Operakoor TE HUUR Vrije Middenstandshuizen lüoèm Arnhemsche Courant WRIGLEY Meisje Ontzettende ontploffing op Franschen mijnenlegger Toespraak voor geheimen Duitschen zender lAVfsscWÜ^fsÜ! Dr.W.L.Ladenius MOO! BOVENHUIS Ope! bestelwagen '35 WITTE KEESHOND J.WENSING Uw Kunstgebit ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 HAARLE M'S DAGBLAD IAAT/TC BtBICMIN CASABLANCA, 16 September. Aan boord van den mijnenlegger „Pluton" heeft zich een ontzettende ontploffing voorgedaan, op het oogenblik dat het schip mijnen aan boord nam. Men vreest dat niet minder dan 1000 personen gedood of gewond zijn. Van de be manning zouden volgens de eerste en wel licht te sombere berichten 103 man ge dood zijn. De overige slachtoffers waren per sonen, die zich op de nabij gelegen haven werken bevonden. (United Press). LONDEN, 16 September (Reuter) Een vrou welijke omroeper heeft van Duitschland uit voor de radio gezegd: „Wij, Duitschers, sterven den hongerdood in de steden en komen om in de loopgraven". Zij sprak namens „den generalen staf van het leger voor de Duitsche vrijheid" en deed het beroep op de luisteraars centra van tegenstand tegen de nationaal-soc.ialistische regeering over het geheele grondgebied van het rijk te vormen. „De nationaal-socialisten streven er naar de tyrannie te handhaven, doch eerlang zal de dag komen, waarop wij een einde zullen maken aan den oorlog door den hongerdood, door de tyrannie weg te vagen. Hitier moge slagen win nen in Polen, wij winnen de onze in de rijen der vrouwen, die vergeefs er op wachten een paar onsjes vet te krijgen en in de fabrieken en in de nationaal-socialistische partij zelf, waar Hitler zich het veiligst acht. Wij weten dat de overwinning zeker is. Belgisch schip gezonken. Grieksch schip redt 49 opvarenden. Aan de Zuidkust van Engeland is een j Belgisch schip vergaan. 1 Een Grieksch stoomschip heeft 49 overleven den opgepikt en meegenomen naar de dichtst bijzijnde haven. Toen de reddingboot aankwam werden alle overlevenden aan boord genomen en was er geen spoor meer van het gezonken schip. Zes der opvarenden hadden verwondingen opgeloopen en zijn in een ziekenhuis opgenomen In scheepvaarbkringen te Antwerpen verklaart men dat het schip, de „Alex van Opstal" is. Ntar men zegt zijn alle leden der bemanning en de passagiers gered. Het vervoerde een lading van 4.500 ton goe deren, die bestemd waren voor Antwerpen. Men doet uitkomen dat tot nu toe niets ver oorlooft te beweren dat er sprake zou zijn van een torpedeering. Het doel der Pan-Amerikaansche conferentie. Vrede op het Amcrikaansche continent in gevaar, zegt Summer Welles. NEW YORK, 16 September. (Havas-ANP) De delegatie der Vereenigde Staten ter te Panama te houden Pan-Amerikaansche conferentie welke onder leiding staat van onderstaatssecre taris Summer Welles heeft zich aan boord be geven van de „Santa Clara". Tot de leden der delegatie behooren Leo Rowe directeur der Pan-Amerikaansche Unie, Edwin Wilson, gezant der Vereenigde Staten in Uruquay en zeven anderen. Welles heeft tegenover de journalisten ver klaard, dat de voornaamste besprekingen be trekking zullen hebben op de middelen om den schok op te vangen van de desorganisatie van den inter-Amerikaanschen handel, welke ver oorzaakt is door den oorlog. De conferentie komt bijeen, omdat oorlog een mogelijke dreiging vormt voor den vrede op het Amerikaansche contingent. Voorts