Verkeersteekens niet opgemerkt Opening) z A T E R D AG 16 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Haarlemsch cineast J. C. Mol voortijdig terug uit Indië Trein met 600 Hollanders door Duitschland naar huis. Toch materiaal genoeg voor een groote film over Java en Bali. „Ik zou wel tien jaar in Indië kun- nu Kmen, en dan was ik nog niet klaar". Zoo vertelt de Haarlemsche cineast J. C. Mol ons hedenmorgen in zijn kantoor in het Kenaupark. nauwelijks bekomen van de 24 uur lange reis per trein van Zurich door Dr.jstschiand naar huis. De internationale toestand heeft den heer Mol, die in Indië bezig was voor de Rotter - damsche Lloyd een film te vervaardigen over de Oost als toeristenland, genoodzaakt om voortijdig naar zijn land terug te keeren, „Toch heb ik me wat Java en Bali betreft van mijn taak kunnen kwijten. Van deze eilanden heb ik bijna 4000 meter opnemingen, genoeg voor een film van anderhalf uur", al dus de cineast. „Maai- ik heb nog niets van de resultaten van mijn werk kunnen zien! Dat zit zoo. Ik heb kleurenfilmopnemingen, en die zijn regelmatig naar Londen gezonden voor de ontwikkeling, want dat kunnen we in ons land nog niet. Dit feit heelt ook tot mijn voor- tijdigen terugkeer- bijgedragen, want ik wist niet of de Londenscne fabriek mijn film zou kunnen blijven afwerken. Bovendien kan thans met geen mogelijkheid gezegd worden wanneer een film, die Indië naar voren brengt als toeristenland, vertoond zal kunnen wor den. Met hetzelfde vliegtuig waarmee ik kwam zijn de laatste 600 meter vervoerd, doch ik weet niet of ze Londen bereikt hebben. Het eenlge waar ik zeker van ben, is dat ik thuis zit J" Speciale trein voor Nederlanders. In Napels stonden drie vliegtuigen uit Indic en ze konden niet vtrder, zoo vertelt de heer Mo! ons over zijn reis. Ik was met de ,.Gier' gekomen, waarvan te Roller gezagvoerder was. Het gelukte me een plaats te krijgen in de tre.n, die met 60U Nederlanders uit Zürich naar ons land vertrok. We maakten de rek in geheel duistere wagons! Op de Zwitsersche stations heerscnte militaire bedrijvigheid Op de Duitsche stations was alles stil. Op de wegen reden geen auto's. Het land scheen uitgestorven. In den trein zaten toeristen, bezoekers van de groote Zwitsersche tentoonstelling, jon gens en meisjes uit pensionnaten. schippers, die met hun aken in Basel waren blijven ste ken enz. De Zwitsersche consul begeleidde ons tot Schaffhausen, en vandaar ging de reis, die twee keer langer duurde dan normaal (om de 10 K.M. werd in Duitschland gestopt) over Karlsruhe, Frankfort en Keulen. Toen we in Keulen arriveerden loeide daar onophoudelijk het alarm voor luchtgevaar. Er werd geweldig geschoten. Vliegtuigen heb ik -evenwel niet kunnen zien." Duizend Leica opnemingen. Na deze reiservaringen willen we toch nog iets weten over het film-werk van den heer Mol. „Ik heb niet alleen een propagandistische fidin g&maakt" aldus de cineast „doch meer een culture'ele film met op den voorgrond het toeristische element. Het doel van de film is tweeledig. lste. Menschen naar Indië te brengen door hen te toonen dat het een ideaal toeristen land is. met fraaie hotels, uitstekende wegen en afwisselend natuurschoon. 2de. Om de menschen, wanneer ze eenmaal in Indie zijn, de duigen daar cnet begrip te doen zien. Ik heb derhalve wel degelijk veel aandacht besteed aan kunstnijverheid, inheemsche feesten enz. Per auto heb ik practisch geheel Java en Bali doorkruist. En van de reis heb ik ook een 1000-tal Leica-opnemingen meegebracht. Maar ik moet ze nog uitpakken, want in mijn haast heb ik ze in Batavia, waar ze ontwikkeld wer den, niet kunnen zien! In het geheel ben ik twee en een halve maand in Indië geweest met de reis mee 4 maanden maar zooals gezegd, ik zou er wel tien jaren kunnen zitten en nog niet uitgefilmd zijn. Indië is r n buitengewoon mooi land. Ik dacht er eenige voorstelling van te hebben, maar ik geloof niet dat dat mogelijk