Fransch legerbericht meldt plaatselijke vorderingen. Het Belangrijkste Luchtalarm te Berlijn ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Nauwe samenwerking ter zee met Engeland. PARIJS, 8 September. Het tiende Fransche legercommuniqué luidt: „Voortzetting van onze plaatselijke orderingen. Op de punten, waar de ijand terugwijkt, past hij vernieti- •;ing van constructies toe en wij ont moeten mijnveldcn. Activiteit van onze iuchtverkenning. Ter zee toonen onze patrouille-strijdkrachten een zeer groote activiteit. Een nauwe samen werking met de Britsche strijdkrach ten ter verdediging van de zeeverbin dingen is verzekerd". Havas geeft het volgende commen taar op het Fransche legerbericht: 8 September des avonds: J Het communiqué vat zooals ge- <±7 woonlijk in enkele regels samen het verloop en het aanzicht der operaties, die in den afgeloopen dag tusschen Rijn en Moezel zijn uitgevoerd, en bevestigen, dat de Fransche troe pen hun voorwaartsche bewegin gen voortzetten, die vier dagen ge leden begonnen zijn. Zelfs in zijn nuchterheid geeft het com muniqué als men het vergelijkt met de com muniqués van de voorafgaande dagen, aan dat noch de inderhaast door Duitschland aan gevoerde versterkingen, noch de overvloed van automatische vuurwapenen, waarover de verdedigingslinies en blokhuizen van ge wapend beton, die in het Duitsche grensge bied zijn opgericht, beschikken, den voortgang der Franschen tot voorbij de voorposten der Maginot-linie kunnen tegenhouden. Deze voortgang was zelfs zoo aan zienlijk, dal de tegenstander er door gedwongen was bruggen en tunnels te vernielen en mijnenvelden, die waar schijnlijk waren aangelegd om aan vallen met vechtwagens tot stilstand te brengen, bloot te geven. Het is onmogelijk nauwkeurig de plaatsen aan te geven waar dergelijke posities zijn veroverd. De Fransch-Duitsche grens is uiterst bochtig en volgt elke accidenteering van het terrein, dat zoowel in het boschgebied dat zich uitstrekt van de uitvloeiing van den Lauter in den Rijn, tot aan de Saar en de Blies een duizendtal heuvels telt, evenals in de richting van de Vogezen, en in het Saargebied. Van de Fransche grens beheerscht men de fabrieken en mijnen van het Saargebied. De eerste dagen der vijandelijkheden waren ge wijd aan het verminderen van deze vooruitste kende punten en de berichten over de vernie ling door Duitsche troepen van punten, die daar bij in het gedrang kwamen, schijnen er op te wijzen, dat deze voorbereidende taak met succes Is verricht. Men moet niet vergeten dat de eigenlijke Siegfried-linie, waar deze het Rijndal bereikt, ^ich achter de Lauter van de grens verwijdert en over de heuvels van het Saargebied loopt, wdar- van de gemiddelde hoogte varieert tusschen 300 en 350 meter, terwijl daarachter twee steden met twee bruggen, Saarbrücken en Saarlouis, gele gen zijn voordat de Saar voor Trier in den Moe zel stroomt. Op het front van den Elzas, waar slechts de Rijn de versterkte stellingen scheidt, vond geen bijzondere activiteit plaats. Prof. C. G. van Riel overleden. In den ouderdom van 53 jaar is te zijnen huize te Amsterdam overle'den professor C. G. van Riel, oud-Katholiek pastoor te Amster dam en professor in de vaderlandsche- en aigemeene kerkgeschiedenis aan het oud- Katholiek seminarie te Amersfoort. Prof. dr. Cornells Gerard us van Riel werd op 29 Juli 1886 te Zaandam geboren. Hij be zocht het gymnasium te Amersfoort en stu deerde vervolgens aan het oud-Katholiek sebinarie aldaar. Zijn studies in de theologie en phiiosophie vervolgde prof. van Riel aan de universiteit te Bern, waar hij ln 1922 pro moveerde tot doctor in de theologie. Van 1909 tot 1911 was hij als kapelaan verbonden aan "de