Haarlem's Dagblad „Van i Saarbrücken omsingeld? Ut enkele oayenblikken uetyacut Door Nederlandsche mijn midscheeps getroffen De Massa. Duitsche troepen bereiken Warschau Bij vervulling van hun plicht omgekomen OoeiCeden VeimLst: r JCuwU nu een modem huis ,,Willem van Ewijck," r- Jaargang No. 17 7 Uitgave I .on r ens Coster, Maatschapi oor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij iN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Sornriapiein 37. Postgirodiensl 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Tel.foonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBEK1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur: KOBERT PEEREBOOM Zaterdag 9 September 1939 Abonnementen per wreek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maandeD f 3.25. franco pet post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regel abonnement* tart even op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elka regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. In 1918 werd de ineenstorting van het Duit- sche keizerrijk, de revolutie in Duitschland en daarmee het einde van den oorlog in hoo- gen mate bewerkt door de Engelsche „propa ganda", geleid door Lord Northcliffe. Later, toen het Derde Rijk ontstaan was, is geble ken wat de Duitschers van deze methoden tot beïnvloeding der volksmassa hadden geleerd. Tot de merkwaardigste hoofdstukken in Hitler's boek „Mein Kampf" behoort zeker zijn verhandeling over de wijze waarop men het volk moet beïnvloeden, vergaderingen tot geestdrift kan brengen en zoo meer. De lei der van het Duitsche ministerie van Propa ganda, dr. Josef Goebbels, heeft verder wel bewezen dat hij zelf dit onderwerp grondig bestudeerd had en zijn middelen in toepassing wist te brengen. En nu de oorlog is uitgebro ken en de Engelschen en Franschen die voe ren onder de leus, dat zij het Hitler-regime ten val willen brengen en dat zij hun strijd in de eerste plaats daartegen voeren „tegen het Duitsche volk hebben wij geen grieven" ziet men opnieuw de moderne propaganda, de volks-beïnvloeding, haar geraffineerdste methoden toepassen. Er is voortdurend veel geschreven over de gruwelijke moderne wapens die het physieke oorlogsgeweld hebben uitgebreid. Nu de oor log van 1939 is begonnen blijken die zie de werkeloosheid der luchtmachten in het Wes ten althans aanvankelijk te moeten wijken voor het psychologische wapen. De nog jonge wetenschap der massapsychologie heeft ook al tot de schepping van een nieuw oorlogs wapen geleid. Zoo wordt het vliegtuig tot dus ver alleen als „hulpwapen" daarvoor in het Westen gebezigd. Het strooit millioenen bil jetten over Duitschland uit. De radio is even eens in volle actie: Chamberlain houdt een rede in het Duitsch tot het Duitsche volk, de Franschen laten een Oostenrijker tot de be volking van het voormalige Oostenrijk spre ken, gisterenavond kondigde Londen uitzen dingen in het Tsjechisch aan. Zoo gaat het maar door. Het „massapsychologische wapen" heeft blijkbaar volle erkenning zoowel bij de rögeeringen als bij de generale staven gevon den. Men krijgt den indruk dat daarbij vol ledig rekening wordt gehouden met het ont breken van oorlogs-geestdrift, oorlogs-psy- chose, dat men het er op toelegt geen Duit- schen volkshaat tegen zichzelf te ontketenen en ook daarom zijn gruwelijkste strijdmidde len buiten actie laat. De legers aan het West front treden blijkbaar niet meer op dan noodig is om een zoo groot mogelijk Duitsch leger daar „vast te houden" 'en den tegenstander te nopen strijdkrachten aan zijn Oostelijk front te onttrekken. Een strijd wordt gevoerd die het hoofddoel schijnt te hebben het Duitsche bewinds-stelsel met psychologische middelen te ondermijnen. Anderzijds wordt het Duit sche beleid ook kennelijk beïnvloed door mas sa-psychologische overwegingen: men geeft oorlogscommuniqués van het Oostelijke front maar zwijgt over het Westelijke. Men onder neemt geen luchtaanvallen op Frankrijk en Engeland, kennelijk eveneens met het doel om den volkshaat in die landen niet op te zweepen, en nog steeds wordt voorzien dat de Duitschers vredespogingen zullen gaan doen als zij hun doeleinden in Polen bereikt zullen achten. Dit voorziende betoogen de Engelsche en de Fransche pers dagelijks dat daartoe geen bereidheid gevonden zal worden omdat Engeland en Frankrijk op het standpunt zul len blijven staan dat Polen het verloren ge bied terug moet hebben en het Hitler-régime, dat zij een bedreiging voor geheel Europa achten, moet verdwijnen. Ik heb er al eerder over geschreven dat het verlies van menschenlevens door de toepas sing van deze methoden tot dusver zeer be perkt is. Wat de volle toepassing van de wa pens van het physiek geweld zou beduiden, en welk een golf van haat en verblinding die over Europa zou doen ontketenen, kan ieder die even nadenkt zich voorstellen. Het ramp zalige lot van de „Willem van Ewijck" heeft gisteren door zijn nabijheid, door het feit dat Nederlanders slachtoffer van dit ongeluk wer den, velen doen beseffen wat de vernietigende kracht der technische wapens is. Er zijn men- schen die, met een wonderlijk gebrek aan nadenken, ongeduld toonen omdat de hel in het Westen niet met volle kracht losbarst. Zij moesten eens gaan overdenken wat dit zou beteekenen. R. P. Naar United Press ons hedenmorgen meldde zijn volgens mededeeling van liet oppercommando van het Duitsche leger de Duitsche troepen tot het centrum van Warschau doorge drongen. De stad was echter nog niet volledig bezet, zoodat zij nog niet als gevallen beschouwd kon worden. Duitsch schip vlucht iu de haven van Menado. MENADO, 9 Sept (Aneta-A.N.P.). - Het Duitsche vrachtschip „Friderun". dat op weg was naar de Zuidzee, komende van Hongkong, heeft de wijk genomen in de haven van Menado. Marine zwaar gelroffen Dertig opvarenden van den mijnenveger om 't leven gekomen BIJ HET VRIJDAGMIDDAG DEN NEDERLANDSCHEN MIJNENVEGER „WILLEM VAN EWIJCK" OVERKOMEN ONGELUK ZIJN DERTIG MAN OM HET .LEVEN GE- KOMEN, VAN WIE ER ZES EN TWINTIG WORDEN VERMIST. EEN EN TWINTIG OPVARENDEN KONDEN WORDEN GERED. Het ongeluk geschiedde bij liet leggen van een nieuw mijnenveldwaarbij de „Van Ewijckzorg droeg, dat afgedreven mijnen met een mitrailleur onschadelijk werden gemaakt. Daar er een sterke stroom stond, dreef het schip wat af en stootte op een mijn, waardoor het vaartuig uit elkaar werd gerukt en binnen enkele oogenblikken zonk. De Regeeringspersdienst verstrekte de volgende eerste mededeelingen over de ramp Vrijdagmiddag heeft een ernstig ongeluk plaats gehad bij de Noordvaarder (West-Terschelling), alwaar een Nederlandsche mijnen veger, de „Willem van Ewijck" op een mijn is geioopen en binnen één minuut is gezonken. De Koninklijke Marine betreurt daardoor het verlies van negen en twintig van de een en vijftig opvarenden, die bij het vervullen van hun plicht den dood vonden. Binnen enkele seconden na de ontploffing waren drie barkassen ter plaatse en vliegtuigen werden uitgezonden om naar drenkelingen te zoeken. Er wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de omstandig heden waaronder het ongeluk heeft plaats gehad. Voor de door den Marinestaf verstrekte nadere inlichtingen zie men elders in dit nummer. De verlieslijst van H.Ms. „Willem van Ewijck" luidt: Luitenant ter zee le klasse: J. E. ten Klooster Luitenant ter zee 3e klasse marine reserve G. Anema. Adj.