Jiooseoelt's- pleidooi voor opheffing van het wapen embargo. PROGRAMMA van Franken FRANKEN'S BROODFABRIEKEN Een gulden is de prijs, Komt, koopt een lot VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 HAAREEM'S DAG BE AD B BESTAANDE WET BRENGT DE NEUTRALITEIT VAN DE VER. STATEN IN GEVAAR, CONSTA TEERT DE PRESIDENT. De gemeenschappelijke zitting van het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden en den Senaat, die door Roosevelt bijeengeroepen was om zijn aanbeve lingen ten aanzien van de neutraliteit te behandelen, is Donderdagmiddag be gonnen. Het was een der gewichtigste zittingen in de geschiedenis der hoofd stad. Voor de veteranen onder de Congresleden werden herinneringen wakker aan de zittingen van een kwart eeuw geleden, toen, evenals thans, gesproken werd over de neutraliteit en over „de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden". De gebruikelijke politiemaatregelen waren genomen. De publieke tribunes waren vol, lang voor de zitting was begonnen. Voor den aanvang van de zitting kwamen zeventien senatoren onder leiding van Borah, den ouden isolationist, bijeen om plannen te bespreken teneinde het voorgestelde opheffen van het wapenembargo te doen afstemmen. Het overvolle, bewaakte Huis juichte Roose velt toe, toen hij het spreekgestoelte beklom. Roosevelt zeide, dat hij het Huis bijeengeroepen had, opdat het zou kun nen spreken en handelen „ten aanzien van een amendement van een zekere wet, die naar mijn beste oordeel de his torische buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten zoo wijzigt, dat zij de vreedzame betrekkingen der Ver eenigde Staten met vreemde naties benadeelt". Roosevelt vervolgde: „Ik ben van meening, dat de mantel des vredes wijd genoeg is om ons allen te bedekken. Laat geen enkele groep voor zichzelf den exclusieven naam van vredesblok opeischen, want wij behooren allen daartoe". Roosevelt zeide verder, dat Amerika steeds zijn uiterste best gedaan heeft om den oorlog af te wenden. Wanneer het tot een oorlog is ge komen, moet de regeering alles doen wat in haar vermogen ligt om de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Naar de oprechte meening van den president zou zij in dit streven slagen (luide toejuichingen). Voortgaande zeide Roosevelt: „In April j.l. kwam een nieuwe spanning tot ontwikkeling. Verscheidene naties, met wie wij vriendschappelijke betrek kingen onderhielden, hadden haar onaf hankelijkheid verloren of waren bezig die te verliezen. Ik zeide in Januari j.l., dat onze neutraliteitswetten zouden kunnen optreden ten voordeele van den aanvaller. Ik vraag u wederom onze eigen wetgeving te herzien". Roosevelt behandelde, verder gaande, de af wijking van de neutraliteitswetten in de Napoleontische oorlogen. De volgende afwijking van de wet deed zich, zoo zeide, voor in 1935. Ik betreur het, dat het Congres die wet heeft aangenomen. Ik betreur het, dat ik die wet heb onderteekend. Wanneer in 1935 een oorlog was uitgebroken zou er geen verschil ontstaan zijn ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939. HILVERSUM I, 1857 en 414.4 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „Hand schriftkunde". 2.20 Muzikale causerie met gramo- foanplaten. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest. 4.30 Radiotooneel met muziek. 4.504.55 Gra mofoonmuziek. 5.00 Viool en piano. 