Siqcuxmndustxie. Ochtendbeurs Amsterdam DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 7 ZEILEN. HAARLEMSCHE ZEIL- VEREENIGING. De scheidende voorzitter Van der Winden tot eerelid benoemd. C. van der Winden. Deze vereeniging hield Dinsdag een leden vergadering in Café-rest. „Het Bolwerk", die vrij goed bezocht werd. Behoudens toestemming van de be treffende vergunninggevers werd besloten, wegens de huidige omstandigheden een ver dere havenuitbreiding tijdelijk op te schorten. Slechts zullen eenige noodzakelijke reparaties worden uitgevoerd en in de gebruikelijke on derhoudswerken worden voorzien. z Door den secretaris werd aan den schei denden voorzitter, den heer Van der Winden, dank gebracht voor het vele werk. door hem twaalf jaar lang in het vereeniglngsbelang gedaan. Met de beste wenschen voor de toe komst werd hem namens de vereeniging een artistieke wandversiering geschonken. Met algemeene stemmen werd de heer Van der Winden tot eerelid benoemd, waarvoor hij zich zeer erkentelijk toonde. In zijn plaats werd tot voorzitter benoemd de heer J. Rose, reeds vele jaren lid, wien door één der jongeren den steun van alle leden voor de toekomst werd toegezegd. Tot lid der haven-commissie werd benoemd de heer H. R. Costens. VOETBAL Haarlem—Militair Elftal (7—1) Ontwikkeling en ontspanning van militairen. Haarlem verscheen weer met zes invallers. Het militaire elftal bleek te zwak voor de Haar lem-combinatie, hoewel soms wel aardige mo menten waren te noteeren. Vooral voor de rusl wisten de militairen zich goed staande te houden; men dacht toen niet, dat het einde eert groote nederlaag zou brengen. Wel viel Haarlem telkens aan maar de achterhoede der gasten was waakzaam, terwijl Pienter als stopperspil Vac der Hulst afdoende bewaakte. Met een goed schot gaf Van Daalen Jr. aan Haarlem de leiding, maar het was De Jager, die kort hierna met een fraai doelpunt uit een hoekschop gelijk maakte. (11). Toen bleef het spel eenigszins gelijk op gaan, maar de com binatie bij Haarlem sloot beter; dit gaf dan ook wel den doorslag. Becker maakte er 21 van en Van Polanen 31. Wel deden de gasten energieke pogingen om den achterstand in te halen, vooral rechtsbuiten Piek was zeer actief, maar de Haarlem-achter hoede, waarin ook Huijsmans weer goed speelde, gaf geen kans. In de tweede helft begonnen de gasten met eenige pittige aanvallen; het liet zich aanzien dat zij den achterstand zouden inhalen. Maai ook nu wees de achterhoede van Haarlem iederei- aanval af. Tot dusver waren de duels Pienter— Van der Hulst steeds in het voordeel van der Be-Quicker geweest; deze waren interessant om te zien. Toch gaf de roodbroek het niet op; het gelukte hem, langs zijn bewaker te glippen en te scoren (41). Toen was de aardigheid voor de militairen ei wel eenigszins af. Wel gaven zij het nog niet op (vooral Hoogenbirk bracht nog menigen bal voor het Haarlem-doel) maar Huijsmans en Visser retourneerde alles en Kluit in het doe liet zich ook al niet gemakkelijk passeeren. Achtereenvolgens werd het door Smit, Van Polanen en Van der Hulst 71, zonder dat de militairen nog kans zagen, tegen te scoren. On danks deze groote nederlaag hopen we meer ver gast te worden op zulk een partijtje voetbal. De militairen kunnen dan misschien versterkingen laten oprukken. WANDELSPORT WANDELTOCHT 1839—1939. De Utrechtsche Wandelsportvereeniging W. N. S., welke is samengesteld uit personen, die in dienst van de Nederlandsche Spoorwe gen werkzaam zijn, zal ter opluistering van het eeuwfeest der Spoorwegen wandeltochten houden op Zaterdag 16 en Zondag 17 Septem ber. Er zal gewandeld worden door prachtige bosschen naar Driebergen, waarbij opgemerkt wordt dat de deelnemers aan den tocht van Zaterdag door het gemeentebestuur van Drie bergen in het feestelijk versierde plaatsje zul len worden ontvangen. Daarna komt i voor beide dagen geldt dit) een groote attractie. Dan zullen de deelne mers nl. van het station Driebergen per spe- cialen Dieseltrein naar Utrecht worden ge bracht. De af te leggen afstanden zijn 20 K.M. (Jeugdtocht) en 30 K.M. voor de deelnemers, ouder dan 14 jaar. Vertrokken wordt van het speciale feestge bouw der Ned. Spoorwegen aan de Croeselaan te Utrecht. Een zeer fraai