Kostwinnersvergoeding uïoxdt vetfïoogd WEERBERICHT MODESHOW, DuUscA oorlogsschip mifii gefoopea? AGENDA Duifschland gaat een „teqenbCokkade," voeren. De moeilijkheden bloembollenbedrijf. het Ochtendbeurs Amsterdam TYPIST(E) STENO TYPISTE) BOEKH. c A TALEN INST.PONT hulpteekenaar DINSDAG 12 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Verleening van verlof in zicht? BIJ de Regeering zijn, naar de Regeeringspersdienst meldt, eenige maatregelen in voorbereiding, welke strekken om de maatschappelijke zorgen van de buitengewoon onder de wapenen geroepen dienstplichtigen zooveel mogelijk te verlichten. Daartoe zal o.a. het bedrag, dat ten hoogste aan kostwinnersvergoeding kan worden toegekend, van 2.50 op 3.per dag worden gebracht, terwijl in bijzondere gevallen het bedrag van 3.met machtiging van den Minister van Defensie nog eenigermate zal mogen worden overschreden. Voorts is een regeling te wachten, welke beoogt steun te ver- leenen aan diegenen, die door opkomst in militairen dienst in onoverkomelijke moeilijkheden zijn geraakt en met toekenning van kostwinnersvergoeding niet of niet voldoende geholpen zijn. Een verlofregeling is in voorbereiding. Men moet echter nagaan in hoeverre de toestand het verleenen van verlof toelaat. En in elk geval kan slechts op beperkte schaal verlof worden verleend. Bovenstaande wil niet zeggen, dat alle ver goedingen verhooging zullen ondergaan, maar dal in sommige gevallen, waarin thans reeds f 2.50 per dag aan vergoeding wordt genoten, doch waarin dit bedrag niet voldoende blijkt in verband met den achteruitgang van de gezins inkomsten, en b.v. in verband met de grootte van het gezin, de vergoeding kan worden ver hoogd. Verder zal de verhooging soms noodig blijken ten aanzien van gezinnen, die in het buitenland verblijf houden, daar in verschillen de streken in het buitenland een andere maat staf voor levensonderhoud moet gelden dan hier te lande. Hulp van particulieren gevraagd. De regeering heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens bereid gevonden zich met de uitvoe ring van de regeling inzake steun aan hen, die door het opkomen in militairen dienst in on overkomelijke moeilijkheden zijn geraakt, met kostwinnersvergoeding niet of niet voldoen de zijn geholpen, te belasten. Daar deze vereeni ging voor dit doel niet over voldoende geldmid delen beschikt, heeft de regeering haar een ze ker bedrag aan subsidie toegezegd met de be paling, dat deze subsidie zal worden verhoogd met een gelijk bedrag als de vereeniging van andere zijde aan bijdragen mocht ontvangen. Wanneer dus iemand de vereeniging steunt, hetzij met f 100, hetzij met een kwartje of een dubbeltje, kan hij er op rekenen, dat het rijk er evenveel bijlegt. Het adres van de vereeni ging is: Amsterdam-C., Weteringschans 96, te wijl het nummer van de postrekeing is 12459. Verlof in voorbereiding. Een verlofregeling is eveneens in voorbereiding, doch eerst moet nog wor den nagegaan, in hoeverre de toe stand het verleenen van verlof gedoogt. Voorshands zal het verlof in elk geval slechts op beperkte schaal kunnen wor den verleend. De regeering hoopt, gelei delijk eenige uitbreiding aan het verlof te kunnen geven. Het ls van belang, dat afgescheiden van deze regeeringsmaatregelen ook van parti culiere zijde alles in het werk wordt gesteld om de moeilijkheden en zorgen, welke op de schou ders van de gemobiliséerden of van hun ge zinnen rusten, zooveel mogelijk te helpen ver lichten. Uit maatschappelijk oogpunt is het gewenscht, dat de