BURGERLIJKE STAND. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 11 UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT De heer J. A. Pèsman geïnstal leerd als burgemeester van Koedijk. Vrijdag had de installatie plaats van den heer J. A. Pesman als burgemeester van Koedijk bij Alkmaar. De kleine gemeente bood een feeste- lijken aanblik, bijna van elk huis wapperde de Vaderlandsche driekleur en voor ieder raam vertoonden zich opgewekte gezichten. Aan den ingang van het raadhuis sprak de heer Hart, de loco-burgemeester, eerst een woord van hartelijk welkom, waarop de school kinderen een welkomstlied zongen. Een zeer groot aantal belangstellenden verza melde zich daarna in de raadszaal, waar de plechtige installatie zou plaats vinden. Na opening der raadsvergadering volgde voor lezing van het benoemingsbesluit en van den brief van den commissaris der Koningin in Noord-Holland. Na een hartelijke toespraak door den heer Hart werd den heer Pesman de ambts keten omgehangen. De nieuwe burgemeester verkreeg hierop het woord. In de eerste plaats bracht hij dank aan H.M. de Koningin voor het vertrouwen, in hem gesteld, alsmede aan degenen die hem voor ae benoeming hebben voorgedragen. De heer Pes man memoreerde de moeilijke omstandigheden waarin Koedijk verkeert, deed een beroep op samenwerking in het college van B. en W. en in den raad, alles tot heil van de gemeente. Hij koos daarbij tot leidmotief de oproep van H.M. de Koningin tot moreele en geestelijke herbe wapening. De heer Pesman eindigde zijn rede met de ver zekering dat hij den oprechten wensch koesterde de belangen van de gemeente Koedijk te dienen en riep daarbij de medewerking in behalve van den raad ook van den secretaris-ontvanger en van het verdere personeel der gemeente. Verschillende sprekers voerden verder nog het woord, waarbij de heer H. van Alphen, burge meester van Zandvoort, enkele burgemeesters van de gemeenten om Koedijk, o.a. de burge meester van Alkmaar, het schoolhoofd, de ge meente-secretaris, de Hervormde predikant, de pastoor en anderen. Allen verzamelden zich daarna in een restau rant voor het gebruik van ververschingen, waarbij de meeste vereenigingen zich bij monde van een vertegenwoordiger presenteerden. De schoolkin deren hadden natuurlijk hun feestje, een zang- vereeniging deed zich in den avond van haar beste zijde kennen, evenals het fanfarecorps „Aurora", dat zich ook 's morgens reeds had ge weerd toen de nieuwe burgervader werd inge haald. De heer Pesman was zeer verheugd een groot aantal van zijn collega's van de Zandvoortscne secretarie bij zijn installatie aanwezig te zien- Hij zal zonder twijfel met genoegen terug kun nen zien op dezen eersten dag in zijn nieuwe gemeente. VERBINDING MET DE BADPLAATS. De directeur van de Vereen, voor Vreemde lingenverkeer de heer G. Kiefer, deelt ons mede, dat de treinverbindingen met Zanidvoort van 15 October af a.s. weder normaal geregeld zullen zijn. JEUGDGEMEENSCHAPPENBOND. Hedenavond houdt de afdeeling Zandvoort van den Jeugdgemeenschappenbond een alge- meene vergadering in gebouw Brugstraat 15. HILLECOM KOSTELOOZE INENTING. Woensdag 27 October, des middags van SV24 uur wordt in de openbare lagere school gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting. Trouwboekje en geboortebewijzen medebren gen. LUCHTBESCHERMING. De voorlichtingsavonden in het Nutsgebouw zijn een groot succes en worden zeer druk be zocht. Maandag- en Dinsdagavond worden de laatste lezingen gehouden; dan heeft het geheele dorp een beurt gehad. Zij die