Uit Haarlem's Gemeenteraad. HET COLLEGE VAN B. EN W. VAN HAARLEM. De heeren A. Cassée en ir. J. Ouwehand tot wethouders gekozen. De Heemsteedsche Raad koos tot wethouders: WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1939 H A A R E E M'S DAGBLAD 7, Een reeks verklaringen van de fractie-leiders over de ivethoudersverkiezingenIn het nieuwe college werden herkozen de heeren WJ. B. van Liemt (R.-K.) en M. A. Reinolda (S.D.A.P.) en gekozen de heeren Mr. Dr. F. A. Bijvoet R.-K.) en D. J. A. W ester veld (S.D.A.P.). Een crediet van f 25.000 voor de kosten van de Distributie-maatregelen. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente Haarlem. Voorzitter de burgemeester, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k. Installatie en beëediging. Beëediging en installatie van de leden. De dames en heeren legden achtereenvolgens de eeden of beloften af. De voorzitter wenschte allen geluk. Gij neemt zoo zei de burgemeester zitting in den raad op een oogenblik dat moeilijk is voor de gemeente en voor de geheele wereld. Spreker wenscht allen plichtsbesef toe, in de overtuiging dat vele moeilijke beslissingen genomen zullen moeten worden. A Verkiezing van wethouders. Hierna was aan de orde de verkiezing van wethouders. Aftredend waren de heeren W. J. B. van Liemt (R.K.), M. A. Reinalda (S.D.A.P.l, E. van der Wall CC.H.) en A. G. Boes (V.D.). Het is bekend dat de heer Boes geen nieuwe candidatuur voor den Raad aanvaardde. Allereerst werden eetiige verklaringen afge legd. De heer Wolzak (A.R.) zei dat zijn fractie kennis genomen heeft van de besluiten der R.K. en S.D. raadsfractie om elk twee wethouders te verkiezen. Daardoor zullen de Protestantsche groepen en ook de Vrijzinnig Democraten geen zitting meer in het College hebben. Deze breuk met het verleden wordt niet gemotiveerd door den uitslag der verkiezingen. Dit treft te meer in een tyd van spanning, nu ons land in staat van oorlog is. Het was nu ©en tijd voor een sa menwerking op breede basis. Het is een breuk die sterk door de A. R. wordt betreurd. In het bijzonder vindt spreker het jammer dat het ini tiatief tot de verbreking van de samenwerking die 20 jaar bestaan heeft, uitgegaan is van de R.K. fractie. Betreurt de A.-R. fractie de door haar niet gewilde verbreking der samenwerking te Haar lem van hen, die ook voor het politiek en maat schappelijk leven de ordinantiën Gods, gelijk die in schriftuur en natuur zijn neergelegd, als opperste richtsnoer aanvaarden, zij hoopt en vertrouwt, dat op den duur juister inzicht hen weer bijeen zal brengen. Zij heeft voor de nieuw gesohapen situatie, die zij in strijd acht met het Gemeentebelang en met een goede politiek, gee nerlei verantwoordelijkheid; uiteraard zal zij de voorstellen van het nieuwe College gelijk zij tot op heden deed uitsluitènd naar hun waar_ de, gemeten naar den maatstaf van het Ge meentebelang, beoordeelen. en uitsluitend daar naar hare stem bepalen. De heer Visser (C.H.) betreurde ook na mens zijn fractie den gang van zaken. Het ge volg is dat de Protestantsch-Christelijike groep geheel wordt uitgeschakeld. De R.K. en S. D. A. P. maiken misbruik van hun macht en dat wel In een tijd die aangewezen is op samen werking op breede basis. Spreker protesteert. De heer V a n D a m (V.D.) zei dat bij de be- grooting de zaak wel nader besproken zal worden. Daarom nu slechts een korte ver klaring en een woord van protest. De natio nale kracht en het nationaal besef willen de Vrijzinnig Democraten bevorderen. Het be sluit der S.D. en R.K. is in strijd met den verkiezingsuitslag, in strijd met het belang der gemeente. Ons land wordt bedreigd met zeer ernstige gevaren. Toch stoot de meerder heid in deze dagen de Vrijz. Dem. uit de samenwerking in de gemeente. Dat is zeer af te keuren. Overal elders ziét men d«d^n om tot meer samenwerking te komen, ook in de landsregeering. Alleen Haarlem maakt een uitzondering. De S. D. A. P. en de R.