5.30 Film land. 5.50 Orgelspel. 6.15 Streekuitzending, gewijd aan Friesland. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radioj. 7.30 Cursus „Lekenspel en jeugdtooneel: tooneel: „Beteekenis en wezen van 't leekenspel". 8.00 „Gebruik bij voorkeur Nederlandsch Fabrikaat", toespraak. 8.06 Herhaling SOS-Be- richten. 8.08 Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8.15 Vraag en antwoord. 8.30 VARA-orkest. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.00 Causerie „Een ernstig woord in een ernstigen tijd". 9.10 VARA-orkest. 9.40 Vragenbeantwoording. 10.00 Esmeralda en solisten. 10:45 Vroolijke voordracht. 11.00 Be richten A. N. P. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 301.5 ML KRO-Uitzendlng. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek (ca. 1.15 Berichten). 1.20 KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonumuziek. 1.45 Kinderuur. 4.00 KRO-Mclodisten en solist. 4.45 Gramofoon muziek. 5.15 Internationale sportrevue. 5.30 Gra mofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Medische causerie. 7.35 Actueele aetherflit- sen. 8.00 Toespraak „Nederlandsch Fabrikaat" 8.05 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Me ditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoon muziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Be richten A. N. P. 10.4012.00 Gramofoonmuziek DROITWICH, 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO PARIJS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 6.20 Hermann Hagestedt's orkest. 8.2011.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Kleinorkest. 2.303.20 Populair concert. 4.20 Omroeporkest. 6.20 Om roep kleinorkest, Jungherr's accordeonsolisten en pianoduo. 8.20 Omroeporkest. 10.20 Otto Do- brindt's orkest. 12.20—2.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Het Los Companeros-orkest. 1.50 en 2.25 Gramofoonmu-' ziek. 3.20 Programma, gewijd aan den Rijn. 4.20 5.20 Gramofoonmuziek. 6.05 Het André Felleman-orkest, soliste en gramofoonmuziek 8.20 „Het meisje van Saventhem". opera, (ca 9.05 Gramofoonmuziek). 10.30 Cabaretprogram ma. 11.45—12.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Herfst programma. 3.35 en 4.00 Gramofoonmuziek. 4.20 Selectie uit de opera „Manon" (grpl.) 5.20 Gra mofoonmuziek. 6.35 Radio-orkest en Omroep koor. 7.35 Radio-orkest. 8.20 Radiotooneel. 8.50 Omroepsymphonie-orkest en solist. (In de pauze Toespraak). 11.00—12.20 Waalsch cabaret programma. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.20 Zie Keulen (11.05—11.20 Berichten) I 12.20—J.20 Nachtconcert (2.202.40 Pauze). in den uitvoer van platen aluminum en vlieg tuigvleugels. Thans bestaat er een kunstmatig wettelijk verschil. Ik leg er den nadruk op, dat Amerikaansche burgers en Amerikaansche schepen weg moeten blijven van onmiddellijk gevaar van het huidige conflict (toejuichingen) De stap, dien ik aanbeveel, is dit land opnieuw te plaatsen op den hechten grondslag van de reëele en traditioneele neutraliteit. Ik geloof, dat voor zoover dat mogelijk is Amerikaansche schepen er van teruggehouden moeten worden om oorlogszones binnen te varen." .,Er is in de Vereenigde Staten genoeg werke lijkheidszin om te zien, hoe dicht de gevaarlijke wegen, die in andere werelddeelen gevolgd worden, tot onze kusten genaderd zijn. Evenmin als een ander volk, kunnen wij het ons veroor loven omringd te zijn door