Ocvdag) Jjiansche cepiiek op QoecUtg-'s De Groote RUSSISCHE EXPORT STERK DALEND DINSDAG i2 SfiPTkMBEf i93S H A A R L E M'S DAGBLAD Strategische beschouwing Het verloop van den strijd in Polen (Van een deskundigen medewerker) In een vorig artikel werd aangegeven, dat als aanvalsrichtingen voor de Duitsche weer macht in aanmerking kwamen: Opper Silezië-Lodz-Warschau; Posen-Kutno-Warschau Neidenburg-Mlawa-Ciechanow-Warschau. Een korte beschouwing over elk van deze richtingen moge hieronder volgen. De richting Posen-Warschau is de minst gunstige. Niet alleen is de af te leggen weg dan de langste (pl.m. 350 km.) doch bovendien biedt deze richting de minste operatieve mo gelijkheden. Zou n.l. bij den opmarsch in O. richting op de Poolsche hoofdkrachten worden gestooten, dan zal deze operatie vermoedelijk leiden tot een zuiver frontaal geleverden slag. Nu kleven aan frontaanvallen de nadeelen, dat deze over het algemeen een zeer sterken inzet van personeel en materieel vorderen en een langzaam verloop hebben. Hebben front- aanvallen succes, dan wordt meestal slechts een gewoon terugdringen van den vijand be reikt. Frontaal geleverde slagen brengen daar door bijna nimmer beslissende successen. Een offensief, ingezet op een breed front volgens de richting Silezië-Lodz leidt naar Warschau en de boven-Weichsel. De hiertoe af te leggen afstand bedraagt pl.m. 250 k.m. Behalve de Warthe en in het Z. gedeelte de Piliza en het gebergte van de Lysa Gora wor den op dezen opmarschweg geen natuurlijke hindernissen aangetroffen. Ook aan deze richting kleeft echter het nadeel dat bij een overwinning op W. van de Weichsel staande Poolsche hoofdkrachten vermoedelijk slechts een frontaal terugdringen en geen beslissend succes zal worden verkregen. Een stoot uit Oost-Pruisen tegen de Weich sel beneden Warschau en tegen de Narew en Bug heeft het voordeel dat deze op de snelste wijze naar de Poolsche hoofdstad leidt en bo vendien gericht is tegen flank en rug van eventueel W. van de Weichsel opereerende Poolsche krachten. Een nadeel van deze aan valsrichting is echter dat de hiervoren ge noemde niet onaanzienlijke waterlijnen moe ten worden overschreden. In het bijzonder krijgt de stoot uit Oost- Pruisen echter beteekenis, wanneer deze wordt uitgevoerd in samenwerking met een aanval uit Opper-Silezië. Zou de aanvalsgroep uit Silezië er 11.I. in slagen om W. van de Weichsel in contact te komen met de Poolsche hoofdkrachten en deze te slaan of alleen maar vast te houden en zou tegelijkertijd de uit Oost-Pruisen komende groep erin slagen om den opmarsch tot diep in den rug van de strijdende Poolsche hoofdmacht voort te zet ten, dan zou hiermee de mogelijkheid voor het slaan van een werkelijken vernietigingsslag zijn geschapen. Bovendien zou dan geheel West-Polen, welhaast zonder eenige actie, als een rijpe appel in Duitsche hand vallen. Het is dan ook de combinatie van deze 2 aanvals richtingen, welke door de Duitsche legerlei ding voor den inzet van de hoofdactie is ge kozen. De aanval tegen de flank, welke zoo lang het denken van den Duitschen generalen staf heeft beheerscht, is daarmee ook thans weer tot nieuw leven gewekt. Op welke wijze kunnen de Polen aan deze gevaren tegemoet komen? Hoewel de Duitsche opmarsch uit Opper- Silezië en Oost Pruisen voor Duitschland uit eindelijk het meeste succes belooft, zijn aan de uitvoering echter ook gevaren verbonden. Zij dwingt n.l. de Duitsche legerleiding om haar krachten aanvankelijk over twee ver uit een gelegen operatietooneelen te verdeelen De afstand van Opper-Silezië tot Oost Pruisen bedraagt in rechte lijn pl.m. 350 km. Staat Duitschland al zoo in het groot tegenover de geallieerden op de binnenlijnen: op het Oos telijke óperatietooneel heeft Polen ditzelfde voordeel tegenover de gescheiden Duitsche legermacht. Hiermee is voor Polen als eerste de mogelijkheid geopend om zich met verza melde krachten achtereenvolgens op de ge