Vaedseiaacmm ua&tyesteCd Eens geschat blijft geschat. NCEZCMEN /TUKKIN Kinderkoor „Inter Nos" DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD UIT HET LAND DER WERELD KAMPIOENSCHAPPEN. (Van een specialen medewerker.) H. De heer J. van den Berg, de directeur van het Amsterdamsche Stadion, verscheen bij de wereldkampioenschappen In Milaan's Vigo- rellibaan als tolk tusschen den starter bij de sprintnummers, die alleen maar Italiaansch en Fransch sprak, en de renners uit Noorde lijker gelegen landen, die deze Romaansche talen niet al te vlot meester zijn. De Amsterdamsche Stadiondirecteur rede neerde in ongeveer alle Europeesche talen tegelijk, nadat hij gedebuteerd had met een speechje tegen den Chinees Wing, die de eer genoot om deze wereldkampioenschappen te openen met de allereerste der vele series. Wing, de etaleur van een Rotterdamsch Kleedingmagazijn, had een eigen Chineeschen helper meegenomen, maar ook dat hielp hem niets, hij boekte zijn jaarlijksche nederlagen als Chineesch representant op de wereld kampioenschappen .maar even zoo goed komt hij volgend jaar terug. De heer Van den Berg assisteerde tevens de jury bij den toss voor elke sprintrace, om uit te maken welke renner in de eerste ronde den kop moest nemen. De allereerste toss mis lukte grandioos: de opgeworpen lire verdween in een opening tusschen grasveld en houten wielerbaan en zal daar blijven liggen tot de baan afgebroken wordt. Maar misschien ge beurt dat wel als Italië weer eens een wereld kampioenschap mag organiseeren, maar dan in een andere stad dan Milaan, want deze Vigorellibaan heeft zeven jaar geleden in Rome dienst gedaan bij de wereldkampioen schappen van 1932. Wel makkelijk zoo'n ver- huisbare houten baan, bij cementen banen gaat dat nu eenmaal niet. Een razend-snelle baan, deze 397 Meter en 57 c.M., de werelduurrecordbaan met zijn houten dek en open middenstuk, een baan zonder zon en regen. Van het schuine dak over de baan profiteeren ook de tallooze sprinters op den heeten Zaterdagmiddag-der-series, want de een na den ander verdwijnt stiekem uit het gloeiende middenveld om koelte te zoeken in de schaduw bij de laatste bocht. Tenslotte is het rennersfcamp leeg en de schaduwbocht vol wielrenners in hun kleu rige truitjes, waartusschen de zwarte hemden en witte broeken van de Italiaansche officials fel afsteken. De nog hoogere Italiaansche officials zijn geheel in witte pakken, zooals de pas dertig jarige generaal Antonelli, die vorig jaar bij het wieleruitstapje naar Volendam een prach tig object vormde voor alle fotografen, toen hij met een paar schattige Volendammer meisjes stond te praten. Nu valt de generaal, die voorzitter van den Italiaanschen Wieler bond is, nauwelijks op tusschen de vele andere prachtig uitgedoste wielersportliefhebbers van Italië. In een sprintrace over twee ronden dient de eerste ronde ..just for fun" in sommige races. Een Belg en een Duitscher komen daarin eenmaal, al balanceerend, tot stil stand vlak bij de perstribune, waar een foto graaf op zijn gemak een portretkiek van den Belg gaat maken. „Souriez s.v.p." verzoekt de man van het fototoestel en de renner glim lacht vriendelijk op verzoek. Er kan veel ge beuren in zoo'n eerste ronde. Slechts drie journalisten uit Nederland en een uit Rome vertegenwoordigen ons land op de perstribune, dat is bij wereldkampioen schappen wel eens anders geweest, maar ja, de tijdsomstandigheden ook Sprinten moet men met het hoofd en met de beenen. Helaas had Smits in zijn achtste finale tegen den Deen Palle Hoeltzer zijn hersens