nog niet aanwezig waren kunnen dus deze beide avon den hiervan gebruik maken. SLUITING ZWEMINRICHTING. Met ingang van 1 October a.s. wordt de ge meentelijke zweminrichting gesloten. TOESTAND GOED Naar wij vernemen is de toestand van de arbeiders, die Donderdag bij de ontploffing in een smederij alhier gewond werden, thans zeer bevredigend. De WERKLOOSHEID. In de afgeloopen week steeg de werkloosheid van 213 tot 294. Verleden jaar bedroeg dit aantal 88. TENTOONSTELLING AFGELAST. In de onder leiding van den heer J. van Schie door de pluimveevereeniging „Streven tot verbetering" gehouden vergadering is met algemeene stemmen het bestuursvoorstel aan genomen om de aanstaande tentoonstelling niet te laten doorgaan. Zalennood, voedselschaarschte en de onze kere tijdsomstandigheden gaven daartoe aanleiding. Het is wel jammer van het vele voorbereidende werk, maar men wacht liever op betere tijden. Einde October zal nu een tafelkeuring voor konijnen worden gehouden, terwijl begin November de gewone veilingen weder gere geld worden gehouden. In verband met de voederdistributie door de vereeniging werden vele nieuwe leden aan genomen. VERTREK KAPELAAN SCHNEIDERS. Tot pastoor van de parochie St.-Franclscus van Sales te Haarlemmermeer (Lijnden! is benoemd kapelaan B. Schneiders van de St.- Martinusparochie alhier. Kapelaan Schneiders was hier ruim 6 jaar als zoodanig werkzaam en bewoog zich voor namelijk op het terrein der jeugdbeweging. Voor dien tijd was hij 15 jaar werkzaam in Noord-Amerika. Donderdag a.s. zal door de organisaties en particulieren in het gebouw der St.-Jozeph- gezellen officieel afscheid genomen worden van den nieuw benoemden pastoor. BENNEBROEK MILITAIRE TEHUIZEN. In Bennebroek zijn thans twee militaire tehuizen gevestigd, n.l. een In het huis aan de Bennebroekerlaan no. 45. bij de tramhalte, ontstaan met modewerking van de R.K. St. Jozefgezellen vereeniging, en een Christelijk Militair Tehuis in de voormalige naaischool yan mej. Willink aan den Binnenweg. HEEMSTEDE JUBILEUM PAROCHIE O.L. VROUW HEMELVAART. Maandag 25 September a.s. zal het I2V2 jaar geleden zijn dat de Parochiekerk van O.L Vr. Hemelvaart aan het Valkenburgerplein plechti door Plebaan Westerwoud werd in gewijd en in gebruik genomen. Door de mobilisatie moeten de feesten uit gesteld worden. Reeds eenigen tijd geleden waren door de parochianen gelden bijeenge bracht voor een feestgave, waarvan een deel was besteed voor het aanbrengen van een 3en uitgang der kerk, doch dor omstendügheden kon aan de uitvoering nog geen gevolg ge geven worden. De feestelijkheden zullen zich nu speciaal bepalen tot kerkelijke viering van dit jubileum Dit zal bestaan uit een 3 daagsche viering, waarbij de verschillende predikaties gehouden worden door vroegere kapelaans der parochie. Donderdagavond hield kapelaan A. Oeverhaus reeds een inleidende feestrede, doch heden begon de eigenlijke viering. Tijdens een plechtig Lof. hedenavond half acht, zal prof. C. Snelders. oud-kapelaan, de predikatie houden. Zondagmorgen om half 10 zal mgr. H. J. M. Taskin, Proost van het Kathedrale Kapittel een plechtige Hoogmis celebreeren en om half acht des avonds pastoor J. Versteeg, oud-kapelaan der parochie tijdens een plechtig Lof, de predikatie houden Maandag 25 September, den dag van het ju bileum des avonds om, half acht tijdens een plechtig Lof spreekt de oud-kapelaan C M. Doeswijk de feestrede uit, waarna volgt een processie en Te Deum. Het Priesterkoor van de kerk is voor deze gelegenheid rijk met bloemen versierd. BLOEMEN