ZATERDAG 9 SEPTEMBER '1939' HAARDEM'S DAGBESD II Regeering verleent geen machtigingen meer aan gemeenten. Vele kwesties moeten opnieuw onderzocht worden. De Regeeringspersdienst meldt: Aan de onderscheidene colleges van gede puteerde Staten is door den minister van Bin nenlandsche Zaken het volgende bericht: Door verschillende gemeentebesturen vóór de buitengewone omstandigheden van het oogenblik intraden, op grond van de on gunstige budgetaire- of schuldpositie der ge meente, machtiging gevraagd tot het uitvoe ren van werken, tot het doen van aanschaf fingen, enz. Vrij zeker mag worden aangeno men dat verscheidene dier aanvragen in- deze dagen niet zouden zijn ingediend en dat door de betrokken gemeenten op verdere be handeling voorshands geen prijs wordt ge steld. Aangezien het der regeering niet mogelijk is te beoordeelen welke aanvragen wel en welke niet voor verdere behandeling in aanmerking komen, heeft zij gemeend goed te doen de afdoening der loopende aanvragen voorloopig op te schorten. Slechts die aanvragen zullen verder in behandeling worden genomen, ten aanzien waarvan het gemeentebestuur, door uwe tusschenkomst, een nader verzoek doet en aantoont, dat het werk of de aanschaffing, ondanks de buitengewone tijdsomstandighe den, onmiddellijk voortgang dient te hebben. Een en ander geldt uiteraard niet voor uit gaven, verband houdende met de luchtbe scherming of de defensie, noch voor machti gingen, betreffende aangelegenheden van or- ganisatorischen of administratieven aard. De behandeling van machtigingen tot het doen van uitgaven ingevolge de lager Onder wijswet 1920, wordt met het oog op de aan spraken, welke anders door enkel tijdsver loop voor de schoolbesturen zouden kunnen ontstaan, gewoon voortgezet, behalve in die gevallen, waarin het gemeentebestuur alsnog mededeelt, dat ook de behandeling hiervan kan worden gestaakt, b.v. in verband met de omstandigheid, dat de betrokken school voor militaire doeleinden is in gebruik genomen. Zoo noodig ware, indien het bijzondere scho len betreft, met de schoolbesturen in overleg te treden, opdat de aanvrage tijdelijk worde ingetrokken. Indien verdere behandeling niet noodig is, ware hiervan ten spoedigste aan mij mededeelTng te doen. Wat betreft besluiten, welke binnen een be paalden tijd, door uw college moeten worden goedgekeurd, ware met het gemeentebestuur in overleg te treden omtrent eventueele in trekking dier besluiten. Ik moge uw college verzoeken, de betrokken gemeente besturen met het vorenstaande in kennis te stellen. De regeering zal het voorts op prijs stellen, indien uw college een overeen komstige gedragslijn zou willen volgen ten aanzien van onder dezelfde omstandigheden ingediende besluiten, welke aan de goedkeu ring van uw college zijn onderworpen. Bij twijfel of de behandeling van een be paalde zaak op grond van het vorenstaande al dan niet is opgeschort, zoude uw college dan wel het gemeentebestuur zich telefonisch in verbinding kunnen stellen met het hoofd van het bureau financiën der afdeeling binnen- landsch bestuur van mijn departement. Spoorwegtentoonstelling geopend. Eerste rit van het historische treintje. Vrijdagmiddag is onder groote belangstelling op het terrein van het voormalige paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de tentoonstelling „De trein 1839—1939" officieel geopend door den bur gemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. Onder de autoriteiten, die in het tentoonstel- lings-restaurant, waar een meer dan