in contact Duitschland zendt aanzienlijke verster kingen naar het westen. Duitsche en Russische troepen Veidediguig&CutLe „xecfUgettakkeit" RADIO __r—il_ DINSDAG 19 SEPTEMBER 193? HA ARE EM'S DAGBEAD 5 Duitschland poogt Rusland en Japan nader tot elkaar te brengen Wilna nag, in Xoalsche handen DUITSCHE BEZETTING IN POLEN RUSSISCHE INVAL IN POLEN WEUKUE-LUKI Een telegram uit Moskou aan het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Russische en Duitsche troepen elkaar Maandag te Brest-Litowsk ontmoet hebben. De officieren begroetten elkan der. Radioberichten uit Moskou, die, naar United Press verneemt te Kowno, zijn opgevangen, melden, dat de Russische troepen voor de poorten van Wilna staan doch dat zij deze stad nog niet bezet hebben, zooals eerst door de ra dio van Moskou was gemeld. Het Russische legerbericht van 18 September luidt: „Op 18 September hebben de troepen van het Roode Leger de afdeelingen van het Poolsche leger verder teruggeworpen. Des avonds hadden zij in Wit-Rusland de steden Sventsiany, Novogroedok, Orlya aan de Njemen, Slpnim, Holkovysk, het spoorwegknooppunt Lida en het station Yaglewitsji aan den spoor weg Minsk-Brest-Litowsk bezet en in de weste lijke Oekraïne het spoorwegknooppunt Sarny en de steden Loetsk, Stanislov, Galich, Krasne en Boechach bezet. De voorhoede van het Roode Leger nadert Lwow (Lemberg) en Wilna". Strijd bij Warschau hervat. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat üe rechtervleugel van het in Zuid-Polen ope- reerende Duitsche leger Maandag, van Sam- bor naar het Zuidoosten trekkend, Drohobycz heeft genomen. Hiermede is de voornaam ste plaats van het petroleum gebied in Duit sche handen gevallen. De strijd bij Warschau is hervat aangezien een Poolsche onderhandelaar zich niet heeft gemeld. De burgemeester van Warschau heeft volgens Reuter Maandagavond in een radiotoespraak verklaard, dat de stad zich niet zou overgeven, doch zich tot het bittere einde zou ver dedigen. Duitsche divisie vernietigd. Naar Havas uit Lwow (Lemberg) verneemt is tijdens de gevechten in de omgeving van Grodek nabij Lwow, de tweede pantserdivisie van het Duitsche leger, welke afkomstig is uit Weenen en de 45ste infanterie-divisie uit Linz geheel vernietigd. De commandant van het 134ste regiment infanterie, kolonel Goeritz, is gevangen genomen, de generaals Pritzwitz en Gaffron zouden zijn gesneuveld. Verder wordt gemeld, dat de Duitschers in het bezette gebied alle vee en andere huis dieren opeischen, zij laten niets aan de recht matige eigenaars. In het gebied Wilum zijn 12.000 varkens. 7.000 koeien, 4500 stieren ge vorderd. De aardappelenoogst was reeds door de Duitschers gevorderd, zoodat duizenden Polen gedoemd zijn den hongersdood te sterven. Het Poolsche Telegraaf agentschap ver klaart, dat het Duitsche legerbericht, waarin wordt gezegd, dat Grudziadz, Thorn, Prezmysl. versterkte steden zijn, niet juist is. Deze steden hebben slechts verdedigingswer ken, welke dertig en veertig jaar oud zijn, welke niet zijn hernieuwd. Zij werden ook niet verdedigd. De Roemeensche radio-omroep heeft gister avond officieele cijfers over de Poolsche vluch telingen in RRoemenië bekend gemaakt. Onge veer 4500 burgers 400 kinderen en 9620 militai ren, die ontwapend en geïnterneerd werden, zijn over de grens gekomen. Tot de vluchtelingen behoort de hooge-oommissaris in Dantzig, Chodacki, en de Wojwode van Kattowitz. Voor de soldaten is een groot interneeringskamp te Botosjani ingericht. Maandagavond waren 246 Poolsche vliegtuigen op Roemeenschen grond geland. Na registreering werden zij naar Boe karest en Jassy gebracht. Ongeveer 6000 