Zitting der Staten-Generaal heden geopend Q 7lededand in ma&iCisatietiid Visscherij wordt over mijnengevaar ingelicht. Plechtigheid geschiedde in den sfeer van alle jaren. Auto demobilisatie DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Marine geeft voorlichting. Van bevoegde zijde wordt medege deeld. dat de minister van Economische Zaken in overleg met den minister van Defensie maatregelen heeft getroffen ter voorlichting van de visscherij over het mijnengevaar Ter uitvoering heeft de Nederlandsche Visscherij centrale een circulaire gericht tot opvarenden, eige naars en reeders van visschersvaartui- gen. Hieraan ontleenen wij het volgende: Bij het bureau zeeverkeer, ressorteerend on der het ministerie van Defensie is van de oorlog voerende partijen bericht ontvangen, waarbij Biededeeling wordt gedaan van de positie van in de Noordzee gelegde mijnenvelden. De marinestaf vertrouwt er op, dat, indien nieuwe gedeelten van de zee onveilig worden gemaakt, daarvan eveneens bericht zal worden ontvangen. Door de zorgen van de afdeeling hy drografie van het ministerie van Defensie wor den deze berichten opgenomen in de „berichten aan zeevarenden" (b.a.z.) De hier bedoelde bijzondere berichten omtrent gevaren ter zee worden van marinewege draad loos uitgezonden: bovendien zullen eventueele wijzigingen van den bestaanden toestand radio- telefonisch over Scheveningen ten behoeve van de visscherij worden uitgezonden op golflengte 123 M. op dc tijdstippen 2 uur, 8 uur, 14 uur en 20 uur M.T. Amsterdam, zomertijd (later win- Door de zorgen van de Nederlandsche Vis scherij centrale zullen kaartjes worden verspreid, waarop de laatstbekende ligging der mijnenvel den staat aangegeven. Reeders of eigenaars van visschersvaartuigen, die voor kostelooze toezen ding van deze kaartjes in aanmerking wen- schen te komen, dienen een daartoe strekkende aanvrage in te zenden bij de Nederlandsche Vis- scherij centrale, Juliana van Stolbergplein 3 4 te 's-Gravenhage. De marinestaf is van ooi-deel, dat, indien de aangegeven mijnenvelden zorgvuldig gemeden worden, men, wat betreft het mijnengevaar, veilig zal kunnen vissclien. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat, hoewel wat betreft de Nederlandsche mijnen de veiligheidsinrichtingen, die de mijnen onscha delijk moeten maken, indien de-ze aan de opper vlakte drijven, zeer zeker verbeterd zijn, van in het buitenland in gebruik zijnde mijnen te weinig bekend is, dan dat dit ook van die soor ten als vaststaande mag worden aangenomen. Uiteraard wordt met den meesten nadruk aangeraden, drijvende mijnen te mijden en deze niet aan te raken. Indien een mijn in het visch- net mocht geraken, wordt aangeraden dit af te vieren en te kappen. Elke ondeskundige hande ling aan een mijn levert levensgevaar op. Wie naar Frankrijk wil reizen. Moet aan de volgende voorwaarden voldoen. Mjen meldt ons: De aandacht van belanghebbenden die zich naar Frankrijk wenschen te begeven, wordt gevestigd op de volgende bepalingen: De belanghebbenden moeten in het bezit zijn van een geldig Nederlandsch paspoort en een visum, aan te vragen bij het Fransche gezantschap of bij een Fransch consulaat. Deze aanvrage kan schriftelijk geschieden, waarop een vragenlijst in triplo wordt toé- gezonden. Daarop n >et men invullen: 1. Na tionaliteit, 2. Duur van de reis, 3. Plaatsen waarheen men zich achtereenvolgens wenscht te begeven. 4. Doel van de reis. 5. Twee be paalde referenties in Frankrijk en minstens één naam met volledig adres per plaats, waar heen men zich wil begeven. 