Haarlems Dagblad ontslag.en- Op een enkele uitzondering na, is er geen personeel dtuwd nu een modem tüoonfiuis Fruitoogst. Griekenland demobiliseert lichting 1937 3Cet lenzineyelkuik. Nog geen maatregelen. Warschau meldt: Xalülke slachtoffers otidet de êmgerêeoolkutQ) ItifandeCifite dniklooteu muietipd Fransche legerbericht: Onmst op vete deelen van 't fcont Het Belangrijkste 57e Jaargang iSo. 17253 Uitgave Louren» Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Dit-eclie 13082, Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 16 September 1939 Abonnementen per weck f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. <Koe is de invloed van den huidiqen toestand op Indus- tcie en. ledcijf? Sommige bedrijven hebben het extra druk. „Het werk gaat bijna overal nor maal door". Dat was de eerste conclusie, die we gisteren neerschreven naar aan leiding van onze kleine enquête bij verschillende Haarlemsche industrieën en bedrijven in verband met den huidigen abnormalen toestand. En bij nadere informatie is deze conclusie zeer zeker bevestigd. Bijna alle industrieën en be drijven zijn althans voorloopig hoe de toestand zich zal ontwikkelen weet tenslotte niemand in staat om normaal door te werken. Natuurlijk hebben de moeilijkheden tot verschillende maat regelen aanleiding gegeven doch voor het meerendecl waren deze nog niet van ingrijpenden aard. Wij zijn dankbaar en tevreden, deelde ons de directie van de Haas' AzUnfabriekcn mede. De fabriek werkt normaal door en ook de aanvoer van grondstoffen is nog gewoon. Het aantal orders is zeer gestegen doch aan alle aanvragen kan worden voldaan. Er doen zich eenige moei lijkheden voor bij het aanschaffen van kleinere artikelen, zooals capsules voor flesschen, maar invloed op den algemeenen gang van zaken heeft dat niet. Er is bijna geen personeel onder dienst en van ontslag van het overige is geen sprake. Bij de N.V. Haarlemsche Overhemden In dustrie „Kerko" is de groote moeilijkheid weer de aanvoer van grondstoffen, die normaal van Engeland en het vroegere Tsjecho-Slowakije worden betrokken. De uitvoer van deze grond stoffen uit beide landen staat thans stil, en dat brengt natuurlijk vele problemen met zich mee. Er is echter op het oogenblik nog voldoende voorraad om het bedrijf aan den gang te houden. Ook met den export voornamelijk naar de Scandinavische landen, neemt men eenige reserve in acht met het oog op eventueele be talingsmoeilijkheden. Dat er geen noteeringen uit de textielbranche zijn te verkrijgen is eei andere factor, die belemmerend werkt. Vermoe delijk zal er echter wel registratie komen en dan kan men de situatie weer beter overzien. Het is thans zoo, dat men niet weet of bepaalde ge kochte goederen ook inderdaad zullen worden geleverd. Ook bij deze firma is nog geen per soneel ontslagen en hoopt men daartoe ook in de toekomst niet toe over te gaan. Bij de Haarlemsche Stoomverffabriek is dë toestand niet zoo gunstig daar geen noteering van de grondstoffen (lijnolie en terpentijnolie) kan worden verkregen. Ook is er geen aanvoer van lood- en zinkwit. Het bedrijf ondervindt daardoor veel schade. Zestig procent van het personeel moest worden ontslagen. Indien de aanvoer van grondstoffen echter iets verbeterd, hoopt men wel de fabriek aan den gang te kun nen houden. Er is momenteel tamelijk veel vraag naar camouflage-verf voor de luchtbescherming. Wij werken normaal door wat het worden zal, kan nog niemand zeggen, zoo deelde men ons bij de Hilarius' Draadindustrie mede. „Er is geen personeel ontslagen en het bedrijf werkt normaal door. Door de mobilisatie is men ge dupeerd daar leden van het personeel in dienst moesten. De toestand is momenteel nog te on zeker om iets over de toekomst mede te deelen. De Techn. Mij. Heringa en Wüthrich onder vindt veel moeilijkheden met den aanvoer van materialen. Ook hier gaat het bedrijf echter nor maal door. Het vaste personeel wordt zooveel mogelijk in dienst gehouden. Er zijn maar wei nig werkkrachten gemobiliseerd. Bij de Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figce heeft men juist wel veel last, dat perso neel onder dienst is. Er zijn daarom stappen ge daan om voor verschillende werkkrachten vrij stelling te krijgen in verband met bijzondere op drachten. De stagnatie in den aanvoer van ma terialen is ook hier weer het kardinale