BRITSCH-POOLSCH BIJSTANDPACT JkiCen's tot is JjuutfküjA's tot Frankrijk en Engeland één blokterverdediging van de vrijheid Ontploffing in Engeland oudexteekeud Gewijzigd Engelsch kabinet in Oorlogstijd ZATERDAG 26 AUGUSiüS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 5 De Fransche minister-president Daladier heeft gisteravond een radio rede uitgesproken, waarin hij het vol gende zei: „Ik heb mij hedenavond eenige oogeblikken tot u willen richten om dat het in de moeilijke uren die wij beleven noodig is, dat het hoofd van de regeering der republiek in voort durend contact blijft met het Fran sche volk. Gij volgt, het is mij bekend, met gespannen aandacht ons optre den voor het heil van den vrede des vaderlands. De bezoeken, die ik ont vang, de daden die ik verricht, de conferenties die ik beleg, gij volgt ze uur voor uur en gij weet wel, dat heel deze inspanning geen ander doel heeft dan den oorlog te doen wijken. Omdat ik de verantwoordelijkheid draag voor het optreden van Frank rijk wil ik geen enkel oogenblik in deze bange dagen de gevoelens ver geten die ons allen bezielen: liefde voor den vrede, respect voor de eer, algeheele toewijding aan het vader land. Daladier Gij kent mij voldoende om te weten dat ik om een oorlog te bezweren alles zou doen wat menschelijkerwijze mogelijk gedaan kan wor den. Ik zal niet ophouden een beroep te doen op de rede van alle volkeren en ik geloof, wanneer ieder verantwoordelijk staatsman oprecht den vrede wil, alle problemen gere geld kunnen worden door vrije en loyale on derhandelingen. Maar waarom riskeert de kwestie Dantzig heden bij voorbeeld een Europeeschen oorlog te ontketenen? Dat komt in de eerste plaats omdat zij, opgediend onder bedreiging met geweld en reeds begeleid door uitgebreidere eischen, de kwestie stelt van de vrijheid en het leven van Polen: Met de vrijheid en het leven van Polen, dat wil zeggen, met het leven en de vrijheid van 33 millioen men- schelijke wijzens is het lot der andere volken van Europa zelf op het spel ge zet. Het is het lot der Franschen. Er is niemand onder u, die niet begrijpt dat, wanneer door een gebrek aan helder inzicht of door lafheid wij het een na het ander al deze volken zouden laten omkomen, dat dan, na ons woord te hebben verloochend, ons ideaal verraden, onze levensbelangen te heb ben miskend, wij zonder eer, zonder vrienden, zonder steun zouden staan, wanneer weldra deze onderneming tot overheersching van Europa zich plotseling tegen ons vaderland zou keeren. Laten wij eraan toevoegen, dat deze onver mijdelijke stormloop tegen Frankrijk dan zou beschikken over nog aanzienlijker hulpbron nen en nog uitgebreider middelen dan die, welke heden het land zouden kunnen bedrei gen. Om een vredesfront te vormen tegen alle pogingen tot agressie hebben wij met andere landen verplichtingen aangegaan, met alle landen die een gelijke verplichting als wij wil den aanvaarden in den zelfden geest van men- schelijke solidariteit. Met dit doel hebben wij o.m. met Rusland, in overeenstemming met Engeland politieke en militaire besprekingen aangeknoopt. Wij hebben alles in het werk gesteld om ze tot een succes te maken en wij dachten dat zij tot een gelukkig einde zouden komen, toen Rusland, plotseling zijn politiek en zijn leer omverwerpende, met Duitschland een pact onderteekende, dat het in staat stelde zich te onttrekken aan de verplichtingen die de po litiek welke het steeds openlijk had uitge sproken, het oplegde. Ongetwijfeld heeft het verdrag ten doel een Duitsche agressie op Rus land of een Russische op Duitschland te verbieden, maar de beide landen hebben geen gemeenschappelijke grenzen. In werkelijkheid toonen de duistere omstandigheden, waaronder over het pact is onderhandeld, het uur waarop het werd gepubliceerd, de be woordingen van zijn artikelen, duide lijk, dat het de kansen verhoogt van een agressie op de vrienden van Frankrijk en op Frankrijk zelve. Echter hebben alle mogendheden reeds haar stem doen hooren tegen de ontketening van geweld, er werden reeds in grooten getale pogingen ondernomen en reeds werd een be gin gemaakt met verwezenlijking van po gingen. De hoogste leider der kerk heeft een beroep