■DINSDAG S SEPTEMBER 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD De nieuwe automobielbrandspuit. Onze gemeente heeft weer een nieuwe brandspuit. Capaciteit 2000 L. per minuut. LJMUIDEN Dinsdag. Als alle brandspuiten, die op het oogenblik ln onze gemeente aanwezig zijn eens op een rij werden geplaatst en tegelijk in werking den, dat den heer Veraart zou doen water- werden gesteld, zou dit een schouwspel bie- tanden. We hebben het materiaal van onze gemeente, sedert eenige dagen verrijkt met een prachtige motorspuit, verder de baby brandspuiten voor de luchtbescherming, welk aantal eveneens dezer dagen met één ver meerderd is en dan zijn er nog het Hoogoven- bedrijf en de papierfabriek die voor eigen ge bruik een brandweer outillage bezitten, waar menige provinciestad jaloersch op zou kunnen zijn. Wanneer deze batterij van groote en kleine, maar alle van de modernste spuiten, eens tegelijkertijd op één brand werd 'osge- laten, zou Vulcanus in zijn allerwildste bui in een oogwenk getemd zijn. Tientallen stralen zouden in het vuur gebracht kunnen worden. De nieuwe motorbrandspuit, waarmede ons gemeentelijk brandweermateriaal is uitgebreid en die er Zaterdag reeds voor het eerst op uit is getrokken, echter zonder dat het noodig was haar capaciteit te toonen, is een aanwinst van buitengewoon belang. Gistermiddag heeft de heer Schliker, onder wiens leiding al zoo vele branden cn brandjes in IJmuiden zijn gebluscht, ons eenige bij zonderheden omtrent de nieuwe spuit mede gedeeld en toen we deze noteerden dachten we onwillekeurig trug aan den tijd van de handspuit, die eigenlijk nog maar zoo kort achter ons ligt. Ook deze brandspuit, de B.W. no. 4, is af komstig uit de fabriek der fa. Geesink en Zn. te Weesp en gebouwd op een Ford chassis. De pomp, die-een capaciteit heeft van 2000 L. per minuut' bij een druk van 5 atm. bevindt zich vooraan en is direct op den motor gekoppeld. De spuit kan gebruikt worden voor open water waarvoor 15 M. zuigbuis, aan de zijkanten ge borgen, beschikbaar zijn, als voor aansluiting op de waterleiding. Bij een eerder gehouden demonstratie op het Kerkplein in Velsen spoot men boven den toren van de Hervormde kerk uit. Met behulp van verdeelstukken kun nen acht slangen aangekoppeld worden. Ver der is de spuit uitgerust met een schuimkanon, met een capaciteit van 3 M3 schuim per mi nuut. In een daarvoor bestemde tank kan 100 L. schuim worden meegevoerd. Op het open chassis is plaats voor tien man, die op keurige met leer bekleede banken, beschut door de hooge zijkanten, een veilige zitplaats vinden. In de banken liggen de slangen opgeslagen en wel zoo, dat ze gemakkelijk uitgelegd kunnen worden. In totaal wordt 900 M. slang meege voerd. Aan de kanten bevinden zich eenige ge reedschapskisten. Van letterlijk alle ruimte is een nuttig gebruik gemaakt. Deze prachtige brandspuit, die haar komst zal aankondigen met een sirene, is bestemd voor IJmuiden. De spuit, die tot nu toe in IJmuiden dienst deed, is verhuisd naar Sant poort, waar men tot nu toe de beschikking had over de oude motospuit van het dorp Velsen, die vroeger door handkracht moest worden voortgetrokken, doch later op een auto werd geplaatst. Deze wordt ingedeeld bij de reserve. Behalve deze nieuwe spuit van 2000 L. en de naar Santpoort verhuisde spuit van 1400 L. heeft de gemeente nog een automobielbrand spuit in Velsen-Noord, die een capaciteit heeft van 1200 L. Thans beschikt onze brandweer dus over drie moderne spuiten en kan worden gezegd, dat alle deelen der gemeente uitstekend tegen brandgevaar beveiligd zijn. