BURGERLIJKE STAND ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD IS UIT DE OMSTREKEN |j HEEMSTEDE Het Openbaar Onderwijs. Wordt Dinsdag voortgezet. Men deelt ons mede dat het onderwijs aan de leerlingen der drie openbare lagere scholen in deze gemeente a.s. Dinsdag zal worden voortgezet. De kinderen van de Dreefschool en van de Crayenesterschool zullen voorloopig onder wijs ontvangen in het gebouw der Bronstee- school (U.L.O.) aan den Brcnsteeweg. Zij worden daarvoor dus op genoemden dag aan die school verwacht en wel de kinderen van de Crayenesterschool om 8.45 uur voormid dags (le klas van 8.45 uur tot 11 uur) en de kinderen van de Dreefschool om 1.30 uur des namiddags (le klas van 1.30 uur tot 3.45 uur). De leerlingen der openbare school aan den Voorweg werden eveneens a.s. Dinsdag aan het gebouw dier school verwacht, de le klas om 9 uur tot 11.15 uur, de 2e, 5e en 6e klas om 8 uur en de 3e en 4e klas om 1 uur des namiddags. Dc R.-K. Scholen. Een nieuwe regeling voor de voortzetting van het onderwijs. Eenige dagen geleden was het schoolbestuur der R.K. scholen zoover, dat vastgesteld kon worden dat de leerlingen der St. Augustinus- school tijdelijk zouden worden ondergebracht in de gymnastiekzaal van de St. Anthonius. school. Maar daarvan moest weer worden afgezien, omdat ook die niet meer beschikbaar was. In samenwerking met het hoofd der R.K. Jongensschool, „de St. Aloysiusschool", heeft het schoolbestuur nu aan de Sportparklaan twee middenstandshuizen gehuurd, no. 37 en 39, waarin nu van Maandag 11 Sept. af het onderwijs, hoewel in beperkten vorm, zal voortgezet worden. Voor de week van 11 t.m. 16 Sept. zullen d:e lessen als volgt worden gegeven: St. Aloysiusschool (jongens) 910.30 le klasse, 10.4512.15 2e klasse, 912.15 de ove rige klassen. St. Augustinusschool (meisjes) 12.30 le klasse, 2.454.30 2e klasse, 14.15 overige klassen. Ook op Woensdag en Zaterdagmiddag is er dus school. Fransche lessen worden gegeven: St. Aloy siusschool: klasse 5 Maandag en Donderdag van 4.30—5.30, klasse 6 Dinsdag en Vrijdag van 4.305.30. De dagen en uren der 5e en 6e klas worden op school nader bekend gemaakt. Ook die Naaischool wordt van Maandag af in hetzelfde gebouw gehouden op de gewone uren. LUCHTBESCHERMIN G SOEFENIN GEN. Vrijdagavond hadden wederom lucht/be- schermingsoefeningen plaats. Men ging uit van de veronderstelling dat in de Rijnstraat een bominslag had plaats gehad, met het ge volg dat er 3 gewonden waren en defecten aan gas en waterleiding ontstonden. Voor vakgroep n was gemeld een bominslag met mosterdgas en 2 gewonden, en voor vak groep III, een brandend vliegtuig neergestort bij het speelterrein aan de Heemsteedsche Dreef, bij het gebouw van Openbare Werken, waaarbij voorbijgangers gewond, en de vlieg tuigbemanning gedood was. De algemeene indruk was wel, dat het werk vlot werd uitgevoerd, ook al moest het met heel primitieve verlichting geschieden. Er werd met ernst en de grootste animo gewerkt in de zware pakken van verkensters en ont- smet ter-s. Na afloop had op het Raadhuis een bespre king plaats met alle hoofden van den dienst en hun plaatsvervangers. De algemeene opvatting was, dat de alar meering zeer goed was, en dat het werk der ploegen in alle opzichten uitstekend verliep, ook al zullen nog enkele foutjes herziening noodig hebben. Van degenen, die de oefeningen bijwoonden noemen wij o.m. den burgemeester, mr. A. J. Backer, voorzitter der Ned. Vereeniging voor luchtbescherming, den heer Hackman. gas- officier en een deputatie van de Bennebroek- sche luchtbescherming. Natuurlijk was ook nu de publieke belang stelling weer zeer groot. EEN AANRIJDING. Vrijdag had op den Heerenweg hoek van Merlenlaan, een aanrijding plaats tusschen twee auto's. C. T. wonende te Heemstede kwam uit de richting Haarlem, hij