Dansschool „Schröder" Rondom het Wereldschaaktournooi. Schaken - en ver weg oorlog. G' AANVANG DER DANSLESSEN: (IIN/T INI UTÏIRINj^ Een Huis vol Herrie. Lieve Menschen. DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 7 (door A. D. DE GROOT). BUENOS AIRES. 2 Sept. 1939 isternacht om ongeveer 5 uur wekte ons het gillende, hartverscheurende geluid van een sirene uit den slaap; maar wij waren te slaperig om te beseffen dat dat niet voor een brand of iets dergelijks kon zijn, draaiden ons om en slie pen door. Pas 's morgens om negen uur ram melde men aan onze deur; Weten jullie, dat er oorlog is? Op dat oogenblik merk je, dat je eigenlijk tot in het laatst van de crisis niet aan de mogelijkheid hebt willen gelooven, dat men ook de laatste, onherroepelijke domheid zou begaan. Nog steeds hoop je zwakjes, dat het zoo'n vaart niet zal loopen, in afwachting van de officiëele bevestigingen van de verontrus tende berichten maar ook die komen ten slotte. De laatste dagen heeft de crisis in Europa zeker even sterk onze aandacht opgeëischt. als de voorwedstrijden van het schaaktournooi, die nu juist afgeloopen zijn, en de vele nieuwe in drukken, van deze wonderbaarlijke stad. In Buenos Aires gaat het leven, en daarmee de krantenverkoop dag en nacht door. Zoo heeft de „Critica" per etmaal zes edities, en als wij 's avonds na één uur we spelen schaak van negen tot één, iederen avond uit het thea ter Politeama de hel verlichte en als overdag zoo drukke straat op-komen, worden we be stormd door de verkoopers van de nacht uitgaven. Een andere groote krant is de „Prensa", die de tusschen 2 haakjes om haar geluidssterkte beroemde sirene bezit, voor het gebruik waar van steeds een hooge geldboete moet. worden betaald. Zij heeft haar gebouwen dicht bij ons hotel: in dichte drommen staat het publiek, door politie in toom gehouden voor de ramen, waar de laatste Europeesche telegrammen te lezen zijn. Een paar schakers vindt men daar altijd tusschen; tenslotte staat er voor ons veel meer op het spel dan voor de Argentij nen hier. Zij kunnen misschien hun betrek king verliezen, maar voor ons gaat het om menschen en dingen, die ons dierbaar zijn, terwijl bovendien de leans bestaat, dat wij hier op zijn onverwachtst een nieuw bestaan zullen moéten zoeken. In ons hotel woont een tiental Europeesche teams, waaronder de Polen en de Duitschers, die nu dan dus tot 'eikaars vijanden benoemd zijn merkwaardigerwijze zijn het waar schijnlijk de twee sterkste ploegen. In de hal wordt den heelen dag door den gaanden en komenden man de krant gelezen en de poli tiek besproken: zal Holland neutraal kunnen blijven, wat zullen Engeland en Frankrijk den, wat doet Italië? Wij vormen hier een Europa in het klein, en alles wat er aan den overkant gebeurt gaat ons direct aan. Het schaaktournooi gaat bij dit alles door, alsof er niets gebeurd was. Iederen dag komt de nieuwe tournooi-ddario uit, een gestencild krantje, waarin de resultaten van de laatste ronden, allerlei handige overzichten, de aar digste partijen en enkele mededeellngen sa mengevat zijn. Eén van de staaltjes van de werkelijk voortreffelijke organisatie. Binnen kort zal waarschijnlijk Duitschland schaken tegen Polen, tegen Frankrijk, tegen Palestina, tegen Bohemen en Moravië. Alleen Engeland heeft verstek laten gaan. Drie van de spelers zijn naar het vaderland vertrokken. Ook aan het stadsbeeld is weinig veranderd, afgezien van de menschenmenigten voor de krantengebouwen. Buenos Aires is een levendige stad. Het is met zijn twee en een half millioen inwoners voor het meerendeel Spanjaarden van ori gine de grootste stad van het Zuidelijk half