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. Trawlers: manden: 2100 Viking Bank, IJm. 183 9620 2550 Delft, IJm. 17 8080 (gedeeltelijke lading) Loggers: KW 155 580; KW 132 330; KW 28 920. Laatste haring werd duur betaald. Visscherij thans afgeloopen. De laatste haring, die door de trawlers werd aangevoerd, is door den handel tegen buitenge woon hooge prijzen opgenomen. Het waren vooral de Viking Bank en de Delft, die met hun groote vangsten van onderscheidenlijk 2100 en 2550 manden van deze gunstige markt geprofiteerd hebben. De rookers hebben nog eens voor het laatst hun best gedaan en zooveel mogelijk inge slagen en gesteurd om de haring eenigen tijd te kunnen bewaren. Maandag liep de prijs al tot f7 op en heden werd zelfs f 9,70 betaald. De Viking Bank die Maandag de geheele vangst verkocht besomde f 9620, de Delft, die nog 600 kisten voor vandaag had bewaard besomde Maandag f 8080 en van daag voor 't restant f 4030, in totaal dus f 12.110. De Utrecht, de laatste haringboot, had ruim 200 kisten en besomde daarvoor nog pl. f2100. De geheele trawlervloot is thans binnen. Ook de haringvisscherij ligt stil.. Maandag meldden wij nog, dat de reederijvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij den vis- schers had aangeraden, rustig te blijven visschen Met den verscherpten toestand achten de vis- schers het thans niet meer veilig op zee en komen nu ook de haringloggers van Vlaardingen Scheveningen en Katwijk zoo spoedig mogelijk naar huis. De geheele Noordzee is nu wel door alle vis- gchersschepen verlaten. Een magere haringteelt 1939 wordt verwacht. De Duitsche haringvisscherij heeft tot 25 Augustus slechts ruim 137000 kantjes opge leverd tegen 253.000 kantjes in 1938 en 370.000 kantjes in 1937. De totale opbrengst der haringvisscherij van Schotland, Nederland en Duftschland tot half Augustus wordt geschat op 458.000 vaten tegen 94.4000 vaten in hetzelfde tijdvak van 1938. Deze cijfers gelden in hoofdzaak de productie van maatjesharing, die sedert 1925 niet zoo ongunstig is geweest. BESOMMINGEN. Aangevoerd aan den afslag 5 September: 650 kisten versche haring, 39 kantjes steurharing. f 17,50—f 15.50 per kantje. 4 September aangevoerd: 2539 kisten versche haring. Manden. Trawlers: 600 Delft IJM 17 f 4030 315 Utrecht IJM 73 f 2090 280 Poolzee IJM 77 f 2090 340 Maria IJM 95 f 2060 125 Zeeleeuw IJM 29 f 1370 65 Jenny Elsa IJM 88 f 1750 210 Caroline IJM 26 f 1670 110 Gloria IJM 37 f 990 225 Bet je RO 16 f 1890 Logger KW 76 f800. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) Tarbot 9474 ct. per K.G. Tong 23094 ct. per K.G. Griet f 33—16 per 50 K.G. Zetschol f 23—19 per 50 K.G. Kleinschol f 23—11 per 50 K.G. Kleine roode poon f 1.70 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 21 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 19.5010.50 p. 50 K.G. Groote gul 15.50—9.20 p. 50 K.G. Wijting f 7.10—4.20 per 50 K.G. Makreel f 13.50—11 per 50 K.G. Versche haring f 9.70—9.50 per 50 K.G. Kleinmiddel heek f 14 per 50 K.G. Kleine heek f 10.507.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 33—28 per 125 K.G. Vleet 80 per stuk. Koolviseh 63 ct perstuk. VIER ESTLANDERS IN ARREST. In den afgeloopen nacht wilden vier Estlan- ders, thuisbehoorende op een houtboot, welke bij de Papierfabriek ligt, na bezetten tijd een café te Velsen binnen gaan. De caféhouder be lette dit en raakte daardoor met de schepelingen handgemeen. Met hulp van militairen heeft de politie de Estlanders gearresteerd en naar het hoofdbureau gebracht teloos heeft gewerkt, zijn arbeid waardeering vindt. Bloemendaal is nu doordrongen, dat er lucht- gevaar is, al is het een lichtpunt, dat wij geen belangrijke punten hebben. Hoofdzaak is, dat wij als er iets komt, weten, wat te doen. Spr. waarschuwde, niet te hoop te loopen, de bevelen der militairen stipt op te volgen en deel de mede, dat in Bloemendaal geen vooralarm wordt gegeven. De vrijwilligers wekte spr. op, flink te oefenen. