Dansacademie MARTIN^ 16 October H.D.* V ertelliiii FRANKEN'S BROODFABRIEKEN Wlk% tiunm DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Verpleegkosten weer gedaald. Aan het verslag over 1938 van het Provin ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort is het vol gende ontleend. De opening van het eerste der beide nieuwe zusterhuizen had op 28 December in beperk ten kring plaats. De behandelingsmethoden der schizophre nic. volgens Sakel en Von Meduna, werden in het afgeloopen jaar geregeld met bevre digende resultaten toegepast. Zij bleven dan ook in het middelpunt der medische belang stelling staan. De verpleegkosten daalden opnieuw en be droegen voor 1938 f 846,64 per patiënt per jaar, tegen f 856,36 in 1937 en f 878,25 in 1936. De Provinciale bijdrage begroot op f 245.000, bleek bij het samenstellen der ex ploitatierekening te moeten worden vastge steld op f 246.955.08, tegenover f 221.615.81 over 1937. Vele bezoekers uit binnen- en buitenland gaven blijk van hun belangstelling, De bezetting was iets beter dan het vorig jaar en bedroeg (exclusief gezinsverpleging) maximaal 1483 en minimaal 1457. De gezondheidstoestand der patiënten was over het algemeen bevredigend. Op denzelfden voet als vorige jaren werd er naar een zoo groot mogelijke differentiatie van de arbeidstherapie, de lichamelijke oefe ningen en de ontspanning gestreefd, terwijl ook aan de andere opvoedkundige maatrege len der actieve therapie de noodige aandacht werd geschonken. Het aantal inwonende leden van het perso neel bedroeg aan het einde van het jaar 260, nl. 199 verpleegsters, 7 leerling-verpleegsters, 36 dienstboden, 3 assistenten in de huishou ding en 15 andere functionarissen. Behalve den bouw van het nieuwe zusterver- blijf hadden nog verschillende werkzaamhe den aan de andere gebouwen plaats. Luchtbescherming. De in het vorige verslag genoemde sub commissie onder voorzitterschap van den heer Hartendorf kwam met haar rapport over de luchtbescherming der drie Ziekenhuizen ge reed. Met het oog op de luchtbescherming werden 6 reservebrandwachts opgeleid, terwijl 27 le den van het personeel werden aangewezen en geïnstrueerd om als ..brandwachtpost" voor de eerste bestrijding van brandbommen en voor het geven van alarm te kunnen optreden. Het materieel werd met 14 schuimblusch-appa- raten, 24 schoppen, 6 brandweerjassen, 4 paar rubber laarzen en 250 m. hennepslang uitgebreid. Ten behoeve van de verduistering werden 800 verduisterlngskappen aangeschaft, wel ke bij een gehouden oefening goed bleken te voldoen. Het aantal gasmaskers werd met 16 ver meerderd, zoodat het aan het einde des jaars 28 bedroeg. De cursus in luchtbescherming voor leerling- verplegenden onder leiding van het hoofd van de luchtbescherming, den geneesheer van der Meulen, vond geregeld voortgang. Financiën. Het,totaal der lasten op de exploitatiereke ning over het jaar 1938 beloopt f 1483294.69. Geraamd was f 1475601.54, zoodat er 7693,15 meer werd uitgegeven dan de be- grooting aangeeft. Deze overschrijding is te wijten aan de omstandigheden, dat de per- soneele lasten f 13514.— hooger waren, dan bij het samenstellen van de begrooting werd berekend. In verband met een aantal langdu rige ziektegevallen onder het verplegend-, het huishoudelijk- en het tuinpersoneel, was het noodig tijdelijk personeel boven de sterkte aan te stellen, waardoor op enkele posten aan salarissen en loonen een bedrag van f 12445. meer moest worden uitbetaald. Eenige ande re posten echter werden, voornamelijk door dat een deel van het salaris van het personeel van den technischen dienst ten laste van bui tengewone werken moest worden geboekt, minder zwaar belast waardoor in totaal de salarispost het ramingseïjfer met f 8731.