Na Pilsoedski's dood veranderde 't regime niet diet puMiek Nieuw-Amsterdam niet vertrokken. Benzineverbruik En de autoriteiten antwoorden Spoorwegrevue Rijdt niet sneller dan 70 K.M. DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 HAAREEM'S DAGBEAD B Militaire leiders bezetten de belangrijkste posten IN drie deelen had men in 1919 Polen ge-1 splitst. Wie het land in de achter ons liggende jaren bezocht kon, ondanks alle begrijpelijke inspanning om tot volkomen eenheid te geraken, daarvan nog overblijfse len terugvinden. Wat niet te verwonderen viel, omdat de Duitschers (hoewel zij door koloni satie-politiek getracht hadden de Poolsche nationaliteit te bestrijden) in het hen toege wezen gedeelte ontwikkeling en beperkte wel vaart hadden gebracht, terwijl daartegenover de Russen ln het zoogenaamde Congres-Polen deze ontwikkeling en welvaart opzettelijk heb ben tegengehouden. Op zichzelf blijkt uit het feit dat uit deze drie deelen in korten tijd een nieuwe Pool- sche eenheid kon opgroeien, dat van een na- tionalen staat kon worden gesproken, al bevat deze in het Westen een niet onbelangrijke Duitsche, in het Oosten een niet onbelangrijke Wit-Russische en Oekrainsche meerderheid in zich. gezwegen nog van de Joden, die in de groote steden een belangrijk contingent vor men. Vandaar een moeilijke taak, die voor de achtereenvolgende Poolsche regeeringen was weggelegd: moeilijker te.meer, omdat de her kregen vrijheid neiging vertoonde zich in ze kere ongebondenheid te ontwikkelen. Maar de vreemdeling, die zoo nu en dan Polen bezocht en steeds opnieuw onder den indruk van de geestkracht van dit land geraakte, kon ver betering en vooruitgang telkenmale waarne men. Wat intusschen niet verhinderde dat het Poolsche parlementaire leven, gebouwd op de democratische Grondwet, die het .al spoedig na 1919 ontving, dreigde in het zand vast te Ioopen. Maarschalk Pilsoedski, die, tijdens het Duitsch-Oostenrijksclie bewind van 1916 tot 1918 had geweigerd zich in dienst daarvan te stellen, werd dientengevolge in Maagdenburg opgesloten. Hij had de Poolsche legioenen aangevoerd, werd algemeen als de bevrijder erkend en genoot een bevoorrechte positie. Maar ook zijn gezag liep te pletter op de rot sen van oneenigheid. bovendien nog verzwaard door den strijd, waarin Polen in verschillende randgebieden was gewikkeld, niet het minst met Rusland, welks legers in 1920 tot nabij Warschau doordrongen. Het voortdurend opvolgen van ministeries, het daardoor niet voldoende krachtig regee- ren, al werden belangrijke hervormingen door gevoerd, verdroot Pilsoedski zoodanig, dat hij zich in 1923 uit het openbare leven terugtrok. Wellicht vond hij daarin nog te meer aanlei ding, toen hij zag dat de eerste, krachtens de Grondwet gekozen President het slachtoffer werd van een moordaanslag, op hem gedaan omdat hij zijn benoeming aan stemmen der Duitsche minderheid te danken had! En Pil soedski bleef toeschouwer, totdat in 1926 voor hem kwam vast te staan, dat het zoo niet ver der ging. Toen greep hij in, maakte Polen tot een autoritairen staat, dat het is gebleven tot op den huidigen dag. Pilsoedski, de machtige. PILSOEDSKI is nimmer President van de Republiek noch Minister-President ge weest; hij koos daarvoor mannen, op wie hij meende geheel te kunnen vertrouwen. Hij zelf trad op, als opperbevelhebber van het leger, enkele jaren als minister van Oorlog, maar hij was de machtige man zoowel voor als ach ter de schermen. Zoo nu en dan probeerde hij de teugels van het parlementair beleid wat losser te maken: gaf dit, zooals in 1930 en 1931 nieuwelijk moeilijkheden, dan greep hij weer in. Voor een land als Polen is het een soort traditie, dat het steunt op zijn leger, ge lijk ook de dictatoriaal