Stieuge amtxoCe op acht&dicfiteu- INVOER IN OORLOCSTIJD WETTELIJK GEREGELD. H Minister van Justitie grijpt in Veldpostdienst heeft zwaarste achter den rug. Regeering koopt graan. Aantal kleinere stations wordt weer ingeschakeld. Se VRITDAG 8 SEPTEMBER 1939 HXAELE M*S DA58EAB 3 Na 21 September wordtdenwielrijder geen respijt meer gegeven Met het oog: op het komende donkere jaargetijde is naar de meening van den minister van Justitie nu het oogenblik gekomen, waarop de politie nauwlettend zal dienen op te treden ter controle op de naleving der wettelijke voorschrif ten inzake de rijwielachterlichten. Ten aanzien van berijders van rijwie len, welke bij donker niet een helder rood achterlicht voeren, wordt een splitsing gemaakt in twee groepen: a. Degenen, wier achterlicht in vol strekt onvoldoenden staat verkeert door het ontbreken van lampje, rood reflec torglas, draden, dynamo's e. d. Tegen dezen dient proces-verbaal te worden opgemaakt. b. Degenen, wier achterlicht door niet-onmiddellijk te constateeren of te verhelpen oorzaken defect is. Aan hen ware de verplichting op te leggen zich binnen een door de politie ter plaatse te bepalen termijn van een of meer dagen te vervoegen bij de politie (levert zulks door omstandigheden in bijzon dere gevallen te groote bezwaren op voor overtreder of politiebeambte, dan ware een andere regeling te treffen), teneinde te kunnen aantoonen, dat het bewuste rijwiel alsdan een helder rood achterlicht voert, dat dan uiteraard van een der goedgekeurde soorten moet zijn. Bij gebreke van dit vertoon ware tegen den betrokkene eveneens proces verbaal op te maken. Wordt overal in den lande op bovengeschetste wijze opgetreden, dan zal naar de minister vertrouwt het euvel der wielrijders zonder behoorlijk achterlicht spoedig verholpen zijn, hetgeen de verkeersveiligheid ten goede zal komen. Teneinde echter te voorkomen, dat door onbe kendheid der wielrijders met het komende strengere toezicht in een onnoodig groot aantal Snelheid van burgerpost is echter niet te bereiken. De stand van zaken bij den veldpostdienst is thans zoodanig, dat practisch geen achterstand in de goed geadresseerde stukken meer voor komt. De behandeling van stukken met onjuiste of onvolledige adressen blijft echter vertraging ondergaan omdat het uitzoeken van de juiste adressen voor deze stukken zeer tijdroovend is. Overigens moet het publiek wel bedenken, dat de veldpost nooit zoo vlug kan werken als de burgerpost, omdat de organisatie om redenen van militairen aard geheel anders is. Alle veldpost stukken moeten eerst worden verdeeld en gezon den naar centrale punten, waar bekend is hoe de legeronderdeelen onder de gevestigde veldpost kantoren zijn verdeeld. Eerst daarna komt het expeditie apparaat van deze kantoren in werking, van waaruit de post aan de legeronder- deelen wordt afgeleverd, waartoe dagelijks autoriteiten van 150 K.M. en meer moetenworden afgelegd. De uitreiking van de post aan de militairen geschiedt dan weer door militaire facteurs van de legeronderdeelen. Door deze organisatie, welke uit militair oog punt nu eenmaal noodzakelijk is, moet er mede worden gerekend, dat met de distributie van de goed geadresseerde stukken altijd geruime tijd gemoeid is. Het mogelijke is en wordt gedaan om de veld post zoo efficient mogelijk op haar taak in te stellen, maar men mag er nimmer de snelheid en nauwkeurigheid van de gewone burgerpost van verwachten. De herhaalde en bij voort during blijvende verplaatsing van troepenonder- deelen veroorzaakt in' dit opzicht bovendien nog bijzondere moeilijkhden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 6 September 