— overschreed. De pensioen- en sociale lasten en de wachtgelden vergden f 4783.meer, doordat de mutatie onder het vastaangestelde personeel niet zoo groot was als vermoed werd en de sociale lasten in vergelijking met vo rige jaren wat hooger uitvielen. De materieele uitgaven zijn f 5821.bene den de raming gebleven. Wel moest voor de posten voeding en verwarming tezamen 16658.— meer worden uitgegeven, in hoofd zaak als gevolg van de prijsstijging van voe dingsmiddelen en steenkolen en waren op enkele andere posten de lasten iets hooger dan geraamd was, daar staat echter tegen over, dat voor verschillende andere begroo- tingsposten met een kleiner bedrag kon wor den volstaan, waarbij vooral de rentelast, die dank zij de plaats gehad hebbende conversies met f 10158.— werd verlicht, de aandacht verdient. Laat men de bijdrage per provincie buiten beschouwing, dan blijkt, dat de baten het daarvoor geraamde bedrag met f 5738,07 hebben overtroffen. (Dit houdt voorname lijk verband met de hoogere ontvangst aan verpleeggelden en ingehouden vergoeding voor kost- en inwoning.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1939. Programma I: Hilversum II. Programma II Jaarsveld en Hilversum I. Programma III: Belgische en Duitsche sta tions, eventueel diversen. Programma IV: Engelsche stations, even tueel diversen. Progromma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplaten concert. Dansmuziek. 1. Says my heart. Tommy Dorsey, 2. I won 't tell a soul. Brian Lawrence. 3. Rosalie. Billy Cotton 4 Harlem Hokum Blues, Nat Gonella. 5. Sweetheart let's grow old together, Victor Silvester. 6. I'n gonna lock my heart, Harry Roy 7. Tin Pan Alley medley no, 14, Ivor More- ton en Dave Kay: 8 How dja' like to love me Phil. Green. 9. Beale street blues. Joe Venuti, 10. Sweet sue. Joe Daniëls. 11. You couldn 't be cuter. Tommy Dorsey, 12. If it rains, who cares. Brian Lawrence: 13. The Girl in the altce-blue gown, Billy Cotton: 14. Ride red. ride. Nat Gonella. 15. I'll stand bo Victor Silvester, 16. A. Tisket a tasket. Harry Roy. 17. Sweet as a song. Phil. Green. 18. St. Louis Blues, Joe Daniels. 19. Alter you've gone. Joe Venuti. 8.00^—12.00 Diversen. De fabriek voor poetsmiddelen „Lincol" aan 't Donkere Spaarne is gistermiddag geheel uitgebrand. Door de hoeveelheid brandende terpentijn ontwikkelden zich groote rookkolommen. Hier is een overzicht van de blusschingswerkzaanihcden. Dit beeld geeft een goeden indruk van de afmetingen van het onheil. De Haar- lemsche brandweer heeft in langen tijd zoo'n groote taak niet te verrichten gekregen. Nochtans slaagde ze erin het vuur binnen korten tijd geheel onder de knie te krijgen, zoodat de schade voornamelijk beperkt werd tot het interieur van dit eene gebouw. Haarlem's Industrie. Een nieuwe meubelfabriek. D. van Parreren, alhier, heeft aan B. en W. van Haarlem ingevolge de Hinderwet ver gunning gevraagd tot oprichting van een machinale meubelfabriek in een gebouw, staande op een terrein, toegankelijk aan de Maarten van Heemskerkstraat no. 25A en waarbij gebezigd zullen worden 13 eleotro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 33V2 P.K., dienende voor aandrijving van di verse werktuigen. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN Op de bestuursvergadering van den Bond zijn de functies thans als volgt verdeeld: A. A. Bier- lee, Amsterdam, voorzitter; mejuffrouw A. Claus van Woustraat 2, Amsterdam-Z., secretaresse; J. W. van Gemen, Amsterdam, penningmeester, J. Meijerink, Haarlem, vice-voorzitter; N. van der Stroom, Culemborg, tweede secretaris; H. W. E. Struve, Boskoop, tweede penningmeester; mejuffrouw H. Loontjes, Maastricht, en R. Ban- tema, Leeuwarden en P. J. S. Nicolaas te Arn hem, commissarissen. De heeren Struve en Meijerink zijn benoemd in de contact-commissie met de Nederlandsche Centrale Reddingsbrigade om tot meer samen werking of tot fusie van beide lichamen te ge raken. „BLAAS DE BAZUIN, WACHTER!" Over bovengenoemd onderwerp zal de heer J. Kits, leider van de „Openlucht Evangelisa tie" te Zeist, op Donderdag 21 Sept. spreken in de Begijnhofkapel, aan het Begijnhof no. 6, hier toe uitgenoodigd door het Comité voor Opwek kingssamenkomsten. De heer Kits, die als gere gelde medewerker aan de jaarlijksche Zoeklicht- Conferenties te Utrecht bekendheid geniet, zal het huidige wereldgebeuren besperken in het licht der Bijbelsche profetieën. Deze avond zal tevens een inleiding vormen op de in October hier ter stede te houden Maranatha-Conferen- tie, waaraan, behalve de heer Kits o.m. ook de Redacteur van het „Zoeklicht", Johannes de Heer, uit Driebergen zal medewerken. Gepensionneerden Nederlandsche Spoorwegen. Vergadering te Amsterdam. De groote zaal van „Bellevue" te Amster dam was Maandag gevuld met ruim duizend leden van den bond van gepensionneerden bij de Nederlandsche spoor- en tramwegen, die in vergadering bijeen kwamen. Na een be groetingswoord van den bondsvoorzitter, den heer K. Kruizinga, hield het oud-Lid der Tweede Kamer de heer Ter Hall, vroeger- adviseur van den bond, een korte toespraak. De secretaris deed mededeeling van een reeks adressen, welke in de afgeloopen maan den was gezonden aan de overheid inzake de korting op de pensioenen. Voorts deelde de secretaris mede. dat bij de directie van de Nederlandsche Spoorwegen plannen in overweging zijn (tot feestelijke viering van het honderdjarig bestaan deca de gepensionneerden. Deze feestelijkheden zullen echter waar schijnlijk niet voor November plaats heb' ben. De bond heeft aan de directie der Neder landsche Spoorwegen ter gelegenheid van het jubileum een tegeltableau aangeboden, dat op 21 September te Haarlem door een lid der directie zal worden onthuld. Na afloop van de vergadering brachten die deelnemers een bezoek aan die Spoorwegten- toonstelling. WISSELKOERSEN. Amsterdam 10.15 uur. Londen 7.17—7.20 Berlijn 75.25—75.75 Parijs 4.05—4.08 Brussel 32.1532.20 Zwitserland 42.62^—42.67^ New-York 1.88 1/4 Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning voor militairen. Oproep voor collectanten en collectrices. De algemeene collecte voor de Ontwikkeling en Ontspanning der militairen te Haarlem zal wor den gehouden op Zaterdag 30 September in- stede van op 28 September. Het comité doet een dringend beroep op dames en heeren te Haarlem om zich dien dag voor collecteeren beschikbaar te stellen. Er zijn zeer veel collectanten en col lectrices noodig. Men wordt verzocht zich op te geven bij den heer Van Tongeren. Brouwers kade 59, van 11.30 tot 1 uur en van 6.30 tot 8 u. HAGENAARS SPEELDEN TE NIJMEGEN VOOR DISTRIBUTIE-AMBTENAREN De politie te Nijmegen heeft twee Hage naars aangehouden, zekerenW. W. en. C. D., dio zich te Nijmegen uitgaven voor distributie-amb tenaren en bij de winkeliers controle instelden en distributie-bons aanboden. Een winkelier kreeg argwaan en de gewaarschuwde politie kon de beide mannen -spoedig aanhouden. Zij zullen naar 's Gravenhage worden getransporteerd. ROEKELOOS WIELRIJDER IN HAARLEM-NOORD Maandag is een 52-jarige wielrijder uit de Spaarnhovenstraat met