Haarlem's Dagblad Bombardement nabij Aken! De Nieuwe Gemeenteraad. Aan een soldaat... De „Marnix" vaart via de Kaap Engelsche vliegtuigen neergeschoten Getorpedeerde schepen Duitsche troepen bezetten Bromberg Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17244 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Woensdag 6 September 1939 Abonnementen per «reek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pea post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Dit zijn felbewogen tijden. Er is opnieuw een groote oorlog in Europa uitgebroken. Wij verkeeren weer in mobilisatie. Het regent re- geerings-ordonnantiën en ook „de distributie" heeft den ouden kop alweer opgestoken. Het normale maatschappelijke leven is verschrik kelijk verstoord. Maar dat alles neemt niet weg dat het zich binnenkort zal dienen te herstellen. Dat is noodzakelijk en zal ons aller wensch zijn. Een dergelijke verwarring als bijvoorbeeld thans in het onderwijs heerscht, dat grootendeels niet gegeven wordt, kan niet blijven bestaan. Wij hopen en verwachten allen, dat de neutraliteit van ons land zal worden gehandhaafd. Evenals in 1914, toen het uitbreken van den buitenlandschen oor log eveneens een tijdelijke ontwrichting van het normale maatschappelijke leven mee bracht, zal in ons land dit leven zich zoo spoe dig en zoo goed mogelijk weer moeten doen gelden. Alle niet-gemobiliseerden, vormend de overgroote meerderheid des volks, zullen hun gewone levenstaak hervatten voorzoover die belemmerd of gestoord is geweest en onze belangstelling zal zich weer gaan richten tot velerlei dingen die niet des oor logs zijn. Laat ons erkennen dat het gewenscht is daar zoo spoedig mogelijk mee te beginnen. En laat ik u meteen dit toezeggen: Haarlem's Dagblad zal niet een krant worden, gewijd aan oorlogsnieuws en nog eens oorlogsnieuws plus de beschouwingen daarover. Wij zijn van zins de cultureele en voorlichtende taak in den ruims ten zin des woords, die het moderne dagblad heeft, te blijven vervullen. En aan het gezonde menschelijke leven, waartoe wel iswaar ook strijd en geschil maar geen bruut geweld en slachting van den medemensch be- hooren, al onze aandacht te blijven geven. Daarom ook schrijf ik, vandaag reeds, niet over het onheil in het buitenland maar over den nieuwen gemeenteraad van Haarlem. Die heeft gisteren, evenals andere nieuw- gekozen gemeenteraden in den lande, zijn debuut ten Prinsenhovegemaakt en de wet houders benoemd. Het was maar een korte zitting en in de Raadszaal was de sfeer der nieuwelingen. Zooals dat altijd bij een dergelijke gelegenheid is. Een derde van den Raad was nieuw en wat onwennig. Het aspect was ongewoon. Er werd kennisgemaakt. En aan de tafel van B. en W. zaten de burgemeester en de secretaris aan vankelijk zonder wethouders. Die krijgen, als zij het jarenlang geweest zijn, toch wel iets regent-achtigs over zich, een speciale B. en W.-plooi in hun aangelaat en houding of iets dergelijks. Want vooral de heeren Reinalda en Van Liemt deden temidden van hun frac ties ongewoon aan. De heer v. d. Wall minder. Hij heeft maar kort aan de Dagelijksch Be- stuurs-tafel gezeten. Wellicht bezorgde ook de wetenschap, dat hij niet herkozen zou gor den, omdat de R.K. en de S.D.A.P. immers be sloten hadden gezamenlijk de vier zetels te verdeelen, hem alweer de gevoelens en daar mee het uiterlijk van „een gewoon raadslid". Eer de verkiezing begon werd er volop ge protesteerd tegen het voornemen van R. K. en S. D. A. P., dat zich niet aansluit bij de regee- ringsvorming in Den Haag. Immers, daar heb ben de R.K. niet aan deze samenwerking ge wild en een breeder basis van gouvernement liever gehad en helpen bereiken. In onze stad is het anders. Daartegen