6. Plaatsen in Frankrijk, waar men vroeger verblijf heeft gehouden met opgave van tijdstip en adres sen. Elk der 3 lijsten moet voorzien worden van een zelfde portret als op het paspoort voorkomt. Wenscht men zich te begeven naar een gebied, dat- niet in staat van beleg is ver- klaard.dan kan de consul zelf beslissen. In alle andere gevallen moet de goedkeuring der militaire autoriteiten in Frankrijk worden gevraagd. Indien den Nederlander minder dan 3 maanden geleden Frankrijk heeft verlaten en in zijn paspoort een aanteekenlng heeft, dat hij bij het "verlaten van Frankrijk zijn Fran sche identiteitskaart heeft ingeleverd, behoeft deze de vragenlijsten niet in te vullen en is de consul bevoegd hem dadelijk een visum te verleenen. De Nederlander, die zich voor ten hoogste 8 dagen naar Frankrijk begeeft, behoeft, een maal in Frankrijk zijnde, geen Fransche idientiteitskaart aan te vragen. Hij mag zich uitsluitend begeven naar de plaatsen, waar heen het hem blijkens een aanteekening in zijn paspoort vergund is te reizen. Hij moet in elk dier plaatsen zijn paspoort doen af- teekenen door den commissaris van politie of bij ontstentenis van dezen op het ge- mentehuis. Wie zich voor langer dan 8 dagen naar Frankrijk begeeft, moet binnen 24 uur na aan komst in zijn eerste verblijfplaats in dat land zich aanmelden bij den commissaris van politie in die plaats, of bij ontstentenis van vandezen on hetgemcientehuis ten einde er een identiteitskaart aan te vragen. Hij moet daar bij 5 gelijke pasfoto's overleggen, welke aan de volgende voorwaarden moeten voldoen: Zij moeten de afmeting hebben van 4x4 cM„ belanghebbende van voren en zonder hoed voorstellen en niet langer dan twee jaren geleden zijn gemaakt. GEMOBILISEERDE VEGETARÏëRS. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Vegetariërsbond heeft een beroep gedaan op zijn leden om gemobiliseerde vegetariërs in staat te stellen in vegetarischen kring te verkeeren of om nu en dan of geregeld een vegetarisch be reid maal te ontvangen. Hun die bereid zijn hierbij hulp te verleenen of militairen, die hiervan gebruik wenschen te maken, worden verzocht zich ten spoedigste te wenden tot den heer M. H, Roodschild, Ko ningin Wilhelminalaan 354 te Voorburg, of wel. in gemeenten waar een afdeeling van den bond is gevestigd, tot den secretaris van die afdee ling. Getracht zal dan worden partijen zoo gauw mogelijk tot elkander te brengen. Verbod uitvoer van pekel- en steurkaring. De minisiter van Economische Zaken maakt bekend, dat aan de lijst der crisisproducten, welker uitvoer blijkens de Staatscourant van September 1939 bij Koninklijk besluit is verboden, thans is toegevoegd pekel- en steur haring. Verzendingsmogelijkheden per luchtpost. Hier volgt een korte opsomming van de thans aanwezige verzendingsmogelijkheden per luchtpost van Nederland uit (ontleend aan de rubriek vraag en antwoord der radio controlecommissie) Binnen Europa. Alleen naar Scandinavië (Denemarken, Noorwegen, Zweden) met aansluiting op de Baltische Staten, Sovjet Rusland en Finland. Buiten Europa. Naar Nederlandsch-Indië: vertrek 2 x per week, Maandag en Donderdag via Napels. Ter post bezorgen resp. Vrijdag en Maandag, u i t e r 1 ij k met de lichting aansluitende op de nachtposttreinen. De K.L.M.-vliegtuigen nemen alleen post voor Nederlandsch-Indië zelf, niet voor tusschen of verder gelegen landen mee. Naar Engelsche bestemmingen in Azië en Australië: per Engelschen luchtdienst. Naar den Philippijnschen Statenbond per boot tot New-York en van daar per Acneri- kaansche luchtdienst. Naar Fransch Indo China: per Franschen luchtdienst. Naar Algiers. Tunis, Marokko, West-Afrika tot Fransch Equatoriaal Afiika: per Franschen luchtdienst. Naar Egypte, Midden- en Zuid Afrika: per kaanschen luchtdienst. Naar Zuid-Amerika, Suriname, Curacao, Fransch- en Britsch Guyana per Franschen luchtdienst naar Zuid-Amerika. Bovendien is voor deze bestemmingen verzending per boot tot New-York en van daar per Amerikaan- schen luchtdienst mogelijk. Deze verzending is minder snel maar goedkooper dan de Fransche luchtdienst. Naar Noord-Amerika. Mexico, Venezuela, Colombia, Noord-Brazilië, Suriname en Cura- qao: per Transatlantischen luchtdienst tot New-York en van daar per Amerikaanschen