een kleine bocht den Rijksstratweg opgereden, waardoor hij een hee- len tijd schuin over den straatweg reed. De wiel rijder verleende bovendien geen voorrang aan een motorrijder met een duopassagier. Een bot sing was onvermijdelijk. De motorrijder viel met zijn motor en den duorijder op het trottoir. Hij brak zijn rechterbeen. De duorijder liep ver wondingen aan hand en knie op. De wielrijdei viel op straat, brak zijn rechter enkel en kreeg hoofdwonden. De beide ernstig gewonden werden door O. D. behandeld en per ziekenauto naar het zieken huis vervoerd. De duorijder werd met een militairen wagen naar zijn standplaats gebracht. DE „FOCUS" FOTOSALON GAAT DOOR. Naar wij vernemen zal de Internationale „Focus" Fotosalon, die sedert de laatste vijf jaren regelmatig in den herfst in de zalen van „Arti et Amicitiae" gehouden wordt, wèl door gaan. Voor de tentoonstelling van dit jaar was de belangstelling nog weer grooter dan voor de tentoonstellingen van de vorige jaren. Uit der tig landen zijn nu inzendingen ontvangen, die over het algemeen op een zeldzaam hoog peil staan en een juisten blik geven op het karak ter van de beoefening der fotografie in de ver schillende landen ter wereld. Tot de landen, die dit jaar bijzonder rijk vertegenwoordigd zijn, behoort in de eerste plaats Rusland. De tentoonstellingsdirectie kon uit een tweehonderdtal ontvangen werken twintig stuks kiezen, waarmee één der zalèn van „Arti" zal worden gevuld. Verder zijn zeldzaam goed vertegenwoordigd de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Hongarije, Joego-Slavië; bijzonder fraai Ja pan en China, terwijl ook Italië inzendingen bijdroeg van zeer bijzondere beteekenis. Trou wens, vele andere veraf gelegen landen, als de Hawaiian Eilanden, Engelsch Indië, Syrië, San Salvador, Chili, zijn. vertegenwoordigd. De tentoonstelling wordt gehouden in de zalen van „Arti et Amicitiae" te "Amsterdam, van Zaterdag 30 September tot en met Zondag 15 October. Op de Zaterdag- en Dinsdagavon den is deze tentoonstelling ook geopend en dan vindt de projectie van kleurenfoto's vol gens de nieuwste systemen plaats. N.V. Seizoen Aanvang 1939/40 Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29 - TEL. 108O6 HAARLEM - AMSTERDAM - HILVERSUM - BUSSUM iAdv inqez Mea.) T ramritje. door F. VAN AMSTEL. „Telefoon" zei m'n vrouw. Ik liet mijn tweede kopje thee staan en ging naar de gang. „Hallo?" „Met Toos". „Met ik. Wat is er?" „Zou ik je wat mogen vragen?" „Uw wensch is mij een bevel, Madame". „Moet je hooren. Vertelde je van morgen niet, dat je morgen naar Strips moet?" „Zeker". „Nu ik moest er eigenlijk ook heen. Met Tim. Maandelijksch bezoek aan Oma, maar we krijgen plotseling visite." „Dat spijt me voor Oma. „Ja sneu. Tim had er zoo op gevlast en nu wilde ik hem alleen naar Omaen nu wou ik jou „Begrepen. Of ik Tim wil meenemen en af leveren." „Zou je 't willen?" „Natuurlijk. Waar woont Oma?" „Dat is niet eens noodig. Ze haalt ons al tijd af. Zou de tram van tienen je schikken?" „Ja best. De tram van tienen. So long". „Bedankt alvast. Dag!" „Toos?" vroeg mijn vrouw. „Ja", zei ik. „Sleepdienst". Tim zat naast me in do tram. Er zijn lasti ge kinderen, die het opeen schreeuwen zet ten als hun moeder zich verwijdert. Niet aldus Tim. Trouwhartig liet het driejarig manneke zijn handje op mijn knie rusten en keek ge ïnteresseerd naar de laatste huizen van onze woonplaats, die voorbij schoven. Volle twee minuten hielden ze zijn aandacht gevangen. Maar aangezien Tim het ritje naar Strips al meer had gemaakt wijdde hij al spoedig zijn attentie aan het interieur van den tramwa