1939, is met ingang van 15 September 1939, benoemd tot bur gemeester der gemeente Rijnsburg: mr. P. N. Höweler met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Klundert. Bij Kon. besluit van 6 September 1939, is, met ingang van 15 September 1939, benoemd tot burgemeester der gemeente Gorinchem: mr. L. R. J. Ridder van Rappard, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zoelen. DE VERBINDING ROTTERDAMLONDEN PER BATAVIER. Zondagochtend a.s. zal de Batavier van Rot terdam naar Londen vertrekken. Passagiers die nen reeds Zaterdagavond voor 10 uur aan boord te zijn. I gevallen moet worden opgetreden (de minister denkt hierbij voornamelijk aan groep a), is het I wenschelijk, dat door de daarvoor in aanmerking komende instanties en de wielrijdersvereeni- gingen het publiek tijdig worde ingelicht. In verband daarmede is de datum, waarop deze controle ingaat, op 21 September a.s. bepaald. Verbod tot uitvoer van crisis- producten. De minister van economische zaken maakt bekend, dat de Staatscourant van 7 September 1939 een aantal Koninklijke besluiten en mi- nisterieele beschikkingen bevat, waarbij de uitvoer van daarin opgenoemde crisisproduc ten wordt verboden. De bedoeling is, den genoemden minister bevoegdheid te geven de algemeen geldende regelen voor het transito- en entrepot-ver keer, welke in verband met de uitvoerverboden worden gesteld, ook te doen gelden voor deze crisLsproaucten. Nu gelden reeds de prijzen welke anders 's winters be taald worden. De minister van economische zaken deelt mede, dat nu den telers gelegenheid wordt :egeven de volgende producten aan de re geering ter overneming aan te bieden tegen de daarachter genoemde prijzen per 100 KG: Rogge 8; Haver 7; Wintergerst 8; Zomergerst 8.40.. Deze prijzen gelden voor gemiddelde kwa liteit en voor levering op de door den pro vincialen voedselcommissaris, onder wien de teler ressorteert, aan te wijzen plaatsen van aflevering. Het ligt niet in de bedoeling de prijzen voor 15 December 1939 te wijzigen. Door dezen maatregel wordt reeds van nu af voor rogge de prijs betaald, welke anders eerst op 15 December 1939 zou zijn bereikt. Dit houdt in, dat voor rogge het bewaar- loon van 3 cents per 100 KG, dat den teler voor normale tijden in uitzicht was gesteld, komt te vervallen. Bij deze nieuwe prijsrege ling is overwogen dat de denaturatietoeslag voor rogge is vervallen. Voor deze leveringen dient men ten spoe digste aan den provincialen voedselcommis saris in wiens werkgebied het bedrijf ligt, waarvan het graan afkomstig is, opgave te verstrekken van de graansoort of -soorten, welke zullen worden aangeboden, alsmede van de hoeveelheden. Daarbij zal de teler tevens nauwkeurig moeten vermelden: naam (voluit), volledig adres en organisatie nummer. De minister van economische zaken heeft benoemd tot plaatselijk bureauhouder voor de voedselvoorziening, ieder voor het gebied hem toegewezen door of vanwege den voed selcommissaris voor de princie Noord-Hol land: D. Rijkeboer te Terschelling, F. C. Rab te Vlieland, M. Zuidewind te Den Burg.'W. de Jong te Anna Paulowna, A. Tesselaar te Heer- hugowaard, J. de Vries te Oostwoud, J. Schuyt te Heiloo, A. Jansen te Stompetoren, J. Plas J. Rzn., te Middelie, B. Eversen te Groote Ei- polder, J. C. Beets te Hoofddorp, G. E. Rich ter te Blaricum. Deze bureauhouders zijn gemachtigd na mens den provincialen voedselcommissiaris en overeenkomstig diens aanwijzingen werk zaamheden te .verrichten in het belang van de voedselvoorziening. Baron De Vos van Steenwijk weer voorzitter der Eerste Kamer. Bij Kon. besluit van 6 September 1939, is be noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal gedurende de zitting, welke zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1939, mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk, lid van die Kamer J. L. B. Keurscliot overleden. Te Arnhem is overleden de heer J. L. B. Keur- schot, lid van Gedeputeerde Staten voor Gel derland. De heer Keurschot, die den leeftijd van zestig jaar bereikte, is te Arnhem directeur geweest van den dienst voor bouwtoezicht en woning voorziening tot hij in 1923 tot lid van Gedepu teerden werd gekozen. De heer Keurschot had sinds 1919 voor de sociaal-democratische arbeiderspartij zitting in de Provinciale Staten van Gelderland Moge de tijd nimmer komen, dof elk uitstralend licht een doelwit zal zijn voor vijandelijke vliegers! NU REEDS is het zaak, Philips „Protector" lampen aan te schaf fen. Deze lampen geven vol doende licht in huis, zonder dat eenig schijnsel van uit een vlieg tuig zichtbaar is. VOOR WERKPLAATSEN, FABRIEKEN, WINKELS, MAGAZIJNEN EN KANTOREN, waar het werk moet kunnen doorgaan, maakt de toepas sing van Philips „Protector" lampen voortgang van den arbeid mogelijk, zonder dat uit de lucht eenig licht waarneembaar is. Vraagt Uwen handelaar! (Adv. Ingez. Med.) Bescherming van cultureele Dr. J. Kalf tot „inspecteur kunst bescherming" benoemd. De ministers van Binnenlandsche Zaken en Onderwijs hebben den secretaris der rijkscom missie voor de monumentenzorg, dr. J. Kalf, be reid gevonden zijn werkkracht ook verder wel willend beschikbaar te stellen tot bescherming van cultureele waarden tegen oorlogsgevaren. In verband daarmede hebben zij hem benoemd tot inspecteur voor de bescherming van schat ten van kunst en wetenschap tegen oorlogsge varen (bij afkorting „inspecteur kunstbescher ming"). De minister van Onderwijs heeft verschillende autoriteiten uitgenoodigd verder geen maatre gelen tot bescherming van gebouw of verzame ling tegen oorlogsgevaren meer bij hem in te dienen, alvorens daarover met dr. Kalf overleg te hebben gepleegd. Zijn bureau, is gevestigd: Hofsingel 2,- 's-Gravenhage, telefoon 180591, ter wijl hij buiten bureau-uren veelal te bereiken is onder no. 390308. Ernstig verkeersongeluk bij luchtbescheriningsoefening. Een doode en een zwaar gewonde. Tijdens een luchtbeschermingsoefening te Finsterwolde is een ernstig verkeersongeluk gebeurd. De 18-jarige kantoorbediende A. Dammer uit Winschoten kwam in een bocht met een hem tegemoet komende auto, bestuurd door den heer W. uit Oostwolde, die met gedoofde lichten reed. in botsing. De bestuurder van het motorrijwiel werd met een schedelbasis- fractuur opgenomen en naar het ziekenhuis te Winschoten overgebracht, waar hij later is overleden. De duo-passagier, de 18-jarige A. van der Laan uit Winschoten, liep een sche delfractuur op en werd eveneens naar het zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. Te Bloemendaal werden Donderdagavond uitgebreide luchtbeschermings demonstraties gehouden, waaraan ook door een aantal mannelijke en vrouwe lijke vrijwilligers werd deelgenomen. Het behandelen van de slachtoffers van een luchtaanval. TWEEDE KAMER Spoed inzake vervoersontwerp onnoodig geacht. DEN HAAG Donderdag. Het was over vijven, toen de Kamer, die eenige uren te voren in de afdeelingen was gegaan om het wetsontwerp in zake regeling van invoer gedurende den oorlog en het wetsontwerp „vervoermachtiging" te bestudeeren, weer in het openbaar bijeenkwam. Toen zat alleen minister Steenberghe achter de Regeeringstafel. Zijn ambtgenoot Albarda, die laatstgenoemd voorstel moet verdedigen, had zich departe- mentswaarts kunnen begeven, omdat het voor- loopig verslag nog niet gereed was. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat in de afdeelingen het gevoelen overheerschte, dat voor dit ontwerp een zoo geweldig snelle behandeling geenszins als onontbeerlijk kan gelden. Men wil er daar om wat rustig over na denken om het eerst de volgende week in openbare behandeling te nemen. Wat nu den Minister van Economische Zaken betreft, deze verklaarde in zijn mondelinge Memorie van Antwoord, dat het onder de hui dige omstandigheden niet mogelijk was het ontwerp invoer-regeling erg uitvoerig toe te lichten. Dat zou z.i.: met het oog op zekere belangstelling" in 't buitenland niet gewenscht geweest zijn. De bewindsman betoogde dat thans een over heidsorgaan met 't oog op de invoer-regeling de voorkeur verdiende boven een particuliere in stelling als de N. O. T., die we tijdens den Bijbelgenootschap verspreidt bijbels onder militairen. Dezer dagen kon het Nederiandsche Bijbel genootschap wederom twee nieuwe talen aan de lijst der bijbelvertalingen toevoegen. Vooreerst verscheen in het Simaloengoen Bataksch een vertaling van het Evangelie van Lukas van de hand van J. Wismar Saragih. Ten tweede verscheen in het Waijewa, de taal van West Soemba, van de hand van dr. L. Onvlee een bijbelsch leesboek met de verhalen uit het Oude Testament. Hiermede is het aantal talen van Neder- landsch-Indië, waarin door toedoen van het Nederlanidsch Bijbelgenootschap de bijbel geheel of gedeeltelijk vertaald is, gestegen tot zesendertig. Terstond na de afkondiging van de alge- meene mobilisatie heeft het bijbelgenootschap zich in verbinding gesteld met den veldpredi ker in algemeenen dienst, ten einde na te gaan .op welke wijze het Bijbelgenootschap het best dienstbaar zou kunnen worden voor de bijbelverspreiding. Na overleg met hem werd aan alle thans in dienst zijnde veld predikers een brief gezonden, waarin de diensten van het bijbelgenootschap aange boden werden om de veldpredikers te helpen aan de bijbels, Nieuwe Testamenten en Evan geliën, die zij zoowel voor de tijdelijke mili taire tehuizen als anderszins zoo veelvuldig noodig hebben. Tot dusver werden reeds meer dan negenduizend exemplaren 'aldus ver strekt Meldingen van vliegtuigen. De regeeringspersdienst meldt: Eenige luisterposten van den luchtwacht dienst hebben gisteren in den na-avond ge meend motorgeronk te hooren. Bij onderzoek is gebleken, dat in dit geval van het overvlie gen van vliegtuigen van belligerenten geen sprake is geweest. Kruideniersexamen gaat door. Het bureau kruideniersexamen te Haarlem deelt ons mede, dat de data voor de examens diploma „vakbekwaamheid", welke in verband met het mobilisatie-bevel noodzakelijk even moesten worden verschoven, thans zijn bepaald, voor wat betreft het schriftelijk gedeelte, op Dinsdag 17 October a.s. terwijl het mondeling examen zal worden afgenomen in de week van 2025 November a.s. Rijksbureau voor rubber. Aan den directeur van het rijksbureau voor rubber is de bevoegdheid gegeven den termijn van de algemeene dispentatie zoo noodig te bekorten. Het verbod van verkoop, aflevering en ver voer, bedoeld in de „rubber- en rubberartike- lenbeschïkking 1939 no. 1" heeft alleen be trekking op: ruwe rubber, latex, ongevulca- niseerde rubber en rubbermengsels, waaron der begrepen coverruber, regeneraatrubber, alsmede op motor- en autobanden, zoowel bin nen- als buitenbanden, gebruikt als onge bruikt. Voor verkoop, vervoer en aflevering van andere rubberartikelen is dus geen toestem ming van het rijksbureau voor rubber ver- eischt. Vermoedelijk met ingang van Maandag a.s. Naar wij vernemen beijveren de Nederiand sche Spoorwegen