DON' DERDAG 31 A U CÏÏS T U S 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD 9 J UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER VERGADERING HOOFDINGELANDEN. Woensdagmorgen werd in het Polderhuis te Hoofddorp een vergadering gehouden van Hoofd ingelanden van den Haarlemmermeerpolder, on der leiding van den Dijkgraaf, den heer Rein- ders Folmer. De voorzitter wijdde hartelijke en sympathieke woorden aan de nagedachtenis van den inge nieur van den Haarlemmermeerpolder, den heer J. G. Bijl wiens zoo plotseling verschei den voor dit waterschap een groot verlies be- teekent en sprak in zijn van veel dank en waardeering getuigende rede namens het ge- heele Polderbestuur zijn erkentelijkheid uit voor de vele belangrijke diensten door den heer Bijl gedurende vele jaren aan dezen polder be wezen. Aan de orde kwam de rekening over 1938 en het rapport daaromtrent van de financieele commissie, waaruit bleek, dat zij geen bezwaren had en tot vaststelling adviseerde. De rekening, die sloot met een batig saldo van f 50644 werd hierop goedgekeurd, alsmede de tweede supple- toire begrooting voor het dienstjaar 1938. Voorts ging de vergadering accoord met een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden om een nabij de Kaag gelegen stukje dijkgrond in erf pacht af te staan voor de stichting van een tele foongebouwtje voor de P.T.T. ZESTIGJARIG HUWELIJK. Op 10 September a.s. zal het echtpaar K. VonkKoene, wonende aan den Hoofdweg no. 1026 den dag herdenken waarop het zestig jaren geleden in het huwelijk trad. De oude lieden, thans respectievelijk 85 en 82 jaar, mogen zich verheugen in een uitstekende gezondheid. Het zal hun op 10 September zeker niet aan belang stelling ontbreken. AANRIJDING. Woensdagmiddag omstreeks drie uur had op den Kruisweg nabij de villa Kalorama een aan rijding plaats tusschen een boerenwagen en een personenauto. De landbouwer van H. uit Haar lemmermeer wilde van den Kruisweg zijn bouw land oprijden en gaf daarbij te laat een of in het geheel geen teeken. Een achter hem komende personenauto, waar in de directeur van het museum „De Cruquius", de heer Van K. uit Amsterdam was gezeten, reed daardoor tegen den boerenwagen op. De auto werd daarbij licht beshadigd. De politie stelt een onderzoek in. Mr. A. J. VAN DEN TEMPEL. Bij Kon. besluit van 28 Augustus 1939, is met ingang van 1 September 1939 benoemd tot adjunct-inspecteur der directe belastingen te Haarlemmermeer, mr, A. J. van den Tempel, thans tijdelijk adjunct-inspecteur dier midde len aldaar VOOR DE MILITAIREN. Uitgaande van de afdeeling Vijfhuizen der Nat. Vereen. „Pre Rege" zal Donderdag te Vijfhuizen en omgeving een speldjesdag ge houden worden, ten bate van het Chr. Militair Verbond, inzonderheid bestemd voer de Mili taire Tehuizen, BLCEMENDAAL RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehou den op Dinsdag 5 September 1939. des na middags 2 uur, ten Raadhuize te Overveen. De agenda luidt: 1. Installatie der nieuwgekozen raadsle den. 2. Benoeming van wethouders. 3. Benoeming voorzitter en leden der com missie voor de Financiën (Commissie als be doeld in art. 60 lid 1 der Gemeentewet.) Te benoemen: een voorzitter en vier leden. 