Haarlems Dagblad nauwer insluiting van Warschau De Gevolgen. Groentijd. Nederlandsch vliegtuig Duitsch vliegtuig X)est>uid aan het Jloolsche front Zal Itatïè ImiddeAikf aauÜedeu (Kuwti nu tea madew lüoouhuls Duitsch vliegtuig aangehouden. OtHpeviup van Soatfoudtek audee vmt Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17251 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V. Bureaux! Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij! Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 1482S. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 14 September 1939 Abonnementen per week 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pe» post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementótarieven op «anrraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. Het lijkt wel erg vroeg om zich nu al te gaan bezighouden met de gevolgen van een oorlog, die pas begonnen is. Niet alleen weten wij niet wie overwinnaar zal worden, of er sprake van een militaire overwinning zal zijn, of wellicht de instorting van een bewind het pleit zal be slechten, of onverwachte invloeden een vrede zullen bewerkstellen. Ook is het volkomen onzeker in hoeverre op den duur de volken door oorlogshaat bevangen zullen worden, of het aantal strijdende mogendheden nu vier, dus veel minder dan in 1914 zich zal uitbreiden of niet, of de uitputtingsstrijd in het Westen een oorlog a outrance, met ge bruik van alle beschikbare vernietigingsmid delen zal worden. Zoo'n opsomming van enkele leidende vra gen geeft een beeld van de onzekerheid waar in Europa verkeert. Het zwartgallig beschou wend kan men er de somberste verwachtingen uit halen. Het hoopvol beschouwend kan men er allerlei gunstige kansen uit puren. Of men het een of het ander doet is een kwestie van temperament, maar ook van inzicht. Het blijft verstandiger de lichtzijde te zoeken en zich dus de goede kansen voor te houden. Daarbij sterkt de gedachte, dat na veertien dagen oorlog in Polen en elf dagen oorlog tusschen Duitschland en Engeland-Frankrijk nog steeds geen „oorlogsroes" in de betrokken volken is ontstaan, nog steeds geen geestdrift merkbaar is maar slechts een somber aan vaarden van den toestand en de opgelegde plichten. En dat de regeeringen der .betrokken volken kennelijk hun best doen om het ont staan van de oorlogsroes, van den volkshaat, zoowel in eigen land als bij de tegenpartij te voorkomen. De motieven die daarbij gelden zijn wel duidelijk geworden en hier al eerder besproken. Afgezien van die motieven geeft de toestand op zichzelf reden tot hoop. Hij is gunstiger dan men na veertien dagen oorlog had kunnen verwachten. Niemand heeft, voor de strijd begon, een dergelijken loop van za ken voorzien. Dat hierbij de groei van den afkeer van den oorlog het gedeeltelijke succes van degenen, die jarenlang een ononderbro ken anti-oorlogs-actie hebben gevoerd, een factor van overheerschend belang is kan niemand meer loochenen. Hadden wij meer steun gehad, waren minder menschen onver schillig, sceptisch en daarbij zooals nu wel zonneklaar gebleken is kortzichtig en dom geweest, deze oorlog zou vermeden zijn. Dat de houding van den mensch jegens den oorlog veranderd is moet de uitkomsten van den huidigen strijd ook beïnvloeden. In het slechtste geval is het denkbaar dat de aan den oorlog deelnemende volken in den loop van een langdurige slachting weer bevangen geraken door dien onbeheerschten haat, die in 1914-1918 heerschte. Maar er zal altijd een meerderheid van neutraal-gebleven volken zijn, wier invloed zich zal doen gelden. En het ontwaken uit een oorlogspsychose zal ook daarom anders wezen dan in 