-K. hebben zelfs niet het denkbeeld aanvaard een tijdelijk college op breede basis te benoemen voor dezen oorlogstijd. fis reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Mevr. Scheltema (Liberaal) betreurde eveneens de verbreking van de bestaande samen werking. In de afgeloopen 4 jaar is in den raad meermalen tot uiting gekomen dat er veel ver schil bestond in de opvatting van de R.K. en de S. D. Spreekster herinnerde aan de subsidie van de Burgerwacht, de quaestie van den Nieuw Malthusiaanschen Bond en het toezicht op de lectuur van de Openbare Leeszaal. De door dp R.K. en Soc. Dem. opgegeven reden voor hun nu gevolgde gedragslijn de houding van den bur gemeester wat de politiek betreft is gezocht en bovendien ook onjuist. De R.K. hebben blijkbaar den duivel willen uitbannen met Beëlzebub. De feitelijke oorzaak is eerder, dat de heeren in het college van B. en W. den C. H. wet houder van financiën niet genoeg naar hun hand konden zetten. Het feit dat de samenwerking verbroken is keurt spreekster af, te meer nu er een tijd van nationale spanning is, die naar samenwerking moest dringen. De tijdelijke oplossing die de V. D, nog op het laatst voorstelden achtte spr. niet gelukkig. Voor zoo iets maakt men geen tijdelijke regelingen. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) nam acte van de verklaringen die hier zijn afgelegd. Bij de begrooting zal hij er op terugkomen. Dan zal ook uiteengezet worden waarom het besluit door spreker's fractie genomen is. De heer Peper (communist) zei, dat mei recht thans de stelling te verdedigen is, dat het van belang is, dat in het college van B. en W. personen zitten die het meeste oog hebben voor de nooden van de minst-draagkrachtigen. Daar om heeft spreker en zijn fractie op 26 Juli aan de Soc. Dem. raadsfractie een voorstel gedaan om te komen tot de samenstelling van een democratisch college. De andere raadsfracties zijn daarop niet ingegaan. Spreker betreurt dat de S.D.A.P.-fractie in deze niet eenig initiatief genomen heeft, maar dat blijkbaar heeft over gelaten aan de R.K. De tweede Soc. Dem. wet houder komt er alleen bij de gratie van den heer Bijvoet. De actie van den heer Bijvoet in den raad tegen het college van B. en W. ging den laatsten tijd vooral tegen den burgemeester omdat die niet reactionnair genoeg was. Daarom verwach ten de communisten weinig van het nieuwe college. De heer Noordhoff: is dit alleen een ver klaring? De heer Peper: bent u de man die my in het spreken over deze zaak moet beknotten? De Voorzitter: spreekt u maar tot mij De heer Peper: het laat zich aanzien dat de heer Bijvoet wethouder van onderwijs zal wor den. Ik betwijfel of de onder wijs-partij genoo- ten van den heer Noordhoff dit aangenaam zullen vinden. De samenstelling van het college dat nu geko zen zal worden zal niet in het belang der gemeente zijn. De heer B ij v o e t (r.k.) zei dat veel wat de sprekers hier gezegd hebben van een verklaring afwijkt. Spreker's fractie zal er nu niet op ingaan, maar bij de begrooting daarop terug komen. Mevrouw Scheltema heeft zelfs twijfel uitgesproken aan de oprechtheid van het nieuwe college dat gekozen zal worden en daarbij blijk baar in het bijzonder op spreker gedoeld. Öok daarop zal spreker terugkomen bij de begrooting. De stemmingen. Hierop volgden de stemmingen. Er werden uitgebracht 38 stemmen, daar de heer Castricum (R.