Haarlem's Dagblad Jjiaowiede VijfPimdexd omgekomen? De „Courageous' Miljoenennota. opvarenden van de „Courageous" Twéé in één KEIP Gr. Houtstr. 137 BERICHT 57e Jaargang No. 17255 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 19 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. RegelabonnemenUtarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Een Duitsche duikboot heeft de machtige Engelsche vloot een nogal indrukwekkend verlies toegebracht door de „Courageous" te torpedeeren. Dat was een „aircraft carrier", zooals de Engelsche benaming luidt. In ons land, dat zulke schepen nooit bezeten heeft, werd deze term vroeger vertaald met vlieg tuigmoederschip. Tegenwoordig schijnt „vlieg kampschip" meer gebruikelijk te zijn. Op de Engelsche openbare meening zal dit verlies wel een kwaden indruk maken. Er waren blijkbaar ongeveer 1100 man aan boord. Ook als het United Press-bericht, dat beweert dat er 500 van omgekomen zijn, mocht over drijven, staat het toch vast dat er weer een aantal menschenlevens is verloren gegaan. Dat heeft het Engelsche communiqué zelf er kend door van „de overlevenden" te spreken. En bovendien was dit een groot oorlogsschip, metend 22.500 ton, zwaarbewapend en natuur lijk beschermd door één of meer torpedo jagers, want dat is gebruikelijk bij dergelijke bijzondere schepen. Dus blijkt dat de Coura geous ondanks haar machtige bewapening en bescherming toch in de val gelokt is door zoo'n klein, sluipend ding onder water dat het met twee torpedo's naar den bodem heeft gezonden. Het feit moet wel den indruk wekken dat de zee-oorlog niet eenzijdig is. Hoewel de Duitsche vloot, wat haar groote eenheden be treft, niet in de verte tegen de Engelsche is opgewassen, de blokkade niet breken kan en geen grooten zeeslag wagen door „naar buiten te komen", zendt zij voortdurend haar duik- booten uit en blijkt nu, dat die niet alleen voor koopvaardijschepen een groot gevaar zijn. Het in oorlogstijd merkwaardige geval heeft zich voorgedaan, dat de Engelschen het eerst hun verlies hebben bericht. Dat is geen ge woonte bij oorlogvoerende mogendheden. Zij hebben eraan toegevoegd dat zij meenen, de torpedeerende duikboot vernietigd te hebben. De Duitschers reageeren vanmorgen met de mededeeling, dat de ondergang van het vlieg kampschip door een radiobericht van hun duikboot is bevestigd. Zij zeggen niet wat er met de U-boot zelf gebeurd is. Natuurlijk kan die zijn vernietigd na het uitzenden van het radiobericht; wellicht wist men in Duitsch- land vanmorgen ook nog niet wat haar lot was. Met de Courageous is een aantal marine vliegtuigen volgens de Engelschen een be perkt aantal verloren gegaan. En een pe perduur schip. Volgens „Jane's Fighting' Ships", een uitgave die alle vloten der wereld afbeeldt en de voornaamste bijzonderheden van alle schepen opsomt, moet de bouw van de Courageous (in 1916, dus tijdens den vo- rigen oorlog) ongeveer drie millioen pond ge kost hebben. In 1924 werd het schip omge bouwd tot vliegkampschip en dat kostte nog eens ruim twee millioen pond. Fantastische bedragen dus, die in dergelijke zeemonsters gestoken worden. Het woord zeemonster is op de aircraft car riers volkomen toepasselijk en niet het minst op het type-Courageous. Behalve de enoime baggermolens, die in beter tijden door sleep- booten naar verre koloniale gebieden gebracht worden, ziet men niets op zee dat.de wanstal tigheid van de vliegkampschepen ook maar nabij komt. Het „varende vliegveld" ziet er uit als een reusachtig deksel, op een zwaren, lee- lijken onderbouw geplaatst die de lijnen van de scheepsromp heelemaal wegdrukt. Boven dien zijn de schoorsteen, de mast en de com mandobrug niet midscheeps maar aan de uiterste stuurboordzijde opgetrokken. Symmetrie moge op andere gebieden een gedeeltelijk overwonnen standpunt zijn, in den scheepsbouw blijft zij voorwaarde voor een welgevormd geheel. Oorlogsschepen her inneren aan dood en verderf. Maar