wilde de Van Merlenlaan inrijden en stak daarvoor pl.m. 25 Meter van den hoek den richtingwijzer uit. Op dit oogenblik naderde achter hem een auto bestuurd door J. V. wonende te Scheveningen. V. zag blijkbaar niet dat T. links de Van Merlenlaan wilde in rijden en zou links passeeren, maar moest toen nog meer naar links uitwijken om op het laat ste oogenblik een aanrijding te voorkomen. Hij kwam daarbij met het linkerachterwiel tegen een op den hoek staanden boom, maakte toen 25 Meter verder een halve draai en kwam eerst toen tot stilstand. De auto werd zwaar beschadigd en moest met een kraanwagen worden weggesleept. De bestuurder en een inzittende dame kwa men er zonder letsel af AERDENHOUT JUBILEUM J. VAN DEN KLINKENBERG. Vrijdag herdacht de heer J. van den Klin kenberg den dag waarop hij voor 25 jaren bij de Posterijen In dienst was getreden, de eerste jaren te Overvecn en vervolgens te Aerden- hout. Reeds vroeg ln den ochtend werden bloemstukken en fruitmanden bezorgd aan zijn huis aan den Westerduinweg. Wegens afwezig heid van den beheerder van het Bijkantoor Aerdenhout ontving hij van de Directie te Haarlem, oen schriftelijke felicitatie. Van de bewoners van Aerdenhout ontving hij als cadeau een enveloppe met inhoud; van de Duindorpbuurt een schemerlamp; van het kantoorpersoneel en collega's een vulpenhou der met goud montuur. Onder de vele bezoekers die persoonlijk kwa men felicteeren was ook de heer Ffaff, oud- directeur van bot. postkantoor te Haarlem. Ook zijn oude - Eega's kwamen „Jan" geluk- wenschen, De avond werd met familie, colle ga's en vrienden gezellig doorgebracht. VOGELENZANG GOUDEN JUBILEUM H. ALBERTS. De heer H. Alberts herdacht heden den dag waarop hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de familie's Jhr. Barnaart en Jhr. Boreel op huize „Vogelenzang". De laatste veertig jaar was de heer Alberts werkzaam als jachtopzie ner. Bij collega's en vele anderen is hij zeer gezien. Aan den heer Alberts werd een stoffe lijk blijk van waardeering door de familie Bar naart aangeboden. OVERVEEN MILITAIR TEHUIS. Het kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk aan de Ramplaan heeft de beschikking gekregen over een onbewoond heerenhuis aan de Els- woutslaan, hoek Ramplaan als recreatiege legenheid voor militairen. De gelegenheid is geheel vrij van eenige kerkelijke kleur of in menging. Het huis is geopend van 's avonds 6.3010 uur, zoo noodig ook des Zaterdagmid dags en op Zondagen. Dank zij de offervaar digheid van omwonenden, kan aan de mili tairen gratis koffie en thee verstrekt worden. BLOEMENDAAL HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER OUWEHAND. Ing. J. Ouwehand, wethouder van Publieke Werken zal voortaan Maandag zijn spreekuur houden van 34 uur aan het bureau Publieke Werken, Brouwerskolkweg 2. BENNEBROEK OEFENING LUCHTBESCHERMINGSDIENST. De luchtbeschermingsdienst hield een goed geslaagde oefening. Er werd geoefend in twee groepen. Na deze afzonderlijke practische oefeningen werd gezamenlijk eenige theorie gehouden in „de Geleerde Man". Het ligt in de bedoeling deze practische oefeningen op geregelde tijden te herhalen. Allen, die wenschen toe te treden als vrij willigers tot de gasverkenningsdienst, kunnen zich daartoe opgeven bij B. en W. Toetreden kunnen zoowel mannen als vrouwen. Het ligt in de bedoeling, dat de toegetreden vrijwilligers een cursus voor gasverkennen zullen volgen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jozef, zoon van J. C. van Rooijen en C. Koelemeijer. Overleden: J. C. Kindt, oud 86 jaar, wonen de te 's-Gravenhage, verblijf houden de Stich ting Vogelenzang. HILLEGOM E. H. B. O.