4. Benoeming leden der Commissie van bijstand, als bedoeld in art. 60, lid 2 der Ge meentewet, nl. a. Commissie voor Publieke Werken (4 le den). b. Commissie voor Onderwijs (3 leden). c. Commissie voor Sociale Zaken (4 leden). d. Commissie voor Gas- en Waterbedrijf (2 leden). e. Commissie van toezicht op de brand weer (2 leden) 5. Benoeming leden der Commissie voor de Strafverordeningen (4 leden). (Commissie als bedoeld in art. 197 der Ge meentewet) 6. Benoeming leden en plaatsverv. leden der Commissie voor het Georganiseerd Overleg. a. Voor de ambtenaren en beambten. b. Voor de werklieden. (Te benoemen voor elk dezer commissies drie leden en drie plaatsverv. leden; bij de plaatsverv. leden de volgorde aangeven). HEEMSTEDE VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de onderlinge tuinlie den vereeniging „Aerdenhout en O." een leden vergadering in „Hof van Heemstede". Na de gebruikelijke opening en voorlezing der notulen volgden de uitreiking van den wissel beker voor de Lathyrus-prijsvraag aan den win naar D. Hoeve, waarbij de voorzitter wees op den grooten vooruitgang in het kweeken van deze zoo prachtige bloemen, waardoor de vex*- eeniging een zekere bekendheid heeft verwor ven. Besloten werd in het volgende voorjaar weer een huisbroei-prijsvraag te houden. Als soorten voor deze huisbroei werden vastgesteld E. vroege tulp Gen. de Wet, dubb. vroege tulp Oranje Nassau. Hyacint E. B. Schotel en nar cissen Helios en Lady Moore. De heer v. Zadel gaf een uitvoerige uiteenzet ting betreffende den planttijd, grondsoorten en verdere voorbereidende maatregelen. Ter opluistering had de heer H. v. Gui-p een fraaie collectie Dahlia's ingezonden en de heer K. Goudzwaard toonde een groote verscheiden heid zomerbloemen. Beide inzenders gaven een leerzame uiteenzetting van de kweekwijze en de hoedanigheden dezer bloemen en planten. AFSCHEID VAN KAPELAAN J. KOSSEN. Woensdagavond heeft kapelaan J. Kossen, oud-aalmoezenier van de Kruisvaart en Ver kenners afscheid genomen van de jeugd een gevolg van zijn benoeming tot kapelaan te Dordrecht. In de groote zaal van het R.K. Vereenigings gebouw was een imitatie-kampvuur geplaatst, waaromheen de Verkenners. Kruisvaart en Welpen zich hadden geschaard. Nadat de scheidende aalmoezenier in den zaal had plaats genomen werd hij welkom ge- heeten door de heer W. v. Houten, oud-hop man, waarna onder leiding van hopman C. v. Houten een kampvuur werd gehouden, waarbij zang, muziek, spel en dans een af wisselend beeld gaf van de bezigheden der jeugd in het kampleven. Van verschillende zijden wex-d in hartelijke bewoordingen dank gebracht voor wat kape laan Kossen zoowel in het jeugdwerk als in het parochiewerk heeft verricht. De toespraken gingen gepaard met het aan bieden van cadeaux. Kapelaan Oud richtte mede woorden van dank namens de misdienaars, voor het vele werk aan de opleiding van deze groep van jongens besteed. RAADSVERGADERING. De onlangs uitgestelde Raadsvergadering zal nu gehouden worden op Vrijdag 1 September a.s., des middags te 5 uur. HILLECOM JAARVERGADERING R.K. FOSTPERSONEEL Woensdagavond hield de Hillegomsche afdee ling van den Ned. R.