thuisgelaten en zijn beenen konden het niet meer redden toen hij zich had laten verrassen. Een half uur later bewees Derksen in de kwartfinale tegen denzelfden Deen hoe gemakkelijk de man te kloppen was, Derksen nam revanche voor zijn landgenoot, maar daar schoot de door eigen onachtzaamheid uitgeschakelde Smits niets meer mee op. Drie renners had Polen naar de sprintwed strijden gezonden: Jedrzeyewski, wiens naam bijna even onuitsprekelijk is als die van zijn tennissende landgenoote die in Engeland gemakshalve „Jed" genoemd wordt, Kupezak wiens naam in Italië steeds een orkaan van gelach verwekt omdat dit Poolsche woord in het Italiaansche heel wat anders beteekent. en Szamota, de man met de zonderlinge X- beenen. „Geen wonder dat je x-beenen krijgt als je steeds door die nauwe Poolsche corridor moet loopen", hoorden we als verklaring op de perstribune opmerken. Ten slotte weet de pers overal een verklaring voor te vinden. Nader meldt onze speciale medewerker ons nog: Na twee fel bevochten wedstrijden op de Vigorellibaan te Milaan, waarvan de Zondag avondraces te één uur 's nachts nog aan den gang waren met de derde stayers-serie, kreeg het internationale wielergezelsehap Maandag een welverdienden rustdag, die aan de oevers van het Comomeer werd doorgebracht om daar bij te komen van den zenuwsloopenden Zon dagavond met zijn vele valpartijen en inciden ten. Al heel vroeg Maandagmorgen vertrokken de auto's met renners, officials en journalisten van het wielerhome „Prinzipe e Savoia" aan de Piazzale Fiume, maar gelukkig kwam er spe ling met het vertrekuur, zoodat ook de laatko mers in de gelegenheid waren mee te trekken naar Stresa. Een uitgebreid gezelschap van internationale wielervermaardheid was het, dat daar aan de oevers van het Comomeer, niet zoover verwij derd van het wegparcours bij Varese, op adem ging komen. Stresa is de stad waar eens nog niet zoo lang geleden de mogendheden bijeen kwa men om over vrede te praten. Had men thans die taak maar kunnen overdragen aan de in ternationale wielerfamilie, want daarin zaten Franschen en Italianen, Engelschen en Duit- schers, broederlijk bijeen en vermaakten zich met de vredige opmerkingen van een paar grapjassen zooals onze amateur Piet Smits, die er even goed de stemming in kan houden, als vroeger Van Egmond dat deed. Nog heel wat werd er gepraat over de races van Zondagavond, die in hun opwindende va riatie zoo scherp afstaken bij het monotone Zon dagmiddagprogramma. Alom was men van mee ning, dat met Derksen de beste man gewonnen had, want tweemaal had hij Aslolfi royaal ge slagen door zuiver snelheid, terwijl de Italiaan slechts eenmaal de zege had kunnen bereiken door een beslissing van de jury, die mogelijk, wanneer er geen Italiaansch renner bij betrok ken was geweest, andersom zou zijn uitge vallen. Het succes van Derksen straalt ook af op de andere Hollanders; Swaab de Beer c.s. hadden reeds Zondagavond op het middenveld heel wat gelukwenschen gekregen en de buitenlandsche journalisten, die het in hun rushes naar de te lefoon tegen het middernachtelijk uur toen te druk hadden om hun vier Nederlandsche col lega's te feliciteeren, haalden nu nog hun scha de in. Maar geen hunner gaf ons zoo'n stevigen handdruk, als we toen op het middenterrein ontvangen hadden van Derksen direct na diens zege. „Dat wordt de nieuwe wereldkampioen" had vorig jaar op den boottocht naar Marken een Engelschman tot ons gezegd, wijzend op Derk sen, die in 1938 derde was geworden achter v, d. Vijver en Loatti. De voorspelling was uitge komen. Van