hun rom pen kiunnen evenals die van andere schepen, mooi van lijn zijn. Een vliegikampschip is alleen maar groot, JeeÜöjk en vormloos, behalve vlak boven de waterlijn. Men zal in Engeland over het verlies van de Courageous aanvoeren dat het een oude om gebouwde kruiser was die tot de vlootreserve behoorde, maar niettemin onder den indruk zijn. Temeer omdat dit verlies komt op een oogenblik, waarop deze zeer vreemde oorlog een voor de Engelschen en Franschen niet gunstig verloop heeft. Daarbij komt dat in Engeland de belangstelling voor de marine oneindig grooter is dan voor het leger en de luchtvloot. De Engelsche mentaliteit kennen de en mij de methoden van Winston Churchill nu weer minister van Marine herinne rend, geloof ik dat deze gebeurtenis tot een onmiddellijke opvoering van de jacht op Duitsche duikbooten zal leiden. Tot een soort woedende, verbeten jacht. R. P. Charles Schwab overleden. NEW YORK, 19 September (Reuter). Charles Scwab. de staaimagnaat, die presi dent was van de Bethlehem Steed corporation os op 77 Jarigen leeftijd overleden. Vanmiddag houdt Hitier een radiorede. BERLIJN, 19 September (DNB.-ANP.) Vanmiddag om 5 uur 20 Amsterd. tijd zad Hitier «en redevoering houden welke door alle Duitsche zenders zal worden verspreid. Warschau onder de moordende uitwerking der bombardementen van de Duitsche luchtstrijdkrachten. Een der wijken van de stad in vlammen, terwijl de bewoners een goed. heenkomen trachten te vinden, om aan een wissen dood te ontkomen. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag bij de opening van de zitting der Staten-Generaal de volgende Troon rede uitgesproken: LEDEN DER STATEN-GENERAAL, Onder sombere omstandigheden kom Ik heden in Uw midden. Andermaal wordt ons werelddeel geteisterd door de verschrikkingen van een oorlog. Dankbaar, dat ons land den vrede bewaren mocht, vervult Mij nochtans deernis met de velen', die elders onder het oorlogsleed gebukt gaan. Het verheugt Mij, dat onze vriend schappelijke betrekkingen met alle mogendheden onverzwakt voortduren. In het bijzonder geldt dit ook onze verhouding tot die neutrale landen, met welke reeds in een vroeger tijd perk nauwere aanraking was ver kregen. De gezamenlijke vredesoproep, kort geleden door Zijne Majesteit den Koning der Belgen mede namens zes andere Staatshoofden gedaan, heeft aan dien zin tot samengaan opnieuw uiting gegeven. Dat deze oproep, evenals het aan bod van goede diensten van Zijne Ma jesteit en Mij, in breeden kring in stemming heeft gevonden, bevestigt Mij in de overtuiging, dat, ondanks ondervonden teleurstelling, velen de hoop blijven koesteren, dat door vreedzaam overleg betere internatio nale verhoudingen kunnen worden in het leven geroepen. Ter handhaving van de volstrekte onzijdigheid, waartoe ons land geroe pen is en waaraan het zich met inzet van alle krachten wijdt, heb Ik Mij genoopt gezien bevel te geven tot de mobilisatie van Zee- en Landmacht. Tot Mijn groote voldoening heeft die mobilisatie, evenals de daarop volgen de concentratie, zich op voorbeeldige wijze voltrokken. Beide deelen onzer Weermacht vervullen, met den besten geest bezield, hun moeilijke en soms gevaarvolle taak. Het economisch leven van ons land, dat zich den laatsten tijd in belang rijke mate had hersteld, wordt door den uitgebroken oorlog in al zijn ge ledingen zwaar getroffen. Het ver keer ter zee is ontwricht, waarvan in de eerste plaats de Scheepvaart en de Visscherij den terugslag ondervinden. Tal van ondernemingen missen den aanvoer van noodzakelijke grondstof fen. Land- en Tuinbouw, reeds vóór het uitbreken van bet internationaal conflict in een moeilijke positie, on dervinden nieuwen tegenslag door de stagnatie van den .uitvoer. Bij deze beproevingen ontbreken gelukkig ook de lichtpunten niet. Van een ernstigen schok bij ons Geld- en Bankwezen is geen sprake geweest. Hoewel prijsstijgingen niet konden en kunnen uitblijven, is prijsopdrijving