9tet publiek waagt Correspondentie aaat miiUahen Qeen militair initiatief van Jialië En de autoriteiten antwoorden ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 adresseere men goed. Adresseering van correspondentie aan militairen moet als volgt geschieden: naam en voorletters van geadresseerde, militaire rang, onderdeel, waartoe de militair behoort of waarbij hij is gedeta cheerd, alsmede een nadere aanduiding als: veldleger, vesting Holland, stelling van Den Helder, enz. Voorbeelden van goede adresseering zijn op de postkantoren voorgehangen. In twijfelgevallen vrage men daar inlich tingen. In geen geval mag een plaatsnaam wor den vermeld. Indien het publiek blijft doorgaan met onvolledige of onjuiste adresseering van correspondentie aan militairen kan de veldpostdienst niet behoorlijk functionee- ren. Er ontstaat reeds thans groote ver traging, terwijl de bezorging van tal van brieven door onvolledige adresseering mis loopt. Dringend verzoek aan alle burgers. Beperk u voorloopig en althans gedu rende de eerstvolgende dagen zooveel mo gelijk in uw correspondentie, vooral ook voor militairen. Het postvervoer dreigt mis te loopen indien hieraan niet wordt voldaan. Verklaring van den Italiaansche ministerraad Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: „Na de Vrijdag gehouden bijeen komst van den ministerraad is een of ficieel communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de minister raad te 3 uur in het Palazzo Viminal bijeen is gekomen onder voorzitter schap van den Duce. Na kennis te hebben genomen van den toestand in Europa welke is ont staan tengevolge van het DuitschPoolsche conflict, waarvan de oorsprong terug gaat tot het verdrag van Versailles, en na kennis te hebben genomen van alle documenten, welke door den minister van buitenlandsche zaken werden voorgelegd en waaruit blijkt, wat de Duce heeft gedaan tot behoud van den vrede op een rechtvaardigen grondslag, heeft de ministerraad zijn volledige goedkeuring gehecht aan de tot nu toe genomen militaire maatregelen, welke zuiver een karakter van voorzorg hebben en houden. De ministerraad heeft ook de economische en sociale maatre gelen, welke de ernstige toestand noodzake lijk maakt, goedgekeurd. De ministerraad verklaart vervolgens en kondigt het volk aan, dat Italië geen enkel militair initiatief neemt. Gezicht op het havenbedrijf van Gdynia. VRAAG: Een groot aantal b i .-eerden heeft zich tot de Koninklijk» lonale Ver- eeniging tot steun aan miliciens ..wend met de vraag, of deze vereeniging haar bemiddeling zou willen verleenen inzake het reserveeren van de betrekking. ANTWOORD: Het antwoord op deze vraag luidt, dat de Koninklijke Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens zich, als gevolg van het groote aantal der onder de wapens geroepenen, niet meer voor iederen dienstplichtige afzon derlijk in verbinding kan stellen met den be trokken werkgever tot het verkrijgen van de toezegging voor latere herplaatsing van den op geroepen dienstplichtigen werknemer. De vereeniging moet zich in dit opzicht be palen tot een algemeen beroep op de welwil lendheid der werkgevers om hun gemobiliseerd personeel zoodra dit met groot verlof vertrekt, weder in dienst te nemen. Wat betreft de vervanging van perso neel verzoekt de Koninklijke Nationale Ver eeniging tot steun aan miliciens den werkgever het in dienst opgeroepen personeel niet defi nitief te vervangen. Ten aanzien van de kostwinnersvergoeding verzoekt deze vereeniging de gemobiliseerden zich niet tot haar te wenden, doch tot de af- deeling militaire zaken van de betrokken ge meente. Materieele hulp van de vereeniging kan eerst aan de orde komen wanneer de dienstplich tigen met groot verlof zijn vertrokken. VRAAG: Waarom werkt op het oogenblik de veldpost zoo traag? ANTWOORD: De veldpost staat voor de taak de post uit te reiken aan militairen, die tot honderden verschillende troepenpnderdeelen be- hooren, welke nog niet op hun plaats van be stemming zijn aangekomen. Als gevolg daarvan kan alleen door raadple ging van een groot aantal lijsten worden na gegaan, waarheen de post moet worden gezon den. Dit is een zeer tijdroovend werk, dat