een onbeteekenend rennertje dat op de Alkmaarsche wielerbaan een koppel vormde met Pronk, heeft Jan Derksen zich tot een wie- Ier-ster van de eerste grootte ontwikkeld, die op den duur ook bij de profs een groote rol kan spelen. „Wat goed is, komt snel", zegt Guus Schilling, de toovenaar van Nederland's sprin ters, van Vliet kwam er als een meteoor, Derk sen evenzeer. Van Vliet moet, om geen geld bij dit wereld kampioenschap bij te leggen, deze week beslist de finale van Scherens winnen, want in elke profcategorie ontvangt de wereldkampioen dui zend goudfrancs (circa 600 gulden) en Van Vliet heeft juist dat zelfde bedrag als boete opgeloopen. Hij kan dus hoogstens quitte komen! Heel wat is er in het rennersgezelschap nog gelachen over den prachtigen veldloop van zwart- en withemden, dien we Zondagavond op het middenveld te zien hadden gekregen, toen Astolfi en Derksen samen uit de bocht gegle den waren. Al is dan ook het profsprinterskampioenschap voorloopig geëindigd zonder een kampioen, we kunnen tevreden zijn over de prestaties van Nederland dat voor de vierde achtereenvolgende maal (1936 van Vliet, 1937 v. d. Vijver, 1938 d. Vijver, 1939 Derksen) den wereldtitel der amateurs in zijn bezit hield en nog een paar geduchte Candida ten voor de verdere baanraces heeft in Van Vliet en Klink. Er is alle hoop dat we nog eens de rood-wit- blauwe vlag aan den eeremast omhoog zullen zien gaan onder de tonen van ons Wilhelmus, dat door het militair orkestje weliswaar veel te langzaam gespeeld werd en halverwege het eerste couplet afbrak, maar toch voor ons Ne derlanders het ontroerende moment van den Zondag vormde: 20.000 Italianen rechtop staan de en onze vlag begroetend. OLYMPISCHE SPELEN. De roeiwedstrijden te Helsinki. DE PRESIDENT VAN DEN FINSCHEN ROEI- BOND TE AMSTERDAM De organisatoren der Olympische Spelen te Helsinki doen hun uiterste best, om de verschil lende wedstrijden door het trefïen van voorbe reidende maatregelen zoo goed mogelijk te doen slagen. Het getuigt van een breed inzicht, dat het or ganisatie-comité te Helsinki het besluit nam, twee roeideskundigen af te vaardigen naar het congres van de F. I. S. A. en de Europeesche roeikampioenschappen te Amsterdam, opdat deze vertegenwoordigers bij hun terugkomst adviezen zouden kunnen geven op diverse punten, welke nog niet definitief geregeld zijn. De heeren E. Hemming, voorzitter van den Fin- schen Roeibond en E. Stjernvall van het Marine Roeiverbond, hebben zich op weg naar Amster dam begeven om met F. I. S. A.-bestuursleden te spreken en de Europeesche kampioenschappen (welke inmiddels zijn afgelast) bij te wonen. De heer Hemming was per vliegtuig vertrok ken en was zonder moeilijkheden te Amsterdam aangekomen; de heer Stjernvall, die eenige da gen vroeger uit Helsinki was vertrokken en die de reis gedeeltelijk per boot en per spoor maakte, is nog steeds niet in Amsterdam gearriveerd. Woensdag heeft de heer Hemming, in gezel schap van den heer D. Jongejan, secretaris van den Ned. Roeibond, en ir. P. C. van Niftrik van den dienst van Publieke Werken te Amsterdam, een bezoek aan de Boschbaan gebracht. De Finsche vertegenwoordiger was verbaasd en verrukt tegelijk over de modelinrichting van de baan, die, zooals hij zei, haar gelijke in de we reld niet heeft. Veel belangstelling had hij voor de tribune, voor het finishhuisje, voor de start-accomodatie, voor de berichtgeving e.d., waarbij natuurlijk vergelijkingen werden gemaakt tusschen di Olympische Roeibaan te Helsinki en de Bosch baan te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling, het