plaatsen, die als ge volg van de mobilisatie zijn opengeval len, weder geheel worden bezet. De re geering heeft in dit verband met groote waardeering vernomen, dat zeer vele werkgevers hun onder de wapenen ge roepen personeel niet of althans slechts tijdelijk hebben ontslagen en de open gevallen plaatsen ook slechts tijdelijk hebben doen bezetten door niet-gemo- biliseerden, opdat de gemobiliseerden, wanneer zij- weder uit dienst komen, in hun oude betrekking kunnen terug- keeren. Bovendien hebben vele werkgevers het verschil tusschen loon en kostwin nersvergoeding geheel of voor een deel weggenomen door het toekennen van een toeslag. De regeering beseft volkomen, dat niet alle werkgevers aldus kunnen handelen, met name niet zij, die ten gevolge van de algemeene mo bilisatie zélf in min of meer groote moeilijkheden zijn komen te verkeeren. Echter moge de regee ring een opwekking richten tot alle werkgevers die tot heden in dit opzicht hun standpunt nog niet hebben bepaald, om ten behoeve van onze gemobiliseerden zóó ver te gaan, als in ver band met hun eigen omstandigheden mogelijk wordt geacht. Ook het publiek kan onder de huidige om standigheden steun aan gemobiliseerden ver teenen. Vele zaken kunnen in stand worden ge houden, indien men eenige inschikkelijkheid be toont, bijvoorbeeld door waren, welke anders aan huis worden bezorgd, zelf af te halen of te doen afhalen. In sommige zaken blijft de echt- genoote van den gemobiliseerde achter, die niet in staat is het bedrijf gaande te houden, terwijl hulp niet is te verkrijgen of niet kan worden betaald. Hier kan alleen uitkomst worden ge bracht, wanneer anderen die over vrijen tijd beschikken belangeloos de behulpzame hand bieden. De regeering doet een beroep op iedereen, die daartoe in staat is, om te doen wat in zijn vermogen ligt om de zor gen van de gemobiliseerden te helpen verlichten. op een Naar Havas meldt meent men te Malmö te weten dat Zondagmiddag een Duitsche oorlogsbodem, welke op voile zee patrouilleerde, op een mijn is ge- loopen. Een krachtige ontploffing werd gehoord en een enorme waterkolom spoot omhoog Men maakt hieruit op. dat de minutic aan boord is ontploft. Ciano ontvangt don Engelschen ambassadeur. De Italiaansche minister van buitenland - sche zaken, graaf Clano, heeft Maandagavond den Engelschen ambassadeur, Sir Percy Lorl ralne, in het Palazzo Chigi ontvangen voor een onderhoud, dat drie kwartier duurde. Heden: DINSDAG 12 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 u Luxor Theater: „De Citadel", 2.30, 7 en 9.15 u Rembrandt Theater: „Neen, mijn dochter neen" Op het tooneel: „7 Schah-Zenan" 2.30, 7 en 9.15 u. Palace Familie Theater: „De hond van Bas- kervllles" cn „Altijd die vrouw", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Drie handige meisjes worden groot", geprolongeerd. 2.30 en 7 en 9.15 uur. Moviac: „De detective", 7.15 tot 11.30 door loopend. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 uur. WOENSDAG 13 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen des middags en de.' avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. Smuts richt zich tot het Zuid-Afrikaansche volk. „Het Britsche Rijk onze beste vriend in een gevaarlijke wereld." De eerste minister der Zuid-Afrikaanschc Unie generaal Smuts, zegt in een speciale bood- ;chap aan het Zuid-Afrikaansche volk, dat de beslissing of deelgenomen zou worden aan den oorlog, genomen is door de meerderheid in het parlement in het belang van het land. „Ik heb de krachtige overtuiging", zoo voegt