protesteerden de heeren Wolzak (A.R.) en Johan Visser (C.H.) en mevrouw Scheltema-Conradi (V.B.), waar op de heer Noordhoff (S. D. A. P.) acte nam van hun verklaringen en zei dat hij er bij de begrooting op zou terugkomen. Dan krijgen we er zeker een politiek debat over. Het zal nog wel een maand of vier, vijf op zich laten wachten, wij kennen dat soort debat van vroeger en welk practisch belang er dan eigen lijk nog mee gediend moet worden heb ik nooit begrepen. In onzen haastigen tijd ver wonderen mij deze zwaar-vertraagde politieke films steeds opnieuw. Het zal wel aan mij liggen. Misschien komt het doordat ik, als journalist zijnde, niet alleen het nieuws maar ook de toelichting erop gaarne ten snelste wil geven. En niet vier of vijf maan den later. Het publiek is daar ook aan gewend. Maar de politici laten het, als het dit soort zaken geldt, telken jare weer wachten en ko men dan met hun „oude kopy" in den winter aanzetten. Verrassingen kon de wethoudersverkiezing niet meer bieden en bood zij ook niet. Nadat de aftredende wethouders Reinalda (S.D.A.P.) en Van Liemt (R.K.) met zeer groote meer derheid elk 33 van de 38 stemmen her kozen waren behaalden achtereenvolgens mr. F. A. Bijvoet (R.K.) en de heer Westerveld (S.D.A.P.) elk 22 van de 38 stemmen en waren dus gekozen. Reeds is bekend geworden dat mr. Bijvoet als wethouder van Financiën en de heer Wes terveld als wethouder van Onderwijs zal op treden. Laat ons hopen dat Haarlem met bei der benoeming gebaat zal zijn en dat het nieu we college en de Raad, ondanks het geschil bij de benoeming, weldra een goede samenwer king zullen vinden. Dat is in het algemeen belang, dat in dezen zeer ernstigen tijd meer dan ooit samenwerking eischt en zeker niet gebaat is bij de toespitsing van partij geschil len. Men zal daar wederzijds in den Raad toe hebben mee te werken en te toonen, dat te beseffen. Omtrent de beide nieuwbenoemde wethou ders zij getuigd, dat zij gedurende een lang- Je stramheid laat misschien te wenschen, Je toont alleen en in den troep, Eer zwaarvermomde burgermenschen, Dan wel soldaten van beroep; Je moogt er zelden maar in slagen, Al draag je burgerpakken goed, Je uniform met stijl te dragen, Zoodat ze, wat je noemt, het doet; Je moogt niet erg krijgshaftig lijken, Zooals je wandelt langs de straat, Je kankerlust moog' steeds weer blijken, O vreedzaam Nederlandsch soldaat Je doet je dienst kalm en bescheiden, Vaak ver van je gezin en kring, Dat is voor velen tusschenbeiden, Dat voelen allen, een heel ding; Hoe je de noodzaak kunt betreuren, Je staat voor volk en land paraat, Omdat het weder moest gebeuren, O vreedzaam Nederlandsch soldaat 'k Denk namens allen in den lande, Groet ik je hartlijk, kameraad, En druk je stevig beide handen, O vreedzaam Nederlandsch soldaat. Uil et is natuurlijk ons streven het aantal GROENTJES in HAARLEM'S DAGBLAD steeds hooger op te voeren. Een prettig streven door het besef, dat wij daardoor tevens steeds meer men- schen profijt bezorgen. durig lidmaatschap zich bekwame leden van den Raad hebben getoond en mannen wier persoonlijkheid vertrouwen heeft gewekt. Hun taak zal in de thans aangebroken zeer moeilij ke tijden niet licht zijn. Mogen zij er tenvolle aan beantwoorden. R. P. Pan-Amerikaansche conferentie deze maand bijeen. Voor het bepalen der houding tegenover de oorlogvoerenden. WASHINGTON 6 September (Havas/A. N. P.) De Panameesche regeering heeft vandaag uit- noodigingèn gericht voor de Pan-Amerikaansche conferentie, welke einde September te Panama moet bijeenkomen en waar 21 naties van het continent een gemeenschappelijke houding zullen kunnen vaststellen tegenover de oorlogvoeren den en voor de verdediging van hun rechten van neutrale landen. Alle