gericht tot de wereld op die hooge ge voelens van menschjievendheid en broeder schap, die alle menschen moeten vereenigen. Roosevelt heeft uit naam van de groote re- J.act tBexlijn-TJloskou vexqxoot de kansen op aqxessie vullens den pxendet 'publiek der Vereenigde Staten edelmoedig en dapper het initiatief genomen om de naties uit te noodigen hun geschillen te onderwer pen aan een practisch onderzoek en aan een rechtvaardige en belangelooze arbitrage. De koning der Belgen, de souverein van het land, welks martelaarschap tijdens den oorlog ons nog voor den geest staat, heeft zich in be woordingen die het hart van alle menschen ontroeren gericht tot de redelijkheid van alle verantwoordelijke mannen. Op al deze oproepen en pogingen heeft Frankrijk reeds geantwoord. Het heeft onmid dellijk geantwoord, het heeft hun zijn alge heele adhaesie en vurige goedkeuring gegeven, zal die geven en herhaalt dit. Deze oproepen en pogingen moesten gehol pen worden door kalmte en koelbloedigheid. Daarvan geeft Polen het bewijs, welk land sinds verscheidene maanden een onbetwist- baren moed betoont. Om het heil en de vrijheid te verze keren van de volken en de onafhan kelijkheid der naties die evenals wij zelve de vitale belangen en de eer der menschheid verdedigen, verzamelt het vastberaden Groot Brittannië zijn krachten en de krachten van zijn rijk, gelijk wij onze krachten verzamelen. De vastberadenheid die ons bezielt is gelijk aan die van Engeland. Voor de verdediging van de vrijheid vormen Frankrijk en Engeland nog slechts één enkel blok. In deze voor het lot der wereld plechtige uren willen wij allen gelooven dat ondanks alles de wijsheid en het verstand tenslotte zullen zegevieren. Wanneer echter ons stre ven vergeefsch mocht blijven zouden wij, Fran sche mannen en vrouwen, een beroep doen op uw moed gn uw wil om niet de slavernij te ondergaan, dien wil, die de jongemannen be zielt, welke bij honderdduizenden zich aange meld hebben bij de regimenten, met die ern stige en zwijgende vastberadenheid waarvan nog nooit een volk, dat door oorlog werd be dreigd, een zoo schitterend voorbeeld heeft gegeven. Franschen, wij willen vrij blijven. Wij wil len den vrede, wij zouden niet kunnen aan vaarden ons te onderwerpen aan de somma ties van het geweld en aan de heerschappij van het onrecht. Fransche mannen en vrouwen, ik behoef u uw plicht niet aan te geven. Ik weet dat gij vastbesloten zijt om met alle offers het lot vair het vaderland te verzekeren. Duitsche schepen varen niet meer uit. Onderweg zijnde schepen moeten terugkeeren. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: Nu de Engelsche regeering haar han delsvloot instructie heeft gegeven om in Engelsche havens te blijven, resp. daarheen terug te keeren, heeft de Duitsche regeering de koopvaardij be vel gegeven eveneens in de Duitsche havens te blijven of daarheen terug te keeren. Lufthansa staakt diensten op het buitenland. De Deutsche Lufthansa heeft sedert gistermiddag het luchtverkeer op al haar buitenlandsche trajecten stopgezet Litauen zal strikte neutraliteit handhaven. Van zeer gezaghebbende zijde te Kaunas wordt de positie van Litauen bij de tegenwoor dige internationale spanning als volgt uiteenge zet: Litauen heeft sedert 22 Maart jl. een niet- aanvalspact met Duitschland, welks geldigheid onlangs officieus werd bevestigd. Litauen heeft overigens een niet-aanvalspact met de Sovjet- Unie. De legatie der Sovjet-Unie te Kaunas, heeft enkele dagen geleden de verzekering gegeven dat de Sovjet-Unie dit pact zou eerbiedigen. De Litausche regeering Heeft haar vertegen- woordige te Moskou vezocht aan de Sovjet- regeering te vragen de door haar legatie te Kau nas gegeven verzekeringen officieel te bevesti gen. Tenslotte heeft Litauen een voortdurend contact met de regeeringen der andere Oostzee- staten. Litauen handhaaft derhalve zijn politiek van strikte neutraliteit. eischt vijf dooden. Arrestatie sou verricht zijn. Vrijdagmiddag te half drie heeft zich een heftige ontploffing voorgedaan in Rroadgate in het centrum van Coventry. Hierbij zijn vijf personen om het leven gekomen, terwijl velen werden gewond. De schade, welke werd aangericht aan