Smuts hier aan toe, „dat dit geen gelegenheid is, waarin wij ónze afgescheidenheid ten toon moeten spreiden van het Britsche gemeenebest van volken. Onze beste vrienden in een gevaarlijke wereld is het Britsche gemeenebest. Engeland in het bijzonder heeft gedurende een generatie aan Zuid Afrika groote hulpvaardigheid betoond. Besef van we- derzijdsche gevoelens is ontstaan, hetgeen diep en onherroepelijk verloren zou gaan, wanneei wij thans in dit uur des gevaars onze afgeschei denheid naar voren zouden brengen. Losmaking van het Gemeenebest in het huidig tijdsgewriclv zou een smet brengen op onzen goeden naam welke i de tyd niet zou uitwisschen". In zijn boodschap zegt Smuts verder nog, da1 de Zuid Afrikaansche regeering zich niet voor stelt strijdkrachten op de been te brengen, welke, over zee gezonden zouden worden, om in Europ:. te strijden. De rol van Zuid Afrika zal beperk', worden tot bescherming van de Zuid Afrikaan sche Unie en haar belangen, met inbegrip van Zuid West Afrika. Vrouwelijk personeel bij de Engelsche marine-reserve. Duizenden vrouwen zullen binnenkort de mannelijke werkkrachten kunnen vervangen. Het Britsche ministerie van voorlichting ver klaart, dat 1114 vrouwelijke officieren en min deren van de koninklijke marine thans tewerk zijn gesteld in verschillende der voornaamste marine-havens. Dit personeel had in vredestijd een zekere opleiding genoten. Er zijn nog meer vrouwen in opleiding en men verwacht, dat bin nenkort duizenden vrouwen de plaats zullen innemen van mannelijk marine-personeeL Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwakke tot matigen Zuid-Westelij ken tot Zuid-Oostelijken, later wellicht Oostelijke wind. Betrokken tot zwaar of half bewolkt. Aanvankelijk nog re genbuien. Weinig verandering in tem peratuur. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren 65 F. Laagste hedennacht 60 F. Hoogste heden 62 F. Het gebied van hoogen luchtdruk ligt van morgen over Scandinavië en verplaatst zich in zuidelijke richting. Het wordt gevolgd door een depressie, die gisteren en vannacht bij IJsland groote luchtdrukdalingen veroorzaak te. Vooral in het westen van dit eiland is veel regen gevallen. Vestmanoer meldt 43 en Isafjord 22 mm. In Scandinavië werd het over het algemeen kouder, in Saerna daalde de temperatuur tijdens mist onder vriespunt. De depressie, die gisteren over de Noordzee lag, ligt thans over ons land en bracht van nacht veel regen. Bij de Azoren blijft de luchtdruk hoog. Over Spanje en het westelijk Middelland- sche Zee-gebied ligt een vlakke depressie, welke daar geen regen van beteekenis bracht. In het binnenland van Spanje is de tempe ratuur zeer hoog. Hoogste barometerstand 1024.1 mbar. te Saerna. Laagste barometerstand 997.3 mbar. te Isafjord. BAROMETERSTAND: Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 759 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333 Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141 HOOG WATER TE ZANDVOORT Voor fietsers en wandelaars. Woensdag v.m. 3:18 uur; nam. 15.39 uur Strand berijdbaar van 8.0013.30 uur. WEILL-VAN DER LAAN DONDERDAG 14 SEPTEMBER, in HOTEL FUNCKLER, KRUIS- STRAAT. - Kaarten aan te vra gen t/m. Woensdag 13 Sept.: WEILL ZN., Barteljoris- straat 26-28, Maison W. G. v. d. LAAN, Barteljorisstraat 6. Publicatie van confraban- delijsf aangekondigd. Het blad schrijft in dit verband o.m. het volgende: „De strijd van Engeland met de scherpste vormen van den economischen oorlog tegen Duitschland heeft in enkele dagen zoo'n vorm