rond en de zesde van de wereld. Het straatbeeld in het tientallen kilometers beslaande centrum doet aan Londen denken: een geweldig druk en goed geregeld verkeer van auto's en bussen van allerlei formaat raast door de straten en schept een groote- stads-gezelligheid, die 's avonds nog sterk ge accentueerd wordt door lichtreclames. Deze laatste onderscheiden zich hier door een ietwat vermoeiende bewegelijkheid: ze knippen aan en uit, draaien rond, verschuiven, verschieten van kleur, alles, om den blik van den argeloozen voorbijganger te vangen. Een gunstig verschil ten opzichte van Lon den is het drukke en genoegelijke caféleven, dat intusschen in hoofdzaak voor de mannen gereserveerd blijft. Een vrouw alleen kan zich in een gewoon café niet vertoonen, één van de vele symptomen van het feit, dat de eman cipatie hier nog niet heelemaal doorgedrongen schijnt te zijn. Wil een vrouw ook eens een kopje koffie, dan zoeke zij een Salon para Fa- milias: dat is een met wat meer kleedjes en dergelijke ingerichte gelegenheid, van de rest van het café duidelijk afgeschermd, die gere serveerd is voor gezelschappen van of met dames. De manier waarop men hier de Openbare DAMES-HOCKEY. Rood Wil 40 jaar. A.s. Zondag tournooi te Heemstede. Op 1 November a.s. bestaat Rood Wit veertig jaar. Zondag 24 September wordt het seizoen door de lands- kampioene op feeste lijke wijze ingezet met een hockey-tournooi waaraan door 11 club- ilftallen en combinaties wordt deelgenomen In het Heemsteedsche 4 WfK k Sportpark heeft Rood "W Wit de beschikkinP over ri B vier terreinen, De wed- m.ir -strijden beginnen te 10 Wil uur precies en duren I wirÊg '.twee maal 15 minuten. Elk elftal speelt vier Mej. E. de Josselm de Jong, Presidente, wedstrijden. De in deeling is als volgt; Af deeling A: Rood Wit I. Haagsch XI (H.O.C.-H.H.IJ.C.- H.D.M), Gooisch XI ('t Gooi-Hilversum)B. D, H C Amsterdam, Oostelijk XI. Afdeling B: Rood Wit II. Haagsch XI (H.O.C.-H.H.IJ.C.- H.D.M.), combinatie Togo-Leiden, combinatie Baain-Amersfoort-S.C.H.C., Zuidelijk XI. Werken organiseert, is van Amerikaansche al lure. Herhaaldelijk worden groote huizenblok ken onteigend terwille van verkeerswegen of stadslongen. Zoo heeft men met kunst en vliegwerk een groot plein geschapen, er een obelisk op gezet en er een enorme autopar keerplaats onder gemaakt. De ondergrondsche is hier ongewoon luxueus en comfortabel; het is er schoon en uitstekend geventileerd. Dezelfde geest treffen we aan bij de organi satie van het tournooi; men heeft kosten noch moeite gespaard om alles tot in de puntjes in orde te maken. De 62 speeltafels zijn spe ciaal voor deze gelegenheid gemaakt, met van fraai, hout ingelegde schaakborden. In een speciale zaal van het theater, dat voor deze gelegenheid ingericht is vindt men demon stratieborden, tabe.llen, overzichten enz. Hee- lemaal boven is een café, en van de gaande rijen kan men de geheele arena overzien. Het geheel biedt plaats voor duizenden toeschou wers, maar het ziet ernaar uit, dat het binnen kort toch te klein zal worden: het aantal be zoekers per avond loopt naar de tienduizend! De organisatie van het tournooi heeft, naar men zegt, meer dan een millioen peso gekost dat is ongeveer 500.000 gulden welk be drag men met behulp van de regeering bij elkaar heeft gebracht. Dat is natuurlijk ont zaglijk veel, en er is ook veel critiek op uit geoefend, maar men moet bedenken, dat het hier een geweldige reclame voor Buenos Aires betreft. Een reclame, die vooral in zooverre hard noodig is, dat men in Europa altijd nog in het idee verkeert, dat men hier, cultureel gesproken, in de pampa's zit. Hoe het in