-K.) wegens zijn werk afwezig was. Ie vacature: Van Liemt 33, Peper 2, blanco 3. Gekozen de heer Van Liemt, die de beoe- ming aannam. 2e vacature: Reinalda 33, Peper 2 en blanco 3. Gekozen de heer Reinalda, die ook de be noeming accepteerde. 3e vacature: Mr. Bijvoet 22, verder verkregen de heeren Van Dam (v.-d.) 12 stemmen, Peper 2, Westerveld 1 en blanco 1. De heer B ijv o e t die gekozen verklaard werd, nam de benoeming aan. 4e vacature: Nu waren de stemmen als volgt verdeeH: Westerveld 22, Van der Wall 9, Van Dam 2, Peper 2 en blanco 3. Gekozen de heer Westerveld, die even eens daarop aan de tafel van het college van b. en W. plaats nam. De raadscommissies. Voorstel van b. en W. om de verkiezing van leden van de raadscommissies uit te stel len tot de tweede raadsvergadering, opdat eerst bekend kan zijn welke wethouders voor zitters van die commissiën zijn. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Het electriciteitsbedrjjf. Voorstel van b. en W. om gelden beschik baar te stellen voor de uitbreiding van het hoogdruk-ketelvermogen van het Electricl- teltsbedrijf. Ook dit voorstel werd zonder discussie aan genomen Kosten van de distributie. De voorzitter vroeg namens B. en W. een crediet voor de voorbereiding en de uitvoering der distributie. Er is niet te zeggen hoeveel geld moet worden besteed, temeer omdat veel geld in voorschot moet worden uitgegeven. Daarom vraagt het college een crediet van f 25.000, welk bedrag evenwel geheel als een stelpost moet worden beschouwd. Zonder discussie nam de raad ook dit voorstel aan. Maatschappelijk Hulpbetoon De heer Peper (communist) had vragen in_ gediend over de werking van Maatschappelijk Hulpbetoon. De voorschriften die voor de nor male tijden bestaan worden thans door dezen dienst nog geheel gehandhaafd. Er is alle reden om in dezen ongewonen tijd in verschillende opzichten daarvan af te wijken, anders worden sommige van de door de tijdsomstandigheden ge troffen inwoners daarvan de dupe. De heer Van Liemt (r.-k.) wethouder, zei dat B. en W. deze vragen nog niet behandeld hebben, maar het college zal dat spoedig doen en in het belang der bevolking handelen. Hierna werd de zitting gesloten. De nieuwe wethouders. Herkozen de heeren W. J. B VAN LIEMT (RK) en M. A. REINALDA (SDAP). Gekozen de heeren Mr. Dr. F. A. BIJVOET (RK) en D, J. A. WESTERVELD (SDAP). Haarlemschen Raad. In 1894 deed hij eindexa men aan de H. B. S. te Haarlem. Oorspronkelijk was hij voor den handel bestemd, maar hij ging later in Duitschland studeeren; in 1903 behaalde hij de akte M. O. Duitsch B. Een jaar later ging hij als leeraar Duitsch naar Semarang, waar hij bleef tot 1924. Toen repatrieerde hij en werd leeraar aan het gymnasium te Delft, maar ging te Haarlem wonen. Van 1925 tot 1931 was hij te vens leeraar aan de M. T. S. te Haarlem. In 1903 sloot hij zich aan bij de S. D. A. P. Van 1910 tot 1922 was de heer Westerveld lid van den Raad te Semarang. De laatste drie jaren was hij plaatsvervangend burgemeester. In Semarang richtte hij de eerste Indische Woning- vereeniging op, waarvan hij jarenlang voorzitter was, en de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, waarvan hij bibliothecaris is geweest. Te Haarlem was de heer Westerveld