JUmschauM de Uandtye meisjes watden $taat I Hun Jlautei en Hatdy „Se Citadel „Heen, mifn docfitei, neen" Se iiCMstecceiiwacht signaleert: Ginger Rogers „Attiid die wouw" ZAT ERDAG 9 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 8 succes succes ook „Drie handige meisjes worden grooter" en het succes groeit met hen mee. Want Deanne Durbin met haar twee filmzusjes weet de menschen, vooral de jeugd, naar het Frans Hals Theater te trekken. En geen wonder. Want alles wat de guitige bakvisch uithaalt is het zien en hooren zeker waard. Een moeder van drie dochters kan U vertellen welk een jolijt de kinderen in huis brengen en ookwat een verdriet! En wanneer die moe der een filmmoeder en de drie dochters film sterretjes zijn wordt, dat jolijt verdubbeld en 't verdriet, och dat komt allemaal fijn in orde. Zóó is 't ook in deze film: veel jolijt en wat traan tjes, maar traantjes, die plaats maken voor een blijden lach. Geen wonder dat we de drie handige meisjes na een weekje nog niet willen laten gaan. Ze blijven nog in Haarlem logeeren! Frans Hals Het Non-Stop-programma van Moviac Theater geeft deze week een groote verscheidenheid van films als daar zijn teekenfilms, natuurfilms,kluch ten, journaals met als glanspunt Stan Laurel en Oliver Hardy als Detectives. Dit tweetal is nog steeds in staat een groot deel van het Moviac publiek in hevige mate te amuseeren. Hun belevenissen, in wélke situatie ze ook komen, zijn dan ook al tijd het aanschouwen meer dan waard en de manier waarop zij ze beleven is zoo heerlijk ko misch en dwaas, dat het niet te verwonderen is, dat de Laurel-Hardy film door het voor hun gevoelige publiek tot de meest gewaardeerde behooren Het publiek heeft zich dan ook met deze twee handige, moedige en onverschrokken detectives kostelijk vermaakt. Vele Amerikaansche films zijn gemaakt naar bestaande boeken en welbeschouwd doet men dat helaas niet met de bedoeling om de ge dachte, die aan het boek ten grondslag ligt, ook per film te verbreiden, doch om 't feit. dat men dan commercieel weet waar men aan toe is. Een boek. dat succes heeft gehad zal het ook als film wel doen, nietwaar? Dit „Safety-first" systeem spreekt de beurs van Hollywood, en heeft gelukkig zoo nu en dan tot gevolg dat de gedachten van een boek. dat niet alleen succesvol, doch ook waardevol is, door de film vertolkt en tot nog een grooter publiek gebracht wordt. ,.De Citadel'' van Cronin is zoo'n boek. „De Citadel" van King Vidor is zoo'n film. Een film, die het leven schetst van een man, die vecht voor een betere wereld. De moderne wereld schenkt vele ont goochelingen, de grootste ontgoocheling is het verschijnsel, dat velen niet in een betere wereld gelooven en meenen dat we steeds in het oude terugval len. De grootste ontgoocheling is, dat wereld verbeteraars met een schouderophalen en een „Wat geeft het?" worden bejegend. Maar hen, die zich met hart en ziel hebben voorgenomen om de wereld te verbeteren, de één In 't klein, de ander in 't groot, al naar het hem toegeme ten is, zal ook deze ontgoocheling niet deeren. Het leven is een strijd, een strijd om iets te veroveren. Ergens is een Citadel, een Ideaal, dat we bereiken moeten. En ergens anders lokt een luchtkasteel. Wij moeten in dit leven kiezen tusschen de moeizame verovering van die Citadel en het gemakkelijk betreden van het luchtkasteel. Het is deze tweestrijd, die Cronin In zijn boek. en King Vidor in de film heeft willen uitbeelden. Voor mijn gevoel is Vidor in deze film wat deze bedoeling be treft geslaagd. De strijd van dokter Mansion is overtuigend. Dank zij ook zijn persoonlijk heid. Clark Gable zou in zoo'n doktersrol mis schien meer tranen aan uw traanbuis ontlokt