vijanden van ons geloof en onze menschelijkheid. Ik vraag het Congres thans opnieuw ter wille van den vrede en in het belang eener ware Amerikaansche neutraliteit en veiligheid over te gaan tot wijziging van dat deel der neutraliteitswet, dat geheel onvereenigbaar is met de oude voorschriften van het volkenrecht, n.l. de embargovoorzieningen. Ik vraag dat, omdat deze voorzieningen naar mijn meening allergevaarlijkst voor de Ame rikaansche neutraliteit, de Amerikaan sche veiligheid en bovenal voor den Amerikaanschen vrede zijn. Laat ons bij de feiten blijven, laat ons erken nen, dat een oorlogvoerende staat vaar even veel behoefte heeft aan tarwe, reuzel' en katoen als aan luchtafweergeschut en dieptebommen tegen duikbooten, laat hen, die den bestaanden embargotoestand wenschen te behouden, geheel consequent blijven. Ik zoek een grootere conse quentheid door afschaffing van de embargo maatregelen en terugkeer tot het internationale recht. Indien die afschaffing een feit geworden is, kunnen zekere andere punten van de politiek, die vergrooting der Amerikaansche veiligheid beoogt, behandeld worden, zooals beperkingen voor Amerikaansche schepen enz." De voorstellen der regeering „zijn er beter op berekend dan welke andere middelen ook om ons uit den oorlog te houden. Op dit oogenblik zie ik geen reden voor verder optreden der uitvoerende macht krachtens de proclamatie van den beperkten nationalen noodtoestand. In geval het noodig mocht zijn voorstellen te doen voor nieuwe wetgevende maatregelen, zal ik onmiddellijk het Congres bijeenroepen in een nieuwe buitengewone zitting. Onze positie in de wereldzaken is reeds gewijzigd". Verder zeide Roosevelt nog: „Moogt gij in een tijdperk, waarin soms gezegd wordt, dat vrijheid van woord niet langer in overeenstemming is met de nationale veiligheid, door uw daden de wereld zeggen, dat wij in de Vereenigde Staten een volk en een gedachte vormen, een geest en een werkelijke vastbeslotenheid: wandelend voor God in het licht der levenden". Geen „on-neutrale daad". In een persconferentie heeft de Amerikaan sche minister van buitenlandsche zaken, Huil, verklaard, dat het opheffen van het embargo op wapenen na het uitbreken van den oorlog geen „on-neutrale" daad zou zijn. Hij voegde hieraan toe, dat de oorlogvoerende landen gedurende den oorlog voortdurend hun positie hebben gewijzigd en een neutrale mogendheid heeft dit recht even eens, anders zouden oorlogvoerenden alle rech ten hebben en de neutrale geen. Hull is van oordeel, dat het opheffen van het wapenembargo de Vereenigde Staten terug zou voeren tot een neutrale positie, terwijl zij door de neutraliteitswet in een niet-neutrale positie waren geplaatst. Havas meldt nader uit Washington: De redevoering van Roosevelt werd in de krin gen der democraten met enthousiasme begroet, doch de republikeinen, die aan de linkerzijde van het Huis van Afgevaardigden zitten, hebben zich van iedere betooging onthouden. De woorden ten aanzien van de eenheid van het Amerikaansche volk werd op alle banken met applaus begroet. Kamer en Senaat zijn tot Maandag uiteen gegaan. De Senaatscommissie van buitenlandsche zaken zal Zaterdagochtend vergaderen om de kwestie aan te snijden van de herziening der neutran- leitswet. Deze debatten zullen wel drie dagen duren en men hoopt dat de Senaat Woensdag a.s. het wetsontwerp zal ontvangen. De