scheiden tegenstanders te werpen, teneinde te trachten om deze na elkaar vernietigend te slaan. Een tweede mogelijkheid voor Polen bestaat om W. van Warschau een defensieve opstel ling in te nemen teneinde onder dekking van de hoofdstad aan den Duitschen opmarsch paal en perk te stellen. Vanzelfsprekend moe ten dan echter tevens maatregelen worden genomen ter dekking van de N. flank, hetwelk b.v. zou kunnen geschieden door het innemen van een opstelling achter de Narew of Bul Het nadeel van deze opstelling is echter dat het Poolsche leger in zoodanig geval moet strijden met een breede rivier in den rug en een van huis uit bedreigde flank. Is zulks in normale gevallen met het oog op een even- tueelen terugtocht al zeer gevaarlijk, zeker is dit het geval wanneer de tegenstander be schikt over een luchtmacht welke het lucht ruim beheerscht en zoo actief optreedt als de Duitsche luchtvloot gedurende de laatste da gen heeft gedaan. Tenslotte hebben de Polen de mogelijkheid om van den aanvang af een opstelling op den O. Weichseloever in te nemen. Als bezwaar van deze oplossing moet wor den aangemerkt, dat bijna zonder strijd zeer belangrijke gebiedsdeelen in handen van den vijand worden gelaten. Het voordeel echter is gelegen in het feit, dat het dan voor de Duit sche weermacht onmogelijk zal zijn om de Poolsche weermacht op korten termijn uit het veld te slaan. Na het bereiken van de Weichsel zullen dan waarschijnlijk nieuwe tijdroovende opératies moeten worden opge zet. Beschouwen wij thans hetgeen de krijgsver richtingen ons tot dusver hebben te zien gegeven. Op Vrijdag l September begonnen de Duit sche troepen den opmarsch. Eigenlijk kan hierbij onderscheid worden gemaakt tusschen 4 afzonderlijke acties, waarvan echter 2 meer als nevenoperaties moeten worden beschouwd. In het Zuiden werd een aanval ingezet ter vermeestering van het Poolsche industriege bied. Op 2 September werd hiertoe uit. de Bes- kiden in de vlakte afgedaald en opgerukt tot Neumarkt-Sucha. Op den volgenden dag werd Pless genomen en werd de aanval over de Weichsel voortgezet. De hier aangevangen actie leidde op 7 September tot de bezetting van Krakau. In de laatste dagen zagen wij dat het front zich hier meer naar het Zuiden uitbreidde, hetgeen o.m. bleek uit de vermeestering van Neu Sandez. Of deze actie alleen beschouwd moet worden als een nevenoperatie ter ver meestering van het industriegebied, dan wel of de opzet bestaat om de hier betreffende groep diep te doen doorstooten Zuid van de Weichsel zullen de volgende dagen leeren. Mochten de Poolsche hoofdstrijdkrachten O. van de Weichsel zijn opgesteld dan zal wel licht binnen korten tijd voor deze groep een belangrijke taak zijn weggelegd. Uit Silezië werd de opmarsch op 1 Septem ber reeds onmiddellijk in een breed front aan gevangen. Op 4 September werd de Warthe geforceerd. De volgende dagen vonden verbit terde gevechten plaats in de lijn: Warta- Srczercow-Kamiensk, welke eindigden met terreinwinst voor de Duitsche krachten in de richting van Lodz en Tomaszow. Aleer Zuide lijk werd na de inneming van Kielce de op marsch voortgezet door het W. gedeelte van de Lysa Gora. Staan nog sterke Poolsche krach ten W. van de Weichsel, zoo zal aan deze laat ste groep wel zijn opgedragen om een terug tocht van den vijand in Z. O. richting door scherp opdringen te beletten. Als derde strijdtooneel moet de Corridor zelf worden beschouwd. Door den voor Polen ongunstigen vorm van dit gebied leent deze streek zich al zeer slecht voor een hardnekki ge verdediging. De Poolsche legerleiding zal hier wel niet te veel troepen hebben opge hoopt. Vermoedelijk zal de opdracht voor deze Poolsche legeronderdeelen hebben bestaan in het voeren van de territoriale verdediging, terwijl wellicht een teruggaan voor overmacht Zuid van de Weichsel zal zijn voorzien. De Duitsche troepen hebben echter ook in dit ge bied met groote snelheid geopereerd. Reeds op 2 September