uitgevoerde medaille, waarop de jaren 1839—1939 voorkomen, met ter lin kerzijde geflankeerd de „trein 1839" en ter rechterzijde de moderne Dieseltrein, zal wor den uitgereikt als belooning voor het vol brengen van den tocht. We vernemen, dat de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging „Ned. Roode Krui zich tot den Noord-Holl. Wandelsport bond heeft gericht met het verzoek als lid te mogen worden toegelaten. Hierdoor zal deze ver eeniging dan tevens als wandelsportvereeniging erkend zijn. DAMMEN Dammen onder militairen. De oproep, dien we enkele dagen geleden deden om voor de militairen damborden of damschijven beschikbaar te stellen, heeft tot gevolg gehad, dat verscheidene lezers onmid dellijk voor dit goede doel dammaberiaal af stonden, doch lang niet in voldoende mate om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Voor hen dei nog niet te velde staan, is het een plicht alles te doen, om het den militairen lichter te maken. Daarom herhalen wij onzen oproep en ver zoeken aan onze lezers dringend, damborden of damschijven voor dit bij uitstek goede doel beschikbaar te willen stellen. Onze damredacteur, de heer J. W. van Dar telen, Koediefslaan 42, zal ze gaarne in ont vangst nemen. SCHAKEN BLOEMEND AALH. S. G. Woensdagavond werd te Bloemendaal een wedstrijd gespeeld om het kampioenschap van Haarlem. Deze wedstrijden worden gespeeld in dertigtallen. In het voorjaar is een afvalronde gespeeld, waarbij het Haarlemsch Schaakgezel schap, de Bloemendaalsche Schaakclub en de Haarlemsche Schaakclub als overwinnaars uit den strijd kwamen. In den eindstrijd is thans de eerste wedstrijd gespeeld en geëindigd in een flinke overwinning voor de Haarlemmers, n.l. 19Vt—10%. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 343—345% Amst. Rubber 237. Philips 147—150 AKU 30 Va—31 Unilever 104104kt Ned. Scheepvaart Unie 137 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 140. Beth. Steel 69 7/8—71# U.S. Steel 59 3/4—60% Republic Steel 21#—22# Anaconda 28—28 13/16 Shell 117/8—1214 Tidewater Ass. Oil 11—11# Kennecot Oopper 34 3/4 B. B. C. zal de namen der gevangen genomen Duitschers bekend maken. Mededeelingen van Sir Samuel Hoare in het Lagerhuis. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis of hij in overweging wilde nemen om de na men en adressen van de gevangen genomen Duitschers bekend te maken in de uitzendin gen van de B.B.C. in de Duitsche taal, opdat een maximum belangstelling zou worden ver zekerd voor deze uitzending, heeft Sir Sartiuel Hoare gezegd, dat reeds is medegedeeld, dat in de Duitsche uitzendingen van de B.B.C. de namen van Duitsche gevangenen, alsmede van de dooden en gewonden, welker identiteit is vastgesteld, bekend zullen worden gemaatft, ten gunste van de bloedverwanten. Hij ver klaarde verder, dat hij er niet zeker van was. dat het verstandig zou zijn ook de namen van de geïnterneerden bekend te maken. Hij zou deze vraag voorleggen aan den minister van de voorlichting. In antwoord op de vraag of het in de be doeling van de regeering lag de bedoelingen van den oorlog te publiceeren, hierbij inge sloten de bevrijding van de Tsjechen van de Duitsche overheersching. zeide minister-pre sident Chamberlain, dat de bedoelingen van de regeering het best kunnen worden bepaald door te herinneren aan de beginselen, ter ver dediging waar van het Britsche rijk in den oorlog is gegaan. Deze beginselen hebben den steun en goedkeuring van het geheele land en zonder twijfel zal de gelegenheid komen ze verder in bijzonderheden uit te werken. Ten aanzien van het laatste deel van de vraag verwees de minister-president naajr zijn boodschap aan oud-president Benesj, waarin hij heeft gezegd: „Wij zien vooruit naar de overwinning van de beginselen, waarvoor wij de wapenen hebben opgenomen en tot bevrij ding van het Tsjechische volk van vreemde overheersching". (toejuichingen). CONCERT VOOR GEMOBILISEERDEN. Het Eerste Haarlemsche Piano Accordeon Orkest „Accordia", directeur: Herman Teunis- sen, gaf dezer dagen voor officieren, onderoffi cieren en manschappen, in de Willem de Zwijgerschool aan de Hertzogstraat, geheel belangeloos een corcert, dat zeer op prijs werd gesteld. „Accordia", heeft dan ook het voornemen, ge