Miiitahe samenwerking) Jan Cfmstiaan Smuts Maginotlinie en Siegfriedlinie.- s met Frankrijk vlot zeer goed. de nieuwe Zuid-Afrikaansche premier. VRITDAG 8 SEPTEMBER 1939 HA ARE EM'S DAG BE AD Chamberlain geeft verslag van den toestand: HET OPTREDEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT. Meet dan tien mitliaen stioaiMietten auec BuitsMand. Chamberlain heeft Donderdag in het Lagerhuis en overzicht gegeven van den huidigen toe stand, en zeide daarbij o.a.: In het oosten voeren de Polen een zwaren strijd tegen een sterken, vijand, die vertrouwt op het gewicht van zijn aantal en zijn materiaal om allen tegenstand te breken. Tegen de over weldigende meerderheid in de lucht, bestrijdt de Poolsche soldaat, die overtroffen wordt in aan tal en geschut, elke centimeter van den Duit- schen opmarsch. Het Duitsche plan, zoo vervolg de Chamberlain, schijnt erin te bestaan, de voor naamste krachtsontplooiing tegen Polen in te zetten. Ondanks het verlies aan materiaal en menschenlevens, dat zij reeds geleden hebben, blijft het moreel en de moed van het Poolsche volk onaangetast. De Britsche en Fransche regee ringen hebben Donderdag een overeenkomst met de Poolsche regeering geteekend voor de ver schaffing van verdere financieele hulp aan Polen. In het westen heeft Frankrijk zijn strijd krachten met volkomen doeltreffendheid en gemak gemobiliseerd en thans zijn zij met den vijand in contact aan hun gemeenschappelijke grens. De samenwerking tusschen beide landen is volledig en de regelingen, welke thans van kracht zijn geworden voor overleg op elk gebied ver band houdende met de oorlogvoering werken gemakkelijk en goed. Hier te lande, aldus Cham berlain, zijn de defensieve militaire maatregelen van ons leger, welke zeer uitgestrekt zijn, op tijd genomen, dank zij de voorzorgen gedurende het tijdperk van spanning. Overgaande tot de strijdkrachten ter zee zeide Chamberlain, een belangrijk feit is tot dusver de ontwikkeling van de aanvallen van Duitsche duikbooten op Engelsche schepen. Het tot zinken brengen van de „Athenia" met zijn tooneelen van dood en verschrikking, heeft feitelijk den oorlog ingeluid en geen ontkenningen of fantasieën van Duitschland zullen het publiek overtuigen van Duitschland's onschuld aan deze misdaad, welke de wereld diep heeft geschokt en ver schrikt, aldus Chamberlain. Behalve de „Athenia" zijn aanvallen onder nomen op andere Britsche schepen door Duitsche duikbooten en zijn drie of vier schepen tot zinken gebracht. De Admiraliteit, zoo vervolgde Chamberlain, heeft terstond tegenmaatregelen getroffen. De Britsche torpedojagers en andere anti-duikboot vaartuigen zijn zeer actief en weldra zullen grpote versterkingen van anti-duikboot escorte-vaartuigen beschikbaar worden. Stappen zijn ondernomen .om zoo spoedig mogelijk een convooistelsel in te richten. De meesten der tot dusver aangevallen schepen waren vaartuigen die hun reis begonnen waren voor het uitbreken van den oorlog en voor hen kon onze verdedi- gings-organisatie natuurlijk niet terstond vol ledig zorgen. Hoewel wekelijksche verliezen verwacht moeten worden geenszins wil ik de bedreiging voor onze scheepvaart verkleinen geloof ik dat het Huis en het land ervan ver zekerd kunnen zijn, dat de marine het probleem steeds beter in bedwang zal weten te krijgen. Sprekende over de aanvallen van vliegtuigen op Duitsche oorlogsschepen te Wilhelmshaven zeide Chamberlain: op een z.g. „slagschip in zakformaat" zijn minstens twee treffers neer gekomen. Men moet bedenken, dat het aangeval len doel waarschijnlijk tot de best verdedigde punten van Duitschland behoort. Er moet rekening gehouden worden met de weersgesteldheid op den namiddag van den aanval Het zicht was bijzonder slecht en het laatste sta dium der aanvallen geschiedde in een verblin denden regen en storm. Chamberlain vervolgde: Het Huis weet, dat uitgebreide ver kenningsvluchten boven Duitschland