Haarlem's Dagblad Polen slaan Duitsche aanvallen af Bekendmaking !Betxuupüike vmdeüagea Een Half Millioen Hagenaars. diuwit nu eert modem Woonhuis De neutrale staten getroffen in plaats Duitschland van 500.000 Hagenaars. Het Fransche legerbericht: ten Oosten van de Saar Het Belangrijkste 57c Jaargang No. 17249 Dl tg ave Lonrena Cotter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. BureauxGroote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukker^ji Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon t Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 12 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maandyi f 3.25. franco per poet f 3.55. loeee nummer* 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regel* f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel* f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje* tie rubriek. Gisteren heeft de half-millioenste Hagenaar het levenslicht aanschouwd en een dergelijke gebeurtenis verdient in deze tijden bizondere bespreking. Immers, zij behoort tot die ver schijnselen des levens die algemeen de aan dacht trekken, daarbij een plezierigen indruk maken en in den grond van de zaak van geen beteekenis zijn. Dergelijk nieuws is tegen woordig zeldzaam. De dingen die algemeene aandacht trekken zijn meerendeels het tegen deel van plezierig en zelden onbeteekenend. Voor Ludwig Johan van Straalen is de zaak wel van belang. Hij is de held van het stuk. Fortuna heeft hem al bij zijn eersten levens kreet toegelachen en de burgemeester van Den Haag heeft hem daarom begiftigd met 100. Hetgeen een nuttige start is voor een zuigeling, boven wiens maatschappelijke toe komst zich nu reeds de zwartste belasting wolken samenpakken. Slaagt hij er op den duur in die 100 in reserve te houden en ze zelfs door wijze belegging te doen uitdijen, dan zal hij niet alleen de half-millioenste maar bovendien een der slimste ingezetenen van zijn stad moeten wezen. Hetgeen van meer belang zou zijn dan dat ronde getal, dat alleen maar statistische waarde heeft. Een medewerker citeerde dezer dagen in dit blad een van de beroemde woorden van Sam Weller uit de Pickwick Papers: „Aange naam kennis te maken, mijnheer, en dat het maar van langen duur mag wezen, zooals de man tegen het bankbiljet zei". Die gedachte moge niet bij Ludwig Johan van Straalen, die nog in zalige onwetendheid omtrent de men- schenmaatschappij verkeert, zijn opgekomen .zij zal zijn vader, die het bankbiljet voor hem in ontvangst nam, in een of anderen vorm zeker geworden zijn. Die vader is siga renhandelaar. Op het keurige Plein. Buiten- landsche Zaken, Justitie, Defensie, de Hooge Raad, de Witte omgeven hem daar. Een goede cliëntèle. Niettemin zullen de biljetten van honderd gulden in zijn beroep niet bepaald binnenstroomen. Maar hij is nu gemobiliseerd, bij het regiment Jagers, en het heeft hem werkelijk buit gebracht. In jagersuniform heeft hij haar ingerekend. Dat de in grootte derde stad des lands nu al een half millioen inwoners telt stemt even tot nadenken. Burgemeester de Monchy heeft er zich erg trotsch op getoond. - Hij heeft tot den gemeenteraad gesproken over den snellen bevolkings-aanwas van de'laat ste halve eeuw, waarin Den Haag van 200.000 tot 500.000 steeg, en zelfs de hoop uitgespro ken dat het zoo door zou gaan. Moeten wij hopen dat het zoo doorgaat en de groote steden steeds vervaarlijker bevolkings-opeen- hoopingen worden? Moet Den Haag daar op hopen? Waarom eigenlijk? Is burgemeester de Monchy ervan overtuigd, dat het het beste