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld. Voor inlichtingen wende men zich tot het politiebureau of dc wijkleiders: H. L. Caro, Vogelenzang, mr. J. v. d. Vlugt, Aerdenhout, L. Bouwman, Overveen, ir. M. J. Schoen, Bloe mendaal. BLOEMENDAALSCHE GYMNASTIEK VEREENIGING. De oefenavonden der adspiranten te Over veen en die der dames en heeren beginnen weder op 6 en 7 September. In de Chr. School aan de Boschlaan hoek Zomerzorgerlaan kun nen de oefenuren van de adspiranten afd. Bloemendaal plaats hebben op Woensdag avond 6 September. VEREENIGING VOOR JEUGDWERK. Door de tijdsomstandigheden kan de keuring van de jeugdtuinen en de Floraliaplanten •dit jaar niei doorgaan. BLOEMENDAAL Luchtbescherming. De belangstelling is nu groot. Was tot,heden de opkomst op de vergaderin gen, waar gesproken werd over luchtbescherming maar gering of matig. Maandagavond was de zaal in Vreeburg te klein om alle belangstellen den te bevatten, zoodat velen terugkeerden en het bestuur besloot, heden Dinsdag een tweede bijeenkomst te beleggen. Woensdag wordt dan een vergadering gehou den voor de wijk Overveen in de aula van het Kennemer Lyceum. Ir. M. J. Schoen sprak Maandag een inleidend woord. Het spijt mij, aldus de voorzitter, u uit uw huis te moeten halen en het spijt mij, dat de zaal vol is, om de diepere oorzaak. Het verheugt mij aan den anderen kant, dat er een comité is, op initiatief van den burge meester, dat contact brengt tusschen de Ge meentelijke diensten en de burgerij. In den loop van den avond verwelkomde de beer Schoen den burgemeester en mevr. Den Tex. Ook de commissaris van politie, de heer A. Hiemstra, gaf blijk van zijn belangstelling. Mr. J. Bierens de Haan, de algemeene voor zitter prees het initiatief van den burgemeester, die vroegtijdig de organisatie ter hand nam, voor iedere wijk een dienst in te stellen en dankte ir. Schoen en diens medewerkers voor den verrichten arbeid. Dat wij hierover moeten spreken stuit ons tegen de borst, vei-volgde spr., maar het is noo dig. dat wij de werkelijkheid aanvaarden. Ons voorbereiden wil niet zeggen, dat het onheil komt, maar het zou lichtzinnig zijn, te doen. alsof het niet zou kunnen komen. Ook is voorbereiding noodig. om moreele kracht te houden. Paraat zijn geeft rust en ver trouwen, om dezen afschuwelijken tijd door te komen. Hierop kreeg de heer M. J. Verkerk, tech nisch adviseur van den Luchtbeschermingsdienst het woord. Spr. gaf een duidelijk overzicht van de reeds tot stand gekomen organisatie, zooals reeds vroeger in ons blad is beschreven. Door maandenlange oefening zijn de diensten paraat. Vooral wees spr. hierbij op den burgerplicht met elkaar voor elkaar. Eveneens behandelde spr. wat te doen in de ver schillende gevallen en gaf practische wenken voor het inrichten van een schuilkelder, gas- kelder, schuilkamer, loopgraaf enz. In zijn dankwoord wees ir. Schoen er op, dat zeer veel vrijwilligers noodig zijn. De burgemeester wenschte den heer Verkerk geluk, dat nu nadat hy 11 maanden bijna vruch VOGELENZANG „NOOIT GEDACHT". Zondag hield de hengelaarsvereeniging „Nooit Gedacht" een wedstrijd in de Hoofd vaart op Witvisch. J. Ab/5W\de legde beslag op den len prijs met 136 stuks. 