hebben, de Engelsche acteur Robert Donat treft ons door zijn eerlijk optreden midden in de ziel. Ik zou op de heele schitterende lijst van filmsterren geen ander acteur kunnen aanwijzen, die de rol van dokter Mansion op deze wijze had kunnen vertolken. Ik weet het niet, maar ik zou me zoozeer kunnen voor stellen dat Donat in zijn eigen leven, in het Luxor EEN FILM VAN BETEEKENIS. „Neen, mijn dochter, neen!" zegt Ann Mur ray tegen haar twintigjarig dochtertje, als deze het week-end wil gaan doorbrengen met haar vriend, een jong architect, die over drie dagen uit Amerika voor twee jaar België vertrekt. Dit verbod van mama is heel begrijpelijk en zou het gros der hedendaagsche moeders onder schrijven. Maar met deze mama is het een ander geval. Deze dame heeft vele geschriften ge schreven over emancipatie, recht van vrijen wil, vrijheid In opvoeding, enz. enz. Haar doch tertje heeft in haar steeds haar ideaal gezien en nu dreigt zij van haar voetstuk te vallen, om dat ze haar kind wil weerhouden van iets, wat zij steeds als juist en waar heeft aangeprezen en geleeraard. Het kind eischt nu het recht op om te leven naar de principes volgens welke ze is opge voed door haar moe der en ze verwacht in de eerste plaats vertrouwen van haar moe der. Het is voor de schrijfster een zeer zwaar probleem: de praktijk is altijd nog heel anders dan de theorie. Eén is er die een heimelijk genoegen heeft in deze moeilijkheden en dat is de grootmama, immers dezelfde perikelen die haar dochter nu met Elly (het dochtertje) heeft te doorworste len, heeft grootmama met Elly's moeder te ver werken gehad. Grootma had indertijd krassere maatregelen genomen en had eenvoudig haar dochter opgesloten, toen ze een heimelijk uitgan getje met haar toenmaligen aanbidder wilde hebben. Het is een alleraardigste geestige Amerikgan- sche films vol grappige situaties en aardige vond sten met een pitige soms zeer rake dialoog, waarin het stille spel ook heel dikwijls bijzon der geslaagd is. Priscilla Lane is een allerliefste Elly maar positief en bewust, ze wéét, wat ze wil. May Robson is een geestige, handige grootmoeder, I die ten slotte door haar stuurmanskunst het 'zaakje in het reine weet te brengen. Jeffry Lynn, de jonge man; Roland Young, de jeugdvriend van mama; papa en mama Mur ray, zij allen hebben door hun vlotte natuurlijke spel de sfeer en het tempo aan deze film gegeven die zij behoeft. Het tooneel geeft de zeven Schah-Zenan ge legenheid te toonen, wat ze op het punt van acrobatiek presteeren en dat is niet gering! Een langdurig welgemeend applaus drukte de groote waardeering van het publiek uit. Rembrandt leven van tooneel en film iemand is, die strijdt voor een betere wereld. Deze veronderstelling wordt ondersteund door het voorval, dat Do nat eens een aanbieding om met Mariene Die trich samen te spelen afsloeg omdat de film hem niet beviel. Pas veel later speelde hij met Dietrich samen in de Engelsche film ..Knight without armour". (Men zal zich hem ook nog herinneren uit de film Henry Vin" en Renée Clair's ..The ghost goes West"). Het verhaal in Cronin's boek verloopt eenigs- zins anders dan in de film. Ik geloof dat we King Vidor er niet hard om mogen vallen, dat hij m de film Mansion zijn vrouw tot het eind laat behouden, wat in 't boek niet het geval is. Ik geloof dat we de film den volgenden maatstaf moeten aanleggen: Heeft King Vi dor den wereldverbeteraar tot leven ge bracht die ook Cronin met zijn pen schiep? Den strijder voor betere toestanden. Den man die het luchtkasteel verlaat om den moeilijken strijd om den Citadel te aanvaarden? En dan moeten we, meen ik, zeggen: Ja. Die man leeft voor ons. in de figuur van Donat en in de gebeurtenissen, die