Amerikaansche republieken hebben de uitnoodiging aanvaard. Toch is de formeele instemming van Chili nog niet bekend geworden, doch het ministerie van buitenlandsche zaken van Chili, heeft princi pieel deelneming toegezegd, in afwachting van de bekrachtiging door den ministerraad, welke hierover zal vergaderen. Ongewoon vertrek uit Batavia BATAVIA, 6 Sept. (Aneta.) De passagiers van het vandaag vertrokken mailschip „Marnix van St. Aldegonde" vernamen vanmorgen, dat zoo juist bericht was ontvangen dat de route naar Europa via de Kaap moet worden genomen. Intusschen bleek de gebruikelijke belangstel ling op Woensdag voor de vertrekkende mail booten ten zeerste verminderd. De vertrekkende passagiers zijn allen uiteraard rustig, doch de ge wone, vroolijke aanblik, welke een naar Europa vertrekkende mailboot altijd biedt, was ditmaal niet merkbaar. Ter typeering zou kunnen worden gezegd, dat het vertrek een „zakelijk" karakter droeg. De stilte werd bovendien nog gemarkeerd door het feit, dat verschillende passagiers, die niet dringend naar Europa moeten, verzochten hun passages aan te houden, tot een betere rang schikking van de toekomstplannen mogelijk is geworden. Door de route via de Kaap, waarbij buiten landsche havens worden vermeden, zal de reis slechts een week langer duren. Met groote snelheid is de „Marnix van St. Al degonde" van de Nederlandsche kleuren voor zien. Als verdere maatregel zijn alle foto-toestellen der passagiers ingenomen. Behoudens tegenbe richt zal Singapore worden aangeloopen, doch ten aanzien van Colombo is dit onwaarschijnlijk. De omgeving van Aken zou Dinsdag volgens een correspondent van de Belgische „Soir" gebombardeerd zijn. Het geloei van sirenes en het geluid van ontploffingen zijn gehoord in Raeren ,Eupen en andere punten aan de Belgische grens. De Eupensche correspondent van de „Indépendance Beige" meldt, dat de luchtaanval vooral de industriecentra Eschweller en Stollberg getroffen heeft. Volgens berichten uit Warschau zouden dertig Poolsche vliegtuigen een aanval op Berlijn hebben ondernomenAlle toestellen waren weer naar hun bases teruggekeerd Het D. N. B. publiceert de volgende tegenspraak „Ondanks het heldere weer was geen enkel vliegtuig zichtbaar. Men neemt aan, dat de Poolsche vliegers door onbekendheid met den geografischen toestand Berlijn met een Poolsche stad verward hebben, indien zij tenminste opgestegen zijn." Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat Dinsdag boven Hamburg vier Brit- sche verkenningsvliegtuigen zijn ge zien en aangevallen door de Duitsche luchtstrijdkrachten. Twee der Engelsche toestellen werden neergeschoten. Het D. N. B. meldt verder, dat Maan dag een Duitsch zeevliegtuig boven Dog- gersbank een Britsch bombardements vliegtuig omlaag heeft geschoten. Nadat het toestel omlaag geschoten was, daal de het Duitsche vliegtuig op zee en redde de bemanning van het zinkende Brit- sche toestel. Hoewel de weersomstandigheden zeer slecht waren achtte de Duitsche vlieger het zijn plicht, met gevaar voor eigen leven, het leven van den overwonnen tegenstander te redden, zoo voegt het D. N. B. hieraan toe. Hetzelfde nieuwsbureau zegt dat de aanval op Wilhelmshafen en Cuxhafen werd uitgevoerd door twintig tot vijfentwintig vijandelijke vlieg tuigen. Met zekerheid kan worden gemeld, dat alleen in het ressort van den bevelhebber van de kustwacht Oost-Friesland tien vijandelijke toestellen omlaag zijn geschoten. Hiervan heeft een vaartuig der oorlogsmarine vier vliegtuigen neergeschoten. De rest van de Britsche militaire vliegtuigen heeft, naar onbetwistbaar werd vastgesteld, bij liet terugvliegen over Nederlandsch gebied ge vlogen en zoo wederom de Nederlandsche neutra liteit geschonden. (Deze