werkelijkheid met het eultu- reele leven hier staat, hoop ik in een volgend artikel eens uiteen te zetten. Voorloopig kan ik volstaan met de verzekering, dat de ge dachte, dat wij hier misschien in verband met den oorlog zullen moeten blijven, afgezien van de financieele moeilijkheden, alleen maar aan lokkelijk is. ZWEMMEN Cor Kint wederom wereld- recordhoudster. HET RECORD 100 YARDS RUGSLAG VERBETERD. Cor Kint. Maandagavond heeft Cor Kint tijdens een oefenavond van de Zwemclub Rotterdam in het Sportfondsenbad aldaar een poging gedaan om- het wereldrecord op de 100 yards rugslag, dat eerst Zondag door Irene van Feggelen met 1 min. 7 sec. te Amsterdam was gevestigd, te ver beteren. De Rotterdamsche zwemster slaagde hierin uitstekend. Zij bleef bijna twee seconden onder den tijd van Irene van Feggelen; ze bracht het record op 1 min. 5.1 sec. Na haar fraaie prestatie werd Cor Kint, die dus thans wederom wereldrecordhoudster is, met bloemen gehuldigd door den vice-voorzitter van de Zwemclub Rotterdam, den heer Groen. ATHLETIEK H. A. V. „HAARLEM". In nauwe samenwerking met de K.N.A.U. heeft de H.A.V. „Haarlem" plannen ontwor pen om de leden van alle bij de K.N.A.U. aan gesloten vereenigingen. welke in Haarlem en omgeving in militairen dienst zijn, in con tact met de H.A.V. „Haarlem" te brengen. De bedoeling is om hen deel te laten nemen aan de wintertraining, welke van bijzondere waarde is voor de goede conditie, waaraan athleten ook des winters hun volle aandacht moeten besteden. Wanneer deze plannen eventueel landelijk doorgevoerd konden worden, zou dit aan de onderlinge verstandhouding der diverse ver eenigingen ook zeer ten goede komen. Verdere inlichtingen bij W. Duiker. Fred, van Eedenplein 38, Haarlem. DAMMEN COMPETITIE 1939'1940 NED. DAMBOND. De Competitie-Commissie van den Nederl. Dambond heeft thans de hoofd- en eerste klasse tientallen voor de competitie 1939 1940 voor het district Noord-Holland als volst in gedeeld: Hoofdklasse: Haarlemsche Damclub I; Dam club Haarlem I, Damclub IJmuiden I, Bever- wïjksche Damclub I, Damclub Zaandam I. Damclub Oosterkwartier I (Haarlem). Dam club Stabiel I (Santpoort!, Damclub Wormer I en Damclub Koog Zaandijk I. Eerste klasse: Haarlemsche Damclub n. Damclub Haarlem II; Damclub IJmuiden II. Beverwijksche Damclub n. Damclub Zaandam n, Damclub Oosterkwartier II (Haarlem). Damclub Stabiel II (Santpoort) en Damclub Koog Zaandijk II. NIEUWE R.-K. DAMCLUB TE HAARLEM NOORD. In Haarlem-Noord is een nieuwe R.-K. Dam club opgericht. Het secretariaat is gevestigd bij L. E. van Schie. Tugelastraat 40. A.s. Donder dagavond wordt in café „Suisse" aan den Rijks- j straatweg een simultaan-séance gehouden, waar I toe ook militairen toegang hebben. VOETBAL DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. AFDEELING III. Eerste klasse* A.G.O.V.V.N.E.C. QuickEnschedé. Wageningen—Tubantia. Hengelo—Heracles. Ensch. BoysGo ahead. AFDEELING IT Eerste klasse* P.S.V.—Helmond. Juliana—N.A.C. Willem HEindhoven. B.V.V.—Limburgia. Roermond—Noad. M.V.V.Longa. AFDEELING V. Eerste klasse* SneekVeendam. LeeuwardenAchilles. Heerenveen—Velocltas. G.V.A.V.W.V.V. Be Quick—H.S.C (Sportkr.) HAARLEM—V. U. C. A.s. Zondag speelt Haarlem op haar terrein een vriendschappelijken wedstrijd tegen V.U.C. HOCKEY. De Hoekeydag. A.s. Zondag voorronden. De loting van de voorronden van den hockeydag, welke wedstrijden op Zondag 24 September worden gespeeld, luidt voor Haar lem als volgt: B.M.H.C.