-OEFENING. In luchtbeschermingsverband hield de E. H. B. O. Vrijdagavond een onverwachte oefening met als onderwerp gasbommen. De oefening verliep uitstekend. ONTSPANNINGSAVOND. Voor de hier aanwezige militairen wordt he den (Zaterdag) de eerste ontspanningsavond georganiseerd. De groote pakplaats der N.V. A. C. van der Schoot wordt in een „feestzaal" her schapen; het podium bestaat uit een paktafel. Maar toch zullen de jongens zich best amusee ren, want Clinge Doorenbos zal optreden. Naar men ons mededeelde schuilen er onder de militairen verschillende goede krachten op muzikaal en ander gebied, zoodat het program ma gevarieerd zal zijn. FEESTEN ARGELAST. Met het oog op de tijdsomstandigheden gaan •de volksfeesten niet door. DF. WERKLOOSHEID STIJGT. In de afgeloopen week steeg het aantal werk- loozen van 55 tot 130, tegen verleden jaar 93. Deze plotselinge stijging houdt verband met het bericht dat Engeland voorloopig voor bloem bollen gesloten is waardoor de pakkerij naar dit land geheel werd stil gelegd. ZWEMDIPLOMA' S. Het door de H.Z.V. ingestelde zwemdiploma A werd Vrijdag in de gemeentelijke zweminrich ting behaald door de dames T. Bos G. Duijs, J. Muller, E. M. van Til, J. Roozen. M. Tent, R. van Bourgondiön en D. Brouwer. Het diploma B behaalden de dames M. War merdam, M. Th. Goemans, F. van Dijk, C. Out en C. J. van Til. PERSONALLA. De heer J. W. v. d. Laan, alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Ned. Herv. School te Boskoop. Aan Ds. A. K. Krabbe, Geref. Predikant al hier is op zijn verzoek eervol ontslag verleent^ als reserve-veldprediker bij het leger te velde. De heer J. H. L. Rijpkema is geslaagd voor het examen sergeant-majoor bij de militaire po- litie-troepen. De heer L. J. Baas, theol. candidaat is met ingang van 15 September benoemd tot hulppre diker te Zwolle. HAARLEMMERMEER GYMNASTIEK IN „DE BEURS". Het turnlokaal te Hoofddorp zal van 9 Sep tember tot 16 October in gebruik worden genomen als bergplaats van allerlei materiaal voor den luchtbeschermingsdienst. Het bstuur van de G. en A. V. „Hoofddorp" heeft besloten toch door te turnen en heeft de directie van het Beursgebouw te Hoofddorp be reid gevonden tot medewerking. Gedurende dien tijd zullen de oefeningen in de groote zaal van dit gebouw worden gehouden op de gewoone dagen en uren. MIDDENSTANDSCURSUS. De Middenstandscursus te geven door het Instituut voor Middenstands-Ontwikkeling te Hoofddorp, zal op Woensdag 13 September a.s. weer beginnen. Cursisten kunnen zich opgeven bij den secretaris, den heer C. Linthout. De uitkomsten van de teelt. 1939 een vrij goed oogstjaar. De Haarlemmermeerpolder (een oppervlakte van ongeveer 18000 hektaren) die in de rij der groote welvarende landbouwstreken in Neder land een eerste plaats inneemt heeft de kost baarste schatten van zijn vruchtbaren bodem weer voortgebracht. Op enkele late stukken na en verder met uit zonderling van de bieten en de winteraard appelen, heeft de oogst van de verschillende gewassen in dezen polder zijn beslag gekregen, terwijl hier en daar al een begin is gemaakt met de najaarswerkzaamheden, zooals ploegen, eggen en bemesten, waarbij de in het bezit van de land bouwers gebleven zwaar gebouwde paarden we der uitnemende diensten bewijzen. Omtrent de uitkomsten van den oogst werd ons van deskundige zijde het volgende medegedeeld. Het aanhoudende regenachttige weder ook nog in 't begin van Augustus deed den ver bouwers de handen wel efens naar 't hoofd brengen met de verzuchting: „wat moet er toch allemaal van terecht komen; "t kon wel eens op mislukking van den oogst uitloopen". De vrees hiervoor werd echter geheel weggenomen, door dat de ongestadige weersgesteldheid plaats maakte voor eenige weken bij uitstek ideaal oogstweder met veel zonnewarmte, die de kwa liteit van de verschillende gewassen tijdens het oogsten nog ten goede kwam. Hevige windvla gen waarmede men in voorgaande jaren in dezen polder soms zoo erg te kampen had, dat