plaats grijpen. En ook zijn vrouw (op sobere en daardoor juist tref fende manier weergegeven door Rosalind Russell). Zij beiden brengen ons iets, dat wij juist in dezen tijd zoozeer noodig hebben: het geloof in een betere wereld, door een strijd, die opoffering beteekent. Men zegt dat de menschen in de bioscoop luchtkasteelen willen zien om daarin droo- mend te dwalen en de zorgen te vergeten. Ge lukkig dat zich temidden van die luchtkastee- len ook eens een. Citadel vertoont. v. H. SUIKERCONTRACTEN WORDEN GELIQUIDEERD. Door de Amsterdamsche liquidatiekas is be sloten de noteeringen voor witte kristalsuiker te staken, zoodat tot gedwongen liquidatie der contracten op grond van artikel 13 a van haar reglement wordt overgegaan. moet een uitkomst zijn. En nu zijn we er en eigenlijk zou iedereen ervan moeten profi teered Marika Rökk, de vlotte en fleurige actrice uit de filmrevue „Hallo Janine", de vertolkster van de Nastassjarol in de groote Tschaikofsky film „Er war eine rauschende Ballnacht" (met Zarah Leander, onder regie van prof. Carl Frölich) zal voor de eerste maal samenspelen met Willy Fritsch in de nieuwe Ufa-film „Vrouwendiplomatie". Georg Jacoby heeft de regie van deze film. Karin Hardt zal binnenkort met twee nieu we films gaan beginnen: één voor Ufa, name lijk „De Brigade der Roode Lanciers" een film over de Royal Canadian Mountain Police en één voor de Terra: .Attentie! Spionnage!" een film met Rudolf Fernau onder regie van Erich Engel. Cary Grant, die in „In Name Only" naast Carole Lombard en Kay Francis de hoofdrol vervult, is na een Europeesche vacantie terug in Hollywood. Zijn volgende rol voor RKO Radio is in „Passport to Life", welke film Garson Kanin zal regisseeren. Irene Dunne is hierin zijn tegenspeelster. Paula Wessely zaJ, nadat zij bij Terra haar nieuwe film „Maria Ilona" met Willy Birgel heeft voltooid, voor de eerste maal een film onder Ufa-contract maken. Geza von Bol- vary zal ook deze Wessely-film die den titel van „Des Widerspenstigen Zahnung" (De ge temde Feeks) draagt, regisseeren. Paula Wes sely zal in deze film, waarin zij voor de eer ste maal in een dubbelrol optreedt, worden gesecundeerd door Attila Hörblger. Een beroemd detective zonder assistent ls even ondenkbaar als de stad Londen zonder den van tijd tot tijd opduikenden beruchten mist. Voorbeelden te over. We noemen slechts Sherlock Holmes met zijn Watson. Nick („Thin Man"), Charles en zijn vrouw Nora en Charlie Chan met zijn No. 1 zoon. En zoo is het ook bij Inspecteur Hornleigh, die als onafscheidelijken assistent Sergeant Bingham hegft. 20th. Century-Fox brengt hen op 't doek; in de film „Vlijmscherp op Avontuur" („Inspec tor Hornleigh"), zien wij Gordon Harker. als den beroemden detective en Alastair Sim als zijn assistent. De vrouwelijke hoofdrol wordt vervuld door Miki Hood, terwijl de regie in handen was van Eugène Forde. PROFESSOR HAPPY END Voor mobilisatie-§lachtoffers. Hulp aan kleine neringdoenden. Naar aanleiding van hetgeen wij Donderdag hierover schreven, deelt de heer C. Groene- wegen ons mede, dat hij bewijzen van instem ming mocht ontvangen, echter nog lang niet genoeg. Er is veel hulp noodig. De heer Groenewegen vraagt nu: 1. Alle Vrouwen van neringdoenden of kleine zakenlieden, wier mannen zijn gemobiliseerd en die op de een of andere wijze daadwerkelijke hulp noodig hebben, zenden hem een briefkaart van 2 cent, met verzoek om gratis hulp. Zij zullen dan bezocht worden om het geval te bespreken. 