zich om zoo spoedig moge lijk, waarschijnlijk reeds de volgende week Maandag, de frequentie op enkele lijnen op te voeren, waardoor verschillende tusschen- stations niet langer van hun trein verstoken zullen blijven. Deze opvoering van de fre quentie zal o.m. het geval zijn op de lijn Maarssen, Breukelen, Nieuwersluis-Loenen, Vreeland en Abcoude. De dienst Zeist-Bilthoven wordt uitgebreid met stoppingen te Huis ter Heide en Bosch en Duin. Voorts de lijn AmersfoortZwolle met stoppingen te Nijkerk, Putten, Ermelo- Veldwijk, Nunspeet, de legerplaats Oldebroek en Wezep. Verder wordt nog op enkele andere lijnen eenzelfde maatregel getroffen. wereldoorlog hadden. Voor contact met en in winnen van particuliere adviezen zal de Regee- rinig zorg dragen. De overheid is tegenwoordig voldoende voor zulk een taak uitgerust en zij kan tenslotte alles wat hiermee samenhangt het beste beoordeelen. Of de wet voorloopig alleen zal gelden met 't oog op contrabande of voorwaardelijke con trabande kan nog niet gezegd, dat zal van den internationalen gang van zaken afhangen. De in het door een der commiezen-griffier voorgelezen Voorloopig Verslag gestelde vraag, of de Regeering deze wet voor een geven- en nemen-politiek op economisch gebied zal ge bruiken, beantwoordde Minister Steenberghe zonder aarzelen in bevestigenden zin. De heele politiek van de Regeering zoo gaf hij te ver staan is er op gericht in de komende maanden vóór alles zorg te dragen voor voorziening in goederen waaraan behoefte bestaat, door hier tegenover uit te voeren datgene, waaraan we een te veel hebben. De Minister of een door hem aan te wijzen persoon of lichaam zal invoervergunningen ver- leenen. Degene, die zulk een vergunning krijgt, kan in de praktijk, zal voor een bank of andere garanatie zorg hebben te dragen, om op die manier een waarborg in handen te geven, dat hij de wet niet zal ontduiken. De Minister zegde toe, dat er een adviescommissie zal ko men door de nota van wijziging kreeg zij reeds een plaats in de wet zelf welke in verband met de vergunningskwesties steeds gehoord zal worden, o.m. dus ook in geval de Minister tot verbeurdverklaring van de zekerheidstelling zou willen overgaan. Tegen het in de afdeelingen gevoerde pleidooi voor een commissie van beroep, bleek Mr. Steenberghe ten eenenmale gekant te zijn. Vooral ook omdat de verantwoordelijkheid voor al de te nemen beslissingen, juist met het oog op den internationalen kant van de zaak, in handen van de Regeering moet blijven. Z. h. st. ging na deze uiteenzettingen het wetsontwerp er- door. E. v. R. weg.. ET is maar een klein eindje weg, dat ik eiken dag afleg. De prestatie zit dus niet zoozeer in den afstand als wel in 't „eiken dag". Ik fiets, 's Morgens heen en 's avonds terug. Van ons huis af krijg je eerst een stukje straat met venijnig-glib- berige tramrails. Die ben ik tot nu toe altijd goed overgekomen. Alleen één keer.Maar dat was erg laat in den avond of vroeg in den morgen, de juiste tijd wil me niet meer goed te binnen schieten. Ik ben toen ongenadig gevallen. Pijnlijke détails beletten me nader op het geval in te gaan. Van een tram heb ik echter niets ge merkt. Het zal dus wel tusschen eenen en zessen 's nachts zijn geweest. Doet er ook eigen lijk niets toe. U kent me niet en dan weet u ook niks en als u me wel kent dan wil ik u toch zeggen, dat u 't mis hebt als u denktenfin met wat-u-ook-denkt! Tenslotte ben ik in al die jaren maar één maal verslagen. Na twee minuten rails-gevaar maakt de straat een flauwe bocht naar links. Een kruispunt van vier straten met vluchtheuvels en witte krijt strepen doet een aanval op mijn leven