regeerende Koning Alexander I van Joego-Slavië rondweg beken de op het leger te steunen. Zoodoende ging Pilsoedski's erfenis, na het openen van zijn testament, over op zijn „leerling" en rechter hand, den tegenwoordigen Maarschalk Smigly Rvdz, die evenals hij naast den President der Poolsche Republiek een zeer bijzondere positie inneemt, de eigenlijke leider van Polen is, zon der wiens medewerking en steun geen regee- ringsmaatregel van beteekenis mogelijk is. Het regime in Polen is na Pilsoedski's dood niet veranderd. Niet alleen is aan de parle mentaire oppositie op even hardhandige wijze als tevoren het zwijgen opgelegd, maar in de verantwoordelijke posten nemen de militaire leiders nog steeds de voornaamste plaatsen in. Pilsoedski ontbond die politieke partijen, die hem niet welgevallig waren; zette hun leiders gevangen; aarzelde niet om zelfs een man als Korfanti tot zware gevangenisstraf te doen veroordeelen. Hij zette een wijziging der Grondwet door, die aan den President vér strekkende rechten geeft. Op dien grondslag deed hij een nieuwe volksvertegenwoordiging kiezen; hij verkreeg de meerderheid, maar de onthouding van de kiezers was zoodanig, dat de regeering het als een moreele nederlaag moest beschouwen. Had zij echter een ande ren koers gevolgd en getracht met de oppo sitie tot overeenstemming te komen, dan had verwarring in het Poolsche openbare leven niet kunnen uitblijven en gezien de gevaar lijke ligging van Polen kon men dit niet ris- keeren. Er is een Nationale Partij opgericht, wier daden niet door de leden mogen worden becritiseerd, zooals wel een vorig jaar bleek toen een groep jongeren daaruit werd verwij derd. Het is nog altijd de oude garde van Pil soedski, die Polen leidt. "lp OLEN heeft zich, van den aanvang van JL zijn onafhankelijk bestaan in 1919 af nimmer verheeld welke gevaarlijke positie het tusschen Duitschland en Rusland innam. Dit te meer, omdat Rusland wel gaarne een stuk van Galicië bij de Oekraïne zou zien gevoegd, en Duitschland van den aanvang af wrokte over den zgn. Poolschen Corridor, die, als ge durende eeuwen tevoren, Oost-Pruisen van het overig Duitsch grondgebied scheidde, en aan Dantzig een speciaal Statuut gaf. Polen heeft in dit gedeelte van Europa een bijzon dere taak; namelijk om het Oosten van het Westen politiek en economisch te scheiden en tegelijk te verbinden. Europa heeft van de Poolsche deelingen geen voordeel gehad; het voortdringen van Rusland in de Westersche politiek, dat daarvan het onmiddellijk gevolg was, heeft het Europeesche evenwicht meer dan eens verstoord. Polen leerde, dank zij deze deelingen, die slechts gedeeltelijk bevestigen, dat Frederik de Groote een scherpzienden blik had, dat het slechts dan kan bestaan, wan neer het tenminste semi-groote mogendheid is. Daarop heeft het van 1919 zijn politiek ge bouwd. Politiek, die aanvankelijk kracht zocht in de alliantie met Frankrijk, in nauwe aan eensluiting zoowel bij de Baltische Staten als bij Roemenië. Een politiek, die zich noodwen dig achteruitgesteld moest rekenen door de verdragen van Locarno, waarbij Duitschland zijn westelijke, maar niet zijn oostelijke gren zen garandeerde, en Polen slechts, dank zij het bijzonder met Frankrijk gesloten verdrag, den steun van dit land kreeg. In denzelfden tijd. dat Polen zorg droeg zich door zijn in 1932 met Rusland gesloten non-agressie ver drag te dekken tegen mogelijke aanvallen uit. het Oosten, rekende het zich in het Westen vrijer te kunnen bewegen. Vandaar, dat na Locarno een, aanvankelijk nauwelijks merk bare verkoeling in de betrekkingen met Frankrijk intrad. Verkoeling, die een hoogte punt bereikte toen in 1933 Frankrijk bereid bleek medewerking te verleenen aan het door Mussolini voorgestelde