2. Iedereen die zijn of haar hulp vrijwillig wil geven, melde dit eveneens per briefkaart aan den heer Groenewegen, waarbij men opgeeft welke hulp men gratis kan verleenen: handenarbeid, administratief werk, bezor gingsdiensten, met of zonder wagen, fiets of kleine vrachtauto. Men bedenke dat deze hulp meer dan dringend noodig is en een ieder die helpen kan, melde zich. Er zijn allereerst nog genoeg werkloozen die hier hun tijd nuttig kunnen besteden en niet alleen zij, een ieder die tijd heeft, geve daarvan een deel voor het gevraagde doel. Heel veel kleine zaken zijn er, waarvan het bestaan geheel afhankelijk is van den man en nu deze gemobiliseerd is, tracht de vrouw alleen of, soms met hulp van schoolgaande kinderen, de zaak aan den gang te houden, wat meestal niet gaat en natuurlijk ten slotte op ondergang uitloopt. Een melkhandelaar, die met geleend geld, pas een melkhandel overnam, werd gemobiliseerd. De vrouw blijft achter met enkele kleine kin deren. Hulp van buren of familie kan niet ge boden worden. Het zaakje begint natuurlijk nu al te verloopen. Hier is werk voor een vrij willigen melkbe zorger. Een kleine kruidenier, ook in mobilisatie. De vrouw is wel geschikt om in den winkel te helpen, maar meer niet. Kan geen kleine admi nistratie bijhouden, weet niets van aanvulling van voorraden. Betalingen loopen in de war. Pof-klantjes weten er profijt van te trekken. Afbetalingen houden op. De man is immers toch niet thuis! Prachtig werk voor een kantoorbediende om te helpen. Een ander ook in mobilisatie, diet de zaak thuis en daarbuiten, zorgt voor bezorging enz. Vrouw kan alleen zaak thuis waarnemen. Wie doet hier gratis bezorgingsdiensten? De voorbeelden zijn bij tientallen te vermenigvul digen. Het zijn allemael menschen die met heel hard werken een klein bestaan maken en wier PRISCELLA LANE krijgt te hooren: Voordat een filmster aan het werk kan gaan moet er nog heel wat gebeuren Carole Lombard wordt „uitgerust" voor het spelen van een scène in de nieuwe film „Memory of love", waarin zij samen met Kay Francis en Gary Grant optreedt. DE GUITIGE Ginger Rogers geldt als de veelzijdigste ster van de film heden ten dage, De reeks uitmun tende films, waar zij met Fred Astaire ln op trad, bewees, dat zij de eerste danseres en comédienne van de filmmusical was. „Stage Door" en „Having Wonderful Time" bevestig den haar dramatische capaciteiten en „Viva cious Lady" en vooral haar nieuwste film „Bachelor Mother" haar talent als comédien ne. Geboren te Indepedence, Mo„ op 16 Juli, ging Ginger als kind met haar moeder naar Texas en ontving daar haar schoolopleiding grootendeels te Fort Worth. Het winnen van den eersten prijs in een Charleston-wedstrijd deed haar ambities om onderwijzeres te wor den omslaan in dans-aspiraties en via variété en tooneel kwam zij op Broadway, waar zij in operettes en revues, waaronder „Top Speed" en „Girl Crazy" optrad. Zij maakte haar film debuut in „Young Man of Manhattan" en trad in verscheidene andere te New York vervaardigde films op, afwisselend met het tooneel, totdat zij ten slotte besloot uitslui tend voor de film te spelen. Aanvankelijk ne geerden de productieleiders haar talent als danseres en gaven haar speelrollen, totdat haar engagement om in „Flying Down to Rio" met Fred Astaire te dansen, die bij het film publiek toen nog betrekkelijk onbekend was, haar carrière totaal wijzigde. Hun Carioca- dans verwekte een sensatie en had de ver vaardiging van een aantal films ten gevolge, die hen tot het grootste dansteam van de film maakte: The Gay Divorcee, Roberta, Top Hat, Follow the Fleet, Swing Time, Shall we Dance, Carefree en The Story of Vernon and Irene Castle. Wegens haar opgeruimde en kalme natuur is Ginger onder haar collega's zeer gezien. Zij heeft groene oogen en rossig-goud haar is een crack in athletiek en een der beste zwemsters en tennissters in de filmkolonie. Na voltooiing van