volgend jaar te Helsinki slechts vier groepen tegelijk te laten starten in banen, welke 15 meter breed zijn. De 2000 meterbaan ligt in de Taivalahtibocht, 'n ge deelte van een grooten inham, waar het water zeer rustig is. De diepte bedraagt 3.50 tot 9 M. Een gedeelte van de groote tribune zal be staan uit cement, andere stukken uit hout. In totaal zullen ongeveer 7000 toeschouwers de wed- trijden kunnen volgen. De heer Hemming deel de mede, dat het thans reeds zeker is, dat op el- ken dag van het roeifestijn het bordje „uitver kocht" zal moeten worden opgehangen. Groote moeilijkheden ondervindt men met de berichtgeving, vooral omdat proeven met korte golf-uitzendingen vrijwel mislukt zijn. Het pu bliek voortdurend en volledig op de hoogte te houden, zal dan ook niet zoo gemakkelijk gaan. Zoo voortreffelijk als de Boschbaan te Amster dam is, zal het te Helsinki dan ook wel niet wor den, maar uit de mededeelingen van den heer Hemming kregen wij den indruk, dat men al het mogelijke zal doen, de roeiwedstrijden tot een groot sportfestijn te maken. Het speet hem bui tengewoon, dat de Europeesche kampioenschap pen moesten worden afgelast. Het eenige, wat de Finsche vertegenwoordiger van de Europee sche kampioenschappen heeft kunnen waarne men, is, dat de organisatie te Amsterdam volko men gereed was en tot in alle onderdeelen klopte. Heden zou de heer Hemming naar zijn land terugkeeren. Ook de acht van BohemenMoravië, welke voor deelneming aan de Europeesche kampioen schappen reeds te Amsterdam was gearriveerd, zal dezer dagen naar huis gaan. Verder bevin den zich nog de Deensche roeiers in ons land; ook zij zullen binnenkort naar hun land ver trekken. DAMMEN CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond zullen in het clublokaal der Haarlemsche Damclub de wedstrijden om de club kampioenschappen 1939/1940 dezer vereeniging beginnen. KANOSPORT. TRAININGSWEDSTRIJDTN UITGESTELD. Het bestuur van den Ned. Kanobond deelt mede, dat in verband met de mobilisatie de Olympische trainingswedstrijden lange- en korte baan, welke op 9 en 10 September te Haarlem gehouden zouden worden, tot nader aankondi ging zijn uitgesteld. Het ligt echter wel in de bedoeling, deze wedstrijden, indien eenigszins mogelijk, alsnog in dit wedstrijdseizoen te doen plaats hebben. VOETBAL IN ENGELAND. De competitie der eerste klasse stopgezet. De uitslagen van de wedstrijden, welke Woensdag voor de Engelsche League werden gespeeld, waren als volgt: Eerste af deeling: ArsenalBlackburn Rovers 1—0 ChelseaManchester United 11 Derby County—Portsmouth 20 Leeds UnitedCharlton Athletic 01 Liverpool—Middlesbrough 41 Preston North End—Sheffield United 00 Sunderland—Huddersfield Town Tweede afdeeling. BirminghamLeicester City Bradford—Luton Town Manchester CityBury SouthamptonSwansea Town 1—2 2—0 0—3 1—1 1—3 Dit zijn de laatste uitslagen van de eerste klas wedstrijden, want de Engelsche Voet balbond heeft besloten om ze voorloopig alle maal uit te stellen. VOETBAL JAARVERGADERING SCHEIDSRECHTERS UITGESTELD In verband met de buitengewone omstandig heden is de jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. Bond van Voetbal-scheidsrechters, welke Zondag 3 September te Utrecht zou wor den gehouden, tot nader aankondiging uitgesteld. CRICKET IN ENGELAND. Robertson en Edrich sloegen Dinsdagmid dag op Lord's teggen Surrey resp. 140 en 79 uit 3284 bijeen. Woensdagmorgen waren zij tegen War wickshire wederom goed op dreef. De eerste dag leverde voor Middlesex 525 runs voor het verlies van 7 