gen en zijn blik bleef rusten op den meneer tegenover ons. die met gesloten oogen blijk baar een moeilijk probleem aan het verwer ken was. „Slaapt die vent?" Het klonk hard door den wagen Een juf fertje. twee plaatsen van ons af, gichelde, een dame van geposeerden leeftijd trok misprij zend haar dubbelen onderkin op en de meneer in wien ik al lang den president-commissaris van een vennootschap, die ik erg ontzien moest had herkend, opende de oogen. Hij groette stijfjes. „Kijk een geitje, Tim", zeide ik. om de aandacht van mijn protégé af te leiden. Hij knikte even, observeerde zijn overbuurman nog eens en constateerde: „Nu is hij wakker!" Ik voelde, dat ik een kleur kreeg en de me neer had den goeden smaak, zijn ochtendblad te voorschijn te halen. Een weinig terzijde zat een jongmensch. dat deze verloren oogenblikken benutte tot het aanvullen van zijn sigarettenvoorraad. Uit een zijner zakken kwam het bekende draai-instrumentje te voorschijn, uit een an deren een doosje tabak en regelmatig kwam er een sigaret tusschen de rolletjes te voor schijn. Met onverholen aandacht bekeek Tim de fabricage, liet zich van zijn zitplaats glijden en stond het volgend oogenblik aan de zijde van het jongmensch, dat hem met een knip oogje welkom heette. Een beetje tabak, wat vingervlugge bewe gingenTim scheen het prachtig te vin den en bekeek met al den eerbied, die een leek voor de wonderen der techniek kan gevoelen, den sigarettenmaker van boven tot onder en van onder tot boven. Dan opeens weer het heldere stemmetje:. „Oheb u gezien wat een groote ooren die meneer heeft?" Ik kon er werkelijk niets aan doen, dat de heele tram naar de inderdaad'ongewoon groote ooren van 't jongmensch keek en toch keek hij me aan alsof ik deze hatelijke reflectie had gemaakt en niet mijn jeugdige metgezel. „Tim, hier komen" zei ik korzelig en Tim kwam als een zoet kind weer naast me zitten, In een hoek van de tram hoorde ik iets mompelen over slechte manieren. „Ja" repliceerde de dame met den dubbe len onderkin op een toon, die allesbehalve mompelend genoemd kon worden, „een slech te opvoeding kan een boel bederven!" Hoe kon ik dat kleine mondje stoppen? Ik liet hem wat met mijn horlogeketting spe len en bedacht dwaze verhalen, die hem ge lukkig voorloopig deden zwijgen. Maar toen ik even pauzeerde kraaide hij plotseling: „Dag. lobbes!" „Stil Tim. dat mag je niet zeggen!" Wel waar. Moeder zei gisteren tegen tan te An. dat u een echte lobbes bent en „Stil nu maar.kijk. de conducteur!" Tims oogen verslonden den man met de knoopen, die na een paar minuten voor ons stond en me twee kaartjes naar Strips over handigde. Voor ik het kon verhoeden was Tim er weer vandoor en ging in het gevolg van den kaartjesman, de klanten af. „Tim. zitten", zeide ik, maar de conducteur bleek een kindervriend. „Laat u maar, hij hindert me niet!" Getweeën trokken ze verder, verkochten kaartjes en voerden en passant een opgewekt discours dat tot op het achterbalcon werd voortgezet. Eenigszins opgelucht keek ik toe. De deuren op het balcon waren dicht. Dat kon dus geen kwaad... Maar een zéér nadrukkelijk gekuch van den conducteur deed me een halve minuut later overeind komen en naar Tim snellen, die er als een geslagen hondje bij stond. De conducteur grinnikte. Tim had wat wat de Franschman „un petit malheur" noemt, gehad en keek schuldbewust naar het niet te loochenen getuigenis daarvan, „Kan de beste gebeuren", filosofeerde de con ducteur en borg de sigaar, die ik hem presen teerde op de gebruikelijke plaats. „U is bijna Zoo was het. De eerste huizen van Strips kwamen in het gezicht