DAAL NED. HERV. KERK. Beroepen Ysbrechtum J. E. Wagenaar, cand. te Bloemendaal. HAARLEMMERMEER De a.s. bietencampagne. Uitbreiding der suikerfabriek. Het zonnige weder der laatste weken heeft z'n gunstigen invloed op de ontwikkeling der bieten nog in ruime mate doen gelden, zoodat een hoog percentage suikergehalte (16 a 17) ver wacht wordt. Met het rooien der bieten is hier en daar een begin gemaakt, terwijl de op bericht voor be vrachting wachtende schippers op verschillende plaatsen, o.a. in de Hoofdvaart te Hoofddorp met hun traditioneele vloot ligplaats hebben geko zen. Hun aantal zal echter in verhouding tot voorgaande jaren niet zoo groot meer zijn, daar het vervoer der bieten per vrachtauto op steeds grooter schaal plaats heeft. Als gevolg hiervan zal ook aan de schutsluizen bij Aalsmeer de bedrijvigheid bij het passeeren van met bie ten beladen vaartuigen belangrijk minder zijn. Het ligt in de bedoeling de suikerfabriek te Halfweg op 4 of 5 October a.s. in werking te stellen. Als deze fabriek waarvan de capaciteit in de laatste jaren aanmerkelijk is verbeterd bij geregelden aanvoer met volle kracht werkt kan er dag en nacht met het drieploegen-stelsel heel wat worden gepresteerd en meer daft iy2 millioen bieten per etmaal -worden verwefkt.-i De fabriek heeft weder een uitbreiding onder gaan en wel met een bietenmeelinrichting, die echter dit jaar nog niet in gebruik zal worden genomen, met het oog op de moeilijkheden in de suikervoorziening. Evenwel zal de in de fabriek gemaakte bie- tenbladdrogerij-inrichting, die verleden jaar goed heeft voldaan, ook thans weder in bedrijf worden gesteld. Verwacht wordt dat dit jaar naar globale schatting aan te verwerken bieten een kwan tum van ongeveer 135 millioen K.G. zal worden bereikt, zijnde pl.m. 25 pet. meer dan in 1938. Van deze totale opbrengst uit de verschillende Noord-Hollandsche polders wordt door den Haarlemmermeerpolder het grootste kwantum geleverd. DENK OM DE ACHTERLICHTEN. De politie van Haarlemmermeer heeft we derom controle gehouden op de achter lichtjes. Op verschillende punten in de Haarlemmermeer werden fietsers aange houden. Slechts enkele waarschuwingen behoef den te worden gegeven. VERDUISTERINGSPROEF TE SCHIPHOL. Vrijdagavond werd alarm geblazen bij Schiphol. Het gold een verduisteringsproef. Sirenes waarschuwden dat vijandelijke vlieg tuigen in aantocht waren. Onmiddellijk wer den alle lichten gedoofd. Geen vijandelijk vliegtuig zou toen hier het centrum van Nederlanasch vliegwezen vermoeden. Op de straten werden de lantaarns ge doofd, terwijl de huizen eveneens in diepe duisternis gehuld waren. De gemeentelijke luchtbeschermingsdienst onder leiding van den heer W. Slob, leidde deze oefening; hulppolitie en politie contro leerde de afsluitingen van huizen en ande re gebouwen of regelde het verkeer onder leiding van inspecteur H. Jelsma. Over het algemeen was men zeer tevreden over het resultaat van deze eerste oefening. Zoo hier en daar moet nog wel wat meer zorg besteed worden aan de afsluiting. Geen enkel licht mag meer uitstralen. Omstreeks half elf was de oefening ten einde. NED. PROTESTANTENBOND. Donderdag 28 Septebber zal de verloting van den Zusterkring plaats hebben in het gebouw van den Ned. Protestantenbond te Hoofddorp des avonds om 8 uur. Belang stellenden zijn welkom. INBREKER KWAM VERGEEFS. Vrijdagnacht is ingebroken in het kan toorgebouw van de firma E. aan den Benne- broekerweg. De dader heeft zich toegang ver schaft door het uitsnijden van een glasruit en het geheele kantoor doorzocht. Hierin bevond zich ook de brandkast waarin de sleutel stakEr waren slechts enkele boeken en bescheiden in. Zonder buit moest de inbreker vertrekken. PERSONALIA. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den heer F. H. J. A. Cornet, pastoor te Lijnden, benoemd tot pastoor te Boskoop. In de Lijn den komt nu de heer B. J. M. Schneider, kape laan te Hillegom. HANDELSCURSUS BEGINT. Op Maandag 2 October zal te Nieuw-Vennep de Handelscursus ter verkrijging van het di ploma, vereischt door de vestigingswet, weder om beginnen. DE OUDE DRAAIBRUG BIJ HALFWEG. Nu het om verschillende redenen te voor zién Is, dat het plan tot den noodzakelijken bouw van een nieuwe bascule-brug over de Ringvaart bij Halfweg voorlocpig nog wel niet tot uitvoering zal kunnen worden gebracht, zal deze omstandigheid voor het bestuur van den Haarlemmermeerpolder wellicht aan leiding zijn om de thans aldaar bestaande oude draaibrug die 'n rechtstreeksche ver binding vormt tusschen de dorpen Zwanen burg en Halfweg met het oog op het drukke verkeer ter plaatse een grondige restauratie te doen ondergaan. Dit verdient zeker alle aanbeveling, al is het ook dat hier slechts van een voorloopige voorziening sprake zal kunnen zijn. Het is nog niet zoo lang geleden, dat het bovendek van deze ongeveer 65 jaar oude voor het steeds drukker wordende verkeer veel te smal geworden brug, gedeeltelijk is vernieuwd, doch het paalwerk verkeert in slechte conditie, terwijl ook de houten leuning op sommige plaatsen vergaan is en bij aan rijdingen of botsingen groote kans loopt te be zwijken. Vooral bij het verkeer met zware autovrachten heeft deze brug veel te door staan en levert zij hetgeen meermalen ge bleken is, gevaar voor ongelukken op. zoo dat het zeker te hopen is, dat het Polderbe stuur een spoedige verbetering van den ter zake helaas nog bestaanden. veel ongerief ver- oorzakenden toestand wel zal willen bevorde ren. DE WINDMOLEN AAN DEN HAAR LEMMER STRAATWEG IN GEVAAR. De langs den Haarlemmerstraatweg even voorbij het voormalige stationsgebouw van de Haarlemmermeerlijnen nabij Haarlem staande windmolen verkeert in een zoodanigen desolaten toestand, dat 't wel te verwachten is, dat hij nu spoedig zal verdwijnen. Reeds eenige jaren geleden werd deze eeuwenoude molen buiten dienst gesteld en vervangen door een bemalingsinrichting met electrische drijfkracht. De wieken en 't verder houtwerk zijn reeds op verschillende plaatsen afgebrokkeld, terwijl ook de met riet bedekte romp en bekapping zoodanige sporen van ouderdom vertoonen, dat niet ten onrechte de vrees bestaat, dat de molen bij hevige windvlagen niet lang meer intact zal blijven en derhalve groot gevaar voor ongelukken oplevert. Het oogenblik dat hij-onder sloopershanden zal vallen, zal wel spoedig daar zijn. temeer ook daar de vereeniging ,De Hollandsche Mo len" met het oog op den verregaanden bouw- valligen staat van den molen de tot behoud aangewende pogingen wel niet zal kunnen steunen. AUTO IN SLOOT GEREDEN. Twee heeren die Vrijdagavond nog laat naar huis reden, hadden blijkbaar te veel aan Bacchus geofferd. Nofal- luidruchtig trokken zij met hun auto in de richting van Leimui- den, waar een derde, die ook te diep in het glaasje had gekeken, zich bij het vroolijke tweetal voegde en mee mocht rijden. Op den Nieuwen Weg moest de bestuurder uitwijken en reed daarbij in de sloot. De auto dook vrijwel onder. De drie inzittenden konden zich nog bij tijds uit htm benarde positie bevrijden, doch moes ten met een nat pak hun weg te voet verder