Haarlem's Dagblad Sawipumfr I I Jiexica beteid tnqelaad iet stop Duitsche troepen versterkingen naar 't Westen In het W esten. Strijd aan het Jxdestiaa J)iaccuna& De „Jiiemen" in Jley&iavik? aan Engeland en Frankrijk ywndstaffen te Ceuetett-? groot deel van invoer Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17..46 Uitgave Lonrena Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerq: Zuider Bniten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EfS ROBERT PEEHEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 8 September 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pet post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per rcgeL Regelabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes rif rubriek. Het Fransche legerbericht nr. 9 meldt van daag: „Wij hebben plaatselijke vorderingen gemaakt van wisselende beteekenis en op sommige punten onze positie aanmerkelijk verbeterd". Ik heb het boek en de film „lm Westen Nichts Neues" van Erich Maria Remarque niet vergeten. Hij bood de wereld daarin een verschrikkelijk beeld van hetgeen de korte mededeeling „Van het Westelijk front geen nieuws" in den vorigen oorlog in werkelijkheid zeggen wilde. Hoe weinige jaren is het nog maar geleden, dat wij met ontzetting dat boek lazen en die film aanschouwden. Daarom is het beter te beseffen dat de korte, laconieke Fransche legerberichtgeving van deze dagen niet alles zegt. Er was trouwens gisteren een bericht over den eersten trein met gewonden, die te Parijs was aangekomen. Die trein kan niet alle gewonden bevat hebben; alleen de genen die over zulk een afstand en op zulk een wijze vervoerd konden worden. Zwaarder gekwetsten moeten in veldlazaretten en hospi talen nabij het front zijn gebleven. Er moeten ook dooden gevallen zijn, aan beide zijden. Men heeft blijkbaar zijn redenen om een laconieke beknoptheid in de berichtgeving toe te passen zooals zelfs in den vorigen oor log niet gebruikelijk was; althans niet in den aanvang. Anderzijds slooft men zich van Fransche zijde op merkwaardige wijze uit om aan te toonen waarom de krijgsoperaties in het Westen nog steeds op beperkte schaal gevoerd worden, terwijl tegelijkertijd vooral de Engel- sche pers betoogt dat de Engelsche en Fran sche legers thans hun kracht in het Westen ontplooien en de vijandelijkheden pas zullen staken wanneer „het Hitlerdom" omverge worpen zal zijn en Polen al zijn rechtmatig bezit terugkrijgt. Een uitvoerige uiteenzetting van het semi- officiëele Fransche persbureau Havas (zie dit nummer) behandelt de sterkte van de Magi- not- en Siegfried-linies, betoogend dat de laatste „een haastig antwoord" op de in den loop van jaren gebouwde Maginot-linie is ge weest. De Petit Parisien, hierop vanmorgen voortbordurend, herinnert eraan dat het begin van den oorlog van 1914 een bewegings oorlog was terwijl het begin nu, en wellicht voor langen tijd, een vesting-oorlog betee- kent. „Wij moeten toegeven dat, hoewel onze Maginot-linie beschouwd wordt als onoverko melijk, dit met de Siegfried-linie evenzeer het geval is. Evenwel is de Duitsche organisatie voltrokken in een betrekkelijk kort tijdsvec^ loop, terwijl wij er jaren over gedaan hebben. Men mag derhalve gelooven, zooals sommige van onze groote militaire deskundigen, dat de Siegfriedlinie zwakke punten kan bieden. De onophoudelijke actie, waaraan zij door onze troepen sinds twee dagen wordt blootge steld, en die nog voortduurt, is in staat te onthullen of deze zwakke punten inderdaad aanwezig zijn. Laat men geen oorlogsbulletins verwachten die te vergelijken zijn met die uit het begin van den vorigen oorlog. Onze groote militaire chefs kunnen niets ondernemen zonder zich van de mogelijkheden rekenschap te geven". Dit is het betoog van de Petit Parisien. Wie er zich, denkend aan Remarque's boek, reken schap van durft geven dat er aan het Weste lijk front nieuws is, dat al rouw en ellende in vele Duitsche en Fransche gezinnen gebracht moet hebben, wordt in die overtuiging ver sterkt door twee andere mededeelingen. De eerste is, dat de Duitscners meer troepen naar het Westen hebben gebracht en de tweede is een United Press-bericht, dat melding maakt van een eersten grooten slag in de omgeving van Saarbrücken. Men schijnt van Duitsche zijde het bestaan van den oorlog in het Westen nauwelijks te willen erkennen, vooral wat de Franschen betreft. En het blijft een zekere verlichting te kunnen vaststellen dat de wederzijdsche