durende de wintermaanden meer concerten voor gemobiliseerden te geven, zulks in overleg met de betrokken autoriteiten. VERZEKERINGSVOORWAARDEN GRATIS ONGEVALLEHVERZEKERING voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elke betalende abonné ven dit blad is, zoolang zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van dit blad de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel 1. Als verzekerden worden beschouwd alle per weck, per maand en o( per kwartaal betalende geabonneerden, die aan de volgende vcreischten a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand- en kwartaal- abonnés gedurende een volle maand) als geabonneerde in de registers van dit blad zijn ingeschreven; k den I8en verjaardag gepasseerd zijn en den 60sten verjaardag nog niet bereikt hebben; c. niet lijders aan ziekten ot gebreken, welke voor hen het gevaar voor onge vallen vergrooten, en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen Artikel 2. Onder ongeluk, alt in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver staan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan bet bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen: 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verstaan de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide Kanden. dan wel één voet en n band. boven den enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van hel ongeval en mits de verzekerde drie maanden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid is ontstaan, nog in leven is; 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood verzekerden geabonneerde, hetzii onmiddellijk of uiterlijk binnen drieir :l 24 u i hot o val: 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen da grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstel baar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval Indien het ongeluk (vallend* binnen da grenzen van de voorwaarden) de eeniga en rechtstreeksche oorzaak is van de ampotatia binnen tien dagen na den datum van het ongeval: ran beide leden van een duim100 GULDEN ran alle leden van een wijsvinger 60 GULDEN ran alle leden van een anderen vinger 15 GULDEN ran één lid van een duim50 GULDEN ran één of twee leden van een wijsvinger 25 GULDEN ran één of twee leden van een anderen vinger -—5 GULDEN da voorwaarden) de Het verdwijnen, verdrinken ol door gas ol gassen verstikken van den ver zekerde, wordt, onverminderd het hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzichte van deze verzekering aangemerkt ala te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genocgo ran de Directie van dit blad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. Da verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroor zaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tol afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid ot ver standsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van ecne Europcesche haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd ven vrede) ol indien hii zich in krijgsdienst te land o( te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit blad te betalen of deze courant ophoudt te verichii- nen, of de Directie van dit blad de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver zekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten; allen die zich met de be reiding, het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine, dynamiet, naphte. acetyleengas of andere licht-ontplofbare of licht- ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmm geldt deze verzekering voor miinwerkers acrobaten, circusrijdera Zeevisschera, zeevarenden van beroep en personen van den Loodsdienst zijn, in afwijking van het Hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook aan boord verzekerd, tenzij het ongeval den dood tengevolge heeft. Op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak gemaakt worden, indien het ongeval, dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan dia, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde on geluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen en aanspraak maken op uitkeering. zal in het geheel voor alle getroffenen teza men nimmer meer dan maximaal 2000.