is voor dat je er werkelijk bent geweest. Een geweldig stuk cultuur heeft het handje vol Hollanders daar tot stand gebracht!" Ernslige crisis in het bloembollenvak. De veiling werd gestaakt. De jongste bloembollenveiling van de Bloem bollenveiling Beverwijk N.V. heeft wel een merkwaardig verloop gehad. De aanvoer telde 1170 nummers en was dus zeer behoorlijk. Toen de wijzer op de veilingklok echter ging draaien kwam al spoedig tot uiting, dat het vak als ge volg van de internationale omstandigheden en het stopzetten van den uitvoer totaal „dood" is. Er werd vrijwel geen bloembol verkocht, alles draaide door en moest worden opgehouden. Dit nam zoo'n omvang aan, dat het zelfs de veiling directie, die in de laatste jaren op dit gebied toch wel wat gewend is, te machtig werd. Zij besloot de veiling onder deze omstandigheden maar te staken. Zoover was het nog nooit gekomen en het illustreert wel zeer duidelijk de buitengewoon ongunstige situatie, waarin de bloembollencul tuur en -handel thans verkeeren. AMATEUR -FOTOGRAFEN Het bestuur der Haarlemsche Amateur-Fo tografen Vereeniging deelt mede dat. niettegen staande de buitengewone omstandigheden, de opening van het seizoen op den vastgestelden datum Donderdag 21 September doorgang zal vinden. Het bestuur vond onzen bekenden landgenoot Jan P. Strijbos bereid, te spreken over zijn avontuurlijken tocht naar Spitsbergen in een voordracht met filmprojectie welke tot titel draagt: „Langs de kusten van Spitsbergen" De lezing wordt gehouden in restaurant Brink- mann, Groote Markt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur Londen 7.20. Berlijn 73.50 Parijs 4.07'fc. Brussel 32.20. Zwitserland 42.65. New-York 1.88 3/8. GROOTE HOUTSTRAAT, hoek Anegang. (Adv. Ingez. Med.) Voor ontspanning van militairen. Concert op de Groote Markt. Zooals gemeld is te Haarlem opgericht een Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning van gemobiliseerden. De eerste openbare daad van dit Comité geweest de aanbieding aan de militairen van concert op de Groote Markt op Vrijdag avond, waarvoor men dadelijk „Harmonie Cres cendo" met zijn wakkeren leider, den heer H. W. Hofmeester, bereid had gevonden. Het is lang geleden sinds wij op de Groote Markt zooveel menschen verzameld hebben ge zien als Vrijdagavond het geval was. Natuurlijk üverheerschte het „groen grijs", maar ook voor heel wat burgers bleek onze Markt onder deze bijzondere omstandigheden een aantrekkings- punt. De echte muziekliefhebbers hadden zich om de tent geschaard, maar ook de vluchtheu vel, waarop Lourens Coster sedert eenige ja ren een plaats gevonden heeft was dicht be zet en verder was overal het geheele plein vol menschen. Er werd over het algemeen zeer ami dachtig naar de goede muziek van Hofmeester', corps geluisterd en de politie zorgde dat geen ordeverstoringen konden plaats vinden. Van deze eerste daad van het Comité mag met echt gezegd worden dat zij met sucecs bekroond werd. Gezellige avond in „Flora' De Groote Markt was niet de eenige plaats waar de militairen Vrijdagavond ontspanning konden vinden: in het gebouw „Flora" op het Pretoriaplein had het Comité „Vondelkwartier voor de gemobiliseerden uit dat kwartier een gezelligen avond georganiseerd, waarvoor ook iroote belangstelling bleek te bestaan. Niet min der dan een 180 man waren in de zaal ver*» cenigd en zij amuseerden zich uitstekend rnet de grappen en liedjes, die het onvermoeibare trio gebroeders Vos-Teunisse ten beste gaf. De band „La Bohème" zorgde voor vroolijke muziek en de soldaten waren in de beste stem ming, er heerschte onder hen een opgewekte geest. Ook dit comité kan met voldoening op dezen welgeslaagden avond terugzien. Naar men ons mededeelde had de collecte ter bestrijding van de onkosten van dezen amuse- mentsavond f 104.35 opgebracht. Voor de soldaten in liet Kleverparkkwartier. Men schrijft ons: Het aantal soldaten, dat Woensdagavond bij particulieren op bezoek is