen zonder twijfel mede moeilijkheden meebrengen voor het bedrijfsleven met betrek king tot de bezetting van de ondernemingen met voldoende geschikte arbeidskrachten. De minister van Sociale Zaken zal voor zooveel van hem afhangt, gaarne zooveel mogelijk mede werken tot oplossing van zoodanige moeilijkhe den in de daarvoor in aanmerking komende gevallen. Op den voorgrond moet intusschen staan, dat zooveel slechts eenigszins mogelijk de oplos sing moet worden gevonden door plaatselijke bemoeiing, met name door de plaatselijke or ganen van de arbeidsbemiddeling, waarvan ge bruikmaking in het eigen belang wel zeer wordt aanbevolen. Er zullen echter gevallen zijn, waarin ter plaatse in de behoefte niet kan worden voorzien terwijl elders wel geschikte krachten aanwezig zijn, of wel ter plaatse arbeiders beschikbaar zijn, die eerst na eenige training voor het werk geschikt zouden worden. Met name het vraagstuk van de verplaatsing van arbeiders en dat van de traning komt dus op den voorgrond. Ook zullen allicht nog an dere vraagstukken zich in de practijk blijken voor te doen, die een meer centrale behande ling vragen. Teneinde hierin zoo snel en zoo eenvoudig mogelijk te voorzien, ligt het in de bedoeling van den minister om aan zijn departement een kleine commissie in te stellen onder den naam „contact-commissie voor de arbeidsmarkt" be staande uit de volgende leden: mr. dr. A. L. Scholtens, secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken. dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid: ir. R. A. Verweii. hoofd van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, Meyer de Vries, hoofd der afdeeling werkver ruiming van het departement van Sociale Za ken, mr. D. J. Gorter, hoofd-commies aan het departement van Sociale Zaken, secretaris, die de evenbedoelde vraagstukken voor zoover noo dig zal behandelen en door onderling overleg een spoedige en doelmatige beslissing zal trach ten te bevorderen. De commissie zal, zoo noodig, veelvuldig ver gaderen en contact houden met het departe ment van Economische Zaken. Haar adres is: Bezuidenhout 30 Den Haag. Teneinde misverstand te voorkomen worde er nog op gewezen, dat vragen omtrent verlof uit militairen dienst van ïngelijfden niet tot de be voegdheid de commissie behooren. The beach EEL New-York gaat ieder week-end naar „the beach". Alleen oude vrouw tjes blijven achter hun gestroom lijnde en electrische spinrokken en de baby's in hun lucht-gekoelde-wiegen. De heel rjjke New-Yorkers zitten ergens in de bergen of maken tochten per zeekasteel naar verre, vreemde, midden-Amerikaansche landen. Of baden op 't strand van Miami, Of flirten op Hawaii. Of liggen lui en languit op de lente achtige kusten van Bermuda. Maar de rest van New-York gaat naar „the beach". In de hooge, nauwe stad met haar krioelende millioenen is 't hun te warm. Daarom gaan ze naar de smalle, door een heete, loodrechte zon blakende beach waar je de zee niet kunt zien vanwege de krioelende millioenen. In het woordenboek staat: beach, a) strand, oever, b) grint. Maar grint is het niet en oever is het wel maar dan: zee-oever en strand is het ook niet. Niet ons strand. Niet dat strand van ons wiegje. En heelemaal niet: waar de blanke top der duinen. Beach is beach. Een optimist zou het na eenige aarzeling strand kunnen noemen. Een pessimist: een mierenhoop of een pie- renbak of een onbegrijpelijk genoegen. Maar ik zeg: die Amerikanen, die New-Yor kers die met alles duizendmaal tevredener en blijder zijn dan wij vermoeide, verwende, ouwelijke Europeanen zijn dol-gelukkig met hun beach. Te kust en te keur Langs den heelen Atlantischen Oceaan. Coney Island, dat een enorme, daverende ker_ mis is, is de meest bezochte. Dat is iets gewel digs. Dat is iets heel specifiek-New-Yorksch. Zoo specifiek dat er altijd en iederen dag meer en heel wat meer, menschen heengaan dan naar de wereldtentoonstelling. Ik zal u binnenkort een indruk trachten te geven van deze gewel digste. rumoerigste en gezelligste aller kermis sen. Vandaag schrijf ik over de beach-in-het- algemeen. Als New-Yorksch verschijnsel. Als levensvoorwaarde voor deze geweldige stad. die er Zaterdags en Zondags naar een beetje lucht komt happen en er den haastigen spoed, die zelden goed is en die de menschen oud en moe en uitgeput maakt, komt vergeten. Wij hebben een andere opvatting van