— worden uitgekeerd, te verdeelen naar evenredigheid ran hat aantal getroffenen en den aard van het door hen geleden letsel. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende ia aan da gevolgen ran een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 0. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in I* gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel Kj spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan da Directie van dit blad, i indien xoodanige kennisgeving niat binnen driemaal 24 uur na het ongeluk is geschied, zal geenerlei uitkeering vertchuldigd zijn Indien de getroffene zeevarende, in den zin ran het vorige artikel, is. moet de kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst ran den ge troffene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften ran den geneesheer onafgebroken i te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van dit blad tuegesuan worden den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikvrijls zulk» billijkerwijs geéischt kan worden cn dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken ala het noodig achi. Elk bewiis hetwtlk de Directie van dit blad van tijd tot uja zou kunnen cischen betreflende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe hel schriftelijk verzoek geslaan werd, gegeven moeten worden. In geval ran eenig ongeluk met doodelijkcn alloop moet hiervan aan de Di rectie ran dit blad schriftelijk svorden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden hekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde sanvrage-formuKer tot uitkeering. en ingeval ran over lijden, van de dooducte. kan de belanghebbende aanspraak maken op de be handeling Ziiner vordering. De overgelegde stukken bliiven het eigendom ran dit blad. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt Alle beringen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen be taalbaar zijn ten kantore van dit blad. slechu na ontvangst van een door de(n) rechthebbende! n) geteekende qui tan tie. terwijl de verzekering bij uitbetaling ran een bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. Van geen som. die verschuldigd u. zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn. terwijl d« verplichting tot uitbetaling ran eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat hei c toegestaan geworden is ,ngrvorde.d Artikel J. Alle geschillen uil Ja sourwaarden voortvloeiende, zullen bealist worden dooi drie scheidslieden. Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen t« benoemen. Bij weigering of bij gebrek* van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Pertijen zijn aan de uitspraak der scheidaliedci. onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel Bezwanng en vervreemding van da rechten, voor een go- abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Al zoo zal het ontvangbewiis ran den verzekerde of. bij overlijden, van de cchtgenoots of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwelijk of anderszins daarvan ten spoedigs'* opgave doen aan de Directie ran dit bied. Artikel V. Als abonnc in den on dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd ran het gezin of de samenwoning (alt omschreven in art. I ran het Besluit Bevolkingsboekhouding, Stbl. 1936 No. 342. hehoormde bii de Wet op de Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaats greep, een ander lid van het gezin of de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, t» aangewezen bij «chrifteliik verzoek aan de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie van dit blad a' te allen tijde het recht hebben, deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aan kondiging in dit blad ran kracht ral worden. ran een pol.15 GULDEN van eenenkei -15 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikal 8. krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, tezamen nooit meer dan f 2000,kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds lui het plaats grijpen ran een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, els anderszins, dat verliet met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verlies of de breuk van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte lichaamsdeelen geeft geen