Haarlem's Dagblad !hansche hoepen op ^Duitsch gebied? Veiw&c uMidt efficiëntec qmzqeld. De Oorloos- gebeurtenissen. zeven mijl Engelsche troepen naar Frankrijk Natuur en mensch. Schotersingel-Bibliotheek 117 a 57e Jaargang No. 17245 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Conran t-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. BureauxGroote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 7 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25- franco per post f 3.55. losse nummer» 6 cent per es. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. RegelabonnemenUtarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. O Op vreemde, deels volkomen onbegrijpelijke wijze ontwikkelen zich de oorlogsgebeurtenis sen. Van weerszijden wordt een strategie toe gepast, die zoowel op de direct-betrokken volken als op de neutralen een indruk van geheimzinnigheid moet maken. Dat daarbij in het Westen een optreden der zoozeer ge vreesde luchtmachten tot dusver vrijwel uit gebleven is behoudens den Engelschen aan val op Cuxhafen en Wilhelmshaf en, de biljet- ten-strooierij over West-Duitschland en een luchtgevecht van één Duitsch vliegtuig met één Engelsch bij Doggersbank wekt wel ver lichting. Immers, het zijn juist de luchtmach ten die met de grootste snelheid en op de grootste afstanden kunnen opereeren. Zij doen het niet. Zou de veronderstelling juist zijn, dat van Duitsche zijde nog steeds ge poogd wordt den oorlog tot Polen te beper ken, dat wil dus zeggen: den strijd te locali- seeren? Welke redenen hebben dan de Engel schen en Franschen, om tot dusver geen mili taire doelen troepen, militaire vliegvelden, kazernes, centra der oorlogsindustrie uit de lucht aan te vallen behalve alleen, bij een gelegenheid en met een klein aantal vlieg tuigen, Cuxhafen en «Wilhelmshafen? Het is niet opgehelderd. Het verlicht, het wekt bij optimisten zelfs weer eenige hoop, maar an derzijds komt nu de mededeeling dat de Engelschen bezig zijn hun expeditieleger naar Frankrijk over te zetten. En een merkwaardig United Press-bericht meldde vanmorgen, dat Fransche troepen uit Metz en Nancy, troepen van de jongste, pas opgekomen reserves, met 600 tanks zouden oprukken in het Saarge- bied, al verscheidene plaatsen bezet hadden en de grens 12 K.M. overschredenen dat de Duitschers het vuur slechts „voorzoover noodzakelijk" beantwoordden. Wij vermelden dit bericht onder reserve. Het is niet toege licht door het jongste Fransche legerbericht, dat slechts zegt: „aan het front heerscht aan beide zijden een opmerkelijke activiteit". Maar gisterenavond deelde een vorig Fransch leger bericht al mede dat de eerste troepen inder daad over de grens getrokken waren en overal op tegenstand stuitten. Van verliezen aan weerszijden werd daarin evenwel totaal geen melding gemaakt. Toch kan men uit deze berichten en uit de tijding van de komst van een Engelsch expe ditieleger alleen opmaken dat de Engelschen en Franschen den aanval in het Westen in zetten. Maar nog niet met het snelste aller wapens: de luchtmachi. En zonder dat de Duitsche luchtmacht hen tot dusver in hun actie belemmert. Ook zonder dat ook nog maar iets bericht is over Engelsche of Fran sche versterking voor de Poolsche luchtmacht, of dat blijkt dat de Polen te dien aanzien te leurgesteld zijn. Huiveringwekkend blijven de Westersche gebeurtenissen toch ook in hun beperkte ont wikkeling,. die de gedachte doet ontstaan dat de groote oorlog in het Westen nader sluipt, met stillen tred en dreigend gemompel, tot