tropische hitte heerschte, de openingsplechtigheid bijwoon den, bevonden zich o.m. ir. Albarda, minister van Waterstaat; prof. ir. Goudriaan, jhr. Van Rijcke- vorssel en ir. Hupkes, resp. president-directeur en directeuren van de Nederlandsche Spoorwe gen; mr. G. v. d. Meulen, president-commissaris der Ned. Spoorwegen; mr. dr. A. baron Roeli, commissaris der Koningin in Noord-Holland; de heeren E. Polak en mr. P. Witteman, leden van Gedeputeerde Staten. Nadat de burgemeester de openingsrede had uitgesproken en de genoodigden de tentoonstel ling hadden bezichtigd, maakten de autoriteiten den eersten rit mee van het historisch treintje van 1839, dat tijdens den duur der tentoonstel ling rond het tentoonstellingsterrein rijdt. In verband met de temperatuur gaven de meeste passagiers, ook zij, die vanwege hun ambt eerste klasse plegen te reizen, er ditmaal de voorkeur aan, den tocht te maken in de char a bancs of in den ..waggon". Daar zat men in elk geval luchtiger dan in de gesloten dilligence. Op de locomotief, die bediend werd door een machinist in smetteloos wit uniform, zooals de president der Vereenigde Staten pleegt te dragen, wanneer hij de vloot inspecteert, namen de drie directieleden van de Nederlandsche Spoorwegen plaats. De conducteurs in hun uniformen van 1839 waakten er zooveel mogelijk voor. dat de reizi gers hun schedels niet stootten aan het lage dak van de wagens. De hoofdconducteur blies op zijn trompet het vertreksignaal en zuchtend en steunend zette de trein zich in beweging, tot groote vreugde van de vele honderden nieuwsgie rigen. die zich achter de hekken van het tentoon stellingsterrein verdrongen en die geestdriftig wuifden naar de vertrekkenden. Om de tien meter een gil slakend met de stoomfluit, maakte de eerste trein zijn eersten zegetocht rond het tentoonstellingsterrein. Ten einde de vreugde van de reis niet te kort te doen duren, rijdt de trein bij eiken rit tweemaal in de rondte. Hoogst voldaan en hun passagebiljet een getrouwe copie van de eerste spoorkaartjes, als souvenir meenemend, verlieten de autori teiten den trein weer. Op het Frederiksplein bestond gedurende den verderen middag buitengewoon groote belang stelling voor het telkens voorbij snorrende trein tje. dat de clou van de tentoonstelling belooft te worden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 10 SEPTEMBER 1939. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III Belgische en Duitsche uitzen dingen. Progr. IV. Engelsche uitzendingen. Progr. V. 8.30 v.m.12.00 n.m. Diversen. Bij de programma's III en IV zullen even tueel ook bijzondere en Fransche uitzendingen worden ingelascht. feonan&5tf)c Ifscrcn .époortarg-XgaatsrFiappij. SEantjanfrElIJk mét ©inéöag 24 ^eptembtr 1839 rot nnbcte ftcnnisgcbing, 31)11 be uren ban bErtreft ber JBagettelnen boot be ©lenst rupsdjcn 3£metcrbam en Haarlem, boor ben fiaab ban Sfibmlniötratie, öcpaalb alöbolgt: tontöcnbc be licliigerê bcrsorfjt om 3lrf) 15 minuten te boren op bc ötationsplaatsen re ücbinbcn. S.igagic ban fir^igcrp of renigc anbcrc «lorbe ren, bie men berlaugt bcrboert te fjebbcn, 15 men berplirljt om ten minsten 4 uur boor 't bertrefi tn be baartoc ingcrigre ffantoren aan te brengen. Bertrefi ban 2tmstrrbam ©crttefj ban Haarlem ©c£ morgens te 8 Ure ©es morgens te 9 Ure .10 namibbagii2 namibbagp .3.1. .4 5 .6 StnisrrrDani, ai ^tpt. 1839. ©r Controleur ID. Hktfjor£t. Een lezeres had de vriendelijkheid, ons ter inzage te geven de allereerste dienstregeling van den spoorweg AmsterdamHaarlem, van 21 September 1839. Het stuk, dat wij hierbij afdrukken, zal een plaatsje vinden in het Spoorwegmuseum te Utrecht. Zooals men ziet liepen er in 1839 nog maar 4 treinen in elke richting! Voorstel- Van Houten ontmoet heel weinig instemming. Voor verlaging der leerlingenschalen was geen initiatiefvoorstel noodig. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van den heer Van Houten tot wijziging van de artikelen 28 en 191 der Lager Onderwijswet 1920, gevoelde men voor de indiening van dit voorstel schier algemeen weinig waardeering. De voorsteller zelf spreekt het op blz. 1 zijner memorie van toelichting uit, dat van den minister van on derwijs een voorstel tot verbetering van de leerlingenschalen „nog niet te wachten is". Het motief, waarom de regeering zulk een voorstel niet indient is bekend: zij acht, dat de hiervoor benoodigde middelen ontbreken. Men kan het met deze opvatting der regeering eens of niet eens zijn, vast schijnt toch wel te staan, dat de regeering er niet aan zou medewerken, dit voorstel, al ware het door de beide Kamers aan genomen, tot wet te verheffen. Ook de voor steller zal zich dienaangaande wel Weinig illu sies gemaakt hebben. Dit zoo -zijnde, kon men in dit voorstel bezwaarlijk een ernstig bedoelde poging zien om tot verlaging van de leerlingen- schaal te geraken. De voorsteller had zijn klaar blijkelijk doel, een uitspraak der Kamer over'de wenschelijkheid van herziening, evengoed kun nen bereiken door indiening van een motie; hij had zich en de Kamer daardoor veel arbeid kunnen besparen. Ook zonder dit uitgewerkt oorstel zal toch wel niemand getwijfeld heb ben aan de mogelijkheid om lagere Schalen aan de thans geldende te bédenken. Hiervoor was de indiening van dit voorstel niet noodig. Reeds op grond van deze overwfegingen gaf men vrij algemeen den voorsteller in ernstige overweging, zijn voorstel in te trekken. Deed hij dit niet, dan achttemen verwerping van dit voorstel buiten twijfel. Vordering van motorrijtuigen op straat. Alleen in het uiterste geval. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: Van diverse zijden is de vraag gesteld, in hoe verre de militaire autoriteiten bevoegd zijn op straat motorrijtuigen en motorrijwielen te vor deren, alsmede welke voorschriften daarbij even tueel in acht moeten worden genomen. Naar aanleiding daarvan wordt aan het pu bliek medegedeeld, dat de militaire commandan ten tot een zoodanige vordering op grond der inkwartieringswet inderdaad bevoegd zijn. doch tevens dat zij van deze bevoegdheid niet anders gebruik zullen maken dan bij zeer höoge uitzon dering, te weten wanneer zij dringend verle gen zijn om het betreffende motorrijtuig of mo torrijwiel en in die behoefte niet op andere wijze kan worden voorzien. Bij een zoodanige vordering zullen voorts de navolgende bepalingen in acht genomen moe ten worden: le. Elke vordering geschiedt tegen afgifte van een bon, geteekend door den commandant die de vordering heeft gedaan. 2e. Op den bon moet in elk geval vermeld wor den, bij welken administrateur betaling zal ge schieden. 3e. Voorts moet op den bon vermeld worden rang en naam van den militairen commandant, die de vordering doet. 4e. Eveneens moet de bon vermelden een zoo nauwkeurig mogelijke omschrijving van het ge vorderde, zooals b.v. merk, provinciaal nuïn- mer enz. 5e. Zoo mogelijk zal de commandant, die de 'ordering doet. in den bon vermelden welke scha deloosstelling hij voor het gevorderde toekent. 