fris- sche lucht en luieren. Wij houden van onze wij de, stille stranden, waar we baden en rusten en rusten en baden en kijken naar de wolken en de meeuwen en den wind over het zand en door de helm van de duinen en luisteren naar het roepen van vogels en het ruischen van de branding. Hier zit je op 'n mooien dag al gauw tusschen en paar honderd duizend mede-menschen, die het strand en den oceaan aan het oog onttrek ken en die per honderdduizend op z'n minst vijf-duizend van die kleine draagbare radio's bij zich hebben, zoodat de meeuwen op de vlucht gaan voor de jazz en het lied van de branding terugdeinst voor de „swing" en bij iedere beach behoort een cafetaria en daar gaat u aan de kassa bonnetjes koopen en die bon netjes gaat u aan het buffet inruilen voor een broodje met een vet knakworstje. Dat heet hier officieel „Frankforter" en in gewone taal „frank" of „hot dog" en voor de geur van een paar maal honderdduizend hot-dogs trekt de geur van de zee zich terug. Dit prachtige land en dit jonge-blijde, onver- wende volk doen nu eenmaal alles op dezelfde manier. Er is hier geen individueele voorkeur. Iedereen houdt van hot-dogs. zooals iedereen van hot-jazz houdt en zooals iedereen hetzelfde gekleed gaat en dezelfde genoegens heeft en dezelfde sigaretten rookt Daarom zien alle spijs kaarten van alle restaurants er hetzelfde uit. Daarom zijn hier maar een stuk of tien si garetten merken en twintig soorten chocola en twee politieke partijen, die de lakens uïtdee'en en vijf soorten kaas en de heele stad New-York me+ evenveel inwoners als neel Nederland met maar vijf groote dagbladen en zoo komt hn' ook, dal iemand die iets weet te maken, of *e schrij ven, of te koken, of te zingen, of te bakken, of te spelen wat hier menj of lekker of goed of prettig wordt gevonden zoo schatrijk kan worden. Want dan heb ie 'net heele land tot klont. En dit is een geweldig groot land. Zoo komt het ook dat een zoon der lauwe westerstranden, een Nederlander die een kop pige individualist pleegt te ziin. eerst even moet wennen aan de beach. Hij moet er aan wennen, dat behalve hij zelf er nog v'cthonderdduizend menschen in het zand liggen, die allemaal de zelfde mopjes uit allemaal dezelfde radiootjes tooveren en die allemaal dezelfde knakworstjes eten met elle maal dezelfde coaca-colo bespoeld. Maar wanneer die individualistische Neder lander, die gelijkvormigheid begrepen heeft, dat gaat hij doordenken en begrijpen hoe enorm veel er hier voor de menschen wordt gedaan. Dat er overal van die gemeentelijke zee-bad plaatsen zijn, met gemeentelijke kleedinghokjes en gemeentelijke zonneparasols en gemeentelijke douche-inrichtingen, gemeentelijke drinkwa terkranen. waschgelegenheden, binnenbaden, buffetten en gymnastiekonderwijzers-op-het- strand, die den heelen heeten dag door gym- nastiek-oefeningen doen met uit-zich-zelf-ont- stane groepjes beach-bezoekers. En achter de zooveel-maal-honderdduizend menschen is de Atlantische Oceaan en wanneer ge warm zijl van de kniebuigingen en de romp- zwaaiingen van de hot-dogs. de swing, de zon en he' plezier, dan wandelt ge den Atlantischen Oceaan in en die maakt u weer koel en frisch en zoo toeft iederen Zondag en Zaterdag heel New-York, behalve de gestroomlijnde spinrok ken-vrouwtjes en de air-conditioned zuigelingen „on the beach". Waarvan een heel groot ge deelte daar dan ook nog blijft overnachten, want waarom zou je drie uur in een benauwde ondergrondsche gaan zitten, als de nacht zoo mild en koel is en de zee een slaaplied zingt? E. ELIAS. Aantal scholen te Amsterdam tijdelijk gesloten. In Amsterdam Is een groot aantal scholen in gereedheid gebracht voor het tijdelijk le geren van troepen bij een eventueele mobili satie. Aan deze scholen moet het onderwijs tij delijk stilstaan en aan de kinderen is daarom voorloopig vrijaf gegeven. Wordt tot mobilisatie overgegaan, dan zullen de bedoelde scholen slechts korten tijd voor het legeren van troepen worden gebruikt. Het onderwijs zal na het vertrek der troe pen zoo spoedig mogelijk worden hervat. Voor het geval het noodig mocht zijn de schoolgebouwen langer voor het legeren van troepen beschikbaar te houden dan thans wordt verwacht, zal het gemeentebestuur maatregelen beramen om in het onderwijs der kinderen, die nu daarvan verstoken zijn, te voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5