2. A. Stijnman, 3. K. Delisse, 4. Beukers, 5. Th. Abswonde, 6. A. Weijers, 7. M. Ruighaver,, 8. P. Lagerwey. Chr. Heems kerk, 9. P en J. Boterblome 10. De prijzen werden uigereikt door den voorzit ter den heer P. lerhoeven in het clublokaal G. Blokker. ZANDVOORT VERLOTING V. V. V. De trekking van de verloting van de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer is tot na der order uitgesteld. BEZOEK VAN EEN ZEEHOND. Nu bijna alle gasten de badplaatsen hebben verlaten verscheen Maandagmiddag te Zand- voor een gast, die zich hier slechts zelden vertoont, namelijk een zeehond. Meestal ver kiest hij de vrij rustige Waddenzee boven het steeds deinende water aan de Noordzeekust. Toch scheen hij zich ook hier wel thuis te voelen. Hij zwom en spartelde naar hartelust rond en toonde zich vooral in het duiken een baas. Van het strand en van den boulevard werden zijn bewegingen door vele oogen ge volgd. Deze belangstelling hinderde hem blijk baar weinig, Toen evenwel een bootje hem te dicht naderde toonde hij schuwer te zijn, dan zijn blaffende naamgenoot op het land, want plotseling dook hij onder om pas buiten den gezichtskring der toeschouwers weer boven water te komen. Griekscli schip op een mijn geloopen. Opvarenden gered. STOCKHOLM, 4 September. Een Grieksch schip is in de Oostzee op een mijn geloopen. De opvarenden werden gered en zijn naar Malmö gebracht. (United Press) De hertog van Windsor als vrijwilliger in het Engelsche leger? CANNES, 4 September. Hertog v. Windsor zal Dinsdag naar Engeland gaan. Men meent dat hij zijn diensten als vrijwilliger zal aan bieden. (United Press). Rusland en Japan neutraal. LONDEN, 4 September (Havas/ANP) In diplomatieke kringen wordt vernomen, dat de regeering der Sovjet Unie neutraal zal blij ven. United Press verneemt uit Tokio, dat vol gens een mededeeling van den premier, gene raal Abe, Japan neutraal zal blijven in het huidige conflict. Roekeloos autorijder zwaar gestraft. Chauffeur om het leven gekomne. Op den Terheydenscheweg nabij Breda, onder de gemeente Teteringen reden Zondag twee postauto's beide uit Rotterdam komende uit Roosendaal en op weg naar Rotterdam met groote snelheid achter elkaar. De achterste postauto, bestuurd door den 33- jarigen gehuwden B. uit Rotterdam, trachtte in razende vaart de voor hem rijdende auto in te halen. Toen hij de eerste auto wilde snijden, gebeurde dit op twee wielen. Het volgende oogenblik zwenkte de auto naar links, sloeg driemaal over den kop en bleef rechts van den weg liggen. B. werd uit de auto geslingerd, en is korten tijd later overleden. bruikelijk is. Het Roode Kruis leidt deze help sters op voor hun taak. Den geheelen winter door zijn cursussen gegeven; deze zijn ook nu nog aan den gang en binnenkort begin nen er weer nieuwe. Ook voor de administratie, voor het onder houd van die hulpziekenhuizen zijn werk krachten noodig. Er moeten op de stations dames aanwezig 'zijn om de per trein of boot naar Haarlem gebrachte gewonden van la fenis te voorzien. De Bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis moet zooveel mogelijk worden uitgebreid; daarvoor zijn bloedge vers en vooral geefsters noodig, die nu reeds moeten worden gekeurd en wier bloedgroep bepaald moet worden. Ter registratie en tot het geven van inlich tingen want voorloopig zijn a.1 deze maat regelen nog maar van voorbereidenden aard van al deze personen heeft het Haarlem- sche Roode Kruis een centraal bureau inge richt in het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, Nieu we Gracht 124, waar dagelijks van 14—16 uur en van 20—22 uur zitting zal worden ge houden om alle aanbiedingen in ontvangst te nemen. Stelt een deel van uw tijd beschikbaar voor het Roode Kruis; het heeft alle hulp noodig! DUITSCHE STELLHALTE. AMSTERDAM 4 September. Naar wij ver nemen, heeft de Nederlandsche Stillhalte-com- missie bericht ontvangen, dat de Amerikaansche en Engelsche crediteuren, wier vorderingen tezamen meer dan 75 procent van de Stillhalte- vorderingen vertegenwoordigen, gebruik maken de van de bevoegdheid, aan crediteuren bij de Stillhalte verleend, de Stillhalte-overeenkomst voor alle crediteuren hebben beëindigd. HEEMSTEDE RIJWIEL GESTOLEN. Bij de politie te Heemstede is aangifte ge daan van diefstal van een heerenrijwiel uit een garage aan de Paulus Buijslaan 9 op 4 dezer. Een politieondrezoek wordt ingesteld. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Generaal Gort opperbevelhebber van het Engelsche leger. De Koning van Engeland heeft tot opperbevelhebber van het Britsche veldleger benoemd generaal Gort, tot chef van den imperialen generalen staf generaal Ironside en van de strijd machten in Engeland generaal Kirke. Een Tsjechisch en Slowaaksch legioen in het Poolsche leger. WARSCHAU, 4 September (PAT). Het decreet van den president der republiek, waar bij een Tsjechisch en een Slowaaksch legioen worden ingesteld, bevat de volgende bepalin gen: „Met het oog op de agressie van den doods vijand van alle Slavische naties op de repu bliek Polen en de groote tragedie begrijpende van de door de Duitsche bezetting onderworpen Tsjechische en Slowaaksche naties, worden Tsjechische en Slowaaksche legioenen gevormd op het grondgebied van Polen, teneinde aan deze naties de mogelijkheid te verschaffen zich door een gepaste gewapende actie te bevrijden". Artikel 2. „De legioenen zullen deel uitmaken van het Poolsche leger en zullen zonder schade voor hun bijzonder nationaal karakter onder het op perbevel worden gesteld". Roosevelt heeft Duitschland veroordeel cl, aldus de WASHINGTON. 4 Sept. De volgende pun ten uit de redevoering van Roosevelt worden hier met nadruk genoemd: 1. Sprekende over den inval in Polen en de noodzakelijkheid een eind te maken aan de politiek van geweld en intimidatie, welke den oorlog heeft verwekt, heeft Roosevelt de over tuiging uitgesproken, dat Duitschland schul dig is aan den aanval en dat zijn methoden onvereenigbaar zijn met het leven in een be schaafde wereld; 2. Door te zeggen, dat de regeering, met in achtneming der regelen van de neutraliteit, den menschen niet kon verbieden te denken volgens hun sympathieën, welde hij zijn voor nemen te kennen geven, rekening te houden met een vrij uitgesproken openbare meening: 3. Roosevelt toont zich absoluut positief in zijn verklaring, dat de Vereenigde Staten en het leven van alle Amerikanen onvermijdelijk door den Europeeschen oorlog beïnvloed wor den. Vervoer en aflevering van zaden en voedingsmiddelen. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat het vervoer en de aflevering van suikerbietenzaad, voederbieten, mangel- en wortelzaad, radijs zaad, spinaziezaad, graszaad, klaverzaad, lucer ne, spurrie, knólzaad, wortelzaad (incl. zaad van tuinbouwwortelen), met ingang van 1 Sep tember geheel vrij zijn. Aflevering en vervoer van partijen maizena, bak- en puddingpoeders, custard en dergelijke, sago (korrels), ongedenatureerde glucose (blan ke stroop), keukenstroop, zwarte stroop en riet suikerstroop, massee, dextrine, dextrose, plant aardige-lijm, boekweitgrutteri, zoomede gries- meel van rijst (gekleurd en ongekleurd), be stemd voor wederverkoopers, zijn. eveneens met ingang van 1 September, van het afleverings- en vervoerverbod vrijgesteld, mits het normale hoeveelheden betreft, bestemd voor gebruike lijke afnemers. Behoudens de bepalingen krachtens de prijs- opdrijvings- en hamsterwet 1939, houdende on der meer het verbod om zich in een week meer te verschaffen, dan men in een week peelgt