6e. Indien de commandant daartoe niet in staat b.v. omdat hij de geldswaarde van het gevor derde niet kan beoordeelen of omdat hem de tijd ontbreekt zich daaromtrent een denkbeeld te ormen, zal hij op den bon vermelden „schade loosstelling nog niet vastgesteld." 7e. Het vaststellen van de schadeloosstelling geschiedt in dat geval zoo spoedig mogelijk door den commandant, die de vordering heeft gedaan of door één van zijn chefs, waarbij in het alge meen geen hoogere autoriteit zal behoeven op te treden dan de commandant van het onderdeel, welks administrateur belast is met de uitbetaling. De commandant, die de schadeloosstelling vast stelt, brengt het vastgestelde bedrag uiterlijk bij ter betaling aanbieden van den bon ter kennis an den belanghebbende. 8e. Indien degene, die aan de vordering heeft oldaan, niet voldaan is over de hem toegewezen schadeloosstelling, kan hij zijn bezwaren ter ken nis brengen aan den minister van defensie, die daarop volgens de regeling vervat in art. 12 van het inkwartieringsbesluit een beslissing uitlokt. Nogmaals wordt er echter de aandacht op ge vestigd, dat de hier bedoelde vorderiiigen slechts bij hooge uitzondering zullen plaats hebben en dat de militaire commandanten, die de beschik king over een motorrijtuig of motorrijwiel \Ven- schen te verkrijgen, zich in normale gevallen zul len wenden tot den burgemeester of tot den di recteur van den étappen- en verkeersdienst. LUCHTBESCHERMING. PHILIPS PROTECTOR LAMPEN leveren wij uit voorraad1.65 per stuk Belt U even? 2-2-7-1-2 Electro-Technisch Bureau W. KUIPERS, Caninefatenstraat 24 Haarlem-N. (Adv. Ingez. Med.) Het overvliegen van Britsche vliegtuigen Britsche regeering betuigt haar leedwezen De Regeeringspersdienst deelt mede. dat van de Britsche regeering antwoord is binnen gekomen op de nota der Nederlandsche re geering met betrekking tot het zich bewegen van Britsche legervliegtuigen boven Neder- landsch grondgebied in den nacht van 3 op 4 September j.l. In dit antwoord deelt de Britsche regeering mede, dat deze aangelegen heid, welke zij beschouwt als een kwestie van het allergrootste belang, onmiddellijk en grondig is onderzocht door de Britsche Lucht vaart autoriteiten. Als resultaat van dit onderzoek is de Brit sche regeering tot de -overtuiging gekomen, dat op den heenweg niet één Britsch vliegtuig over het grondgebied van Nederland vloog. Geen enkel Britsch vliegtuig is op den heen weg over de zuidelijke route gevlogen en de Britsche luchtvaartautoriteiten zijn derhalve tot de overtuiging gekomen, dat vliegtuigbe wegingen boven Limburg in de richting van Duitschland alleen betrekking kunnen heb ben op de luchtmacht van een andere mo gendheid. Als resultaat van een grondig en nauwkeu rig onderzoek is echter gebleken, dat één Britsche piloot, die verder dan de anderen Duitschland was doorgedrongen, in strijd met zijn opdracht, over Nederland (ongeveer in de richting "van Amsterdam) terugkeerde, als gevolg van tekort aan benzine. De Brit sche regeering heeft in verband daarmede je gens de Nederlandsche uiting gegeven aan haar diep leedwezen over deze schending der neutraliteit van ons land. De Britsche regee ring is vastbesloten alles te doen, wat in haar vermogen ligt om herhaling van een dergelij ke gebeurtenis te voorkomen. Met dit doel zijn en zullen aan de Britsche piloten de strengste voorschriften worden gegeven. Geen herhaalde neutraliteitsschendingen In enkele Duitsche bladen wordt het voorge steld, als zou onze neutraliteit bij herhaling geschonden zijn door vluchten