zijn uitgevoerd op drie achtereenvol gende avonden van deze week. Meer dan tien millioen exemplaren strooibiljetten gericht tot het Duitsche volk, zijn over een uitgestrekt gebied in noordelijk en westelijk Duitschland, incl. het Roerge bied, neergelaten. Hoewel bij elke gelegenheid de vijandelijke verdediging volledig in werking werd gesteld, werd geen contact verkregen met vijandelijke vliegtuigen en keerden al onze toestellen veilig naar hun bases terug. De bedrijvigheid der vecht- en kustcommando's is, al liep zij minder in het oog, niet minder in tensief geweest. De organisatie van de defen siediensten in het binnenland wordt snel voltooid. De verduisteringsmaatregelen vorderen op be vredigende wijze. Met behulp van luchtverken- ning gedurende iederen nacht is het mogelijk ge weest, lichten te ontdekken, die op onregelmatige wijze zichtbaar werden en terstond is opgetreden tegen de overtreders. Vervolgens sprekende over de evacuatie, ver klaarde Chamberlain, dat tot dusverre bijna an derhalf millioen moeders en kinderen naar het platteland als geheel geëvacueerd zijn. Ruim tweehonderdduizend ziekenhuisbedden zijn thans gereed voor gewonden bij luchtaanvallen, hier van bevinden zich 56500 in Londensch gebied. De hulpbrandweerdienst is vlug en vlot gemo biliseerd en over het geheel worden de be schikbare brandweereenheden permanent bezet en gereed voor optreden gehouden. In Londen bijv. staan ruim 1800 brandspuiten gereed om op te treden vergeleken met 125 in vredestijd. In een nadere aanvullende verklaring heeft Chamberlain vervolgens nog gezegd, dat de Britsche regeering voorstelde, dat de Volken bond zijn bijeenkomst voor het oogenblik zou uitstellen tot men zien kan, hoe de zaken zich ontwikkelen. Op de vraag of er kans bestaat op spoedige Engelsch-Fransche militaire opera ties in het westen ter verlichting van den druk op Polen zeide Chamberlain, dat hij op een dergelijke vraag geen ant woord kon geven. Nadat Chamberlain zijn verklaring had uit gesproken, drong Greenwood er bij den eersten minister in het openbaar belang krachtig op aan, is vandaan door het oorlogskabinet besproken. Wij zullen er naar streven de zaak te behandelen precies in den geest, welken Greenwood uitge sproken heeft. Wij willen het publiek echter geen enkele inlichting geven, die onjuist zou kunnen zijn en zeer vaak is het onmogelijk terstond ze ker te zijn van alle feiten. Lord Stanhope heeft in het Hoogerhuis een verklaring afgelegd gelijk aan die van Cham berlain in het Lagerhuis. Ten aanzien van de verliezen toegebracht aan de Duitsche duik booten zeide Stanhope: er zijn soms redenen waarom wij onze successen niet bekend maken en de uitwerking is in Duitschland misschien grooter omdat wij dat niet doen. TWEE ENGELSCHE SCHEPEN GETORPEDEERD. Duitsche duikboot door de Britten tot zinken gebracht? Joden moeten dienst doen bij de Duitsche luchtverdediging. De Berlijnsche correspondent van het Deen- sche blad Berlingske Tidende meldt, dat den Duitschen Joden bevel is gegeven zich onmid dellijk aan te melden voor dienst bij de civiele luchtverdediging. Vorming van een Tsjechisch legioen in Engeland. Ook in Frankrijk en Egypte bieden de Tsjechen zich voor den krijgsdienst aan. Het Britsche ministerie van voorlich ting maakt bekend, dat te Londen een Tsjechisch legioen wordt gevormd. De desbetreffende circulaires zijn met den naam Benesj onderteekend. Uit Parijs wordt gemeld dat de „Bond van Tsjecho-Slowaaksche officieren in Frankrijk" heeft medegedeeld, dat zijn leden bereid waren te beantwoorden aan de eerste oproeping om toe te treden tot het Tsjecho-Slowaaksche le ger, „dat naast het Fransche leger zal strijden voor beider vrijheid". De Tsjechen en Slowaken in Egypte hebben een vergadering belegd onder voorzitterschap van dén Tsjecho'-Slowaakschen zaakgelastigde en hebben eveneens hun diensten aangeboden aan het Egyptische leger. De zaakgelastigde