eerste reacties van de openbare meening in de Ver. Staten op de redevoering van Roose velt, volgens Havas, stemmen erin overeen, te erkennen, dat de argumenten van den president ten gunste van de opheffing van het embargo den vorm hebben, welke hem een zoo groot mo gelijk succes zullen verzekeren. De geheele re devoering van den president was in feite geba seerd op de veronderstelling, dat het embargo de Amerikaansche neutraliteit in gevaar brengt, terwijl de nationale opvatting algemeen is, dat tot iederen prijs moet worden voorkomen, dat de Vereenigde Staten zouden worden meegesleept in een oorlog, hoe hun sympathie ook zouden zijn. De opvatting van den president is, dat het voor de bereiking van zijn doel noodzakelijk is terug te keeren tot het klassieke regime van in ternationaal recht, dat evenwel zou moeten wor den aangevuld met zekere beperking welke de gevaren voor verwikkelingen met verscheidene partijen nog meer zouden garandeeren. BrOOd, maar dan... Neem steeds het Franken's Brood op tafel, U weet dan altijd wat U eet; Er zijn in brood zooveel verschillen Hoewel het alles 't zelfde heet! Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv. ingez. Medj halve de verantwoordelijkheid voor al het on geluk en de ellende, die thans over de volke ren is gekomen en op het punt staat over hen te kamen". Onder de vele bijzonderheden, dae het Wit boek publiceert, bevindt zich o.m. dat Hitier in het onderhoud, dat hij op 28 Augustus met Henderson had, vroeg of Engeland bereid zou zijn een bondgenootschap met Duitschland te aanvaarden. In een vroeger onderhoud zeide Hitier tegen Henderson, dat Engeland hem tot een over eenkomst met Rusland had gedwongen. In een telegram aan Halifax voegde Henderson aan deze mededeeling toe „hij scheen niet enthousiast te zijn over het verdrag, maar voegde hieraan toe, dat nu hij de overeen komst eenmaal gesloten had, het voor een lan gen tijd zou zijn". In een commentaar- op het Duitsch-Rus- sische pact deelde Hendeitson aan Halifax mede: ..Het zou mij verbazen, wanneer het niet aangevuld was met iets meer dan alleen de non-agressie". Toen Henderson met Goering sprak over het resultaat van een Engelsch-Duitschen oorlog zeide Goering, dat de geschiedenis van Duitschland er een is van „ups en downs" en dat mien thans een periode „up" beleefde. In het verslag van zijn onderhoud met Von Rib- bentrop op 30 Augustus schreef Henderson ,Von Ribbentrop's geheele wijze van optreden tijdens het onaangename onderhoud was een imi't-atie van Hitler or> ziin ergst". In het Witboek wordt nog de beschrijving af gedrukt van een onderhoud dat Henderson in Mei jl. met Goering heeft gehad. Henderson ver telt, hoe hij Goering waarschuwde voor de ge volgen, wanneer Hitier toegaf aan deh raad zijn „wildemannen". Goering ging onmid dellijk op een ander onderwerp over en be klaagde zich er over, dat zijn vacantie in San Remo bedorven was door de onverwachte hoe veelheid werk, die hem op de schouders was ge worpen. Later zeide Goering, dat geen enkele mogendheid Duitschland in Europa kon over winnen en dat een blokkade ditmaal vergeefsch zou blijken. Toen de Duitsche ambassadeur in Londen klachten had uitgesproken over de „omsinge ling" van Duitschland, schreef Halifax aan Hen derson: „Ik antwoordde, dat wanneer iemand Duitschland omsingelde, het Duitschland zelf was door de politiek, die