van Britsche militaire viegtuigen over Nederlandsch grondgebied, waartegen Nederland zich on voldoende zou hebben geweerd. Tegenover deze niet op feiten steunende bewering kan op grond van inlichtingen van gezaghebbende zijde gesteld worden, dat slechts één dergelijke neutraliteitsschen- ding is komen vast te staan en dat, naar aanleiding daarvan, zooals van regeeringswege onmiddellijk is bekend gemaakt, aanstonds een stap bij de Britsche regeering is gedaan, terwijl vervolgens, zoodra bewijsmateriaal beschikbaar was, overlegging daarvan heeft plaats gehad. Het '1 betrof een of meer Brit sche vliegtuigen, welke op den terugweg van Duitschland, waarheen' zij zich begeven had den met het doel er pamfletten uit te wer pen, over onze grens zijn gekomen. Zij vlo gen bij bewolkten hemel, weshalve er niet op kon worden gevuurd. De lagere scholen. Gedeeltelijke hervatting onderwijs in de aanstaande week. Voor de hervatting van het onderwijs aan de lagere scholen hebben B. en W. van Haarlem de volgende regeling getroffen. Behoudens onvoorziene omstandigheden, is het de bedoeling het onderwijs van de 3e tot en met de 7e klassen in den loop der a.s. week te doen aanvangen op eenige scholen. De leerlingen zullen dan onderwijs ontvangen des voormiddags van 8Vis tot 12 uur of des mid dags van l'/2 tot 5'uur, gedurende 6 werkdagen, dus ook Woensdag- en Zaterdagmiddag, en wel de eerste helft van de week 's morgens, de andere helft 's middags of omgekeerd. Aan de scholen zal worden bekend gemaakt wanneer en waar de leerlingen worden ver wacht. Voor de leerlingen van de 2e klasse zal het onderwijs pas later kunnen aanvangen: hierover benevens omtrent den datum van toelating der nieuwe leerlingen, die op 1 September voor het eerst naar school zouden gaan volgen nadere berichten. Men hoopt in de volgende week het onder wijsvraagstuk zoodanig te kunnen regelen, dat ongeveer 18 September a.s. alle schoolgaande kinderen, dus ook die van de le en 2e klassen halve dagen onderwijs kunnen ontvangen. Naar wij vernemen, hebben een aantal bijzon dere scholen eenzelfde regeling getroffen. Kunstwol enz. mag vervoerd worden. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat de directeur van het Rijksburau voor wol. gebruikmakend van de bevoegd heid, hem gegeven bij het tweede lid van art. 8 bis van de wolbeschikking 1939, no. tot wederopzegging toe aan de ondernemin gen, bedoeld in artikel L dezer beschikking, een algemeene dispensatie verleent ten aan zien van het vervoerverbod, bedoeld in het eerste lid van artikel 8 bis, voorzoover be treft het vervoeren of doen vervoeren van kunstwol, afval van wol en wollen garens kammling,, lompen van wol of grootendeels van wol, wollen garens, gemengde garens, waarvan wol quantitatief het hoofdbestand deel uitmaakt. LUCHTBESCHERMING HAARLEM-ZUID, Vak m. Het Comité voor de organisatie van de lucht bescherming in Haarlem-Zuid (begrensd door Leidschevaart, Singels, Z.B. Spaarne en grens Heemstede) verzoekt ons bekend te willen ma ken, dat op Maandag 11 dezer een aanvang ge maakt zal worden met de controle van de maat regelen, die de bewoners getroffen hebben in zake afscherming van licht. De Comitéleden, die deze controle vrijwillig op zich hebben genomen, zijn van officieele le gitimatie bewijzen voorzien. Er moge aan herinnerd worden, dat volgens besluit van den heer Burgemeester d.d. 14 Juli jl. ieder gezinshoofd verplicht is maatregelen te nemen zoodat minstens één woonkamer, de keuken en de in gebruik zijnde slaapkamers