aanspraak op uitkeering. terwijl vóór het ongeval reeds niet aanwezige lichaamsdeelen evenmin in aanmerking kunnen komen bij de berekening van de totale uitkeering Heeft een ongevaJ het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te hoven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering. met dien ver stande. dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies ran een boven- of^onderarm of -been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zaJ worden Artikel 4. De uitkeering ingeval ran overlijden geschiedt aan de echt- genoolo of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen ran den gedood en Andere uitkeeringen geschieden san den abonné zeivan. In geval rechl op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden, binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn tn het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege der Directie van dit blad Artikel 5. Een uilkeenng ral niet verschuldigd zijn. indien de gevolgen bij art. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschikthad van den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel waartegen verzekerd is): c. door ec.ie bevalling ot zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongciuk; <L door zonnesteek, ot terwijl de verzekerde oader den invloed prikkeling of somnambulisme was of door bedwelmende dranken of krankzinnighad minder in staat dan gewoonlijk om zore voor zich zelvi e. door zelfverminking, zeil moord ol poging daartoe, hetzij willekeurig niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was: f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijd» of bii vlieg- of luchtvaarttochten, dan wel bij pleizierreizen buitenslands of bii baden, zwemmen, automobielnjden of motorvrielrijden. of boord van een schip hetzii op binnenwateren, hetzii buitengaats; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechter aanvsllen tegen den persoon van verzekerde of in buitenlandschen log f binnenlandsche onlusten. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar. De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600.Verlies van hand, voet of oog f 400.Duim of Wijsvinger f75.Elke andere vinger f30. Bij spoor- of tramongeval, etc., worden de uitkeeringen: bij overlijden f 1000.bij invaliditeit f 3000. Door deze publicatie zi)T die vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen 9 Maart 1937. had het moeilijk in 1938 Hoewel het verbruik en de uitvoer steeg Onze vaderlandsche sigarenindustrie heeft in het afgeloopen jaar met tal van moeilijk heden tc kampen gehad. Dat ailes niettegen staande het verbruik in het binnenland is toegenomen en de uitvoer van sigaren zich op gunstige wijze heeft weten te ontwikkelen. Zoo nam het sigarenverbruik in 1938 verge leken bij dat van 1937 met ruim 50 millioen' stuks toe. of met circa 3.3 procent. Sedert 1935 is dit verbruik trouwens jaar in jaar uit toe genomen. In dat jaar bedroeg de consumptie in ens land 1.429 millioen stuks, in 1936 was dit aantal gestegen tot 1.459 in 1937 tot 1.499 en in 1938 tot 1.50 millioen stuks. Er zijn twee belangrijke factoren, welke hebben medege werkt om deze toeneming te verklaren. In de eerste plaats de vermeerdering der beyolking. Deze heeft uit den aard der zaak een gunstige werking op het sigarenverbruik. Maar daarnaast is het lage prijspeil van grooten invloed geweest op het verbruik. Zoo staat in ieder geval vast, dat de bewering, dat het sigarenverbruik in Nederland reeds eenige jaren geleden zijn maximum bereikt zou heb ben, onjuist is. Naar de waarde bedroeg het sigarenver bruik in Nederland in 1938 circa 65 millioen gulden. Dit bedrag is 2.75 procent hooger dan in 1937. Het valt wel op dat dit waardecijfer van 1935 op 1936 is teruggeloopen. In 1935 was de verkoopswaarde 64.8 en in 1936 circa 61.6 millioen gulden. In 1937 was dit waar decijfer vrij belangrijk omhoog gegaan, om ten slotte in 1938 het bedrag van 64 9 millioen gulden te bereiken. Indien men zoowel voor de verbruikte hoeveelheden, als voor de waarde cijfers voor het jaar 1930 het getal 100 aan neemt, blijkt voor zoover de gebruikte hoe veelheden betreft het jaar 1931 gelijk te staan met 1930. doch 1932 wijst het getal 99 aan om nadien, tot en met 