een plotselinge uitbarsting zal volgen. Intusschen zet de Duitsche opmarsch in Polen zich voort. Men verovert grondgebied en bezet steden. Het historisch-vermaarde Kra- kau, in het vroegere Oostenrijksche Galicië, is zonder strijd door de Polen prijsgegeven. De veronderstelling wint veld dat ook Warschau, eveneens aan de rivier de Weichsel gelegen, wellicht zal worden opgeofferd omdat de Poolsche hoofdmacht zijn strategie op een Oostelijker gelegen verdedigingsfront zou hebben gebaseerd. Zooals ik al eerder schreef is voor den oorlog al meermalen betoogd, dat het gebied van den Corridor, Opper-Silezië en andere deelen van Westelijk Polen niet ver dedigbaar zijn en spoedig den aanvaller in handen moesten vallen. Nu kan men gaan denken dat de Duitschers, als zij Dantzig en den Corridor geheel ver over en een ander deel des lands bezet zouden hebben, den oorlog in Polen zouden staken en gaan pogen met de Polen eventueel met een andere regeering dan de huidige te onderhandelen. Maar het schijnt niet aan te nemen dat Engeland en Frankrijk daarin be rusten zouden en de huidige berichten van het Westfront duiden trouwens al den inzet van een Engelsch-Fransch offensief aan. Intusschen blijft de houding van Italië duister. Heeft dit land besloten tot voortge zette neutraliteit? Neemt het een afwachten de houding aan? Hitier heeft verklaard dat hij geen beroep op zijn bondgenooten zou doen, maar welke is de Fransch-Engelsche houding tegenover Italië? Doet dit wellicht bemiddelings-pogingen? Intusschen stelt I dit blijkt heel duidelijk het uitblijven van eenige Duitsche aanvalsdaad in het Westen de Franschen en Engelschen tot dusver in de gelegenheid hun troepentransporten en -con centraties geheel ongehinderd te volbrengen. Dat is weer een andere geheimzinnige factor in de gevoerde strategie. Dat de Duitschers hun opmarsch en hun verovering van steden als Krakau niet met vreugdebetoon en officieele viering gepaard doen gaan valt op. Het Derde Rijk heeft tot dusver alle successen ten zeerste gevierd. Zoo blijft de toestand vol raadselen. Van eenig enthousiasme voor den strijd bij de oor logvoerende volken is inmiddels ook steeds niets gebleken. Zoowel de geestdrift van 1914 als de haat-campagnes tegen de volken ter andere zijde blijveu uit. R. P. Duitschers zouden het vuren slechts spaarzaam beantwoorden OPMARSCH IN SAARCEBIED EN MOEZELVALLEI UNITED PRESS verneemt uit Parijs dat de Fransche troepen aan het Westelijk front tot 7 mijl in het Duitsche gebied doorgedrongen zijn. Op verschillende plaatsen zijn reeds de steden van het Saar- bekken genaderd. De opmarsch geschiedt voornamelijk in de rich ting van Saarbrücken. Strijdkrachten uit Metz en Nancy rukken de Moezelvallei in. De Franschen maken gebruik van zeshonderd tanks. In de meeste sectoren beantwoorden de Duitschers het vuren slechts hier en daar en niet meer dan noodzakelijk. De troepen, die tegen de Duitschers optrekken zijn de pas gemobiliseerde reservisten. Geregelde strijdkrachten hebben hun stellingen in de Maginotlinie niet verlaten. Een later bericht van United Press meldt dat de gevechten tusschen den Moezel en den Rijn voortduren. De Fransche zware artillerie gaat voort de Duitsche stellingen te bestoken, teneinde de gisteren gemaakte terreinwinst te consoli- deeren. Hetzelfde bureau meldt verder dat Britsche troepen thans in grooten getale naar Frankrijk worden verscheept. (Wij geven bovenstaande berichten onder voorbehoud weer, aangezien wil van andere zijde nog geen bevestiging