aangenomen, dat Duitschland tegen Enge land de vrijheid der neutralen verdedigt. En geland wil eenvoudig den neutralen staten de ook voor de bevolking van deze staten noo- dige toevoer van industrieele grondstoffen afsluiten. De tegenstand der neutralen is ech ter essentieel harder dan in 1914. Bovendien heeft Duitschland besloten de neutralen met alle slechts mogelijke middelen in hun strijd tegen de Engelsche rechtsschendingen te steunen. De neutrale staten die uit Duitsch land tot dusverre steenkool hebben gekregen, zullen deze in dezelfde hoeveelheid blijven krijgen. Duitschland zal dus ook, wanneer En geland den neutralen staten bij succesvollen tegen stand tegen de rechtsinbreuk den in voer van Engelsche steenkool mocht weige ren, de voor den neutrale staten in aanmerking komende negen millioen steenkool leveren. Tevens zullen de Poolsche leveranties van zes millioen ton steenkool aan de neutralen voort duren. Duitschland is in den het door En geland opgedrongen economischen oorlog in staat niet alleen iederen druk van een Engelsche blokkade en iederen vorm van den Engelschen hongeroorlog te doorstaan, maar met dezelfde middelen te beantwoorden. Duitschland zal een dezer dagen zijn eigen contrabandelijst publiceeren en onder den door Engeland uitgeoefenden dwang ook le vensmiddelen opnemen. Langs anderen weg kan de rechtsinbreuk, die Engeland begaat door den druk op de neutralen, niet bestreden worden." De „Berliner Nachtausgabe" kondigt aan, dat in de eerstvolgende dagen een Duitsche lijst van contrabandegoederen zal worden ge publiceerd. m (Adv. Ingez. Med.) Fransche consul-generaal werd tien dagen te Dantzig vast gehouden. Thans te Riga aangekomen. Üit Parijs wordt vernomen dat de consul- generaal van Frankrijk te Dantzig, De la Tournelle, die tien dagen te Koningsbergen werd vastgehouden, te Riga is aangekomen. Japansclie minister herinnert aan den wereldoorlog. „Duitschland leed niet alleen een militaire nederlaag." De Japansche minister van Justitie, Miyagi heeft, naar Reuter meldt, tegenover vertegen woordigers van de pers een waarschuwing aan het Japansche volk uitgesproken, om te den ken aan Duitschland's nederlaag in den vori- gen oorlog. De minister legde er den nadruk op, dat de Duitsche nederlaag niet strikt mili tair was. In het laatste deel van den vorigen oorlog, zoo verklaarde Miyagi, liep de distri butie van levensmiddelen in Duitschland on der economischen druk niet vlot en werd het leven van het volk onzeker. Op dat oogenblik begonnen Groot Brittannië en Rusland hun gedachtenoorlog" tegen Duitschland en on danks het feit, dat Duitschland schitterende oorlogsresultaten behaalde, werd het ten slotte vernietigd. Dit geschiedde 25 jaar ge leden, zoo verklaarde Miyagi en het volk van Japan moet dit duidelijk voor den geest hou den om zich voor te bereiden op een crisis periode. Invoernoodwet heden in werking getreden. De wet van 9 September 1939, staatsblad 639 r., houdende regelen met betrekking tot den Invoer van goederen ln tijden van oorlog oorlogsgevaar of andere buitengewone omstan digheden (invoernoodwet 1939) is Maandag avond afgekondigd en dus heden in werking getreden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.61—7.63 Berlijn 6667 Parijs 4.27V2—4 3214 Brussel 32.3032.35 Zwitserland 42.5542.60 New York 1.88 3/8 12.