voor den mensch is grootstedeling te zijn? Ik geloof er niets van. Zijn gezondheid, zijn liefde voor de natuur en zijn kans om van een bescheiden inkomen zoo goed mogelijk te bestaan worden er alle drie mee benadeeld. Is burgemeester de Monchy van meening dat Den Haag zich ad infinitum kan blijven uit breiden? Ik zou willen vragen: waar? Onlangs heb ik al gehoord dat de grootste afstand, die men in rechte lijn door de Haagsche stadsbebouwing kan afleggen, al 21 K.M. be draagt. Het is om te rillen. Vindt burgemeester de Monchy het, behalve uit records-overwegingen, die toch eigenlijk geen belang hebben, zoo nuttig voor het stads bestuur dat steden als maar doorgroeien? Ja, waarom dan eigenlijk? Wij hebben in het Westen onze drie grootste steden, met geza menlijk twee millioen zielen, op een terrein- strook van 100 K.M. liggen, met Haarlem (140.000), Leiden (80.000,1, Delft (35.000) en Schiedam (65.000) en ettelijke dorpen er nog tusschenin. Moet dat allemaal blijven door groeien tot het heele Westen volgebouwd is, huis aan huis, behoudens wat parkjes om hier en daar adem te scheppen? Ik wensch het Ludwig Johan van Straalen en zijn tijd- genooten, die het toch al niet makkelijk zul len hebben als zij de rekening van dezen tijd moeten betalen, niet toe. Moge wat ruimte, frissche lucht en vrije natuur hun resten Het is niet de eerste maal dat ik dit punt te berde breng. De onveranderlijke geestdrift van burgemeesters, wier gemeenten nieuwe zielen-records halen, doet mij gelooven dat het benauwende van het vooruitzicht door velen niet gevoeld wordt. En daarom kom ik er op terug. Het verheugt mij dat Amsterdam tenminste is opgehouden met aanwassen, ook al loopt het dan de griezelige kans dat Rotter dam het nog eens inhaalt en op een goeden dag onder eigen gejubel passeert. Tenslotte rest evenwel de gedachte dat de Hagenaars zoo keurig zijn. En dat we nu een half millioen zulke keurige menschen hebben. Dat is dan het eigenlijke mooie van het ge val. En misschien bedoelde burgemeester de Monchy dat wel maar wou hij het uit Haag sche correctheid niet zeggen. Dat wij het dus elders doen! ÜCocfdstad &if bombardementen- zwaat beschadigd Trekken de Duitsche troepen zich uit het gebied van Warschau terug Het Poolsche Telegraafagentschap deelt in zijn dagoverzicht, dat Maan dagavond 11 uur door Radio Warschau is uitgezonden, mede: „Alle pogingen der Duitsche troepen om de Poolsche verdedigingslinie aan Narez en Boeg te verbreken, zijn mislukt. Aanvallen van snelle gemotoriseerde af- deelingen, die ten doel hadden de verblijven en woningen in brand te steken of te vernielen worden door detachementen van de tweede linie verijdeld. Het commando te Warschau deelt mede: bij de luchtaanvallen op de hoofdstad is ongeveer 20 procent der vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Maandag is een bombardementsvliegtuig midden in de stad gevallen. Ten noorden van Warschau is de vijand teruggeslagen. Onze afdeelingen in den westelijken sector blijven de verdedi ging voorbereiden na op doeltreffende wijze slag te hebben geleverd". In het te Parijs ontvangen communiqué van het Poolsche hoofdkwartier wordt gezegd dat de Duitsche troepen zich uit de onmiddellijke buurt van Warschau terugtrekken. Volgens uit Polen te Londen ont vangen draadlooze berichten heeft Warschau in de laatste 24 uur ern stig geleden onder hevige luchtbombar dementen. De stad werd 17 maal uit de lucht aangevallen. Tot de verwoeste gebouwen behoort het Belvedère Paleis, dat beroemd is omdat Pilsoedski er heeft