Xacf op komst? Crediefaanvrage voor schuilkelder ingetrokken. tusschen Rusland Duitschland, Italië en Japan VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 HA ARE EM'S DAG BE AD 51 Raad Bloemendaal. Militairen zullen schuilkelders bij scholen maken. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagmiddag, onder leiding van den bur gemeester. Dank aan oud-wetbouder Prinsenberg. De V o o r z i 11 e r wil bij de opening van de zitting tot den heer Prinsenberg geen woord van afscheid spreken, maar een woord van waardeering. Géén „formeel" woord, want de heer Prinsenberg heeft beter verdiend. Zui vere waardeering, nadat een ambt is neerge legd, is niet gemakkelijk. Men voelt zich ge vangen in moeilijkheden over principieele ge schillen en daarbij komt de moeilijkheid de werkzaamheden van een persoon los te ma ken van alle personen en daden daaromheen. Als men zich de jaren herinnert, gedurende welke de heer Prinsenberg wethouder was en men doet als de goudzoeker die alleen het goud wil overhouden, dan blijft hier als het goud: de groote toewijding van den heer Prinsenberg en zijn buitengewone ijver en zijn groote bereidwilligheid, waarop ik, aldus spr., nooit tevergeefs een beroep heb gedaan, zijn fairheid tegenover zijn eigen menschen en zijn zorg voor hen, waarvoor men bewonde ring nioet hebben. Spr. besloot met den wensch, dat de heer Prinsenberg, zij het in een andere functie, nog veel voor de ge meente zal kunnen doen. (Applaus). Jhr. Quarles van Ufford (Lib.), sluit zich bij de woorden van den voorzitter aan. De werkzaamheid van den heer Prin senberg is altijd door ieder ten zeerste ge waardeerd. Verschil van meening was oorzaak dat hij niet herkozen is, maar dit feit is onaf hankelijk van zijn harde werken in het be lang van de gemeente. (Applaus). De heer Prinsenberg dankt beide sprekers. Gedurende zijn wethouderschap zijn vele en belangrijke dingen gedaan en hij deed dit in de rustige overtuiging dat zij in het belang van de gemeente waren, welk be lang hij ook als raadslid gaarne zal blijven behartigen. Crediet voor gasmaskers. Een crediet van f 825 wordt verleend voor aanschaffing van gasmaskers voor den Lucht beschermingsdienst. (Het aantal vrijwilligers bedraagt thans 1200, Aangeschaft zijn 150 gasmaskers. Het is wenschelijk dit aantal uit te breiden tot 300. Kosten 150 x 5.50 f825). Geen crediet voor schuil kelder. De voorzitter deelt mede, dat de crediet- aanvrage, groot f 2000, voor het doen maken van een schuilkelder bij Stoop's Bad, is inge trokken omdat de schuilkelder bij Stoop's Bad door particulieren zal worden gemaakt, zoodat gemeentesteun niet noodig is. Het verzoekschrift Rinkema Roosdorp. Naar aanleiding van het verzoekschrift van S. Rinkema en H. F. Roosdorp van 2 Juni 1939, stellen B. en W. voor, aan adressanten te vergoeden: de kosten van wegenaanleg met den ondergrond van de Cearalaan en den grond van de aangrenzende tuintjes voor de huizenrij aan de Westzijde (f 10.695 plus rente) te vergoeden. Jhr Quarles van Ufford (Lib.) wil alleen de kosten van f 7520 voor den wegen aanleg vergoeden. De Cearalaan is niet noo dig voor de verdere verbouwing. De Voorzitter zegt, dat een weg als de Cearalaan, niet bebouwd, toch van belang kan zijn voor andere wèl bebouwde wegen. Wethouder Ouwehand (C.H.) meent, dat adressanten een vergoeding toekomt. Maar dan is ook een redactiewijziging van de be trokken verordening noodig. Met het denk beeld van den heer Quarles van Ufford kan spreker zich vereenigen. De heer Prinsenberg (R.K.) acht het gevaarlijk, nu toe te geven, nadat eerst een andere overeenkomst is gesloten. Waar zou het zóó heengaan? Besloten wordt dat de commissie van Open bare Werken eerst nog eens het belang van de Cearalaan voor