autobussen, trams en particuliere auto's alsmede winkelruiten, wordt op eenige honderdduizenden ponden ster ling geraamd. De geheele straat was bezaaid met stukken glas en brokstukken, waar- tusschen de dooden en gewonden lagen. Naar verluidt is kort na de ontplof fing iemand gearresteerd. BALKANFRONT OP KOMST? Drukke diplomatieke besprekingen te Ankara. LICHTINGEN TURKSCHE RESERVE ONDER DE WAPENEN. Verscheidene lichtingen van de Turksche re serve hebben order gekregen, zich voor 1 Sep tember bij hun garnizoenen te melden. De ministers onderbreken hun vacanties om naar de hoofdstad terug te keeren. Ook presi dent Inönü keert naar men meent te weten, onmiddellijk naar Ankara terug. Er heerschte gisteren opvallende activiteit onder de diplomatieke vertegenwoordigers van de Balkan-entente, die langdurig met elkaar ge confereerd hebben. Daarna brachten zij achter eenvolgens elk een bezoek aan den minister van Buitenlandsche Zaken. Het werkelijke doel van de bespre kingen is niet bekend, doch politieke waarnemers alhier gelooven, dat de di plomaten met het oog op den dreigen den toestand de wenschelijkheid heb ben besproken van het vormen van een gemeenschappelijk front door de Balkans taten. Boodschap van de Labourparty aan liet Duitsche volk. „De vrede kan gered worden." De Britsche Labourpartij heeft een bood schap uitgegeven aan het Duitsche volk. Daarin wordt gezegd: ..Uw regeering heeft zoo juist een niet aan valsverdrag gesloten met Moskou. De regee ring van wie u gedurende zes jaren is verteld, dat zij uw grootste vijand was is thans in één nacht veranderd in uw historischen vriend. De Britsche arbeiders zeggen u met alle plechtig heid dat dit pact in het geheel geen verschil heeft uitgemaakt voor het standpunt van En geland en Frankrijk. Duitschland heeft grond stoffen en voedingsmiddelen noodig.. Wanneer een oorlog komt zal het het zeer moeilijk vin den ze te krijgen. De Engelschen en de Fran schen zullen de zeeën beheerschen. Wij voeden niet den wensch het Duitsche volk te vernieti gen. Wij zijn geweest en zijn nog uw vrienden. Wij doen alles wat in ons vermogen ligt om u thans de waarheid te zeggen voor het te laat is. Wanneer de vrede thans gered kan worden en hij kan worden gered kan een nieuw Europa en een nieuwe wereld worden opge bouwd. BELGISCHE REGEERING MAANT DE BEVOLKING TOT KALMTE AAN. Volmachten voor de regeering in oorlogstijd. MINISTER VAN LANDSVERDEDIGING GEMACHTIGD 200.000 G A SM AS KERS AAN TE SCHAFFEN. Over den Vrijdag te Brussel gehouden kabi netsraad werd het volgend communiqué gepu bliceerd: De minister-president en minister van Buiten landsche Zaken heeft verslag uitgebracht over den internationalen toestand. De minister van landsverdediging heeft een uiteenzetting gegeven van de aanvullende vei ligheidsmaatregelen welke voor dézen toestand worden vereischt. Deze maatregelen zijn den zelfden dag genomen. Het land zal er een nieu we bevestiging in vinden van zijn wil tot on afhankelijkheid temidden van de conflicten, die Europa verdeelen. De regeering beveelt de be volking aan kalm te blijven. Niets in de door andere mogendheden ge nomen militaire maatregelen heeft het karakter van te zijn gericht tegen België, welks diploma tieke positie welbekend is en een gewaardeerde factor vormt van de evenwichtigheid van het land. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft verschillende wetsontwerpen voorgesteld: 1. Verlenging voor den duur van den oorlog van de mandaten der geconsti tueerde lichamen en die der tijdelijke ambtenaren. 2. Een wet betrekking hebbende op de verleening van volmachten geduren- den den oorlog. 3. De opschorting voor den duur der mobilisatie van de onvereemgbaar- heid van functies in vertegenwoordi gende lichamen en militaire functies. 