gewoond. Het ge bouw was ingericht als Pilsoedski- museum en werd door de Polen be schouwd als een nationaal heiligdom. Volgens een Russisch radiostation is de stad Lwow (Lemberg) verscheidene malen gebombardeerd. Gemeld werd verder, dat het Poolsche leger in de omgeving van Tsjestots- jowa en Posnan (Posen) zich met succes een weg baant naar het gros van het Pool sche leger rondom Warschau. Havas meldt uit Warschau dat bij een tegen aanval op Marymont Duitschers krijgsgevangen gemaakt zijn. Zij werden naar Warschau ge bracht en ondervraagd. Men bemerkte hierbij, dat niemand van hen wist, dat Frankrijk en Engeland Duitschland den oorlog hadden ver klaard en dat sedert een week vijandelijkheden werden gevoerd aan de westgrens. Men vond op hen nationaal-socialistische bladen, o.a. de „Völkische Beobachter", welke geheel verschil lend waren van de nummers, welke op denzelfden dag in Duitschland waren verkocht. Er is dus een speciale pers ingesteld voor de soldaten aan het front. Duitsche officieren door eigen berichtgeving misleid. Bovendien hebben de Duitsche berich ten over inneming van Warschau slacht offers gemaakt in de rijen van het Duitsche leger. Een groep Duitsche offi cieren, die meende, dat Warschau bezet was. kwam in een der voorsteden met met alle comfort, ook koelkast, vanaf 42.per maand, aan de overzijde Delftlaan, bij sta tion Bloemendaal. - Te bevr.: S. Veldkamp, v. Dortstr. 90 Tel. 16373 (Adv. ingez. Medj een auto rustig bij een barricade. Zij werden door Poolsche soldaten gevan gen genomen, voor zy van hun verbazing bekomen waren. Thorn gevallen. BERLIJN 12 September. Het Duit sche legercommando maakt bekend, dat Thorn in N.W. Polen ten Noorden van Bromberg in handen der Duitschers is gevallen. Thorn was één der steunpunten, waar door het dichttrekken van den „zak" in de Duitsche linie werd bemoeilijkt. Een bril van KEIP houden Uw oogen op peil. Gr. Houlstraal naast Luzor (Adv. Ingez. Med.) Duitsch oordeel over de Britsche blokkade: BERLIJN, 12 September. Door de publica tie van de z.g. contrabandelijst, aldus de „VölkL sche Beobachter", heeft de Britsche regeering met een brutaal cynisme het einddoel van haar „kruistocht voor de menschheid" onthuld: eor- log tegen het Duitsche volk totdat dit volledig is uitgehongerd. Om bij voorbaat iedere onduidelijkheid over den door Engeland geschapen toestand op te hef fen, stellen wij het volgende tegenover de poging van Groot-Brittannië de neutrale staten opnieuw te overweldigen: Naar onze opvatting bestaat de door Duitsch land eveneens nadrukkelijk ten deele zelfs door bijzondere ambassadeurs gegarandeerde economische neutraliteit hierin dat iedere neu trale staat zijn normale ruilverkeer ook tijdens een oorlog voortzet volgens den maatstaf van den omvang in vredestijd. Alle neutrale staten hebben dit beginsel er kend en tegenover het Rijk hun voornemen te kennen gegeven ook tegenover Duitschland vol gens dit beginsel te handelen. 2. In flagrante schending met de algemeen bindende regelen heeft Engeland zich opnieuw schuldig gemaakt aan een schending der neu- traliteitsbepalingen en daarmede de desbetref fende staten uitgedaagd tot scherpe tegenmaat regelen. 