zoo danig voor uitstralend licht zijn afgeschermd, dat van buiten niet gezien kan worden, dat in bedoeld vertrek licht is ontstoken. Materiaal daarvoor moet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn en in een minimum van tijd kunnen wor den aangebracht. Heeft de Siegfriedlinie gebreken? Wat het Engelsche ministerie van voorlichting er van zegt. Het Engelsche ministerie van voorlichting meldt, dat berichten binnenkomen over aanmer kingen door Duitsche soldaten, die in de Sieg friedlinie gelegerd zijn. De klachten zouden hierop neerkomen: 1. De onderaardsche ruimten liggen vol met munitie. 2. Hoewel de troepen de linie nog pas sinds enkele dagen betrokken hebben ,is de ventilatie er zoo slecht, dat er een bedorven lucht in de onderaardsche ruimten hangt. 3. De best beschermde verblijfplaatsen zijn nog niet bewoonbaar en in sommige gevallen is alleen de fundeering klaar. 4. Er is een tekort aan voedsel. OLYMPISCHE SPELEN. HET N. O. C. EN DE MOBILISATIE. De voorbereiding van Helsinki. Omtrent het stopzetten van de voorberei ding der Nederlandsche deelenming aan de Olympische Spelen te Helsinki 1940, vernamen wij nog van den president van het Neder landsch Olympisch Comité, mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, dat dit een logisch gevolg is van de moeilijke internatio nale situatie van dit oogenblik Men kan niets van tevoren vaststellen, waardoor de voorbe reiding zeer onzeker is geworden. De bij het N.O.C. aangesloten bonden hebben van dit besluit kennis gekregen. Wat het hem en van maatregelen ter be vordering van de ontspanning der gemobili- seerden betreft, het Nederlandsch Olympisch Comité heeft zich te dien aanzien geheel ter beschikking van den minister van Defensie gesteld. Het spreekt vanzelf, dat deze bepaalt of, en zoo ja. wanneer van deze medewerking gebruik zal kunnen worden gemaakt, iets wat ook in de jaren 19141918 is geschied. Wan neer de tijd daar is, is het N.O.C. volkomen bereid, volledig mede te werken aan alle dan te nemen maatregelen en „Ik twijfel er niet aan of de sportbonden staan op hetzelfde standpunt", zoo eindigde hij. WATERPOLO WINTERCOMPETITIE K.N.Z.B. De wintercompetitie van den Kon. Ned. Zwembond zal op de gewone wijze worden ge organiseerd. De uitgestelde bekercompetitie zal worden vortgezet in het begin van Octo ber. DALTON-INSTITUUT IN HAARLEM. Thans is ook te Haarlem een afdeeling van het Dal ton instituut geopend n.l. aan het Junoplantsoen 19. Door Pankhurst werd voor het In de Arae- rikaansche stad Dalton de onderwijsmethode toegepast, die latei- naar die stad werd ge noemd. Het betreft hier een systeem van zuiver individueel onderwijs, waardoor de leerlingen in staat worden gesteld té studee- ren in een tempo, dat zij in verband met den persoonlijken aanleg, de ontwikkeling en den beschikbaren tijd geheel zelf kunnen vast stellen Eenige jaren geleden is te Amsterdam on der voorzitterschap van prof. dr. Ph. Kohn- stamm een stichting in het leven geroepen, welke zich ten doel stelt aan volwasenen en schoolvrije jeugd tegen geringe vergoeding voortgezet, onderwijs op individueelen grond slag te bieden. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE WELKOME LETTER W. Een gemobiliseerde vestigt er onze aan dacht op. dat in verschillende garnizoens plaatsen de burgers, die bereid zijn aan mili tairen koffie, thee enz. te verstrekken, voor hun ramen een bordje plaatsen met een W. (welkom!) De militairen weten dan. dat zij daar gerust kunnen „aankloppen". Inzen der geeft dit idee aan de inwoners van Haar lem en omstreken in overweging. HENGELEN GROOT CONCOURS IN DE RINGVAART. De Bond van Vrijstaande Hengelsportver - eenigingen van Haarlem en Omstreken houdt Zondag 17 September een groot concours, waaraan 19 vereenigingen deelnemen. Een mooie collectie prijzen is beschikbaar gesteld door den heer M. Uittenbogaard aan den Schoterweg: ze worden geëxposeerd in Spil's Sigarenmagazijn aan de Kruisstraat. Het con cours wordt- gehouden in de Ringvaart bij Vijfhuizen HONKBAL WEDSTRIJDEN VOOR JONGENS NEGENTALLEN. De Sportclub „Haarlem" organiseert ook dit jaar de bekende wedstrijden voor jongens negentallen, gevormd uit straat- en buurt- genooten. Zij worden Zondag gespeeld op het Ge meentelijk Sportterrein in Haarlem-Noord met uitzondering van de finale, die op Zon dag 17 September plaats heeft. Het programma luidt: 9.00 uur: a. ZeemeeuwenR.C.S. b. Van DordtThe Pitchers. 9.45 uur: c. F.E.S.Volharding. d. Klein HaarlemD.S.B. 10.30 uur: e. The Hitters—S.B.C. f. Op denzelfden tijd wordt een extra wed strijd gespeeld tusschen de winnaars a en b. waarvan alleen de overblijvende winnaar over gaat naar de tweede ronde. Daarop volgt te 11.15 uur: g. Winnaar cWinnaar d. h. Winnaar eWinnaar f. Het is stellig de moeite waard eens een kijkje te komen nemen. Men zal vaak moeten lachen, maar ook dikwijls verbaasd staan over de spelkennis van jongens van dezen leeftijd! VOETBAL HET 60-JARIG FEEST VAN H. F. C. Interessant jubileumtournooi aan de Spanjaarilslaan. Er zijn heel wat menschcn, die op het oogen blik niets van sport willen weten: „praat me nou niet van voetbal!" roepen sommigen ver ontwaardigd. De oorlog en de mobilisatie nemen blijkbaar al hun gedachten in beslag. En juist daarom vinden wij het uitstekend gezien van het bestuur \-an H. F. C. om het jubileumtouprnooi ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan Zondag 10 September toch te laten doorgaan. Nu meer dan ooit is afleiding voor den mensch dringend noodzakelijk, vooral ook voor de vele gemobiliseerden, onder wie er natuurlijk velen zullen zijn, die hun hart aan voedbal hebben ver pand, hetzij als speler, hetzij als kijker. Het is waarlijk niet alleen in Haarlem, dat morgen weer gevoetbald wordt. In Rotterdam bijvoorbeeld wordt de eindstrijd om den Zilveren Bal tusschen Feijenoord en A. D. O. gespeeld: in Groningen wordt de strijd om den Groninger Dagbladbeker voortgezet. In Den Haag gaat het om den zilveren Archipel-bal en zoo zal er in elke belangrijke gemeente morgen wel een voet- half eest gevierd worden. We hopen dan ook, dat velen zich geroepen zullen gevoelen om naar de Spanjaardslaan te gaan, want als de recette het toelaat, zal een gedeelte er van ter beschikkinig worden gesteld van een fonds voor ontspanning van militairen. Het kan dus morgen een mooie dag worden: men verschaft zichzelf voetbalgenot en men doet er een gced werk mee, want wie voelt er nu niets voor om den militairen, die zich ver van hun woonstee in hun vrijen tijd loopen te vervelen, eenig genot te schenken? Welnu dan, dat kunnen zij morgen aan de Spanjaardslaan krijgen, want voor de militairen beneden den rang van ondcr-officier worden staanplaatsen voor slechts vijftien cent beschik baar gesteld. En wat krijgen zij daarvoor te zien? Wedstrij den tusschen H. F. C. en Haarlem en tusschen Ajax en H. V. V. met nog een verliezers- en een winnersronde! Voetbalvreugde van 's morgens elf tot in den namiddag vijf uur! Als dat niet trekt, trekt er niets! Nu ja, alle