afleggen. IJMUIDEN BESOMMIIVC.FN. Hollandsche kotters: UK 91 f 52; UK 104 f 108; UK 17 f 125; UK 52 f 98; UK 162 f 71; UK 126 f 150; HD 37 f 362; HD 7 f 207; HD 71 f 239; HD 125 f 92; TX 33 f 158; TX 39 f 173; TX 37 f 180: TX 24 f 172; TX 19 f 75; KW 133 f 61; KW 77 f 139; KW 72 f 123 MARKTBERICHT. (Versche visch). Tarbot 1.65—1.40 per K.G. Tong 1.900.72 per K.G. Zetschol 24 per 50 K.G. Kleinschol 2512.50 per 50 K.G Schar 6.30—4.60 per 50 K.G. BEVERWIJK Burgerlijke Stand. Getrouwd: D. A. Biben en J. H. Tabak; J. van der Kolk en D. Pineda; P Uitentuis en P. Jansen. Bevallen: P. MarkxSalomons, z.; M. M. J. RoslootKaandorp, z.; I. J. Fiets—de Vries, z.; S. Boumansv. d. Wiel, d.; A. D. van Zijpvan Zon, z.; J. M. MuijsRutte, d Overleden: M. G. J. van Eek, 56 j., echtgen. van T. J. Vrison, Scheijbeecklaan 4; P. C. Stam, 20 da gen, overl. te Velsen; P. Veenboer, 80 j., echtg. van A. Kuijn, A. van Saxenstraat 6; M. Kabel, 37 j., echtgen. van J. J. Duin, alhier, C. Amse- straat 30 Ondertrouwd: S. C. W. Rol en T. Faber, toek. adres: Assendelft, Genieweg 15: P. L. Ter voort en J. Schoo. toek. adres: Velsen, Rijks straatweg 266; J. Vergunst en J. Joosten, toek. adres: Alkmaarscheweg 161; J. A. K. de Joode en E. Zwart, toek. adres: Velsen, Meerweide- laan 17; R. de Graaf en A. M. de Gelder, toek. adres: Arendsweg 204; Ph. J. Harbers en J. C. Sweeris. toek. adres: Bergen op Zoom SANTPOORT VOOR DE MILITAIREN. In de Ned. Herv. Kerk werd onder auspiciën van den V.C.J.B. een bioscoopavond gegeven. De belangstelling was niet zoo groot, als we verwacht hadden. SCHAAKCLUB „SANTPOORT". De schaakclub „Santpoort" moest tijdelijk het Jeugdhuis als clublokaal prijs geven, maar vond een goed onderdak in hotel „Velserend" bij de ruïne van Brederode. Hier werd ook de jaar vergadering gehouden. Bij deze gelegenheid werden een drietal fraaie wisselbekers uitge reikt en wel aan de heeren Dr. M. de Groot, Joh. Blansjaar en J. Versteeg, respectievelijk winnaar in Groep I, II en III van de onderlinge competitie. De volledige uitslag luidt als volgt: Groep I. Dr M. de Groot 6' p., E. Homan 6* 2 p., J. v. d. Burg 6 p.. A. Molenkamp 5% P-- Dr. A. de Groot 5 pJ. Oversteegen 5 p., Dr. J. C. Muller 5 p., A. Schweitser 4!/2 P- Groep II Joh. Blansjaar 6l/t p., G. Hofman 6'/2 p.. R. J. F. v. Dongen 6' p., K. Neaerlof 6 p.,"P. Visser 4V* p., J. v. Dijk 4>/2 p., P. v. d. Horst 31/2 p., L. Davidson 3"'i p., O. Eskens 2 p., J. Jak Sr. I1 j p. Groep III. J. Versteeg 7 p., M. Stevens 6 p., F. Dijkstra 5'/2 p., J. de Waal 5' p., J. E. v. Raal- ten 4 p.. K. Fray 3 p., E. Ehrbecker 1 p. Een vijftal leden kon door bijzondere omstan digheden de competitie niet uit spelen. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Prof. Goudriaan bewondert versiering van Haarlem's station. Tegeltableau op het perron onthuld. HAARLEM. Vrijdag. Heden heeft de President-directeur der Nederlandsche Spoorwegen Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan in gezelschap van de directeuren Ir. Hupkes en Ir. W. F. H. Ryckevorsel de versiering van het Haarlemsche station bewon derd. Omstreeks half één kwam de directie van de N.S. met 'n specialen versierden trein, be staande uit drie wagens, op het Haarlem sche station aan. De locomotief was fraai ver sierd met groen en bloemen. Op de lampen waren in oranje de jaartallen 1839—1939 aan gebracht, twee vlaggen wapperden aan weers zijden. en de letters N. S. completeerden het decoratieve frent. Op het tweede perron werd een door den Bond van gepensionneerden bij de Ned. Spoor wegen