oud-Katholieke gemeente te Amster dam, daarna werd hij pastoor van deze ge meente. In 1925 werd de overledene tevens benoemd tot hoogleeraar in de kerkgeschie denis aan het seminarie te Amersfort. Van zijn hand verschenen na zijn dissertatie o.m. nog in 1928: „de moderne theosofie en de vrije katholieke kerk", in 1933 „Waarom wordt de particuliere wapenindustrie niet af geschaft?" en in 1935 „Kerk". SOCIËTEIT „VEREENIGING". Het bestuur der Sociëteit „Vereeniging" Zijl- weg 1 te Haarlem, bericht aan de officieren gelegerd te Haarlem en Omstreken, dat de Sociëteit voor hen gratis toegankelijk is en dat zij tijdens hun verblijf in de Sociëteit als lid zullen worden beschouwd. Britsche militaire attaché door de Japanners vrijgelaten. Naar Domei meldt, is de Britsche militaire attaché, kolonel Spear, in vrijheid gesteld. De tegen hem uitgebrachte beschuldiging van spionnage heeft men laten vallen. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem komt weer beschikbaar voor concer ten, voorstellingen, enz. 1 Te Haarlem is een comité opgericht voor de ontwikkeling en ontspanning van ge- mobiliseerden. 1 Bioscopen. 8 BINNENLAND. De „Willem van Ewyck" Is op een mUn ge- loopen en binnen enkele oogenblikken vergaan 1 en 3 De „Statendam" verleent hulp aan een En- gelsch schip. 3 Engeland verbiedt ook den bloembollen- invoer 3 BUITENLAND. Roosevelt wil het verplichte wapenembargo afschaffen. 5 Het optreden der Britsche en Fransche vloot. 5 De Duitsche troepen bereiken Warschau. 1 en 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De massa. 1 II. St.: Over Tsjcnstochowa, zijn Zwarte Madonna en zijn pelgrimsscharcn. 3 Van een speclalcn correspondent: Door het getroffen gebied van Polen. 5 Dr. P. II. Schroder: Boeken die hieven 8 G. H. W.: Wie de zeeën beheerscht wint den oorlog. 6 Van onzen New-Yorkschcn correspon dent: 't Geel verbleekt tegen den vuurroo- den achtergrond van den wereldbrand. 7 Dr. W. G. N. van der Sleen: Na drie jaar weer naar Canada 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: Ver gelijkingen met 1914. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 13 Karei de Jong 25 jaar leeraar aan „Toonkunst". Onder groote belangstelling werd Vrijdag het feit herdacht, dat de heer Karei de Jong 25 jaar als leera\r in het pianospel aan de Toonkunstschool alhier verbonden was. Het bestuur had den heer de Jong familie uitgenoodigd in het middaguur aan de school te komen, waar tevens leeraren-les sen) en leerlingen getuigen waren van de hul diging. De voorzitter, de heer M. v. Toulon v. d. Koog. deed in welgekozen woorden het schoone van de kunst uitkomen en prees de verdienste van den heer de Jong als toonkunstenaar en paedagoog. Onder aanbieding van een ge- geschenk hetwelk uit een boekwerk bestond en een prachtige tuil orchideën. besloot de voorzitter zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat de heer de Jong nog vele jaren zijn taak zou kunnen blijven vervullen. Vervolgens nam de directeur, de heer De Vogel, het woord, die gewaagde van den arbeid die de heer de Jong gedurende 25 jaren aan de Muziekschool had verricht, welke arbeid met succes was bekroond; daarbij wijzende op het groot aantal leerlingen die onder zijn leiding voer het examen lager of middelbaar, waren geslaagd. Namens leeraren (essen) bood de heer De Vogel den jubilaris een couvert met inhoud aan, met het verzoek daarvoor iets te koopen als blijvende herinnering aan dezen dag. Me vrouw de Jong ontving daarbij een bouquet anjelieren. Mejuffrouw Bets Nederkoorn was de tolk der leerlingen bij het aanbieden der geluk- wenschen. welke gepaard gingen met een couvert met inhoud. Nadat de heer de Jong zijn dank had be tuigd werd de thee geserveerd en bleef men nog gezellig bijeen. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur; Aanvankelijk zwakke, later in het Noor den tot matig toenemenden Noord- Westelijken tot Noord-Oostelijken wind. aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, aanvankelijk nog warm. la ter koeler. BAROMETERSTAND: Vorige stand 771 m M. Stand van heden 768 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Zondag v.m. 0.21 uur; nam. 12.59 uur Strand berijdbaar van 5.3011.00 uur. Maandag v.m. 1.33 uur; nam. 14.03 uur. Strand berijdbaar van 6.3012.00 uur. Overtreding Prijsopdrijvingswët. De Haarlemsche politie heeft Vrijdag proces verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die rij wielbanden te duur had verkocht. Vroeger kostten die banden f 1,69; nu verkocht hij ze voor resp. f 1,98 en f 2,25. De politie nam 24 banden in beslag. SCHRIFTVERBETERING voor Volwassenen. AANVANG NIEUWE CURSUSSEN. Privé- en Clublessen vanaf 9 uur v.m. tot 11 uur n.m. Inlichtingen en aanmelden dagelijks. Telefoon 17055. Instituut REIBER—NAN, KL. HOUTWEG 8 ANNO 1899 (Adv. Ingez. Mea.j Het Frausche legerbericht. Het Fransche legerbericht van heden morgen meldt: In den afgeloopen nacht hebben de voorste posten, onze grondstrijdkrach ten, een aciviteit ontplooid. Het groote bosch van Warndt, ten Westen van Forbach, is grootendeels in onze handen. Er waren veel ver nielingen en valkuilen van allerlei soort. De actie onzer vliegers is in overeenstemming met de aeties onzer grondstrij d krachten. Afweergeschut kwam niet in werking) BERLIJN. 9 September. De luchtalarm signalen werden hier om 3,37 in den morgen gegeven. Aangezien onze correspondent zich naar de schuilkelders moest begeven werd de verbinding afgebroken. Om 4.22 uur kondigden de sirenes het einde van den luchtaanval aan. Er werd geen vuren van het luchtdoelgeschut waargenomen, de hemel was helder en men zag slechts afne mende maan. Gedurende den tijd van het luchtalarm werden geen telexgesprekken. noch telegrammen voor het buitenland aan genomen. Dit was het eerste alarm, dat gedurende den nacht gegeven werd en dat zich over geheel Berlijn uitstrekte. De portiers van de huizen overtuigden zich ervan of ieder zich wel naar de schuilkelders had begeven. Een woordvoerder van het ministerie van propaganda, zeide dat hij geen détails kon mededeelen, aangezien hij gedurende den tijd van het alarm in de kelders was. In elk geval werden geen vliegtuigen ge hoord noch werden zoeklichten gebruikt. (United Press.) Strooibiljetten: boven Kassei. Het oppercommando van het Duitsche leger heeft, bekend gemaakt dat Engelsche vliegtuigen strooibiljetten over Kassei heb ben uitgeworpe.n. Dit geschiedde om 4.50 vanmorgen; de" vliegtuigen slaagden er niet in Berlijn te bereiken. (United Press). De ramp van de „Atlienia". Duitsche oorlogsmarine ontkent aan de torpedeering schuldig te zijn. Het opperbevel der Duitsche ocrlogmarine maakt met betrekking tot den ondergang van de „Athenia" het volgende bekend: 1). De Duitsche vloot en iedere afzonder lijke eenheid, is op de hoogte met het bevel zich bij den oorlog ter zee in ieder geval te houden aan de internationale verplichtin gen; 2). In het gebied, waar de stoomboot „Athenia" is gezonken, hebben zich geen Duitsche zeestrijdkrachten bevonden, die op eenlgerlei wijze in verband kunnen worden gebracht, met het verlies van het stoomschip „Athenia" en 3). De poging, ondanks officieele Duitsche weerlegging voortdurend en herhaald de Duit sche vloot te belasten met den ondergang van de „Athenia", vormt derhalve een typisch product van ophitsingsgruwel. Kind verdronken. Vrijdagmiddag half drie deelde een be woonster van de Gouw Weteringstraat