punt. Als men twee of drie weken verder is zal men vermoedelijk den toestand beter kunnen over zien. De glas- en verffabrïek van J. Sabelis en Co. ondrvindt wat de verfafdeeling betreft natuur lijk wel nadeel, dat er geen terpentijn en lijn- oiie-noteeringen zijn. Met de glasfabriek heeft men deze moeilijkheden nog niet. De verschil lende orders worden gewoon uitgevoerd. Er is nu eerder een vermeerdering van het aantal opdrachten te constateeren. Iedereen tracht zich zooveel mogelijk te dekken. België levert, zij het dan vertraagd en ook van de Duitsche fabrieken is geen bericht ontvangen, dat zij niet kunnen leveren. Er is geen personeel ontslagen. Over den toestand der waschindustrie deelt men ons van bevoegde zijde mede: Ofschoon er een kleine stagnatie in de voor ziening der grondstoffen is mag over het alge meen niet worden geklaagd. Eenige artikelen zijn momenteel óf in het geheel niet óf slechts bij mondjesmaat te krijgen. De prijs van man- gel-bekleeding en verdere textiel-benoodigdhe- den is met 10 pet. gestegen. De prijzen van waschmachines en auto-onderdeelen loopen eveneens op. De kans is groot, dat ten aanzien van de fabricage van waschmachines, moeilijk heden niet zullen uitblijven en de prijzen be langrijk zullen stijgen. Door het Federatiebestuur voor de wasch industrie is besloten, eventueele prijsverhoogin- gen afhankelijk te stellen van de verhooging der algemeene bedrijfslasten, waaronder stijging der prijzen van grondstoffen, machines, expeditie, loonen etc. Door het onderling overleg tusschen den luitenant-kolonel-intendant Ten Have van het Departement van Defensie en de Federatie voor de Waschindustrie, verloopt de behandeling van de militaire wasch vlot. Ondanks het feit, dat het te verwachten is, dat ingevolge de zeepbe- schikking ook de toewijzing van industriezeep nu of later zal worden gerantsoeneerd, zal het georganiseerde Nederlandsche waschbedrijf aan de steeds toenemende vraag voor de behande ling van de wasch in de wasscherij, kunnen vol doen. met alle comfort, ook koelkast, vanaf 42.per maand, aan de overzijde Delftlaan, bij sta tion Bloemendaal. - Te bevr.: S. Veldkamp, v. Dortstr. 90 Tel. 16373 (Adv. Ingez. Med.) (De oogstvooruitzichten voor de fruitteelt zijn, volgens een over zicht in de Staatscourant, goed). Er komt heel veel in onze Staatscourant, Dat als lectuur maar matig kan bekoren, De smaaklijkheid van nieuwtjes in haar trant, Gaat meest voor 't lezende publiek verloren. Maar 't worde grif erkend, zoo nu en dan, Kan ook haar nieuws nog wel eens sappig wezen. Ik geef als voorbeeld, dat je overzichten van De oogstvooruitzichten van fruit kunt lezen. Ik zie, de appels staan er gunstig bij, Een appel voor den dorst zal niet mankeeren, •De perziken zijn goed. vertelt men mij. De druiven ook, iets minder goed de peren. Dit nieuws doet onzen mond en harten goed, Vooral in dagen, dat de meeste tijding, Die je als vrucht van 't heden slikken moet, Maar weinig reden aandraagt tot verblijding. Wij voelen het weer in dit hachlijk uur, Hoe veel de wereld vruchtloos moog' ont wrichten, Zelfs hier en daar vernielen, de natuur Blijft onverstoord vruchtdragend werk ver richten. P. GASUS. ATHENE, 16 September (Reuter-ANP.) Het ministerie van oorlog heeft de demo bilisatie gelast van lichting 1937. Onze Haagsche correspondent seint ons: Naar wij vernemen is de vraag of er iets zal geschieden en zoo ja wat er zal moeten en kunnen gebeuren ten opzichte van het parti culier en eventueel ook ander autoverkeer in verband met zuinig gebruik van benzine op het Departement van Economische Zaken nog in onderzoek. Een beslissing in de een of andere richting is op dit oogenblik nog niet genomen. Naar aanleiding van het hier en daar ge uite vermoeden dat men tot beperking van de maximum snelheid zal overgaan kunnen wij er op wijzen dat de bestaande Waterstaats (Verkeers-) wetgeving het vaststellen van een algemeene snelheidslimiet, althans buiten de kom van de gemeenten, niet toelaat. Om zulk een maatregel mogelijk te maken zou dus eerst wetswijziging noodig zijn. Iets anders is dat men er wellicht via de Distributiewet toe zou kunnen overgaan, als voorwaarde voor de per auto te distribueeren benzine te bepalen, dat men dan ook geen grootere snelheid dan een bepaald aantal k.m. per uur zal mogen toepassen, op straffe van