en zenuwen. Mijn slaapmoede oogen krijgen dan plotseling een staalha'rden glans. De anders wat slappe rug vooral 's Maandags kromt zich als voor het bespringen van een prooi, Mijn handen klauwen om het stuur en mijn voeten mishandelen de pedalen. En dan flits ik. Ja, dat heet „flitsen". Zooals Van Vliet doet en Derk- sen en Scherens. Bij hun is 't echter maar een sport. Die nog goed betaald wordt ook. Bij mij is de inzet veel hooger en de belooning lager. Als u soms 'ns wilt kijken, schrijft u maar. Het kost niets en 't is erg amusant een ander mensch rare capriolen te zien maken om lijf en ledematen intact te houden. Ook de Romeinen vonden dat in Nero's tijd zóó aardig. U weet wel met die arena en die leeuwen en zooDe omstandig heden veranderen, de mensch blijft mensch. Het juiste uur is dus te verkrijgen. De volgende paar honderd meter zijn zeer aangenaam. Weliswaar is het fietspad bijna niet afgescheiden van den rijweg en bovendien vrij hobbelig maar dat is van ondergeschikt belang. Aan den overkant is ook een fietspad. Daarop fietst op dien tijd altijd een meisje met bruin haar en mooie tanden. Dat bruine haar kende ik al lang. Die tanden zijn een ontdekking van de laatste dagen. Concludeer daaruit niet dat ze valsch zijn, want dan word ik het. Valsch na melijk. Nee, de oorzaak is een geheel andere. Het meisje lacht. Eiken ochtend. Of hel tegen mij is'' Durf er geen eed op doen. Er rijdt altijd een klein zwartharig jongmensch voor me uit, met een bril en 'n geruit pak. En die lacht ook. Lachen mag je 't eigenlijk niet noemen. Het is een onaangenaam rollend geluid, soms gelijkend op het kwaken van een kikker dan weer op het hinniken van een paard. Mijn bedeesde glimlach moet daar gunstig bij afsteken. Maar déze prettige mijmering wordt steevast verstoord door een nijdige uitroep van een melkboer, die de onheb belijke gewoonte heeft zijn kar op het fietspad te zetten en dan een uur met een, ik-hcb-.nog niet kunnen ontdekken welke, aardige dienst bode blijft praten. Na een hartige repliek ver volg ik dan op mijn trouwen twee-wieler den tocht. Weldra knarst en knerpt het pas gestrooide grint van het dan opdagende mooie fietspad onder de banden. Een stuk zonder emotie. Het volgende tegelpad brengt een tram- en een weg- kruising. Beide zijn met een weinigje oplettend heid zonder bezwaar te „nemen". Rest dan nog een eind asfalt door de stad. De daar grijnzen de gevaren zijn vele en van velerlei aard. Be loerd en besprongen door trams, auto's, bussen (wilde en tamme), slagersjongens op echte race-fietsen, wegrenners op fietsen van slagers jongens, adspirant-Serafini's op brullende motoren en driewielers met hartverscheurend piepende remmen rep ik mij dan naar de plaats mijner bestemming. Die ligt in een zeer drukke en smalle straat. Dan komt de laatste toer. Schuw kijk ik tientallen malen links en rechts achter me. De rechterarm wordt, stijf als een plank, horizontaal uitgestrekt (drie-keer heb ik al een lange meneer zijn hoed van zijn hoofd geslagen) en dan laat ik me met den moed der wanhoop naar den kant van den stoep rollen terwijl achter me chauffeurs van vrachtauto's roode hoofden uit raampjes steken en heel lee- lijke dingen zeggen. Dat deert me echter niet. En vooral de laatste dagen niet meer. Er is een verandering gekomen. Nee, de straten, de kruis punten, trams enfin u-kent-ze-nu-wel, zijn het zelfde gebleven. Eén ding is veranderd. De jonge man met het geruite pak en de zwarte haren is weg. Hij is soldaat ondanks de bril. Ja, het meisje met de bruine haren is er nog. En ze lacht nog steeds. B. K.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5