per telefoon aan de politie mede, dat aldaar ver moedelijk een kind in de sloof was gevallen Onmiddellijk ging de politie dreggen. Nadat dit geruimen tijd tevergeefssch geschied was. werd in overleg met den bewaarder van het Stoomgemaal de sloot voor een gedeelte leeg gemalen. Intusschen was een burger onder leiding van een hoofdagent begonnen een gedeelte van de sloot per reddingshaak af te zoeken. Het mocht hem gelukken, te kwart voor zeven het lijkje van het kind op te halen. Het bleek te zijn het driejarig jongetje Th. I. v. d. V., wonende Emostraat 39, die ver moedelijk spelenderwijs te water was geraakt. Het werd ter plaatse door den vader her kend. Het lijkje werd per ziekenauto naar Maria-Stichting vervoerd. de DE VRIJWILLIGE BURGERLIJKE DIENST- VERLEENING TE HAARLEM. In aansluiting aan de mededeelingen van Vrijdagavond omtrent de Vrijwillige Burger lijke Dienstverleening wordt medegedeeld, dat voer Haarlem als plaatselijke instantie, bij welke de aanmelding van plaatselijke organi saties en particulieren voor vrijwillige hulp kan geschieden, is aangewezen: mr, L. G. van Dam, Wilhelminastraat 49, Haarlem. Formu lieren voor aanmelding zijn verkrijgbaar aan alle politiebureaux en ten Stadhulae; zij moe ten worden ingezonden: Wilhelminastraat 49 Haarlem. Ook aanvragen om vrijwillige hulp in geval len, waarin tengevolge van de mobilisatie de vrouw in de zaak moet helpen en vrijwillige huishoudelijke hulp noodig heeft, moeten tot dit adres worden gericht. JUBILEUM MEJ. G. A. SCHUTTE. Vrijdag herdacht mej. Schutte, ambtenares aan de afdeeling comptabiliteit ter Post kantore, den dag waarop zij vóór 25 jaar bij den Postdienst werd werkzaam gesteld. Het heeft mej. Schutte op haar jubileum niet aan belangstelling ontbroken. De jubilaresse werd allereerst toegesproken door den heer J. Th. Pfaff, oud-directeur van het Postkantoor Haarlem ons wiens leiding zij verscheiden jaren heeft gewerkt en die haar kenschetste als een zeer verdienstelijk en correct ambtenares in het Staatsbedrijf. De waarnemende directeur van het Post kantoor, de heer Langedijk, sprak ook in zeer waardeerende woorden over haar dikwijls zware geldelijke verantwoording en prees tevens haar houding als ambtenares. Air ver tegenwoordiger van den Centr. Bond van PTT personeel kwam de heer W Flooren. voorzitter van de afd. Haarlem haar gelukwenschen en bood met een hartelijke toespraak een fraaie fruitmand aan. Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Voor de soldaten in het Kleverparkkwaytier. Evenals verleden week zullen Woensdagavond a.s. de militairen weer gasten zijn van de bur gers. De commissie, die de ontvangst voorbe reidt, rekent er op. dat allen, die zich de vorige week opgaven, ook nu weer medewerken. Wie verhinderd is melde dit voor Dinsdag avond 12 uur: Brederodestraat 44. Wie zich niet afmeldt, ontvangt bezoek. Ook wordt aan de burgers, die zich aangemeld hebben, verzocht, dien avond niet op eigen ge legenheid militairen bij zich te noodigen, daar dit de organisatie zeer bemoeilijkt. Adressen buiten het kwartier Schotersingel VerspronckwegDelftlaanZaanenlaan kun nen niet worden bezocht wegens te grooten af stand en moeilijke bereikbaarheid. Nieuwe aanmeldingen by: Sig. Mag. O. v. Veen. Kleverlaan 192, tel. 14258: Sig. Mag. Chr. Nagel. Ostadestraat 14, tel. 12563; Drog. Stuyvesant. Stuyvesantplein 12, tel. 23657; Boekhandel H. Stam, Santpoorterstraat 70, tel. 15153; G. A. de Bock, Brederodestraat 44, tel. 14644. De comissie: Ch. L. van de Bilt, Kleverparkweg 122; A. G. Boes, Verspronckweg 23; Mr. H. O, Drilsma, Verspronckweg 72; A. L. Hengeveld. Molijnstraat 21; G. J. Sorgdrager, Verspronck weg 93. Initiatief Comité voor de Organisatie