1938 dit getal van 100 leder jaar te overschrijden. Het afgeloopen jaar staat dan genoteerd met het indexcijfer 113.5. Anders staat het met het waardecijfer. Stelt men dit voor het jaar 1930 eveneens op 100, dan blijkt, dat tusschen 1931 en 1938 dit cijfer nooit meer is gehaald. Het laagste werd genoteerd in 1936, n.l. 65. het hoogste in 1931. n.l. 95 terwijl het in 1938 iets hooger was dan in 1937, n.l. 69. Een en ander resu- meerend volgt uit de gepubliceerde cijfers, dat sinds 1930 de hoeveelheid geconsumeerde sigaren in ons land met 13.5 procent is ge stegen en de totale waarde dezer consumptie met niet minder dan 31 procent is gedaald. Het spreekt wel van zelf, dat men zich af vraagt waaraan die groote prijsdaling is te wijten. Deze beteekenende prijsdaling blijkt niet verkregen te zijn door kwaliteitsvermin dering, doch o.m. door kostenbesparende ar- beidsmethoden. De doorsnee-kleinhandels prijs was over 1938 lager dan over 1936 en 1937. Bedroeg deze in beide laatstgenoemde jaren nog 4.22 cent. in 1938 was deze tot 4.19 cent gedaald. Voor een juiste beoordeeling van de werk gelegenheid is het van groot belang een over zicht te hebben van de ontwikkeling van het verbruik van de verschillende tabaksfabri katen in ons land. Indien men voor het jaar 1923 het indexcijfer aanneemt van 100 en een splitsing maakt in: sigaren, sigaretten en tabak, dan kan het onderstaande overzicht een denkbeeld geven van dezen ontwikkelings gang. 1923 1930 1936 1937 100 131 140 144 heid. Waarde. ei c •M a Jï M h 2 £3 CtJ SP h Gj bp cS bp 23 W 'co 100 100 100 100 100 183 91 120 175 96 203 86 78 120 69 222 86 80 130 67 246 78 83 142 61 1938 148 Uit deze cijfers blijkt, dat er een voort durende achteruitgang is vast te stellen van het gebruik van rooktabak. Voorts is een veel snellere vooruitgang vast te stellen bij het verbruik van de sigaret boven de sigaar. De Nederlandsche export van sigaren heeft zich in de laatste drie jaren gunstig ontwik keld. Bedroeg de uitgevorede hoeveelheid in 1936 ruim 15.2 millioen stuks met een waarde van 749 duizend gulden, in 1937 was de ge- exporteerde hoeveelheid gestegen tot 20.2 en in 1938 zelfs tot 22.8 millioen stuks en de HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam 12 van R'dam te New Orleans. Noordam 12 v. New York te Philadelphia. Beemsterdijk 12 van Baltimore te New York. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Serooskerk (uitr. 11 te Port Said. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Cottica 12 van Amsterdam n. West-Indië. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Agoeng (thuisr.i 12 van Port- Sudan. Baloeran 13 van Batavia n. Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Alphacca 12 van R'dam te Buenos Ayres. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Java (thuisr.) 5 van Sabang via Kaap. keert naar Indië terug. Poelau Roebiah (uitreis) 11 van Genua. MAÏKT M EIKKHTIN waarde resp. van 965 duizend gulden tot ruim 1 millioen gulden. Niettegenstaande de accijnzen en de tarief muren is een gedeelte van het buitenlandsche afzetgebied heroverd. Zoo mag Nederlandsch- Oost-Indië in 1938 circa 1.5 millioen stuks meer af dan in het voorafgaande jaar. Ook Cuba betrok een grooter contingent. Daar tegenover verminderde de afzet naar Suriname met circa 45.000 stuks. Verlaging van invoerrechten en accijnzen zou onze vaderlandsche sigarenindustrie zeker ten goede komen. Of daarvan sprake kan zijn onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden valt sterk te betwijfelen. De invoer van sigaren daalde in 1938, ver geleken bij 1937 beduidend. Het aantal ver minderde van 823.500 tot 614.700 en de waarde van ruim 77 tot ruim 62 duizend gul den. De tabaksaccijns bracht in 1938 rond 36.5 millioen gulden op, of ongever 1.5 mil lioen gulden meer dan de raming. Van de zijde der fabrikanten is o.m. aangedrongen op eenige tegemoetkoming ten aanzien van de klein- en midden-industrie in dien vorm, dat over een bepaald accijnsbedrag of daar be neden eenige reductie zou worden verleend. De toenemende productie had een gunsti- gen invloed op de werkgelegenheid, doch de financieele resultaten der sigarenfabricage waren over 1938 onbevredigend. Een der voornaamste oorzaken