wickets op, waarvan Robertson ditmaal 154 en Edrich 101. Surrey scoorde 3508 tegen Lancashire. Sussex 387 (Cox 198) tegen Yorkshire 1121. Worcestershire 138—5 tegen Notts 166. Northamptonshire 138, Andrews 423 tegen Somerset 189—5. Leicestershire 1193 tegen Derbyshire 226, Sperry 748, moest wegens slecht licht ge staakt worden. WIELRIJDEN EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag avond een trainingsrit voor A-, B- en C-klassers over een afstand van 38 K.M. De uitslag werd na een zeer snellen wedstrijd, die 54 minuten duurde: 1. J. Lasschuit; 2. K. Verbeek; -3. C. de Gier; 4. J. Westbroek; 5. B. Fennis; 6. H. v. Dijk. Uitslag Juniores: 1. H. Jas, Tholen en Schip pers gaven op. POSTDUIVEN COLUMBA. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van St. Kat. Waver. Uitslag: 1, 8. 24, 31, 37, H. J. Handgraaf, 2. H. Bogaard 3, 11. 15, 22. C. v. 't Elide 4, 5, 6. 13. 17, 18. 30, K. Koster 7, 9, 10. 20. 23, 33, C. Alders 12. 27. J. Roodselaar 14. 29. J. Pieke 16. 19, 26, J. F. Koedijk 21. 32. 34, J. v. Poecke 25 28 38. A. Lammerse 35. 36. A. Zegwaart. Eerstgetoonde duif 9.38,10. laatstgetoonde duif 9.58,6. voor voedering van vee Het veevoederbureau van het rijksbureau voorbereiding voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het veevoederen van andere dan gedenatureerde tarwe verboden is. De normen voor toewijzing van krachtvoeder zijn voorloopig als volgt vastgesteld: Rundvee nihil Werkpaarden in het weidebedrijf nihil in het bedrijf met minder dan 75 pet. 1 k.g. per dier per dag 1 k.g. grasland Dekhengsten Drachtige zeugen en zeugen bij de biggen 1 k.g. Dekbeeren 1 k.g. Varkens van 20-90 k.g. 1.75k.g. Varkens boven 90 k.g. 3 k.g. Hoenders en eenden 100 gr. Veehouders worden er op gewezen, dat zij bij voedering uit eigen voorraad, bovenstaande normen in acht moeten nemen. Aan hen zal geen nieuwe toewijzing voor veevoeder ver strekt worden, voor den datum, waarop zij, naar berekening volgens bovenstaande normen, het veevoeder gebruikt kunnen hebben. Om te komen tot een spoedige opruiming van oudere hoenders en eenden, mag bovenstaande norm bij de toewijzing slechts gerekend wor den voor 80 pet. van het geïnventariseerde aan_ tal. Aan bedrijven, waar deze dieren in hoofdzaak of geheel voor eigen gebruik worden gehouden, alsmede de bedrijven, waar minder dan 25 stuks nut-pluimvee aanwezig is, mag geen krachtvoeder worden toegewezen. Over vergoeding voor opgevorderde paarden en motorrijtuigen kan niet gediscussieerd worden. In verband met een ontstaan mis verstand aangaande de procedure, welke gevolgd zou moeten worden wanneer eigenaars van opgevorderde paarden en eigenaars of beheerders van motor rijtuigen opgevorderd bij de algemeene motorverordening het niet eens zijn met de hun toegeschatte vergoeding voor die paarden of motorrijtuigen, wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat in dergelijke gevallen geenerlei beroep openstaat, dit in tegenstelling met be richten, welke spraken van de mogelijk heid van beroep op een gemengde com missie van militairen en burgers. Nadere bepalingen ten aanzien van het dorschverbod. Ten aanzien van het dorschverbod is door ons in onze vorige oplage volgens de ons ver strekte opgave gemeld: „Het dorschen van daarvoor in aanmerking komende landbouwproducten is met ingang van heden verboden, tenzij dorsching ge schiedt doc-r loondorschers of coöperatieve dorschvereenigingen, of zoo zulks niet het geval Is, van den plaatselijken bureauhouder resp. den betrokken voedselcommissaris ver gunning is verkregen". Dit moet