verklaarde hij te meenen, dat geen enkele Zuid-Amerikaansche republiek met een der oorlogvoerenden „samenwerkte" en dat tij dens de conferentie niet zou worden gesproken over militaire of maritieme overeenkomsten. Welles voegde aan zijn verklaring nog toe, dat de Vereenigde Staten zich zullen baseeren op de lessen van den laatsten oorlog en dat ieder land naar zijn eigen opvattingen zal te werk gaan. Luchtalarm in Keulen. Afweergeschut in werking. Naar één van de 600 Hollanders, die in den afgeloopen nacht met een specialen trein van Zürich door Duitschland naar Nederland zijn ge reisd, ons mededeelt, loeiden bij de aankomst in Keulen bij voortduring de sirenes voor het luchtalarm. Er werd hevig geschoten, zoodat blijk baar het luchtafweergeschut in wer king was. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 16 September. Bevallen 12 September: J. J. Hamv. d. Pol, z.; 15 September: M. D. BoomarsKuiken, 2 z.; 16 September: A. G. Vissersvan Riel, d. Overleden 15 September: T. Keesing, 60 j Teijlerplein; C. de Graaf, 77 j.. Patrimonium straat; L. MaijSmit, 46 j., J. Gijzenkade: A. R. Aberson, 72 j., Hazepa ter slaan; H. C. van Vliet—Rosb ach, 78 j„ P. Kiesstraat. Ondertrouwd 16 September: F. J. Lindeman en H. Hartman. SAMENWERKING TUSSCHEN DE SOVJET UNIE EN SLOWAKIJE. BRATISLAVA, 16 September. De Slo- waaksche gezant te Berlijn, dr. Matus Cernak, heeft vandaag een bezoek gebracht bij den Sovjet ambassadeur alhier. Alexander Schkwarzef. In hun gesprek hebben genoemde diplomaten de mogelijkheid besproken van een nauwere samenwerking tusschen Slowa kije en Sovjet Rusland, die beide Slavische staten zijn. In verband hiermede zij er aan herinnerd, dat Molotof onlangs verklaard heeft, dat Rus land de Slowaaksche onafhankelijkheid reeds heeft erkend. De besprekingen zouden, zoo wordt vermoed, tevens de erkenning van Slo- wakije's her-annexatie van de Poolsche ge bieden bestreken hebben, die Polen in 1920, 1938 en 1939 van Slowakije heeft weggenomen, terwijl bovendièn een spoedig* in het leven roepen van diplomatieke vertegenwoordi gingen bij hun resp. regeeringen onder het oog werd gezien. (United Press). De 300.000 Spaansche vluchte lingen in Frankrijk. Hoe getracht wordt dit probleem op te lossen. Nu Franco aangeboden heeft, naar verluidt, alle Spaansche vluchtelingen in of buiten de Fransche concentratiekampen „sans rancune" weer in hun vaderland toe te laten, schijnt de oplossing van Frankrijks grootste binnenland- sohe probleem wel voor de deur te staan. Men moet echter de praktische uitwerking van deze toezegging niet te licht achten. Het gaat hier immers om bijna een half millioen menschen. Na den onverwacht snellen val van het schier onneembaar geachte Barcelona vluchtte er een onafgebroken stroom burgers en soldaten uit Catalonië de Pyreneeën over. Er bevinden zich van hen nog een driehonderdduizend in de, toen in allerijl opgerichte kampen. Onder omstandig heden meestal, waarvan men zich hier geen voorstelling maken kan en die een verblijf al daar gedurende den komenden winter levensge vaarlijk doen zijn. Over het vraagstuk, dat hier door was ontstaan en over de hulp, die men dacht te bieden is dezen zomer, op initiatief o.a. van den oud-minister Philippe Serre, een con ferentie belegd. Een zèer cosmopolitisch gezel schap ik telde twaalf nationaliteiten was daartoe bijeen gekomen in de oude „Abbaye de Pontignv", een