4. Aan de onder de wapenen staan de soldaten zal uit hoofde van mili tairen dienst een schadeloosstelling worden toegestaan. De minister van landsverdediging is ge machtigd voor de burgerbevolking 200.000 gas maskers aan te schaffen. Onder de tegenwoordige omstandigheden heeft de regeering besloten zich te onthouden van iedere deelneming aan manifestaties van welken aard ook. Oieide landen televen elhaax mmiddelifken steun ingeval van een tedxeiqinip Minstens vijf jaar van kracht De overeenkomst van wederzijdschen bijstand tusschen Engeland en Polen is gisteravond in het Foreign Office onderteekend door Lord Halifax aan den eenen en den Poolschen ambas sadeur aan den anderen kant. De Engelsch-Poolsche overeenkomst vervangt en geeft formeel effect aan de voorloopige overeenkomst, welke tot stand gekomen is tusschen de Britsche en Poolsche regeering, tijdens het bezoek van minister Beek aan Londen en die op 6 April jJ. in het Lagerhuis bekend werd gemaakt. Het is een bron van levendige voldoening voor beide regeeringen, zoo meldt Reuter, dat de onderhandelingen over de onderhavige overeenkomst zoo snel en op zoo bevredigende wijze zijn ge sloten. De overeenkomst bestaat uit acht artikelen, waarin de omstandig heden worden vastgelegd, onder welke de verdragsluitende partijen elkander te hulp zullen komen. De acht artikelen zijn: 1. Mocht een der contracteerende partijen in vijandelijkheden verwikkeld raken met een Europeesche mogendheid tengevolge van agressie door deze mogendheid, dan zal de andere contracteerende partij onmiddellijk allen steun en bijstand geven, die in haar vermogen ligt. 2. De bepalingen van art. 1 zijn ook van toepassing op iedere actie door een Europee sche mogendheid, welke duidelijk direct of indirect een bedreiging vormt voor de onaf hankelijkheid van één der contracteerende partijen, en van zoodanigen aard was dat de betrokken partij het een levensbelang achtte er met zijn gewapende krachten weerstand aan te bieden. Mocht een der partijen verwikkeld raken in vijandelijkheden met een Europeesche mo gendheid tengevolge van een actie van die mogendheid welke de onafhankelijkheid of neutraliteit van een anderen Europeeschen staat zou bedreigen op zoodanige wijze, dat zij een duidelijke bedreiging vormt voor de vei ligheid van die partij, dan zijn de bepalingen van art. 1 van toepassing, echter zonder be nadeeling van de rechten van den anderen betrokken Europeeschen staat. 3. Mocht een Europeesche mogendheid trachten de onafhankelijkheid te ondermijnen van een der partijen door handelwijzen van economische penetratie of op eenigerlei andere wijze, dan zullen de partijen elkander steunen in het weerstand bieden aan dergelijke pogin gen. Mocht de betrokken Europeesche mogend heid daarop vijandelijkheden ontketenen tegen een van de partijen, dan zijn de bepa lingen van artikel 1 van toepassing. 4. De methoden van toepassing der ver plichtingen tot wederzijdschen bijstand zullen opgesteld worden tusschen bevoegde militaire Beroep op liet Zwitsersclie volk. Weldoordachte en waardige houding dient aangenomen. Na een vergadering van den Federalen Raad van Zwitserland ter bespreking van den huidi- gen internationalen toestand, waaraan zeven raadsheeren deelnamen, is een communiqué ge publiceerd, waarin wordt gezegd: ..Op het oogenblik lijkt het niet onmogelijk, dat de internationale crisis langs vreedzamen weg wordt opgelost Wij moeten evenwel de eventualiteit van een oorlog onder de oogen zien. Zonder twijfel kunnen wij met reden zeg gen, dat ons land niet onmiddellijk wordt be dreigd in geval van een conflict, doch dit zal den federalen raad en de militaire autoriteiten niet beletten de gebeurtenissen met de grootst mogelijke aandacht te volgen en alle maat regelen te nemen, welke door de omstandig heden worden geëischt. Het is thans zaak be reid te zijn en geen ongerustheid of nervositeit te toonen. Onze soldaten moeten rekening houden met de mogelijkheid, dat zij zullen worden opge roepen en zich hierop voorbereiden. Het is nood zakelijk, dat ieder zijn kalmte bewaart. De fe derale raad is overtuigd, dat het Zwitsersche volk in deze dagen een weldoordachte en waar dige houding zal aannemen De bevolking van de Vrije Stad Dantzig volgt met intense spanning het verloop der gebeurtenissen. Te Zoppot kwam een groote menigte bijeen, die demon streerde voor „den terugkeer naar het Duitsche Rijk". vloot- en luchtautorlteiten van de betrokken partijen. 5. De partijen zullen volledig en snel in lichtingen uitwisselen betreffende iedere ont wikkeling. welke zou kunnen dreigen hun ver plichtingen van wederzijdschen steun en bij stand in werking te doen treden. 