3. Hiertegenover heeft het Rijk niet alleen uit drukking gegeven aan zijn wil het warenver- keer met de neutrale staten gelijk tot nu toe voort te zetten, doch zich tegelijkertijd bereid verklaard door versterkte levering het door En geland bewerkte tekort te vervangen. Dit is het fundamenteele verschil met 1914. Engeland wil Duitschland vernietigen en treft daarbij alleen de neutrale staten. Duitschland evenwel, dat zich op ieder gebied uit eigen kracht weet te ver dedigen zal ook de neutralen er voor weten te beschermen in den Engelschen blokkade-oorlog te worden betrokken. De tijden, dat Engelsche zeeroovers het lot der wereld in hun handen hielden zijn definitief voorbij. (De 500.000ste Hagenaar is geboren). Als maar groeit de Residentie, Met haar Scheveningen-Bad, Zy krijgt zachtaan de pretentie Van een echte wereldstad. Zij moest pas twaalf jaar geleden, 't Met vierhonderdduizend doen, Nu treedt z' in de rij der steden Groeiend boven het half millioen 't Nobel ras der Hageneezen Is zoo exclusief niet meer, Om een Haegenaer te wezen Lijkt een wat getaande eer. Er rijst een bescheiden vraagje Bij een simpel rijmelaar: Krijgt het wapen van het Haagje Nu geen tweeden ooievaar? Hij lijkt voor de Residentie Gaandeweg te zwaar belast, En een befetje assistentie, Komt me voor als wel- gepast. P. GASUS. Het Fransche legercommuniqué van 11 September, uitgegeven des avonds luidt als volgt: Ondanks den vijandelijken weer stand zijn onze aanvallen voortgegaan belangrijke vorderingen te verwezen lijken op een front van ongeveer 20 K.M. ten Oosten van de Saar. Het vanochtend uitgegeven communiqué meldt dat het vannacht aan het geheele front kalm geweest is. Het woord is aan. Bovee: Als verder alles verloren is, blijft de toekomst toch be staan. Canada besteedt 100 millioen dollar voor oorlogvoering. Oorlog dient zoo snel mogelijk geëindigd, zegt McKenzie King. OTTAWA. 12 September. Het Canadeesche parlement heeft na een discussie, welke slechts 10 minuten duurde, een oorlogscrediet van 100 millioen dollar goedgekeurd. Mc. Kenzie King zeide. dat zoo snel moge lijk aan den oorlog een einde moet worden ge maakt, Honderdduizenden jongemannen ver liezen het leven op de slagvelden. Op Enge land en Frankrijk worden hevige aanvallen gedaan en ook de scheepvaart op de wereld zeeën staat aan het oorlogsgevaar bloot. „Ik verraad wel geen geheim", zoo zei McKenzie King, „als ik zeg. dat de onderzeeers zich niet alleen in de Atlantischen Oceaan bevinden, maar ook in den Stillen Oceaan opereeren. En waar de luchtvloten hedennacht zullen zijn, kan niemand zeggen". (United Press). Mr. D. REILINGH PROCUREUR-GENERAAL BIJ HET GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN 's Gravenhage, 12 Sept. Bij Kon. Besluit van 8 September is benoemd tot procureur- generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden mr. D. Reilingh Wzn., thans advocaat-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam. HET CENTRAALSTATION VAN KRAKAU, door brand totaal verwoest, na de hevige gevechten tusschen de Poolsche en Duitsche strijdkrachten om het bezit van de stad. Het stadhuis van Blieskastel, het Saar- landsclie stadje, dat bij de operaties aan het Westelijk front al eenige keeren genoemd is. Havas meldt in aansluiting op het bovenstaande: De Maandag door het Fransche hoofdkwartier gepubliceerde communiqués bevestigen, dat sedert twee dagen een belangrijke operatie wordt uitgevoerd „tusschen de Saar en Kleine Vogezen", d.w.z. in het grens gebied tusschen de stadjes Sarregue- mines en Bitche aan Fransche zijde en Blieskastel en twee bruggen aan Duitsche zijde. De operatie, waarvan reeds gesproken werd in het commu niqué van Zondagavond, speelt zich af over een front van 20 K.M. Het is dus reeds een belangrijke beweging, die de afmetingen van een eenvoudig optrek ken der voorhoede overtreft. Het schijnt, dat althans op dit deel van het westelijk