1918, toen „de rest van de wereld" Versailles wel niet zonder critiek, maar toch als een onvermijdelijkheid aanvaardde. Daarom geloof ik niet aan „een tweede Versailles", of dat nu in Frankrijk of ergens anders moge liggen. Ik geloof niet dat men opnieuw een vrede zal sluiten, die de kiemen van een volgenden oorlog legt. Daar voor heeft de wereld te veel geleerd, daarvoor is de afkeer van den oorlog te diep geworteld. Ook zal de historische ontwikkeling van de internationale rechtsgedachte niet stilstaan. In 1918 verscheen Woodrow Wilson met zijn Volkenbond. Die mislukte, door zijn verbinding met het tractaat van Versailles, door andere fouten die bij zijn schepping al begaan wer den. Welnu, het is logisch dat de volgende vredesonderhandelingen gepaard zullen gaan met de stichting van „een beteren Volken bond". Het gegroeide besef in de wereld, dat de oorlog uitgeroeid moet worden, afgeschaft als middel tot oplossing van geschillen tus schen staten, zal daartoe dwingen. Ik zeg „dwingen", omdat de geest sterker is dan het zwaard en zich in zijn ontwikkeling niet laat remmen. Men kan veronderstellingen gaan maken over dien „beteren Volkenbond" die zal moe ten komen, maar het kunnen nu slechts fan tasieën zijn. Men kan een Europeesche Fede ratie of een Europeeschen Statenbond voor zien, zelfs een verbond van Europa en Ame rika. Dat is alles volkomen onberekenbaar. Wel zal het noodig zijn dat de geesten wak ker blijven en voorbereid, dat allen die ge streefd hebben naar een wereld-zonder-oorlog met de aanhangers en navolgers die zij gewonnen hebben door hun overtuigings kracht en hun bewezen gedeeltelijk succes paraat blijven. En dat zullen zij, naar mijn vaste overtuiging, ook blijven. In alle landen zullen zij, nu met zekerheid wetend dat zij op den weg waren die naar uiteindelijk succes zal leiden, hun invloed blijven doen gelden en hun openbare actie hervatten waar en wan neer de gelegenheid zich daartoe voordoet. Dat ik en velen evenals ik daarmee een wet tige en internationale actie op het oog hebben, zooals wij die steeds hebben gevoerd, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Het streven naar een samenleving zonder oorlog zonder het exces der menschelijke verdeeldheden en ge schillen moge thans tijdelijk teruggedron gen zijnhet is geenszins verzwakt, veeleer versterkt door zijn jongste ervaringen. De «jnmaal opgeroepen geest zal niet wijken en bet zwaard kan hem niet verslaan. fAan onze universiteiten zal ditmaal de groentijd een zeer sober en volkomen intern ka rakter dragen). Er treedt versobering in heel ons leven, Een reeks van feesten worden afgelast, Reeds het idee van vroolijk feestjes geven, Acht men in deze dagen niet gepast. Het denkbeeld, zich uitbundig te gedragen, En zich, met vele zorgen voor 't verschiet. Zorgloos te toonen, ligt in deze dagen Begrijpelijkerwijs de menschen niet. Nu is een soortgelijk besluit genomen, Betreffende den groentijd in dit jaar, De nieuwelingen, die zijn aangekomen, Zijn groen, maar niet zoo officieel als 't waar. De oudre jaars missen hier een verzetje. Dat staat wel vast, maar of ook de noviet Dit voelt als het ontberen van een pretje, Lijkt mij intusschen nog zoo zeker niet. De groentijd zal dit jaar zeer sober wezen, Men laat hem ditmaal grootendeels blauw- blauw. Ook voor studenten is een tijd als deze, Voor zulk jolijt een beetje al te grauw. P. GASUS. De waarheid is op weg, niets zal haar kun nen tegenhouden. Inderdaad weten wij sinds September 1938 voor het eerst met zekerheid, dat de waarheid inzake den oorlog op weg is en niet meer te stuiten. Ondanks alles. R. P. tof daling gedwongen door Duitsche