nog belangrijk wordt vertraagd door de groote on volledigheid der adressen. Zoodra de troepenverplaatsingen hebben plaats gehad en ieder militair niet alleen weet bij welk onderdeel hij is ingedeeld (compagnie, bataljon, regiment en overeenkomstige onder deden) doch ook tot welke groote eenheid (veldleger .stelling Den Helder, Vesting Hol land, Commando Zeeland, Territoriale Gebie den hij behoort en deze aanduidingen duidelijk op de adressen worden vermeld, kan de expeditie van de veldpost correspondentie regelmatig verloopen. Er wordt nog eenig geduld gevraagd. VRAAG: Is het waar dat, bij verergering van den toestand, de vrouwen niet meer aan hun gemobiliseerde mannen mogen schrijven? VRAAG: Van onze firma is opgevorderd een vrachtauto, waarvan per 30 April de wegenbe lasting voor een jaar vooruit is voldaan, zijnde f212. Op 30 Augustus is van deze belasting terugbetaald f 106 zijnde de helft. Moet nu niet volgens recht en billijkheid door het rijk worden terugbetaald acht maanden, zijnde f 141,33 en niet zes maanden? Moet niet de restitutie der teveel betaalde belasting van het tijdstip der inbeslagneming af gelden? ANTWOORD: U kunt zich terzake wenden tot den minister van financiën. Wellicht verdient het echter aanbeveling om alvorens hiertoe over te gaan de beslissing van dezen minister af te wachten op het tot hem gerichte adres van den A. N. W. B. en de K. N. A. C., waarin verzocht wordt een regeling te treffen voor de terug betaling van vooruitbetaalde belasting op mo torrijtuigen, welke tengevolge van de bijzondere omstandigheden niet kunnen worden gebruikt. Deze beslissing kan ieder oogenblik afkomen en er is gegronde reden om aan te nemen, dat zij gunstig zal zijn. Aangeraden wordt nauwkeurig de dagbladen te raadplegen. VRAAG: Is het mogelijk van Amsterdam naar Kampen of van Amsterdam naar Harderwijk per boot te reizen? ANTWOORD: Voorloopig gaan de diensten van Amsterdam naar Kampen en van Amsterdam naar Harderwijk gewoon door. De dienst AmsterdamKampenZwolle vaart van Zaterdagavond af alleen in nacht dienst. Verlof. VRAAG: Hoe staat het met aan onder de wa penen geroepen dienstplichtigen te verleenen verlof? ANTWOORD: De mogelijkheid van het ver leenen van verlof zal afhangen van het verloop der omstandigheden. Mocht de mobilisatie-toe- stand lang duren en de internationale politieke omstandigheden zulks toelaten, dan zullen zeer zeker verschillende verloven worden verleend. Wanneer daarmede een aanvang zal worden ge maakt, kan op het oogenblik zelfs bij benade ring, nog niet worden overzien. Wel kan behou dens voor enkele onderdeelen, voor welke deze regeling later van kracht zal worden, van Zon dag 3 September a.s. af in zeer bijzondere ge vallen, waaronder b.v. te verstaan ondertrouw, huwelijk, ernstige ziekte of overlijden van naaste familieleden, bevalling van de echt- genoote en het afleggen van examens voor een dag of voor enkele dagen buitengewoon ver lof worden verleend. Tot het verkrijgen van zoo danig verlof wende de betrokken militair zich, zoo mogelijk onder overlegging van een bewijs stuk, tot zijn onmiddellijken commandant. Wat betreft het bezoeken van militairen kan het navolgende worden medegedeeld: Het tijdstip voor bezoek aan dienstplichtigen, die onder de wapenen zijn geroepen is uit den aard der zaak thans weinig gunstig. Eerst wan neer de troepen eenmaal te bestemder plaatse gevestigd zijn, zal er gelegenheid bestaan uiteraard buiten de diensturen tot het bren gen van bezoek, voorzoover de militaire dienst tuchthuis gestraft en in bijzonder ernstige ge vallen met den dood. De bijzondere gerechtsho- hoven zijn bevoegd overtredingen tegen deze verordening te behandelen. Tenslotte wordt een beroep gedaan op het Italiaansche volk om een voorbeeld te geven van discipline en kalmte, zooals steeds het ge val is geweest. Hitier richt zich tot Mussolini. Rijkskanselier Hitier heeft gisteren een te legram gezonden aan den Duce, waarin hij zegt: „Duce, ik dank u zeer hartelijk voor de di plomatieke hulp. welke gy onlangs aan Duitschland en zijn goed recht hebt ge schonken. Ik ben overtuigd, met de Duitsche militaire macht de taak te kunnen vervullen, welke