het bleef voeren. Het leek ons volkomen duidelijk, dat de Duitsche kanselier het porcelein in Europa gebroken had en dat hij alleen het weer kon maken". De opvolger van Calinescoe. Generaal Argeseanoe, oud-minister van oorlog. Officieel wordt uit Boekarest medegedeeld, dat generaal Argeseanoe tot minister-president benoemd is. Genei-aal Marinescoe is minister van binnenlandsche zaken, generaal Heus minister van oorlog geworden. Generaal Argenseanoe was minister van oorlog in het eerste kabinet vanen Miron Christea. Hij is militair attaché te Tokio geweest. Auteursrecht op dictaten. Nog een Engelsch Witboek. De onderhandelingen met Duitschland voor het uitbreken van den oorlog. Er is een Witboek uitgegeven zoo meldt Reuter uit Londen waarin om. is opgeno men het Duitsche antwoord op het Britsche ultimatum van 3 September j.l. Voorts behelst het de Engeische en Duitsche mededeelingen uit den tijd voor den oorlog. Het genoemde Duitsche antwoord zegt: „De Duitsche regeering en het Duitsche volk wei geren de eischen in den geest, van een ulti matum, dat gesteld is door de Britsche re- geerin.g, te aanvaarden, laat staan na te komien. Wij zullen iedere agressieve actie van den kant van Engeland met dezelfde wapens beantwoorden en in denzelfden vorm". Het Duitsche memorandum, dat om elf uur 20 aan Henderson werd overhandigd, dus twintig minuten na het verstrijken van der tijdlimiet van het Britsche ultimatum ver klaarde dat de Britsche regeering „het voor stel van Mussolini, dat nog ln staat geweest zou kunnen zijn den vrede te redden, had ver worpen. De Britsche regeering draagt der- Kwestie voor Haagsche rechtbank aan de orde gesteld. Een Leidsche boekhandelaar moest Don derdag voor de Haagsche rechtbank wegens overtreding van de auteurswet terecht staan. De boekhandelaar heeft nl. dictaten over ana tomie, welke twee studenten hebben samen gesteld, laten vermenigvuldigen en deze dic taten in den handel gebracht, terwijl de beide studenten het auteursrecht op de dictaten aan een anderen boekhandelaar hadden ver kocht. Uit net verhoor van een arts. die als deskun dige was opgeroepen, bleek, dat in het dictaat voornamelijk het college van den betreffen- den hoogleeraar was gevolgd en dat een klein gedeelte ook eigen werk van de studenten be vatte. Het was evenwel geen stenografisch verslag van het college van den hoogleeraar, doch een „bewerking" van het gedoceerde. De vervaardiger van het dictaat, die even eens als getuige was opgeroepen, was niet verschenen. De verdediger, mr. Gunning te Leiden, achtte uitstel van deze zaak niet in het belang van zijn cliënt. De voorraad dictaten is nl. bij den boek handelaar in beslag genomen en de ander kan de dictaten nu vrijelijk verkoopen en heeft zich bovendien civiele partij gesteld. De actie kon volgens pleiter niet slagen. De boekhandelaar die nu in de beklaagden bank staat, heeft nl. reeds jaren lang boe ken en dictaten van studenten gekocht en verkocht en heeft dictaten, indien deze be langwekkend waren, vermenigvuldigd en ver kocht. Zoo ook het onderhavige dictaat, waarvan het auteursrecht later door de studenten aan den boekhandelaar is verkocht, die nu de klacht heeft ingediend. Bovendien meende mr. Gunning, dat auteursrecht op een dergelijk dictaat niet mogelijk is, daar het geen origineel werk be treft, doch eenvoudig het college van den hoogleeraar. De