auto's, waarvan vele aan de Poolsche autoriteiten en het leger behoorden, zijn in Roemenië aangeko men. Uit Boedapest verneemt United Press dat drie Poolsche bataljons en een brigade de Hongaar- sche grens overgestoken zijn. Zij werden ont wapend en geïnterneerd. President Moscicki en maarschalk Smigly Rydz in Roemenië. Blijkens een United Press-bericht uit Boeka rest, is de president der Poolsche republiek, Moscicki, vertrokken naar Bicaz, waar hij zal verblijven op een landgoed, dat aan de Roemeen sche Koninklijke Familie toebehoort. Maarschalk Smigly Rydz en de leden van zijn staf zullen zich naar Craiova in Zuid-Roemenië begeven, minister Beek en de overige leden der regeering naar Slanica. Muiterij in het Slowaaksche leger? Duitsche opperbevel zou ontbinding van het geheele Slowaaksche leger geëischt hebben. Uit Bratislava wordt aan Havas gemeld, dat het Duitsche opperbevel heeft geëischt, dat het geheele Slo waaksche leger zou worden ontbonden. Donderdag j.l. zouden Slowaaksche soldaten te Bratislava hebben ge muit en geweigerd hebben te ge hoorzamen aan de Duitsche officie ren. Zij werden ontwapend en gevan gen gezet. Te Zilina zou zich een dergelijk incident hebben voorge daan. Aangezien de oudste lichtingen het meest weerspannig zouden zijn heeft de Slowaaksche minister van landsverdediging gelast de reservisten van 35 tot 40 jaar onmiddellijk te de mobiliseer en. Verder wordt gemeld, dat in het protecto raat Bohemen de toestand eveneens onrustig zou zijn. Te Praag zouden 10.000 personen gearresteerd zijn. waaronder Beran, de voor zitter van den Tsjechisch-Slowaakschen mi nisterraad na de overeenkomst van München en mgr. Stasek, de vroegere leider van de Tsjechische Katholieke partij, die na de be zetting van het land door de Duitschers be roemd is geworden door zijn vaderlandslie vende preken. Bovendien zouden alle toon aangevende Tsjechische journalisten gearres teerd zijn. In Slowakije is men overgegaan tot het ar resteeren van talrijke leden van de vroegere Agrarische Partij van Hodza en van talrijke volgelingen van Sidor. Verder verneemt men te Belgrado uit of ficieele Slowaaksche kringen, dat de regee ring bezig is een inflatie te weeg te brengen. De staatsdrukkerij drukt op het oogenblik al leen bankbiljetten, welke de kosten der mo bilisatie moeten dekken. Ook wordt gemeld, dat in Slowakije de sabotage angstwekkende vormen zou hebben aangenomen, zoodat de regeering zich verplicht heeft gezien de be volking door middel van de radio te waarschu wen, dat sabotage strafbaar is met den dood. Japan als „moker" voor Engeland en Frankrijk in het Verre Oosten. Politieke kringen te Rome hechten geloof aan de berichten, dat Hitier on derhandelingen met de regeering te Moskou aanknoopt met het doel te ko men tot een stopzetting van de hulp verleening aan het regiem van Tsjang Kai Sjek. aldus het Japansche pers bureau Domei. Hoewel een bevestiging van deze mededee- ling ontbreekt, aldus meldt de „Japan Times" uit Rome. gelooft men aldaar, dat de Ja- panschRussische wapenstilstand zeer zeker het voorspel vormt voor een niet-aanvalsver- drag. dat automatisch zou leiden tot een stop zetting der politieke, militaire en economi sche steunverleenlng door de Sovjet Unie van Tsjang Kai Sjek. Het schijnt duidelijk, dat Duitschland er bij geïnteresseerd is Rusland gewikkeld te zien in den Europeeschen oorlog, uitsluitend omdat het zijn uiterste best doet en wil doen om Moskou te overreden het groote gevaar. Japan te provoceeren door voort te gaan met hulpverleening aan Tsjang Kai Sjek, te ont gaan In Italië gelooft men algemeen, dat Duitschland beoogt Japan te laten