niet meer aan de distributie deel te mogen hebben. Voor de poorten van Lemberg wordt gestreden. Het Duitsche opperbevel meldt, dat voor de poorten van Lembearg gestreden wordt alsook aan de Tanew bij Bilgoraj. Prezeemysl werd bezet. Oostwaarts werd Slodzicnierz bereikt. Bij een doorbraakpoging van de Poolsche troepen ten Zuidoosten van Warschau werden 8000 ge vangenen gemaakt, 1.26 stuks geschut zijn in Duitsche handen gevallen. De strijd om de citadel van Brest is nog Over het Westen wordt gemeld dat plaatse lijke acties van de Franschen bij Saarbrücken met zware verliezen voor den vijand wei-den afgeslagen. Duitsche bommenwerper boven Russisch gebied. Door machinegeweervuur tot daling gedwongen. MOSKOU 16 September Het telegraaf- agentschap van de Sovjet Unie meldt, dat eer onbekend vliegtuig boven de stad Olevsk (Oekraïne) is verschenen. Het vliegtuig werd met machinegeweervuui der Sovjet Russische troepen gedwongen bij hei dorp Loegino te landen. Het bleek een Duitsct tweemotorig bomvliegtuig te zijn De bemanning, bestaande uit vijf personen werd naar Kief gezonden, terwijl het toeste onder bewaking is geplaatst Het woord is aan Dean Alford: De waarheid bestaat niet in het peuterig verzamelen van kleinigheden, maar in het geven van een getrou wen indruk van het geheel. De Hertog van Windsor in Downingstreet. De Hertog van Windsor heeft Vrijdag In Downingstreet een bezoek gebracht aan den minister-president De Britsche Admiraliteit meldt De Britsche admiraliteit deelt mede: Torpedojagers, patrouillevaartuigen en vliegtuigen hebben over groote ge bieden voortdurend gespeurd naar vijandelijke duikbooten. Er zijn tal van aanvallen ondernomen en een a - luikbooten is vernietigd. Waar zulks mogelijk was, zijn overle venden opgepikt en gevangen genomen. Fransche vorderingen ten oosten van den Moezei PARIJS, 15 Sept. (Havas). Het commu niqué van hedenmorgen luidt: Óp tal van deelen van het front was het vannacht onrustig. In de streek ten Zuiden van Saarbrücken was een sterke actie der vijandelijke artillerie. Ten Oosten van den Moezel hebben onze troepen eenige vorderin gen gemaakt. Een krachtige tegenaanval van den vijand, welke door artillerie was voor bereid, werd afgeslagen in de streek belen dend aan het benedental van de Nied. CROOKES GLAZEN absorbeeren schadelijke lichtstralen. W. KUIPERS ZN. - Gedipl. Opticiens. Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Leveranciers van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. ingez Mea.i Bombardementen op Wilna, Krzemienic en andere steden. Uit Warschau 15 September In zijn dagoverzicht meldde het Poolsche Telegraafagentschap hedenavond, dat de Duitsche luchtmacht vooral actief is geweest in Noord-Polen, waar Wilna, Baranowicze en eenige andere steden gebombardeerd werden. Te Wilna zijn er veel slachtoffers onder de burger bevolking gevallen. De Poolsche lucht macht heeft op haar beurt met succes Duitsche militaire objecten gebombar deerd. In den sector Warschau ontwik kelt de verdediging zich gunstig. Vijan delijke aanvallen in het noorden en oosten werden tot staan gebracht. De Duitsche actie in de richting van Bialystok en Brzesc stuit op krachtigen tegenstand de- Poolsche detachementen. In dezen sector is de toestand de beide laatste dagen niet noemens waardig veranderd. De Poolsche troepen te Gdynia en op het schiereiland Hela blijven verwoeden tegenstand biden. Bij Lowicz en Skierniewice wordt ver woed gevochten. De Poolsche troepen brengen den vijand hier zware verliezen toe Volgens de Poolschen zenders heeft de burge meester van Wilna de burgers opgeroepen hun stad tot het laatst te verdedigen Na te hebben gesproken over het neervallen van brandbom men op Wilna zeide de burgemeester, dat iedei? duim van den Poolschen grond, iedere drempel en ieder huis tot het uiterste verdedigd moesi worden, leder moet zijn plicht doen, Dereid zijn tot het brengen van offers en tot het storten van zijn bloed. Onze geest, aldus de burgemeeste: kan niet worden gebroken. Hij stelde de verde diging van Warschau ten voorbeeld Havas maakt melding van een hevig bombardement, dat Donderdag plaats heeft gehad op Krzemienic, waar de diplomatieke vertegenwoordigingen naar zetel hebben. Officieel is vastgesteld, dat hier dertig personen zijn gedood en honderd gewond. Men bevestigt, dat Duitsche