de Braziliëbuurt onder de oogen zal zien. waarna dan een besluit zal worden genomen. Het woonwagenkamp. B. en W. stellen voor. de verblijfplaats voor woonwagens over te brengen naar de Leid- schevaart, tusschen de z.g. Traliebrug en de uitmonding van den Vogelenzangschenweg op de Leidschevaart en voor woonschepen als ligplaats aan te wijzen de Leidschevaart langs den Oostelijken oever, tegenover de voor woonwagens aangewezen plaats. De heeren R o h 1 i n g (R.K.) en baron van Till (C.H.) hebben bezwaar tegen de voor gestelde plaats voor woonwagens. De plaats zelve is wel niet bewoond, maar in de buurt wonen toch menschen. Wethouder Ouwe hand (C.H.) merkt op, dat de buurt aan de Leidschevaart veel min der bewoond is dan de plaats, waar de woon wagens nu zijn. Persoonlijk wil spr. die wagens wel laten, waar ze nu zijn. De heer Prinsenberg (R.K.) is voor aanneming van het voorstel van B. en W. Maar men late dan ook een eenvoudig privaat ma- De heer Enschedé (Lib.) is tegen de uitgave hiervoor in dezen tijd. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aan genomen. Er zal een eenvoudig privaat bij het terrein worden gemaakt. De heer Enschedé vraagt aanteekenmg dat hij tegen is. Kosten voor onderwijs. De voorloopige vaststelling van de kosten voor gewoon en u.L.O.-onderwijs wordt aan gehouden omdat de heer Ro hlin g verzocht, dat de commissie van onderwijs deze zaak eerst nog eens bekijkt. Ontheffing bebouwingsvoorschnften. Ontheffing van bepalingen der bebouwings voorschriften wordt geweigerd aan het R.K. Kerkbestuur te Vogelenzang van een dubbel woonhuis aan den Kerkweg en verleend aan NV Kennemer Exploitatie Mij. van Onroe rende goederen te Bloemendaal voor het bou wen van een blok van drie woonhuizen met twee garages aan de Van Wickevoort Crom- melinlaan; N. V. St. Laurentius Bloemendaal voor het bouwen van acht garages en acht bergplaatsen bij zestien in aanbouw zijnde perceelen aan de Ign. Bispincklaan; J. Riebel te Laren, voor het verbouwen van perceel Westerlaan 20 en C. S. Wonink, te Haarlem, voor het bouwen van een vrijstaande en een aangebouwde garage bij drie te bouwen woon huizen aan de Vrijburglaan. Aanvulling bouwverordening. B. en W. stellen den Raad voor een aanvul ling van de Bouwverordening en de Bebou wingsvoorschriften, waarbij dispensatie van de artt. 1, 2, 4 en 5 in oorlogstijd wordt ver leend voor gebouwen en werken van tijdehjken aarde die worden opgericht of gemaakt in verband met oorlogstoestanden en beveiliging van de bevolking. De voorzitter deelt mede, dat houten barakken voor militairen worden opgezet. Par ticulieren maken wel schuilkelders in hun tuinen, maar foutief. Het zal dus noodig zijn, dat die kelders gekeurd worden. Eenige be perking van den wilden bouw van schuilkel ders is noodig. Het is de bedoeling, voor het bouwen er van vergunning te doen aanvra gen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De beuk bij Rusthoek. Nu aan het wegdek bij Rusthoek wordt ge werkt, zag wethouder Ouwehand (C.H.) gaarne uitgemaakt, of de beuk aldoor zal kunnen blijven bestaan. Als het wegdek een maal ligt, zal het verwijderen van den boom weer moeite en kosten met zich brengen. De Raad maakt uit, dat de beuk zal blijven. De Chr. School aan den Korten Zijlweg. De heer Rohling (R.K.) vraagt hoe het staat met den bouw van de Chr. School aan den Korten Zijlweg, waarvoor dispensatie is verleend. De voorzitter deelt mede dat de In specteur van Rijksmonumentenzorg gevraagd heeft, niet door te gaan met bouwen. Het wachten is nu op den minister. Het zou kun nen zijn, dat de minister overweegt, het raadsbesluit te 'vernietigen. De heer Rohling (R.K.) vindt dat het schoolbestuur dan toch wel erg gedupeerd is. De heer Prinsenberg (R.K.) wijst