de La Cava comedie „My Fifth Avenue Girl", waar Ginger Rogers de hoofdrol in speelt, zal Ginger Rogers in twee RKO producties optreden, waarvan één weer geproduceerd en geregisseerd zal worden door Gregory La Cava, getiteld „The Primrose Path", naar een Broadway succes-st.uk, dat George Abbott bewerkte naar een roman van Victoria Lincoln, „February Hill". Ginger Ro gers vervult hierin een dramatische rol. De tweede Ginger Rogers film is „Enchan ted Cottage", naar Sir Arthur Wing Pinero's fantastisch tooneelstuk. Dit gegeven is reeds in 1923 verfilmd met. Richard Barthelmess en May McAvoy in de hoofdrollen. Een paraplu met raampjes! Misschien klinkt het u wat vreemd in de ooren en heeft u er zelf nog nooit aan gedacht. Het is trouwens ook een uitvinding van de Ritz Brothers! Zij treden op in de 20th Century-Foxfilm „De Gorilla" en gebruiken daarin dit nieuwe type regenscherm. „Feitelijk hadden we er patent op moeten nemen" zei Harry Ritz; (de broer, die het meest met zijn oogen rolt!), „wanneer ik vroeger in regen en sneeuw erop uit moest en als dekking een paraplu gebruikte, wist ik nooit, of ik het rechte pad wel hield. Vaak dacht ik: een aantal cellophane venstertjes Melvyn Douglas' verzuchting Als eerste hoofdfilm „Altijd die vrouw" een' grappig Amerikaansch detective-verhaal, gere gisseerd door Alexander Hall en waarin Joan Blondell en Melvyn Douglas als de beide hoofd rol-vertolkers zeer goed samenspel te zien geven. Bill Reardon (Melvyn Douglas) heeft de lei ding van een detective-bureau, maar het ont breekt meestal aan cliënten, zoodat Bill besluit maar een ander baantje te zoeken en zoo komt hij in dienst van den Officier van Justitie waardoor hij toch in staat blijft zijn beroep uit te oefenen. Zijn vrouw Sally (Joan Blondell) zal intusschen zaken niet toelaten betaalde hulp te nemen. Zij moeten dus wij willig geholpen worden, anders verloopt hun zaakje en vinden zij bij terug komst uit de mobilisatie geen bestaan meer. In al deze gevallen, zijn degenen die hulp kunnen geven, en wie kan dit niet. geroepen tegenovber de gemobiliseerden hun hulp te geven. Men geve zich daarom spoedigst op voor vrij willige hulp. Welke vrijwilligers melden zich nu? Het adres is: C. Groenewegen, 4 Wilhelmina- laan, Haarlem. als een echt type van de geëmancipeerde vrouw het detective-bureau wel weer eens even op poo- ten zetten! En na- 1 tuurlijk doet ze dat Cinema vaak precies v„- keerd, hoewel ze ook dikwijls heel handig de situatie weet te redden. En zoo wordt ze ge wikkeld in de moordzaak-Fraser, die ze inderdaad tezamen met haar man weet op te lossen, hoewel Bill daarin het leeuwenaandeel heeft. Een film met spannende en dwaze momenten. Al met al een film die u zal amuseeren. In het voorprogramma behalve de journaals een aardig teekenfilmpje in kleuren. Wegens het groote succes dat de film „De hond van de Baskervilles", knap geregisseerd door Sidney Lanfield, mocht ondervinden in de afge- loopen week in het Rembrandt Theater, wordt deze rolprent nu gedraaid in Palace Familie Ci nema. En ook daar kan zij van succes verzekerd zijn, omdat de verfilming van het zeer bekende detective-verhaal van Sir Arthur Conan Doyle alleszins geslaagd mag heeten. De geheimzinnige omgeving van Dartmoor in Devonshire, voortdurend in mist gehuld, verhoogt nog de spanning van het geheel. Het verhaal van den griezel-hond, die steeds ongeluk brengt over het geslacht der Baskervilles is te over-bekend om er hier nog nader op in te gaan. De mede spelenden, waarvan we hier slechts Basil Rath- bone (als Sherlock Holmes) en Nigel Bruce (als Dr. Watson) willen noemen, geven allen zeer knap spel te zien.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14