vliegers uit mitrailleurs de markt hebben be stookt, Diplomatieke vertegenwoordigers te Krzemienic, die hel bombardement en de bestoking met mitrailleurs der bevolking hebben bijgewoond, waren tijdens den luchtaanval in een schuil plaats bijeen onder leiding van den Pauselijken nuntius Cortesi. Zij hebben besloten een beroep te doen op hun onderscheiden regeeringen en te verzoeken te Berlijn zeer krachtig te protesteeren tegen de Duitsche oorlogsmethoden. Er dient op te worden gewezen, aldus vervolg" Havas, dat de Duitsche regeering er door de. Nederlandschen gezant, die de Duitsche belangen behartigt, officieel van werd m kennis gesteld, dat het diplomatieke korps te Krzemienic ver blijft. De Britsche ambassade heeft duizend zlotv voor de getroffen burgerij bestemd. De gezanten van Hongarije, België, Estland, Nederland, Zweden en Zwitserland hebben elk vijf honderd zloty gegeven Bovendien heeft de zendei van Lwow (Lem berg) m verscheidene talen een beroep uitge zonden, waarbij geprotesteerd wordt tegen „De Duitsche barbaarschheid" De zender verklaarde, dat Hitier bevel had gegeven al wat men op den weg tegenkwam, al wat tegenstand bood, al wat vluchtte, te vernietigen Dit bevel werd naar de letter uitgevoerd De Duitschers hebben alle steden en dorpen gebombardeerd Polen biedt van het centrum tot het zuiden een beeld van bewogenheid. Siedlce, een stad van 80.000 inwoners, werd bijna geheel verwoest, Lublin staat in brand. Duitsche vliegers schie ten cp Poolsche vliegers, dit- met hun valscher men zijn afgedaald De Duitschers schu-len ook de geëvacueerde bevolking De zendei be sluit met te zeggen, dat deze methoden niet lot resultaat hebben gehad, dal men er in geslaagd is den geest van verzet der Poolsche natie te overwinnen. De Duitschers over hun luchtactie. Uit Berlijn: Het Duitsche luchtcommando deelt mede: „Ondanks het ongunstige weer heb ben de Duitsche luchteskaders den terugtocht der Polen buitengewoon bemoeilijkt door het opnieuw onderbreken van spoorlijnen en zware oeschadiging van verscheidene stations. Ook af zonderlijke optredende marsch- en transportko- lonnes ten oosten van den Weichsel zijn met bommen en machinc£cweervuur bestookt en vernietigd, terwijl wegen en wegkruisingen zwaar beschadigd zijn. Op het vliegveld van Ence in de Oekraine zijn elf vliegtuigen op den grond en twee in de lucht vernietigd. Boven Brody zijn na korten strijd acht Poolsche vlieg tuigen brandend neergestort en drie toestellen op den grond vernield. Zeven Poolsche vliegtui gen zijn onbeschadigd in onze handen gevallen. Zoo heeft de vijand Vrijdag in totaal 31 vlieg tuigen, in hoofdzaak jagers, verloren. De toch reeds geringe vijandelijke jagersactie is daar door opnieuw aanzienlijk verzwakt HKDKN I' l'AC.INA'S Ingenieurs op de Spoorwegtentoonstelling bezichtigen „De Arend". HAARLEM EN OMGEVING. De invloed van den huidigen toestand op industrie en bedrijf te Haarlem. Bioscopen 8 BINNENLAND Ten aanzien van het benzinegebruik z(jn nog geen regeeringsmaatregelen te wachten. 1 De rijksmiddelen blijven op 1938 uitloopen. 3 Er komen tijdelijk meer krijgsraden. 3 De „Nieuw „Amsterdam" is weer te Rotter dam. 3 De K. L. M. zoekt nieuwe wegen; een dienst op W.-Indië? 3 Tweede Kamerleden uiten bezwaren tegen de nationale inkomsten- en winstbelas ting. 6 BUITENLAND. Griekenland demobiliseert lichting 1937 1 Engeland en Turkije halen de banden nau wer aan. 5 De Franschen consolideeren de veroverde stellingen aan het Westelijk front. 5 Tengevolge van een overeenkomst tusschen Japan en Rusland zijn dc vijandelijkheden aan de Russisch-Mandsjoerijsche grens gestaakt. 5 De Amerikanen in Rusland hebben den raad gekregen dit land te verlaten. 5 ARTIKELEN enz. P. v. d. Hem: Augustus 1939Septem ber 1939. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Lon- den's bevolking vraagt om licht en ont spanning. 5 L. B.: Edouard Daladicr. 5 C. J. E. Dinaux: Als de steencn spreken konden 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekenlngen. 7 J. B. Schuil: Het komende tooneelseizoen. 7 A. J. D.: Herfstasters. 7 Financieel Economisch weekoverzicht: Ge vaarlijke beurs-hausse 9 W. Glastra: De 300.000 Spaanschc vluchte lingen in Frankrijk 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 13 LAATSTE BERICHTEN 15

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1