ons is opgelegd. Ik meen in de gegeven omstandigheden de Italiaansche militaire hulp niet noodig te hebben. Ik dank u, Duce, ook voor alles, wat gij in de toekomst zult doen voor de gemeenschappelijke zaak van fas cisme en nationaal-socialisme. W.g.) HITLER. De Engelsche regeering heeft gedaan wat zij kon, zegt Halifax. Waardeeren.de woorden voor de houding van Mussolini. Lord Halifax, de Britsohe minister van buitenlandsche zaken, die in het Hoogerhuis een gelijke verklaring aflegde als Chamberlain in het Lagerhuis, bracht hulde aan den Brit- schen premier, zeggende dat geen man ooit met meer toewijding voor den vrede gewerkt heeft dan hij. (Toejuichingen). En geen ster ker bewijs kan geleverd worden voor het feit, dat de huidige situatie Engeland is op gedrongen dan dat het juist Chamberlain moest zijn. wien het te beurt valt Engeland, wanneer dat mocht zijn, in den oorlog te lei den. Voor zoover de Britsche regeering be treft. aldus Halifax, weet ik niets, dat wij on gedaan hebben gelaten of dat wij wanneer wij lerugkijken anders zouden hebben willen doen. Het is een groote bron van voldoening voor ons geweest te vernemen, dat Mussolini met ons ook al zijn invloed uitoefent in het streven om tot allerlaatste oogenblik den vre de te redden. Ons geweten, aldus Halifax, is zuiver. Lord Snell gaf al leider van de Labour- oppositie uitdrukking aan zijn sympathie voor de leden der regeering. die deze laatste dagen omstandigheden van zoo ontzaglijk belang onder oogen hebben moeten zien. Zijn rede voortzettende, zeide Lord Snell, dat hy geloofde! dat Engeland niet kan toestaan dat het Poolsche volk den geheelen schok van dezen aanval draagt". Onze gemeenschappelijke taak is thans,, te trachten er zorg voor te dragen dat georgani seerde. weloverwogen in plan gebrachte en systematische agressie niet loont. Ik denk dat wij deze zaak onder oogen kunnen zien met het rustige vertrouwen dat het ongelijk op den langen duur niet kan triumfeeren. Chamberlain en Halifax hebben hun best gedaan en het land is hun dankbaar. vaar zouden vormen voor de burgerbevolking. Ongelukkigerwijze is Polen, welks grondgebied Vrijdagochtend vroeg het voorwerp is gewor den van een niet-uitgelokte agressie van de zijde der Duitsche strijdkrachten reeds het slachtoffer geworden van verscheidene lucht aanvallen. De bekend gemaakte verliezen onder de burgerbevolking maken het twijfelachtig of van de zijde der tegenpartij de regelen in acht worden genomen, waaraan de president zich re fereert Deze regelen die het natuurlijke gevolg zijn van de menschelijke gevoelens blijven van kracht, mits zij ook door de tegenpartij nauw gezet worden in acht genomen". Luchtalarm te Berlijn. De stad was gisterenavond in duisternis gehuld. Het straatbeeld van Berlijn was Vrijdag zeer rustig, meldt het D.N.B. Toen des avonds omstreeks zeven uur bij verrassing het signaal „luchtalarm" werd gegeven, begaven degenen, die zich op straat bevonden zich op voorbeel dig gedisciplineerde wijze naar de openbare schuilplaatsen, terwijl zij die thuis waren zich eveneens naar de schuilkelders begaven. Auto bussen, trams, auto's en andere verkeersmid delen stonden oogenblikkelijk stil en na wei nige minuten bevond zich geen mensch meer op straten en pleinen. Toen na een kwartier 'net signaal: „luchtgevaar geweken" gegeven werd, ging weldra liet- verkeer normaal ver der. Later op den avond werd de stad geheel verduisterd, zonder dat het verkeer daar ern stige hinder van ondervond. Geen „oorlogsstemming". De correspondent van United Press te Berlijn meldt: De hoofdstad van het Duitsche rijk is stellig niet bevangen door een opgewonden oorlogs stemming. Het nieuws dat de vijandelijkheden geopend waren werd bijna apathisch ontvan gen. slechts een kleine menigte verzamelde zich voor het gebouw van de rijkskanselarij en in de Wilhelmstrasse tijdens de Rijksdag zitting. Hitier werd, toen hij in zijn veld- grauwe uniform omringd door zijn stafoffi cieren passeerde, toegejuicht, maar enkele oogenblikken was er een opmerkelijk incident. Een groep van Hitler's lijfgarde opgesteld voor de kanselarij begon te roepen: „Wij wil len onzen Fiihrer zien". De