van die prachtig geconserveerde voorbeelden van Romaansche bouworde, die er nog te vinden zijn in het grensgebied van Cham pagne en Bourgogne. De uit de twaalfde eeuw dateerende gebouwen van de voormalige Cister. ciënser-abdij vormen een in Frankrijk en daar buiten bekend conferentie-nord. trefnunt tevens voor vele dragers onzer Europeesche cultuur, die de eigenaar der abdij, de oud-hoogleeraar Paul Desjardins, er sedert ruim 40 jaren om zich wist te vereenigen. De kwestie, die er nu werd besproken, vorm de een nijpend probleem en ontving dan ook niet die „academische'' behandeling, die voor het meerendeel der Pontigny-conferenties kenmer kend is. Er moest hulp geboden worden en wel onmiddellijk. Dit werd door de vertegenwoordi gers van' Fransche en buitenlandsche comités steeds weer herhaald. Men liet evenwel niet na er op te wijzen, dat een oplossing van het vluchtelingenvraagstuk in andere landen, met name in Engeland en Nederland, altijd nog met gronter moeilijkheden gepaard zou gaan dan in Frankrijk, waar de vreemdeling toch eigen lijk komt „als van de goden gezonden". Immers, de Fransche bevolkingsaanwas is geheel onvol-, doende. Terwijl de" bevolking van Groot-Brit- tannië in 1938 met 125.000, die van Italië met 424.000 en die van Duitschland met 545.000 zie len vermeerderde, liep de bevolking van Frank rijk met 35000 zielen terug. Het zou er nog veel erger voor het laatste land uitzien, wanneer niét de gedunde gelederen steeds weer van bui ten af werden aangevuld. Er bevinden zich thans 3.000.000 blijvend gevestigde vreemdelin gen in Frankrijk (in 1914: 1.200.000). Daarnaast is er een vlottende groep van 800.0001000.000. Sedert den oorlog vonden 1000.000 naturalisaties plaats. Frankrijk zou niet weten, hoe het zonder zijn immigranten te stellen. Want bij de oorspron kelijke bevolking ziet men een steeds grooter neiging om zich te onttrekken aan het zwaarste werk om dat over te laten aan bijvoorbeeld het halve millioen Polen of het bijna volle millioen Italianen, die er gaarne toe bereid zijn. In de i mijnen zijn 36 pet, vreemdelingen, waarbij men nog moet bedenken, dat boven den grond, dus in het iets minder zware werk, weer 90 pet. Franschen zijn. Terwijl het niet overdreven is het braaklig gende en verlaten deel van het Fransche ak kerland op meer dan 10 pet. te schatten, wordt het in cultuur zijnde gedeelte nog voor een deel door vreemdelingen bewerkt: 25 pet. in het Noorden. 37 pet. in het Zuiden en 15 pet. in het Oosten. In het algemeen kan de landbouw jaar lijks 80.000 vreemdelingen gebruiken Dit laatste feit was op bovenbedoelde confe rentie een belangrijk argument in handen van den vertegenwoordiger van het „Comité de pla cement rural pour les refugiés espagnols". Dit comité wilde Spaansche boerenfamilies, die niet terug wilden of konden keeren. plaatsen op de verlaten boerderijen, die in Frankrijk in zoo grooten getale te vinden zijn. Het had zelfs reeds enkele boerderijen, in bedrijf in het de partement Lot. die coöperatief waren georgani seerd. Omstreeks 30.000 Spanjaarden, 7 a 8000 gezinnen, zouden voor een dergelijke plaatsing in aanmerking komen. Een geweldige taak dus voor dit comité, waarin wij bekende namen aan treffen als George Duhamel, Frangois Mauriac en André Gide, naast financieel en juridisch deskundigen en leiders van niet-politieke vak bonden. wier hulp onmisbaar is. Hun werk zal er door