-K. Bond van P.T.T. per soneel „St. Petrus" in Hotel Flora haar jaarver gadering onder leiding van den heer J. Heems kerk. Uit het jaarverslag van den secretaxis bleek dat het aantal leden groeiende is en nu 39 bedraagt. De penixingmeester sloot het jaar moet een batig saldo van f 40.05. De nieuwe be_ grooting werd ongewijzigd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden P. Brouwer en F. C. van Lierop werden herkozen. De beschrijvings brief voor het a.s. Bondscongres werd behan deld, waarbij de door de bestellersgroep inge diende voorstellen werden overgenomen. Ka pelaan Langemeijer hield vervolgens nog een toespraak. VERPLAATSING DISTRIBUTIE-BUREAU. Het distributiebxu-eau is met ingang van 1 September verplaatst naar Huize „Treslong", ingang Vosselaan. VOORSCHOT KOSTWINNERSCHAP. Het gemeentebestuur deelt mede dat, op en kele uitzonderingen na, aan de verzoeken om kostwinnersvergoeding op Zaterdag 2 Sept. a.s. ten raadhuize bij wijze van voorschot een be drag van f 10 zal worden uitbetaald. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: G. v. Heusden, Meei-dorpstraat, mondorgel in étui, H. W. Hartman, Stationsweg 128, groote zwarte langharige hond, W. Schuit, Maasstraat 4, Heemstede, rijwielbelastingmerk in étui, Paase, v. Vlietsti'aat 26, een hond (foxterrier), Nederstigt, 3e Loosterweg 38, muntstuk f 2.50; Lommerse, Weeresteinstraat 90, een plank; W. F. Wilhelmus, Patx-imoniumplein 32, blauwe jon gens regenjas; M. v. d. Bosch, v. d. Endelaan 63, portemonnaie inh. f 1.20; van Doorn, Vos selaan 8, een gouden oorbel; J. Deen, Kerk straat 21, vulpen (x-ood-zwart), v. d. Zwet, Kor- tenbachtstraat 4, 2 witte kousjes. B. v. Loon, Treslongstraat 1, 1 oud heerenrijwiel. Bij de politie: heerenhandschoen, bruin por- temonnaietje inh. 1 dubb. en enkele vreemde munten, idem ledig, eenige kwitanties, horloge, zeef voor bollen, rolgordijntje, dasspeldje. VOGELENZANG HENGELWEDSTRIJD. De Hengelaarsvereeniging „Nooit Gedacht" hield een wedstrijd op maatvisch in de Ring vaart tusschen Bennebroek-Hillegom om den Amstel-wisselbeker. In totaal werden 71 stuks gevangen; J. Abs- woude legde beslag op den len prijs met 16 stuks, 2 A. Stijnman, 3 Th. Abswoude, 4 R. Monkel, 5 J. Visser, 6 P. Lagerweij, 7 J. d. Win ter, 8 G. Wolfs, 9 Ch. Heemskerk, 10 J. Boter bloem, 11 D. Cremer, 12 H. Botex'bloem, 13 H. Scholte, 14 M. Ruighaver. BEVERWIJK De scholen en het gevaar uit de lucht. Op verzoek van den burgemeester heeft het hoofd van den luchtbeschermingsdienst een bespreking gehouden met eenige hoofden van de scholen teneinde tot een regeling te ko men inzake de bescherming van de scholen bij luchtgevaar. Een commissie werd gevormd, die op korten termijn algemeene voorschriften zal samen stellen. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 1130Flaminga IJM 25 f 3080 360 Protinus IJM 85 f 1650 275 Witte Zee IJM 167 f 1870 2200 Haarlem IJM 9 f 4950 Kotter: GG 892 f 980 Logger: KW 24 f 870. Aangevoerd aan den afslag 2376 kisten ver- sche haring. 189 kantjes steurharing, 9.507.30 per kantje. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). Tarbot 80—70 ct. per K.G. Tong 12040 ct. per K.G. Heilbot 96 ct. per K.G. Gi'oote schol f 27 per 50 K.G. Middelschol f 25 per 50 K.G. Zetschol f 17 per 50 K.G. Kleinschol f 18 —5.60 per 50 K.G. Schar f 2.754.00 per 50 K.G. Tongschar f 21.5015.00 per 50 K.G. Kleinmidde! schelvisch f 19—14 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 104 per 50 K.G. Groote gul f 8.50—7 00 per 50 K.G. Wijting f 3.50—0.90 ner 50 K.G. Makreel f 7.90—5.50 p. 50 K.G. Versche haring f 3.102.25 per 50 K.G. Kabeljauw f 44—26 per 125 K.G. Leng f 0.70 per stuk. Koolvisch f 0.24—0.12 per stuk. VERWACHTE VISCTÏAANVOER. Thuisstoomonde voor de Vrijdagmarkt: Erin IJM 12 vangst: 800 zeekisten haring, 1300 m. haring, 90 m. diversen, 75 kantjes steur haring. Ewald IJM 48, vangst: 180 m. makreel, 140 m. haring, 80 manden diversen, 9 kantjes steur haring. Jacqueline Clasina IJM 10, vangst: 400 man den diversen, 300 st, kabeljauw. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Dc Ziekenfondsen. Steun van werkloozen, die geen lid zijn. Door B. en W. is besloten om met ingang van 1 September a.s. op de ondersteuning van hen, die geen lid zijn van een ziekenfonds een bedrag in te houden, gelijk aan de ver minderde premie van het ziekenfonds, met dien verstande, dat de hierna genoemde cate gorieën van gesteunden van deze inhouding worden vrijgesteld, te weten: Landarbeiders die in de 5e klasse van de steunregeling valien; Zij die een toeslag van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon ontvangen; Zij die wegens het tot dusver verdiende loon minder ontvangen dan het gewone tarief van steunverleening, mits de steun uiteindelijk niet hooger zal zijn dan het steunbedrag vol gens het tarief, verminderd met het bedrag, dat bij de betaling der verminderde zieken fondspremie zou verschuldigd zijn; Zij die een toeslag ontvangen volgens rui meren armslag, onder voorwaarde, dat die toeslag, indien deze niet van andere zijde kwam, door den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon zou worden verleend; De bijzondere gevallen, waarin inhouding niet verantwoord zou zijn. Bedoelde inhouding zal voor het eerst plaats hebben over de week van 3 tot en met 9 September a.s. Vrijzinnig-Democratische Bond. Hartelijk afscheid van den heer A. G. Boes als wethouder. Wi.i ontvangen het volgende Pers-communiqué: Dinsdagavond 29 Augustus kwam de afdee ling Haarlem van den Vrijz. Democr. Bond bij een in hotel „Royal". De goed bezochte ledenvergadering werd ge opend door den voorzitter, den heer A. Jong bloed, die daarbij een overzicht gaf van de ge beurtenissen, welke sedert de laatste vergade ring hadden plaats gehad, Tenslotte besprak hij de ernstige omstandigheden van thans. Hij zag daarbij in de opkomst voor deze vergade ring het duidelijk bewijs van den onderlingen band. welke de Vrijzinnig-Democraten verbindt en die hun de behoefte doet gevoelen onder moeilijke omstandigheden bijeen te komen. Bij de hierna volgende bespreking over de eei-stvolgende algemeene vergadering van den Vrijz. Democr. Bond werd besloten Mr. P. J. Oud te candideeren voor het lidmaatschap van het Dagel. Bestuur, terwijl nog overleg zal woi"- den gepleegd ten aanzien van de candidatxiur voor het voorzitsterschap van de landelijke V.D. Vrouwenclub. Vervolgens richtte de voorzitter zich met hartelijke woorden tot den heer A. G. Boes, die binnen enkele dagen zyn ambt van wethouder van Onderwijs zal neerleggen. „Voor uw werk als wethouder weet ik maar één woord", aldus spreker, „het was voortreffelijk". Mr. M. Slingenberg maakte gaarne van de gelegenheid gebruik aan de waardeerende woor den van den voox-zitter adhaesie te betuigen. De ■beteekenis van den heer Boes als raadslid en wethouder was vooral .ook gelegen in de wijze waarop hij steeds van een zelfstandig ooi-deel blijk gaf. Mr. Slingenberg dankt hem, ook als voorzitter van het Hoofdbestuur, voor wat hij deed voor de gemeente Haarlem en voor de partij. Mr. L. G. van Dam sloot zich als raadslid ten volle aan bij de waai-deering en instemming, welke werden uitgesproken. De heer Happé wenschte een kort woord te richten tot den heer Boes, in verband met de omstandigheid, dat de officieele opening van de