zijn: „Het dorschen van daarvoor in aanmerking komende landbouwproducten is met Ingang van heden verboden, tenzij een algemeene of bijzondere dorschvergunning is verkregen. De door den voedselcommissaris te ver strekken algemeene dorschvergunningen wor den slechts verleend aan hen, die plegen te dorschen in opdracht en voor rekening van anderen, alsmede aan coöperatieve vereeni- gingen welke plegen te dorschen, beide groe pen voor zoover zij de gedorschte producten marktschoon afleveren. Bijzondere dorschvergunningen. waaronder wordt verstaan vergunningen tot dorschen op een bepaalden tijd en plaats van een bepaalde hoeveelheid, moeten worden aangevraagd bij nader door den voedselcommissaris aan te wijzen personen". Voorts is gemeld: „Overigens kan door of vanwege de be treffende voedselcommissie voorwaardelijk- ontheffing van het verbod tot aflevering en vervoer worden verleend". Dit moet zijn: „Door of vanwege den betreffenden voed selcommissaris". MUZIEK Motorrijder botste tegen een autobus. Hij zelf gedood, duopassagiere zwaar gewond. Woensdagavond omstreeks half negen kwam te Kerkdriel de motor rijder D. Wagter uit 's Hertogenbosch in botsing met een autobus uit Kerk driel, waarbij hij op slag werd ge dood. De duopassagiere. de 22-jarige mej. M. Derks uit Alphen (G.) werd hoogst ernstig gewond. Zij is in zorg- wekkenden toestand naar het zieken huis te 's Hertogenbosch vervoerd. Ver verwijderd van de rustelooze, thans nog een bijzondere krijgshaftige vermeerdering ver- toonende verkeersdrukte staat de Nieuwe Kerk. Het is niet onwaarschijnlijk, dat vele stadgenoo- ten alleen het torenspitsje kennen, of de slagen harer klok, die, zoo lang ik me herinneren kan. steeds een paar minuten vóór is. Het kerkgebouw zelf schijnt te droomen in zijn stille, eng besloten omgeving, die althans ten deele nog herinnert aan denzelfden tijd van ontstaan. Men kan het der kerk aanzien, welke tyd dat was; het inwendige is daarmee in overeenstemming. Het was de glorietijd van ons Gemeenebest, de tijd, waarin onze vloot „in één jaar twee groote koninkrijken tot driemaal toe de trotsche vlag deed strijken", maar dit zij er bij gezegd de tijd waarin evenals nu Oranje nauw met ons land verbon den was. Beelden uit dien glorietijd roept de tekst der „Michiel de Ruyter-Cantate" op, die Woensdag avond in de Nieuwe Kerk uitgevoerd werd. De tekstdichter Hasselbach evenals de componist Lijsen destijds leeraar aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Middelburg wist, met uitzondering van de voor een jongensmond wat zoet-sentimenteele uitingen van den jongen Michiel, nogal goed den voor kinderen geschik- ten toon te treffen. Uit het feit dat over 't alge meen kinderen deze Cantate gaarne zingen, kan men afleiden, dat ook de componist daarin ge slaagd is. Maar men zal tevens moeten erkennen dat zijn muziek al heel weinig oorscpronkelijk, geestig of afwisselend is. Voor een groot deel zijn de melodieën gebaseerd op de Schitt'rendc kleuren van Nederland's vlag; zelfs de in 3/4 of 9/8 maat geschreven gedeelten doen zich gevoe len als getransformeerde marschbewegingen. Het meerendeel vangt met de stereotiepe opmaat, den haal van de onderkwint naar te tonica, aan. De moduleerende tusschenspelen wekken misnoegen door de trivialiteit der overgangen, die aan examenmodulaties doen denken. Muzi kaal het aardigst gevonden lijken me het met het oude „Wilhelmus" doorweven Voorspel en het Matrozenkoor dat de 2de Afdeeling opent. Verder telt de muziek veel banale wendingen, waartoe ook de „spuilied"-begeleiding