aangeboden jubileumtegel onthuld. Namens dezen Bond sprak de heer K. Krui- zinga de driectie der N .S. toe. „Met een snelheid van 100 K.M. per uur" aldus spr. „zijn wij gepensionneerden per Die sel, stoomtrein en electrische trein naar Haar lem gekomen, en we zijn niet uit de wagens geslingerd, hetgeen ons 100 jaar geleden wel had kunnen overkomen. Na 100 jaar brengen wij thans dank aan Koning Willem I, die een belangrijke rol speelde bij de totstandkoming der spoorwegen in ons land, en aan het drie manschap, dat den eersten spoorweg verwe zenlijkte. Vooral in de laatste 50 jaren hebben de spoorwegen een groote evolutie doorge maakt. In de eerste jaren van ons werk kennen wij geen gepensionneerden, thans zijn er even wel duizenden. Nu zijn wij als vertegenwoor digers van die gepensionneerden hier. op het station van de in meer dan één opzicht his torische stad Haarlem tezamen gekomen om er blijk van te geven, hoezeer wij, hoewel velen onzer sedert jaren geen actief aandeel meer in het bedrijf hebben, toch nog met dit be drijf, waar zulk een leven inzit, meevoelen. Daarom bieden wij een blauwen tegel met de eersten en den nieuwsten trein erop afgebeeld aan de huidige directie der Spoorwegen aan, en wii hopen dat het bedrijf der N. S. in de toekomst moge groeien. De president-directeur der N. S. Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan beantwoordde deze woorden met de verzekering dat de belangstelling der ge pensionneerden eer bijzonder prettige ge waarwording is. Wij vinden, aldus Prof. Goudriaan, op het station Haarlem niet alleen de feestelijke ver siering, die we ook op andere stations aan troffen, doch hier wordt ons een dubbel feest geboden, n.l. ook de aanbieding van 'n tegel. In verband met de versiering vond ik het zeer prettig, vooral omdat deze een spontane uiting der spoorwegmenschen zelf vormt, het sein, althans voorloopig, op veilig te kunnen stellen. En wat den fraaien tegel betreft, wij zijn voor dat blijk van waardeering der ge pensionneerden zeer gevoelig. De toekomst der Spoorwegen zien wij met vertrouwen tegemoet, niet allen om verschil lende technische redenen, doch vooral omdat wij weten dat 30.000 man spoorwegpersoneel achter ons staan. Prof. Goudriaan besloot met de aanwezigen uit te noodigen een driewerf hoera op het huidige en vroegere spoorweg personeel aan teffen, waaraan geestdriftig werd voldaan. Vervolgens begaf het gezelschap zich langs een haag van salueerend treinpersoneel naar buiten, alwaar de versiering van het ge bouw in oogenschouw werd genomen. De di rectie der Spoorwegen toonde zich zeer opge togen over het door W. Schelling ontworpen en door het personeel bekostigde feestkleed, waarin Haarlem's station gestoken is. Het N. Spoorpersoneel heeft deze versiering zelf in vrijen tijd gereed gemaakt. Tot slot bracht de directie onder leiding van den perschef Dick Schiferli 'n bezoek aan 't in formatiekantoor, waar de heeren zich door de ïnformatrices van de werkzaamheden op de hoogte lieten stellen. Nadat de lunch was ge bruikt vertrok de trein naar andere stations in den lande, waar eveneens versieringen in oogen schouw werden genomen. Ontspanning A an militairen te Bloemendaal. Het Comité „Ontspanning voor Militairen in de gemeente Bloemendaal" blijft zich nog steeds verheugen in groote belangstelling zoowel van de zijde der militairen als van de burgerij. Van verschillende sympathieke aanbiedin gen voor het organiseeren van ontspannings avonden is dankbaar kennis genomen, al za! natuurlijk telkens eenig uitstel