Beatrix-school heden niet kon doorgaan door den ernstigen toestand. Hij weet -ezeer de totstandkoming van deze mooie school den heer Boes ter hai'te is gegaan en hij verzekert den wethouder, dat de ouders der leerlingen eenparig zijn in hun erkentelijkheid. De heer Burk sloot zich bij deze woorden aan namens de Buurtvereeniging „Ramplaankwar- tier". Mevr. C. Steml er-Ti aden memoreerde het werk van den heer Boes voor „Kindervoeding". De heer Boes verklaarde zich in zijn ant woord bijzonder geti-offen door de waardeeren de woorden, die tot hem gesproken zyn. Inder tijd heeft hij het een voorrecht geacht Mr. Slin genberg te mogen opvolgen. Dubbel treft het hem, dat deze hem bij zijn afscheid als wet houder thans toespreekt op deze wijze. Hij heeft steeds naar beste weten de belan gen van Haarlem en die van het Onderwijs trachten te dienen. Hij is de afdeeling Haarlem erkentelijk voor den steun, welke hem daarbij steeds werd gegeven. Ook na het neerleggen van zijn functie zal hij steeds het streven van de Vrijzinnig Demoeraten actief blijven steunen. In de vergadering werd uitine gegeven aan de algemeene ontstemming en vex-ontwaardi- ging over de besluiten van de Roomsch-Katho- lieke Staatspartij en de S.D.A.P. ten aanzien van de a.s. Wethoudersverkiezing. Deze gang van zaken werd allerminst in overeenstemming geacht met den verkiezingsuitslag. In zijn slotwoord verklaarde de voorzitter onder algemeene instemming, dat de moeilijke situatie van thans de medewerking eischt van alle Nederlandei-s. In dat opzicht kan men op de Vrijzinnig Democraten ten volle rekenen! Ned. Fabrikaat. Etalagewedstrijd voorloopig uitgesteld. Zooales algemeen bekend mag worden ver ondersteld had de vereeniging Ned. Fabrikaat in samenwerking met de Haarlemsche Mid denstandscentrale plannen ontworpen tot het houden van een étalagewedstrijd in de week van 16 tot 23 September e.k. Voor een groot deel hadden de diverse vooi-- bereidingen reeds haar beslag en waren ette lijke duizenden circulaires reeds in zee. Het aantal deelnemers dat zich reeds opgaf loopt in de honderden. De algemeene bijzondere tijdsomstandighe den en de mobilisatie in ons eigen land deed de gecombineerde vergadering van Ned. Fa brikaat en Middenstandscentrale, welke Dins dagavond werd gehouden, besluiten den wed strijd voorloopig uit te stellen. Betreurd werd dat reeds voor het geheele land zoo enorm vee.l kosten zijn gemaakt, doch nood breekt wet. Dat dit besluit genomen moest worden zal menig winkelier betreuren, doch ook voor Ned. Fabrikaat is een en ander een.groote te leurstelling. Immers de vereeniging Ned. Fa brikaat is een oorlogskind en werd geboren in Mei 1915 toen schier de heele wereld in brand stond en buitenlandsche artikelen niet te krijgen waren. Echter geeft Ned. Fabrikaat den moed niet op en zal zoodra de omstandig heden gunstiger worden, de zaak opnieuw worden aangevat. Dreigend arbeidsconflict. Men schrijft ons van arbeiderszijde: In de laatste weken werd door den Ccntra- len Bond van Transportarbeiders te Haarlem eenige malen met het personeel van de Melk inrichting Verdel, gevestigd in de Spekstraat, vei'gaderd, ter bespreking van de actie om eenige verbetering te vex-krijgen "in de loon- en arbeidsvoorwaarden en deze op dezelfde basis te brengen als bij De Sierkan. In de correspondentie met de firma ver klaarde het bestuur van genoemden vakbond zich steeds bereid tot