heeft I Rico een Duitsche duikboot hadden gezien dit besluit medegedeeld aan den Egyptischen een zwart geschilderd vrachtschip, waarvan de minister van Binnenlandsche Zaken. naam onleesbaar was. DUITSCHE KOOPVAARDERS VLUCHTEN IN NEUTRALE HAVENS. Volgens een draadlooze mededeeling van het mailschip „Washington", dat door een Ameri- kaansch marine-radiostation is opgevangen, is het Britsche vrachtschip „Olive Grove" ongeveer tweehonderd mijl noordwestelijk van de Spaan- sche kust getorpedeerd. Van de opvarenden wordt niemand vermist en is niemand gewond. De gezagvoerder van de „Washington" heeft later draadloos doen weten, dat de commandant van de Duitsche duikboot „zeer hoffelijk en hulpvaardig" was tegenover de 33 opvarenden van de „Olive Grove", voor dit schip in de diepte verdween. De Duitsche duikboot bezat geen her kenningsteekenen. Reuter verneemt voorts, dat het Engelsche stoomschip „Royal Scepter", metende 4353 ton, eveneens tot zinken is gebracht. Het stoomschip „Connthie" is aangevallen doch niet bescha digd en heeft zijn haven kunnen bereiken. Het Amerikaansche schip „Farmer" heeft ge seind. dat het Britsche schip „Pukkastan" en het Fransche schip „Tamara" op den Atlanti- schen Oceaan door een duikboot zijn aange vallen. Gisteravond werd te Londen medege deeld, dat er geen groote vlootoperaties te melden vallen. De aanvallen op Duit sche duikbooten worden voortgezet. „In minstens één geval schijnt succes waar schijnlijk", zoo vervolgt deze mede deeling. In constant tempo worden de Duitsche sche pen van de zee verdreven. Door middel van allerlei kunstgrepen en camouflagemaatregelen trachten zij te voorkomen, dat zij genomen worden. Zij nemen de wijk naar neutrale havens. Gemeld wordt, dat thans te Vigo 54 Duitsche koopvaarders met een totale tonnage van meer dan 180.000 ton liggen en in Japansche havens 9 schepen met een totale tonnage van meer dan 60.000 ton. Beslag op Duitsch schip. Het Duitsche koopvaardijschip „Inn" dat 2867 ton meet, is Dinsdag genomen: de 35 passagiers en de bemannig zijn overgenomen. Het schijnt dat de bemanning het schip tot zinken wilde brengen, alvorens het geënterd kon worden. Passagiers die met het mailschip „Iroquois' San Juan op Porto Rico aankwamen verklaarden, dat zij ongeveer 300 mijl ten noorden van Porto (Van een bij zonderen medewerker) )OK ver buiten het ontwrichte Europa waar de lont in het kruit werd gesto ken en het oorlogsgerucht de luchten vult, weerspiegelen zich de gebeurtenissen dezer bewogen dagen. Dagelijks vernemen wij hoe veelal nauwelijks bekende landen en land jes hun houding hebben bepaald ten aan zien van de strijdende Europeesche na ties. Ook in den boezem van het parlement der Unie van Zuid-Afrika ontstond deining met de betrekkingen tusschen dit land en Duitschland als inzet. Een bewogen zitting en een stemming waren het gevolg en het re sultaat van deze stemming, het besluit om de betrekkingen met het Duitsche Rijk te ver breken. noopte den eersten minister van Zuid-Afrika, Hertzog, tot aftreden. Waarop generaal J. C. Smuts met de vorming van een nieuwe regeering belast werd. EEN FRANSCHE UITEENZETTING van de verdedigingswerken aan het westelijk front. Naar aanleiding van den korten en weinig zeggende inhoud der Fransche legercommu niqués schrijft het Fransche persbureau Havas, dat deze communiqués inderdaad een record zijn- van laconisme, welke hun, die commentaar er op geven, slechts de mogelijk heid bieden opmerkingen te maken over het gebied, waar gedurende vier dagen de legers met elkaar in contact zijn. Wat de Maginot-linie betreft, deze dient als model voor alle militaire versterkingen, die sedert een tiental jaren in Europa zijn ge bouwd. De Siegfried-linie is een haastig ant woord op de Maginot-linie. Zij liggen aan weerskanten van den Rijn, loopen aanvan kelijk parallel doch gaan vervolgens uit el kaar ter hoogte van de uitvloeiing van de Lauter