pen ningmeester van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling en secretaris van de Federatie Haarlem der S. D. A. P. Hij is nog commissaris van de Coöperatie „Vooruitgang'" w. j. B. van liemt De heer W. J. B. van Liemt heeft al van 1915 af voor de RK. Staatspartij zitting in den ge meenteraad; als raadslid wijdde hij vooral veel aandacht aan de behartiging van de midden- standsbelangen. Toen Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen in 1931 als raadslid en wethouder af trad, werd de heer Van Liemt in zijn plaats tot wethouder gekozen. Hij is ook vele jaren lid van de Kamer van Koophandel geweest en tevens van April 1922 tot 1 Januari 1932 voorzitter der afdeeling Kleinbedrijf van die Kamer. De heer Van Liemt, die op 26 Juni 1874 te Beverwijk geboren werd, is nog steeds een groete werkkracht, die zichzelf heel weinig rust gunt. Behalve de functie van wethouder van Sociale Zaken, die hem vooral in de laatste jaren veel werk geeft, vervult hij nog tal van andere func ties. Zoo is hij reeds sedert vele jaren voorzitter van de RK. Vereeniging voor Groote Gezinnen, voorzitter van Haarlem's Bloei, onder-voorzit ter van het bestuur der Buitengewone School voor l. o., enz. d. j. a. westerveld In den Haarlemschen Raad behandelt de heer Westerveld voor zijn fractie in het bijzonder de financieele vraagstukken, bovendien toont hij veel belangstelling voor het Middelbaar On derwijs. Mr. Dr. F. A. Bijvoet werd geboren op 22 Oc tober 1901 te Haarlem. Hij studeerde te Amster dam en te Fribourg in Zwitserland en promo veerde te Amsterdam op een dissertatie, getiteld: „Directe volkswetgeving, referendum en volks initiatiefrecht". In 1925 vestigde hij zich als ad vocaat te Haarlem en reeds in Juni 1927 werd hij gekozen tot lid van den Raad. Hij is voorzitter van de R.K. en van de Rechtsche raadsfractie. In het openbare leven vervult de heer Bijvoet nog verschillende functies. Zoo is hij o.m. curator van het Gymnasium, voorzitter van het Centrum Comité van de Vereeniging „Koninginnedag", seci'etaris'van de Katholieke Leeszaal, vice-voor- zitter van de afdeeling Haarlem van den R.K. Vredesbond, bestuurslid van de afdeeling Haar lem der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede en lid van den Raad. van Studie en Documen tatie der R.K. Staatspartij reinalda De heer M. A. Reinalda, geboren 28 Juni 1881 te Haarlem, ontving hier gewoon lager onder wijs en heeft daarna zichzelf den weg naar ver dere ontwikkeling gebaand. Hij is thans lid der directie van H. D. Tjeenk Willink en Zoon's Uit geversmaatschappij te Haarlem, aan welke zaak hij tal van jaren verbonden is. In 1917 werd de heer Reinalda voor de S. D. A. P. lid van den Raad van Haarlem; van 1923 tot 1928 was hij wethouder van Openbare Wer ken, Volkshuisvesting en Arbeidszaken. In 1928 trad hij als zoodanig af, maar hij bleef raadslid. Sinds eenige jaren vervult hij echter weer de functie van wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting. In 1921 werd de heer Reinalda lid van de Pro vinciale Staten, voor welke functie hij bedankte, toen hij tot lid van de Eerste Kamer werd ge kozen in 1937. Hij vervult verder bestuursfuncties in ver schillende organisaties. Zoo is hij voorzitter van de gewestelijke organisatie der S. D. A. P. Verder is de heer Reinalda lid van den Par tijraad; voorzitter van het college van regenten van het St. Elisabeths Gasthuis; voorzitter van het Consultatiebureau voor Drankzuchtigen; on der-voorzitter van den Ned. Uitgeversbond; be