luchtdienst. Voor alle gewenschte nadere inlichtingen wende enen zich tot de postkantoren. Voor al deze bestemmingen kunnen geen data van verzending worden opgegeven. In verband met noodzakelijk vervoer per trein of boot binnen Europa moet met eenige ver traging rekening worden gehouden. Men poste zijn correspondentie zoodra deze gereed is. In de tweede plaats wordt ieder, die correspondentie naa.r een der oorlog voerende landen heeft te verzenden, dringend aangeraden deze te schrij ven in de taal van het land van toe stemming. Anders is groote vertraging tengevolge van de censuur veelal on vermijdelijk. Tenslotte het geldverkeer. Wie geld naar het buitenland verzenden of uit het buitenland ontvangen moet. doet over het al gemeen goed, dit per postwissel te doen. Ver schillende oorlogvoerende landen hebben echter beperkende bepalingen voor den uit voer van geld ingevoerd. Uitvoerverboden. Bij Koninklijk besluit is de uitvoer ver boden van: Uit plaatijzer en -staal vervaardigde stuk ken, .geperst, gehamerd, geflensd, gelascht gebogen, geponst, geboord (o.a. vuurgangen, ketelbodems, ketelplaat en andere ketelon- derdeeien). In vorm gegoten ijzer en staal, ruw en voor bewerkt; gesmede ijzeren en stalen assen en blokken; in vorm gesmeed ijzer en staal. Rails en groefrails en toebehooren (lasch- platen. onaerlegplaten, klemplaten, verbin dingstukken". ijzeren en stalen dwarsliggers, wissels en deelen van wissels). Wielstellen en onderdeelen daarvan (assen, wielen, wielnaven, wielbanden, e.d.) voor rol lend materiaal voor spoor- en tramwegen en draagbaar spoor. Fittings (waaronder flenzen). Nieuwe en gebruikte fusten van ijzer of staal. Scheepsankers en scheepskettingen van ijzer en staal. Klinknagels en klinikbouten van ijzer of staal. Draadnagels en spijkers, draadkrammen, laschdraad en laschstaven van ijzer of staal. Schroeven, waaronder houtschroeven, schroefbouten en moeren van ijzer of staal. Ijzergaas (haumonicagaas, kippengaas en ander gevlochten of geweven ijzergaas), zoo mede imitatie-vlechtwerk, metal deployé en haringgraatstaal. Melktransportkannen. Koper- en bronswerk, al of niet van een dek laag voorzien. Kopergaasdoek voor papierfabrieken en an der geweven kopergaas (waaronder phosphor- bronsgaas) Sloten, grendels, scharnieren en an dei- hang- en sluitwerk, deur- en raambeslag, zoo mede onderdeelen van een en ander, alles zoo ver niet geheel of hoofdzakelijk van ijzer of staal. Werken, geheel of gedeeltellijk van lood, zink of tin. of alliages, welke voor meer dan 50 pCt. uit deze metalen bestaan. Alle werken, geheel of gedeeltelijk van pla- tinametalen, of alliages, welke voor meer dan 50 pCt. uit deze metalen bestaan, hieronder begrepen werken, gemonteerd met paaiden, edel- of halfedelgesteenten. Werken, geheel of gedeeltelijk van nikkel, pleet of nieuwzilverwerk, al of niet van een deklaag voorzien. Folien en werken, geheel of gedeeltelijk van aluminium of aluminiumalliages. Voorts van thee, koffie en koffie-extract, melado en melasse. Mooie gift voor onze lucht verdediging. Het comité Luchtverdediging Den Haag, meldt ons: Een in het buitenland woonachtige Neder landsche dame heeft aan dr. Colljn een bedrag van f 50.000 doen toekomen voor defensiebe- langen. Dr. Colijn is vrij dit bedrag te bestemmen op de wijze, welke hem het beste toeschijnt. In verband daarmede heeft dr. Colijn be schikt, dat voor deze som een batterij lucht afweergeschut voor Den Haag van het be kende kaliber van 2 cM. voor locale verdedi ging zal worden aangeschaft, ben behoeve van de luchtverdediging van Den Haag (sector binnenstad) Slechts de muziek ont&cak Onder wel zeer bijzondere om standigheden heeft de Konin gin zich heden weder naar de aloude Ridderzaal op het Binnenhof begeven voor de plechtige opening van de nieuwe zitting van de Staten- Generaal. Deze omstandigheden hebben intus- sohen vrijwel geen verandering ge bracht in het ceremonieel, waarmede