van de weinig bemoe digende geldelijke resultaten ls ongetwijfeld geleden in een belangrijke loonsverhooging Op 31 Januari 1938 werd door de vier werk liedenorganisaties de collectieve arbeidsover eenkomst opgezegd onder toevoeging van zeer vergaande eischen van loonsverhooging. Na lange onderhandelingen kwamen de partijen tot een accoord. De daarna inge voerde loonsverhooging vermeerderde de be hoefte aan mechaniastie en rationalisatie, waartoe echter slechts in beperkte mate de gelegenheid bestond. Aan de eenen zijde wordt immers de mechanisatie aan banden gelegd door de Mechanisatiewet. voor de sigaren industrie, anderzijds is de mogelijkheid tot rationalisatie vrijwel geheel uitgesloten, door dat de werknemersorganisaties zich met medewerking van een gedeelte der werkgevers verzetten tegen toepassing van den z.g. deel arbeid, waaronder wordt verstaan een taylo- riseering van de sigarenfabricage. De vooruitzichten voor de Nederlandsche sigarenindustrie werden al niet rooskleurig geacht. Hoe deze zullen zijn onder de thans bestaande omstandigheden zal wel niemand kunnen voorspellen. MCXLILEIRUS. Duitsche bases aan de klist van Zuid-Amerika Engelsche regeering kondigt démarches aan. Het Engeilsche ministerie van voorlichting deelt mede, dat de regeering, daar zij reden heeft om te gelooven. dat de vijand wellicht zal trachten duikboot- en luchtbases te vesti gen langs de kust van Zuid-Amerikaan- sche landen, haar diplomatleken ver tegenwoordigers in deze staten zal opdragen de regeeringen in kwestie uit te noodigen de noodige stappen te nemen om schending der neutraliteit te voorkomen. Van half officieele zijde heeft men te Mon tevideo aan United Press een verklaring af gelegd welke dit persbureau onder reserve weergeeft en die ongetwijfeld, als zij op authentieke feiten berust, een verstrekkende beteekenis heeft. Uruguay een onderzeebasis te stichten tueel voorstel om op terrein van Uruquay een onderzeebasis te stichten niet in strijd achten met het on zijdigheids-verdrag van den Haag en de maritieme conventie van Havana. Uruguay heeft een oppervlakte van 72.350 millioen vierkante mijl en een bevolking van ruim 2 millioen. De zeekust, is iets minder dan van de landsgrens van Uruguay. Een groot deel daarvan vormt de oever van de Rio de la Plata, in welks Westelijke helft de Argentijnsche hoofdstad is gelegen. Voorts ontving United Press in dit verband nog de volgende telegrammen: BOGOTA, Een woordvoerder heeft verklaard, dat Columbia van den beginne af alles heeft gedaan om te verzekeren, dat de neutraliteit niet geschonden wordt. SANTIAGO DE CHILI. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat Engeland geen stappen gedaan heeft in ver band met een mogelijke schending van de neutraliteit. MEXICO CITY. Door het ministerie van Buitenlandsche Zaken werd ons verklaard, cat Mexico vast besloten is een strikte neutra liteit te handhaven en alles te doen wat in zijn vermogen is om de activiteit van duikboo- ten of eenige andere schending van de con ventie van Den Haag te voorkomen. BUENOS AIRES. De autoriteiten deelden mede dat Argentinië geen Duitsche voorstellen tot het oprichten van bases in Argentinië die natuurlijk direct van de hand gewezen zouden worden hadden ontvangen, noch een uitnoodiging van Engeland om de neu traliteit te bewaren. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 277 vette kalveren le kw. 5258. 2e kw. 4650, 3e kw. 3644 ct. per K G. levend ge wicht. 67 Nuchtere kalveren 710.50 per stuk. 104 Varkens. Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 6970, zware varkens 67 68, vette varkens 6566 ct. per K.G. slacht- gewicht. Vette kalveren: behoorlijke aanvoer, handel stil, prijzen lager. Nuchtere kalveren: korte aanvoer, handel kalm met iets lagere prijzen. Varkens: matige aanvoer, handel zeer kalm, onveranderde prijzen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 7.54. Berlijn 74. Parijs 4.30 Brussel 32.17% Zwitserland 42.52'/a New York 1.88 3/8. Londen 7.54. Berlijn 73.50. Parijs 4.28 Brussel 32.12V, Zwitserland 42.52% Kopenhagen 36.15 Stockholm zs.sr Oslo 42.55 New York 1.88 3/8 Itallië: Vrije Ure 9.90. reislire 8.85 bankpapier 6.45.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11