bij de beschrijving van De Ruyter's gezin behoort, en bij de illustratie van zijn laatste tocht schiet zij erg aan fierheid te kort. Doch, zooals ik reeds zeide, kinderen zingen deze Cantate gaarne. Jan Booda's gunstig bekend kinderkoor „Inter Nos" voerde ze nu voor de tweede maal uit, wat geen bezwaar is, aangezien de samenstelling van zoo'n koor in enkele jaren natuurlijk geheel gewijzigd is. Het koor zong zuiver en beschaafd. Vooral de meisjesstemmen, die we in twee der na de Cantate gezongen liederen afzonderlijk hoorden, klonken wel luidend en mooi. Het jeugdige solist je, dat de partij van den jongen Michiel vertolkte, deed dat uitstekend, al kon hij de tweegestreepte e slechts met ken nelijke moeite halen en al klonk zijn stem wel eens wat geforceerd. Dat de zang eener kuns tenares als Ans Stroink aan de partijen van de Moeder en de eega van De Ruyter een buiten gewoon relief verleende, spreekt vanzelf. Jac. Lagas zong de baspartijen in vocaal opzicht zeer goed; ik had echter in zijn voordracht gaarne wat meer robuustheid gehoord, want Vader De Ruyter en de Barre Bruinvisch zijn vermoedelijk wel eenigszins ruwe klanten geweest. De klavier begeleiding bleek bij mevr. J. Neuman—Leeflang in goede, alleszins betrouwbare handen. Vóór en na de Cantate zong „Inter Nos" enkele liederen, resp. van Kuiler, Hol, Hendr. v. Tus senbroek en Cath. v. Rennes. Van deze liederen waren het tweestemmige „Mijn Nederland" van Rich. Hol en Cath. v. Rennes „Avondrust" wel de mooiste. De welgeslaagde uitvoering werd herhaalde lijk door teekenen van bijval beloond. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Baldadigheid der jeugd en het nut der speeltuinvereenigingen. Geachte redactie, Het is als gevolg van Uw bericht over balda digheid der jeugd in het Noorder Sportpark, waarvan U melding maakt in uw gewaardeerd blad van 10 Augustus, dat wij het onderstaande in de bijzondere aandacht van de Haarlemsche burgerij aanbevelen. Dat de baldadigheid van de jeugd tijdens den groei van een speeltuinbeweging de politie nog zooveel werk bezorgt, moet ons bij het lezen over de vernielzucht aan het Mr. Jan Gerritsz- monument in voornoemd park, wel tot bittere teleurstelling brengen. Wij weten het! De schooljeugd kent in steden, waar de straat, de vroegere speelplaats aan haar ontnomen is door het zich zoo snel uitbreidende verkeer, nieuwen nood. Eigen terrein moet de jeugd hebben waar zij veilig en onder goed toe zicht haar drang tot spel, tot actie, tot zelf schep pen uit kan leven zonder gevaar voor lichaam en geest. Wij weten evenzeer dat de baldadigheid sterk vermindert door het vruchtbaar werken van de reeds bestaande speeltuinvereenigingen. Des te meer wordt het noodig dezen arbeid in zijn vol len omvang te steunen. Het Gemeentebestuur besteedt aan dit werk veel zorg en men zou zeggen dit geeft een dub bele besparing van kosten op herstellingen van vernielde goederen en rente in kindergeluk. Hoe wel ter bevordering van dit laatste dagelijks tientallen mannen en vrouwen hun vrijen tijd in dienst stellen, moeten wij toch op de dubbele besparing van kosten van vernieling een ernstig woord tot onze medeburgers richten. Betuigden wij reeds in het begin van dit artikel onze groote spijt over de gepleegde baldadigheid in het Noordelijk deel onzer stad, opnieuw wekt, hetgeen gebeurd is op een weliswaar meer afge legen speelplaats in het „Westerk war tier" groote bezorgdheid. Wij willen aannemen dat enkele omstandigheden er toe hebben geleid dat de jeugd clandestien dezen tuin kon binnengaan, doch dit is