deze plechtigheid geschiedde, be houdens dat de sterkte van de eere- wachten en het eere-escorte ditmaal iets kleiner was dan andere jaren en dat voorts tijdens het rijden van den stoet geen muziek ten gehoore werd gebracht. Aan den anderen kant werd aan de openingsplechtigheid ditmaal bijzondere luister bijgezet door het feit dat de Koningin daarbij vergezeld was door Prinses Juliana en Prins Bernhard, die voor de eerste maal deze plechtigheid bijwoonde. De belangstelling van buiten de residentie was dan ook zeker niet minder dan in meer normale tijden. Reeds in den vroegen morgen kwamen uit alle oorden des lands feestgan gers de residentie binnenstroomen om zich te voegen bij de talrijke Hagenaars, die er eveneens reeds vroeg op waren uitgetrokken om zich 'n goed plaatsje te verzekeren, hetzij achter de ruiten van een of anderen winkel, hetzij in de open lucht, in de omgeving van het Koninklijk Paleis in het Noordeinde, oo Het binnenhof of langs den weg welke de stoet zal volgen. In de binnenstad waren talrijke vlaggen uitgestoken. Uiteraard was reeds zeer vroeg een tal rijke menigte aanwezig in de naaste om geving van het Koninklijk Paleis. Daar zag men de opstelling van de eerewacht, dit jaar bestaande uit de grenscompagnie van het regiment grenadiers, ter sterkte van 80 man onder bevel van een kapitein, met het vaan del van het regiment en de koninklijke mi litaire wapel met de beschikbare tamboers van het regiment grenadiers. Bij deze com pagnie bevond zich de commandant van het regiment grenadiers, luitenant-kolonel J. van Voorthuysen met zijn adjudant. Deze eerewacht stelde zich op ter weerszijden van het paleis om vandaar de Koningin bij haar vertrek de militaire eerbewijzen te brengen. Tusschen den hoofdingang van het paleis en de beide gaanderijen waren de Koninklijke militaire kapel en de tamboers opgesteld. Ongeveer een half uur voor het vertrek van den stoet zag men de detachementen cavalerie naderen, die als eere-escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervolgens Nuttige wenken voor hen, die hun auto buiten gebruik stellen. Opgepast! Jiust noest. De mobilisatie in ons land heeft velen voor de vraag gesteld, of het niet ver standig zou zijn totdemobilisatie van hun auto of motorrijwiel over te gaan. Men voorziet moeilijkheden met benzine en banden en het van regee- rinswege gedane verzoek, om toch voor al zuinig te zijn met benzine, heeft al menigeen tot 'n „kloek besluit" genoopt: aan den A.N.W.B. wordt eiken dag her haaldelijk gevraagd, welke maatregelen genomen moeten worden, om een „op gelegde" auto zoo goed mogelijk te conserveeren. Vandaar, dat de Bond het zeer op prijs stelt, in het openbaar de belangrijkste punten te kunnen behan delen, teneinde de automobilisten er voor te behoeden, dat de non-activiteits periode tot groote teleurstellingen zou leiden. Behalve de billijke wensch tot terugbetaling der motorrijtuigenbelasting, die helaas niet is verhoord, is voor menigeen ook de vraag van belang, hoe, het met de personeele belasting gaat, als men zijn wagen wil opleggen Volgens de wettelijke bepalingen kan voor auto's en mo torrijwielen, die buiten gebruik zijn gesteld, doch in het bezit blijven van den belasting plichtige, slechts ontheffing worden verleend, indien het motorrijtuig gedurende het geheele kalenderjaar wordt opgelegd Voor het tijdvak van thans tot Nieuwjaar zal de personeele be lasting (in vele gevallen reeds betaald) dus ver schuldigd blijven, tenzij de regeering tot een soepeler houding zou besluiten. In afwachting daarvan moge aan de automobilisten en motor rijders, die hun geliefd vervoermiddel thans met leede oogen doch noodgedwongen „aan den ketting" leggen, worden geadivseerd, onder op gave van de plaats, waar het motorrijtuig staat en den datum der oplegging, een verzoek te rich ten tot den inspecteur van de personeele belas ting waaronder zij ressorteeren. Dit