-onderofficier machinist B. C. de Bruin. Bediende-zeemilicien J. Bosch. Bootsman G. J. van Dort. Sergeant machinist J. J. de Smit. Korporaal machinist M. F. Poortvliet. Koporaal torpedomaker J. C. Bromlewe. Matroos le klasse P. Boone. Matroos 2e klasse H. J. Gillesen. Stoker-olieman L. P. Soede. Idem A. Verkuijlen. Stoker le klasse G. de Boom. Idem W. F. H. Verhoeff. Stoker 2e klasse F. G. Boone. Stoker 3e klasse B. W. van Boekei. Idem A. F. J. Cadot. Adspirant-kwartiermeester z.m. P. M. Hof man. Korporaal-machinist z.m. J. Oudshoorn. Matroos 3e klasse z.m. J. Buijs. Idem F. G. Stobbelaar. Bediende 2e klasse z.m. J. van Belzen. Idem J. de Waal. Hofmeester 3e klasse z.m. S. C. van Steen- kiste. Kok 2e klasse z.m. A. Beijer. Kok 3e klasse z.m. A. V. Lohman. Stoker olieman le klasse z.m. M. Moermond. Stoker 3e klasse z.m. J. van den Beucken. Idem H. H. A. Peters. Ziekenverpleger 2e klasse z.m. J. Krul. Het woord is aan Lavafer Naar de mate uwer vreug de bij het zien van de vreug de van uw medemensch, en uwer smart bij zijn lijden, kunt gij den graad uwer goedheid bepalen. Voor ontwikkeling en ontspanning van gemobiliseerden Een comité zal gevormd worden De echtgenoote van den burgemeester van Haarlem, mevr. bar .esse De Vos van Steen- wijk—van Royen heeft het initiatief genomen, tot het oprichten van een comité voor ont wikkeling en ontspanning van de gemobili seerde militairen te Haarlem. Op haar verzoek zal een aantal ingezetenen der gemeente Maandagavond ten Stadhuize bijeenkomen teneinde zich als comité te con- stitueeren. met alle comfort, vlakbij station Bloemendaal, v.a. f 42.- Te bevr. S. Veldkamp, v. Dortsfr. 90 Tel. 16373 (Adv. Ingez. Med.) Daar plotseling sloeg een helsche krijgs- machine Ook in ons land zijn vreeselijken slag, En heel de natie rouwt met haar marine En boekt dien Vrijdag als een zwarten dag. Een reeks van jonge levens ging verloren, Gezinnen zijn gebogen door het leed, De zee die zoo betoovrend kan bekoren. Betoonde zich weer, als zoo dikwijls, wreed. Zij gingen aan hun werk, kalm en bescheiden, Ondanks gevaar, omdat de plicht gebood, Toen kwam het lot dramatisch tusschenbeide En dreef de helft, en meer nog, in den dood. Wij hebben huiverend het nieuws vernomen Van dit vergoten Nederlandsche bloed, Lichtend voor hen, dit drama niet ontkomen, In eer en deernis zwijgende den hoed. P. GASUS. Het Concertgebouw te Haarlem. Komt weer disponibel Naar wij vernemen heeft de aan drang die uitgeoefend is om het Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem weer beschikbaar te krijgen voor con certen en voorstellingen het ge- wenschte resultaat gehad. Van heden af krijgt de directeur, de heer Ph. A. Deinum, wer de beschikking over het gebouw. Dit bericht zal ongetwijfeld met instem ming vernomen worden door de besturen van verschillende vereenigingen die geregeld con-^ certen in dit gebouw geven en die dor d<t tijdelijke sluiting natuurlijk gedupeerd wa-1 ren. Gemeentelijke Zeevaartschool Den Helder. In de voorbereidende klasse van den 2- Jarigen cursus van de opleiding tot STUURMANSLEERLING kunnen nog enkele JONGELIEDEN worden geplaatst, evenals op den cursus tot opleiding voor RADIO-TELEGRA FIST bij de koopvaardij en bij de lucht vaart. De directeur zal, na ontvangst van mededeeling betreffende den leeftijd en het genoten onderwijs van den candi- daat, het prospectus gratis toezenden. (Adv. Ingez. Med.) PARIJS, 9 September: Omstreeks twee uur in den nacht werd gemeld, dat de Fransche troepen, waaronder ook Marokkanen, Saarbrücken hadden om singeld en oprukten tot op korten afstand van de Westwall. Fransche tanks vernielden Duitsche mitrailleursnesten op de be- boschte hellingen van den Mont St. Armual en vernietigden de draadversperringen. De geheele operatie wordt omschreven als te zijn bedoeld de „zak" in het Fransche front nabij Saarbrücken, die op een zeer strategische plaats op Fransch gebied kwam, te doen verdwijnen. (United Press.) DE RAMP VAN DE „VAN EWYCK". Eenige der overlevenden van de bemanning bij aankomst in Den Helder.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1