te verbruiken, zijn in het algemeen aflevering aan en vervoer naar den uiteindelijken verbruiker van z.g. consumptiegoederen van het afleve- rings- en vervoersverbod vrijgesteld. Een uit zondering hierop vormen v.nl. de volgende ar tikelen, waarvoor geldt, dat aflevering aan en vervoer naar den uiteindelijken verbruiker slechts is toegestaan voor hoeveelheden, welke het bij elk product of elke groep producten ver melde kwantum niet te boven gaan. Deze artikelen zijn: Paddi of voerrijst 5 K.G. Tarwegriesmeel, bak- en puddingpoeders, custard, alsmede gerstebloem, tezamen tot een hoeveelheid van 1 KG. Griesmeel van rijst (gekl. en ongekl.) 1 K.G. Stijfsel en slijfselpoeder, tezamen 1 K.G. Gemengde koekjes, brokjes, meel, opfokvoe- ders, ochtendvoer en kippenvoer, tezamen tot een hoeveelheid van 5 K.G. Ondermelk- en melkpoeder, tezamen tot een hoeveelheid van 25 K.G. Kippen-, honden- en kattenbrood, tezamen tot een hoeveelheid van 5 K.G. Stropen en bijproducten der suikerbereiding, tezamen tot een hoeveelheid van 2 K.G. Honing en kunsthoning 2 K.G. Aardappelmeel 1 K.G. Sago (korrels) 1 K.G. Boekweitgrutten 1 K.G. De in deze opsomming vermelde hoeveelhe den gelden niet, voor zoover vervoer en afleve ring van daarin vermelde producten plaats vindt met betrekking tot meer dan een adres en deze producten verpakt zijn op een wijze, welke het aannemelijk maakt, dat elke afleve ring de voor elk der laatstbedoelde producten vastgestelde hoeveelheden niet te boven gaat. Voor de goede orde wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor ongerepeld, gerepeld, geroot en gezwingeld vlas (vlaslint) alsmede voor ge zwingelde lokken en snuit geen be- en verwer kingsverbod geldt en hiervoor evenmin een ver bod va naflevering en vervoer is afgekondigd. Het Ned. Roode Kruis. Hulpkrachten gevraagd. Het bestuur der afd. Haarlem en omstreken van het Roode Kruis schrijft ons: Natuurlijk heeft het Haarlemsche Eioode Kruis op het oogenblik hulpkrachten noodig om zijn omvangrijke taak in geval van oorlog te kunnen vervullen. Het Roode Kruis moet dan in de eerste plaats kunnen beschikken over een groot aantal helpsters, die in de be staande ziekenhuizen en in de dan in te rich ten hulpziekenhuizen de gediplomeerde ver pleegsters moeten bijstaan in hun taak. die verzwaard zal zijn omdat in oorlogstijd iedere verpleegster een grooter aantal patiënten te verzorgen zal krijgen dan in vredestijd ge De Duitsche luchtbombardementen in Polen. Te Poznan en Bydgoszcz driehonderd dooden en vijfhonderd gewonden. WARSCHAU 4 September (Havas/ A. N. P.). Vernomen wordt, dat bU het luchtbombardement van Poznan en Bydgoszcz, ongeveer driehonderd perso nen werden gedood en vijfhonderd gewond. Het Poolsche telegraafagentschap geeft de volgende lijst van dorpen in de Wojwodenschap Warschau, welke drie September door de Duit sche luchtmacht zijn gebombardeerd: Sekaczew, bij Skiemiewice, elf bommen, dooden en ge wonden. Kaczka, drie bommen, twee dooden, twee ernstig gewonden. Blota. op twintig kilometer van Warschau, twaalf bommen. Gorka, zes bommen. Kèpa, acht kilometer van Warschau, twee bommen. Trzciana, drie bommen. Twee personen ernstig gewond. Karwanceprzylek en Leokadja (district Gar- wolin) zes dooden. In de buurt van Osiek, achttien bommen, ver scheidene kinderen gedood. Wolka Ostrowska, twee kinderen gedood. De weidevelden bij het dorp Stawek, veertien bommen. Zawisza, drie bommen. Cegielnia, vier bommen, een doode en drie gewonden. De bladen wijzen met verontwaardiging en afschuw erop, dat de „Hitleriaansche overwel diger" niet heeft geaarzeld het beroemde kloos ter van Jasna Gora te Czestotywa, het