6. De partijen zullen elkander mededeeling doen van de bepalingen van alle verplichtin gen tot bijstand tegen agressie, welke zij reeds aanvaard hebben of in de toekomst aan an dere staten zouden kunnen geven. 7. Mochten de partijen verwikkeld raken in vijandelijkheden tengevolge van de toepassing der onderhavige overeenkomst, dan zullen zU geen wapenstilstand of vredesverdrag sluiten dan met wederkeerige overeenstemming. 8. De overeenkomst blijft van kracht vijf jaar daarna. Voor opzegging moet een termijn van zes maanden in acht genomen worden. Engelsch antwoord op den oproep der Oslostaten. Boodschap met sympathie begroet. Op 24 Augustus jl. heeft de Engelsche regee ring aan de Belgische regeering het volgende doen weten: Zijne Majesteits Regeering heeft het beroep, door den Koning der Belgen gedaan namens de vertegenwoordigers van de Oslo-staten. te Brus sel in conferentie bijeen, met sympathie be groet. Zijne Majesteifs regeering. heeft harerzijds herhaaldelijk den wensch uitgesproken om alle geschillen, welke tusschen de naties mochten ontstaan, door vrije onderhandeling op te lossen en zij is te allen tijde bereid het mogelijke te doen om mede te werken tot hot scheppen van voorwaarden waaronder zulke onderhandelin gen tot een geslaagd en bevredigend einde ge bracht kunnen worden. Het berusten in het opleggen van beslissingen door geweld of door bedreiging met geweld kan slechts de pogingen belemmeren en tegenwer ken van hen die streven naar de vestiging van een internationale orde der dingen, waarin de vrede kan behouden blijven en de rechtvaardig heid betracht, zonder de rechten of de onafhan kelijkheid van eenigen souvereinen staat te schenden. Ook Polen antwoordt. De Poolsche president der republiek, Mos- cicki, heeft Koning Leopold een telegram ge zonden van den volgenden inhoud: Ik heb kennis genomen van de edele redevoe ring van Uwe Majesteit en oprecht bewonde ring gevoeld voor de daarin uiteengezette be ginselen. Polen heeft steeds de gedachte verde digd, dat een duurzame macht nooit gevestigd kan worden op onrechtvaardigheid, gepleegd tegenover zwakkeren. Eveneens heeft Polen steeds de beste garantie voor den vrede gezien in een regeling der internationale problemen langs den weg van onderhandelingen, gebaseerd op billijkheid en op eerbied voor de weder- zijdsche rechten en belangen. Fransche socialisten keeren zich van de communisten af. In antwoord op een mededeeling van de communistische parlementsfractie heeft de socialistische fractie, die gistermiddag onder voorzitterschap van Blum vergaderd heeft, de meening uitgesproken, dat de onderteekening van het Duitsch-Russische pact en de hou ding. die de communistische partij ten aan zien hiervan heeft aangenomen, het haar on mogelijk maken, een gemeenschappelijk op treden met de communistische partij te over wegen. Oppositie er in vertegenwoordigd Uit gezaghebbende Britsche regee- ringskringen verluidt, naar Reuter meldt, dat wijzigingen onder oogen ge zien worden in het kabinet in geval van oorlog Het plan, dat thans voor oogen staat, is de vroegere conserva tieve ministers en de leiders der oppo sitie partijen uit te noodigen om zitting te nemen in de landsregeering. Tege lijkertijd zal er een z.g. „inner cabi net" gevormd worden, bestaande uit ongeveer zeven ministers. Men denkt, dat dit inwendige kabi net waarschijnlijk zal omvatten: Cham berlain. Halifax, Simon, Lord Chat- field, Attlec, wanneer hij daartoe be reid is. Sinclair en Churchill. Bovendien zal het aantal leden van het kabinet worden uitge breid en is het mogelijk, dat Eden in het kabinet terugkeert In dit verband is het belangwekkend op te merken, dat in hun vergadering van heden de dne executieven der La- bour-beweging besloten hebben dat Labour geen portefeuille zal aanvaar den in een oorlogskabinet tenzij de goedkeuring verkregen wordt van een voltallige gedelegeerdenconfer'entie der Labourpartij met inbegrip van de vak- vereen igingen. Reuter verneemt, dat tot dusverre nog geen voorstel is gedaan in deze aangelegenheid aan de Labourparty.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9