de erwtenruiters als kaartenhuisjes door elkaar rolden zijn dit jaar uitgebleven, hetgeen ook als een buitenkansje werd beschouwd. Het bin nen halen van de geoogste producten is zonder stagnatie en vlot verloopen. Ze werden meeren- deels direct in de schuren en bergen opgestapeld. In tegenstelling met voorgaande jaren, toen er nog veel van het land af gedorscht werd, heeft deze onmiddellijke bewerking thans op kleiner schaal plaats, hetgeen met de huidige tijdsom standigheden wel verband zal houden. Het is den honderden verbouwers met den oogst der gewassen dit jaar boven verwach ting wel bijzonder meegeloopen, in aanmer king genomen de omstandigheid dat men niet ten onrechte vooral veel zorg had over de op groote schaal en laat overgezaaide tarwe (eenige dui zenden hektaren) en andere gewassen, waarvan de teelt met belangrijke kosten voor extra be mesting enz. gepaard is gegaan.. De uitkomsten van de verschillende geoogste gewassen zijn goed en in sommige gevallen zelfs zeer bevredigend te noemen, zoodat 1939 wel als een vrij goed oogstjaar kan worden aangemerkt. Hier en daar in landbouwkringen werd zelfs een uitspraak gehoord, die in hoofdzaak neerkomt op deze clausule: „We hebben over den oogst niet te klagen en als we nagaan hoe 't er eerst voor stond, kunnen we gerust zeggen, dat 't nog een best oogstjaar is geworden". Ten aanzien van de resultaten der voor naamste gewassen werden ons nog de volgende gegevens verstrekt. Tarwe (het le hoofdproduct). De opbrengst van dit veel verbouwde gewas is hoewel varieerend bevredigend en levert over 't alge meen met die in voorgaande jaren, niet veel verschil op, terwijl ze gemiddeld 45 a 50 H.L. per hektare bedraagt. Er zijn wel boerderijen, waar 60 a 65 H.L. per H.A. werd gedorscht, doch dit kan wel als uitzondering worden beschouwd. Rogge, gerst en haver Ook van deze gewas sen was de opbrengst zoowel kwalitatief als kwantitatief vrij normaal. Erwten. Van dit gewas zijn de resultaten ook nog al verschillend en de opbrengsten onge veer gelijk aan die van de tarwe; alzoo bevre digend. Boonen. De opbrengst liet weinig te wen schen over. Vlas. Wijl dit gewas prachtig te velde stond, heeft de opbrengst daarmede gelijken tred gehouden. Karwij. Het beschot van dit zoo speculatieve tweejarig gewas waarvan de stand door de geleden vorstschade nogal te wenschen overliet was zeer uiteenloopend en varieerde wat de kwantiteit betreft tusschen slecht en mid delmatig. Aardappelen. De vroege soorten leverden een vrij goeden oogst op. Ook de resultaten van de latere soorten, die tot heden van de „aard appelziekte" nagenoeg niets te lijden hebben gehad, zullen wel niet tegen vallen. Bicten. Hoewel het den bieten aan regen zoo nu en dan en veel zonnewarmte niet heeft ont broken en daardoor een hoog percentage suikergehalte verwacht wordt, vertoont dit ge was toch op verschillende plaatsen veel gele bladeren. Of dit verschijnsel zijn nadeeligen in vloed op de ontwikkeling der bieten nog heeft doen gelden, zal straks bij het rooien en verwer ken wel blijken. Weilanden. De uitkomsten van den hooi oogst zijn wat de le snede betreft beneden het middelmatige gebleven. De opbrengst van de naweiden is wel iets beter, doch over 't geheel genomen, waren de resultaten van den hooi- en klaveroogst toch niet bevredigend. Boomgaarden. Aanvankelijk scheen er van de fruitteelt in Haarlemmermeer niet veel te recht te komen, doch verschillende factoren werkten mede, dat men daaromtrent in een steeds hoopvoller stemming kwam te geraken en de opbrengsten gezien de vele zwaar beladen appel- en perenboomen ten slotte toch nog meevallen. LUCHTBESCHERMING VRAAGT ALLER STEUN. Onder leiding van het hoofd van den Lucht beschermingsdienst in Haarlemmermeer en den Vakleider van de afdeeling Badhoevedorp- Schiphol is met vele