de inmiddels geheel veranderde om standigheden zeker niet lichter op geworden zijn, maar heeft nog altijd reden van bestaan, daar het zich eenerzijds laat aanzien dat van de be trokken Spanjaarden, ondanks het aanbod van Franco, toch velen aan een verblijf in Frank rijk de voorkeur zullen geven en anderzijds ook de Fransche landbouw nu meer dan ooit enkele nijvere handen er bij uitstekend zal kunnen gebruiken. Men schatte ter conferentie het aantal van hen, wier politiek verleden iederen terugkeer naar Spanje onmogelijk maakte, op 80.000. Het waren de republikeinsche miliciens met hun fa- milie, de leden der thans opgeheven vakvereeni- gingen, e.d. Ten aanzien van hen was al een ge deeltelijke oplossing gevonden in den vorm van het vreemdelingen legioen. Zevenduizend man waren er in opgenomen, bij driemaal zooveel aanmeldingen. Ik veronderstel, dat het gouver nement inmiddels wel nogmaals een inschrij ving zal hebben geopend. Misschien heeft men daarbij dan ook niet de driehonderd oorlogs vliegers vergeten, die in Augustus nog waren geïnterneerd. Zoo zal ook wel reeds het aantal vermeerderd zijn van hen, die in het Oosten en Noorden des lands zijn tewerk gesteld ten dien ste van de nationale defensie. Het waren er be gin Augustus achttienduizend. Maar nog zijn er honderdduizenden in de kampen. Een geweldige financieele last rust daarmede op de Fransche staatskas. Een last, die, na aanvankelijk 17 millioen francs per dag te zijn geweest, toch nog steeds 6 millioen per dag bedraagt. Men berekent gemiddeld 15 francs per persoon en per dag. maar de 13000 zieken cn gewonden kosten er 60. Daar de huidige buitengewone omstandighe den reeds zulke enorme bedragen verslinden, kan men begrijpen hoeveel er de Fransche re geering aan gelegen is van de bovengenoemde regelmatige groote uitgaven binnen den kortst mogelijken tijd te worden verlost. W. GLASTRA. Geen terugbetaling van Wegenbelasting. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. deelen mede: De regeering heeft een dringend beroep ge daan op de houders van auto's en motorrijwie len om hun voertuigen niet onnoodig té ge bruiken. teneinde aldus benzine olie, banden en materiaal te besparen. F~t spreekt vanzelf, dat zij, die zooveel nationaal saamhoorigheidsge- voel en gemeenschapszin toonden om aan dezen oproep gevolg te geven en die hun motorrij tuig „oplegden", ook min of meer rekenden op het voor de hand liggende complement van de zen maatregel, nl. een tegemoetkomende hou ding van de regeering inzake de financieele lasten, die de overheid aan het bezit van een motorrijtuig verbindt. Het is duidelijk, dat men geen belasting kan laten betalen voor het brengen van een vrij willig offer in het belang van de gemeenschap, zoodat venvacht mocht worden dat de vooruit betaalde motorrijtuigenbelasting (wegenbelas- ting) zou worden gerestitueerd. Dit laatste zou bovendien voor hen, die aan den eersten oproep van de regeering geen ge volg hebben gegeven, een prikkel te meer zijn cm dit alsnog te doen. De Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond A.NW.B. en de Koninklijke Nederlandsche Auto mobielclub hebben in een adres aan den mi nister van Financiën op grond van de genoem de argumenten verzocht, de mogelijkheid tot te rugbetaling van de wegeinbelasting open te stel len. Tegen de verwachting in hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. echter van den