geboden zijn om behoorlijke verdeeling voor "het winter seizoen te verzekeren. Hoofdzaak blijft de inrichting van goede recreatie-localiteiten en nadat Vogelenzang en Overveen hierin waren voorgegaan hoopt ons comité thans binnenkort ook in de wijk Bloemendaal een gebouw te kunnen openen Zoovele meelevende ingezetenen blijken gaarne iets voor de militairen te doen. da? wij hun daartoe de gelegenheid willen aan geven door er op te wijzen, dat nog zeer veel behoefte bestaat aan allerlei spelen, geschikte Nederlandsche boeken en tijdschriften, een en ander in goeden staat. Mogen wij nogmaals vragen aanbiedingen hiervan schriftelijk te willen richten aan on- 'erstaande adressen: Voor Aerdenhout: mevr. Baronesse van DedemZubli, Boekenroodweg 6; voor Bloemendaal: Mr. T. de Vries van Doesburgh, Rustenburgherweg 16; voor Overveen: mevr. P. Heybroek, Pernam- 'nicolaan 33; voor Vogelenzang: J H. Caro. Vogelenzang- •heweg 55. In Aerdenhout blijken reeds tal van dame ra meisjes zich te beijveren bivakmutsen en? ■oor militairen te breien. Ook in de andere wijken onzer gemeent ellen wel velen daartoe willen medewerker Mevrouw Baronesse van Dedem— Bub" Mevrouw Baronesse van DedemZub' '-iet gaarne aanmeldingen daartoe tegemoe: en vertrouwt deze in groten getale te zullen ontvangen. Worosjilof in October naar Duitschlaiicl BERLIJN, 22 September. Van betrouw bare zijde wordt ons medegedeeld dat Wo rosjilof Berlijn in het begin van October zal bezoeken als tegenbezoek voor de tocht van Duitsche officieren naar Moskou. Worosjilof zal in de gelegenheid worden gesteld eenige militaire inrichtingen in Duitschland te be zichtigen. De Duitsche missie naar Moskou staat onder leiding van verschillende gene raals, hetgeen de belangrijkheid van de reis schijnt te onderstrepen. (United Press) Zorg voor de archieven. Welke maatregelen te Haarlem genomen worden. HAARLEM. Vrijdag. Er warden, uit voorzorg natuurlijk, ook maatregelen genomen om de archieven die in onze stad zijn, te beschermen voor eventueel oorlogsgevaar. Haarlem heeft twee belangrijke archieven, het archief der gemeente en dat van het Rijk en de Provincie. Beide zijn in de Jans straat gevestigd. Gemeente-archief. Op het Gemeente-archief behoefde men niet veel voorzorgen te nemen. Zooals men weet, is dit in 't voorgedeelte van de vroegere Janskerk gevestigd, dat eenige jaren geleden voor dit doel geheel is ingericht. Er is een groote brandvrije kluis, waarin drie boven elkaar gelegen afüeellngen zijn. Mocht een brandbom het gebouw treffen, dan zal die al vernielt zij het dak der kerk, vermoedelijk niet door de brandvrije zoldering van de ar- chiefkluis dringen. Toch is bij wijze van voorzorg de bovenste verdieping nog ten deele ontruimd. Er zijn maatregelen getroffen om tot geheele ontruiming over te gaan als er werkelijk gevaar dreigt. In enkele uren kan dit geschieden. Het inwendige van die boven afdeeling is geheel van ijzer, terwijl ook de vloer dae haar vai de midden-afdeeling scheidt, van ijzer is. Het mag dus worden aangenomen dat alles wat in de onder- en de midden-afdeeling staat, volkomen veilig is. De kostbare prentenverzameling uit den Stedelijken Atlas, die vroeger in de leeszaal geborgen was, is nu uit voorzorg ook naar de brandvrije kluis overgebracht. Er zijn ook nog ladders geplaatst om van twee kanten gemakkelijk den zolder van de brandvrije kluis te bereiken voor het geval daar onraad wordt ontdekt. In het gemeente-archief zijn nog eenige stellingen tijdelijk afgestaan aan de Biblio theek en Leeszaal voor het veilig