optreden als „moker" tegenover En geland en Frankrijk in Azië. Vandaar dat het pogingen doet Japan voor dat doel vrij te maken. De mededeeling zegt, dat dit alleen bereikt kan wor den door een JapanschRussische toenadering. Een bevestiging hier voor wordt gezien in de uitnoodiging aan generaal Terautsji voor een ont moeting met Hitler en Von Ribben- trop. Men gelooft, dat Terautsji op d? terugreis naar Tokio (via Siberië) Moskou zou kun nen aandoen om er te confereeren met Stalin en den Volkscommissaris van buitenlandsche zaken Molotof, aldus „Japan Times". Inmiddels verneemt Reuter uit Tokio, dat de woordvoerder van de Japansche regeering verklaard heeft, dat Japan al zijn inspanning zal concentreeren voor een regeling der Chi- neesche aangelegenheid en dat het daarom be reid is met ieder vreemd land, met inbegrip van de Sovjet-Unie ten aanzien van alle han gende kwesties tot overeenstemming te ko men, doch dat niet wordt overwogen een niet- aanvalspact met de Sovjet Unie te sluiten. Er zijn met de Sovjet Unie nog zooveel kwesties hangende. Engelsch vrachtschip getorpedeerd. Opvarenden door de „American Farmer" gered. Het passagiersschip „American Farmer" heeft draadloos medegedeeld, dat het 129 op varenden van het Engelsche vrachtschip „Kafirstan", dat door een Duitsche duikboot tot zinken was gebracht, op 300 mijl ten westen van Ierland, aan boord heeft geno men. Hertog van Windsor krijgt een buitenlandschen militairen post. Koning verleent hem den rang van generaal-majoor. Het Engelsche ministerie van Oorlog deelt mede. dat de Hertog van Windsor binnenkort zal vertrekken om buitenslands zich te belaster met een aanstelling bij den staf. Opdat de Hertog in deze functie dienst zou kunnen nemen, heeft de Koning zijn toestemming er toe verleend, dat hij tijdelijk den rang van veldmaarschalk van het Britsche leger neerlegt en dien van generaal- majoor aanvaardt, met ingang van 3 September, d.w.z. den dag, waarop Engeland den oorlog verklaarde. Nieuwe Japanseli-Russische bespreking. NANKING. 18 September (Domei). De tweede preliminaire ontmoeting tusschen de Japansche en Russische parlementairen ter bespreking van de details van de wapenstil standsovereenkomst, is geschied halverwege de Japansche en Russische stellingen of om juister te zijn op anderhalven kilometer van beide stellingen. De bijeenkomst begon Zon dagavond tegen zes uur. Na de beide preliminaire ontmoetingen op Zaterdag en Zondag werd besloten op formeele besprekingen der parlementairen Maandag middag om vier uur te doen aanvangen op een punt halverwege de Japansche en Rus sische linies. Duitsche oorlogsbodems in de haven van Gdynia, nadat deze stad door de Polen was prijsgegeven. De situatie aan het westelifk (cent UWldt Het Fransche legerbericht van Maan dagavond luidde: „Activiteit van de artillerie op ver scheidene punten aan het front, in het bijzonder ten zuiden van Saarbrücken. Onze strijdkrachten ter zee hebben met succes een vijandelijken onderzeeër aangevallen". Reuter meldt uit Parijs dat de Duit schers groote versterkingen, troepen en luchtstrijdkrachten, uit Polen naar het westelijk front brengen en strategi sche terugtochten uitvoeren om hun linie recht te trekken. De ontruimde dorpen worden opgeblazen om te ver hinderen, dat zij als dekkiug worden gebruikt. De Franschen troepen hebben thans vasten voet gekregen in het bosch Bienwald dat zich over 15 mijl uitstrekt-tusschen Wissemburg en den Rijn. Militaire waarnemers gelooven, dat het doel der Duitsche terugtochten is een zoo goed mogelijk gebruik te kunnen maken van de artillerie, die de Siegfriedlinie verdedigt. Een gordijn van