aan den linker Rijnoever. De Maginot-linie blijft de Fransche grens 'Volgen, terwijl de Siegfried-linie zich ervan verwijdert, zonder daarom den loop van den Rijn te volgen, die een natuurlijke grens en een natuurlijke verdediging vormt. De Ma ginot-linie maakt een rechten heek, terwijl de Siegfried-linie eenigszins een stompen hoek vormt. Derhalve kunnen de tegenover elkaar liggende verdedigings-linies en aanvalsbasis in twee deelen verdeeld worden. In de eerste plaats het Rijndal, in het algemeen loopen- de in de richting Zuid-Noord over een af stand van ruim 170 K.M. van het Zwitsersche Bazel tot de samenvloeiing van Lauter en Rijn en in de tweede plaats het gebied tus schen Rijn en Moezel, genoemd in een vorig communiqué, waar de staatkundige grens dwars door een afwisselend terrein loopt in de richting Oost-West, over ruim 180 K.M. Ten Westen van de Moezel begint het neutrale Groot-Hertogdom Luxem burg. De eerste oorlogsoperaties spelen zich dus af binnen een driehoek, waarvan de zijden een lengte hebben van 350 K.M. en waarvan de top ge vormd wordt door de vloeiing van Rijn en Lauter op 15 K.M. afstand van de groote Duitsche stads Karls ruhe. Het Rijnfront wordt aan een kant begrensd door Elzas-Lotharingen over een breedte van ongever 60 K.M. en beheerscht door de glooiende helling, waarop zich de wijnbergen uitstrekken' van de beroemde Elzasser-wijnen en door de beboschte bergen van de Vogezen, de bekende „ballons", bergen met afgeronde toppen. Aan den anderen kant stijgt het Rijndal naar het Bergmassief van het Zwarte Woud. Aan beide kanten liggen de steden, met uitzondering van Straatsburg, niet direct aan de oevers van de rivier, welke doorsneden zijn met doodloopende zijtakken en die verder bedekt met steenen en daardoor onvrucht baar zijn. Talrijke boschjes en bosschen benemen vooral aan Fransche zijde het uitzicht. Brug dat hij zichzelf volledig zou uitspreken wanneer gen zijn zeldzaam en de rivier is breed terwijl hij in de toekomst tot het land zou spreken en dat hij, of er nu goed of slecht nieuws mede te deelen viel, het land spoedig ervan op de hoogte zou stellen. Chamberlain antwoordde hierop: „Wij waar- deeren ten volle de overwegingen, die aan het Huis worden voorgelegd en juist dit onderwerp overigens bij den oorlogstoestand eventueeïe bruggen toch vernield zouden zijn. Temidden van de rijke en vruchtbare Elzas en in Lotharingen liggen vele gehuchten dorpen en stadjes. De stad Mulhouse ligt bp een afstand van 15 K.M. van den Rijn, Colmar nog verder weg, en voorts ligt er Straatsburg, welks Rijnhaven tegenover de Duitsche stad Kehl ligt. Lotharingen is over de Vogezen heen verbonden met het overige Frankrijk door een uitmuntend wegennet en dor spoorwegen die door diepe tunnels loopen. De bevolking werd geëvacueerd bij het begin van de crisis. Aan den overkant ligt de Duitsche vlakte veel meer ingeklemd tusschen het Zwarte Woud en den Rijn met de steden Lorrach tegenover Bazel, Freiburg tegenover Colmar en verder Lahr. Offenburg, het bekende kuur oord Baden-Baden en Rastatt. 25 K.M. ten Zuiden van Karlsruhe, de hoofdstad van Baden. Van Noord naar Zuid loopen door dezen streek wegen en een spoorweg, die thans onder het vuur der Fransche kanonnen lig gen. Langs den loop van den Rijn zijn in de onmiddellijke nabijheid van den oever ver sterkingen gebouwd die als vooruitgeschoven bastions der verdedigingslijn zijn bedoeld. Deze versterkingen liggen nauwelijks on der den grond door geologische oorzaken. Het Rijnwater vloeit tusschen de keibeddingen op nauwelijks zes meter diepte. Aan den Franschen kant vindt men be tonnen kazematten voorzien van vele automa tische vuurwapenen, waarvan het F.ankvuur het oversteken van de rivier met pontons of zelfs met gepantserde sloepen onmogelijk maakt. Aan Duitsche zijde had men dezelfde bedoeling maar door de haast, waarmede men daar de versterkingen heeft gebouwd, is dat or