ontvingen.) Het Fransche legerbericht van hedenmorgen luidt Aan het front heerscht aan beide zijden een opmerkelijke activiteit. Semi-officieel verklaart de Petit-Parisien, dat de gevechten in de eerste plaats geleverd worden in het z.g. Niemandsland, het land tusschen de Fransche en Duitsche linies. De Fransche troepen zijn opgerukt nadat de Duitsche mitrailleurnesten waren opgeruimd. ï+rjJJSlrlclfl Keulen Luik -■•AKen S/<yet7 Bonn. G/essen. O Mo/house^ QlUCHTHtKHXZUUiel RH" Ucêi MACIHOT-UHI£\ ZWITSERLAND Het zesde Fransche legercommuniqué, uit gegeven gisteren om negen uur des avonds luidt: Onze eerste afdeelingen, die over de grens trekken met vorderingen, die uiteenloopen al naar de gesteldheid der verschillende grens- deelen, stuiten overal op automatische wapens en op terreinwerken. Er is activiteit van onze luchtmacht in samenwerking met de strijd krachten te velde. De bewegingen in verband met de mobi lisatie, het transport en de inrichting van alle eenheden, worden op normale wijze voortgezet. De kaders dragen, in overeenstem ming met onze tradities, zorg voor de be vordering van de materieele omstandigheden van de troepen, waarvan het moreel voor treffelijk is. De voorziening der legers func- tionneert op behoorlijke wijze. Naar United Press nog uit Parijs verneemt is het eerste transport gewonden te Neuilly aangekomen en in het Amerikaansche hospi taal, dat door de regeering gerequireerd is. ondergebracht. Het Panamakanaal onder controle. Vrees voor sabotage. CRISTOBAL, 7 September. Een mijn- veger van de Amerikaansche marine is be gonnen met het aanhouden en doorzoeken van alle schepen, die voor het Panamakanaal liggen en binnen willen varen, zonder aanzien van nationaliteit. Dit is een voorzorgsmaat regel tegen mogelijke sabotage van het ka naal. Een dergelijk onderzoek wordt ook te Balbao aan de andere zijde van het kanaal ingesteld. (United Press). De Florianapoort te Krakau. de Poolsche stad, die gisteren door de Duitsche troepen bezet werd. Wij weten wel, de zomer gaat verdwijnen, Over twee weken is het officieel. Maar wat laat hij de zon nog heerlijk schijnen, Hoe ruim geeft hij ons ditmaal wel ons deel. De menschen maken tragisch zwarte wolken, Met oorverdoovend onweersstormgerucht, Maar de natuur biedt thans aan alle volken. Een milde zon en strakke blauwe lucht. De blaren zullen spoedig moeten vallen, Als offer aan het wisselend seizoen, Maar nu nog kleuren hun milliardentallen, Ons oud onrustig deel der wei-eld groen. Een overdaad van schoongekleurde bloemen Schenkt onzen oogen nog een rijk genot, Al mogen wij den herfst reeds op zien doemen. Nog is de zomer glorieus aan bod. Wij konden het ons wel niet schooner wenschen, Toch kwellen ons de zorgen in dit uur, Daar de zelfoverschatting van de menschen, Geen leer trekt uit de lessen der natuur. Van de natuur, die altijd weer komt geven En dan weer neemt in vaste regelmaat. Die licht en duister beurtelings doet leven, Maar altijd leeft en altijd leven laat. P. GASUS. De Stadsschouwburg te Haarlem. Is beschikbaar voor voorstellingen, concerten, enz. Ter verbetering van onze mededeelingen in het vorig nummer, deelen wij mede. dat de Stadsschouwburg te Haarlem voor tooneelvoorstellingen, concerten, enz. beschikbaar is. Het Gemeentelijk Concertgebouw is niet be schikbaar. Daarom dat een actie begonnen is om alsnog te trachten ook dit gebouw voor concerten enz. weer beschikbaar te krijgen omdat daaraan groote behoefte is. Voorstellingen en concerten in den Stads schouwburg kunnen dus