kan van nut zijn, indien de regeering eventueel binnenkort faciliteiten met terugsver- kende kracht verleent, waarop haar motorische onderdanen toch in elk geval een moreel recht kunnen doen gelden. Voor men tot het opleggen van zijn auto be sluit, verdient het aanbeveling, aldus de A.N. W.B., na te gaan, of het wellicht voordeeliger zou zijn, den wagen te verkoopen. In dat geval wordt de personeele belasting wel terugbetaald, nl. over de nog niet ingegane maanden. Alge- meene regels dienaangaande zijn natuurlijk niet te geven, iedereen moet, met de hand op zijn beurs, zelf vaststellen, wat hem het beste con venieert. Nu repareeren! Aangenomen, dat iemand tot de conclusie komt: „ik verkoop haar niet, maar wil voorloo- pig niet rijden", zal hij om te beginnen een zoo goedkoop en droog mogelijke opbergruimte zoe ken. Nu deze niet, zooals de normale garage dichtbij zijn woning behoeft te liggen, zal op deze wijze gemakkelijker dan velen denken be sparing kunnen worden verkregen. Menige be woner van een villatje, die de garage toch niet anders gebruikt dan als kolenbergplaats of fietsenstalling, zal thans die ruimte graag eenigs zins productief maken. Een tweede principieele vraag doet zich voor: zou ik mijn stil te leggen wagen alleen een beetje „in het vet zetten" of wellicht thans een kleine revisie laten uitvoeren? In het algemeen dviseert de A.N.W.B. tot het laatste over te gaan: het is prettig, dat de wagen practisch on middellijk rijklaar is, wanneer men hem weer in dienst wil stellen, en bovendien beschikken vele reparateurs nu over véél tijd: de revisie kan nu grondig gebeuren, de kosten zijn wellicht wat lager dan anders enmen helpt op die manier daadwerkelijk mede aan het op gang houden van het normale bedrijfsleven! De werkzaamheden aan den automobielmotor en het chassis beginnen met een zeer zorgvul dige ontwateringskuur. Eerst tapt men het koelsysteem af en daarna.... vult men het weer! Maar de aftapkraantjes blijven open en de tuinslang wordt niet uit den vuldop verwij derd. Op die manier wordt het koelsysteem grondig schoongespoeld, terwijl men den motor laat werken. Na een minuut of vijf wordt de motor afgezet en de kraan van de waterleiding gesloten. Men laat nu het koelsysteem rustig uitlekken; als er geen druppel meer uitkomt draait men den motor enkele malen gedurende telkens één a twee seconden met den starter. Daarna wacht men wederom, totdat er geen vocht meer verschijnt en sluit dan de aftap kraantjes. Als men nu bovendien nog eenige flesschen spiritus in den radiator giet en den motor wederom een paar maal met den starter ronddraait, kan men den wagen met een gerust hart wegzetten inwendig zal het vocht dan wei nig schade meer kunnen aanrichten. Uit den tijd Plezier ritjes zijn nü zeker uit den tijd 1 Elk ongemotiveerd gebruik van de auto dient men na te laten, want het landsbelang eischt: ZUINIG ZIJN MET BENZINE! De olie behoeft niet afgetapt, nóch ververscht te worden. In normale tijden is zulks in dit ge val wèl aanbevelenswaardig, doch nu wij zuinig moeten zijn op petroleumproducten, kan het achterwege blijven. De bougies worden, terwijl de motor nog warm is, er uit gedraaid, waarna men 1/8 a 1/4 liter versche motorolie door de openingen in de cylinders giet en den motor even ronddraait met den starter. Daarna mon teert men de bougies weer. Veel meer behoeft er aan den motor niet te gebeuren, wel krijgt hij straks tegelijk met het chassis uitwendig nog een beurt. De accu moet echter worden verwijderd, het is aan te raden dit onderdeel aan een vertrouwd electrisch ser vicestation toe te vertrouwen. Accu's kan men namelijk niet zonder meer weg zetten, die moe ten óók onderhouden worden al gebruikt men ze niet. Het chassis. Het onderstel" krijgt een extra zorgvuldige smeerbeurt en wordt uitwendig schoongemaakt (evenals de motor). Daarna worden alle meta len deelen goed met een spuit bewerkt, die dunne