opbergen van eenige honderden zeldzame boeken Haarlem verheugt zich dus in een brandvrij archief-gebouw, dat zooals men weet in dezen crisistijd if gezet met behulp van het Werk fonds. Ongestoord kan het archief nu geraad pleegd worden. Dit is van niet veel andere archieven in ons land te zeggen Archief van Rijk en Provincie. Ook niet van het Rijks- en Provinciaal archief, dat gehuisvest is in een deel van het oude Gouvernementsgebouw in de Jans straat. Wel zijn daar verschillende maatrege len tegen brand- en luchtgevaar getroffen, maar de archivaris R. D. Baart de la Faille is druk bezig met het voorbereiden van meer afdoende maatregelen. Daarvoor is het noodig dat een groot gedeelte van de archieven naar elders wordt overge bracht. Nu is het niet gemakkelijk daarvoor een goed onderdak te vinden, omdat kelders in het algemeen te vochtig zijn. Archiefstukken moeten bewaard worden in een niet-vochtige bergplaats, die bovendien beveiligd is tegen brand- en luchtgevaar. De archivaris heeft reeds toezegging van twee groote ruimten waarin hij in elk geval 'n groot gedeelte van de archieven in veiligheid kan brengen. Er wordt door hem naar nog meer bergruimte gezocht, waarbij hij zich ver heugt in de volle medewerking van ons ge meentebestuur. In die twee bergruimten, die in de nabij heid der Jansstraat zijn gelegen, kunnen de archiefstukken zóó geplaatst worden, dat zij nog geregeld geraadplegd kunnen worden. Dat is van vèel beteekenis, want niemand weet hoe lang de tijdelijke huisvesting moet duren. Onder de stukken die elders in veiligheid ge bracht worden zijn o.a. de oude doop-, trouw en doodsregisters. Mocht het niet mogelijk zijn ook nog een andere ruimte te vinden waar de archiefstuk ken ook zoo geborgen kunnen worden, dat raadplegen mogelijk is. dan zullen die stukken boeken en portefeuilles opgestuwd (opgesta peld) moeten worden. Voor de overbrenging van de archiefstuk ken heeft de archivaris de medewerking van Padvinders. Die hebben reeds geholpen met de ontruiming van den zolder, want een van de eerste eischen van veiligheid was de zolder te ontruimen. Practisch gesproken leenen de archieven van rijk en jvovincie thans geen stukken meer uit. Wel is gedeeltelijke raadpleging in de ar chiefgebouwen zelf nog mogelijk. Een schuilkelder. In den tuin van het oude Gouvernements gebouw In de Jansstraat staat eer. gebouw dat opgetrokken is op den kelder die vroeger tot het Caecllia-klooster behoord heeft. Dit is een stevige kelder met zware Romaansche ge welven. Het onderzoek heeft evenwel uitge wezen, dat die kelder te vochtig is voor het. ipberge 1 van archieven. Daarom wordt het denkbeeld overwogen daarvan een schuilkelder te maken voor het personeel van de diensten die in dit gebouw gevestigd zijn. namelijk de Rijkswaterstaat, het Kantongerecht, de Rijks gebouwendienst en het Rijks- en Provinciaal Archief. HAARLEM, 22 September. Ondertrouwd: 21 September: J. H. Ch. Ma ten en C. van der Graft; 22 September: M. F. Serné en J G. Pollé Bevallen 19 September: W. H. du Pon- Kopper, d.; A. Ch. de HaasFeringa, z.; 20 September: G. M. de Jong—van Eist, z.; G. A. M. Leis—Diekmann, d.; Th. E. van Wijk—de Bock, d.; 21 September: W. Wlllemsen—Heyer- man. d.; Ch van Daalen—Knies, d.; C. M Gahrmann—Zuiderduin, z.; H. G. Boon—van Gullk. z.; 22 September: M. C. Uaman—de Vos. z A. C Schnijt—Kortekaas, z. Overleden 21 September- A. C. Zomer—Ven- nik, 79 j„ Schoterweg; 22 September: N., 16 J., d. v. F. van Aggelen, J. Leysterstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11