er op. dat de minister het raadsbesluit niet geschorst heeft. Na een half jaar is het nu toch wel tijd, dat aan het raadsbesluit uitvoering wordt gegeven. De voorzitter zegt, dat aan den minis ter zal gevraagd worden wat hij wenecht. Wethouder Ouwehand (C.H.) zegt toe, dat hij alles zal doen om de zaak te bespoe digen. De heer Prinsenberg (R.K.) merkt nog op, dat uitstel geld zal kosten, want de bouw materialen worden duurder. Schuilkelders bij de scholen. Baron Van Till (C.H.) vestigt er de aan dacht op dat schuilkelders bij de scholen eerst door de gemeente zouden worden gemaakt. Nu heeft spr. weer gehoord, dat militairen het zullen doen. Maar wanneer? En bij alle scholen? De voorzitter kan dit nog niet zeggen. Men weet nog niet, welk garnizoen nu te Bloemendaal komt. Wethouder C a s s e (V.D.) zegt dat B. en W. in principe hebben besloten tot het maken van schuilkelders bij de scholen. Eenige stag natie is nu gekomen, doordat nu de mililtairen ze zouden maken onder militaire leiding. Luchtbescherming. Mevr. Dalmeyer (V.D.) zegt dat zij, die de luchtbesehermingsvergaderingen hebben bijgewoond, daar vrij ontmoedigd vandaan kwamen en met verwarde begrippen. De voorzitter merkt op, dat het een moeilijke kwestie is. De moderne oorlog stelt de menschen voor moeilijkheden. Maal laat men toch naar de Luchtbescherming gaan, als men nadere inlichtingen wenscht en weten wil, wat voor beveiliging van zijn huis het beste is. Moeilijkheden bij onderwijs te Vogelenzang. De heer Prinsenberg (R.K.) vestigt er de aandacht op, dat te Vogelenzang 36 leerlin gen van de R.K. school zonder lager onderwijs zijn, omdat men het Kleuteronderwijs ge deeltelijk heeft laten doorgaan. De voorzitter zegt toe, dat deze zaak in B. en W. besproken zal worden. Op verzoek van baron Van Till gaat de Raad hierna in geheime zitting. Hamerstukken. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting o.a. nog aangenomen de voor stellen betreffende: voorloopige vaststel ling gemeenterekening 1938; grondoverne- ming Spiegelenburghlaan hoek Rijnegom- laan van mevr. de wed. NiekerkAlbers; verkoop van grond aan den De Genestetweg: vaststelling 7e suppl. begrooting dienst 1939 (f 600 voor het bouwen van een steenen schuurtje bij de woning van den Commissaris van Politie); credietaanvragen ten behoe ve van ontspanningsdoeleinden voor mili tairen (pl.m. f 2100). BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB De Bloemendaalsche Schaakclub houdt haar jaarvergadering op Woensdag 27 Sep tember. Behalve de jaarverslagen komt de bestuurs verkiezing aan de orde wegens periodiek af treden van de heeren H. W. HogenbiFk en J. Lankamp en wegens tusschentijds bedanken van den heer J. H. Caro. In de laatste vacature is candidaat gesteld mr. A. Semplonius. Verder wordt een schema vastgesteld voor den winter- en den zomerwedstrijd. OPBRENGST f 115.-. De Vereeniging voor personeel in dienst der Nederl. Spoorwegen tot bestrijding der tuber culose heeft ter gelegenheid van het eeuw feest der N. S. aan de Stations een speldjes dag gehouden ten bate van haar werk. In deze gemeente werd voor dit doel een bedrag van 115— bijeengebracht. ROODE KRUIS COLLECTE. De alhier gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht de som van 1630.—. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer F. Hiemstra, is benoemd tot reserve paardenarts 2e klasse bij den Militairen Veterinairen Dienst. HILLECOM TOESTAND VRIJ GOED Hedenmorgen was de toestand van de beide arbeiders, die Donderdag bij de ontploffing in een smederij ernstig gewond zijn en die in de Maria Stichting worden verpleegd, naar omstandigheden vrij goed. HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand. Geboren: Gerarda Adriana, d. v. P. J. Grim bergen en J. B. W. van der Erf: Cornelia Jo hanna, d. v. W. B. van Duuren en J. C. Denaijere; Klaas, z. v. A. Willemen en Z. M. Spaargaren; Teunis Pieter, z. v. D. van den Oever en A. van den Berg; Maria, d. v. P. Arensman en D. van den Assem; Lambertus Jacobus, z. v. L. J. Vaneman en M. C. C. Schrama; Petrus Cornells Maria, z. v. P. H. van Hensbergen en C. P. I. Zwetsloot: Chris- tiaan Adrianus Daniël, z. v. P. D. Dijkhuis en M. A. Biesheuvel; Martina Catharina, d. v. A. H. Holkers en M. C. Enzerink; Franciscus Jo hannes. z. v. F. G. Hendriks en M. Gorter; Marius Cornells, z. v. G. van Gammeren en J. P. A. van Vuuren; Annetta Sonja, d. v. Sj. Dijkstra en B. Vink; Johanna Petronella, d. v. F. Kors en P. Beijk; Gusta Johanna, d. v. G. Emens en J. Post; Jacob Hans. z. v. H. Kluijt en K. J. Hoekman; levenl. dochter van J. M. Smit en N. A. van Iperen. Ondertrouwd: W. van der Vlugt en M. C. Honcoop; W. C. Mensenkamp en G. M. C. Groeneveld; J. Versteegh en J. Pieters; M. Molenaar en N. J. den Dunnen; J. F. Nap en M. Voogt; E. H. Oskamp en A. Jansen. Getrouwd: H. J. Gerritsen en J. A. Betist; A. A. Haartsen en J. van Leeuwen. Overleden Gerrit Vlug, 58 j.. echtg. v. A. KranstauberWillem Hendrik Wijnhout, 62 j., echtg. v. J. M. Weenink; Klaas Rebel, 63 j., echtg. v. P. Dijksman; Johannes Claus, 85 j., weauwn. v. W. H. Benedictus; Petrus Gerardus van Alphen, 78 j., weduwn. v. K. van Keulen. ZANDVOORT EEN AARDIGE VERRASSING. Daar de geboorte van prinses Irene juist in de vacantie viel, was het voor de Oranjevereeni- ging toen niet mogelijk de kinderen van de ver schillende scholen te bereiken. Geheel onver wacht werden de kinderen thans verrast met keurig verpakte koek met oranjemuisjes en een smaakvol uitgevoerd speldje met oranjerozet. Voor den voorzitter der Oranjevereeniging was het te bezwaarlijk de kinderen van alle klassen afzonderlijk toe te spreken. Op zijn ver zoek werd dit overgelaten aan het onderwijzend personeel, dat zich gaarne van deze taak kweet. STATIONS VER SIERING 'S AVONDS VERLICHT. Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond zal de siering, waarvoor het ontwerp werd geteekend schijnwerpers worden verlicht. Het is zeker de moeite waard deze mooie ver- sierig, waarvoor het ontwerp werd geteekend door den bekenden teekenaar E. Schlette, bij avondlicht eens te gaan bezichtigen. Vooral van het niet afgesloten gedeelte van het perron heeft men er een uitstekend gezicht op. VELSEN De schuldenlast der gemeente bedraagt ruim 6V4 millioen gulden. Per hoofd der bevolking dus een schuld van 130. Het is best mogelijk, dat iedere inge zetene onzer gemeente den kruidenier, den melkboer, den slager en den belas tingontvanger prompt betaalt; misschien hapert er, vooral in dezen moeilijken tijd wel wat aan, maar laten we het gunstigste geval eens een keer aan nemen, n.l. dat kruidenier, melkboer, slager en belastingontvanger van geen enkelen Velsenaar meer wat te vorderen hebben en alle Velsenaren dus nergens meer in het krijt staan. Zonder dat ze er iets van afweten mis schien weten ze het wel, maar willen ze het liever niet weten hebben ze allemaal toch een flinke schuld, in de eerste plaats als Neder lander hun portie in de staatsschuld en verder als Velsenaar in de schuld der gemeente. Over het aandeel van eiken Velsenaar in de staatsschuld praten we maar liever niet. We wil len onzen lezers geen slapeloozen nacht bezorgen. Maar als Velsenaar willen we onzen gemiddel den mede-Velsenaar eens recht in de oogen kijken en staande als man tegenover man, hem vertellen, dat hij als inwoner onzer schoone doch arme gemeente, als hij alléén is een schuld van f 130,heeft hij een vrouw dan wordt dit f 260,en voor elk kind komt er nog eens f 130,bij, want dit bedrag van