— uur Londen 7.6214 Berlijn 66.50 Parijs 4.30 Brussel 32—3214 Zwitserland 42.5714 Kopenhagen 36.30 Stockholm 44.90 Oslo 42.65 New York 1.88 3/8 Italië: Reislire 9.95 Vrije lire 8.85 Bankpapier 6.50. Scandinavische landen en Amerika vormen lichtpunten. De moeilijkheden die uit de internationale situatie voor het bloembollenbedrijf voortsprui ten zijn nog niet te overzien. Wat de dag van mórgen brengen zal? Niemand weet het. Daar om is het ook onjuist om nu reeds op de feiten vooruit te loopen. Geregeld vinden besprekin gen van vooraanstaande personen uit de ver schillende organisaties plaats en men tracht zich telkens zoo goed mogelijk aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. De toestand is op het oogenblik zoo, dat En geland en Frankrijk voor den invoer van bloem bollen gesloten zijn. Engeland heeft den invoer verboden en naar Frankrijk kan men niet uit voeren daar de benoodigde licenties door de Fransche regeering niet worden verstrekt. Prac- tisch komt dit dus op een invoerverbod neer. Naar alle waarschijnlijkheid zal dezer dagen met den uitvoer naar Duitschland weer een aanvang worden gemaakt. De volgende week verwacht men wel iets naders over de regeling der beta lingen te kunnen vernemen. Van de oorlogvoerende landen is Duitschland dus het eenige, dat den invoer niet heeft verbo den of onmogelijk heeft gemaakt. De bloembollen bestemd voor de Scandina vische landen en voor Amerika zijn voor het grootste gedeelte reeds verzonden. Met de ver zending van het resteerende gedeelte gaat men gewoon door. Zeer binnenkort zullen dus, naar men hoopt, alle bloembollen naar deze landen verzonden zijn. De grootste slag die het vak tot dusver heeft getroffen is ongetwijfeld het invoerverbod van Engeland. Naar dit land werd vorig jaar zelfs meer dan de helft van den geheelen export uit gevoerd. Het Lager Onderwijs te Haarlem. Er komt verbetering. In aansluiting op onze reeds eerder gedane mededeelingen over het Lager Onderwijs te Haarlem kunnen wij berichten dat Maandag reeds eenige scholen de deuren heropend heb ben. Ook heden zijn er eenige weer beschikbaar gekomen voor het onderwijs. Zoo zal het in het overige deel van deze week voortgaan. Er wordt met kracht gewerkt om de weer open gekomen scholen te reinigen opdat de kinderen en onder wijzers er weer kunnen binnen komen. Deze week wordt nog alleen les gegeven aan de kinderen van de 3e 4e, 5e, 6e en 7e klassen en dan gedurende een halven dag. De volgende week wordt ook weer onderwijs gegeven aan kinderen van de le en 2e klasse, zoodat dan weer alle kinderen de scholen be zoeken, maar voorloopig nog alleen een halven dag. Omdat slechts een deel der scholen be schikbaar is worden de kinderen over die scho len verdeeld. De eene groep krijgt 's morgens les, de andere 's middags. Gemeente-ontvanger te Haarlem. Meer dan honderd sollicitanten. Voor de vacature van gemeente-ontvanger tfe Haarlem hebben zich meer dan honderd sollici tanten aangemeld. Het college van B. en W. heeft nog geen voor dracht voor den raad samengesteld maar de ver wachting is, dat die wel binnenkort te verwach ten is. Minder suiker. Burgerij moet daarmede rekening houden. Een winkelier (kruidenier) yerzocht er onze aandacht op te vestigen, dat winkeliers door de Centrale Suiker Mij. slechts 3/4 toe gewezen krijgen van de hoeveelheid suiker die zij in September 1938 omzetten. Wanneer het publiek dit weet, aldus deze winkelier, zal het begrijpen, waarom het van de kruideniers slechts een beperkte hoeveelheid suiker kan krijgen en dus minder klagen. Tot zoover deze winkelier. Wij hebben nog nader geïnformeerd bij een grossier, die ons bevestigde dat inderdaad de winkeliers slechts 3/4 van de hoeveelheid sui ker die zij in September 1938 omzetten, ont vangen en dat de Centrale Suiker Maat schappij zeer nauwkeurig hierop toeziet. OVERTREDING PRIJSOPDRIJVINGSWET. De Haarlemsche politie heeft Maandag proces-verbaal opgemaakt tegen een 51-jari- gen schoenenwinkelier en tegen een 50-jari gen koopman uit Amsterdam wegens over treding van de Prijsopdrijvingswet. Van laatstgenoemde werden elf rijwielbanden in genomen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Oil ie 350—353 H.V.A. 450—452 Ned. Ind. Suiker Unie 247—248 Vergde Vorstenl. 