vrijwilligers voor hulpver ieening een vergadering gehouden. Eén comité werd benoemd met de op dracht. stappen te doen ten einde te komen tot oprichting van de afdeeling Badhoevedorp- Schiphol van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming. In dit comité namen zit ting de heeren: H. v d. Weijden. voorzitter. H. M. Mölman Jr.. secretaris, Sloterweg 29. K. Nap. penningmeester; C. A. Luk en J. E Koek. Dit comité richt zich tot de burgerij. Hoe wel de regeering reeds in de eerste behoeften aan genees- en verbandmiddelen enz. heeft voorzien, is het Comité van oordeel dat reeds nu getracht moet worden, de voorraden, die uiteraard niet groot zijn, aan te vullen. Daar voor is geld noodig en het comité doet een dringend beroep op allen, naar vermogen reeds thans gelden beschikbaar te stellen. Eenige vrijwilligers zullen in de komende dagen een inteekenlijst bij de ingezetenen aanbieden om bijdragen in ontvangst te nemen. Elke gift, hoe gering ook is welkom en noodig. Voorts stelt het comité zich beschikbaar, om ieder naar vermogen in te lichten ten aanzien van de luchtbescherming. ZANDVOORT NED. ISRAëL. GEMEENTE. De schoolcommissie van de Israëlietische Godsdienstschool brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de nieuwe cursus 1939- 1940 begint op Zondag 17 September in school C aan den Parallelweg. JEUGDGEMEENSCHAPPENBOND. De afdeeling Zandvoort van de Jeugdge- meenschappenbond belegt Zaterdag 16 Sep tember een vergadering in gebouw Brugstraat 15, waar de plannen voor het winterseizoen bespreken zullen worden. 't STRAND GROOTENDEELS ONTRUIMD. Vroeger dan andere jaren wordt het strand ontruimd, niettegenstaande het mooie zomer weer nog eiken dag bezoekers naar Zand voort lokt. Met man en macht is er de laat ste dagen gewerkt om de vaste tenten van het strand naar de winterbergplaatsen te vervoeren. Ook het plaatsen van tenten op het kampeerterrein aan het Noorderstrand wordt niet meer toegestaan. WAARSCHUWING Op verzoek van den Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam wijst de Com missaris van Politie het publiek in het bij zonder visschers en strandloopers en opkoo- pers van met-alen op het groote gevaar van ontploffing, verbonden aan het hanteeren van zoogenaamde „gloeiingspatronen" afkom stig van zeemïjnen en dergelijke daarop ge lijkende voorwerpen. Het publiek wordt aangeraden bij het vin den van een zoodanig althans van een daar op gelijkend voorwerp den dichtstbijzijnden autoriteit te waarschuwen. VELSEN Voor ontwikkeling en ontspanning onzer militairen. Wie helpt er mee? Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: De mobilisatie heeft duizenden landgenooten uit hun omgeving gehaald, die nu, in hun onbe kende plaatsen van ons land op post staan ter bescherming van land en volk. Dat doen zij voor de veiligheid der Nederlandsche burgerij. Dus ook voor ons. Wat kunnen wij voor hen doen? Ons comité heeft vele plannen, waarvan het volgende direct kan worden uitgevoerd: Er zijn honderden burgers, die gaarne hun huizen open zetten om de militairen het gemis van de huiselijke gezelligheid zooveel mogelijk te vergoeden. Ook zijn er honderden militairen, die dit op prijs stellen en er gaarne gebruik van willen maken. Het eenige, wat ontbreekt is een centraal bu reau, dat dit werk ter hand neemt en het con tact tusschen de burgers en de militairen tot stand brengt. Het Centraal Comité stelt zich voor, een der gelijk bureau in het leven te roepen en vraagt daartoe de medewerking van de geheele bur gerij. Deze medewerking kan als volgt worden verleend: le. Door het invullen van een formulier. 