spervuur, bestaande uit een linie van voortdurend voor de oprukkende troe pen ontploffende granaten, is het doeltreffendst, wanneer de linie recht is en van te voren nauw keurig in kaart gebracht. Men is van oordeel, dat de Franschen thans de limiet hebben be reikt, voorbij welke de Duitschers zich niet in staat achten meer terrein af te staan. De Fransche en Britsche regeeringen hebben Polen zal zegevierend uit de worsteling te voorschijn treden. Proclamatie van president Moscicki. President Moscicki. In een proclamatie aan de Poolsche natie zegt Moscicki. de president der Poolsche re publiek, o.m. het volgende: „Op het oogenblik, waarop ons leger met weergaiooze moed worstelt tegen de overwel digende macht van een vijand en weerstand biedt aan den aanval van bijna de geheele gewapende macht van Duitschland, is onze oostelijke nabuur ons land binnengevallen met schending van de plechtige verdragen en de onveranderlijke wetten der zedelijkheid. Het met Frankrijk en Groot Brittannië verbonden Polen strijdt voor de heerschappij van het recht tegen de wetteloosheid, voor goede trouw en beschaving tegen zieliooze barbarij, tegen de heerschappij van het kwade in de wereld. Ik heb het onoverwinlijke vertrouwen dat Polen uit deze worsteling zegevierend moet en zal te voorschijn treden. Burgers. Uit den voorbijgaanden zondvloed moeten wij de symbolen redden van de repu bliek en de bron van het grondwettige gezag. Daarom heb ik met een zwaar hart besloten den zetel van het presidentschap der republiek en van het hoogste uitvoerende gezag van den staat over te brengen naar een plaats, welke voorwaarden biedt, die hun volledige souve- reiniteit verzekert en hen in staat stelt te wa ken over de belangen van de republiek. Burgers: Ik ben er mij van bewust, dat gij gedurende de zwaarste beproevingen dezelfde geestkracht, dezelfde waardigheid en verhe ven trots zult behouden, waarmede gij de bewondering van de wereld hebt verworven. Op ieder uwer rust de plicht de eer der natie te behouden, wat u ook moge overkomen. De Almachtige Voorzienigheid zal onze zaak rechtvaardigheid doen wedervaren. Deze proclamatie is gedateerd: Kossow, 17 September. Noodlanding van de „American Clipper". HORTA, 18 Sept. Men gelooft dat het water vliegtuig „American Clipper" Maandagavond een noodlanding op den Atlantischen Oceaan heeft gemaakt op 100 mijl westelïlk van de ha ven van Horta. Een Portugeesche kanonneerboot is uitge varen om hulp te bieden. (Havas). Nieuwe Italiaansclie gezant in Londen. Ondersecretaris Bastianini. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt dat de ondersecretaris voor bui tenlandsche zaken, Bastianini, benoemd is tot ambassadeur in Londen, heden nauw contact gehouden in verband met den Sovjet inval in Polen. Waarnemers zijn van oordeel dat voor het oogenblik geen radicale wijziging in de En- gelsch-Fransche politiek verwacht mag worden of ten minste niet voor volledige rapporten zijn ontvangen van de ambassadeurs in Moskou. Wat ook de consequenties mogen zijn van het optreden der Sovjets, de Fran sche meening blijft standvastig, dat de toestand de positie der beide democra tieën niet raakt en dat niets minder dan de totale overwinning in overweging kan worden genomen. Te Londen werd gisteren officieel verklaard: „Niets van wat gebeurd is heeft verschil uit gemaakt voor de vastbeslotenheid der Britsche regeering met volledigen steun van het land om haar verplichtingen jegens Polen ten uitvoer te leggen". Nauwer contact tusschen liet Britsche ministerie van voor lichting en de pers. Lord Camrose treedt toe tot het ministerie. Lord Camrose. de eigenaar en hoofdredac