officier van Justitie, mr. Cohen Ter- vaert, kon het met de zienswijze van den ver dediger niet eens zijn en achtte verdachte schuldig aan het het hem ten laste gelegde. De eisch luidde f 100 boete subs. 100 dagen hechtenis. Verdachte zelf zeide hierna nog. dat hij niet geloofde, dat op een dergelijk werk autejirsrecht mogelijk is. Er is hier geen sprake van een zelfstandig werk. Het komt ook veel voor, dat dictaten, welke verdachte verhandelt, ook door anderen wor den overgedrukt en verkocht. Verdachte heeft zich daar nooit tegen ver zet. Op deze wijze zou ieder dictaat zijn eigen auteursrecht hebben. Mr. Gunning wees er tenslotte nog op, dat verdachte reeds het dictaat had, vóór dat de studenten het auteursrecht aan den ander verkochten. Moreel gesproken heeft de an der aan verdachte oneerlijke concurrentie aangedaan. Indien er van auteursrecht spra ke is, is dit niet eens bij den hoogleeraar zelf, doch bij de universiteit of bij den staat, dus zeker niet bij de beide studenten. EXAMENS Academische opleiding. Mej. W. Goedeljee slaagde aan de Amster- damsche Universiteit voor het cand. ex. wis- en natuurkunde (L.) cum laude. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het cand. ex. Indisch recht mej. M. A. C. van Niekerk te Haarlem. Instrumentmaker. Voor leerling instrumentmaker (Kamerlingh Onnes Laboratorium Leiden) slaagde H. Langeveld, Haarlem. Voor leerling-glasblazer H. J. Bolmeijer, Heemstede. VOETBAL DE NOODCOMPETITIE. De „Sportkr." bevat nog de volgende gewij zigde indeelingen: Afdeeling I: Afdeeling G (dubbele competitie): Alcm. Victrix 2, Alcm. Victrix 3, Alkm. Boys 2, Ber gen, C.S.V., D.T.S. en Uitgeest. Afdeeling H: Beverwijk, E.D.O. 2, Haarlem 2, Hillegom, Hillinen, Kinheim, R.C.H. 2, Ripperda, Schoten, Zandvoort en Zeemeeuwen. Afdeeling I: D.I.O., E.H.S., H.F.C. 2, Kenne- mers 2, Spaarnevogels, T.H.B., VL Vogels, V. S.V. 2, V.V.B., Zandvoort 2 en Zeemeeuwen 2, Afdeeling L: B.P.C., Halfweg, Madjoe, Ooster park. S.A.V.M., Schinkelhaven, S.D.S.. S.D.W. Swift, Z.S.G.O. Afdeeling V: Afdeeling B: G.R.C., B.R.C., Helpman, Wol- tersum, Muntendam, Bato, Noordster, F.V.V., Hoogezand en Emmen. Afdeeling C: F.V.C., Frisia, Friesland, L.S.C., Black Boys, De Kooi, Gorredijk, Alcirtes, M.S.C., cn Steenwijk. A. D. O.—V. S. V. V. S. V. vertrekt met: Michel, Van Roon, Voet, v. d. Gevel, De Vries, Van Os, Aafjes, Heins, Van der Lugt, Balvers, S STORMVOGELS—HAARLEM. Stormvogels komt als volgt uit: Kraak, Haak Sr., Haak Jr.-, Schoorl, Tol, Gerrits, Van Pel, Woudenberg, Verdam, Prins, Cupido. HAARL. VOETBALBOND PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 23 SEPTEMBER. Kennemerland-beker le ronde: Kennemerl. Joh 4 uur C. J. Roodt.; SIZOTelefonia 4 uur Steffens; VGS—VJB 4 uur M. Bloemink; VEWTw. Jeugd 4 uur S.' de Boer; ZSV WRA 3 uur H. J. Boeree. Afd. B: Kennemerl. 3 Kennemerl. 4 4 u. A. Zomer Jr., ETO—VEW 2 4 uur A. G. Peper- koorn. Adspiranten Competities. Afd. A: Zeem. aSchoten a 3 uur L. Kensen. Afd. B: SIZO—Zandv. a 2.30; Ripp.—EHS 2.30 Afd. C: DeCeODIO 3.—: Heemst.—ZSV 3.— Afd. D: Kennemerl. bDSK 2.30; DOA HFC b 2.30. Afd. E: DeCeO bZeem. b 4.-. Noordelijke Adspiranten Comp. Afd. A: Kennemers aKennemers b 3.P. Kok; Kinh. a.Kinh. b 2.G. Jansen; Stormv. aStormv. b 4.J. Kunst; VSV aVSV b 4. Dekker; Beverw. a.Waterloo 4.T. Post. Afd. B: Kennemers cKennemers d 3.- VSV c—VSV d 3.