der Witte Defensie. Ondergeteekenden hebben het initiatief genomen voor de vorming van een Voor- loopig Comité, dat ten doel heeft met alle bestaande middelen, organisaties op het ge bied van Handel en Nijverheid, radio-omroep, film, tooneel, dagbladpers, middenstandsver- eenigingen etc. te trachten den overgangstijd tot het terugkeeren van meer normale toe standen in het zakenleven te bespoedigen. Er bestaat een oud-Hollandsch spreekwoord, dat zeer tqrecht beweert: „Ge pap wordt niet zoo heet gegeten als ze op tafel komt!" Als de eerste terugslag te boven gekomen is en de toestand doorgezakt op een niveau, waarvan wij met eenige zekerheid kunnen aannemen, dat dit, naar alle waarschijnlijkheid althans, voorloopig zoo zal blijven, dan zal het oude zelfvertrouwen en daarmede de kooplust en de normale levenslust van het Nederlandsche Volk terugkeeren. Ondergeteekenden meenen, dat de instel ling eener Witte Defensie hiervoor van groot belang zal zijn. Hieronder moet worden ver staan een defensie op papier en met het ge sproken woord. Een defensie van den Geest van het Nederlandsche Publiek in alle lagen. Een aantal uitnoodigingen is reeds verzon den aan bekende autoriteiten en vooraan staande personen op het gebied van Handel en Industrie. Reeds thans verzoeken wij organi saties en zakenmenschen, die belangstelling voor dit initiatief hebben, zoo spoedig moge lijk een adhaesiebetuïging te zenden aan het secretariaat van het voorlcopig initiatief comité voor de organisatie der Witte Defensie, gevestigd: „Polmanshuis" Warmoesstraat 197—199. Amsterdam-C. Tel. 47393 L. C. VERVOOREN. raadg.ing. Jhr. Dr. J. C. MQLLERUS, W. N. v. d. SLUYS Jr., secr. Talrijke Amerikanen aan boord van de „Rex". Het Itallaansehe mailschip „Rex" van de scheepvaart Maatschappij „Italia" is gister morgen zijn transatlantische reis uit Genua naar New-York begonnen. Het bericht van het vertrek van de „Rex" naar Noord-Amerika heeft de laatste dagen uit verschillende lan den van Europa talrijke Amerikaansche on derdanen doen toestroomen, zoodat de Oce- 'aanstoamer bijna volgeboekt in zee is ge stoken. De enkele plaatsen, die nog open zijn, zullen vandaag in Napels bezet worden. Het scheepgaan der passagiers en aan boord brengen der bagage Verliep normaal en het schip vertrok precies op den aangegeven tijd. Met de „Rex" zijn ook talrijke Italianen, die in Noord-Amerika wonen, vertrokken, even als de Itallaansehe consuls-generaal in San- Franciso en Baltimore. IJMUIDEN DE HEER J. ZWANENBURG OVERLEDEN. Gisteren is te zijnen huize plotseling op 60-ja- rigen leeftijd overleden de heer J. Zwanenburg, directeur der NV. Melkinrichting „Algemeen Belang". De heer Zwanenburg, afkomstig uit een groot gezip, waarvan velen in den melkhandel gin gen, stond vooral in R.-K. kringen in hoog aan zien. Gedurende vele jaren was hij vertegen woordiger in het R.-K. Kerkbestuur en het R.-K. Parochiale Armbestuur terwijl hij voorts gedu- •ende acht jaar voor de R.-K. Staatspartij ver tegenwoordigd was in den gemeenteraad Bij de lagtste verkiezing had hij zich niet meer herkiesbaar gesteld. De teraardebestelling zal plaats vinden a.s. Dinsdagmorgen. VELSEN De Gemecntebegrooting. In de zoo juist verschenen gemeentebegroo- ting wijzen B. en W. er op. dat de regecring nog steeds op het standpunt staat dat de te korten van de gemeenterekening niet voor extra- en belastingbij dragen in aanmerking komen, wat dus hierop neerkomt dat de ge meente deze bedragen moet leenen. Dit geeft, aldus B. en W„ niet een oplossing, want de aflossingen dezer leeningen komen evenmin voor bovengenoemde bijdragen in aanmerking. Hierdoor was het onmogelijk de tekorten te kunnen dekken. Voor de jaren 1937, 