—Strawberries, l uur. Alkmaar—Zandvoort H, 1 uur. H.B.S.Oh Kay. 2 uur. ZandvoortAlliance, 12 uur B.M.H.C. n bye. Naar den eind-hockieydag te Amsterdam op 1 October gaan over: uit Rotterdam 2 ploegen, Den Haag 3 ploegen (res. p. 1 en 2), Deventer 1 ploeg. Laren 2 ploegen, Bussum 4 ploegen, in totaal 14 ploegen, waarbij nog komen E.M.H.C. en Tilburg. GYMNASTIEK BATO. De oefenavonden van bovengenoemde ver- eeniging, welke tijdelijk waren stopgezet we gens het niet beschikbaar zijn van de zaal, zijn met uitzondering van de dames-Senior- afdeeling weder begonnen, de meisjesafdeeling van 11 tot 14 jaar is omgezet van Woensdag op Dinsdagavond van 7 tot 8 uur. 1üat tKitdzkcand avee den spooeweg scficeel. In 1837 heeft Hildebrand in zijn thans jubileerende Camera Obscura den heden eveneens jubileerenden Spoorweg als volgt toegezongen Spoorwegen! heerlijke Spoorwegen! op u zal niet gerookt ivorden-, want daar is geen adem! Op u zal niet geslapen worden; want daar is geen rust! Op u zal niet worden gebabbeld, want daar is geen tijd! Zoo daar op u ook onaangenaam heden en jammeren zijn, zij zullen den tijd niet hebben ons te bereiken, wij, geen gelegenheid om ze gewaar te worden! Maar komt! komt! heerlijke spoor wegen! Daalt als een tralienet neder op onze provinciën! Vernietigers aller groote afstanden! versmaadt de kleine afstanden van ons koninkrijkje niet! Ja: laten de zangen onzer dichters het weldra in verrukte tonen uitgal men: De spoorioeg kwam, de spoorioeg kwam: Laten de zakdoeken onzer schoonen u toegewuifd worden; de medailles onzer Munt u tegenrollen! Dan eerst als de Nederlandsche natie, langs mo gladde banen, dage lijks door elkander zal geschoten worden als een partij weversspoelen, zal er welvaart en bloei en leven en snelheid in ons dierbaar vaderland heerschen! WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur. Londen 7.25. Berlijn 75.50 Parijs 4.12'/2 Brussel 32 22>/2 Zwitserland 42.63. Kopenhagen 36.50 Stockholm 44.90 Oslo 42.75 New York 1.88 3,16 Italië: Reislire 9.90 Gew. lire 8.85. Bankpapier 8.— RAAMSINGF - TELEFOON 11045 ZONDAG 24 SEPTEMBER, S—7 uur Cursusprijs 12.50 DINSDAG 5 OCTOBER, 9—11 uur AS WOENSDAG 4 OCT., 8.50—10.50 uur 11.50 0 INSCHRIJVEN VAN NIEUWE LEERLINGEN dagelijks. 0 PROSPECTUS wordt op aanvraag gratis toegezonden (Adv. Ingez. Med.j HET TOONEEL Men behoefde er gisteravond in onzen Stadsschouwburg niet aan te twijfelen, of er mobilisatie was. Van de 10 bezoekers waren er zeker 9 militairen en zoo maakte het den in druk, alsof het een ontspanningsavond van militairen was inplaats van een gewone „vrije voorstelling". Het stuk. dat. gespeeld werd, was geannon ceerd als „Een Huis vol Herrie", maar het bleek ons al spoedig, dat dit niet anders was dan de bekende vroeger o.a. door de Bree en ook door Haarlem's Tooneel gespeelde klucht „De Familie vaji m'n Vrouw". Trou wens heel het programma was vol mystifica ties. Zoo lazen wij, dat gespeeld zou worden door het gezelschap van den Hollandschen Schouwburg, maar het was de troep van Jan Nooy. En van alle aangekondigde spelers wa ren er misschien twee. die werkelijk de rollen speelden, welke in het programma vermeld stonden. Zoo wareii Harry Booda, Riek Berk hout en Joh. Kaart bijvoorbeeld door anderen vervangen en ook overigens klopte er zoo wat niets in dit programma. Men staat bij het gezelschap van Jan Nooy altijd voor wonder lijke verrassingen. Over deze oude Amerikaansche klucht be hoeven wij niets meer te schrijven. De schrij vers werken met paardenmiddelen om het pu bliek aan het lachen te krijgen en bij het ge zelschap van Jan Nooy wordt er nog 'n schepje extra bovenop gegooid. Nu is dat zoo erg niet, want deze klucht vraagt niet bepaald om fijn, geestig spel. Het motto is immers: „lachen, lachen, lachen maar!" Jan Nooy speelt de rol, die wij