—; Brederode—WB 3.—; Be verwijk bKinh. c 3.KemphaanVSV e 3. WIELRIJDEN ACHILLES. Zondag zal door bovengenoemde vereeniging het Iange-afstand kampioenschap verreden wor den. nl. A- en B-klasse 120 K.M., C-kl. en Jun. 50 K.M. Vertrek 9 uur uit de Kleine Houtstraat. „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedstrijd over 100 K.M. voor A-, B_ en C-klas- sers. Er wisten zich 5 renners los te maken die streden om de 1ste plaats het gelukte den C- klasser T. Verbeek de eerste plaats te bezetten. De uitslag werd als volgt: 1 K.M. Vei-beek (C-kl.), 2 J. Smit A-kl„ 3 H. v. Es A-kl., 4 B. Fennis B-kl., 5 B. Kleinhout C-kl. KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND. De Haarlemsche twaaltfallen, die in de K.N. K.B.-competitïe spelen, zijn als volgt ingedeeld: De eerste klasser Oosterkwartier is ingedeeld in: West I. Noord-Holland met Blauw Wit, Wes terkwartier, Swift, Sportief, S.V.K., Koog- Zaandijk. D.V.D. en D.E.D. De tweede klasser Sport Vereent komt uit in West II B met Z.K.V., Allen Weerbaar, Zuider kwartier, Amsterdam-Zuid, Nieuwendammer- am, Blauw-Wït. 3, Luto 2. In West III C speelt Haarlem met Koog- Zaandijk 2, Z.K.V. 2, D.T.V. 3, Swift 2, Rohcla en Victoria. Oosterkwartier 2, Sport Vereent Nieuw Flora spelen met D.V.D. 2, Amsterdam Noord, Indo. Westerkwartier 3 en Meervogels in West III D: Oosterkwartier 3 komt uit in West III E met Aurora, Oosterpark, D.E.D. 2, A'dam-Zuid 2, Amstelodanum 2. Ready Tecka en Archipel 2. Zondag begint het. Voor enkele twaalftallen zal a.s. Zondag de noodcompetitie beginnen. Het programma voor de Haarlemsche twaalf tallen luidt: Eerste klasse West Noord-Holland: Wester kwartierOosterkwartier. Derde klasse West Noord-Holland. Afdeeling C: VictoriaHaarlem: afdeeling D: Nieuw Flo raAmsterdam-Noord, afdeeling E: Ooster kwartier 3—Amstelodanum 2 en Ready-.Tecka— Aurora. die op de loten staat. en doet daarmee van daag Uw goede daad! VeilotUtg. !Btedewde~T)uin^ (Adv. ingez. Med.) GYMNASTIEK BATO Bij het sluiten van het athletiekseizoen wer den door bovengenoemde vereeniging voor haar dames- en heeren-afdeelingen onderlinge athletiek-wedstrijden gehouden op het Sport terrein aan de Kleverlaan onder leiding van den heer Kroes. Verwerkt werden zeven onderdeelen, name lijk 100 M. hardloopen, verspringen, hoog springen, speerwerpen, kogelstooten, discus werpen en hinkstap-sprong (voor dames Duit sche driesprong). Hoewel door de tijdsomstandigheden eenige goede krachten niet aanwezig konden zijn werden toch aardige resultaten bereikt. De uitslagen luiden als volgt: Dames. R. LandwehrJohan 1656 p., I. Koelemij 1357, R. Keur 1297, M. Booms 998, M. de Wette 929, C. LandwehrJohan 891, N. Dubbelman 824, C. v. Tongeren 780, W. Zwanenburg 664, A. Apetz 613. Hee'-en: H. Poorter met 2719 p., B. Timmer mans 2469, B. Poelgeest 2270, A. Koster 2099, H. Koelemij 1993, B. Bilidcrbeek 1842, C. Feh- res 1692, C. Elzinga 1'679, T. Keyzer 1'495. De beste resultaten werden bereikt door mej. R. Landwehr--Johan 100 M. 14.9, verspringen 4.08, hoogspringen 1.27, D. driespr. 9.05, kogel- st. 7.34, Discuswerpen 22.64 en bij de heeren door H. Poorter 100 M. 13, verspringen 5.35, hoogspr. 1.38. Speerw. 35.25. Kogelst. 