gezant spreekt leedwezen zijner regeering uit De regeeringspersdienst meldt Gistermiddag is benoorden de Wadden eilanden het Nederlandsche marine vliegtuig R5, waarvan in verband met de gegeven strikte instructies moet wor den aangenomen dat het zich binnen Nederlandsch rechtsgebied bevond, door een Duitsch militair vliegtuig aangeval len en, na tot daling te zijn gedwongen, vergaan. De vier man Nederlandsche beman ning, waarvan er twee licht gewond zijn, zijn naar Norderney overgebracht, en keeren zoo spoedig mogelijk naar Delfzijl terug. De Duitsche gezant heeft hedenmor gen op het departement van buitenland- sche zaken het leedwezen zijner regee ring over het voorgevallene uitgesproken en het aanbod overgebracht om het vliegtuig te vervangen. Indien bij het verhoor der Nederland sche vliegers bijzonderheden komen vast te staan, die tot juist begrip van het voorgevallene van belang zijn, zal een nadere mededeeling worden gedaan. Duitsch leqeiAvdcht meldt: Het woord is aan Goethe: Geen verstandig strijder acht zijn vijand gering. De Polen beweren Duitsche aanvallen in de onmiddelijke omgeving der stad afgeslagen te hebben BERLIJN, 14 September (D.N.B.) Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede, dat de operaties in Zuid- Polen op slechts geringen tegenstand stuiten, de Duitsche troepen rukken snel op in oostelijke richting. Sterke afdeelingen hebben den straatweg Lu- blin-Lemberg (Lwow), nabij Rawa- Ruska en Tomasow bereikt. Ten noor den van Sandomierz is de Weichsel op verscheidene plaatsen overschreden. Het voorloopige resultaat van den vernieti genden slag bij Radom is 60.000 krijgsgevange nen, waaronder verscheidene generaals 143 ka nonnen en 38 pantserwagens. De omsingelende aanval tegen de Poolsche divisies bij Koetno wordt voortgezet. De ring om de Poolsche hoofdstad werd gisteren ook in het Oosten geslo ten. Ten Oosten van Modlin, over de Narew trekkend, naderen de Duitsche troepen de stad ook uit het Noord-Wes ten. De Duitsche troepen, die over den straatweg WarschauSiedlce oprukken, hebben zich voor een deel naar het Zuid-Westen en Westen ge keerd. De achttiende Poolsche divisie heeft gisteren ten Noorden van Ostrwo Mazowieka de wapens neergelegd. Zesduizend gevangenen, waaronder de divisiestaf en dertig stukken geschut, werden buit gemaakt. De Duitsche troepen, die oprukken naar Brest-Litowsk, naderen de stad snel. De Oost- Pruisische troepen hebben gisteren de laatste Poolsche grensvesting Ossowiec ingenomen. Niettegenstaande het ongunstige weer zoo eindigt het legerbericht heeft de luchtmacht met succes geopereerd aan den oostrand van Warschau en boven de Poolsche verbindings wegen naar het achterland. Twee vijandelijke met alle comfort, ook koelkast, vanaf ƒ42.per maand, aan de overzijde Delftlaan, bij sta tion Bloemendaal. - Te bevr.: S. Veldkamp, v. Dortstr. 90 Tel. 16373 (Adv. Ingez. Mea.j Duitsche grens van 1914 Door duitsche troepen bezet Duitsche wig naar de russische grens Poolsche weerstandslinie Duitsche aanvalsrichting SPOORWEGEN i1h- DE DUITSCHE OPERATIES IN POLEN. De kaart geeft de Duitsche aanvalsrichtin gen weer welke met zwarte pijltjes zijn aan gebracht. De Duitsche operaties in Zuid- Polen zouden ten doel hebben de Polen van de Roemeensche- en Hongaarsche grens af te snijden en zoodoende zelf een directe ver binding tot aan de Russische grens tot stand te brengen. Hierdoor zouden zij een verbinding kunnen vliegtuigen werden omlaag geschoten. Het Poolsche legerbericht.' Te half twaalf Woensdagavond werd het dertiende legerbericht per radio bekend ge maakt. Het luidt: „In de streek van Koetno en Lowicz zetten wij den strijd