vroeger van Joh. Kaart hebben gezien. Hij maakt er 'n soort clown van en het bleek, dat de zaal hem als zoodanig ook accepteerde. Bep Nooy was een schoonmoeder met 'n stem als van een dragonder en ook Clara Visser ontwikkelde als de „actrice" een geluid, alsof zij een sectie soldaten commandeerde. Het was met deze twee dames werkelijk een „huis vol herrie". Wij willen echter niet al te critisch zijn. Er is gelachen en daarom was het dezen avond te doen. Maar er zou ook gelachen zijn, wan neer de spelers het er wat minder dik op had den gelegd, want de klucht heeft er zooals wij ons van vroeger herinneren alle kwali teiten voor. J. B. SCHUIL Hef Nederlandsch Tooneel. Een trage film zouden wij ..Lieve Menschen", het Amerikaansche tooneelspel van Irwin Shaw, waarmee Het Nederlandsch Tooneel Zaterdag zijn seizoen in den Stads schouwburg te Amsterdam heeft ge opend. willen noemen. Heel de bouw van dit stuk in 11 tafereelen, doet denken aan de film en ook sommige van deze tafe reelen zooals de moord op den gangster Harold Goff in een schuitje op de rivier, de afstraffing van Josuah Goodman met een gummi-knuppel door Harold Goff en de scène van het Turksche bad, waarin wij Jacques van Hoven in het meest denkbaar primitieve costuum als wij hier nog van costuum kunnen spreken onder handen zien van een masseur in een stoombad zijn meer tooneelen, zooals wij ze op het witte doek verwachten dan op de planken van den eer sten schouwburg van ons land. Toonen onze tooneeldirecties tegenwoordig niet een al te groote voorliefde voor het Ame- rikaansch tooneel? Een stuk als „Lieve Men schen" lijkt mij nu werkelijk niet van een gehalte, dat het een opvoering door Het Ne derlandsch Tooneel rechtvaardigt. De inhoud bijvoorbeeld is al dadelijk zoo volkomen Amerikaansch, dat een Nederlandsch publiek er vreemd tegenover moet staan. Josuah Goodman, een oud, braaf Joodje, en Phiiip Anagnos, een al even brave Griek, die beiden overdag een vrij zuur bestaan hebben, vinden hun troost in het 's avonds visschen bij een pier bij Coney Island in een bootje, de Enterprise 3, dat hun gezamenlijk bezit is Maar hun rustig geluk wordt verstoord door een gangster, Harold Goff, den schrik van alle houders van eigen booten die hij met vernieling van hun eigendom bedreigt, wan neer zij hem niet elke maand 5 dollar offe ren. Deze Goff is de onvervalschte marqué uit de oude draak. Want niet alleen, dat hij Josuah Goodman geld afperst, hij ontneemt hem ook nog zijn dochter Stella op de meest cynische wijze. Aan zoo veel schurkachtigheid zijn wij nog wel in de film, maar toch niet meer op ons tegenwoordige tooneel gewend. Irwin Shaw maakt 't met dezen gangster werkelijk al te bont en met Stella, de dochter van den bra ven Goodman al niet veel minder, wanneer hij haar zonder blikken of blozen aan haaT braven vader doet verklaren, dat het haar onverschillig is. dat Goff 2 moorden heeft gepleegd. Dit zijn personen, die misschien pas sen in een ouderweLsch volksstuk, maar die wij toch mceilijk in een modern stuk kunnen accepteeren. Belangstelling kunnen wij er in elk geval moeilijk voor hebben. Harold Goff gaat zelfs zoo ver den vader van zijn „liefje" 190 dollar af te persen om een reisje met diens eigen dochter te maken en hem daarna nog met een gummi knuppel af te rossen, omdat hij hem bij den politierech ter— die met den gangster bevriend is heeft aangeklaagd. In een Turksch bad beslui ten dan Josuah Goodman en Philip Anagnos den gangster te vermoorden en Jacques van Hoven zorgt daarbij voor de komische inter mezzi door zijn zwaar transpireerend lichaam in het stoombad aan de handen van de mas seur toe te