geweest, was belang rijk grooter dan verleden week; het aantal aan meldingen van de bewoners van het Kleverpark kwartier, die bereid zijn de soldaten te ont vangen, wordt eveneens steeds grooter. Het was voor de commissie evenwel teleur stellend, dat ook ditmaal eenige bewoners ver- geefsch gewacht hebben. De oorzaak hiervan lag bij die burgers, die de soldaten, welke hen verleden week bezochten, ook voor dezen Woensdag genoodigd hadden. De bon voor di< adres werd nu door de commissie aan twee andere militairen uitgereikt, terwijl de eersten zonder bon dit adres bezochten. Resultaat: dubbel bezoek en bonnen over. Voor de betrokken, niet bezochte gezinnen en ook voor de commissie is dit niet aangenaam. De commissie doet dus een dringend beroep op de burgers, 's Woensdags geen militairen op eigen gelegenheid uit te noodigen, daar dit haar werk bemoeilijkt. De bedoeling is, dat twee wil lekeurige militairen een willekeurig gezin be zoeken. Woensdagavond is de soldatenavond der com missie. Tevens deelt de commissie mede, dat zij wel dra haar werk zal voortzetten onder leiding van het groote Comité. Afmeldingen voor bezoek op a.s. Woensdag avond vóór Dinsdag één uur bij G. A. de Bock, Brcderodestraat 44, tel. 14644. Haarlem's kostbare boekenschat. Veilig opgeborgen in den Vleeschhal-kelder. De Bibliotheek en Openbare Leeszaal der ge meente Haarlem bezit een groot aantal oude en kostbare werken. Er zijn, naar wij vernemen, door het gemeentebestuur maatregelen genomen die te beschermen tegen eventueel oorlogsge vaar. De zeldzaamste boeken niet minder dan 28 kisten! zijn in den kelder van de Vleesch- hal veilig opgeborgen. Deze groote kelder van dit oude gebouw is zeer solide, zoodat de boeken daar uitstekend staan. Bovendien is bij onder zoek gebleken dat geen vrees behoeft te bestaan, dat de boeken van vocht te lijden zullen hebben. JENNER EN DE VACCINATIE. In dit blad van 13 September j.l. komt on der het hoofd „Nieuwe Uitgaven" de vol gende zinsnede voor: „Door de Anti-vivi- sectie-stichtlng te Den Haag is uitgegeven „Jenner en de caccinatie, eenige verbijste rende hoofdstukken uit de geschiedenis der geneeskunde", een boek voor arts een leek, door Esculaap. Hier hac! moeten staan: „Door de Anti-vi- visectie-Stichtlng te Den Haag is uitgegeven Jenner en de vaccinatie", eenige verbijsteren de hoofdstukken uit de geschiedenis der ge neeskunde, een boek voor arts en leek door Esculaap." Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur. Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Iets warmer. Plaatselijk ochtendmist. Zwakke tot matigen Noord-Oostelijken tot Oostelijken wind. Hoogste barometerstand 1028.1 mbar. te Turku (Finland). Laagste barometerstand 1005.3 mbar. te Jan Mayen. BA ROM-ETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Zondag v.m. 6.07 uur; n.m. 18.29 uur. Strand berijdbaar van 11.0016.30 uur. Maandag v.m. 6.49 uur; n.m. 19.12 uur. Strand berijdbaar 'van 11.3017.00 uur. VEREENIGING „GELOOF EN WETENSCHAP". Vrijdag hield bovengenomde vereeniging hare jaarlijksche ldenvergadering bij „Bink- mann" aan de Groote Markt onder voorzitter schap van mr. F. Vorstman. In deze vergade ring werden door de secretaresse, mevr. Th. Vorstman— Coelen en den penningmeester, den heer G. F. H. Pastoors de verslagen uit gebracht. Hieruit blijkt o,m., dat de vereeniging zich in een voortdurenden bloei verheugen mag, zooals o.a. kan blijken uit de door den penningmeester medegedeelde cijfers. Terwijl n.l. het vereeniging jaar in 1928 met een batig saldo van 2290.28. kon zij dit eindigen met een saldo van 2323.26, zulke niettegenstaande aan de leden bij gelegenheid van de zesde lustrumviering een kostelooze tooneelavond was aangeboden. Op voorstel van den heer Ch. L. van de Bilt werd besloten de jaar verslagen van secretaresse en penningmeester te doen drukken en aan de leden toe te zen den Tot leden der Commissie tot verificatie van de rekening en verantwoording van den pen ningmeester werden benoemd de heeren Ch. L. van der Bilt, A. Bar en S. A. van Egmond. De heer Ch. L. van de Bilt maakte zich tot tolk van de waardeering van de leden voor de schitterende programma's van het afgeloopen en van het komende seizoen alsbok voor de groote zorg welke door de secretaresse wordt besteed voor de organisatie der avonden. De voorzitter dankte voor deze woorden en gaf de verzekering, dat alles in het werk zal wor den gesteld om de goede tradities te hand haven. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat bij het bestuur het denkbeeld was opge komen, iets te doen voor de geestelijke ont wikkeling van de militairen en dat door de subcommissie voor „Voordrachten en lezingen" van het „Comité tot ontwikkeling en ont spanning van militairen" aan het bestuur der vereeniging was gevraagd medewerking te willen verleenen om de door die commissie op genomen taak mede te helpen verwezenlijken. Hij stelde voor om de gevraagde medewerking in dezen zin te verleenen. dat aan militairen toegang tot de avonden van G. en W. zou worden verleend voorzoover de plaatsruimte dit zou toelaten. De vergadering vereenigde zich con amore met dit sympathiek plan. De uitwerking werd aan het bestuur overgelaten. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat ook in het komende seizoen een cursus wijs begeerte zou worden gegeven en dat een nieuwe cursus wordt geopend over enkele ge wichtige sociale problemen, sloot hij de ge animeerde vergadering. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. De tweede gewone zitting der Prov. Staten van Noord-Holland zal worden geopend op Dinsdag 17 October des voormiddags te half twaalf KON. NEDè MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afd. Haarlem en omstreken der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde ver gadert Dinsdagavond 19 September a.s. in gadert Dinsdagavond 19 September a.s. in Hotel Iior. d'Or. De heer H. Carlée zal spreken over de Dahlia-favoriets van 1939. WEEK - A RONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Motor op militaire colonne ingereden Twee dood en Vrijdagavond omstreeks kwart voor 9 is er een zeer ernstig verkeersongeluk op den Rijksstraatweg onder de ge meente Wassenaar gebeurd. Uit Wassenaar kwam de kapitein B. H. Zöllner op zijn motor. In het zijspan was mevrouw Zonneveld, die ten huize van kap. Zöllner woonde, gezeten. Uit de tegenovergestelde richting uit den Haag naderde een militaire auto colonne, waarvan de voorste wagen bij de Rust en Vreugdlaan wilde draaien. Hoewel de soldaten van dien wagen teekens gaven heeft kapitein Zöllner deze blijkbaar niet gezien. Met groote snelheid reed de kapitein op den dwars over den weg staanden wagen in met het gevolg, dat hij en zijn medepassa- giere op slag gedood werden. Kapitein Zöllner was 39 jaar oud, ge huwd en vader van twee kinderen. Hij woonde in Wassenaar. Sfaten-Generaal wordt uitgezonden Evenals vorige jaren zullen de plechtig heden, welke bij de opening van de Staten- Generaal op Dinsdag- 19 September a.s. zullen plaats hebben, met als hoogtepunt de door H.M. de Koningin uit te spreken troonrede, over beide Nederlatndsche radio-zenders wor den uitgezonden. De reportage wordt voor Nederland ver zorgd door AVRO en KRO. en door de Phohi voor de Nederlandsche overzeesche gewesten. De uitzending vangt aan om 12.30 uur en zal ongeveer 14 uur geëindigd zijn. Verslaggevers staan opgesteld bij het Koninklijk Paleis in het Noordeinde, op het Lange Voorhout en op het Binnenhof. Ten behoeve van de Overzeesche gebieden zal de uitzending bovendien geschieden dooi de rijkszenders P.C.K., golflengte 16.3 M. en P.C.V. (16.6 M.) De Phohi zal de op gramofoonplaten opge nomen reportage in zijn gewoon middagpro gramma van 14 uur af uitzenden op een golflengte van 16.88 M. Voor Curacao en Suriname zal een herhaling van de uitzending worden verzorgd op Woens dag 20 September