2e. Door het bijwonen van een der openbare vergaderingen, die in verschillende deelen van de gemeenten Beverwijk en Velsen zullen ge houden worden en wel: voor IJmuiden-Oost: op Dinsdag 12 September a.s. des avonds 8 uur in café „Het Wapen van Velsen", Stations weg, IJmuiden-Oost; voor Beverwijk: op Woensdag 13 September a.s. des avonds 8 uur in het Kennemer Theater, Zeestraat, Be verwijk; voor IJmuiden: op Vrijdag 15 September a.s. des avonds 8 uur in café Kennemerhof, Kennemerplein, IJmuiden. In deze vergaderingen zal dit plan nader wor den uiteengezet en zal tevens gelegenheid be staan voor uitwisseling van gedachten, die over dit werk in onze gemeenten bestaan. Deze vergaderingen bieden dus een goede ge legenheid voor contact tusschen de burgerij en het comité. Wij verzoeken daarom alle burgers, die willen medewerken het verblijf onder de wapenen voor onze landgenooten zooveel moge lijk te verlichten, deze vergadering bij te wonen. Narhens het Comité, A. DEMMERS, Dr. Schuitweg 9, Beverwijk Mevr. F. BARBIERS-SEELEMEYER, IJm. P. J. BAKKER, Kennemerl. 66, IJmuiden. Pastoor J. C. DE MOEL, IJmuiden. E. BELINFANTE, Wijk aan Zee. BEVERWIJK Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana. d. van P. Hollenberg en C. Lute, Schulpstet 13. Ondertrouwd: Johannes Mattheus Zandber gen en Wilhelmina Schouten, beiden wonende te Castricum: toekomstig adres Dorpsstraat 83. Overleden: Willem Hendrik de Bruin 30 j wonende te Castricum, echtgenoot van Petronella Agatha Koremans. Feitje Bakker 68 j., wo- ennde te Enkhuïzen. De uitbetaling van kostwinners vergoeding. Op lederen Dinsdag der week. De uitbetaling van de kostwinnersvergoeding zal voortaan plaats hebben in de voormalige huishoudschool. Raadhuisstraat no. 5, op iede- ren Dinsdag der week. aanvangende op Dins dag 12 September. Deze uitbetaling geldt zoowel voor degenen, die in April j.L onder de wapenen zijn geroe pen als voor degenen, die betrokken zijn bij de voormobilisatie en de algemeene mobilisatie. Voor de regeling der uitbetaling verwijzen wij naar de uitvoerige mededeeling van den burgemeester op de eerste pagina van dit blad. EEN NOODZAKELIJKE VOORZORG. He4 bstuur van de Kennemer Oudheidkamer heeiT voorzorgsmaatregel eenige van de meest merkwaardige en waardevolle portretten en geschriften van ons plaatselijk museum in verband met de zorgvolle tijdsomstandigheden naar een veilige en brandvrije bergplaats doen overbrengen. SANTPOORT LUCHTBESCHERMING. Dinsdag a.s. houdt 't hoofd van den Luchtbe schermingsdienst in Velsen, de heer Putman Cramer, een lezing over luchtbescherming. FLORALIA. Dit jaar kon door de tijdsomstandigheden de jaarlijksche fioralia-tentoonstelling niet doorgaan. Maar wat wel doorging, was de be oordeeling der ingezonden planten door een deskundige jury, die niet alleen tevreden was over de kwaliteit dei- ingezonden planten, doch ook over het feit. dat ongeveer 2 3 der uitgereikte stekplantjes nu als volgroeide planten werden ingeleverd. De jury kwam tot de volgende conclusie: Geraniums: 1. Bep Top, 2. Wim Otto, 3. Bram v. d. Werf, 4. Hannl van Vllssingen, 5. Nellie Huiskes, 6. Annie Bakker. 7. Kees Schellinkhout. Fuchsia's: 1. Herm. Scholten, 2. Klaas Bus, 3. Bertus Bus, 4. Atie Hop. Impatiëns: 1. Sisca Erenst, 2. Piet Bonkerk, 3. Andries Zwager en Jeanne Roos, 4. Gonnie Schoon. COMITé GEVORMD. Dezer dagen meldden we de opening van een Chr. Militair Tehuis. Het comité dat tot dit doel gaarne geld. lectuur, dam-, schaak-, domino- en andere spelen in ontvangst zal nemen, is samengesteld uit de heeren G. de Jonge, voorzitter, H. Harmsen. L. Gorter, A. Markerink. D. I. Smits. Fred. O. Touber en J. Verkruysen. Het tehuis is gevestigd in één der lokalen van de Ned. Herv. Kapel aan den Pastorie- weg. fis reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Egypte verbreekt de betrekkingen met Duitschland. Eenzelfde besluit neemt Irak. De Britsche regeering is er officieel van in kennis gesteld, dat de Egyptische regeering besloten heeft de diplomatieke