minister bericht ontvangen, dat Z.Exc. niet bereid is den „vrij willigers van de nationale daad" de belasting terug te betalen over den tijd, dat zij in des lands belang hun motorrijtuig buiten gebruik stellen. Van de mogelijkheid tot restitutie van de we genbelasting kunnen dus alleen zij profiteeren, wier motorrijtuig voor militair gebruik is ge vorderd of die onder deswapenen zijn. Dit was trouwens reeds bekend. Wel is de minister bereid gevonden dezelfde regeling toe te passen op houders van z.g. 60- dagen-kaarten van de wegenbelasting, wier mo torrijtuig gevorderd is of die onder de wapenen zijn. Ook dezen krijgen dus een deel van hun belasting terug, overeenkomend met het nog niet verbruikte deel van hun kaart. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. voelen zich door deze beslissing zeer teleurgesteld cn zijn van oordeel dat uit een oogpunt van billijkheid en van landsbelang een andere beslissing ver wacht mocht worden. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. vestigen er ten slotte de aandacht op, dat houders van jaar kaarten van de motorrijtuigenbelasting, op grond van de normale wettelijke regeling, resti tutie kunnen verkrijgen voor de nog niet in gegane kwartalen, d.w.z. van 1 November 1939 tot 1 Mei 1940. INGEZOIMLEN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den Inzender niet teruggegeven. Weer de schuilplaatsen. Geachte redactie, Nadat ik in Juli j.l. aan B. en W. te Haarlem de vraag naar schuilkelders stelde, hebben wij nu in de bladen het ontstellende bericht kunnen lezen, dat in Haarlem geen schuil- gelegenheid voor de bevolking gemaakt wordt. Vier ingezonden stukken alleen in uw blad be wijzen al, dat ieder nu gaat beseffen dat in werkelijkheid voor de burgerij niets doeltref fends gedaan wordt. Door Luchtbescherming wordt gedemonstreerd op straat, adviezen worden gegeven: zolders, vlieringen en boven verdiepingen ontruimen; zand, schop enz. klaarzetten om brand te voorkomen. Hoe kan zoo'n onmogelijk advies gegeven worden voor buitenwijken, waarvan het bekend is, dat er duizenden huizen met platte daken, met ver huurde bovenkamers, of slaap- en bergruimten zijn? En wie onzer zal den raad opvolgen, bij een bomaanval naar boven te gaan om te blusschen? Indien het gevaar voor brand bommen bestaat; waarom zijn er dan wel schuilkelders gemaakt door zandzakken beschermd onder Raadhuis. Geneesk. Dienst. Postkantoor en meer groote gebouwen en scholen? En waarom worden (o. treurige ernst) aan doode kunstschatten en monumen tale gebouwen heele kolommen gewijd, archi tecten en deskundigen benoemd, en waarom wordt aan die kunstschatten vóór bevolking een veilige plaats gegeven? Waarom zijn er in zeer vele plaatsen des lands reeds lang. vele en goede schuilplaatsen voor de bevolking? Uit Breda b.v. komt nu weer een bericht over 70 schuilkelders. Waarom worden in Maastricht bestaande ondergrondsche gangen als schuil plaats ingericht? Waarom begeeft bij lucht alarm de bevolking van Engeland. Frankrijk en Duitschland zich rustig en kalm naar een aangewezen schuilkelder? Daar is geen pa niek! Deze ontstaat wel. indien men zich door niets beveiligd weet. In onze binnenstad, met zijn zeer vele groote en oude gebouwen zijn nog vele ruime kelders voor schuilkelders in te richten. Doch in buitenwijken met lage bebouwing dienen zeer spoedig, op pleinen, bij scholen, enz. flinke betonnen