Pact van Vier, een soort Europeesch concert, dat over de overige Europeesche Staten, dus ook Polen, zou regee- ren. Polen gevoelde niets voor het daarna door den Franschen Minister Barthou aan hangig gemaakte denkbeeld van een Oostelijk Pact. dat het eventueel zou kunnen verplich ten om Duitsche troepen door te laten, die tegen Rusland of Russische troepen, die tegen Duitschland zouden moeten vechten, en zoo werd, teneinde voor de moeilijke politieke po sitie van Polen steun te vinden, een andere weg ingeslagen. Toenadering tot Duitschland j]~> IT werd vergemakkelijkt door de houding, die Hitler in 1933 jegens Polen aannam. Hitier kon datgene doen wat de zwakke Duit sche parlementaire regeering voor hem niet had kunnen doen; het recht van Polen op een nationaal bestaan volmondig erkennen. Dit baande den weg tot het tienjarig nonagressie- verdrag, dat begin 1934 tusschen Duitschland en Polen gesloten werd, en waaruit algemeen werd afgeleid, dat vraagstukken als die van Dantzig en den Poolschen Corridor voor 1944 niet tot oplossing zouden komen. Deze toena dering tot Duitschland, door Pilsoedski on dernomen, omdat hij in Rusland, dat van Duitschland's isolement profijt trok, den meest geduchten vijand zag, heeft Polen, meer dan door velen in en buiten dat land wensche- üjk werd geoordeeld, van de Westelijke Euro peesche mogendheden verwijderd. Kolonel Beck, die reeds spoedig door Pilsoedski was aangewezen om de buitenlandsche politiek te leiden, deed dit met even groote zorg voor on afhankelijkheid als met bekwaamheid van diplomatiek-acrobatischen aard. Maar zijn oog scheen meer op de nabije dan op een ver der afgelegen toekomst gericht. Het conflict, dat Polen van 1919 met Tsjecho Slowakije heeft gehad om het kleine stukje Teschen, door een Poolsche meerderheid bevolkt, leidde blijkbaar zijn aandacht af van de wensche- lijkheid om tegen een versterkt Duitschland een natuurlijk Slavisch front te vormen. Zelfs pogingen, door Laval te Warschau gedaan om bemiddelend tusschen deze beide landen op te treden, mislukten. In het Westen wist men nauwelijk waar Polen stond, en in Polen zal men zich in die jaren over hulp van het Westen geen groote illusies hebben gemaakt. Hoezeer dit tot Polen's eigen schade moest werken, bewees de oplossing van het vraag stuk van Tsjecho Slowakije, te München ge geven. Een oplossing, waarin Polen geen rol speelde. Aangenomen mag worden, dat het van dat oogenblik af het gevaar duidelijk heeft gezien en zich slechts van Teschen meester maakte om zijn positie, niet het minst in economischen zin, te versterken. |P ERST de geschiedenis zal ons kunnen ver- 1L' tellen in hoeverre Polen daarin een juiste politiek heeft gevolgd. Op het oogenblik staat, ook voor den meer ingewijden toeschouwer, wel vast, dat, had Polen een jaar geleden min der op een direct klein belang gezet, het tot versterking van het front, dat men zich tot behoud van den vrede dacht, een kostbare bijdrage had kunnen leveren. Nog bleek Polen overtuigd, dat het Duitsch-Poolsche niet-aan- valsverdrag het, althans tot 1944, tegen agres sie van Duitschland afdoende beschermde. Toen op 15 Maart van dit jaar Duitschland meende tot bezetting zoowel van Tsjechië als van Slowakije te moeten overgaan, zag het zich plotseling aan alle zijden door den Duit- schen semi-bondgenoot omringd, terwijl te gelijkertijd de wenschen, die van Berlijn ken baar werden gemaakt met betrekking tot Dantzig en den Corridor, aan duidelijkheid niet te wenschen overlieten. Hebben de machthebbers in Polen op dat oogenblik ge voeld, dat zij de verkeerde lijn hadden ge volgd? Zij hebben in elk geval niet geaarzeld om de fout te erkennen en een anderen weg in te slaan. Zij hebben met de Westersche mo gendheden. waarop