voort en bren gen wij bij onze aanvallen den vijand ern stige verliezen toe. Dertig vijandelijke vlieg tuigen zijn neergeschoten. Een aanval op de lijn Modlin-Zegrze is afgeslagen. Het bom bardement van Warschau duurt voort. Zuide lijk van de lijn Kaloeszin-Siedlce trekken wij voor de gepantserde afdeelingen van den vijand onder hevige gevechten terug. Onze troepen blijven den vijand, die bij Annopol den Weichsel was overgetrokken, bestrijden Bij Lwow is een aanval van een gemotoriseerde colonne afgeslagen. Bij Gdynia en Kepa Oksywska duurt de strijd voort. Het commando van de verdediging te War schau heeft per radio het volgende medege deeld: „In den nacht van 12 op 13 September hebben de Poolsche troepen den vijand uit de onmiddellijke omgeving teruggeslagen. Woens dagmiddag hebben Duitsche vliegtuigen de noordelijke en noordwestelijke buitenwijken van Warschau gebombardeerd. Militaire objecten werden niet beschadigd, doch te Zoliborz werd een blok arbeidershui zen getroffen. In den afgeloopen nacht heeft de Duitsche artillerie Warschau met brandgranaten ge bombardeerd, In het Pilsoedski-instituut voor medisch onderzoek ontstond brand". maken voor den invoer van Russische goede ren, die anders ovre zee meet plaats vin den. Men overziet eveneens op de kaart, over welke steden de Polen hun weerstandslinie hebben berekend: ten westen van Warschau wordt fel gestreden. In het witte gedeelte zijn de voornaamste spoorwegen geteekend waarover Polen nog be schikt. in territoriale wateren De regeeringspersdienst meldt: Woensdagmiddag is een Duitsch militair watervliegtuig bij Ameland in de Nederlandsche territoriale wateren aangehouden door Nederlandsche vliegtuigen, die in overeenstemming met de regelen tot handhaving van de onzijdigheid het Duitsche vliegtuig hebben belet het Nederlandsche rechtsgebied te verlaten. Het vliegtuig is in beslag genomen en de bemanning wordt geïnter neerd. Het Fransche legerbericht Volgens de Duitschers is de Fransche opmarsch gestuif Het Fransche legerbericht van 14 Septem ber des ochtends bericht, dat de zware artil lerie van den vijand de hoogten ten zuiden van Saarbrücken krachtig onder vuur houdt. Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede dat aan het westelijk front in het tusschen Saarbrücken en Hornbach ver voor den Westwall vooruitspringende Duitsche ge bied sterker Fransche strijdkrachten dan tot nu toe tegen de Duitsche voorposten opge rukt zijn. Zij bleven evenwel liggen in de mij nenvelden en het Duitsche afweervuur. Duitschers blazen spoorweg Trier—Metz op Het persbureau Belga verneemt uit Luxemburg, dat gisterochtend te elf uur de Duitschers den spoorweg TrierMetz tegenover het Luxem- burgsche plaatsje Schengen, hebben opgeblazen. De brokstukken ijzer kwamen in Schengen terecht, zonder evenwel iemand te treffen. United Press meldde hedenmorgen uit Parijs: Wind en stortregens belemmerden heden morgen de operaties aan het Westelijk front. Aan beide zijden was de artillerie echter uiterst actief. De Franschen gaan voort met het versterken van het bezette-terrein door het gTaven van loopgraven en het aanleggen van andere werken. Een groep Franschen is daarbij door de Duitsche artillerie verrast. De Franschen hebben daardoor eenige verliezen geleden, aldus de berichten van Fransche zijde gegeven, doch de Fransche vuurmonden traden onmiddellijk op en brachten zelf de Duitsche batterij geheel tot zwijgen, waarop de Franschen hun werk aan de versterkingen konden hervatten. Onverflauwde diplomatieke activiteit te Rome BERLIJN, 14 September. - In ingelichte nationaal-socialistischi kringen wordt gezegd, dat Italië moge lijk