schuilkelders gemaakt te worden, hetgeen met den water stand niets heeft te maken. Die kelders blij ven in normale tijden voor alle doeleinden geschikt. Zij zijn eventueel te maken met eenige 'bijdrage in de kosten door de bevolking, naar het inkomen. Wij allen, inwoners van onze gemeente, die ook bijgedragen hebben aan reeds bestaande schuilkelders onder Raadhuis. Geneesk. dienst, enz., hebben een zelfde recht in tijden van nood, voor onze gezinnen. Wij willen, zoo noodig, bijdragen, als wij ons maar in veiligheid kunnen stellen indien de sirenes werken, welke anders toch voor niets geplaatst zouden zijn en paniek zouden veroorzaken Laat het beroep van duizenden inwoners niet te vergeefsch zijn en bevoegde instanties doen inzien, dat zeer spoedig wat gedaan moet worden, ter bevei liging, ook van den mensch. Met dank voor de plaatsing, G. L. Jelgersmastraat 45 Verloofd: HELENA JANSEN en DANIEL DE MOOIJ Magdalenastraat 22 r. Gijsbrecht v. Amstelstraat 5 Algemene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde Vrouw en Moeder Ida May-Smit in de ouderdom van ruim 46 jaar. K. MAY WIM ZUS Haarlem, 15 Sept. 1939 Jan Gijzenkade 209 Liever geen bezoek De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 19 September a.s. te 1 uur op de Noorder Begraaf plaats. Gevraagd en Aangeboden vr. Dienstpersoneel o.m. Keu kenmeisjes, 2de-, alleen en dag meisjes, v. g. g. v. Boogaard s Plaatsing Bureau Jansstraat 56 Tel. 14170 Heden overleed na een langdurig doch geduldig gedragen lijden onze ge liefde Vader, Behuwd- en Grootvader en Broeder Comelus de Graaf oud 77 jaar. Uit aller naam: C. DE GRAAF Patrimoniumstraat 31 vroeger adres Zomervaart 18 c, Haarlem. Heden ontvingen wij uit Davos het droevige bericht van het overlijden onzer lieve Schoondochter en Schoonzuster Suzanna Wilhelmina Nobels echtgenoote van G. W. A. Mensa, machinist ter Koopvaardij, in den leeftijd van ruim 23 jaar. Namens allen: W. C. MENSE Emer. Pred. Zeist, 14 Sept. 1939 Verschoten kleedingstukken gordijnen, meubelstoffen enz verven wij heel mooi in dezelfde of donkerder kleur Voor uitstekend Accordeonles: COR SCHEFFF.R Cond. v.a. 2.50 per maand. Prettige methode. Spaarnrijkstr. 30, Hrl. Nrd. Gevr. tegen 1 Oct. in het rust huis „de Westerburcht" te Be verwijk een eenvoudig bekwaam linnenmeisje genegen eenig huiswerk te ver richten, N.H., niet beneden 30 jaar en v. g. g. v. Br. Schey- beecklaan 5. Accountantskantoor vraagt Jongste Assistent Uitvoerige brieven onder opga ve van opleiding, leeftijd en verlangd salaris onder no. 2279 bur. van dit blad HERVAT PRAKTIJK Ma. 18/9 en Ziekenfondspraktijk Ma. 25/9 MAAGVERSTERKENDE nil I [11 SLIJMAFDRIJVENDE riLLtll van L. J. GROOTENDORST APOTHEKER UTRECHT zuiveren het bloed, ver drijven gal en slijm en bevorderen den goe den stoelgang. Bij hoofdpijn, zoo vaak een gevolg van trage ontlasting, kunnen zij me: genoeg wor den aanbevolen. Zij munten uit door hunne zachte werking, zonder kramp of nadeclige gevolgen, zoodat men in slaat blijft zijne gewone bezig heden te verrichten Per doos met ge bruiksaanwijzing 30 cent Lischt vooral Grootendorst-pillen met bovenstaand fabrieksmerk. Verkrijgbaar bij de voor naamste Apothekers en Drogisten. HAARLEM'S MUZIEK-INSTITUUT Wilhelminastraat 51, Tel. 15691 Zaanenlaan 37, Tel. 23189 onder leiding van Jules Moes, voor Dames en Heeren met goe de stem: Men vrage inlich tingen. gevr. van 's midd. 2 tot 's av. i uur. Drupsteen, Gen. Cronjé- straat 78. 