menschenmenigte voor het gebouw stemde echter niet hiermee in. Het was blijkbaar nog te vroeg. Het nieuws was te plotseling gekomen voor de gewone burgers om de situatie onmiddellijk te be grijpen. De ernstige gezichten klaarden wat op, toen er een wagen met de filmoperateurs kwam, waarvan de leiders verzochten wat stemming te brengen voor hun opnamen. De arbeiders aan het nieuwe huis van den minister van buitenlandsche zaken antwoord den met „heil"geroep, ofschoon er niemand te zien was, wien dit zou kunnen gelden. De deuren van het balkon der rijkskanse larij stonden open. Hier pleegt Hitier bij plech tige gelegenheden te verschijnen. De menigte wachtte rustig. Kort daarop werd medegedeeld dat Hitier het te druk had om te verschynen. De menigte begon zich te verspreiden. Engeland en Frankrijk zullen geen burgerbevolkingen bombardeeren Geen antwoord van Duitschland op het Amcrikaansche verzoek. De Amerikaansche Staatssecretaris Huil heeft medegedeeld, dat Groot-Brittannië en Frankrijk er in toegestemd hebben zich te onthouden van het bombardeeren der burgerbevolking, zulks in antwoord op den oproep van Roosevelt. In zijn antwoord verklaarde Engeland diep onder den indruk te zijn van de humanitaire overwegin gen. waarnaar de boodschap van den president verwees. Het was reeds een vastgestelde politiek van de Britsche regeering om zich van een der gelijk optreden te onthouden en het bombarde ment strikt te beperken tot militaire doelen, voorondersteld, dat dezelfde regels nauwgezet in acht genomen zullen worden door al haar te genstanders. De Italiaansche ambassadeur heeft mondeling het Italiaansche antwoord overgebracht. De Ita liaansche regeering wijst er op, dat de minister raad heeft besloten buiten het conflict te blij ven en meent derhalve dat het verzoek van Roosevelt op haar geen betrekking heeft. Alleen de Duitsche regeering heeft niet ge antwoord. Strenge straf op luisteren naar buitenlandsche zenders. De pas ingestelde Duitsche defensieraad heeft een verordening uitgevaardigd, waarin het vol gende bepaald wordt: Het luisteren naar buitenlandsche zenders is verboden. Overtredingen worden met tuchthuis gestraft. In lichtere gevallen kan de uitspraak gevangenisstraf luiden. De gebruikte radiotoe stellen worden ingetrokken. Wie berichten van buitenlandsche zenders verspreidt wordt met Het antwoord van Polen. De ambassadeur van Polen, te Washington, Potocki, heeft Cordell Huil het volgend ant woord overhandigd. ..De Poolsche regeering is het volkomen eens met de tot uitdrukking gebrachte beginselen en de gevoelens, welke deze hebben ingeblazen. Het is met deze beginselen en in dezen geest, dat de hoogste militaire autoriteiten in Polen orders hebben gegeven zich ingeval van oorlog te onthouden van de bombardeering van open steden en dergelijke acties, die een direct ge Het lustslot Belvédère in de buurt van Warschau. zulks gedoogt. De beslissing omtrent het toela ten van bezoekers tot de kazernes, kwartieren enz. berust bij den betrokken commandant. Voor bezoeken aan zieke militairen geldt, dat de tijd stippen, waarop de in de militaire hospitalen ter verpleging opgenomen militairen bezoeken kun nen ontvangen, worden bepaald door den chef van het hospitaal. Indien met het oog op den toe stand of het overlijden van militaire verpleeg den beneden den rang van 2e luitenant, de chef van het hospitaal de overkomst van naaste ver wanten of betrekkingen noodig oordeelt, kan, zoo zij dit verlangen, voor rijks rekening scha deloostelling worden toegekend voor de kosten van hun vervoer binnen's lands van hun woon- of verblijfplaats naar de plaats waar de zieken- inrichting is gevestigd en terug. Wanneer in bijzondere gevallen terugkeer naar de woonplaats op denzolfden dag niet mo gelijk is, hetzij wegens beperkte verbindingen of den grooten afstand,, dan wel in verband met den toestand van den patiënt, en belanghebben den onmachtig zijn de onvermijdelijke verblijf kosten zelf te dragen zulks ter beoordeeling van den chef van 't betrokken hospitaal dan kunnen deze kosten eveneens ten laste van het rijk worden gebracht. Onder „naaste verwanten en betrekkingen" worden verstaan ouders, pleeg