verkeerde wijze geschied en heeft men fouten gemaakt toen den vorigen winter de Rijn plotseling begon te wassen. Verscheidene blokhuizen liepen onder water voordat het beton was gedroogd en pioniers moesten met dvnamiet verschillende bouwsels weer ver nielen en vervangen door nieuwe constructies, waarvan de betonnen muren zichtbaar zijn aan den Franschen oever. Bovendien is de Duitsche oever lager dan de Fransche. Van de samenvloeiing van Rijn en Lauter af. scheiden zich de Maginot- linie en Siegfriedlinie. De eerste volgt nauwkeurig de grens doch de tweede wiikt daarvan af. zonder evenwel den Riin te velgen. Er blijft dus een groote ruimte over. waarbinnen de vijande lijkheden zijn begonnen. De Maginotlinie steunt op de lage berg kammen van de Vogezen, die zich in Duit sche richting voortzetten in het Harzgeberete Tusschen beide lijnen ligt een heuvelachtige streep, met hooge toppen en verscheidene steden, o.a. Fischbach. Pirmasens en Zweï- brücken Meer naar het Noord-Westen begint het lndustriegebeid van den Saar, doorsneden door deze rivier en door de Blies, met een bodem die ondergraven is door mijnen en waarop groote industrieele ondernemingen zijn gevestigd. Achter deze rivieren verheft zich weer een beboscht bergmassief. De Siegfriedlinie loopt over deze beboschte heuvels tot aan Trier en de samenvloeiing van Saar en Moezel. De Maginotlinie profi teert van een natuurlijke bodemgesteldheid die zeer gunstig is voor verschansingen en buigt zich om kleine steden die een naam in de geschiedenis hebben, zooals Weissenburg. Forbach en Bitsch. De stad Metz dient daar bij als steunpunt. Raexen-qenexaat met een beuwqen uexCeden. Veroveraar van Duitsch Oost-Afrika. TXT EGENTIENVEERTIEN kwam en de we- reldoorlog brak uit. Terwijl De Wet en andere Transvalers zich tegen deelneming hardnekkig verzetten, waren Smuts en de zij nen daartoe juist vast besloten. Een opstand der Boeren, die de gelegenheid gunstig acht ten, brak uit. maar de regeering-Botha zag kans die met geweld te onderdrukken. Als bevelvoerder van de Britsche troepen in Zuid- West en Duitsch-Oost Afrika organiseerde Smuts de, zij het ten koste van groote verlie zen verwezenlijkte verovering van dit laatste gebied. In 1917 vertrok hij naar Londen waar hij deel uitmaakte van het oorlogskabinet. Twee jaren van belangrijke Europeesche be moeiingen volgden: het was Smuts die het denkbeeld van een Volkenbond ontwikkelde en tal van internationale besprekingen voor den vrede voerde. Ook Smuts teekende het Vredesverdrag van Versailles, maar niet wei nig opzien baarde hij. toen hij, na zijn hand- teekening te hebben gezet, terstond een pro test tegen het verdrag voorlas en uitdrukking gaf aan zijn wantrouwen tegen de regeling, die daarin ten aanzien van Centraal Europa was vervat. Botha stierf in 1919 en Smuts, teruggekeerd in zijn vaderland, volgde hérn op. In 1924 leed hij met zijn partij, de Zuid-Afrikaansche Par tij, een nederlaag tegen de Nationalisten, waarop hij als premier aftrad en op zijn beurt door generaal Hertzog werd opgevolgd. Noch tans zou het lang duren voor en aleer de strijd tusschen de beide Bóeren-generaals be slecht was; dat gebeurde eerst in 1933 toen de samenwerking tusschen beide partijen in een coalitie-regeering tot stand kwam. Hert zog premier en Smuts minister van justitie werd. Twee jaar later, in Februari 1935, ves tigde Smuts nog eens bijzonder sterk de aan dacht op zich door in een te Kaapstad uitge sproken rede te verklaren dat tegenover Ja pan een hechte samenwerking tusschen Enge- and, zijn Dominions en de Vereenigde Staten geboden was. En thans ziet de „oude man der Unie" zich met zijn nieuwe regeering wederom voor een zware taak gesteld in het licht van de ge beurtenissen in Europa, die tot de vorming van deze regeering geleid hebben. G. H. W. (Nadruk verboden) Generaal Smuts. Jan Christiaan Smuts hij behoort tot de weinigen, wier namen een