niet in verontrustende mate voorge komen, terwijl, waar noodig, van wettelijke bepalingen met goed ge volg gebruik wordt gemaakt. Ten be hoeve van de regelmatige voedsel voorziening zijn reeds maanden ge leden zoodanige voorbereidingen ge troffen, dat er voorloopig geen enkele reden tot ongerustheid behoeft te be staan. Maatregelen voor bodempro ductie, voorraadvorming en distribu tie vormen hier een aaneensluitend geheel. Voorts zijn voor de in- dustriëele productie rijksbureaux in gesteld, waarin het bedrijfsleven met de overheid samenwerkt bij de regel matige verdeeling van die artikelen, waaraan een tekort kan ontstaan. Het beleid der regeering zal er op gericht blijven de opkomende nooden der bevolking naar vermogen te leni gen en in bet bijzonder een tekort aan de noodzakelijke levensmiddelen te voorkomen. Distributie van ver- bruiksartikelen zal niet op het bestaan van zulk een tekort behoeven te wij zen, doch zal reeds plaats hebben, wanneer een rechtvaardige verdee- ling gevaar zou kunnen loopen. Daarnaast zal de regeering alles in het werk stellen om het normale ver loop van het bedrijfsleven te be vorderen. De regeering hoopt hierdoor tevens zooveel doenlijk te voorkomen, dat de werkloosheid, waarvan zij o<5k ove rigens de bestrijding krachtig en on verdroten wil voortzetten, uit den in getreden oorlogstoestand nieuw voed sel ontvange. Ook in Nederlandsch-Indië, Surina me en Curasao heeft de internatio nale toestand het treffen van een aan tal bijzondere maatregelen noodzake lijk gemaakt. Op maritiem en militair gebied zijn voorzieningen getroffen om, wanneer, zulks noodig mocht blijken, de plich ten der neutraliteit stipt na te komen, terwijl daarnaast maatregelen zijn en nog zullen worden genomen op econo misch terrein, in het bijzonder in het belang van de voedselvoorziening. Be langrijke stoornissen op dit of ander gebied kwamen tot dusver gelukkig niet voor. Met groote dankbaarheid heb Ik kennis genomen van den geest van toewijding en dienstvaardigheid, die in dezen ernstigen tijd. zoowel in Ne derland als onder alle bevolkings groepen in de overzeesche gebieds- deelen, op zoo verheffende wijze tot uiting komt. Ik verwacht, dat dit besef van saamhoorigheid tot het einde zal wor den bewaard. Ook indien de tijden nog moeilijker worden, zal dan de toe komst met vertrouwen kunnen wor den tegemoet gezien. Met de bede, dat God Mijn Volk moge zegenen in de beproeving en aan ieder van ons de kracht zal geven tot datgene waartoe hij thans geroe pen is, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Mijn Oogen zijn nog goed Maar mijn armen zijn te kort 't Wordt hoog tijd voor een bril W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens Zijlstraat 97 Telef. 12726 Leverancier van alle ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan Goethe: WO' hopen altijd en in alle omstandigheden is het be ter te hopen dan te wanho pen. Want wie kan het mo gelijke berekenen? Er wacht ons bij de wissling der seizoenen, Weer 't somber beeld der nota van millioenen, De steeds begrootlijker begrooting van den Staat; De lange rijen voor-de-komma nullen. Zullen ons met ontzag en vrees vervullen En zuchten doen, dat dit alleen crescendo gaat. Maar hoe wij ook van groote cijfers'schrikken, Wij zullen ze ook nu gelaten slikken. Al was 't alleen reeds omdat een eenvoudig man, Wat zulk een staatsbegrooting wel beteekent, En hoe die posten alle zijn berekend. Zelfs met den besten wil nog niet omvatten kan. Hij is geneigd om niet te lang te zuchten En liever in het verder nieuws te vluchten, Waarbij hij uit ervaring al te goed beseft, Dat hij nog vroeg genoeg wel weer zal hooren, Welk lot hem In de toekomst is beschoren, Als Symen van wien men weer de belasting heft. Want hij heeft andre zorgen, financieele, Die hij niet met veel anderen kan deelen. Waar hij alleen voor staat, die hij begrooten kan; Dat zijn geen sommen met een rij van nullen, Maar