1933 en 1939 bedraagt het aldus ontstane tekort reeds f 234.250.44 dat naar den kapi- taaldienst is overgebracht of Is opgenomen in den vorm van kasgeld. Voor kosten van werkverschaffing en steun verlening Is geraamd f 846.000. Gelden zijn uitgetrokken voor de uitbreiding van het personeel der secretarie met een adj commies, de verificatie met een klerk en de Gem. Geneesk. Dienst met een assistent-arts De kosten van den Luchtbeschermingsdienst zijn geraamd op f 6500. HEEMSTEDE Chr. Militair Tehuis. De officieele opening. Vrijdagavond had onder zeer groote belang stelling de officieele opening plaats van het Chr. Militair Tehuis, in de villa „Land en Spaarn- zicht" aan den Binnenweg 106, .waar in de toe komst het Postkantoor komt. Aanwezig waren o.a. de garnizoenscomman dant majoor van Apeldoorn, de le luit. Heins, commandant van het 6e reg. artillerie, verschil lende officier, onderofficieren manschappen, de reserve-majoor-veldprediker ds. A. Dubois van Oud-Beierland, de burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn, de heer N. Vos gem. secretaris, de inspec teur der P. T. T. uit Haarlem, Ds. G. Barger, ds. A. Dondorp, (ds. Briët wa6 verhinderd). Ver der ds. W. J. v. Elden, voorzitter van het bestuur van de Militaire Tehuizen in het district Haar lem en verschillende comité-leden van het Heemsteedsche tehuis, benevens vele genoo- digden. De voorzitter van het plaatselijk comité, de heer H. J. Voors, heette de aanwezigen welkom. Het Tehuis moet worden een plaats van onge dwongen samenkomsten voor ieder militair, die zich wil verpoozen, maar waarbij de gedachte aan Christus niet verwaarloosd zal worden. Moge de burgerij ons helpen dit huis in stand te houden, ook al zal dit eenige financieele offers kosten. Met den wensch dat het huis ook moge zijn het centrum van Godsvertrouwen, ver klaarde de voorzitter dit Chr. Militaire Tehuis voor geopend. Du garnizoenscommandant majoor van Apel doorn bracht ook namens de mannen van zijn troep dank voor wat hier tot stand was ge bracht en besloot met een drie werf hoera op het bestuur waarmee officieren en manschappen spontaan instemden. Ds. Barger sprak woorden van dank tot de breede groep van Chr. Protestanten die deze inrichting tot stand heeft gebracht. Ds. v. Elden zeidc met dankbaarheid vervuld te zijn. Moge, dit tehuis, dat als een onderdeel van het moederhuis Haarlem beschouwd mag worden, spoedig overbodig zijn (luide instem ming bij de talrijke militairen). De burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn dankte de initiatiefnemers. Ook het burgerlijk gezag is erkentelijk voor het scheppen van een gelegenheid, waar de militairen gezellig bijeen kunnen zijn. Spr. was overtuigd hier zooveel militairen van hoog tot laag bijeen te zien: „Moge u allen hier vinden een plaats, waar u even zult vergeten de be slommeringen die het militaire leven thans met zich meebrengt". Er zullen misschien nog moeilijker dagen ko men, maar laat dan uw gedachten niet enkel uit gaan naar vrouw en kinderen, maar ook naar hoogere machten die alles leiden. Ds. Dubois, veldprediker, zeide o.a. dat het bestuur heeft bedoeld dat de naam „Chr. Mili tair tehuis" meer zal zijn dan een klank. Er is hier een vader en een moeder. Ga tot hen, zeide spr. Het leven hier moet ook geschoeid zijn op het Evangelie. In deze zoo donkere dagen moet men niet alleen luisteren naar jazzmuziek. Het hoogere vindt u hier; hier zult u de kracht vinden, den moeilijken tijd door te komen. Na nog een beroep gedaan te hebben, hier dikwijls te komen, en anderen aan te sporen dat ook te doen ging ds. Dubois voor in gebed. Nadat allen een consumptie en een sigaar was aangeboden, was er gelegenheid de inrichting