bekenden klank hadden in de dagen van den wereldoorlog: waaraan wij opnieuw op zoo navrante wijze worden herinnerd en wier prestige in de tien tallen jaren die sindsdien verstreken nog maar nauwelijks iets heeft ingeboet. Generaal in den Boerenoorlog, veldheer en staatsman, krachtige figuur van Nederlandschen stam, na den oorlog enthousiast voorstander van een verzoening met Engeland en zegevierend veldheer in de bekende campagne tegen DuitschOost-Afrika. Zoo kennen wij Smuts en zoo vestigde hij een reputatie die tot verre gebieden doordrong.. Geboren op 24 Mei 1870 in Riebeek West, Kaapprovincie, vertrok de zestienjarige Smuts in 1886 naar Stellenbosch om zich daar te doen inschrijven aan het Victoria College en er letteren en natuurwetenschappen te stu- deeren. Reeds toen schreef hij voortreffelijke opstellen en essays, waarvan er een geplaatst werd m het Zuid-Afrikaansch tijdschrift. Ver volgens studeerde hij rechten in Cambridge om in 1895 te repatrieeren. Op het oogenblik dat het Hooggerechtshof in Kaapstad hem tot de balie toeliet, concentreerde zich de al gemeene belangstelling op den historischen Jameson-inval en de figuur van Cecil Rhodes. Tot degenen die, nog wel in het openbaar, tegen Rhodes optraden, behoorde Smuts. Niet lang daarna zien wij hem in Transvaal, waar hij eind September 1896 tot de balie werd toegelaten om zich in betrekkelijk korten tijd in Johannesburg een voortreffelijke repu tatie te verwerven. Reeds wachtte hem een openbare functie: na het .aftreden als staats secretaris der Zuid-Afrikaansche Republiek van W. J. Leyds, werd hij tot staatsprocureur benoemd, nadat president Kruger's aandacht eenmaal op hem gevallen was. Kort voor het uitbreken van den oorlog met Engeland in 1899 werd hij staatssecretaris. Daarin verhinderd door zijn veelomvattende ambtsbezigheden, nam hij aanvankelijk niet zelf aan den oorlog deel, (in samenwerking met Reitz schreef hij in die dagen zijn be kende brochure „Een eeuw van onrecht") totdat hij het bevel op zich nam van een vrijcorps en als opperbevelhebber in 1901 met succes het commando over de Boerentroepen in de Kaapkolonie voerde. Na den vrede van Vereeniging (in 1902 ge sloten), wijdde hij zich voornamelijk en in samenwerking o.a. met generaal Botha aan den opbouw van zijn totaal ontwricht volk. Zoo zag de eerste politieke organisatie, „Het Volk" het licht, die zijn verzoeningscampagne op touw •tie ten einde de felste tegenstan ders, zij die „tot het bittere einde" wilden door zetten en zich derhalve „bitter-einders" zagen genoemd en de „vredestichters" tot elkander te brengen, ten éinde langs den eenig moge lijken weg. die der volkomen eendracht der gelederen, tot heropbouw der samenleving te geraken. Onvermoeid en energiek streefde Smuts naar het zelfbestuur dat inderdaad in 1905 verleend werd. Minister van binnenlandsche zaken in het ministerie-Botha in 1907, ijverde hij met in zet van alle krachten voor een totstandko ming van een Unie met de andere Britsche kolonies en zijn pogingen hadden succes: in 1910 werd de Unie van Zuid-Afrika gesticht <op 31 Mei). Botha werd opnieuw premier. Smuts minister van justitie, later van oorlog. In deze laatste functie begon hij aan de vor ming van een krachtig en gedisciplineerd Zuid-Afrikaansch leger. Van deze dagen zegt prof. dr. J. W. Pont: „Zij (de Unie) was een compromis. Haar welslagen, haar toekomst zou afhangen van de erkenning en de toe passing der aanvaarde beginselen, daar er een werkelijke tegenstelling bestond tusschen Brit en Afrikaner en ook de Afrikaners on derling verdeeld waren. Smufcs c.s. waren de verzoeningsgezinden: de „eenstrooms"-politici die samensmelting beoogden; Hertzog c.s., zijn tegenstanders: de „tweestrooms"-politici, die op de onderscheidenheid van beiden den na druk legden in de hoop op een uiteindelijke overwinning van de Afrikaners in school, sa menleving en politiek. Deze tegenstelling heeft twintig jaar lang (tot 1933) de Afrikaansche politiek beheerscht".,.. RADIO PROERAMNA ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (ca. 12.15 Berichten). 