van 01.350.2.35 uur dooi de rijkszenders P.D.V. op 24.8 M. en P.D.K. 28.8 M. en door de Phohi op 31.28 M. Vrijwilligers Landstormkorpsen. Klein verlof in het vooruitzicht. De regeeringspersdaenst meldt* Vrijwilligers van de landstorm korpsen mo- tordienst en vaar tui gendienst, die de meening zijn toegedaan, dat zij niet verplicht zijn om bij mobilisatie in werkelijken dienst te komen zich daarbij beroepende op hun bij het aangaan hunner verbintenis gedane toezeg gingen kunnen, hoewel zij rechtens tot opkomst verplicht zijn, zich rechtstreeks tot den inspecteur van den vrijwilligen landstorm wenden met een gemotiveerd verzoek om in het genot van klein verlof te worden gesteld. In de verzoeken moet het onderdeel worden vermeld waarbij zij thans in werkelijken dienst zijn. Het in het genot stellen van klein verlof zal geleidelijk geschieden, waarbij de voorrang wordt verleend aan vrijwilligers boven den leeftijd van 35 jaar. gezinshoofden en kost winners. Zoo noodig korter werktijd in grafische bedrijven. De Centrale Commissies in de typografie en het boekbindersbedrijf hebben het besluit geno men, dat zij, die wegens mobilisatieslapte ont slagen worden hun ancienniteitsrechten niet zul len verliezen. Hun ontslag zal als schorsing der dienstbetrekking worden beschouwd. Zooveel mogelijk zal getracht worden, ontslag te voorkomen, door ingeval van slapte de werk tijd voor het geheele personeel te verkorten. Bij dit korter werken zal tot een minimum van 36 uur per week kunnen worden gegaan. Een speciale regeling is vastgesteld voor af wijking van dit minimum van 36 uur, ontslag van werknemers tijdens de periode, waarin kor ter gewerkt wordt en het vergoeden van over uren in de periode waarin korter gewerkt wordt. Zooals reeds eerder gepubliceerd werd. wordt door het vervullen van den militairen dienst plicht de dienstbetrekking in het bedrijf niet verbroken. Men verliest dus geen ancienniteits rechten. TUBERCULOSEBESTRIJDING ONDER HET SPOORWEGPERSONEEL. Woensdag 20 Septebber, den officieelen ju bileumsdag der Spoorwegen, zal door de Spoorweg-Tuberculose-Vereeniging een her denkingsstrikje werden aangboden, in de Ne derlandsche kleuren, gehecht aan speldje van wit metaal, met de letters N.S. De opbrengst van deze collecte zal geheel ten goede komen aan de tuberculose bestrijding onder het spoorwegpersoneel Daar deze vereeniging slechts één keer col lecteert in de 30 jaren van haar bestaan, be veelt het Plaatselijk Comité deze collecte warm aan. De ,Orzel" in Estland geïnterneerd. COMITÉ VOOR ONTWIKKELING EN ONTSPANNING DER MILITAIREN. Een straat- en huiscollecte COLLECTANTEN EN COLLECTRICES GEVRAAGD. Op Donderdag 28 September zal behoudens goedkeuring van B. en W. een huis- en straat collecte in heel Haarlem worden gehouden voor de Ontwikkeling en Ontspanning der gemobili seerde militairen te Haarlem. Wij zijn ervan overtuigd, dat allen zullen willen medewerken om deze collecte te doen slagen. Wij kunnen niet genoeg doen voor de mannen, die ver van huis in voor hen zoo moeilijke omstandigheden thans in onze gemeente hun zware taak vervullen. Het is een plicht, die op ons allen rust. Er zullen voor deze collecte zeer vele collec tanten en collectrices noodig zijn. Het comité van Ontwikkeling en Ontspanning verzoekt allen, die zich hiervoor beschikbaar willen stel len,- zich aan te melden bij den heer Van Ton geren, Brouwerskade 59. Voor de Militairen. Comité tot Ontwikkeling en Ontspanning. De subcommissie voor „onderwijs, lectuur en zelfstudie" ontving reeds van eenige leerkrach ten bij het lager- zoowel als het Middelbaar onderwijs bericht, dat zij bereid zijn lessen te gven. Er zal evenwel eenige tijd noodig zijn, voor vaststaat, of en zoo ja op welke wijze het best van deze aanbiedingen kan worden gebruik gemaakt. Het aantal stadgenooten, die bericht gaven, dat zij lectuur (vooral goede ontspanningslectuur en tijdschriften!) ter beschikking van de commissie