te bezichtigen. Beneden zijn, behalve een spreekkamertje drie aaneen sluitende groote kamers, met piano, orgel en radio en met een buffet. Boven is een ruime leeszaal, een schrijfzaal, een speelzaal, met een tafelbiljart, sjoelbakken, gelegenheid voor dam- en schaakspel enz., een studiezaal en tenslotte nog een rustig zitje op het balcon. Het tehuis is geopend op de werkdagen van 5 uur af en op Zondagen van 12 uur af. Luchtbescherming. Cursussen en een tentoonstelling. In den korten tijd van haar bestaan hefc is nauwelijks acht maanden geleden, dat zij zich officieel constitueerde heeft de af deeling Heemstede van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming reeds veel op het gebied van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen verricht. Zij nam actief deel aan de werving van personeel voor de verschillende onderdeelen van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst en organiseerde voorts tal van cursussen onder deskundige leiding (gezinsbeschermings- cursussen, instructeurs-cursusen. E.H.B.O.- cursussen, opleiding van gasverkenners en andere specialisten van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst, enz.). Dat de op Zaterdag 2 September j.l. to Heemstede gehouden luchtbeschermings oefening zulke gunstige resultaten heeft op geleverd. mag dan ook. behalve aan den voor- treffelijken arbeid van het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst en diens helpers, voor een deel stellig worden toegeschreven aan de medewerking door de afdeeling ver leend, ten aanzien van de werving en op oplei ding van het personeel. De huidige internationale verwikkelingen, welke ook voor ons land een uitermate drei gend karakter dragen, hebben het bestuur der afdeeling tot verhoogde activiteit aangezet. Het bestuur acht het in de allereerste plaats noodzakelijk, dat in den kortst mogelijken tijd, alle ingezetenen gelegenheid krijgen, zich op de hoogte te stelllen van de hoofdbe ginselen der z.g.n. ge2insbescherming. Te dien einde zullen zeer binnenkort, wijksgewtjze bijeenkomsten van ongeveer l'/a uur worden gehouden, waarin door de instructeurs der af deeling:» de door de burgerij te treffen ge- zins beschermingsmaatregelen in hoofdlijnen zullen worden besproken naar aanleiding van de aanwijzingen, welke op initiatief van het afdelingsbestuur onlangs huis aan huls bij de ingezetenen zijn verspreid. Nadere mededeelingen omtrent deze bijeenkomsten, zullen de ingezetenen bereiken langs den weg van een schriftelijk bericht dat eveneens huis aan huis zal worden bezorgd. Het bestuur hoopt ln de gelegenheid te zijn, in aansluiting aan bedoelde bijeenkomsten, voor degenen die daartoe den wensch te ken nen geven, een meer uitgebreiden gezinsbe- schermingscursus te doen houden, gevolgd door een cursus In eerste hulp bij ongeluk ken. Verder zal binnenkort in een woning aan den Binnenweg, welke daartoe welwillend werd afgestaan, een kleine tentoonstelling op lucht- beschcrminssgcbied worden gehouden, waar- men dus de practische toepassing van de ver schillende voorzieningen zal kunnen zien. Het mag onder de huidige omstandigheden wel haast overbodig heeten onze lezers op te '.vckken zich als lid bij de afdeeling aan te sluiten. Zij dienen daarmede in de eerste plaats hun eigen belang, doch ook dat der ge meenschap. Het bedrag der contributie be hoeft voor niemand een beletsel op te leveren. De leden ontvangen gratis het maandblad .Luchtgevaar" waarin tal van lezenswaardige artikelen en nuttige raadgevingen op het ge bied van de zelfbescherming worden gepu bliceerd. Men geve zich dus, voor zoover men niet reeds lid is, spoedig als lid op.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2