gewoon dorgaan. GEOPEND Duizenden ROMANS en KINDERBOEKEN. LEESGELD 3 cent PER WEEK per deel. ELKEN WERKDAG van 3—5 en 7—9 uur. (Adv. Ingez. Med.j Kamer komt bijeen voor behandeling VAN TWEE SPOEDONTWERPEN HEDENMIDDAG om half twee is Tweede Kamer bijeengekomen ter behandeling van twee spoedwetten, waarvan de eene ten doel heeft alle vervoermiddelen te registreeren, opdat een zoo nuttig mogelijk gebruik kan worden gemaakt van de overgebleven niet- militaire vervoermiddelen. Hierdoor hoopt men ook brandstof te kunnen besparen. De inschrijving laat ruimte over voor vrije bedrijfs uitoefening en tevens voor regeeringsingrijpen. Een speciaal onder deel van de Rijksverkeersinspectie zal voor de toepassing zorg dragen. De andere spoedwet, die den naam draagt „Invoernood- w e t", wil den invoer van bepaalde goederen binden aan de ver gunning van een daartoe aan te wijzen instantie Voorwaarden voor het verkrijgen van een dergelijke vergunning kunnen worden gesteld. Uitvoerige bijzonderheden vindt men elders in dit nummer. Het woord is aan Benjamin Franklin: Bemint gij het leven? Ver knoei dan geen tijd, want dat is de stof waaruit het leven gemaakt is. Roemenië handhaaft een strikte neutraliteit. Besluit van den Roemeenschen Kroonraad. BOEKAREST, 7 September (Reu- ter-A.N.P.) In een communiqué wordt verklaard, dat de Roemeen- sche Kroonraad besloten heeft, strikt de regelen der neutraliteit in acht te nemen, zooals zij bij internationale overeenkomst zijn vastgelegd, te genover de oorlogvoerenden in het te genwoordige conflict. Extra K. L. M.-vluckt naar Indië. „Pelikaan" vertrekt morgenochtend. AMSTERDAM, 7 September. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de K.L.M. om in verband met den grooten toe loop van passagiers en het groote aanbod van goederen, morgenochtend een extra-vliegtuig naar Indië te doen vertrekken. Voor deze extra-vlucht is aangewezen het vliegtuig ..Pelikaan" met als eersten be stuurder den heer Scholten. De „Pelikaan" zal Vrijdagochtend te half zeven van Schiphol vertrekken. Het toestel zal ook post meenemen. Beslag op Duitsch geld in de Ver. Staten. NEW-YORK, 7 Septtember. In het bu reau van Politie werd vernomen dat meer dan 25 millioen dollars aan Duitsch geld en waardepapieren, die op een aantal New-York- sche banken staan, op bevel van het Hoo^e Gerechtshof worden vastgehouden ten behoe ve van de Chase National Bank, de Guaranty Trust Company. J. P. Morgan Company _n andere banken die dekking trachten te zoeken voor de uitstaande Amerikaansche leeningen aan Duitsche banken. Een belangrijke som zal daar spoedig, zoo duidden de ambtenaren aan, aan toegevoegd worden. (United Press). HEDEN: 12 PACtTNA'S BINNENLAND. pag. De spoorwegtentoonstelling opent haar poorten. 3 Tegen prijsopdrijving wordt met kracht ge waakt. 3 Het gebruik van vervoermiddelen wordt ge regeld. 3 De invoernoodwet. 3 BUITENLAND. De Franschen zouden volgens United Press zeven mijl op Duitsch grondgebied zijn doorgedrongen. 1 Het hoofdkwartier van de Duitsche troepen meldt den val van Krakau. 5 Zuld-Afrika verklaart den oorlog aan Duitschland. 5 Het Engelsche ministerie voor „economischen oorlog" werkt nauw samen met de Fran sche autoriteiten. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De oorlogsgebeurtenissen. 1 Van een Bcrlijnschen medewerker: Op den dag der beslissing. 6 Voor de Vrouw. 9 In mobilisatietijd; brieven van een militair 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen r 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1