f 130,is het quotient dat men krijgt wanneer men de totale schuldenlast deelt door 49000, het aantal inwo ners onzer gemeente, zoodat de kleintjes even goed moeten worden meegeteld als de grooten. Deze schuldenlast bedraagt volgens den in de memorie van toelichting bij de gemeentebe- grooting voor 1940 opgenomen „Staat van Schulden" (uitgezonderd de schulden, bij wijze van annuïteit aangegeven) op 1 Januari van genoemd jaar f 6.269.746. Het is het totaal van 17 leeningen, die behalve een kleine leening van 1913 welke werd geleend tegen 4 pet. na conversie 3 tot 3 3/4 pet. rente doen. De looptijd der leeningen gaat van 1947 tot 1992. Voor rente en aflossing dezer leeningen moet natuurlijk heel wat opgehaald worden, jaarlijks zelfs meer dan een half millioen gulden n.l. f 218.591,15 voor rente en f 325.341 voor af lossing. Een groot deel der schuld is aangegaan ten laste van hoofdstuk VIII (onderwijs) n.l. f 1.850.000. Behalve deze gewone schuldenlast hebben we nog een 7-tal schulden, aangegaan bij wijze van annuïteit waarvan het totaal op 1 Januari f 513.714,20 bedroeg met een annuïteit van f 35.212,76. IJMUIDEN VERZET TEGEN DE POLITIE. Donderdagavond hield een inwoner van IJmuiden zich op een hinderlijke wijze op in de Oranjestraat. Een surveilleerende agent maande hem tot doorloopen aan. In plaats van zijn weg te vervolgen bedreigde de man den agent, die hem naar het hoofdbureau wilde overbrengen. Hij verzette zich echter daartegen hevig maar dit baatte hem weinig omdat spoedig meerdere politieassistentie aanwezig was. FILMAVOND VOOR DE MILITAIREN. Donderdagavond heeft voor een geheel ge vulde Thaïia-zaal een filmavond plaats ge had voor de militairen. Deze avond werd bij gewoond door verschillende officieren en de heeren Ds. J. Bik en G. Engeling, resp. veldprediker en aalmoezenier. De avond werd geheel gevuld door een programma dat in hoofdzaak bestond uit Wild-West-films. Wat het bezoek betreft mag deze avond als goed geslaagd worden beschouwd. Niettemin zul len cabaret-avonden, zooals déze bijv. reeds een paar maal in het R. K. Vereenigingsge- bouw gegeven werden, ongetwijfeld wat het programma betreft, meer in den smaak vallen bij de manschappen. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). Tarbot 180—130 ct, per K.G. Tong 200—62 ct. per K.G. Kleinschol f 23—12 per 50 K.G. Schar f 74.50 per 50 K.G. BEVERWIJK Ook Beverwijk is niet tevreden. Protest tegen de indeeling. In de gisteravond gehouden vergadering van de supportersvereeniging „Rood Wit*", werd de nieuwe competitie-indeeling van Beverwijk medegedeeld. Zij luridt als volgt: Beverwijk, E.D.O. 2, Haarlem 2, Hillegom. Hillinen, Kinheim. R.C.H. 2. Ripperda, Schoten Zandvoort en Zeemeeuwen. Deze indeehng is voor onze plaatselijke ver eeniging zeer ongunstig te achten en naar wij dan ook vernamen heeft het bestuur van Beverwijk onmiddellijk na het bekend wor den van deze indeeling een krachtig protesit ingediend bij den K.N.V.B. Onze zegsman was van oordeel dat de bestuurscommissie var den K.N.V.B. die deze indeeling heeft gemaakt absoluut niet op de hoogte is met den toe stand in het Noorden. Ook Kennemers werd hiervan de drupe. Wanneer de wedstrijden in deze afdeeling aanvangen was nog niet bekend, maar in den tijd, die nog rest, zal het bestuur van Beverwijk alle pogingen in het werk stellen om een andere indeeling te krijgen. In de Maandagavond te houden bestuurs vergadering zal het bestuur zich verder be raden over eventueel te nemen starppen. SANTPOORT WAARSCHUWING. Het publiek wordt er op attent gemaakt dat de duinterreinen, gelegen ten N. van het ruiterpad, dat van de villa Duin en Kruid- berg naar zee. loopt, met ingang van heden als militair schietterrein gebruikt worden. De Noordgrens