zij door natuurlijke aspi raties meer waren aangewezen, opnieuw voe ling gezocht. Maar zij zijn aan het testament van Pilsoedski getrouw gebleven in dien zin, dat zij met Rusland niet verder wilden gaan dan tot een niet-aanvalsverdrag. Het blijkt nu wel duidelijk, dat de onderhandelingen van Engeland en Frankrijk met Moskou vooral zijn afgesuit op den Poolschen tegenstand om Russische troepen over zijn gebied te doen trekken. Niet alleen de gebelgdheid, die daar over bij Stalin bestaat, zal Moskou tot zijn laatste politieke handelingen hebben geleid, maar zij zal er wel toe hebben bijgedragen. H. CH. G. J. VAN DER MANDERE Bemanning weigerde te monsteren. Honderd procent meer gage gevraagd. Het vertrek van het stoomschip „Nieuw-Amsterdam" naar Amerika, dat aanvankelijk op Maandagavond bepaald was, is tot nader aankondi ging uitgesteld. Dit uitstel van vertrek vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de bemanning ge weigerd heeft te monsteren. De monstering werd opgesteld op voorwaar den. besproken tusschen de werknemers- en werkgeversbonden, doch waaromtrent nog geen definitieve overeenkomst was vastgesteld. Het personeel wenschte evenwel op deze voor waarden niet in te gaan. Voor deze reis hadden 1200 passagiers ge boekt. Maandagavond hebben de zeelieden van verschillende Rotterdamsche reederijen ver gaderd. ten einde de situatie, ontstaan dooi den oorlogstoestand en de daarmee verbonden gevaren onder oogen te zien. Indien wij goed zijn ingelicht, werd met algemeene stemmen de houding der scheepvaartmaatschappijen afgekeurd."De bedragen, die zij meer willen betalen dan de tot nu toe geldende loonen deze verhoogmgen varieeren van 15 tot 40 pet worden te gering geacht in verhouding tot het risico, dat de zeelieden op zich nemen. De zeelieden achten een verhooging met 100 pet. in deze omstandigheden ten volle gerecht vaardigd. Reeds zijn er onderhandelingen geweest met de contactcommissie van de zeeliedcnbonden, maar een groote meerderheid was van oor deel, dat deze commissie te langzaam werkt. Indien het niet anders kan, zoo verklaarde onze zegsman, zal men de besturen van de verschillende bonden negeeren en tot een wilde staking overgegaan van welke men ver wacht, dat zij vrij algemeen zal zijn. Voorts schijnt het in de bedoeling te liggen, de havenarbeiders bij deze staking te be trekken. Onder hen heerscht ontevreden heid in verband met de verwijzing van be langrijke groepen naar Maatschappelijk Hulpbetoon. Het niet-vertrekken van de „Nieuw Am sterdam" houdt met de actie der zeelieden nauw verband. Men heeft Maandag reeds ge weigerd met minder den 100 pet. verhooging genoegen te nemen. NED. ARBEIDERS SPORTBOND Doordat het turnlokaal aan den Kleipen Houtweg weer ter beschikking is, vervalt het turnen op Woensdag en gaat dit gewoon door. zooals vóór de mobilisatie; Vrijdags op de ge wone uren. Ten gerieve van leden van andere afdeelingen van den Sportbond, die hier als militair tijdeliji vertoeven, is besloten, dat zij aan de turnoefenin gen kunnen deelnemen. Het oefenuur voor hen is van 8 tot 9 uur. is ongeveer 25% gedaald Oproep tot minder rijden vond weerklank bij het publiek De oproep, die door de regeering tot het auto rijdend publiek is gericht en waarin op groote zuinigheid met benzine werd aangedrongen is niet zonder gevolg gebleven. De K. N. A. C. en de A. N. W. B. hebben de auto-rijders nog eens extra op hun plicht gewezen en over het algemeen heeft men zeer goed begrepen, dat het landsbelang eischt, dat de auto-ritten zooveel mogelijk moeten worden beperkt. Ple- zierritten worden bijna niet meer gemaakt en men probeert zooveel mogelijk noodzakelijke toch ten te combineeren. Zakenlieden, die voorheen eiken dag met hun wagen naar hun zaken