wilden stellen, was niet zoo groot, als wel ge- wenscht zou zijn met het oog op 't groot aantal militairen. Opgaven worden nog gaarne bij het secretariaat ingewacht; over eenige dagen wordt de lectuur dan gehaald. De poging, een aantal kamers te vinden waar militairen, die hun studie door de mobilisatie hebben moeten onderbreken, in avonduren rus tig kunnen studeeren, is met succes bekroond. Een vrij groot aantal aanbiedingen zijn reeds binnen gekomen; nieuwe zijn nog steeds wel kom. Een doelmatige verdeeling van de aan vragen eischt enkele dagen van voorbereiding. De gastvrije burgers, zoowel als de studeerende militairen, die gastvrijheid vragen, krijgen zoo dra mogelijk bericht. Correspondentie voor deze subcommissie te richten tot het secretariaat: Lod. van Deyssel- laan 174, Haarlem. Voor graanaanvoer wordt gezorgd De overheid heeft thans met kracht de rege ling ter hand genomen van den aanvoer van graan in ons land ter verzekering van onze voedselvoorziening. Nadat tusschen de verschil lende partijen de noodige besprekingen waren gevoerd, heeft het rijksinkoopbureau voor graan een aantal Rotterdamsche schepen tot dat doel gecharterd en naar behoefte en mogelijk heid zal het hiermede blijven doorgaan. Tot dusver werd voor het halen van graan de be schikking gekregen over de „Wijk"booten: „Winterswijk" en „Zonnewijk", voorts de „Eiber gen" van Furness, de „Japara" van den Rotter- damschen Lloyd en de „Eibergen" van Van Nie- velt Goudriaan. Enkele van deze schepen zijn reeds op weg naar Amerika. ST. VINCENTIUSVEREENIGING. Dc heer P. J. van Kessel, de bekende wel doener van de Spijskokerij der St. Vincentius- vereenighig, waarvan hij 53 jaar lang lid is is geweest, zal om gezondheidsredenen af treden als president van den Bijzonderen Raad dezer vereeniging. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM. Bevorderingen: met ingang van 1 Septem ber: J. Wolfard tot burgerwachter 1ste klasse bij de bewakings-afdeeling en H. L. Huis in 't Veld bij de rijwiel-afdeeling. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN HALFWEG NED. HERV. KERK. V.m. 10: Candidaat van Niel te Haarlem. Nam. 6.30: Ds. J. C. Konings berger van Amsterdam. Jeugddienst. GEREF. KERK. V.m. 10 en nam. 4: Ds. E. A. Groenewegen ALS RUSLAND TEN STRIJDE TREKT. Zullen de Balkanstaten niet kunnen achterblijvenconstateert Havas. OOK ITALIë IN DAT GEVAL NIET LANGER AFZIJDIG. PARIJS, 16 September (Havas). De be doelingen der Sovjets, aldus Havas, blijven nog duister en zonder nog een directe inmenging te vreezen, wijst het bureau op de verklaring van de „Izvestia", dat „Sovjet Rusland waarschijn lijk den strijd zal ingaan, doch met waakzaam heid het resultaat der operaties gadeslaat". In geval van een interventie van het Sovjet- leger zou Roemenië volgens het verdrag moeten intrvenieeren en dan zouden alle Balkanstaten worden meegesleept in den strijd met name de Turken, die een dergelijken druk op het Oosten niet zouden verdragen. Bij een inter ventie der Russen aan de zijde van Duitschland, aldus gaat Havas verder, zouden alle anti-com munistische mogendheden in een conflict wor den meegesleept, zelfs de vroegere bondgenoo- ten van Duitschland en met name de afwach tende houding van Italië zou zich snel kunnen ontwikkelen. Sleden aehter den „Westwall" ontruimd. De laatste Poolsche duikboot heeft volgens het D.N.B. op de reede van Tallinn (Estland) het anker uitgeworpen om zich daar te laten interneeren. Volgens United Press is deze duikboot de in Nederland gebouwde de „Orzel". Het vaartuig zou wegens brandstofgebrek naar Tallinn zijn I gevaren. De uit 60 man bestaande equipage was volkomen uitgeput. Keulen echter niet. Te Berlijn wordt officieel bevestigd dat verscheidene steden bij den „West- wal" zijn ontruimd als tijdelijke maat regel. Ontkend wordt evenwel, dat Keulen en de andere steden van het Rijnland ontruimd zijn,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2