van het onveilig terrein loopt 2 K.M, Noordelijk van en evenwijdig met genoemd ruiterpad, terwijl de Westgrens van het onveilig terrein gevormd wordt door een lijn Noord-Zuid loopend één KIM. Oostelijk van de zeekust. De schietoefeningen worden gehouden eiken werkdag var 8.30 tot 16 uur. Op de toegangswegen zijn waa^ 'ugs- borden geplaatst: „Het betreden van het schietterrein tijdens de schietoefeningen is streng verboden en levensgevaarlijk!" De Kantonnementscommandant te Santpoort (Is reeds in een deei eener vorige oplage opgenomenj KOPENHAGEN, 21 September (Reuter). - Dagbladcorrespondenten melden uit Berlijn, dat Japansche, Sovjet-Russische en Italiaan- sche hooge autoriteiten veelvuldig bezoeken brengen aan het Duitsche ministerie van bui- tenlandsche zaken en het ministerie van oorlog. De correspondenten concludeeren hieruit de mogelijkheid van een pact tusschen Rusland, Duitschland, Italië en Japan. Wat men het meest vreest is, dat een der gelijk pact ertoe zal leiden, dat de Vereenigde Staten aan de zijde der democratieën den oorlog ingaan. De correspondent van „National Tidende" meldt, dat Duitschland en Sovjet Rusland reeds zouden zijn overeengekomen een auto weg aan te leggen tusschen Berlijn en Moskou. RUSSEN AAN DE POOLSCH- HONGAARSCHE GRENS CERNAüTI. (Cernowitz), 21 September (Ha vas). Volgens te Cernauti ontvangen inlich tingen hebben de Sovjettroepen gisteravond de Poolseh-Hongaarsche grens bereikt te Kry- niazwa, een in d eSubkarpathische Oekraine gelegen plaats. RUSSISCHE OORLOGSBODEMS OP ZOEK NAAR DE „ORZEL"? KOPENHAGEN, 21 September (Reuter). - Drie Russische slagschepen, zes kruisers, 50 duikbooten en een groot aantal vliegtuigen zouden uit de vlootbasis Kronstadt zijn ver trokken, naar Reuter zegt, blijkbaar met het doel de Poolsche duikboot „Orzel" te zoeken, welke, naar gemeld wordt, onlangs uit Tallinn is ontsnapt. De „Orzel" heeft volgens den correspondent van de „Berlingske Tidende" te Stockholm, die deze inlichting geeft, voor drie maanden pro viand aan boord. Amsterdamsche koopman gaf zich voor Duitsche vluchteling uit Officier eischte zes maanden Verdachte op vrije voeten gesteld Zelden heeft de Haarlemsche Rechtbank een geval van oplichting behandeld zooals heden morgen. Zes maanden gevangenisstraf eischte de officier van Justitie tegen een 53-jarigen Amsterdamschen koopman, die zich als Duitsch vluchteling had uitgegeven en op die manier trachtte medelijden op te wek ken om tapijten te kunnen verkoopen. Hij was allereerst naar een Haarlemschen advocaat gegaan en deze had hem den raad gegeven zich eens tot een bekend genees heer alhier te wenden. De koopman had aan dezen raad gevolg gegeven en den dokter opgezocht. Hij vertelde hem dat hij uit Duitschland was gevlucht: in een concentra tiekamp had gezeten en dat een zoon van hem zelfmoord had gepleegd en een andere naar Frankrijk was gevlucht. Bovendien was hij illegaal ons land binnengekomen en daarom had hij reisgeld noodig om naar Frankrijk te komen. De dokter had medelijden met den Jood- schen vluchteling en beloofde, dat. hij moeite zou doen kennissen voor de tapijten te in teresseeren. Eerst wilde hij echter het oor deel van een deskundige inwinnen, daar de „Duitsche vluchteling" vertelde dat het zéér kostbare oude Perzische tapijten waren. Een tapijt zou zelfs uit de 17de eeuw afkomstig zijn. De deskundige oordeelde echter dat men van antiek niet kon spreken, hoogstens van een „oud-stuk" hetgeen in tapijtenkringen heel wat anders beteekent. Door de politie, die zich in een kast had verstopt, werd de koopman toen ten huize van den dokter gearresteerd. Pres. tot verd.: Hebt u zich voor Duitscher uitgegeven? Verd.: Ja, het Nederlandsche publiek koopt nu eenmaal liever van