gin gen heben nu naar een ander vervoermiddel om gezien of combineeren hun ritten doordat de een met den ander meerijdt en verspilling van ben zine wordt voorkomen. Met ongeveer 25 pet. is het benzine-verbruik bij mij verminderd, zoo deelde een Haarlemsche garagehouder ons mede. Het is dus duidelijk merkbaar, dat men over het algemeen wel aan den oproep tot benzine besparing gevolg heeft gegeven. Daar de verkoop van wagens en banden bo vendien nog bijna geheel stilstaat en daardoor dus in de automobielbranche weinig bedrijvig heid heerscht, is ook in de bedrijven zelf het benzineverbruik verminderd. Bij het eene bedrijf zal dat natuurlijk in meer dere mate het geval zijn dan bij het andere. LICHTSEIN ONBEWAAKTEN OVERWEG ORANJE V AST LICHT 1 VOORZICHTIG. SEIN DEFECT. y ROOD FLIKKERLICHT SlOPI TREIN NADERT I VRAAG: Door de buitengewone tijdsomstan digheden is het ons niet mogelijk ons bloemen- teeltbedrijf op gang te houden. Wordt nu voor de niet gebruikte kassen de sierteeltvergunning ingetrokken, zelfs als men weet dat hierdoor ons bedrijf waardeloos zal worden? ANTWOORD: Indien van een vergunning slechts gedeeltelijk gebruik wordt gemaakt blijft de vergunning in haar geheel geldig. Wordt daarvan in het geheel geen gebruik gemaakt, dan wordt voor het volgend jaar'in het algemeen geen vergunning meer verstrekt, tenzij de teler aannemelijk maakt, dat hij wederom bloembol len gaat telen. In geval van bijzondere omstan digheden kan men zich om nadere inlichtingen wenden tot de Nederlandsche sierteeltcentrale, Anna Paulownastraat 52, Den Haag. VRAAG: Kan men vrijstelling van inkwartie ring krijgen als er geen mannelijk persoon in huis woont, of als er een zieke in huis aanwe zig is? Zoo ja, tot wien moet men zich dan wenden? ANTWOORD: Huisgezinnen zonder manne lijke personen boven de 20 jaren worden niet met inkwartiering belast, terwijl huisgezinnen, waarin personen aan exaistige ziekten lijden tij delijk van inkwartiering worden vrijgesteld. Zoodra zich bij dergelijke gezinnen iemand ter inkwartiering aanmeldt, geve men onverwijld van het aanwezig zijn der genoemde omstan digheden kennis aan den betrokken comman dant met een beroep op artikel 14 der inkwar- lieringswet VRAAG: Hoeveel bedraagt de geldelijke ver goeding voor inkwartiering? ANTWOORD: De geldelijke vergoeding wordt door den betrokken commandant vastgesteld voor zoover inkwartiering gevorderd is krach tens art 33 der inkwartieringswet terwijl zij, die met deze schadeloosstelling geen genoegen ne men, hun bezwaren schriftelijk ter kennis kun nen brengen aan den minister van Defensie, die daarop overeenkomstig op dat punt geldende regels een beslissing uitlokt. VRAAG: Ik krijg van mijn dochter in Enge- and regelmatig brieven Sinds eenigen tijd hoor ik niets meer. Komen de brieven niet over? ANTWOORD: Er is in Engeland censuur op brieven. Wie van hier uit naar Engeland schrijft en ook Nederlanders die van Engeland uit naar Nederland schrijven worden dringend aangera den in de Engelsche taal te correspondeeren. Hierdoor wordt de overkomst der brieven ten zeerste bespoedigd. Om dezelfde reden wordt wie met relaties in Frankrijk correspondeert, aangeraden, dit in de Fransche taal te doen. VRAAG: Ik ben werkloos en ontvang een uit keer ing ingevolge de rijkssteunregeling. Wan neer ik nu inkwartiering krijg, neem ik aan, dat dit door mij „gemeld" moet worden. Wordt de hiervoor ontvangen vergoeding beschouwd als reist door het land. Utrecht heeft de primeur. (Van onzen specialen verslaggever.) Hoewel de grootsche feesten, aangekondigd in verband met de viering van het 100-jarig be staan der Nederlandsche Spoorwegen, afgelast zijn, aangezien de tijdsomstandigheden met het woord „feest" niet in overeenstemming