laatste conclusie blijft geheel voor rekening van het Duitsche Nieuws bureau. Red. ANP). Een officieel bericht uit Londen deelt mede: In den nacht van 4 op 5 September zijn we derom uitgebreide verkenningsvluchten ten uit voer gelegd door de Britsche luchtstrijdkrach ten, waarbij ruim drie millioen exemplaren der waarschuwing aan het Duitsche volk werden neergeworpen. De vliegtuigen werden niet aan gevallen door vijandelijke toestellen. Bij deze, evenals de vorige gelegenheid, keerden alle vliegtuigen veilig terug. Het Britsche ministerie van voorlich ting meldt, dat er reden is om aan te nemen, dat bij den aanval der Royal Air Force op Duitsche marine-eenheden in de Duitsche wateren grooter resultaten zijn bereikt dan aanvankelijk was ge meld. BERICHT. Van Regeeringszijde is aan alle gebruikers van motorrijtuigen dringend verzocht, het gebruik van benzine zooveel mogelijk te beperken. Ook bedrijven moeten uiteraard aan dit verzoek zooveel mogelijk voldoen. Op dezen grond deelen wij mede, dat wij ingaande Maandag 11 September a.s. de bezorging van brieven op advertenties niet meer met onze bestelautos zullen doen plaats vinden. Wij laten aan stellers van advertenties de keuze, zulke brieven zelf aan ons kantoor af te halen (waartoe dan dagelijks na 10 uur v.m. gelegenheid is) dan wel deze tegelijk met de courant in den namiddag bezorgd te krijgen. Wij twijfelen er niet aan, dat iedereen dezen maatregel ten volle zal billijken. DIRECTIE HAARLEM S DAGBLAD. Het woord is aan.... Livius Niets zoo onzeker en on berekenbaar als de geest der massa. Het ministerie verklaart voorts, dat verschei dene Britsche koopvaardijschepen door Duit sche onderzeeërs zijn aangevallen of tot zinken gebracht. Drie Duitsche schepen, die van be wapening voorzien zouden kunnen worden, zijn in den Atlantischen Oceaan vernietigd nadat de bemanning in veiligheid was gebracht. Dc navolgende berichten ontvingen wij be treffende getorpedeerde schepen: De Engelsche vrachtboot „Bosnia" van de Cunard Maatschappij is, naar gemeld wordt, tot zinken gebracht. De opvarenden zijn gered door den Noorschen tanker Eidenger. Een stoker is gedood. LONDEN. Te Londen is bericht ontvangen, dat behalve de „Olinda" van de Hamburg-Zuid Amerika Stoomvaart Mij. ook de „Carl Fritzen" van de reederij Fritzen en Zonen tot zinken is gebracht. De bemanningen van beide schepen zijn in veiligheid. MONTEVIDEO. De Britsche olietanker „San Gerardo" is hier aangekomen met 40 per sonen aan boord, die overgenomen zijn van de Duitsche vrachtboot „Olinda". MALMö. Volgens het Zweedsche blad „Ar- bete" zou een stoomschip, waarvan de nationa liteit onbekend- is, gezonken zijn na te zijn ge- loopen op een Duitsche menn in het zuidelijk deel van de Sont. Aangezien nog geen wrakstukken gevonden zijn na de gehoorde ontploffing, blijft het mo gelijk, dat de ontploffing van de mijn veroor zaakt is door een andere oorzaak dan een aan varing door een schip. Voorts moet gemeld wor den, dat men geen berichten heeft van het Let- landsche stoomschip „Imanta", dat 10.500 ton meet en dat Maandag om 18 uur 30 uit Tralie- borg was vertrokken. Het schip is niet in Lim- hamn bij Malmö, waarheen het onderweg was, aangekomen De Netze overschreden BERLIJN, 6 September Het Duit sche Nieuwsbureau deelt mede, dat Bromber (Bydgoszoz) is bezet. De Netze, een zijrivier van de Warthe. werd in de buurt van Bromberg in zuidelijke richting overschreden. Duitsche vliegerofficieren gevangen genomen. WARSCHAU. 