betrekkingen met Duitschland te verbreken. Ook de regeering van Irak heeft besloten de be trekkingen met Duitschland te verbreken. Den Duitschen gezant zijn paspoorten over handigd. Hij is met den staf van de legatie naar Syrië vertrokken. Alle Duitschers wor den uit Irak gedeporteerd. Het gezantschap van Thailan (Siam) te Parijs heeft medegedeeld, dat bij een ko ninklijke proclamatie van 5 September de neutraliteit van het land is afgekondigd. De regeering van Guatemala heeft ver klaard onvoorwaardelijk neutraal te blijven. De nieuwe regeering van Nanking heeft eveneens een verklaring van neutraliteit ten opzichte van den oorlog in Europa afgekon digd. Berichten uit Kalgan melden, dat de autonome regeering van Mongolië zich op één lijn stelt met Japan ten aanzien van den oorlog. Duitsclie duikbooten in Caraïbische Zee en Zuidelijken Atlantischen Oceaan. NEW YORK, 8 Sept. (Reuter). - De „New York Times1' meldt uit Washington, dat de regeering berichten heeft ontvangen, dat Duitsche duikbooten in de Caraïblsehe Zee en het zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan opereeren. De regeering. aldus het blad, stelt een onderzoek in teneinde er ze kerheid over te verkrijgen of deze berichten op feiten gebaseerd zijn. In eenige gevallen waren er aanwijzingen, dat de berichten juist waren. Deze situatie wordt nauwkeurig bestudeerd. Eiigelsclie verkenningsvluchten boven Duitschland. LONDEN, 8 Sept. (Reuter-ANP) Volgens een verklaring van het ministerie van voorlichting zijn vanochtend vroeg voor den vierden keer met succes verkenningsvluchten boven Duitschland gemaakt door vliegtuigen van de koninklijke luchtstrijdkrachten, die ditmaal boven een deel van Noord-Duitschland 3l/t millioen exemplaren hebben uitgestrooid van de waarschuwing aan het Duitsche volk. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat, even als de vorige malen, alle vliegtuigen veilig ir nun bases zijn teruggekeerd. Monumentale gebouwen te Haarlem. Voorzorgen tegen luclitgevaar. Er worden thans te Haarlem voorbereidingen getroffen voor het nemen van voorzorgen tegen luchtgevaar voor de monumentale gebouwen te Haarlem. De Groote- of St. Bavokerk is een van de 100 gebouwen in ons land die door de regeering zijn aangewezen om het eerst in aanmerking te ko men voor het nemen van voorzorgen. Hoe die voor dit kerkgebouw genomen moeten worden wordt thans bestudeerd door de heeren H. Kor- ringa. architect te Haarlem en J. F. Berghoef te Aalsmeer. Natuurlijk is het niet mogelijk voor zoo'n groot gebouw afdoende maatregelen te nemen. Mocht een brisantbom daarop vallen, dan zal die ongetwijfeld groote verwoestingen aanrich ten. Daartegen zijn geen voorzorgen te nemen. Tets anders is als er brandbommen daarop mochten vallen. Het groote dak, dat van hout is, moet daarvoor bijzonder tref baar worden ge acht. Nu is het noodig om zulke voorzorgen in het geval van nood te treffen dat. als de kerk door een of meer brandbommen wordt getrof fen. die tijdig onschadelijk kunnen worden ge maakt. De toren is ook van hout. maar die heeft voor bommen natuurlijk een veel geringer trefkans. Natuurlijk zijn ook nog andere voorzorgen voor de Bavo noodig. Er is te Haarlem een uitgebreide commissie van architecten samengesteld voor de verdeeling van het werk om voorzorgen te treffen voor de andere monumentale gebouwen en kerken te Haarlem. Onder die kerkgebouwen zijn ook de Rakenesserkerk en de Nieuwe Kerk. HAARLEM, 8 September Bevallen 6 September: E. 't SasKlijn, z.; A. P. van HecmsSpoor, cl.: C. G, van den NouwlandStokman, z.; 7 September- P. M. Oudendijk—van Draanen. z.; I. M. A. van Spanje—Kiewied. z.; W. Timmers—Weijers, d.; E. RIne—Wout, z.; S. van Wissen—Wil- lemse, d.; 8 September: E. van BredaKreif- sig, d.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7