olie fijn verstuift. De wielen worden ge demonteerd en ontdaan van binnen- en buiten banden. Roestvrij maken dient met veel zorg te geschieden, daarna worden de velgen zoo noodig bijgelakt, waarna de banden weer wor den gemonteerd en opgepompt na goed in de talkpoeder te zijn gezet. Het bewaren der com plete wielen moet in een droge, donkere ruimte geschieden (kelder?) De auto steunt dus tijdens de rustkuur op blokken (geen kistjes nemen, daar zakt de wagen misschien door). Ondanks alle zorgen zullen de banden op den duur aan den invloed van den tand des tijds niet kunnen ontkomen, misschien zou het dus aanbeveling verdienen ze bij gelegenheid van de hand te doen. Algemeene regels dienaangaande kunnen, aldus de A.N.W.B. ook hier niet wor den gegeven, elk geval moet op zichzelf worden beschouwd. Het koetswerk. Dat de carrosserie extra keurig wordt gewas- schen en daarna in de (speciale auto-)was gezet, spreekt vanzelf. Het droogmaken geschiedt met bijzondere zorg. het is aanbevelenswaardig, de auto zoo mogelijk na het wasschen eenigen tijd in de zon te zetten. Ook kan de luchtslang hel pen om eventueel achtergebleven water te ver wijderen van plaatsen, waar men anders moei lijk bij kan komen. Inwendig komt de stofzuiger er aan te pas, uitkloppen kan bovendien geen kwaad. Daarna vrage men aan de huisvrouw, hoe de motten geweerd kunnen worden. Cabriolets vragen een speciale verzorging: het leder moet met leder- was worden bewerkt, de kap mag niet gespan nen staan tijdens de rustkuur, men maakt dus de voorste bevestigingen (op de voorstijlen) los evenals de scharnierende zijsteunen. En tenslotte komt het min of meer weemoedig moment dat wij de atuo door een groot laken (eventueel daaroverheen nog een dekzeil) aan het oog gaan onttrekken, om de stof buiten te sluiten. Van tijd tot tijd zullen wij den wagen nog wel eens mspecteeren, en vooral ook na gaan, of de opbergplaats niet te vochtig is. Vurig hopen wij echter, aldus besluit de A.N. W.B. deze nuttige wenken, zéér spoedig in de gelegenheid te zullen zijn, de maatregelen toe te lichten om de nu op te leggen auto's weer tot nieuw leven te wekken! l zag men ook de officieren der landmacht van het militaire huis der Koningin aankomen, allen te paard, wien onmiddellijk achter het Koninklijk Staatsierijtuig een plats in den stoet was aangewezen. Ter opening van den stoet, die onder de al gemeene leiding stond van den eerste-stal- meester van der Koningin jhr. C. E. J. M. Verheijen, was een commando cavalerie aange wezen van het res. Ie escadron huzaren on der bevel van een ritmeester, sterk 60 mi ters voorafgegaan door vier marechaussées. Onmiddellijk achter dit eere-escorte re den in gala-livrei een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespannen galakoetsen, waarin de kamerheer-ceremonie meester van de Koningin Ph. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt gezeten was. Hierop volgden twee galakoetsen waarin acht ka- merheeren volgens hun rang van benoeming gezeten waren. ij In drie galarijtuigen volgden de grootoffi cieren eveneens volgens rang van benoeming. Nadat de acht galakoetsen waren wegge reden reed de gouden koets voor, met acht paarden bespannen, waarin H.M. de Koningin vergezeld door Prinses Juliana en Prins Bern hard, plaats namen. Op het oogenblik, waarop de Koningin het paleis verliet, werd door het uitsteken van vaantjes van het paleis tot het Malieveld het sein gegeven voor het lossen van het eer ste der minuutschoten, welke van het verlaten van het paleis, omstreeks één uur, tot den terugkeer aldaar werden afgegeven uit de op het Malieveld opgestelde batterij van het 2e regiment artillerie bestaande uit vier vuur monden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eere-wacht het geweer en zette de Koninklijke Militaire Kapel het Wil helmus in, terwijl de Koningin, de Prinses en de Prins, allen getooid met het breede lint van het