ouders, voogden of echtgenooten en, zoo deze ontbreken, broeders en zusters en, bij ontstente nis ook van deze, het naaste familielid, men wen de zich in voorkomend geval tot den chef van het hospitaal. Toezending couranten enz. VRAAG: Is het mogelijk den dienstplichtigen maatschappelijken of anderen steun te verleenen door toezending van couranten, boeken, spelen enz.? ANTWOORD: Uit den aard der zaak wordt moreele en andere steun aan dienstplichtigen ten zeerste gewaardeerd. Hij, die couranten, boeken, spelen enz. ter beschikking van de gemobiliseer den wenscht te stellen wende zich tot den com mandant ter plaatse dan wel tot het algemeen hoofdkwartier. VRAAG: Wanneer zal de lichting 1940 wor den opgeroepen? ANTWOORD: Hieromtrent is nog niets bekend en kan dus nog niets worden medegedeeld. Me- dedeelingen dienaangaande zullen worden ver strekt zoodra zulks mogelijk en toelaatbaar is. VRAAG: Hoe staat het met de veldpost? ANTWOORD: Hieromtrent zijn reeds door de radio en door den regeeringspersdienst mededee- lingen verstrekt. Er wordt nog eens op gewezen het adres zoo volledig mogelijk te vermelden, dus, behalve den naam van den betrokken mili tair de compagnie, het bataljon en het regiment, waartoe de militair behoort en vooral ook de grootere eenheid waarbij hij is ingedeeld (veld leger, stelling van den Helder enz.) Het is nadrukkelijk verboden de plaats waar de militair verblijft op het adres te vermelden. VRAAG: Kunnen houders van pensions, rust huizen en dergelijke, die kunnen wijzen op een bepaald aantal gasten, slechts de in het ham sterverbod genoemde hoeveelheden levensmid delen krijgen en zoo neen tot wien kunnen zij zich dan wenden? ANTWOORD: Houders van rusthuizen en dergl. kunnen de in het hamsterverbod genoemde goederen koopen in hoeveelheden, benoodigd voor een week voor het totale aantal bewoners. ANTWOORD: Neen, onder alle omstandig heden mag geschreven worden naar het wapen adres: dit moet naam, voorletters en militairen rang van den geadresseerde vermelden en ver der het onderdeel, waartoe hij behoort of waar bij hij is gedetacheerd, alsmede als aanvulling een aanduiding als: Veldleger, Vesting Holland, Stelling van Den Helder, enz. Het is verboden de plaats waar hij ver blijft op het adres te vermelden. VRAAG: Kunnen normaal brieven per lucht post naar Indië gezonden worden? ANTWOORD: Voorloopig zullen geen vlieg tuigen naar Indië vertrekken en geschiedt de verzending van post naar Indië per boot. Bij zonderheden omtrent de vaarrouten der booten zijn nog niet bekend. In geen geval zullen ech ter Middellandsche Zee havens worden aange daan. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen of er over eenige dagen weer gelegenheid zal zijn om van hier naar Zwitserland te reizen? Ik ben in het bezit van een retour Basel-Holland via Strasz- bourg, eventueel zou ik over ParijsGenève kunnen reizen. ANTWOORD: Het Is niet bekend wanneer de internationale trein- en vliegdiensten met Zwit serland zullen worden hersteld, zoodat uw reis daarheen voorloopig niet mogelijk is. Gezien de mobilisatie-maatregelen in Neder land, België, Frankrijk en Zwitserland moet de poging om Zwitserland te bereiken door gebruik te maken van de binnenlandsche of locale ver voermiddelen in de verschillende landen, sterk ontraden worden. Het aantal bij de radio-omroep-controle-com_ missie binnenkomende vragen is nog steeds overstelpend. De vragen worden gesorteerd, over de verschillende officieele bronnen van in lichtingen gedistribueerd en zullen zooveel doenlijk beantwoord worden, zij het ook door de concrete vragen eerst tot meer algemeene vragen te herleiden en deze in het algemeen te beantwoorden. Van individueele beantwoording moet, een enkel uitzonderingsgeval voorbehouden, wor den afgezien. Daarvoor dient de omroep niet Aan verdere vraagstellers wordt uitdrukkelijk verzocht de vragen kort en positief te formulee ren met terzijdelating van alle niet terzake die nende bijzonderheden. Bovendien mag in iederen brief slechts één vraag gesteld worden. Wil men meer vragen stellen, dan moet iedere vraag od een apart vel worden vermeld.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10