in den loop van de volgende week een direct en formeel beroep op Frankrijk zal deen en daarbij zijn goede diensten zal aanbieden om de vredesonderhandelingen te herope- Dit aanbod, zoo verwacht men, is het di recte resultaat van de intense Italiaansche diplomatieke activiteit, die dit land gedurende de laatste weken aan den dag gelegd heeft. De Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Attolico, die bijna dagelijks met von Ribben- trop en Goering heeft geconfereerd, is naar Rome vertrokken om aan Mussolini en Ciano verslag uit te brengen omtrent Berlijn's houding met betrekking tot de Italiaansche vredespogingen. Volgens doorgaans goed in gelichte kringen heeft de Italiaansche ambas sadeur niet alleen mondelinge rapporten naar ook geschreven boodschappen van Berlijn mee naar Rome genomen. De Duitsche ambassadeur Von Mackensen heeft te Rome sedert Zaterdag j.l. eveneens dagelijks» met Mussolini en Ciano geconfe reerd. Tenslotte is de Fransche ambassadeur te Rome, Frangois Poncet, onlangs naar Parijs vertrokken, naar men veronderstelt om de Fransche regeering op de hoogte te brengen omtrent de Italiaansche vredesplannen. Goed ingelichte nationaal-soclalistLsche kringen geven toe, dat, zelfs Indien Frankrijk in dergelijke onderhandelingen toestemt, het ongetwijfeld zeer moeilijk zou zijn om zelfs te beginnen met het bereiken van een over eenkomst, aangezien Frankrijk de laatste dagen weinig neiging getoond heeft, noch voor onderhandelingen, noch voor een regeling met Duitschland. Volgens berichten, die uit katholieke krin gen alhier stammen, zou het Vaticaan zich aan de zijde van de Italiaansche regeering scharen in haar vredespogingen. Genoemde kringen zeggen, dat er een mogelijkheid be staat, dat de Paus een Franschen kardinaal zou benoemen om als afgezant deze pogingen te ondernemen. Andere berichten, waarvan evenwel tot nu toe geen bevestiging kon worden verkregen, melden nog, dat de Paus. wellicht een bij eenkomst zou voorstellen van vertegenwoor digers van de oorlogvoerende landen in een neutraal land bijv. ergens in Scandinavië. (United Press). KARDINAAL DOLCI OVERLEDEN. ROME, 14 September (Stefani). Kardinaal Angelo Maria Dolci is plotseling overleden op 72-jarigen leeftijd. De overledene is apostolisch nuntius ge weest te Istanboel en Boekarest. HF.DFN 12 PAGINA'S BINNENLAND. pag. De bemanning van een Duitsch vliegtuig, dat in onze territoriale wateren is aange houden, is geïnterneerd. 1 Een Duitsch vliegtuig heeft een Neder landsch watervliegtuig tot daling ge dwongen. 1 Automobielen enz. mogen niet uitgevoerd worden. 3 De Tweede Kamer neemt de noodwet in zake het vervoer aan. 3 Halve guldens worden in omloop gebracht. 3 Emigranten worden niet meer toegelaten. 4 BUITENLAND. Chamberlain heeft in het Lagerhuis rap port uitgebracht over zijn besprekingen in Frankrijk. 5 In het Lagerhuis is critiek uitgeoefend op de werkwijze van het Britschc minis terie van voorlichting. 5 Het Fransche oorlogskabinet is gevormd. 6 Het Amerikaansche congres komt op 21 Sept. a.s. bijeen. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: De gevolgen. 1 Langs de Straat: De tent. 3 J. B. Schuil over „Uw wil geschiede" 4 II. D. Vertelling: De man met het boeiende leven. 4 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Zwit serland in oorlogstijd. 5 Brieven van een ambtenaar B. B. 6 Van een correspondent in Londen: Vreem delingen in Engeland. 6 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Onze sigarenindus- trie had het moeilijk. 7 Voor de Vrouw. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen 00 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1