vertrouwen. In de laatste tafereelen zijn wij er getuige van hoe de gangster door de twee overigens zoo goedaardige, zachte vrienden in een bootje op de rivier bewusteloos wordt ge slagen en over boord wordt gegooid en het slot geeft ons zooals in de oude volks draken de voldoening van den triomf van den verdrukte over het ruwe, grove geweld. Nee, dit is een stuk, waarover ik onmogelijk enthousiast kan zijn, al zijn er dan ook enkele aardig geteekende typen in en al is het slot grappig gevonden. Daarbij komt nog, dat de handeling zeer traag verloopt zoo is het tafereel, waarin Angelina, de werkgeefster van Anagnos hem tot het huwelijk wil over halen, totaal overbodig en erg goedkoop en het geheel qua bouw niet bepaald een soliden indruk maakt. Van Dalsum had de regie. Dit soort werk ligt hem minder goed, althans een sterk ge heel gaf de opvoering niet te zien. Zoo viel Hélène Berthals Angeline EsposïLo volkomen uit het milieu en accentueerde Jacques van Hoven zijn grappigheid wel wat overdreven sterk. Van Dalsum hebben wij ook wel eens beter gezien dan in deze rol van den goed- aardigen Griek. Voortreffelijk daarentegen was Jo Sternheim als Josuah Goodman, het brave Joodje en ook Johan Schmitz gaf aan den gangster het volle pond. Wij dachten bij het zien van dezen schuik aan de dagen van Stoel en Spree terug. Ank van der Moer had niet bepaald een dankbare rol in Stella, een mengeling van goed en kwaad. Zij maakte ervan wat er van te maken viel. Hesje Rijken had plezier van haar Florence Goodman, 'n vrouw met 100 kwalen en Oscar Tourniaire zette een Amerikaansch politie-agent stevig op zijn realistische beenen. Over het geheel was „Lieve Menschen" geen gelukkige inzet van het seizoen. Het publiek, dat bij de verschillende tafereelen nog al gereserveerd was gebleven, applaudis seerde aan het slot vrij hartelijk. J. B. SCHUIL. COLLECTE. Woensdag 20 September zal te Haarlem een collecte aan de huizen voor de Vereeniging tot verspreiding der H. Schrift worden ge houden. De helft van de opbrengst is bestemd voor het evangelisatiewerk der Protestantsohe Kerken te Haarlem. Door genoemde vereeni ging wordt ook veel gedaan voor de militaire tehuizen. Dames en heeren boven veertien jaar, die zich voor deze collecte beschikbaar willen stellen, kunnen zich aanmelden Sophia- straat 1. Tel. 10834. LUSTRUMVIERING A.V.A.D.I.A. UITGESTELD. In verband met den internationalen toe stand wordt de viering van het zesde lustrum van de Meisjes-HB S.-Vereeniging „A. V. A. D. I. A" tot nader order uitgesteld. Bovenstaande teekening is uit „Zie Daar!" van Alexander Ver Heull. De man en de vrouw zijn stom verbaasd, dat de trein nog sneller gaat dan zij. ,,'t Is sterk! heel sterkI" HOLLAND—AMERIKA LIJN. Zaandam, 17 v. Rott. n. New-York. JAVA—NEW YORK LIJN. Mapia, 16 van Batavia te New-York. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Pygmalion, 17 v. Amst. te Antwerpen. Tibeirius, 17 van Tunis te Amsterdam. Iris, 17 van Bordeaux te Amsterdam. Merope, 18 v. Kopenhagen te Amsterdam. Irene, 14 van Genua n. Amst. Telamon, 6 v. N.-York n. Marcaibo. Van Rensselaer. 8 v. N.-York n. Barbados. Barneveld. 18 v. Amst. n. La Plata. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisr.) 17 van Sabang. Indrapoera (thuisr.) 16 van Lissabon Kota Gede (uitr.) 16 van Suez. Sibajak (uitr.) 18 te Sabang. Soekaboeml (uitr.) p. 17 Finisterre. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Poelau Roebiah (uitr.) 16 van Suez. Sembilan (uitr.) 16 te Belawan. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Springfontein (uitr.) 18 te Antwerpen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11