werd de Netzo bij Nakel bereikt: op 3 September stonden afdeelingen uit Oost- Pruisen Z. van Graudenz aan de Weichsel. waardoor de ring bijna gesloten was. Op 5 September vielen Bromberg en Graudenz in Duitsche hand: het lot van de nog in den Corridor verblijvende troepen was daarmee bezegeld. Wel werden nog heldhaftige po gingen aangewend om den ring te doorbreken, doch deze hadden geen succes. Twee infante- rle-divisiès (9 en 27). alsmede een cavalerie brigade moesten hierbij de wapens strekken. De in dit gebied opereerende Duitsche leger macht zet den opmarsch op den N. Weichsel oever voort. Tenslotte blijft dan het operatietooneel Z. van Oost-Pruisen. Hier wisten de Duitsche krachten op 4 Sep tember na harden strijd de versterkingen bij Mlawa te nemen: gemotoriseerde onderdeelen konden reeds op genoemden dag tot 60 k.m. van Warschau doorstooten. Op 6 September werd de Narew ter weerszijden van Pultusk bereikt. Wil hét Duitsche operatieplan om de Poolsche krachten in de tang te nemen gelukken, dan zal het er voornamelijk van afhangen of deze groep er in slagen zal om snel den overgang over de Bug te forceeren. Wat de luchtmacht betreft, deze is van den aanvang der operatiën af met volle kracht ingezet om de krijgsverrichtingen te land te steunen. Als eerste doelstelling is haar hoofd actie voornamelijk gericht geweest op het verkrijgen van het luchtoverwicht op de Pool sche luchtmacht. Als middel om tot dit doel te geraken werden uitgebreide aanvallen op vliegvelden en vliegerformaties ingezet. Als tweede werden voornamelijk aanvallen gedaan op achterwaarts gelegen objecten van militair belang (stations; wegenknooppunten; bruggen en dergel.). Mocht een terugtocht van sterke Poolsche afdeelingen over de Weichsel volgen, dan moet met een hernieuwd krachtig optreden van de Duitsche luchtmacht gedurende deze voor den terugtrekkende zoo bij uitstek moei lijke phase rekening worden gehouden. Gelukkig bleef tot dusverre het stelselmatig betrekken van de burgerbevolking in den strijd achterwege. Bezien wij hetgeen zich in de afgeloopen week heeft afgespeeld in het licht van wat hiervoren over de voor Polen mogelijke ope raties werd opgemerkt, dan zal het duidelijk zijn, dat Polen de kans om achtereenvolgens de beide groepen offensief tegemoet te tre den niet heeft gebruikt. De aanvankelijke af stand van de beide legergroepen is thans van 350 km. teruggeloopen tot nauwelijks 60 km. Wanneer men bedenkt, dat moderne slagen zich over groote fronten uitstrekken, terwijl een aanzienlijke tijd noodig is om een beslis sing te verkrijgen, dan volgt daaruit dat prac- tisch geen slag meer tegen een van de Duit sche groepen kan worden geleverd zonder dat op korten termijn een ingrijpen van de an dere groep kan worden verwacht. Een oplos sing in grooten stijl, figuren als Frederik de Groote of Napoleon waardig, heeft Polen niet vermogen te geven. Evenmin echter zijn de Duitschers er tot dusverre in geslaagd om aan de Poolsche krachten West van de Weichsel een vernieti genden slag toe te brengen. Of hen dit nog zal gelukken hangt af van het feit of: de Polen van plan zijn om W. van den Weichsel nog een slag met hun hoofdkrachten aan te nemen: b. bij voortzetting van den Poolschen terug tocht het aan de Duitsche krachten zal ge lukken om nog sterke deelen van de Weichsel af te knijpen. Mocht zulks niet geschieden, dan wel mocht blijken dat de Poolsche krachten oorspronke lijk al O. van de Weichsel staan, dan zal de Duitsche legerleiding voor het vraagstuk zijn gesteld om door het inleiden van geheel nieu we operaties toch nog binnen korten tijd een beslissing te verkrijgen. De eerstkomende dagen zullen den sluier, welke thans nog over de gebeurtenissen in Polen ligt uitgespreid, verscheuren. Roemeensche troepen langs de Russische grens. Maatregelen ter handhaving der neutraliteit. BOEKAREST 12 September. Bij wijze van voorzorgsmaatregel concen treert Roemenië in allerijl