katho lieke en nationale heiligdom aan te vallen. De bommen werden geworpen op het gebouw en de kapel, waarin zich het beeld bevindt van de Heilige Maagd. Havas bericht uit Warschau dat Zondag 27 vliegtuigen boven Bydgoszcz gevlogen hebben en uit machinegeweren geschoten op boeren, die van het veld huiswaarts keerden. Er zijn twee dooden, drie ernstig- en twaalf licht gewonden. Bij Piotrkow zijn twee reizigerstreinen ge bombardeerd. Een van de correspondenten van Havas heeft een bezoek gebracht aan het kinderziekenhuis van Otwock, op twintig kilometer ten zuiden van de hoofdstad aan de Weichsel gelegen, welke plaats Vrijdag werd gebombardeerd. Een bom is op twee meter afstand van de inrichting geval len. Het gebouw werd voor driekwart verwoest. Twaalf kinderen werden onder het puin bedol ven en slechts tien hunner werden teruggevonden. De meesten waren evenwel volkomen verkoold. Vijfentwintig kinderen van verschillende leef tijden en vijf verpleegsters werden gewond. Poolsche strijdkrachten in de Corridor afgesneden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte hedenochtend o.a. bekend: Ten oosten van Pless werd de overgang over den Weichsel in bezit genomen. Ten noorden van het industriegebied volgen onze troepen thans den temgtrekkenden vijand langs de lijn Koniepol-Kamiensk en over de Warthe ten noord-oosten van Wielun. Bij een krachtige actie zijn zij thans op twintig kilo meter van Sieracz genaderd. De groep strijdkrachten uit Pommeren be reikte den Weichsel bij Culm. Hiermede is het afsnijden van de in het noordelijk deel van den Corridor staande Poolsche strijd krachten een feit geworden. De Dultsch luchtmacht heeft op drie Sep tember haar aanvallen op militair belangrijke verkeerspositlcs en groote troepen transporten in grooten omvang voortgezet. De spoorwegverbindingen van Kutno naar Warschau, Ksakau naar Lemberg, Kielce naar Warsch. Thorn naar Deutsch en Eylau werden vernietigd. Er is geconstateerd, dat tal van treinen zijn ontspoord, in brand geraakt en ontploft. Het station van Hohen Salza ligt in puin. Te Okecie, bij Warschau, werd de vliegtuigenfa- briek ernstig beschadigd. De daar door de Polen in gereedheid gebrachte reservevliegtui gen werden vernietigd. Bij een luchtgevecht boven Warschau werden zeven Poolsche vlieg tuigen en een Poolsche ballon zonder verliezen aan Duitschen kant omlaag geschoten. Torpedojagers hebben de in de oorlogshaven van Hela liggende vijandelijke schepen onder een doeltreffend vuur genomen. Voor de Dantziger Bocht werd een Poolsche duikboot tot zinken gebracht. Luchtaanvallen op Gdynia en Hela wei-den herhaald en heb ben tot resultaat gehad, dat de Poolsche tor pedojager Wicher tot zinken werd gebracht. De mijnlegger Gryf werd ernstig beschadigd. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 4 September. Bevallen 30 Augustus: H. Gouwenberg— Stolmann, d.; 31 Augustus: E. Scholte—Ubink, z.; 1 September: E. ter Wal—Hoogendoorn. z.; E. Beekmanvan Kempen, z.; M. J. C. Sminl* —van Gasteren, d.; 2 September: D. A. Hang jas—Spaargaren, z.; J. M. Borst—Radsma. S. M. v Zanten—Eeftinck Schattenkerk. d.; 3 September: M. C. van der EVerg—Marcelis, z.; J. M. KokJansen, z.; C. Doornbosch Ruttinger, d.; 4 September: C. H. Alsema Koehorst, z Overleden 2 September: F. de Wilde—Spij kerman. 35 j.. Van Zeggelenstraat; 3 SeDtem- ber: M. J. Scholten. 98 J.. Westerhoufpark; M. Heijman—Azlër. 75 J.. Schotersingel; 4 Septem ber M. Z. de Vries. 28 j Kamperlaan Ondertrouwd 4 September: J. w. S van de Manakker en J. M. Koehorst; Getrouwd 2 September: S. J. Steenhuis en Th. F. Eikerbout.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9