teur van de „Daily Telegraph" is benoemd tot eerste assistent van Lord MacMilland. den Engelschen minister van voorlichting. Deze benoeming zal een nauwer contact tusschen de pers met het ministerie tót stand brengen. Hevige aardschokken in de „Ostmark". Twee dooden. Maandagmiddag registreerde het seismo- grafisch instituut te Weenen een krachtige beving. De haard van de beving, welke door veertien na-stooten werd gevolgd, lag op 70 K.M. ten zuidwesten van Weenen bij Fuch- berg. Bijna alle huizen aldaar hebben schade opgeloopen. Bij de instorting van een huis werden twee personen gedood. PROGRAMMA WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1939. VARA-Uitzending. 1010.20 v.m. VPRO, 6.30- 7.00 RVU, 7.30-8.00 VPRO. 8 00 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keuken" 10.00 Morgen wijding. 10 20 Voor arbeiders in de continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 VARA-orkest. 1.151.45 Orgelspel. 2.00 Knip cursus. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Causerie „De beteekenis van de sociale geografie in deze tijd". 7.00 VARA-kalender. 7.05 Feli citaties. 7.10 Zang. 7.30 Bijbelvertelllngen. 3.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berich ten ANP.. VARA-Varia. 8.20 Vraag en ant woord. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 Radio- tooneel. 9.40 Orgelspel en zang. 10.00 VARA- orkest. 10,40 Medische causerie. 11.00 Berich ten A. N. P., 11.10 VARA-orkest. 11.30—12.00 Dansmuziek (gr. pl.) HILVERSUM II 301.5 M. NCRV-uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 8.00 Schritlezing en meditatie. 3.15 Gra mofoonmuziek. 19-309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Zingaresca. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble Zingaresca en gramofoonmuziek.. 1.30 Gra mofoonmuziek. 1.45 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 2.30 Voor postze gelverzamelaars. 3.00 Haagsch trio en gramo foonmuziek. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.455.55 Gra mofoonmuziek. 6.00 Causerie .Breek met uw individualisme". 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het binnenaanva- ringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie ,Hoe lang nog7.30 Gramofoonmu ziek. 7.45 Causerie „De plaats der Socletas Studiosorum Reformatorum in het Gere formeerde leven". 8.00 Berichten ANP., her haling SOS-berichten. 8.15 Utrechtsch Ste delijk orkest. "9.009.30 Causerie „Wat de Bijbel zelf zegt"). 10 15 Berichten ANP., ac tueel halfuur. 10 45 Gramofoonnruz»' Ca. 11.5012 00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO-PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN. 456 M. 6.20 Herman Hagestedt's orkest. 8.20—11 20 Gramofoonmuziek. 12.20 Leo Eysoldt's klein- orkest. 2.203.20 Populair concert. 4.20 Con cert. 6.20 Soldatenkoor en solist. 8.20 Otto Dobrindt's orkest. 10.20 Kamermuziek. 11.20 Omroepkleinorkest. 12.202.20 Nachtconcert. SRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20, 5.20. 6.35, 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroep dansorkest. (9.358.45 Gramofoonmuziek). 9.20 Lucrezia",- opera. 10.30 Omroepsympho- nie-orkest. 11.00—11.20 Dansmuziek, (gr. platen BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Radio-orkest 6.35 Cello-voordracht. 7.05 Orgelconcert. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Selectie uit de opera „Louise". 10.3011.20 Jean Omer's dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 RL 8.20 Otto Dobrindt's orkest. 10.20 Kamer muziek. 11.05 Berichten. 11.20 Omroepklein orkest. 11.20—3.20 NachtconcerUi (2.20—2.40 Pauze.).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9