Grootkruis in de Orde van den Ne derlandschen Leeuw, in de gouden koets stap ten, welke zich vervolgens onder het gejubel der menigte statig in beweging zette. De Prins was gekleed in gala-tenue van luitenant ter zee der eerste klasse, met de gouden nestels van adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin. Naast elk van de acht paarden, waarmede de koets bespannen was, ging een koetsier en aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Eenigszins achter het portier ter rechterzijde van de staatsiekoets reed de chef van het militaire huis van de Koningin, de gep. vice- adimiraal F. Bauduin, ter Imkerzijde de waar nemende gouverneur der Koninklijke residen tie, de generaal-majoor jhr. J. Th. Al ting von Geusau, commandant van het eerste leger corps. Naast en achter de gouden koets reden te paard de officieren der landmacht van H.M. de Koningin. Tot sluiting van den stoet volgde hierop nog een commando cavalerie ter sterkte van 50 ruiters onder bevel van een luitenant, ge volgd door vier marechaussees. Hartelijk toegejuicht door de menschen- menigte aan weerszijden van den door mili tairen van de regimenten grenadiers en ja gers afgezetten weg reed de stoet door de Beulstraat, het Schelppad van het Lange Voorhout over den Korten Vijverberg naair het Binnenhof, dat door een detachement van ongeveer 70 man politietroepen. onder com mando van een officier, was afgezet. Op het Binnenhof. Daar stond een afdeeling van het korps mariniers met vaandel ter sterkte van 80 man en het muziekkorps van de koninklijke ma rine onder bevel van een kapitein, als eere wacht bij de ridderzaal opgesteld. Onder de tonen van het Wilhelrffus, ge speeld door de marinekapel, bestegen de Ko ningin. de Prinses en de Prins de treden, leidende naar den ingang der Ridderzaal, waarvan de peristvle overhuifd was door een rood-fhiweelen baldakijn met gouden franjes, terwijl de eerewacht de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Op het bordes werd de Koninign begroet door de officieren van de zeemacht van Haar Militaire Huis. In de Ridderzaal. Bij het binnentreden van de Ridderzaal wer den de vorstelijke personen aan den ingang onvangen door de gemengde commissie van in- en uitgeleide uit de beide Kamers der Sta. ten-Generaal. Deze commissie voorafgegaan door den kamerheer-ceremoniemeester, de acht kamer- heeren. de groot-officieren en den opper-cere- moniemeester leidde de Koningin, de Prin ses en den Prins naar de voor hen bestemde retels, onmiddellijk gevolgd door de groot meesteres en de dienstdoende dame du palais, den chef van het militaire huis. den waarnc- menden gouverneur der Koninklijke residen tie, den eersten stalmeester en de officieren van het militaire huis der Koningin, die in den stoet waren meegereden, alsmede die welke de Koningin onder de peristyle hadden begroet. De Koningin nam plaats op den troon, rechts van haar Prinses Juliana en links van haar Prins Bernhard. terwijl de leden van haar gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen, hun in het officieele pro gramma aangewezen. Onmiddellijk daarop ving de Koningin met het voorlezen van de troonrede aan. Terug naar het Paleis. Nadat de plechtigheid in de zaal was be ëindigd werd om half twee met hetzelfde eer betoon als bij de komst van de Koningin de terugtocht naar het paleis in het Noordeinde langs denzelfden weg ondernomen. Der traditie getrouw hadden zich bij het vertrek van den stoet van de Ridderzaal de leden van het corps diplomatique met hunne dames, die de openingsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond, nabij de middelste poort, grenzende aan de Ridderzaal verzameld om de vorstelijke personen bij het voorbijgaan een hartelijken groet te brengen. Ook bij den terugkeer naar en de aankomst ten paleize werden de vorstelijke personen door de menigte geestdriftig toegejuicht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5