natuurlijk geen reden om tot vernie ling over te gaan. Evenmin is liet ons lot op heden begrijpe lijk dat omwonenden niet tijdig genoeg hieraan paal en perk hebben kunnen stellen. Nog altijd houden wij ons voor dat de warme sympathie voor ons werk de bescherming van datgene wat voor de jeugd tot stand is gebracht, in zich sluit. Wie echter eenige weken geleden bedoeld terrein in oogenschouw heeft kunnen nemen, zal met ons van oordeel zijn dat men in 't algemeen moet gaan inzien dat een dergelijke baldadigheid, alleen afdoende kan worden be streden en op den duur voorkomen, door aflei ding en bezigheid er tegenover te stellen van dag tot dag, het geheele jaar door. U zult willen aannemen dat de aangebrachte schade het bestuur van de vereeniging „Wester kwartier" in vele moeilijkheden brengt. Boven dien kost het de Gemeente veel geld, veel zorg! Is dat reeds ernstig, veel erger is het dat de jeugd ongestoord haar gang kan gaan. Dringend nood zakelijk is het dan ook dat vooral de omwonen den al het mogelijke doen om vernieling te voor komen. Er dient iets te gebeuren! Wy allen dragen verantwoording voor dit bezit van de jeugd en dienen dit te beschermen. Zonder aarzeling ver zoeken wij U zich op te willen geven als lid eener vereeniging, teneinde in samenwerking aan de bestrijding van baldadigheid, de „daad" te verbinden. Immers de geest en de beteekenis van vele dingen om ons heen stellen nieuwe vragen van opvoeding, vragen die dwingen, ons zelf reken schap te geven van het gebeuren. In deze opvoedingstaak verwezenlijkt zich een drang naar activiteit waarin de bewustwording als een opwaarts strevende macht het leven om- hoogstuwt. J. J. C. OPHUIJSEN, Secretaris Verbond van Haarlemsche Speeltuinvereeniging, Smedestraat 11 a, Haarlem. K. DE JONG. HOLLAND AMERIKA LIJN. Zaandam 29 v. New York te Philadelphia. Beemsterdijk 29 v. Rott. te Providence. Nieuw Amsterdam Rott. n. New York p. 30 Kaap Race. Statendam N. York Rott. 31 (6.20 n.m.) te Ply mouth verwacht. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein (thuisr.) 20 v. Marseille. Nijkerk (thuisr.) 29 van Durban. HALCYON LIJN. Rozenburg 29 v. Setubal te Rouaan. Stad Maastricht 30 v. Wabana te Vlaard. Stad Schiedam 30 b. Narvik te Vlaardingen. HOLLAND AUSTRALIë LIJN. Arendskerk 30 van Brisbane n. Rott. (verb.) Abbekerk (uitreis) 29 v. Mormugao. JAVA-NEW YORK LIJN. Salabangka, Batavia n. New York 28 v. Singapore KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Cottica Barbados n. Amst. 29 v. Madeira via Lissabon. Hermes 28 van Patras te Piraeus. Iris 29 v. Amsterdam te Bordeaux. Juno 29 v. Susak naar Bari. Orpheus 29 v. Kopenhagen n. Stettin. Pygmalion 28 v. Piraeus n. Algiers. Theseus 30 v. Stettin te Amsterdam. Ulysses 29 v. Stamboul n. Izmir. Venus 29 v. Alexandrië n. Jaffa. Nereus Hbg. n. Amst. 29 v. Brunsbuttel. Barneveld 31 v. Chili 1. v. Amst. te Rott. Baarn 26 van Corral te San Antonio. Boskoop, Chili n. Amst. 30 te Liverpool. Rhea 30 van Barcelona te Genua. Berenice 30 van Amst. te Lissabon. Nereus 30 van Hamburg te Amsterdam. Ariadne 30 van Stamboul te Amsterdam. Simon Bolivar 30 v. Amst. n. W. Indiè. Barneveld 30 van Amst. n. Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo 30 van Batavia te Rotterdam. Sibajak (uitr.) p. 29 Ouessant. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Sembilan (uitr.) 30 te Port Said. Soemba (thuisr.) 30 (10 n.m.) te IJmuiden v.w. Christ. Huygens (uitr.) 29 v. Suez. WIJK LIJN. Beverwijk 29 v. Rott te Afrau voor Rott

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11