luchtmachten nog niet aan j den strijd deelnemen. Maar het is nu al duidelijk dat er meer: „nieuws" is dan uit de korte legerberichten blijkt en ik vrees dat wij ons geen illusies behoeven te maken omtrent de luchtmach ten, die allicht heel spoedig in actie zullen komen. Men kan er niet zonder ontzetting aan denken. Dat kan evenmin betreffende een een langdurigen „Vesting-oorlog". De stelling- ocrlog van 19141918, de strijd om Verdun vooral, is niet vergeten. En wie betoogen leest over „onneembare stellingen" herinnert zich dat door gansch de wereldhistorie de strijd der ontwikkeling van aanvals- en verdedigingstechniek zich heeft voortgezet, dat beurt om beurt beide de overhand hebben gekregen maar dat nog nimmer op den duur aanvalswapens onweer staanbaar en vestingen onneembaar zijn ge bleken, al zijn ze ook herhaaldelijk zoo be titeld Men heeft steeds weer nieuwe gemaakt en het een of ander heeft de overhand weer gekregen. R. P. Kunstschatten naar Spanje teruggekeerd. BAYONNE, 7 September. De trein met de Spaansche kunstschatten, welke zich sedert het einde van den burgeroorlog in Genève bevonden, is gisterochtend half acht op het station Hendaye aangekomen. Een uur later waren de kunstschatten in Spanje te ruggekeerd. (Havas). Fransche troepen nemen nieuwe posities in PARIJS, 8 September. De lange reeks van plaatselijke operaties aan 't Saarfront hebben zich ontwikkeld tot den eersten grooten slag, nu meer Duitsche divisies in den strijd zijn geworpen, aan de Saar-rivier, waar de Fransche druk onder bescherming van het vuur der Maginot-linie voortgaat. De strijd wordt voornamelijk gestreden door de infanterie, gesteund door tanks aan beide zijden en woedt vooral op de boschrijke heu vels rond Saarbrücken. De gevechten der laatste dagen hebben de Franschen in staat gesteld nieuwe posities te veroveren, gelegen ver vóór de oor spronkelijke punten van uitgang. Sommige nieuwe posities liggen verscheidene kilometers van de Maginot-linie af. Croof offensief in voorbereiding? Volgens de laatste berichten zijn de Franschen doorgedrongen in het groote Bienwald, de Duitsche zijde van de Lauter, die de Duitsch-Fransche grens vormt tusschen Lauterbure Wissenburg Nog zijn de Fransche operaties be perkt tot de beproeving van de sterkte der verschillende vijandelijke posities en het zuiveren van het terrein van be tonnen mitrailleursnesten, totdat de strategen de zwakke plekken in het Duitsche verdedigingssysteem zullen hebben ontdekt, waarna een groot of fensief zal worden ingezet. De Franschen geven toe, dat de sec tor tusschen Lautcrburg en Wissen burg zwaar versterkt is. In het feit, dat het Duitsche opper commando met groote snelheid verster kingen naar het Westen stuurt, ziet men echter een aanwijzing dat de Fran sche druk zeer sterk is. (United Press). Luchtbescherming Geneesk. Dienst. Medewerkers gevraagd. Het is natuurlijk wenschelijk dat zooveel mo gelijk burgers zich beschikbaar stelden, om me de te werken aan de bijzondere diensten, die in verband met de buitengewone tijdsomstandig heden zijn ingesteld. Naar wij vernemen heeft de Luchtbescher ming Geneeskundige Dienst thans nog veel be hoefte aan hulpkrachten. Gaarne wekken w'j hen, die in het bezit zijn van een diploma Eerste Hulp bij Ongelukken op, zich als werkkracht voor gemelden dienst aan te melden. Men kan dit doen aan het gebouw van den Geneeskundigen Dienst. Nieuwe Gracht 124. Vooral nu geeft het 0 zien van de schoone U VEEL AFLEIDING EN NUT GEOPEND ELKEN WERKDAG van 35 en van 79 uur. Schotersingel 117 A. ENTREE 10 CENT. RONDGANG DUURT 40 MINUTEN (Adv. Ingez. Med.) De Duitsch Poolsche strijd. De verwoesting van den toegang tot de Westerplatte te Danzig na de verbitterde gevechten Spoorwegtentoonstelling. Onze sporen jubileeren. Dat is een belangrijk feit. Volop waard te memoreeren, Ook in een benarden tijd. Want zij waren honderd jaren In ons landje aller vriend. En zij hebben, durf 'k verklaren, Heusch hun sporen wel verdiend. Onze treinen, met z'n allen, Hebben, wat globaal gezegd, Astronomische getallen Kilometers afgelegd. En er hebben naar taxatie, Tot men nu eeuwfeest viert, Wel milliarden onzer natie Met „het spoor" gepassagierd. Er is in den loop der jaren, Ook gemopperd op den trein, Maar stel, dat wij spoorloos waren. Wat zou dat rampzalig zijn. 