stuurslid van de Vereeniging tot bevordering der belangen van den Boekhandel, enz. De heer Westerveld, die in 1876 te Haarlem geboren werd, is sinds Juni 1931 lid van den Mr. Dr. F. A. BIJVOET. De verdeeling der functies. Het nieuwe college heeft de functies als volgt verdeeld: Sociale Zaken: W. J. b. van Liemt. Openbare Werken en Volkshuisvesting: m. a. Reinalda. Financiën: Mr. Dr. F. A. Bijvoet. Onderwijs: d. J. a. Westerveld. Raad Bloemendaal. Ir. J. Ouwehand. Dinsdagmiddag kwam de nieuwe Raad in openbare vergadering bijeen. Alle leden wa ren aanwezig. De burgemeester Jhr mr. C. J. A. den T e x, opende de vergadering en installeerde den nieuwen Raad; de leden legden óf den eed óf de belofte af. Hierna sprak de burgemeester ongeveer als volgt; „Bij de mobilisatie in 1914 werden de be sprekingen van den Raad geopend met de be handeling van schoolgelden. Ik kan dit fleg ma van dien tijd niet volgen, maar wil enkele ernstige woorden richten tot den Raad en de tribune, omdat wij den ernst dezer dagen niet kunnen ontveinzen. Wij zullen ons na jaren van vrede moeten instellen op nieuwe om standigheden. Zelfs in 1914 waren wij niet zoo dicht bij den oorlog als nu. De Raad zal voor al zijn steun moeten geven in de commissies. B. en W. zullen vaak staan voor het nemen van snelle beslissingen. De Raad zal de eischen van het oogenblik begrijpen. Voor u zal het een genoegen zijn, uw taak te ver richten. Moge het u gegeven zijn om later met trots terug te zien op uw werk in deze moei lijke tijden'. Benoeming van wethouders. Bij de eerste stemming werd tot wethouder gekozen Ir. J. Ouwehand met 9 stemmen. De heeren Prinsenberg en Schulz verkre gen resp. 4 en 2 stemmen. De tweede stemming had het volgende re sultaat: A. Cassée 8 stemmen, A. J. Prinsen- berg 7 stemmen, zoodat gekozen was de heer Cassée. Beide gekozenen namen de benoeming aan; zij namen naast den burgemeester plaats. De Voorzitter wenschte hen geluk en sprak de hoop uit, dat zij hun taak in deze moeilijke tijden goed mogen vervullen. Benoeming Commissies. Tot voorzitter en leden der Commissie voor de Financiën worden benoemd de heeren Jhr. C. J. A. den Tex. voorzitter. Leden: Jhr. Quar- les v. Ufford, Rohling, Schulz en Van Till. Commissie voor Publieke Werken de heeren Noorman, Posthumus Meijjes, Van Till, Pinxter. Onderwijs: de heeren Rohling, Enschedé en Schulz. De heer Prinsenberg wenschte zijn be noeming niet te aanvaarden. Commissie voor Sociale Zaken de leden me vrouw Dalmeyer. Hijszcler, Noorman, v. Wa- veren. Commissie voor gas- en waterbedrijven de heeren Jhr. Quarles van Ufford en Prinsen berg. Commissie van Toezicht op de Brandweer. Deze wordt op voorstel van den heer En schedé op 3 leden gebracht. Benoemd worden de heeren Posthumus Meijjes, Boeleman en Schulz. Benoeming van leden der Commissie voor de Strafverordeningen. Benoemd werden de hee ren mr. Hijszeler, mr. Enschedé, mr. Rohling en mr. v. Till. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden der commissies voor het georganiseerd overleg (voor de ambtenaren en beambten en voor de werklieden'. Tot leden worden be noemd de heeren jhr. Quarles v. Ufford. v. Waveren, mevr. Dalmeyer. Tot pl.v. leden mr. Enschedé, mr. Hijszeler, mr. v. Till. Met algemeene stemmen wordt een voor stel van B. en W. aangenomen om het woon huis Julianalaan no. 6 te huren tegen een huurprijs van 900 per jaar ten behoeve van den distributiedienst. Rondvraag De heer Enschedé informeert of er bij de scholen loopgraven worden aangelegd en waarom