6 September (Pat.) De bla den melden, dat de bevolking van het platte land, verontwaardigd over de barbaarsche aanvallen der Duitschars op steden en dor pen, spontaan achtervolgingen organiseert van de Duitsche vliegers, die zich met behulp van hun valschermen hebben moeten redden. In een geval hebben boeren vier Duitsche vliegerofficieren meegenomen en aan de po litie uitgeleverd. De bevolking veroorlooft zich evenwel niet over te gaan tot willekeurige strafmaatregelen tegenover de Duitschers van wie zij, aldus het bericht, een moorddadig optreden ziet tegen over mannen, vrouwen en kinderen. Luchtalarm te Warschau WARSCHAU. 6 September (Pat./A.N.P.) Om zes uur vanochtend hebben Duitsche vliegtuigen een aanval op Warschau onder nomen. De ontploffing van eenige bommen werd gehoord. Het alarm was slechts van kor ten duur. De Corridor afgesneden LONDEN, 6 September (Reuter) De miliaire correspondent van de „Times" schrijft dat de conclusie, wel ke getrokken kan worden uit de Pool sche en Duitsche communiqués is, dat de Poolsche corridor is afgesneden. Dit houdt evenwel geenszins in, dat de Pool sche strijdkrachten meer noordwaarts zijn onderworpen en nog minder, dat de tegen stand ten oosten van den Weichsel ook maar ln het minst zou verslappen. Het Duitsche communiqué verklaart dat het in den Corridor opgesloten Poolsche leger wanhooige pogingen doet uit te breken. Dit is inderdaad het geval. De correspondent ver volgt dat een blik op de kaart doet zien dat in dat gebied geen ander resultaat mogelijk was. De Corridor was zoo smal, dat de draagwijdte van het krachtigste geschut de geheele breedte overspant. Open vlakten bieden geen natuur lijke verdedigingsstellingen en weinig dekking. Toch is, voor zoover voor het oogenblik te be- oordeelen valt, het niet in hoofdzaak artillerie, welke den weg voor de Duitschers heeft gebaand, doch hun luchtmacht, welke meedoogenloos en doeltreffend schijnt te worden gebruikt. Het Poolsche opperbevel moet zich ten volle bewust zijn van de practische onmogelijkheid den Corridor voor eenigszins geruimen tijd in bezit te houden en bereid zijn hem op te geven. Het Duitsche vraagstuk zal niet gemakkelijker doch wel moeilijker worden, daar hun verbin dingen langer worden. De Polen zelf zien deze beproevingen kalm onder de oogen en weigeren zich over te geven aan een wanhoopstemming. Bemanning van Duitsch schip gedeserteerd. Vertrek moest worden uitgesteld. BUENOS AIRES 6 September (Havas). Uit Rosario wordt gemeld, dat de bemanning van het Duitsche stoomschip „Anatolia" gewei gerd heeft te vertrekken en is gedeserteerd. Vier deserteurs konden worden gepakt. Aange zien aan boord van de „Anatolia" slechts acht officieren waren overgebleven, moest het ver trek van het schip worden uitgesteld. HF.DEN12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Vijfde Fransche legerberichh „Plaatselijke vorderingen PARIJS, 6 Sept. (Havas/A.NP.) Legerbericht. nummer vijf van 6 Sep tember des norgens luidt: Gister avond en vannacht zijn eenige plaat selijke vorderingen gemaakt. Aandrang om het Gem. Concertgebouw en den Stadsschouwburg te IraarTem weer be schikbaar te stellen voor voorstellingen en concerten. 2 De welhoudcrsvcrkiezing in Haarlem. 7 BINNENLAND. Gevorderde motorrijtuigen kan men niet te- rugkoopen. 3 Ook dc Eerste Kamer keurt de spoed-ontwer- pen goed. 3 De wegentroepen zijn gemobiliseerd. 6 De „Marnix" vaart om de Kaap. 6 BUITENLAND. Amerika verbiedt den uitvoer van wapenen. 5 Ook Frankrijk krijgt een oorlogskabinet. 5 Parijs en Londen werden vannacht opnieuw door luchtalarm opgeschrikt. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De nieuwe gemeenteraad. 1 J. B. Schuil over „Er was eens". 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Jhr. Dr. J. C. Mollerus: Het werktuigen- crediet. 6 A. D. de Groot: Een schaakrcis naar Argen tinië. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem ls opge nomen op 10

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1