die hem toch met veel meer zorg ver vullen, Daar pas heeft hij zijn slapelooze nachten van. P. GASUS. Nèderlandsch mailschip nam deel aan het reddingswerk Philip Fair meldt van boord van de „Collingworth" („Collingwood"?) aan United Press: Naar schatting hebben wellicht 500 opvarenden van de „Courageous" het leven verloren bij den ondergang van het schip. Het schip bevond zich Zondagavond ten Zuid-Westen van de Iersche kust, toen een Duitsche duikboot twee tor pedo's lanceerde en het schip aan bakboord trof. De overlevenden vertellen, dat zij 2 ontploffingen hebben gehoord en 2 schokken hebben gevoeld, zeer kort na elkaar. De zee was kalm en enkele opvarenden mee nen. dat de eerste torpedo het schip trof bij de achterste machinekamer, de tweede bij de ketels. Sommigen ook zeggen, dat de tweede torpedo insloeg bij het munitie-magazijn Volgens de verhalen der overlevenden kon de bemanning, van het schip slechts 2 red dingsbooten uitzetten. Eén daarvan werd nog vernield toen het schip slagzij maakte. Door de explosie werd het vliegdek ernstig bescha digd. Aan boord bevonden zich 24 toestellen. De laatste daarvan was kort tevoren gedaald. Twintig minuten nadat de „Courageous" ge troffen was, verdween zij in de diepte. Naar de opvarenden zeggen, zijn velen op gesloten geweest beneden deks. Velen ook moesten zich op het laatste oogenblik een weg banen door de wrakstukken van het ver nielde interieur. Naar schatting zijn slechts 550 personen gered. De zee bedekt met drenkelingen. De Collingworth en een schip van de HollandAmerika Lijn bevonden zich omstreeks 7 mijl van de „Courageous" toen het schip getroffen werd. Beide schepen spoedden zich naar óe plaats van de ramp en zetten oogenblikkelijk booten uit. De zee was als het ware bedekt met drenkelingen, die zich vastklampten aan wrakstukken of rond zwommen en onze aandacht trokken door „Ship Ahoy" te roepen. Ook een onbekende Britsche koopvaarder heeft aan de redding deelgenomen. Wij hebben 53 drenkelingen aan boord geno men Later werden zij overgebracht op een Brit- chen torpedojager nadat enkelen medische be handeling hadden ondergaan. Vijf drenkelingen waren zoo gewond, dat zij per brancard ver voerd moesten worden. Lot van den commandant onbekend. Volgens Reuter weet men nog niet, wat het lot is van den gezagvoerder van de „Coura geous", kapt. Jones. Een officier verklaarde, dat hij Jones voor de laatste maal op de com mandobrug had gezien, toen hij het bevel gaf het schip te verlaten. Tot de geredden behooren 40 officieren. Met den bouw van de „Courageous" werd in 1915 begonnen. Het schip was bedoeld om als kruiser dienst te doen in de Oostzee. In 1924/28 werd het om gebouwd tot vliegtuigmoederschip. glazen voor veraf en nabij in één bril. NAAST LUXOR (Adv. ingez. Mea.) HEDEN; 12 PAGINA'S BINNENLAND. Pag. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De Troonrede. 1 De visscherü wordt over 't mijnengevaar ingelicht 3 De zitting der Staten-Generaal is heden ge opend. Het benzineverbruik is ongeveer met 25 pet gedaald. 6 De Nicuw-Amsterdam is wegens een zeelie denconflict niet vertrokken. 6 BUITENLAND. Vijfhonderd opvarenden van de „Coura geous" zouden zijn omgekomen. 1 DUITSCHE EN FRANSCHE LEGERBE- RICHTEN 2 Duitschland zendt troepenversterkingen naar het Westelijk front. 5 De Duitsche en Russische troepen kwamen Maandag te Brest-Litowsk met elkaar in contact 5 In het Slowaaksche leger zou muiterij uitge broken zijn. 5 President Moscicki en maarschalk Smigly Rydz op Roemeensch gebied. 5 SPORT. Cor Kint vestigt een nieuw wereldrecord 100 yards rugslag. 7 ARTIKELEN, enz. R. P.: De „Courageous". 1 II. D. Vertelling: Tramritje. 4 H. Ch. G. J. van der Mandere: Na Pilsoeds- ki's dood veranderde het regime niet 6 J. B. Schuil over: „Een huis vol Herrie" en „Lieve Menschèn". 7 Van onzen correspondent te Boedapest: Hon garije zonder toeristenverkeer. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1