2e meisje gevr. per 1 October, intern, uitst. k. strijken, naaien en tafeldienen. Aanv.sal. 35. Aanm. tusschen 8—9 u. Mevr Jansen, Berliozlaan 7. Heemstede Mevr. L. Meyer. .Julianalaan 20, Heemstede, vraagt flink meisje v. d. en n. Aanm. 's av. na 7 uur. Huwelijk Besch. Heer, ongeh., m.l., zoekt kennis m. dito Dame m zaak of wed. z. k. Br. no. 2278 bur. van dit blad aan hei nieuwe Batavierenplantsoen te Haarlem, voor slechts 31.— per maand. ZELDZAAM MOOIE WONINGEN, nabij kerk en scholen. 6 kamers, zolder, schuur, poort, v. en a. tuin. HOOGE, GEZONDE, DROGE LIGGING. Bushalte 2 en 3, Jan Gijzenkade. SLECHTS ENKELE TE HUUR. Bezichtiging dagelijks, ook Zondags, kantoor KIEVITSTRAAT 22. HOTEL IEPENHOVE Bloemendaaal, vraagt een Kamerwerkmeisje Te Huur op lsten stand een woonhuis m. grooten tuin, 4 kamers en keu ken, 27.50 p. mnd. Geen groot gezin. Br. no. 2276 bur. v.d. blad Wegens sterfgeval te koop een Sigarenzaak voor bijverdienste, inventaris enz. 500 goederen teg. factuur- prijs. Alleen ernstig meenenden gelieven te schrijven onder no. 2277 bur. van dit blad te huur gevraagd. Br. met prijs- opg. no. 2270 bur. v. d. blad TE HUUR op prima en gezelli- gen stand, stad, 5 en 6 kamers, 35 p. m. Bevr. Telefoon 10398 in pr. conditie. Garage Teeuwen, Raadhuisstr. 21, H'st. tel. 28456 vermist. Tegen bel. terug te bez. Middenlaan 50, tel. 10097 ZAKENMOE? WAAROM uw zaak dan niet ver kocht! Wendt U tot de Zaken- beurs Kleverlaan 62. Spoedige correcte afhandeling. Tel. 21818 Weggeloopen hond, Bouvier, teef, gecoup staart. Verzoeke bericht: Boer- ma, Wagenweg 250, Tel. 17745. groot solied zalencomplex, zeer geschikt voor onderwijsinstituut. Br. no. 2287 bur. van dit blad VAKKUNDIG SCHOONMAKEN, REPAREEREN, PAS MAKEN cn POETSEN VAN ALLE SOORTEN HAARDEN KACHELS en FORNUIZEN PIETER KIESSTRAAT 22 HAARLEM Telefoon 10408 ELECTRISCHE SMEDERIJ U ook adverteert, wélk andet reclame middel U ook gebruikt, U kunt er slechts men schen mee bereiken, die vandaag de courant hebben gelezen en ze morgen evenzeer zullen lezen Vandaar, dat Couranten- reclame onweersprekelijk de basis Is van Iedere grondig gevoerde re clame-campagne Hoe houdt U den geheelen dag stevig op zijn plaats? ech.. - lachen of niezenl Een weinig DEN- TOFIX 's moreens op de gebitsplAat gestrooid - houdt Uw gebit onwrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroegere ongemakken vergelen. Koopt nog heden een strooibus A F. 0.75 in Uw apotheek ol drogisterij. Voor doeltreffends publiciteit in Arnhem en omgeving de Administratie Koningstraat 15, Arnhem telefoon 22854-22837 Tandartsen raden U aan regel matig WRIGLEY'S P.K. te kauwen om Uw tanden sterk, wit en gezond te houden, omdat het de kaken aan het werk zet en dc etensresten, die tusschen de tanden achterblijven, ver wijdert. Het meeste voedsel, dat wü dage- r.K. voorkomt tandbederf en be vordert bovendien de spU»verte- rinK. Kauw het na eiken maaltijd. r.K. geeft U een friaachc, zulvera adem. een kenmerk van prrnoonlUke beschaving. Het U een uitstekend middel tegen een drogn keel voor rookcr* en hen. die veel moeten spreken. Geef het ook aan de kin deren, seU zijn er dol op. Koopt vandaag nog enkclo pakjes kW j.0",*!4 or stcc<ls een paar bU de hand. Veel genot voor welng geld: o cent. De bette grondstoffen e fijnst.maak.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3