2.00 „Wat is de zon?" lezing. 2.20 Esmeralda. 3.00 Reportage. 3.30 VARA- orkest. 4.30 Causerie „Opvoedkundige voorlich ting". 4.505.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Orgel spel. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.15 Groning- sche uitzending. 6.45 Berichten. 6.47 Gramofoon muziek. 7.00 VAR A-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Langs steden en dorpen". 8.00 Herhaling SOS-Berich- ten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8 15 VARA-orkest. 9.00 Puzzle-uitzending. 9 15 VARA-orkest. 9.50 Toespraak. 10.00 Gramofoon muziek. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Esmeralda en solist. 11.00 Orgelspel. 11.30—12.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM H, 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Melodisten en solist (1.001.20 Gramofoonmu ziek. (Ca. 1.15 Berichten). 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 KRO-orkest. 5.15 Inter nationale sportrevue. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie De nerveuze mensch (2)". 7.35 Actueele aether- flitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting.- 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.4012.00 Gramo foonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Pianovoordracht. 11.50 Orgelspel. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Het Alfredo Campoli- Trio. 1.20 Alfred van Dam's orkest. 2.20 Causerie „High life in Barbary". 2.35 De New Aeolian Players. 3.20 Orgelspel. 3.50 Declamatie. 4.10 Gramofoonmuziek. 4.30 Reportages. 5.20 Ambrose en zyn orkest en solisten. 6.20 Berichten. 6 50 Causerie „New Professions: Air Hostess". 7.05 Orgelspel. 7.35 BBC-koor en -orkest en solisten. 8.20 Revue-uitzendingen. 9.20 Berichten. 9.50 Nieuws uit Zuid Afrika (opn.). 10.05 BBC- Theaterorkest. 10.50 Herman Darewski's Band en solisten. 11.50 Dansmuziek (gr.pl.) 12.15— 12.20 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 M. 9.009.20 en 9.30 Gramofoonmuziek. 11.20 Locatelli-orkest. 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Zang. 1.05 Visciano-orkest. 2.10 en 2.35 Gramo foonmuziek. 2.50 en 3.35 Zang. 3.50 Fagotsoll. 4.05 Zang. 5.05 Viola d'amore-voordracht. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Pianoduo Wïener en Doucet. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Amcri- kaansch programma. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.05 Braziliaansch programma. 10.35 Vioolvoor dracht. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 Eddie Foy's dansorkest. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Egon Kaiser's orkest. 8.50 Schupo-orkest. 9.50 Onbekend. 1.35 Weensch Symphonie-orkest. 2.30 Gramofoon muziek. 4.20 Herm. Hagestedt's orkest en solis ten. 6.05 Luitvoordracht. 6.30 Vroolijk pro gramma. 7.10 Zang. 7.30 Keulsche mandoline- vereeniging „Harmonie" en soliste. 8.35 Gramo foonmuziek. 9.50 Gevarieerd programma. 11.00 Leo Eysoldt's orkest, solist en vroolijk instrumen taal kwintet. 12.20 Gramofoonmuziek. 2.203.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Noorsch program ma. 4.20 Viool voordracht. 5.055.20 Gramofoon muziek. 6.05 Omroeporkest en solist. 7 45 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.45 Folkloristisch programma. 9.05 Cabaretprogramir.a. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.2012.20 Dansmuziek (gr.pl.) BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Ed. Loiseau's orkest. 1.502.15; 2.203.50 en 3.55 Gramofoon muziek. 5.35 Dansmuziek (gr.pl 5.55 Gramo foonmuziek. 6.35 Gramofoonmuziek met toelich ting. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Radio-orkest en solisten. 10.30 Jean Omer's orkest. 11.2012.2Q Gramofoonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9