8.72, Dis- cusw. 25.34, Hink-S.Spr. 12.05. KAATSEN KAATSWEDSTRIJD VAN „FRISLA". Tot sluiting van het seizoen organiseert „Fri sia'' Zondag a.s. een wedstrijd op het gemeen telijk speelterrein aan de Kleverlaan. Hieraan nemen in de eerste plaats de militairen deel. Er wordt door het bestuur van „Frisia" hard ge werkt om aan de landsverdedigers een aange- namen dag te bezorgen, HONKBAL S. C. HAARLEM Tot sluiting van het seizoen houdt „Haarlem" Zondagmorgen op het terrein in Haarlem-Noord onderlinge wedstrijden voor haar leden. Alle onderdeelen van het spel: ver- en zuiver werpen, slaan, hardloopen enz. komen aan de beurt. TWEEDE H.B.S. B—2e O.H.S. (AMSTERDAM) De winnaar van de wedstrijden voor negen tallen van middelbare scholen uit Haarlem en Omstreken, de Tweede H.B.S. B te Haarlem speelt Zaterdagmiddag een wedstrijd tegen den winnaar van de te Amsterdam gespeelde se rie, Dit is de Tweede Openbare Handelsschool. De wedstrijd vindt plaats op het terrein aan de Kleverlaan en vangt aan om half vier. DAMMEN HAARL. DAMCLUB „KIJK UIT" Het clubhuis is nu gevestigd in de Cheribon- riraat 17. Uitslagen Inhaalwedstrijden: Eerste tiental: LeunenZurel 11 Tweede tiental: VinkMastenbroek 20 Derde tiental: R. L. NobleBakker 20 DAMBORDEN EN SCHIJVEN VOOR DE GEMOBILISEERDE MILITAIREN. Het bestuur van den Ned. Dambond wekt alle aangesloten vereenigingen op, ten behoeve van de gemobiliseerde militairen minstens per club drie damborden met schijven beschikbaar te willen stellen (leden der clubs kunnen indivi dueel dit aantal helpen verhoogen). Het bestuur van den N.D.B. verwacht, dat aan deze opwekking zal worden voldaan, omdat hiermede een mooi werk verricht kan worden. De aanbiedingen worden gaarne ingewacht bij de districtssecretarissen. ATHLETIEK Athletiek voor militairen. In nauwe samenwerking met de K.N.A.U, heeft de H.A.V. Haarlem plannen ontworpen om de leden van alle bij de K.N.A.U. aange sloten vereenigingen welke in Haarlem en om geving in militairen dienst zijn, in contact met de H.A.V. Haarlem te brengen. De bedoeling is om deze K. N. A. U. leden deel te laten nemen aan de wintertraining der H. A. V. Haarlem, een training welke van bij zondere waarde is voor de goede condities waar aan athleten ook des winters hun volle aandacht moeten besteden. Niet alleen dat de plannen van een bijzonder en niet te onderschatten athletiek belang zijn, te meer daar individueele trai ning als regel weinig resultaten geeft, doch eveneens wordt hier een gelegenheid geschapen dat de gemobiliseerde K. N. A. U. leden in een voor hen passende sportomgeving worden op genomen. Hierdoor kan de H. A. V. Haarlem zeer zeker op ander terrein voor deze athleten meer pret tige dingen doen. De volle medewerking van de K. N. A. U. werd reeds toegezegd. Wanneer deze plannen eventueel landelijk doorgevoerd zouden kunnen worden dan zou dit de onderlinge verstandhouding der diverse ver eenigingen ook zeer ten goede komen. Op de zeer gewaardeerde medewerking van de militaire autoriteiten te Haarlem hoopt en vertrouwt het bestuur der H. A. V. te mogen rekenen. Aanvragen voor nadere inlichtingen bjj W. Duiker, Fred. v. Eedenplein 38, Heemstede, telefoon 26723, Haarlem, bestuur H. A. V. Con sul K. N. A. U. DE 50 K.M. SNELWANDELWEDSTRIJD AFGELAST Het bestuur van het district Noord-Holland an de K. N. A. U. deelt mede, dat de Marathon en 50 K.M. snelwandelwedstrijd op 1 October a.s. wegens de minder gunstige tijdsomstandig heden geen doorgang kunnen vinden,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10