't Is de moeite waard t' aanschouwen, Wat er wordt tentoongesteld. Daar wordt veel van onzen trouwen Ouden vriend het spoor verteld. Men kan daar 't genoegen smaken, Dat men dankbaar constateert: Wat ook uit het spoor mag raken Of verkeert het spoor verkeert. P. GASUS. Het woord is aan Lichtenberg: Het is een gulden regel dat men de menschen niet naar hun meeningen moet beoordeelen maar naar dat gene dat die meeningen van hen maken. NEW YORK, 8 September. Een zegsman, die in nauwe relatie staat tot de Duitsche scheep vaart, weet te vertellen, dat hij vernomen had, dat de „Bremen" zich veilig in een IJslandsche haven bevindt, waarschijnlijk Reykjavik. Deze stad zal de haven worden van het Duitsche scheepvaartverkeer in dit deel van den Atlanti- schen Oceaan. Hij zeide, dat Duitschland erop vertrouwt, dat IJsland en Denemarken hun neu traliteit zullen handhaven. De „Bremen" zou IJsland Donderdagmorgen vroeg hebben bereikt. (United Press) Ruil overeenkomst met Duitschland verbroken Te Parijs zou reeds onderhandeld worden MEXICO, 8 September (Havas) Tijdens een door parlementsleden ter eere van presi dent Cardenis aangeboden banket heeft Ramon Beteta, sprekende namens den pre sident verklaard: „Mexico stelt zich voor grondstoffen uit te vieren naar de strijdende landen, die de sympathie van Mexico verdie nen, Zulks omdat Mexico niet onverschillig kan blijven, wanneer in dezen strijd het lot, der wereld op het spel staat". Deze verklaring, aldus Havas, heeft een die pen indruk gemaakt, daar zij bij elke gele genheid door Cardenos uitgesproken bedoe ling bevestigt, dat „Mexico de democratieën zal begunstigen". Volgens United Press hebben de geruchten van een ontbinding van de petroleum-ruil- overeenkomst tusschen Mexico en Duitsch land aanleilding gegeven tot de veronderstel ling, dat Mexico zou trachten de markt der geallieerden te verwerven. In dit verband trekt het de aan dacht, dat de Mexicaansche gezant in Parijs na een verblijf van slechts enkele dagen in Mexico weer naar zijn standplaats is teruggekeerd, naar men aanneemt om te onderhandelen over petroleumleveranties aan Frankrijk. Eén der in omloop zijnde geruchten zegt, Fransche oorlogscommuniqué meldt: Het achtste oorlogscommuniqué van het Fransche opperbevel gedateerd 7 September des avonds luidt: Aan het front tusschen Rijn en Moe zel wordt de vijand voor ons versterkt. Men meldt er de aankomst van nieuwe troepen uit het binnenland van Duitsch land. Legerbericht nummer negen van 8 September des morgens luidt: „Wij hebben plaatselijke vorderingen gemaakt van wisselende beteekenis, en op sommige punten onze positie aanmerkelijk verbeterd". Y. J. BRUSSé t Na een langdurig ziekbed is Donderdagavond in het Diaconessenhuis, waar hij werd verpleegd, op 62-jarigen leeftijd overleden de heer Y. J. Brussé. De overledene was een der oudste hier gevestigde pedicures er genoot een algemeen vertrouwen. De teraardebestelling zal plaats vinden op a.s. Maandag op de begraafplaats te Westerveld na aankomst van trein 14.14. dat Frankrijk va plan zou zijn op Marti nique e,nu raffinaderij te bouwen voor zuive ring van ruwe Amerikaansche petroleum. Zware slag voor onzen tuinbouw De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van den rükslandbouwconsulent te Lon den de invoer in Groot-Brlttannië ls verboden voor: Geslacht pluimvee, worst in blik, versch fruit met uitzondering van ap pelen en peren, versche groenten met uitzondering van aardappelen tomaten en uiten, gedroogde groenten, behalve droge peulvruchten, pickles, sauzen, groenten in blik, behalve tomaten in blik. De board of trade kan ontheffing van vorenbedoelde invoerverboden vcrlee- nen. ^ink niet onder de lamp om een draad in Uw naald te krijgen Mevrouw, met een bril van KK1P gaai het gemakkelijker Gr. Houlstr. naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) H KI JKN 1<? PACINA'S BINNENLAND. pag. Met ingang van 21 September wordt een strenge controle op achterlichten ingesteld. 3 De Tweede Kamer regelt den invoer in oor logstijd. 3 De veldpostdicnst heeft het zwaarste achter den rug. 3 BUITENLAND. Chamberlain heeft in het Lagerhuis mede deelingen gedaan over den toestand. 5 Er zijn opnieuw cenige Britsche schepen tot zinken gebracht. 5 G. H. W.: Jan Christiaan Smits. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: In het Westen. 1 B. K.: De Weg. 3 H. D. Vertelling: Vrouwen 4 Van onzen Belgischen correspondent: De toe treding der socialisten tot de regeering. 7 A. J. D.: De tuin van kasteel middachten 7 Voor de Jeugd 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1