front de phaze van slaagsraken is gevolgd op die van contact en nadering. Opgemerkt moet worden, dat de Fransche troepen nog ver van de eigenlijke Siegfriedlinie verwijderd zijn, hoe wel in dit gebied ten oosten van de Saar deze linie niet zoo ver van de grens ligt als in het gedeelte ten westen van de Saarstreek, waar de afstand tusschen de Fransche en Duitsche versterkte linies bijna twintig K.M. bedraagt. De vijandelijke tegenaanvallen en de aflei dingsmanoeuvre, die in den sector langs de Moezel werd ondernomen, hebben ten doel zoo lang mogelijk het moment uit te stellen, waarop de Fransche troepen in staat zullen zijn den muur van de eigenlijke Siegfriedlinie doel treffend aan te vallen. Aan liet westelijk front zullen dus zelfs de operaties op groote schaal langen tijd het kenmerk van een reus- achtigen fortificatieoorlog behouden. Drijvende mijnen gemeld. 'S-GRAVÈNHAGE, 12'SEPTEMBER. Te 10.30 uur werden in de Vliestroom drij vende mijnen gemeld. In Texelstroom bij Oude Schild zijn twee drijvende mijnen gemeld, welke door marinevaartuigen worden gevolgd. De Duitschers bezetten Posen. Gnesen en Holiensalza. BERLIJN, 12 September. Het opper commando deelt mede, dat Posen, Gne sen, Hohensalza en tal van andere ste den in dat district gevallen zijn, zoodat Duitschland thans 't geheele gebied, dat het voor den wereldoorlog bezat, her overd heeft. (United Press). Het Bestuur der loterij ten bate van „Bredcrodeduin", de lighallen der Haarl. Ver. t. bestr. der tubercu lose, brengt ter algemeene kennis dat de verloting gewoon doorgang zal vinden. Indien eenigszins moge lijk zal de trekking plaats vinden op den vastgestclden datum, 5 October a.s., ten overstaan van Notaris J. WILDSCHUT. Het Bestuur hoopt en vertrouwt wederom de medewerking te mogen ontvangen van alle inwoners van Haarlem en Omstreken voor het sla gen der loterij. De tijdsomstandig heden maken volkomen mobilisatie der strijdkrachten in den strijd tegen de t.b.c. dringend noodzakelijk. De oorlog van 1914 heeft bewezen dat de tuberculose in dergelijke tijden waak zaam is haar aantal slachtoffers te vergrooten. Vooral op hen. die nog geen nadeel van de mobilisatie ondervinden, doet het bestuur een beroep extra steun te verleenen. Als belooning voor deze goede daad wachten 500 schitterende prijzen en 200 lustrum-prijzen, be staande uit zilveren bladwijzers. De loten kosten ƒ1.— per stuk. Franco toezending na overschrijving op de postrekening der Ver. t. bestr. der tuberculose, No. 119600. (De verloting is goedgek. bij Min. besl. van 14-6-'39, No. 1116.) (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pa*. Een verbetering op onderwijsgebied te Haarlem. Meer dan 100 sollicitanten voor gemeente ontvanger te Haarlem. BINNENLAND. De kostwinnersvergoeding voor militairen zal worden verhoogd. 2 Den Haag heeft 500.000 inwoners. 3 BUITENLAND. Anthony Eden constateerde in zijn radio rede van Maandagavond dat geen com promis met het Htiler-bcwind mogelijk is. 4 Een Fransche repliek op Goerings jongste rede. 5 Opnieuw heeft een Nederlandsch schip de bemanning van een Britsch vaartuig ge red. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Een half millioen Hagenaars. 1 v. H.: Het zwambad. 3 Van onzen correspondent te Rome: Italië, het vraagteeken in de Europeeschc crisis. 4 Berlijnsche correspondentie: Duitschland blijft hopen op spoedlgen vrede. 4 Van een deskundigen medewerker: De groote oorlog. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 8

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1