buitenlanders. Pres.: Hebt u ook gezegd, dat u Duitsch vluchteling was? Verd.: Ja, dan kan wel, maar erg goed kan ik het me niet meer herinneren Pres.: Hebt u die kleeden te koop aange boden? Verd.: Ja, maar ik heb eigenlijk geen ver stand van Perzische tapijten. Pres.: Dat is wel vreemd Verd.: Ik wilde een koop afsluiten met een redelijke winstmarge. Pres.: Ik vind de manier, waarop u dat ge probeerd hebt, zeer minderwaardig. De deskundige, die de kleeden had onder zocht meende zich te herinneren, dat een der tapijten hem reeds eerder te koop was aan geboden. Of dat door den verdachte was gebeurd kan hij zich echter niet meer herinneren. Verdediger mr. B. F. J. Simon: Was de dokter verheugd toen hij u de tapijten liet zién. Getuige: Dat kan hij nooit geweest zijn, want hij heeft geen verstand van die ma terialen Als getuige a décharge vei\scheen vervol gens een 48- jarige Amsterdamsche koop man voor het getuigenhekje, die veel zaken met den verdachte deed. Hij verklaarde, dat de verdachte weinig of geen verstand van Perzische tapijten had. In tegenwoordigheid van den getuige was over de afkomst van den koopman bij den dokter niet gesproken. De getuige verzekerde bovendien dat hij met „pertinente stelligheid" kon beweren, dat de verdachte vroeger nooit zijn toevlucht tot dergelijke practijken had genomen Officier tot verdachte: Hebt u wel eens meer kleeden verkocht onder dergelijke voorwaar den? Verd.: Ik heb veel klanten o.a. de procu reur-generaal in Den Bosch. Officier: .Die zal er wel ingevlogen zijn.... Requisitoir. In zijn requisitoir merkf# de Officier op, dat het er niets toe doet of de kleeden nu wel of niet te duur te koop zijn aangeboden. Het gaat om het middel dat de verdachte heeft ge bruikt. Hij heeft daartoe schandelijke leugens aangewend. De verdachte ls bovendien reeds zevenmaal in Duitschland voor en onmiddellijk na den oorlog veroordeeld. De Officier wilde echter dit geval op zichzelf beschouwen e 1 eischle zes maanden gevange nisstraf Onmiddellijke invrijheidsstclling. De verdediger tv*- b. F. J. Simon uit Utrechct merkte allereerst op. dat het feit niet zooals in de dagvaarding staat op 1 doch op 2 Aug. was geschied. Hiervoor haalde de verdediger tal van bewijzen aan. Verder was pleiter van oordeel dat de verdachte wel den zedelijken norm heeft overtreden, doch geen strafbaar feit heeft gepleegd. Daarom verzocht spreker aan do Rechtbank den verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. De Officier vroeg terug wijzing van de zaak naar den Rechtcr-Com- missaris om te onderzoeken of het feit inder daad op 2 Augustus is gepleegd. De Rechtbank trok zich hierop in raad kamer terug om over deze verzoeken te be raadslagen. Na terugkomst gelastte de presi dent de onmiddellijke invrijheidsstcl- ling van den verdachte en bepaalde de uitspraak op 5 October. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 21 September. Ondertrouwd 20 September: J. A. Konijnen berg en E. Hogerman; 21 September: E. N. Willemse en A. Westenbrugge; N. Koster en M. W. Erdtsieck; R. C. J. de Jong en L. C. Polman. Getrouwd 20 September: B. E. van Tijn en J. Attema; G. Stroes en J. Boer. Bevallen 18 September: A. M. J. van Es— Lampe, d.; H. M. van der Veldt—van Heel, z.; 19 September: H. Oosterdijk—Venema, d.; H. A. Boortman—van Dorp, d.; 20 September: J. M. E. van de Haar— de Reus, d.; D. C. Toornend—Rosenhart, d.; H. E. S. van Voolen Keesing, z.; M. R. Janserv—de Groot, d.; A. Meijer—Mulder, 2 z. Overleden 19 September: G. C. Hoegen, 53 j.. Gasthuisvest; 20 September: M. H. Tho massen—Kroon, 70 J., Verspronckweg; A. van der Putte, 34 j„ IJdijk; J. C. Smits—Roebers, Celebesstraat; S. Baas—Groot, 69 J., Haze- paterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11