troepenafdee- lingen langs de Russische grens. Langs de Dnjestr worden haastig loopgraven gegraven. Tot dusverre was deze grens van Roemenië zonder eenige bescher ming. De Roemeensche troepen waren allen samengetrokken aan de Westelijke en Zuidelijke grenzen. Tevens heeft Boekarest de voorbereiding voor de evacuatie van kinderen ingeval van oorlog voltooid. De eerste practische proef zal Zondag genomen worden. In het officieele staatsblad wordt aangekon digd dat het Brïtsche crediet aan Roemenië van 55'millioen pond sterling of 2,6 milliard lei Juli j.l. verstrekt voor het grootste gedeelte, namelijk tot een bedrag van 1.88 milliard lei. gebruikt is voor militaire doeleinden. De rest is besteed voor openbare werken, hoofdzakelijk de verbetering van wegen. In verband met Roemenie's vast voornemen om alles te doen teneinde te voorkomen, dat het land in een Europeeseh conflict zou worden be trokken, heeft de commandant van het militaire district van Boekarest bevolen, dat het verboden is om hoofden van vreemde naties of regeeringen daarvan te beleedigen. Verder worden alle de monstraties voor de een of de andere oorlog voerende partij verboden. Ook wordt het ver spreiden van valsche berichten, waardoor Roemenie's neutraliteit of veiligheid in gevaar gebracht zou kunnen worden verboden. Bij over treding hiervan worden straffen, die hoogstens 2 jaar gevangenisstraf bedragen, opgelegd. (United Press). Twijfel over de argumenten betreffende het voorzien in eigen onderhoud Het officieele Fransche persbureau Havas meldt: Kringen, die op economisch gebied tot oordeelen bevoegd zijn, zijn van meening, dat Gocring om de Duit schers gerust te stellen een beroep doet op nieuwe zeer betwistbare argu menten. „Wij hebben de belangrijkste grondstoffen, steenkolen, ijzer, vervaardigden surrogaten om die, welke wij ontberen, te vervangen en hebben zooveel arbeiders als noodig zijn" be toogt de maarschalk. Men doet te Parijs opmerken dat, indien Duitschland surrogaten fabriceert, het deze uit steenkolen en hout haalt met behulp van ijzeren machinerieën. Men voegt hieraan toe: Wanneer het zoo rijk aan ijzer is als de maar schalk denkt, waarom voert Duitsch land dan 23 millioen ton mineralen per jaar in op een totaal verbruik van 32 millioen ton? Waarom zijn alle ijzeren hekken in de steden naar de smederijen ge gaan? Waarom worden te Linz en Salzgitter fabrieken opgericht om gruis van mineraal, dat men overal elders weggooit, toch nog te benutten? Laten wij veronderstellen, door de zaken zoo erg mogelijk voor te stellen, dat zij de ge- heele jaarlijksche opbrengst der Poolsche delf stoffen 640.000 ton zouden kunnen be nutten, daartegenover zou dan de verdwij ning staan van 8 millioen ton, welke Duitsch land uit de geallieerde landen invoert. Duitschland produceert wel jaarlijks 181 millioen ton steenkolen, doch het, kan niet beweren dat het de 38 millioen ton, welke Po len produceert, ten volle ten eigen bate zal kunnen aanwenden. Doch Indien het dat zou doen, wat moet het dan nog reserveeren voor den uitvoer, welke toch vitaal voor zijn handel worden geacht? Wat de aardolie betreft: om aan het an derhalf millioen ton, dat het op synthetische wijze produceert en aan het millioen ton uit eigen bodem de 5 millioen ton toe te voegen, welke het van overzee aanvoert, zou het heel wat hulpmiddelen moeten te baat nemen. Het zal onder de huidige omstandigheden niet gemakkelijk zijn'dit aantal hulpmiddelen te vergrooten. Verder vraagt men zich af, m welke mate het bezit van geheel Polen de behoefte van Duitschland zal doen stijgen. Duitschland produceert 16 millioen ton broodgraan en Po len negen millioen voor een bevolking, welke ongeveer half zoo groot is als de Duitsche. In dien men de bevolking van Polen de uiterste rantsoeneering op zal leggen, dan nog kan men Duitschland niet meer dan de overblij vende twee millioen doen toekomen. Hierbij moet nog rekening worden gehouden