onderhandelen, maar nu in deze actie (welke van 15 Juni looper.de is) nog niets was bereikt, werd door het per soneel met ontstemming hiervan kennis ge nomen. Hoewel de firma, met uitschakeling van de organisatie, met het personeel wil on derhandelen, ging men hiermede niet accoord. De vergadering nam van dit standpunt der firma met verbazing kennis, daar de firmant zelf een belangrijke functie in de organisatie van den Melkhandel vervulde. De winstmarge op de melk is door de over heid vastgesteld en dus voor alle melkhan delaren gelijk. Daar bij andere melkinrich tingen naast een veel korteren arbeidsdag een hooger loon wordt gegeven, besloot de verga dering in het eind der vorige week, na schriftelijke stemming, een ultimatum te stel len. welk ultimatum a.s. Zaterdag afloopt. Van de zijde der firma Verdel werd ons het volgende medegedeeld: De arbeidsvoorwaarden van de Sierkan zijn ons niet bekend. Wij willen wel een collectief contract afsluiten, als de geheele Haarlem sche melkhandel dit doet. Wij zijn al bezig den arbeidsdag' korter te maken. Een deel van ons personeel denkt over het conflict an ders dan de Bond van Ti-onsportarteiders, die overigens van oordeel schijnt te zijn, dat wij dien Bond buiten het conflict willen houden, waarvan geen sprake is. Wjj hebben hedenavond een bijeenkomst met het personeel en zullen ons daarna tot den Bond van Transportarbeiders wenden. Zoo zal wel een oplossing gevonden worden. Mobilisatie iu Polen. WARSCHAU, 30 Augustus. In Polen is men thans tot algemeene mo bilisatie overgegaan. Alle resexwisten en specialisten tot den leeftijd van 40 jaar zouden zijn opgeroepen. Andere berichten noemen als leef tijdsgrens 35 jaar. (United Press). Armenzorg te Haarlem. Vergelijking met andere gemeenten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek pu bliceert de gegevens over Armenzorg in het 2e kwartaal van 1939. In de maanden April, Mei en Juni werden te Haarlem gesteund respectievelijk 2016. 1943 en 1913 gezinnen. Het aantal alleenwonende ge- steunden was 915, 914 en 899. Verder werden nog met losse giften of levens behoeften gesteund: April: 157, Mei: 148 en Juni: 109. Dc uitgaven voor ondersteuning met geld en levensmiddelen (huur en losse giften inbegrepen) waren te Haarlem in die maanden: April f 109.252, Mei: f 126.746 en Juni f 100.278, totaal dus f 336.276. Berekend per 100 inwoners bedragen de kosten aan ondei-steuning in de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners: Amsterdam f 38.45 Rotterdam f 35.26 Den I-laag f 26.65 Utrecht f 20.49 Haarlem f 24.44 Gx-oningen f 18.43 Eindhoven f 8.44 Het gemiddelde bedrag per ondersteunde was: Amsterdam f 9.37, Rotterdam f 8.83, Den Haag f 9.08, Utrecht f 7.94, Haarlem f 9.03, Gronin gen f 6.32 en Eindhoven f 8.44. De uitgestelde ratificatie van het Duitsch-Riissisclie verdrag. Poogt Moskou Hitler in bedwang te houden? Gelijk uit een bericht van het Russische telegraaf-agentschap Tass betreffende de zit ting van den Sovjet der Nationaliteiten is gebleken, zal het Russisch-Duitsche non agressiepact deze maand niet worden gerati ficeerd. In bevoegde kringen te Moskou gelooft men, zoo meldt Reuter, dat dit uitstel van de rati ficatie een opzettelijke poging is om Hitler in bedwang te houden tot een vreedzame rege ling van de kwestie Dantzig uitgewerkt is. Duitsch commentaar De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz schrijft naar aanleiding