zijn, zal de omvangrijke Spoorwegrevue „Van Diligence tot Diesel" wel doorgaan. Zelfs is de première 5 dagen vervroegd. Hedenmiddag vindt de eerste voorstelling in het Rembrandt Theater te Utrecht reeds plaats. Daarna blijft de revue voorloopïg in de Domstad, aangezien zij de 4 volgende avonden in Tivoli aldaar, speciaal voor 't spoor wegpersoneel, opgevoerd wordt. Het was aanvan kelijk de bedoeling het geheele spoorwegperso neel, dat ongeveer 30.000 man omvat, in twintig groepen naar Utrecht te brengen en het met twee voorstellingen per dag van de revue te laten ge nieten. Nu het personeel niet naar de revue komt, zal de revue het spoorwegpersoneel op zoeken. Voorloopïg zullen, na de voorstellingen in het Sticht, in 20 plaatsen in ons land, speciaal voor 't spoorwegpersoneel, opvoeringen plaats vinden. Wij zijn in de gelegenheid geweest, in de half donkere zaal, de eerste echte repetitie gedeelte lijk mede te maken, een voorproefje, dat naar meer smaakt, om daaruit reeds duidelijk blijkt, dat de revue voor het geheele personeel der N. S. een „smakelijk hapje" is. Geestige dia logen van Peggy van Kerckhoven, gezegd door t' puikje van Nederland's revue en cabaretartisten, een goede muzikale illustratie, waarvoor Max Tak heeft gezorgd, en smaakvolle décors: zie daar het recept, dat deze revue bij voorbaat suc ces verzekert. Wie er alzoo medewerken? In de eei'ste plaats Corry Vonk en Wim Kan, daarnaast Piet Kohier, Tilly Perin-Bouwmeester, Lizzy Valesco, CorSmit Kees van Dam, terwijl in de plaats van Matthieu van Eijsden, die in een ziekenhuis opgenomen moest worden, Harry Boda optreedt. Zij worden bijgestaan door een aardige groep „girls", het ballet van Patricia Marshall. Voorts heeft Kom mer Kleyn zich ook de medewerking verzekerd van den ex-AVRO-zanger Bob Scholte. Zooals bij elke revue begint ook deze met een proloog, welke zich afspeelt in 1750 en waarin een groep per diligence reizende Nederlanders de geneugten aan een dergelijk reisje verbon den zullen demonstreeren. Daarna vangt de eigenlijke revue aan, aardige liedjes, aardige tafereelen, vroolijke muziek. Daarmede brengt men o.m. hulde aan George Stephenson, zonder wien er vermoedelijk geen spoorweg en geen locomotief zou zijn geweest, daarmede ook brengt men de spoorwegtentoon stelling in beeld. Voorts heeft men hierdoor de gelegenheid in een parodistische scène „de Ba tavieren ons land te laten binnentrekken." Daar naast wordt hulde gebracht aan de Nederlandsche Maagd, wordt de moderne machinist ten too- neele gebracht met zijn personeelstaat wordt reclame voor het „Verzendt per Spoor" gemaakt enz. enz. Voor zoover de bezoeker zich uit een repeti tie een beeld van een revue kan vormen, onder scheidt zich „Van Diligence tot Diesel" in niets van het kijkspel, dat de moderne revue eigenlijk is. Mede daarom mag men deze revue een „goede reis" voorspellen. (Nadruk verboden) een bron van inkomsten? M.a.w. wordt twee derde van deze inkomsten gekort op mijn steun bedrag? ANTWOORD: Inkomsten, welke een onder steunde ingevolge de rijkssteunregeling ontvangt terzake van militairen, die bij hem volledig zijn ingekwartier dienen over het algemeen t.a.v. genoemde steunregeling als ontvangen kostgel den te worden beschouwd, m.a.w. voor twee ne gende gedeelte op het steunbedrag te worden gekort. VRAAG: Men vraagt een centraal adres voor het zenden van tijdschriften enz. aan gemobili- seerden. Voorts stelt men de vraag of dergelijke zendingen portvrij zijn. ANTWOORD: Dit adres is: de Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis", Jan Pieterszoon Coen- straat 49, 's-Gravenhage, telefoon 77.23.02. Zen dingen aan dit adres zijn niet portvrij, doch wan neer men opgave doet van hetgeen beschikbaar is en de