elftallen zullen wel zeer onvolledig zijn, maar wat komt er dat eigenlijk op aan? Het is immers geen strijd om de punten en de spelers zullen wel allemaal hun best doen. Het programma luidt als volgt: 11.0012.15 uur: A. HaarlemH.F.C. 12.15—13.30 uur: B. Ajax—H.V.V. 13.3014.30 uur: Wedstrijd tusschen twee adspiranten-elftallen van H.F.C. 14.3015.45 uur: Verliezer AVerliezer B. 15.4517.00 uur: Winnaar AWinnaar B. V.S.V.HERMES-D.V.S. V.S.V. speelt morgen een vriendschappelijken wedstrijd tegen Hermes-D.V.S. Z. F. C—E. D. O. Daar K. Zandstra, Schijvenaar, Van Zaa- nen en v. d. Putten niet kunnen spelen, pro beert men de volgende opstelling: Wille. Steffens, v. d. Sluis, Koene, Ooomen Jr., Oomen Sr., Spek Jr., A. van Es, V. de Looze, Hellingman, Nolet. WEDSTRIJDEN OP IIET T.II.B.-TERREIN. A.s. Zondag spelen op het T.H.B.-terrein: T.H.B. 1—D.I.O. 1 10 uur; T.H.B. 2—D.I.O. 2 10 uur; T.H.B. 3—D.I.O. 3 12 uur. De D.I.O.-junioren spelen op het R.C.H.- terrein voor den Van der Aart-beker. BEKERWEDSTRIJDEN DROSTE—D.S.K. Elk jaar spelen bovengenoemde vereeni gingen tegen elkaar, met als inzet een wissel beker. Di jaar wordt op het Droste-terrein aan den Oudeweg gespeeld. Den vorigen keer legde Droste beslag op den beker, die vijf maal in totaal of drie keer achtereen gewon- moet worden, alvorens hij In vast bezit komt. Het programma voor morgen luidt als volgt: 12 uur: Droste II—D.S.K. II.' 1 uur; DrosteD. S. K. OLYMPISCHE SPELEN. De athletiektraining wordt voortgezet. Een der gevolgen van bovenstaand besluit zal voor de K.N.A.U. zijn. dat de geconcen treerde training, welke binnenkort weer zou beginnen, geen doorgang zal vinden. „Maar stilzitten zou ons niet mogelijk zijn. aldus de heer Strengholt. voorzitter der K.N.A.U., im mers dat zou een groote achteruitgang be- teekenen. Indien, wat wij allen toch hopen, binnen niet al te langen tijd normale om standigheden terugkeeren, dan mag de lacune niet te groot zijn. Daarom zal getracht wor den in clubverband de training individucel voort te zetten". Ook de Kon. Ned. Zwembond ondèrvindt moeilijkheden. De heer J. de Vries, voorzitter van den Kon. Ned. Zwembond. deelde ons mede. dat van een centrale training, welke eind September zou beginnen, geen sprake meer ls. De polo training is volkomen stopgezet; vrijwel alle spelers zijn in militairendienst. Een nieuw zevental in één jaar opkwee- ken gaat absoluut niet. De wedstrijd Neder landDenemarken voor dames, die in October in ons land zou plaats hebben, kan geen door gang vinden, zoodat de clubtraining het eenige is, wat overblijft. Dit mogen wij niet stop zetten, want dat zou ons jaren achter uit brengen. En natuurlijk gaat het voort zetten van de meisjestraining heel wat ge makkelijker, dan dat van de heeren. HOCKEY. EEN NOOD-COMPETITIE Het is zoo goed als zeker, dat het bestuur van den Kon. Ned. Hockeybond ook zal overgaan tot het instellen van een noodcompetitie, die zooda nig ingedeeld zal worden, dat er zoo weinig mo gelijk behoeft te worden gereisd. In October zal vermoedelijk worden begonnen. DAMMEN NEDERLANDSCHE DAMBOND. Het bestuur van den Ned. Dam bond heeft besloten de competities 1939-1940 gewoon doorgang te doen vinden. Deze competities zullen wat de hoofd klasse betreft op 18 September as. be ginnen. Bij de indeeling der afdeellngen en de vast stelling van het wedstrij drooster zal er zooveel mogelijk naar gestreefd worden dc reiskosten voor de deelnecnende vereenigingen te be perken.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11