van dit bericht: Een ieder, die zich thans de moeite geeft het pact in zijn bijzonderheden te bestudee- ren. ziet daaruit, dat het Duitsch-Sovjet Rus sisch verdrag met de onderteekening van kracht is geworden. Reeds thans worden uit het sinds meer dan een week van kracht zijnde verdrag alle con sequenties getrokken en is hier, te Berlijn intusschen reeds de gelegenheid waargenomen In den geest van de consultatieclausule van het pact Sovjet-Rusland te oriënteer en over de laatste fasen van de met het Duitsch- Poolsche vraagstuk samenhangende diploma tieke gebeurtenissen. Men moet er in het buitenland van afzien voo vervolgt de D. D. P. K steeds weer te pro- beeren politieke werkelijkheden, die zich in de verhouding tusschen Duitschland en andere mogendheden hebben gevormd, door tendentieuze berichten of door andere ma noeuvres weer uit de wereld te helpen. Deze pogingen zijn, hoe vaak zij ook ondernomen werden, reeds op jammerlijke wijze mis lukt ten aanzien van de as-Berlijn-Rome. Ook tegen drogredenen, zooals thans door kringen worden opgesteld, die met verdacht ongeduld schijnen te wachten op de ratificatie van het Duitsch-Sovjet Russisch verdrag kan slechts op de duidelijkste manier worden gewaar schuwd. Dit alles vermag niets te veranderen aan het feit. dat, wat voor menigeen misschien hin derlijk is, reeds thans overeenstemming be staat tusschen het Rijk en de Sovjet-Unie. Gaat tic optocht op 16 September door? Op 1 September wordt het beslist. Op 1 September a.s. zal de Commissie voor de Eouwfeestherdenking beslissen, of dc op tocht op 16 September aa. doorgaat. Nu volgens de laatste berichten de tentoon stelling „De Trein" te Amsterdam wèl gehou den wordt, wordt hierdoor de kans, dat de Camera Obscura optocht te Haarlem op den voorgenomen datum doorgaat, vergroot. De mogelijkheid bestaat thans, dat de vergade ring op l September a-s. na kennisneming van den stand van zaken, zal besluiten, be houdens nader ovei'lcg met B. en W., de op tocht en andere feestelijkheden te doen door gaan. Poolsclie politie ontdekt drie geheime Duitsche organisaties. Ontplofbaar materiaal en wapens aangetroffen. WARSCHAU, 30 Augustus. (Havas-A.N.P.). De Poolsclie politie heeft drie oi'ganisaties van Duitsche terroristen ontdekt. De eex-ste, welke een reeks aanslagen vooi'bereidde te Kattowitz, had tot chef een zekeren Hans Thien, van Poolsche nationaliteit, die in hechtenis genomen is. In zijn woning heeft nxen vijf koffers met helsche machines ge vonden. Hij wordt ook beschuldigd van spion- nage. De beide .andere organisaties waren resp. gevestigd in Poznan en Lodz. Men heeft daar geweren, mitrailleurs, revolvers en ont plofbare stoffen aangetroffen. De H. O. V. Opera „Samson et Dalila" in concertvorm. In aansluiting op het bericht van de vorige week betreffende de te geven concerten in het seizoen 1939-1940 door de H. O. V., kan nog worden medegedeeld, dat in de maand Ja nuari 1940 een uitvoering in concertvorm zal worden gegeven van de opera „Samson et Dalila" van G. Saint-Saens. De opera zal wor den gedirigeerd door Marinus Adam, die ook de repetities zal leiden. Aan de uitvoering verleenen solistische me dewerking Ans Stroink. alt, Otto Couperus, bariton, terwijl nog wordt onderhandeld nxet den Hollandschen tenor Henk Noort. die aan de Stuatsopera te Berlijn is verbonden. Voorts werkt het H. O. V. koor mede, dat reeds Maandag a.s. de repetities zal aan vangen. DUITSCH VLIEGTUIG OP HESTON. LONDEN, 30 Aug. Een speciaal door Duitsch land gecharterd vliegtuig is vanmorgen op Heston aangekomen. Het toestel kwam van Berlijn en de identiteit der inzittenden is niet bekend. Medewerking bij de voedsel voorziening aangeboden. Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit bieden de regeering hun diensten aan. HAARLEM. 30 Augustus. De commissie van samenwerking van de drie landelijke bon den van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, heeft zich in een schrijven tot den minister van Economische Zaken gewend, waarin zij haar diensten aanbiedt teneinde in dezen moeilijken tijd volledig mede te werken aan' alle maatregelen voor de voedselvoorziening, wat betreft de artikelen van haar bi'anche. Ook de plaatselijke afdeelingen hebben op dracht gekregen samenwerking en hulp te verleenen. zoodat de regeering ook plaatselijk van de diensten van den AÏgemeenen-, den Katholieken en den Christelijken Bond van Kleinhandelaren in aardapp,len, groenten en fruit gebruik kan maken. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 30 Augustus. Ondertrouwd 28 Augustus: J. F. Jongenelen en G. Duijff; 29 Augustus: J de Lang en W. J. Kersten: 30 Augustus: H. van Dragt en J. Kroeke: L. van Danslk en A. N. Zuidema; J. W. Best en W. Pruis: C. van der Linde en J. K. Schets: A. A. M. Sieters en C. van Brug gen: H. Wempe en T Hessels: W. G Dams en M J. ten Bosch: W. Kuyper en G. M. van Noordt; C. H. de Ridder en I. F. Broekman; C. A. de Bloois en L. van den Ochtend. J. Kotlar en M Sebestijén. W J. Assendelft en Th van den Raadt C. de Regt en T. Borsten. G. Geerts en F van den Berg F. Wijnands en P. Smidt H. H. Röben en C Balk L. Jonker en W C. Need D. Guit en M. Kedde. B D A. Meijer en A. K. Terllnden. A. J. Diel en A. Reek W C J. Keesom cn J. Kossen. G J. Nij- man en H. W. Stevens. P. Harren en M. Riet man. Gehuwd 28 Aug.: A J Behage" en A A van Dam F S. van de Landen en J. v d Star. 29 Aug.: G J. Ensink on Kemna en M. J. W. Filers M. Court en C G Pool. H. G Koetsier °n J M Jansen 30 Aug.- M Boll en J. C Th. Schooneman J B van Praag ep A. Hagens. T Kaal en E. H. M. Neelissen A Hopman en E. A. M. Hoogesteyn G. J M.-du Maine en M. G F Swcerts F W van Amerongen en C. TJitendaal. A. A. G. Eilers en B. Schnetz. B. N. Heilig en H C. Bakker. H. W. F. A. Koek en H. Wehnes. E. G. A Duijtshoff en F H. Molitoor. W. Foreman en A. C. van Nieuwenhulzen. A. van Eek en E. M. Brinkmans. S. P. Stolwijk en J. P. StaDpers G. N. Graaff en M. J. van Rijn. M. Teunisse en H. L Heeres. J de Braber en A. Benjert. C. van Straaten en H. Th. van Dam. Bevallen 26 Augustus: A. D. Brink—Blan kevoort. d.: 28 Augustus: J. M. A. van der Voort—Flaat. z.: W. H. Scholtz—van der Harst, d.: E. van Rhenen—Alewijn. d.; M. Luttikhuizen— Brussel, z.; 29 Augustus: M. Freijer—Dijkstra, d.: N. Joren—van Andel. d.; A. van Heiningen—Kok, d.: E. Bauer—Pöp- Dinghaus, z.; W M RoestenbergBosch, z.; 30 Augustus: J. E. W. Jansen—Metten, d.; Overleden 26 Augustus: W. Hartman—Ro- zendaal. 72 j.. KI. Houtweg; H. Korthof. 65 j., M. van Heemskerkstraat: 28 Augustus: Ch. Heerding. 24 j.. Waldeck Pyrmontstraat: S. Hoenson—van Lith. 86 j.. Jansstraat: B. Swen —van Sitteren 43 j Hazepaterslaan: F. J. L. Peltenburg. 75 j.. v. Heiithuizenweg: 29 Aug.: F. Damsteek—Dortmundt, 75 j., Potgieter- straat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7