110—113 Amst. Rubber 252255 Phiips 163 A/K.U. 321/2—33 Unielever 107109 Interc. rubber 5145 5/8 Rotterd. Llcyd 140 Java-China-Japan lijn 136140 Ned. Scheepvaart Unie 1531,2157. Konkl. Ned. Stoomboot Mij 160. Holland-Amerika lijn 141144 Beth. Steel 76V2—80'/2 U. S. Steel 60 3/4—64*4 Republic Steel 2425 Anaconda 31 3/432*/2 Shell 14 5/16—14 9/16 Tidewater Ass. Oil 12 1/1612 3/8. United St. Leather 7 3/4—7 7/8 North Am. Aviation 17173/4 Kennecot Copper 3814 North American Rayon 1914 DE OPVOLGING VAN DR. VAN DEN TEMPEL IN DE TWEEDE KAMER. Naar wij vernemen heeft de heer ir. J. W. Albarda, die benoemd was tot opvolger van dr. J. van den Tempel in de Tweede Kamer, voor deze benoeming bedankt. De volgende candidaat is de heer J .G. Suurhoff die werkzaam is op het bureau van het N.V.V. te Amsterdam. opleid, met spec, daar voor vervaard, gram- mofoonpl. Lesgeld f 10. Aanv. 14 en 18 Sept. B benevens beginselen Nederl. Hand. Corresp. dagcursus 4 mnd. avondcursus 6 mnd. Opleid, ex. Merc. e. d. clubl. 4.50 p. maand. Aanvang 14 Sept. IEngelsch aanv. 15 Sept. Duitsch 19 Nederl. 20 Opleiding ex. Merc. e.d. clubl. f 4.50 p. maand. Prosp. gratis. Oude Gracht 71 Nette Werkster voor kantoor en magazijn, 1 dag per week. Aanm. Kousenfabriek Hin N.V., Zijlweg Haarlem Brood- en Banketbakkerij. FLINKE JUFFROUWEN gevr., ook voor 2 zusters of 1. d. met vak bekend, v. g. g. v. Br. no. 2245 bur. van dit blad Verkoopster (Pedicure) Schoenbranche. Br. no. 2246 bur. van dit blad Gevraagd voor direct bekw. machinestiksters en handwerksters, voor dames- en kindermantels. Aanm. Baan 5, Zandvoort-Bad Gevraagd 2 nette aank. BEDIENDEN en WINKELJUFFROUW Filiaal V. AMERONGEN, Bloe- mend.weg 18, Bloemendaal. TANDARTS zeer ervaren, geen Mij .lid, be schikbaar voor Associatie of an derszins. Br. no. 2242 bur. van dit blad Technisch Bureau vraagt Br. met voll. inl. ond. no. 2240 bur. van dit blad Loopjongen gevraagd, niet ouder dan 16 jr. Apotheek Klinkhamer, Ko ninginneweg 69. Loopjongen gevr, voor vragen en bezorgen. Leeft. 15 a 16 j. v. Gooi, v. Nes straat 78 HaarL Nr<t Gem. Concertgebouw INKWARTIERING MILITAIRE! OPGEHEVEN Alle zalen zijn Zaterdag 16 deze grondig schoongemaakt en wee disponibel. Telef. 1137 Dalton-Instituut Secr.: Junoplantsoen 19 Opleiding alle Practijkdiploma' Leermidd. gratis. 50 ct. p. lesuu Gevraagd een flinke BANKETBAKKERSBEDIENDE boven 18 jaar. Maison Hoeboe; Wilhelminaplein 19. Heemstedi Gevraagd per 1 Oct. a.s. in om geving v. Haarlem in rustig ge; GEMEUB. SUITE m. gebr. v. badk., tel. en garagf Goede tramverbindingen. Br. n< 2244 bur. van dit blad Wegens sterfgeval HUUROVERNAME AANGEBODEN tot 1 Juni 1940 van perceel Jai Gijzenkade 69. Lichtinstall. gra tis overn. Adres Brouwersstraa 1 rood. Dalton-Instituut Secr.: Junoplantsoen 19 Alg. Ontw., Talen, Boekh., Kefc enz. Leerm. gratis, 30 ct. p. lest TE KOOP v. elk aann. bod 2 pers. maho- nieh. ledikant, wascht. en i nachtkastjes. Kleverlaan S4 BloemendaaL

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2