met het tekort aan transportmiddelen tusschen Polen en Duitschland. De Duitschers weten dit zoo goed. dat zij de toepassing van een militaire rantsoeneering op de bugerbevolking bestu- deeren. De „Frankfurter Zeitung" van 3 September levert commentaar op het decreet van 29 Augustus, waarbij een voedings-bureau wordt ingesteld, dat een agent zal plaatsen in elke boerderij, die alle voorraden in beslag zal ne men en zal bepalen wat de boer voor zich mag houden. ti. Goerine zelf heeft in zijn reae critiek uit geoefend op de kleeding uit cellulose en aard appelloof, waarmede men in den winter de soldaten zal moeten kleeden. Doch hij gaf nog iets anders toe, namelijk het groote gebrek aan zeep. welke een gevolg- is van het tekort aan vet. On een jaarlijksch gebruik van 2.146.00O ton heeft Duitschland slechts een voorraad van 418.000 ton, dus voldoende voor drie maanden. Vervolgens vraagt men. welke argumenten maarschalk Goering aanwendt om Duitsch land moed in te spreken. Eerst toont hij aan. dat indien Engeland al over grondstoffen be schikt. het deze moet aanvoeren en hij dreigt, dat de schepen, die deze grondstoffen ver voeren, niet aan zullen komen. Het is gemakkelijk hierop te ant woorden, dat Engeland reeds groote voorraden heeft verzameld en dat in den vorigen oorlog, niettegenstaande den onbeperkten duikbootoorlog, het zich steeds voldoende heeft kunnen voorzien. Het tweede argument is ge nomen uit het vierjaren plan, waar van Goering zelf zegt, dat het pas wordt beproefd. Ten aanzien hiervan merkt men op. dat geen enkel plan de ontbrekende grondstoffen kan doen ontstaan. Ook sprak Goering over Rusland, dat Duitschland van alles zal voorzien. Doch Goe ring vergeet, dat de uitvoer van Rusland tot een vierde van 1932 is gedaald in verband met de binnenlandsche behoeften van het land zelf en hij vergeet ook. dat de Duitschers zelf een crediet hebben verleend aan de Russen en dat dezen niets zullen leveren, dat niet be taald is. Dit wordt in een Zondag gepubliceerd communiqué van het Russische persbureau Tass nadrukkelijk verklaard. Ook vraagt men zich af. of hij de transportmoeilijkheden ver geet, alsmede het verschil van spoorbreedte van de Duitsche en Russische spoorwegen, dat moeilijkheden zal veroorzaken. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de totale uitvoer van petroleum door Rusland slechts 1.200.000 ton bedroeg In 1938. en blijkbaar kan het alleen hout in grootere hoeveelheden le veren en eerst aan het einde van een langen oorlog zou Duitschland nieuwe fabrieken heb ben om dit te verwerken. Het voorbeeld dat Goering trekt uit den oorlog van 1914/18 is slecht gekozen en herin nert er aan, dat de grootste zuinigheid slechts tot een catastrofe kan voeren. Ex-koning Zogoe in Engeland. Ex-koning Zogoe van Albanië is Zondag in Engeland aangekomen. Binnenkort zal Konin gin Geraldine met haar baby en de zusters van den koning volgen. Nederlandscli scliip redt de bemanning van de ..Rio Claro" Geredden op de Azoren aan land gezet. In het Maandag uitgegeven bulletin van het Brïtsche ministerie van voorlichting wordt ver klaard. dat geen melding is te maken van vloot- operaties van eenige beteekenis. Er zijn tal van berichten ontvangen over ope raties tegen Duitsche duikbooten. Waarschijnlijk hebben eenige dezer operaties succes gehad. Hei stoomschip ..Good Wood" (2796 ton) gezonken en 21 leden van de bemanning van dit schip zijn aan land gezet. Het stoomschip „Mag- dapur" (8640 ton) is tot zinken gebracht. Er hebben zich eenige persoonlijke ongelukken voorgedaan, doch hoeveel personen dit betreft is niet bekend. Ook is bericht ontvangen, dat de be manning van de „Rio Claro" (4086 ton) op de Azoren door een Nederlandsch schip is aan land gezet, nadat de „Rio Claro" op 6 September tot zinken was gebracht. Het stoomschip „Regent Tiger" (4176 ton) werd op 3 September tot zinken gebracht. De passa giers en de bemanning zijn nu door een Belgisch vaartuig aan wal gebracht. PDOERAMNA WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1939. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. U* 11.00 RVU, 11.30 VARA. 6.30 RVU. 7.00 VARA. 7.30 VPRO, 8.00-12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Ber.), 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor arbeiders in de continu- drijven. 11.00 Causerie „Moeder en kind de wereld over". 11.30 VARA-orkest. 12.00 Gra mofoonmuziek. 12,15 Berichten. 12.17 Orgel spel en zang. 1.00—1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Pianovoordracht. 2.30 Gramofoonplaten. 2.35 Esmeralda, ,.Sylvia"-Amusements orkest en solist. 3.20 Voor de kinderen. 5.30 Gramo foonplaten. 6.00 Orgelspel. 6,28 Berichten. 6.30 Causerie „De beteekenis van de sociale geografie in dezen tijd". 7.00 VARA-kalen- der. 7.05 Felecitaties. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Cyclus „Ons werk en als geloof". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.40 VARA-orkest. 10 00 Be richten ANP., 10.10 Es meralda. 10.45 Dans muziek. (gr. pl.), 11.15—12.00 Gramofoon platen. HILVERSUM II 301.5 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berich ten, gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.15 ..Laudatio". 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonplaten, 1.00 Christ. Kinder koor „Swaen en Hout" en gramofoonplaten. 2.00 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpla ten. 3.00 Christ. Lectuur. 3.30 Gramofoon platen. 3.45 Christ, liederen en gramofoon platen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Geluk- wenschen. 5.00 Voor de jeugd. 5.455.55 en 6.00 Gramofoonplaten (Ca. 6.30 Berichten). 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land en tuinbouwcauserie. 7.35 Gramofoonpla ten. 7.45 Causerie .Lichamelijke opvoeding", vakorganisatie en Chr. onderwijs. 8.00 Be richten ANP., herhaling SOS berichten. 8.15 Chr. Gem. zangvereeniging „Harmonie" en gramofoonplaten. 9.00 Causerie ..Regen en droogte". 9.30 Pianovoordracht en gramofoon platen. 10.00 Berichten ANP., actueel half uur. 10.30 ..Melodia". 11,25 Gramofoonpla ten. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITW1CH 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO-PARIS 1648 M. 9.00 en 9.30 Gramofoonplaten, 12.30 Zang. I.05 Gramofoonplaten. 1.25 Het Giardino- orkest. 2.05 Gramofoonplaten. 3.50 Cello- voordracht. 4.05 Gramofoonplaten. 4.20 Vroolijk programma. 4.50 Piano-voordracht. 5.05 Viool-voordracht 5.20 Het Locatelll- orkest. 6.35 Zang. 6.50 Gramofoonplaten. 7.20 Zang, 8.25 Gramofoonplaten. 8.50 Ope rette-concert (met toelichting'. 10.20 Sym- phonie-concert. Hierna tot li.20 selectie „Le domino noir", opera. KEULEN. 456 M. 6 50 Leo Eysoldt's orkest. 8.509.50 Gra mofoonplaten. 12.20 Populair concert. 1.35 Omroepkleinorkest. 2.30 Gramofoonplaten. 4.20 Sudeten-Duitsch Philharmonisch orkest (5.20—5.30 Gramofoonplaten). 7.00 Piano voordracht. 7.35 Vocaal en instrumentaal H.J.-concert, 8.50 Omroepkoor en -orkest, en solisten. 11.00 Populair concert. 12.20—3.20 Gouworkest Silezië, Omroeporkest, Omroep- dansorkest en solisten. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12,50 Omroep- dansorkest. 1.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Orgelconcert. 5.50— 6.50, 7.20 en 7.45 Gra mofoonplaten. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Het Collegium Musicum Antwerpiensis. 10.30 II.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 Radio-or kest. 1.50 en 2.20 Gramofoonplaten. 5.20 Carillon-concert. 5.30 en 5.55 Radio—orkest. 6.35 Zangvoordracht. 7.05 Pianovoordracht. 7,35, 8.20, 8.45 en 9.10 Gramofoonplaten. 9.20 Radiotooneel met muziek. 10.3011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Orkest van de luchtmacht. 9.20 Maandoverzicht. 10.20 Berichten. 10.40 Cello en piano. 11.05 Berichten. 11.20 Het Om roepkleinorkest en soliste».

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7