plaats, waar het zich bevindt, kan ge noemde instelling voor afhaling zorg dragen, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van de militaire overheid ter plaatse. VRAAG: Waarom is het rund vet zoo schaarsch, dat ik bij het vleeseh, dat ik koop, niet eens de hoeveelheid rundvet kan verkrijgen, die ik ge woonlijk betrek? ANTWOORD: Bij de vraag wordt niet ver meld of rauw dan wel gesmolten rundvet pleegt te worden betrokken. Gesmolten vet is niet schaarsch al kon het voorkomen, dat sommige leveranciers op bepaalde oogenblikken uitver kocht waren, zulks tengevolge van de sterk ver meerderde vraag van de zijde van het publiek en de verminderde vervoersgelegenheid in de eerste mobilisatiedagen. De hoeveelheid rauw rundvet is grootendeels afhankelijk van het aantal binnenlandsche slachtingen. Het aantal particuliere slachtingen is geringer dan voorheen ,dus ook de beschik bare hoeveelheid rauw rundvet. Daartegenover staat echter, dat de burgerbe volking minder rauw vet zal afnemen, nu er zooveel mannen onder de wapenen zijn. Overigens kan rauw vet steeds door gesmol ten vet worden vervangen. VRAAG: Moet vergoeding, welke een inge volge de rijkssteunregeling ondersteunde va der van zijn in militairen dienst opgeroepen zoon ontvangt, op het steunbedrag van den va der geheel of gedeeltelijk worden gekort? ANTWOORD: Over het algemeen moet be doelde vergoeding in haar geheel worden ge kort, daar deze vergoeding wordt beschouwd als inkomsten van den ondersteunde, niet-uit- arbeid verkregen. Immers de rechthebbende op deze vergoeding (in dit geval de ondersteunde vadre) ontvangt deze vergoeding zonder hier voor arbeid te verrichten. VRAAG: Is er van ministerieele zijde dispen satie te verwachten inzake de bepaling, dat over het algemeen niet wordt toegestaan, dat een in gevolge de rijkssteunregeling ondersteunde naar een andere gemeente verhuist met behoud van de ondersteuning, wfelke betrokkene in de ge meente, die hij wil verlaten, geniet? Met het oog op het oorlogsgevaar wil ik nl. gaarne naar het platteland verhuizen. ANTWOORD: Tot het verleenen van een der gelijke dispensatie wordt in beginsel niet over gegaan. Spaart benzine! De door velen gevreesde benzine-distributie zal langer kunnen worden uitgesteld, naarmate de houders van motorrijtuigen zich beter hou den aan het van regeeringswege gedaan verzoek, zoo zuinig mogelijk met de autobrandstof om te gaan. Elk niet-noodzakelijk gebruik van automo bielen en motorrijwielen is in dezen moeilijken tijd in strijd met het landsbelang. In verband hiermede doet de Koninklijke Ne derlandsche Toeristenbond A. N. W. B. een be roep op de medewerking van alle automobilis ten en motorrijders om gezamenlijk te trachten de distributie zoo lang mogelijk uit te stellen en haar als het kan geheel te voorkomen. De A. N. W. B. verspreidt daartoe op zeer rui- me schaal een drukwerk, waarin het publiek wordt opgewekt zijn onmisbaren steun te ver leenen. Bovendien biedt de bond den automobilisten gegomde etiketten aan, die in een rooden rand de aanduiding 70 K.M. vertoonen, benevens een opwekking om deze snelheid, waarboven het benzineverbruik zeer sterk stijgt, niet te over schrijden. De etiketten kunnen gemakkelijk op de ach terruit van den auto worden geplakt. De verspreiding vindt op zeer ruime schaal plaats en de A. N. W. B. wekt de automobilisten op daaraan in hun eigen belang zooveel moge lijk mede te werken MILITAIR UIT RAAM GEVALLEN EN OVERLEDEN. Op het buitengoed „De Dennen" te Brummen is gisternacht de alhier gelegerde militair H. uit Nijmegen uit het raam gevallen en ernstig ge wond. In zorgwekkenden toestand werd de man naar het ziekenhuis te Zutfen vervoerd, waar hij is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10