pas na een eventueelen bomaanval de sirene in werking wordt gesteld. De Voorzitter antwoordt dat het de be doeling is om, waar dit mogelijk is, bij de scholen loopgraven te maken. Wat het alar meeren betreft, de practijk heeft uitgewezen dat menigvuldig alarmeeren een toestand van nervositeit opwekt, die de veiligheid juist niet bevordert. De heer Enschedé wijst er op, hoe moei lijk gasmaskers zijn te krijgen. Jhr. Quarles van Ufford vindt de noodzaak voor gasmaskers in deze gemeente niet aanwezig voor alle ingezetenen; hij vindt het voldoende als de leden van den luchtbe schermingsdienst er mede zijn toegerust. Hierop sloot de Voorzitter de vergade ring. Jhr. A. V. d. Poll (C. H.) H. M. van Unen (Lib.) C. A. M. Jonckbloedt (R. K.) Dinsdagmiddag vergaderde de nieuwe Raad, onder voorzitterschap van den voorzitter, burge meester Jhr. J. P. W. v. Doorn, tot het kiezen van Wethouders en Commissies. Alle raadsleden waren aanwezig. Nadat de raadsleden den gebruikelijken eed of belofte hadden afgelegd, zeide de voorzitter, dat hij het een voorrecht achtte den leden, en vooral de nieuwgekozenen welkom te heeten. Hij voegde er den wensch aan toe, dat ook de nieuw gekozen leden zich spoedig thuis zullen mogen gevoelen en dat in de komende jaren allen hun beste krachten zullen geven in het belang van de gemeente. Hierna werd overgegaan tot de be handeling der agenda. Bij het punt „Benoeming wethouders" zei de heer Disselkoen (S.D.A.P.) zich niet te kunnen vereenigen met de aanstaande samenstelling van B. en W. Hoewel de S. D. fractie bij de begroo ting daar verder op in zal gaan, wil spr. toch en kele opmerkingen maken. Er waren twee mogelijkheden namelijk de evenredige vertegenwoordiging, dus een wethou der uit elk der twee groote partijen, dit zouden dan zijn de heeren Jonckbloedt en v. Unen en een derde uit de kleine partijen of een oplossing waarvan de beste werkmethode verwacht kan worden: een R.K., een S.D.A.P.'er en een liberaal of Chr. Historische wethouder. Nu, aldus spr., kan slechts van 2 groepeeringen sprake zijn. Spr. vraagt ook, waarom de stemming voor den zetel Jhr. v. d. Poll het eerst op de agenda staat. Daardoor, aldus spreker, is de evenredige vertegenwoordiging ook losgelaten. Vervolgens zei de heer Disselkoen, dat men in R.K. kringen het ook niet eens is met den gang van zaken. Namens de S. D. fractie verklaart spr., dat deze zich van stemming zal onthouden. De voorzitter antwoordt, dat het eerst kiezen van den zetel Jhr. v. d. Pol louter toeval is. De heer Jacq. Kamerbeek (R.K.), ontkent ten stelligste, dat er onder de Katholieken stroomin gen zijn, die 't niet met de R.K. fractie eens zijn, al zou er dan een enkeling zijn die het tegen deel zou willen. Hierna ging de vergadering over tot de verkie zing van wethouders. Met 12 van de 15 stem men en 3 blanco werden als wethouders geko zen de heeren Jhr. A. v. d. Poll, (C.H.) C. A. M. Jonckbloedt en H. M. v. Unen (Lib.) Hierna ging de raad over tot het benoemen van de verschillende commissies waarna de voorzit ter voorstelde deze vergadering zonder rondvraag te sluiten FUNCTIEVERDEELING WETHOUDERS. De gisteren gekozen wethouders hebben als volgt hun functies verdeeld: Wethouder Jhr. A, v. d. Poll: Financiën en grondbedrijf. Wethouder C. A. M. Jonckbloedt; Open bare Werken, Plantsoenen en Werkloozen- zorg. Wethouder H. M. van Unen: Bedrijven, Onderwijs, en Volksgezondheid. C. A. M. Jonckbloedt. H. M. van Unen. Jhr. A. v. d. PolL

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11