en nog een paar mi nuten later stopte de tram aan de halte. De meeste reizigers verlieten den wagen. Ik liet een paar dames voorgaan en het ontging me niet, dat de dubbele onderkin Tim en mij cri- tisch monsterde. Ziezoo, onze beurt. Ik wilde Tim oppakken maar tastte mis. De jongen was verdwenen. Was hij al uitgestapt? Ik sprong uit de tram, maar zag hem nergens en botste in het terug- keeren tegen het jongmensch met de groote ooren op, die iets zei. dat ik gelukkig niet verstond. Onder een bank ontdekte ik het verloren schaap. Blijkbaar zag hij tegen de ontmoe ting met Oma op en weigerde volstandig, voor den dag te komen. Met een zachtzinnig betoog trachtte ik zijn schroom te overwinnen, doch toen dat niet baatte greep de conducteur in. Een spartelend jongetje, dat een keel opzette alsof het vermoord werd stond een oogenblik later naast de tram en onder de oogen van een dozijn sterk geïnteresseerde reizigers had ik maar één verlangen: Tim zoo spoedig mo gelijk in de veilige hoede van zijn familie te voeren. Gelukkig ontdekte ik de oude dame aan den uitgang. Ze werd juist aangeklampt door den dubbelen onderkin. „Maar matig, lieve", hoorde ik de laatste zeggen, toen ik naderde. „Je moet weten, dat er een héél lastig en onopgevoed jongetje in de tram zat met een onverstandigen vader en als het mijn kleinkind was Ik nam mijn hoed voor Oma af en moest en beetje naar mijn woorden zoeken (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden). Een goede voeding is noodzakelijk Voor een gezond en kloek gestel Wie brood van Franken steeds gebruiken Die kennen deze waarheid wel Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv. Ingez. Mea.t FEESTUITGAVE TER GELEGENHEID VAN HET SPOOR WEG JUBILEI TM. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van den Spoorweg heeft het orgaan van den Centralen Bond van Spoor- Tram-, A.T.O.- en Van Gend en Loos-personeel een speciaal jubileumnummer uitgegeven. Hoewel bescheiden van omvang is het een aardige feestcourant geworden waarin eenige belangwekkende bijdragen over den eersten spoorweg zijn opgenomen. Bovendien bevat het. foto's van de pioniers uit die dagen: W C. Brade, L. J. J. Semu'ier, R. Le Chevalier en F. W. Conrad. RECTIFICATIE. In een aankondiging in eenige Haarlcmsche bladen van een soiree dansante, waarvan een deel ten goede zal komen aan de ontspanning van de in dienst zijnde militairen stond o.a, ver meld „Gelden worden niet in ontvangst geno men. Daarvoor wordt verwezen naar mevr. Baronesse De Vos van Steenwijk, voorzitster van het Comité voor ontwikkeling en ontspanning van gemobiliseerden". Het Comité voor Ontwikkeling en Ontspan ning meent te moeten opmerken dat het Comité hier geheel buiten staat en deze laatste zin ook volkomen onjuist is, daar gelden natuurlijk niet aan de voorzitster maar aan den penningmeester moeten worden gezonden. EENHEIDSDIPLOMA EERSTE HULP De Minister van Justitie heeft aan de Rijks- en gemeentepolitie medegedeeld, dat door het Centraal Bureau tot Uitreiking van het Een heidsdiploma voor Eerste Hulp bij Ongelukken te 's Gravenhage (een instelling, welke tot stand is gekomen door samenwerking van de groote vereenigingen en lichamen op het gebied van E. H. b. O. werkzaam) eenheidsdiploma's voor E. H. b. O. worden afgegeven aan personen, die daartoe een cursus met aansluitend examen hebben doorloopen. Het diploma is voorzien van een foto van den houder en geteekend door den directeur van het Centraal Bureau en door den examinator. De houders van het diploma kunnen bovendien in het bezit zijn van een zeshoekig rood-wit blauw insigne, dragende het opschrift „Eenheids diploma E. H. b. O.". Medegedeeld wordt dat het daar aan de bezitters van een dergelijk een heidsdiploma het verleenen van eerste hulp bij ongelukken kan worden toevertrouwd, van be lang kan zijn hen, daartoe zoo noodig binnen poli tieafzettingen toe te laten Voor de leden van Ongevallendienst te Haar lem en voor de leden van de Haarlemsche-, Bloe- mendaalsche-, Heemsteedsche Reddingsbrigade e.a. is dit besluit van den minister van aange- namen aard. DE NIEUWE BRUGGEN OVER DEN SCHOTER- EN KINDERHUISSINGEL. De werkzaamheden voor den bouw van de twee nieuwe bruggen over den Schoter- en den Kinderhuissingel, zijn in een vergevorderd sta dium van voltooiing gekomen. De nieuwe breede brug tegenover het Kenau park vlak bij het spoorwegviaduct, die de iets zuidelijker gelegen Pieter Kiesbrug moet ver vangen zal over eenige weken gereed kunnen zijn Zelfs het brugdek is al klaar; de beide opritten moeten nog worden aangelegd. De nieuwe brug over den Schotersingel tegen over den Verspronckweg wordt, naar men weet, in twee gedeelten gebouwd. De eene helft zal ook weldra gereed zijn en voor het verkeer kunnen worden opengesteld. Zoodra dit is ge schied, zal de oude Schoterbrug worden afge broken. Daarna zal de andere helft van de Ver- spronckbrug worden gebouwd. Voor de nauwe passage voor rij- en voetgan gersverkeer over de beide zijden onder het spoorwegviaduct heeft men iets gevonden, dat althans het voetgangersvex-keer goed beveiligt. Achter de ijzeren pilaren, die het viaduct in het midden over den singel dragen wordt aan beide zijden een uitbouw aangebracht, be schermd door een ijzeren leuning. Daarover zal het voetgangersverkeer worden geleid. MAÏlt'T AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren Maandag aangevoerd: 495 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 74—80 2e kw. 66—72, 3e kw. 56—64 per K.G. slachtgewicht. 18 stieren 6068, 69 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk, 58 vette kalveren, 2e kw. 4656, 3e kw. 3244 per K.G. levendgewicht. 92 nuchtere kalveren 812, 124 schapen en lammeren 12—24 per stuk. 361 var- kens, vleeschvarkens, wegende van 90110 F..G. 7172, zware varkens 70.71, vette varkens 6869 per K.G. slachtgewicht. VEEMARKT ROTTERDAM. Aanvoer totaal 2247. Vette runderen 791, Vette kalveren 207. Nuchtere kalveren 18. Schapen en lammeren 636. Prijzen per K.G. Vette koeien -e kw. 78, 2e kw. 62. 3e kw. 40—52; Vette ossen le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 4252; Vette kalveren le kw. 90, 2e kw. 75, 3e kw. 5060; Varkens (le vend gewicht) le kw. 59, 2e kw. 58, 3e kw. 57; Schapen le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35; Lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 22, 2e kw. 19. 3e kw. 16. Lammeren le kw. 16, 2e kw. 13, 3e kw. 9. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen onveranderd; Vette kal veren: aanvoer iets korter, handel matig, prij zen als vorige week; Schapen en lammeren: aanvoer korter, handel vlot, prijzen Iets stij ver; Varkens: aanvoer iets kleiner, handel vlug, prijzen iets hooger. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM Brielsche Eigenheimers f 1.752 per H.L. Zeeuwsche Drielingen f 1.301.50 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers f 1.601.75 per H.L. Zeeuwsche Bonte en Blauwe f 2.402.75 p. H.L Eigenheimers blauwe f 1.802.10 per H.L. Vlas-Aanvoer. 1300 kg. blauw, schoon f 7280 •1800 kg. Hollandsch Geel f 72—80, 500 kg. Dauw- root f 6065. Aanvoer vast, vraag vast, handel levendig, prijzen iets hooger.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6